Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. hooiers gered. De overledene, 34 jaar oud, laat eene vrouw en twee jonge kin deren achter. De Ongelukkige. De man die te Vlissingen tijdens de Koninginnen feesten is gearresteerd we gens zakkenrollerij, en op wien 11 hor loges werden gevonden, is weer op vrije voeten gelaten. Het bleek een reiziger in horloges te zijn, uit Zwitserland ko mende. Een heer, die Maandag ochtend aan het station van den Hollandsche Spoorweg te 's-Gravenhage reisbiljetten had geno men en voor zijne bagage had gezorgd, miste, op het perron komende, zijne por tefeuille, die hij meende tijdelijk in een zijzak van zijne overjas gestoken te heb ben, met ongeveer f700 aan bankpapier. Onmiddelijk werd aangifte gedaan bij de politie. Terwijl de heer met de htm vergezel lende dame liep te zoeken, vertrokken juist twee treinen richting Amsterdam en Rotterdam, zoodat er alle gelegenheid heeft bestaan voor den eventueelen vin der of zakkenroller om weg te komen. Mooi weer. Wij krijgen in September mooi weer: in een advertentie, die de lezers der Frankf. Ztg. uitnoodigt in die maand naar het Kurhaus te Scheveningen te komen, lezen wij, dat in September «der Himmel durchschnittlich unbewölkt, die Luft rein und klar" is. „Durchschnitlich" pleegt het üe hondsdagen ook warm te *-'y>- Of Sep tember zich be"1» het zoo vereerende vertrouwen waardig zal weten te maken dan Juli en Augustus? vraagt de Haag- ocke Crt. Te Neerbosch zal een verloting gehou den worden van door wezen vervaardigde voorwerpen, ten voordeele der weesinrich ting. Door C. M. van 't Lindenhout-Koper is aan H. M. de Koningin-Regentes ver gunning aangevraagd. Nader vernemen wij omtrent den Noorder-velddag van het Leger des Heils, dat het landgoed Oranjewoud door den heer mr. H. W. de Bloeq van Scheltinga, oud-burgemeester van de gemeente Scho- terland, daartoe welwillend is afgestaan. Er zullen kinder-, heiligings-, heils- en maatschappelijke bijeenkomsten plaats hebben. Er is een platform voor 200 personen. lomliok. Kon men uit de Maandag door het Nieuws van den Dag verspreidde tele gram niet juist opmaken, welke betee- kenis men aan het «verspreiden" der cavallerie op Lombok had te hechten gisteren kwam het treurig bericht, als een donderslag bij helderen hemel, uit de lucht vallen, dat de generaal Van Ham, veertien officieren en honderdvijftig sol daten gedood zijn. Indien het bericht juist mocht blijken te zjjn en er valt bijna niet aan te twijfelen schijnen de betoonde vriend schapsbetuigingen en bewijzen van onder werping door de bevolking een afschu welijke comedie geweest te zijn en ons arm goedgeloovig leger in de pao gehakt te zijn. Ala dit zoo is, dau behoort deze schending van alle uieuschelijke begrippen Tan eerlijkheid en goede trouw krachtig te worden gewroken en er, zoo noodig, on middellijk nieuwe troepen gezon den te worden om dit volkje een lesje te geven, wauraaii ze voor eeuwen genoeg hebben. Alle medelijden met dit Tolk houdt bij zulk een lafhartig han delen op; het bloed onzer brave broeders dient krachtig gewro ken het geheele eiland, het koste wat het moet, aan ons onmiddel lijk gezag onderworpen. dood I" Onstuimig keerde de reus zijn gelaat reeds naar den uitgang. «Wachtl Wacht!" riep de kranke met al de kracht, die hij aan zijn zwak stem geluid vermocht te geven. Björn bleef aarzelend staan. «Kom hier! Bij mij vlak naast mij I Moet door mij nog meer onheil over die ongelukkige vrouw komen? Laadt toch niet nog zwaarder schuld tegenover haar op mij I Hier leg uwe hand op mijn hart en zweei Uw Koning gebiedt; zweer: ««Geen geweld te plegen tegen het leven, de persoon, of de vrijheid der Finlandsche."" Zweer!" «Ik zweer het," zeide de oude, moede loos. «Hoe flauw klopt zijn hart. Ik snel henen I" XX. Vele dagen waren voor den lijder om gegaan en vele slapelooze nachten. Te vele, scheen het hem toe. Want hij voelde hoe zijne krachten snel en altijd sneller afnamenzuchtend zeide hij vaak dat Björn nu toch reeds lang terug bad kunnen zijn. Noch angstiger en in nog pijnljjker verwachting zag Haralda altijd weer naar In den generaal Van Ham heeft men een onzer populairste en dapperste leger aanvoerders getroffen, die door het In dische leger diep betreurd zal worden. De jongste Indische bladen zijn vol lof over zijn optreden tegenover inlander en soldaten. En op den dag. dat die berich ten tot ons kwamen, wordt zijn dood gemeld. In 1839 geboren werd hij 10 Juni'61 tot 2en luitenant benoemd, 6 October'73 tot kapitein, 12 April '82 tot majoor, 13 Jan. '86 luit.-kolonel, 26 Jan. '92 kolonel en 12 Jan. '93 generaal-majoor. Voor hij werd aangewezen om als onder-kommandant der expeditie tegen Lombok op te tieden, was hij komman- dant in de tweede militaire afdeeling op Java. Zijn borst was versierd met de Mili taire Willemsorde 4e kl., een eervolle vermelding, het eereteeken voor belang rijke krijgsbedrijven met de gesp. de Atjeh-medalje en het 30-jarig dienstkruis als offfcier. De namen der gesneuvelde en gekwet ste officieien zijn volgens een hedenmor gen door Het Nieuws van den Dag ont vangen telegram de volgende: Gesneuveld Generaal van Ham, overste Lawik van Pabst, kapiteins Lindgreen en Abeleven, 1e luitenant Boerma, 2e luite nants Musquetier, Alting, von Geusau, Kalff en Kotting. Zwaar gewond Overste Qy.eveid, le luitenant Fuhrhop, ko.j/iteins Manders en Hugenholc». te luitenants Dooremans en Vel,'*i 'Je luitenant Anssems. Licht gewond kapitein Graeuwen, le luitenant Hardie, 2e luitenants Timmer en Franssen. Vermist kapitein Kamerman. Op den verjaardag van Hare Ma jesteit de Koningin zal dit jaar ten Hove geen gala-diner worden gegeven. Het diner ten Hove zal zich hoofdzakelijk tot den hofkring bepalen. Des avonds zullen de werklieden van Baarn met muziek en fakkels een optocht houden, welke op het voorplein van het paleis voor Hare Majesteit zal defileeren. Een nientve overwinning van Jaap Eden. Bij de internationale wielerwedstrijden te Christiania heeft Jaap Eden nieuwe lauweren verworven. In den wedstrijd over één Engelsche mijl kwam hij het eerst aan in 2 min. 51 sec. Ook in den wedstrijd over 10,000 meter behaalde Jaap Eden de overwinning; zijn tijd was 15 min. 56'/s sec. Daarop volgden Salmson (Zweden) in 15 min. 57 sec. en Scheltema Beduin in 15 min. 57,/' sec. „School en Sport" in de Ver gadering van Eeeraren M. O. In de vergadering van leeraren M O., Zaterdag te Arnhem gehouden, heeft ook de sport een punt van overweging uitge maakt. Het werd ingeleid door den heer F. Wesseling te Amersfoort. In zake sport zijn we, volgens spr., navolgers van de Engelschen, die er zelfs de gymnastiek aan hebben opgeofferd, waarvan ze trouwens gelukkig thans terugkomen. Want gymnastiek en sport moeten elkander steunen; maar de gym nastiek, ook die in de doelmatigste loka liteit, kan de krachtige sporloefening in de open lucht in geenen deele vervangen. Wij zullen de verschillende soorten van spoit zich meer en meer zien uitbreiden, ook al mochten we nog zoo sterk daar tegen protesteeren. Doch spoedig zal ieder tot het inzicht gekomen zijn, welk een uitnemende zaak zij is, voor de lichamelijke, maar ook voor de zedelijke vorming. Men denke aan hel tiainen en zijn invloed op wilskracht en zelfbeheersching. Overdrijving heerscht er in de sport nog zeer veel, met name bij de matches en races. Maar de zaak is ten onzent ook nog nieuw. Op het sportcongres, on- de monding van den Fjord in zee, van het hooge, torenvormige vertrek aan den zuidelijken hoek der Koningsbuigt. Met loomen tred, door verterende smart ter neergebogen, waggelde zij telkens na zulk een vergeefs uitkijken de vele steile trappen af. Maar eer zij het voorhangsel van de slaapkamer terzijde schoof om naar binnen te gaan richtte zij hetschooue hoofd dapper omhoog en deed zij haar best zich tot een zachten glimlach te dwingen. «Nog niet, mijn Harald," zeide zij eens tot zijne sponde terugkeerend, «maar nu toch zeker spoedig. Naar alles wat ge mij van van die vrouw verteld hebt, heeft zij u bemind; op hare stompe wijze, natuurlijk Ten naastebij zoo als die jonge beerin, die ge in het woud gevonden en groot gebracht had en die u op den voel volgde, waar ge ook heen ging; en die u zoo aardig de hand kon likken «Jawel tot zij op een mooien dag jaloersch werd, toen ik niet genoeg op haar lette en u liefkoosde: geworgd zou zij mij hel ben met hare mij omhelzende klauwen, als niet Björn haar nog juist bij tijds had doodgeslagen. Neen, mijn lieveling, mijn moedige Haralda. Ik geef het op. Zij komen te laat. Tracht er u in te voegen. Aan alles komt immers ten langs te Antwerpen gehouden, is al in ovei weeing gegeven oin j< ngelieilen be neder. de 17 jaar en den physiek minder geschiklen het deelnemen aan races niet meer toe te staan. En wanneer de jongeren van thans eenmarl ouderen zijn geworden, zullen ze, gelijk we dit in Engeland zien, aan sport blijven meedoen; en hun in vloed zal de onbesuisde jeugd voor dwaas heid behoeden Vooral wanneer we de gymnastiek hooghouden, zullen we be waard blijven voor de te recht af te keuren eenzijdigheid in de sport. Maar nu de school I Heeft die er zich over te beklagen, dat onze jongelui aan de sport doen? Dat ze een krachtig corpus krijgen en een sterken wil, matigheid beoefenen, zich zelf leeren hebeerschen, dit alles moet ook der studie ongetwijfeld ten goede komen. Doch de overdrijving! Als een examen niet gelukt is, kan de vélocipède of de roeiboot etc. het hebben gedaandoch 't is nu ook eenmaal een manie geworden, maar al het kwaad op rekening van de sport te schuiven. Intusschen; de overdrijving zal scha den, en veel schaden aan de studie hierom mag de overigens zaak nog niet. in den ban r-viuen gedaan, ook a| h--de school daar de macht toe. Zij wende echter haar invloed ten goe e aan, door verstandige raadgeving, en vooral moesten, op het voorbeeld van enkelen, al de leeraars, die het kunn-'n, toetreden als lid van eenige sportclub Ook nog zou de school aan één groot euvel kunnen tegemoet komen: dat der wedstrijden op Zondag I Over Zondagsrust en Zondagsheiliging heeft men op verschillende wijzen al het zijne gezegd. Men denke ook aan de eischen van 't familieleven. Wat kan de Zondag voor 't huisgezin zijn, en wat maken onze jeugdige sportliefhebbers er van? Aaneensluiting, kennismaking met vrienden van elders, 't is uitmuntend; maar thans kan het samenkomen, niet anders plaats hebben dan op Zondag, want de school heeft geen anderen dag vrij. En de gewone vacantietijden er voor aan te wijzen, zou dwaasheid zijnde tusschentijden zijn te lang en buitendien moet elk in de vacantie zijn eigen gang kunnen gaan. Maar eens in de maand, b.v. den eersten Woensdag van elke maand, dient de school vrijaf te geven; de leerlingen hadden dan tijd voor hun sportwedstrijden en de leeraars konden vergaderen, waarvoor ze nu hun vacantie of andeis hun Zondag moeten gebruiken. 't Zou een verlies geven van 5 school dagen voor een geheel jaar. «Er is al genoeg vacantie", zegt men. Doch dit verlies ware op onderscheiden wijze weer goed te maken, eene zaak, die aan de deskundigen gerust kan wor den overgelaten. Ter gelegenheid van den 14den verjaardag van H. M. de Koningin zal aanstaande Vrijdagmiddag om 12 uur op de Vlasakkers door het geheele gar nizoen een groote parade worden gehou den, waaraan ook zal worden deelgeno men door de dienstdoende schutterjj. De troepen zullen worden gecomman deerd door overste W. Hingman, van het 5e regiment infanterie, terwijl de honneurs worden bewezen aan kolonel IJpey, garnizoens-coramandant. Aan kolonel C. C. Vigelius, diri- geerend officier van gezondheid der le klasse en hoofd in het 2e geneeskundig district, waaronder Amersfoort ressor teert, is pensioen verleend, terwijl tot zijn opvolger benoemd is de tot kolonel bevorderde dirigeerende officier van ge zondheid der 2e klasse H. C. van Eyk van Voorthuysen. laatste toch een einde.Het is wel zoo.. slechts kort heeft het voor mij geduurd, het bedwelmend geluk aan uwe zijde. En nu sterven in het vol genot van den zomer. Het groen gebladeite der esschen ruischt in den luwen windde zwaluwtjes snorren in 't genot van hun heerlijk leven, voorbij mijn venster Ach nog maar èen jaar langer èeo gezond jaarl Maar dit kan ons toch nimmer worden ontnomen: wij hebben elkander gehad wij zijn gelukkig geweest. Dit is eeuwig' Ach laat mijn vermoeide, brandende oogen zich nog eenmaal mogen verkwik ken aan uwe gansche schoonheid het is tot afscheid I Vaarwel, gij goud golvend haarl Laat mijne hand ze nog eemaal streelen, die prachtige zijdeachtige lok ken. En gij, blanke verrukkelijke, ronde armen! Gij lieve, teedere. trouwe hand! En die vriendelijke oogen vol van des hemels blauw, gij zult de laatste licht straal zijn, dien ik begeerig indrink en dan Hel en zijn eeuwige nacht 1" «Neen, mijn lieveling, gij zult, gij moogt niet sterven I Ge moet Hooi I Wat is dat? De waarschuwing van den wachter op den toren! Twee hoorn- seinen I Een derde! Dit teeken heb ik met hem afgesproken. Björn's Draak is Aan het diner ten hove bij gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op Vrijdag a s. zal het staf muziekcorps van het 5e reg. Infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aken zich doen hooren. De le luitenant P. E. H. V. L. ba ron Van Boecop, van het depot-escadron van het 1e regiment huzaren hier, is tot 6 September gedetacheerd te Deventer om gedurende de cavalerie-manoevres op te treden als detachements-commandant over het daar achterblijvend personeel van het korps. Adjudant N. H. C. Christen, van het 5e regiment infanterie hier, wien verleden jaar op zoo plechtige wijze en onder zooveel belangstelling, öok van de zijde der burgerij, de gouden medaille voor trouwen dienst werd uitgereikt, zal eerlang den dienst met pensioen verlaten. Zijn we goed ingelicht dan zal hij ver bonden worden aan 's-Rijks magazijn van geneesmiddelen te Amsterdam. Bij de in de v-vgc week te 's Gra- venhage seh-uoen acten-examens Middel- „nderwijs zijn de volgende sladge- nooten geslaagd voor Engelsche taal A de heeren H. Tommerup en Van der Noordaa. terwijl voor de akte voor Fran- sche taal Lager onderwijs," is geslaagd mej. C. J. E. Leinweber. De eerste luits. J. C. A. Drabbe, W. J. Methorst en A. L. van Affelen van Saemsfoort, resp. van het le, 2e en 3e reg. veld-art. thans gedetacheerd bij de rijschool alhier, worden 1 Nov te Bergen- op Zoom gedetacheerrd tot het volgen van een cursus in de africhting van trekpaarden. De bij het 5e reg inf. benoemde kapt. R. H. Luber blijft tot 1 October leeraar bij den hoofdcursus te Kampen en is bestemd voor de bataljons in gar- uizoen hier ter stede. Onder de militairen alhier in gar nizoen zijri eenige gevallen van febris typhoïdea onstaan. De aangetasten wor den in de barak van het Militair Hospi taal verpleegd. Maandagavond, halftwaalf had Ach ter de Kamp eene vechtpartij pla its tus- schen burgers en militairen. De militairen kwamen in groot getal bijeen om de sabel die men van een hunner kameraden had afgenomen terug te vorderen. Pa trouilles en politie kwamen er aan te pas, doch konden niet voorkomen dat er klap pen werden uitgedeeld en dat een der vechtenden een messnede over het aan gezicht ontving, die het noodig maakte hem aan de poiitie-wacht te verbinden. Of de sabel werd teruggegeven weten wij niet. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht is aan den bur gemeester dezer gemeente verlof verleend om zich van 1 tot 17 September a. s. buiten de gemeente op te houden. Met den treia van 7 uur naar Vlissingen vertrokken gister-avond van het station van den Staatsspoor te Utrecht de gouveneur van Suriname, Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck en mevr. van Asch van Wijck, door vele vtienden en familie leden uitgeleide gedaan. Tot agent van politie der 4e klasse is door den burgemeester benoemd G. van Kommer alhier. A. s. Vrijdag worden de inboedel en de renpaarden, waaronder de harddraver Red Burr, van den bekendeu sportman Coets de Bosson alhier publiek verkocht. Hedenmorgen te half twaalf raakte in de beek aan het plantsoen nabij de Utrechtsche poort een klein meisje te water. De agent van politie van den Brink die zich gekleed le water begaf, smaakte de voldoening de kleine die in middels reeds een eind was afgedreven, behouden op het drooge te brengen. geland I" Zij snelde naar het boogvormige ven- stei. «Zie daar rijdt de strandwachter reeds van de fjord het strand opl Hoe stormt zijn paard het duin, in onvermin derden draf naar boven En achter hem, in het zaal, draagt het «Wie? Haar? Haar? Ughlu?" Met groote moeite richtte dekiankezich eenigszins, op de ellebogen leunend om hoog en deed zijn best het hoofd naar het venster te keeren. „Ik kan het nog niet ondeischeiden. Zijn mantel bedekt de tweede gedaante voor mijn oog. Thans nu zie ik het «Ughlu! Mijn uitkomstI O, hebt dank Freyr en alle goden, hebt dank I" «Neen I Hel is een man zij sprin gen van het paard het is Björn «Alleen? Zonder haar? O,hoe gaarne zou ik nog blijven leven I" En van pijn kermend zonk hij achter over en verborg het moede hoofd in de kussens. Björn!" riep de Koningin en vloog den binnentredende tegemoet. tGij komt alleen »Ja." Zondagavond vergadeide de Amers- foortsche Roomsch-Kalliolieke Volksbond ter verkiezing van 3 bestuursleden. Met groote meerderheid werden als zoo danig gekozen de heerenH. G Putman, M. Pijpers en J. Vermey, die verklaarden de benoeming aan te nemen. Het bestuur is thans saamgesteld als volgt: M. H. T. Vei molen, president: J. C. Huurdeman, vice-president; C. J de Koning le- en H. G. Putman 2e secre taris; E. J. Soerewijn le-en J. van Doorn 2e penningmeester; N. C. de Witle- en en M. Pijpers 2e commissaris J. Vermey, bibliothecaris. Een vooiloopig reglement voor een begrafenis-vereeniging werd vastgesteld, waarna de vergadering, te 6 uur aange vangen, om hall negen werd gesloten. Een talrijk publiek waaronder verte genwoordigers van alle standen woonde de vergadering bij. ,.«46816 MTAATM-JLOTEKU. Vierde klasse. Trekking van 27 en 28 Augustus. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzeo van f 65. 3733 6620 6635 6642 6o59 6670 6679 8363 8374 8718 8724 8773 8/75 8793 8798 8801 11693 11734 117-iO 11779 195u5 19517 19519 19557 19559 19563 19586 19820 en 19878. Te zaïnen 29 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar a f3.50 per lot. Zijn wijn en cognac, enz. voor behoedmiddelen tegen cholera? Tal van peisonen verkeeren in de mee- ning, dat wanneer gevaar van besmetting door cholera dreigt, het wenschelijk is, wanneer n.en van de zuiverheid van drink water niet geheel zeker kan zijn, dit met wijn te vermengen. Is die meening juist? In den vorigen jaargang van het weten schappelijk tijdschrift Arhiv für Hygiene, (Band 19 Heft 1), dat ook den beroem den Münchener hoogleeraar Max von Pet- tenkofer onder zijne redacteuien telt, maakt Dr. Alois Pick zijn onderzoekingen omtrent dit vraagstuk openbaar. Hij kwam daarbij tot het zeker niet onbelangrijk resultaat, dat water, waarin cholerakiemen voorhanden zijn, zonder eenig gevaar van dronken kan worden, wanneer men het met een derde gedeelte wijn vermengd heeft en hel daarna minstens vijf minu ten laten staan, alvorens het te drinken. De proeven werden door hem genomen met goedkoope Oostenrijksche en Hon- gaarsche wijnen. Ook in het bier worden de cholerakiemen uiterlijk iu 15 minuten gedood. Veelal wordt gemeend dat het bestand deel, waardoor die werking verkregen wordt, de in wijn en bier aanwezige al cohol is. Dit is echter niet het geval. Alcohol doodt wel de cholera-kiem, maar moet daartoe veel geconcentreerder zijn, v n hij in wijn en bier voorkomt. Bran- d wijn met alcoholgehalte van ongeveer 45 pCt. doodt de cholerakiem in 5 minu ten, met een gelijk deel water vermengd in 10 minuten, met drie deelen water vermengd eerst in 5 uur. De wijnen, waarmede de proeven genomen werden, bevatten slechts 6 a 8 pCt. alcohol. Daar uit mag het gevolg worden geliokken, dat alleen bij het gebruik van vrij sterke grog en cognac de waarborg wordt ver kregen, dal de cholera-kiemeu die zich in het water mochten bevinden, na een minuut of 10 gedood zijn. De gunstige werking van wjjn en bier moet woiden toegeschreven aan de orga nische zuren, die zich daarin bevinden. Voor de practijk is het van belang, dat men zich ook van andere, goedkoopere «Is zij is dat schepsel dood «Neen." «Zij leeft I Waarom is zij niet ge komen?" „Omdat zij niet wilde." «Wilde zij niet?" riep de Koningin bui ten zich zelve van verontwaardiging. «Wat zeide zij?" «Zij zeide: ««Laat die Haralda, zijne gemalin, hem nu maar genezen." «O welk een monster!" riep zij en de anders zoo zachte blauwe oogen schoten vlammen. „Waarom hebt gij haar niet medegenomen, als 't niet anders kon, met geweld?" «Hij had het mij verboden. Ook dood slaan mocht ik het monster niethelaas I lk heb het gezworen met de hand op zijn hart. O, mijn Koning mijn dier bare Koning I" En de reus zeeg voor het bed van zjjn meester neer. «Ik ga haar halen," riep Haralda fier het hoofd achterover werpend. «Ik heb niets bezworen! Aan boord!" „Het is te laat! Zie maar Bljjf bij hem en help hem te sterven. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2