Gemengd Nieuws, BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Naar aan liet Hbl. wordt mede gedeeld, zou er sprake van zijn een der oorlogsschepen van hier naar Indië te zenden eD wellicht ook een afdeeling mariniers met een particulier stoomschip Cholera. De berichten over de cholera in ons land, worden gelukkig met den dag schaarscher. Te Maastricht kwamen in het geheel 67 gevallen voor, waarvan 35 met doodelijken afloop. Moord te Schageu. Klaas Boes heeft, naar men aan de «Haarl. Ct." schrijft, pogingen aange wend om zich in de cel te Alkmaar van het leven te berooven; hij is daarop ge heel geboeid. Het horloge, dal bij de inbraak bij mr. Asser ontvreemd was, is opgespoord. Het werd door Boes verkocht aan een meubelmakersknecht, die met hem bij denzelfden baas werkte. Ook bij de twee alleen wonende dames Hoekstra schjjnt hij eenigen tijd geleden des nachts bezoek te hebben gebracht; daar werd hij echter door de losloopende honden verjaagd. Gedurende het zangers feest te Oud-Karspel liep hij daar met een geladen revolver, die hij eenige malen in de lucht afschoot. Ook moet hij daar Anna Beijers dikwjjls mee gedreigd heb ben. Meer en meer blijkt, welk gevaarlijk sujet Schagen herbergde. Gedurende de maand Juli zijn in de rijks-postspaarbank de volgende bedragen ingelegd en terugbetaald inlagen f 1,834,180,62s, terugbetaald f 1,197,699.80s; meer ingelegd dan terug betaald f636,480.82. Aan het einde der maand Juni was ten name van de verschillende inleggers ingeschreven f 34.587.584,31zoodat het tegoed op ultimo Juli bedroeg f35,224,065.13. In den loop der maand zijn 5199 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven; 1794 zijn geheel afbetaald,, zoodat er aan het einde der maand nog 428,590 in loop waren. Nu een geduchte nederlaag van een sterke Nederlandsch-Indische strijd macht ongelukkig de algemeene aandacht op Lombok heeft gevestigd, meenen wij onzen lezers te moeten herinneren, dat dezer dagen te 's Gravenhage bij Joh. Ykema eene biochure is verschenen van den heer J. J. ten Have, leeraar in de aardrijkskunde getiteld «Het eiland Lom bok en zijne bewoners." Wat er van het eiland en zijne bewoners bekend is heeft de schrijver in deze brochure van 19 bladz. bijeengebracht en het is zeer lezenswaardig, daar zeer velen, die tegen woordig over Lombok spreken, maar al te vaak verraden, dat zij geen flauw begrip hebben van den aard der bevol king en de gesteldheid of zelfs de ligging van het land. Bovendien is aan de brochure een zeer duidelijk kaartje toegevoegd, dat vele namen bevat, die in geen atlas worden gevonden en die waarschijnlijk nu de herstelde expeditie waarschijnlijk weerjin in het eiland (het is iets grooter dan de provincie Noord-Brabant) zal binnen dringen, en de berichten van het oor- logstooneel zullen worden genoemd. Wie dus zich zoo goed mogelijk op de hoogte wil stellen van het terrein, waar, naar wy vertrouwen, de eer van Neerlandsch vlag spoedig zal zjjn hersteld zy dit boekje aanbevolen, dat slechts 30 ets. kost. Het centraal comité van het Nederl Roode Kruis werd, naar aanleiding eener ontvangen circulaire van het internationaal conrite der Roode Kiuis-vereenigingen te Genève, door president Gustave Moynier, tevens uitgenoodigd om, zoo er door het Japansche Roode Kruis internationaale hulp gewenscht werd bij het vervullen van zijne taak in den oorlog tusschen China en Japan, daarvoor beschikbaar te stellen ten hoogste f 1000. Lliina heeft zich nog niet aangesloten bij het Roode Kruis, Japan wel. «Bij Freyr en alle goden I Op haar notedop! Het onmogelijke zij heeft het gewaagd. Zij is dood," herhaalde hij, zich tot haar overbuigend. „Werpt het zee wijf terug in zee." „Neen!" schreeuwde Ughlu, opsprin gend, «nog niet dood I Ik moet zien haar zien Waar is? Haar zoekende blik viel op Haralda. »Dat? Neenl Dal is geen aard- sche vrouw I Dat is zoo beschreef de dichter haar voor mijne moeder dat is Friggn, de heerlijke. O, Koningin van Asgaidh, zijt gij op aarde gekomen om hem te halen? Ach doe hem ontwaken voor èen enkel oogenblik slechts dan zal ik hem genezen." En zij wierp zich weder op den grond en schoof op hare knieën, beide handen smeekend tot haar opgeheven, naar Ha ralda. Deze echter trad terug, door haar af schuw overheerscht, de rechterhand al- wijzend opgeheven. «Raak haar niet aan, tooverheks/" riep Björn, haar bij den schouder omhoog trekkend. «Niet aan den zoom van haar kleedWant zi: is Haralda zijne Ko ningin I" «O hoe schoon I" fluisterde de Fin- landsche; en met open mond bleef zy haar bewonderend aanzien. De toestand van den graaf van Parijs wordt met den dag ongunstiger. De Figaro deelt nu mede, dat volgens de betichten, welke de partijgenooten van den pretendent te Parijs van Stouwe-house hebben ontvangen, de hoop steeds gerin ger wordt, dat het hoofd der konings gezinde partij in Frankrijk nog zal her stellen. Het laatste bulletin, dat door de Orle- anistische bladen uit Londen is ontvangen luidt aldus: «De toestand van den graaf van Parijs wordt steeds slechter. De patient is uiterst zwak. De geneesheeren Récamier (uit Parijs naar Stowe-house vertrokken) en docter George Death van Huntington wijken niet van het ziekbed De hertogen van Nemours en Chartres bevinden zich nog steeds te Stowe-House." Tengevolge van deze ongunstige berich ten zijn de Royalisten te Parijs zeer ter neer geslagen. De Soleil, de Gaulois en de Figaro vreezen het ergste, maar natuurlijk kan het overlijden van het Huis Bourbon-Orléans geen ii.vloed oefe nen op den polilieken toestand in Frank rijk. IJe zoon van den graaf van Parijs, de hertog van Orléans, zal dan natuurlijk opireden als erfgenaam zijner aanspraken op den Franschen troon, maar daardoor kan geen wijziging worden gebracht in de tegenwoordige politieke verhouding. De hertog van Orl-ans, wien, evenals zijn vader, het verblijf in Frankrijk is vei boden, zal de leider worden der Fran- sche Orleannisten, doch het is niet Ie verwachten dat deze verandering in de partjj-leiding voorloopig eenigen invloed zal oefenen op den politieken toestand in Frankrijk. De republiek is nu in Frank rijk hecht genoeg bevestigd, zelfs ook om de pogingen te kunnen weerstaan, welke misschien tot herstel van het koningschap zullen worden aangewend, indien de leiding der Royalistische partij in jeugdiger en krachtiger banden mocht overgaan. Het vredescongres, dat dezer dagen te Antwerpen wordt gehou len, heeft gister aan het internationaal bureau opge dragen, stappen te doen bij de Europeesche regeeringen tot herstel van den vrede tusschen China en Japan. Een lokaal blad te Berlijn behelst een sensalie bericht onder den titel«Moord aanslag tegen de Koningin van Engeland." De Engelsche bladen echter zwijgen er geheel van, en het blijkt dan ook, dat het heele voorval niets anders is, dan het volgende. Op de reis van Koningin Victoria van Osborne naar Schotland kwam H. M. den 29 dezer te middernacht met een expres-trein te Birmingham aan. Een dronken werkman, Tolliday genaamd, drong met geweld in het afgesloten station door, en toen men hem verwijderen wilde trok hij een revolver. Hij is gevangen genomen. Doch van een persoonlijken aanval op de Koningin is geen sprake geweest. Naar gemeld wordt is te Milaan een anarchistisch komplot ontdekt, dat beslo ten had den koning van Griekenland te vermoorden. Het plan is uitgelekt door verklikking en de politie heeft een anar chist gevangen genomen, bij wien ver scheidene corapromitteerende brieven zijn gevonden waaruit het plan tot het vol voeten der misdaad bleek. De dolk zou gebiuikt worden tot den moord. Hoe weinig vast de nieuwe Sul tan van Marokko nog in den Regeerings- zadel zit, kan wel het best blijken uit het feit, dat hij tot de Europeesche Regeei ingen het verzoek richtte voorloopig geen vertegenwoordigers naar Fez te zenden, ten einde ongeregeldheden te vermijden. Het geval schrjnt te wezen, dal de Fransche zaakgelastigde er op minder aangename wijze door de fanatieke bevolking is bejegend. Volgens een te Madrid ontvangen schrijven loopt de jeugdige Abdul Azis geheel aan den leiband zijner moeder, eene schoone Circassische, Nor-el-Chems of Straal der Zon geheeten, die dan ook «Verwenschte deerne 1" knord» de oude man. «Waar blijven je ellendige toover- kunsten tegenover zooveel schoonheid en zooveel smart? W-g! Ge wildet hem im mers laten sterven I Hel gezicht uwer overwinning wordt u niet door mij gegund. Wegl 01 onze honden zullen u verscheu ren! Hier is geen plaats voor zijne moor denares!" «Gij hebt gelijk," kermde zij. nik heb hem vermoord, want ik kon hem redden. Ja, ik heb hem in deze vlammen gejaagd. Welnu -- ik wil ze met hem deelen. Har aid! Harald! vergeef het mijl Ik kom!" En haar hoofd achteroverwerpend, hare beide armen hoog opgeheven, sprong zij in den vuurgloed, die rood en fel, zich boven haar hoofd weder sloot. Een kieet van verbazing, van schrik, ontsnapte aan aller mond. «O, de benijdenswaardige!" riep Ha ralda toesnellend; mocht ik haar slechts volgen I" «Neen Koningin van Harjadal," sprak Björn, die haar genaderd was, hoog ernstig en beslist, «dat moogt gij niel. Gij en ik wij moeten dien knaap op voeden tot een held die hem waardig zal zijn." Met zachten dwang nam hij haar het kind van den arm en het met zijne beide meer geëerd en gevreesd wordt dan de Sultan zelf. Hij doet mets, zonder haai te raadplegen. Haar raad is gelukkig niet bepaaldelijk ten kwade. Toen b.v. na de ontdekking der jongste samenzwering ter onttroning van den Sultan was voorgesteld de schuldigen eerst te pijnigen en daaina te dooden, wist zy door te drijven, dat zachtheid werd betracht, wat men in Marokko zachtheid noemt, wel te weten. Met ontbloot bovenlijf weiden de lieden op ezels gezet en zoo onder stokslagen door de stiaten gereden, om vervolgens in ketenen geslagen en naar de gevan genissen van Magador gezonden te woiden, terwijl al hunne goederen werden ver beurd verklaard, op 100 dollars voor ieder kind na Voor een der schuldigen, die er een gezin van niet minder dan 250 kinderen op nahield, moet dit nog al hebben opge- loopen. «De bevolking hier" dus sluit het schrijven, waai aan deze mededeeliug ontleend is «is er één en al verba zing over, dat samenzweerders tegen den troon met zoovee! zachtheid woiden behandeldmeer verstandigen evenwel brengen hulde aan den politieken tact, aan den dag gelegd bij het sparen van het leven der samenzweerders, oud-Mi- nisteis het meest." Alweer een nieuw huwelijksplan. De „Secoio" deelt mede, dat de prins van Napels, de Italiaansche kroonprins, in het huwelijk zal treden met de dochter van koning George van Griekenland. Naar men beweert, is deze verloviug dooi kei zer Wilhelm tot stand gebracht. Keizer Wilhelm is de zwager van den Griekschen kroonprins. Vandaar wellicht dit gerucht, dat tot dusver nog niet van officieele zijde is bevestigd. Koning George, die op reis is naar Kopenhagen, heeft ook eenige dagen te Milaan vertoefd. De «Secoio" beweprt, dat daar een complot is ontdekt, met het doel om een aanslag te plegen tecen het leven van den Giiekschen koning. Vol gens dit blad is daar althans een anar chist in hechtenis genomen, die beweert, dat hem was opgedragen den koning der Hellenen te Milaan te vermoorden. In Beieren heeft men staudjes, nie vooral tegen de Pruisen gericht zijn. Ze zijn ontstaan tnj het onthullen van een standbeeld te Murrain van Koning Lode wijk II. Het volk, dat altijd met dezen ongelukkigen vorst sympathiseerde, heeft het niet aan betoogingen laten ontbreken tegen den tegenwoordigen prins-regent en heeft te Farmisch diens standbeeld omgeworpen en er het hoofd afgeslagen te Partenkirchen heeft men een borstbeeld van hem in de rivier geworpen. Volgens de laatste berichten uit Tanger neemt de opstand in Marokko toe. De Fiansche kruiser «Forbin" is te Tanger aangekomen. Vele Europeesche families hebben Mazagan verlaten de zaken in deze stad staan geheel stil. Sommige stammen moeten vast besloten zijn, niet langer de tyrannie der stam hoofden te dulden. Een conflict tuuschen de regeeringstroepen en den stam Dukala is reeds uitgebroken. Het plan Londen, Brussel en Berlijn telefonisch met elkaar te verbinden, welk plan van de Belgische regeering zou uitgaan, vindt, zooals uit Londen bericht wordt, in de City kringen warme belang stelling. Het totstand komen van zoodanige verbinding zou door de Londensche koopmanswereld met vreugde begroet worden, Londen is reeds met Parijs verbonden en trots den hoogen prijs, dien een ge sprek van vijf minuten kost, wordt er veel gebruik van gemaakt. Morgen, Zondag te '0'/, uur voor middags, zal de Godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk geleid worden door Prof. H. Ooit, Leiden. De verjaardag der koningin. Gisteren vierde onze Koningin haar veertienden verjaardag. Nog geen van de verjaardagen van Koningin Wilhelmina is onder zoo droevige omstandigheden gevierd als nu het geval is. Nauwelijks handen omhooghoudend toonde hij het den omstanders. «Ziet, mannen van Harjadal! Aan schouwt den erfgenaam van uw gestor ven Koning. Wilt gij mij helpen dit kind te beschermen, tot het zal zijn opge groeid om u te verdedigen met het schild zijner rechtvaar 'igheid en met liet zwaard zijner kracht? Wilt gij dat?" «Dat willen wijl" antwooidden de mannen en kletterend sloegen de wape nen tegen elkander. «Heil u, Hnrmudhr Haraldzoon, Koning van Harjadal!" «Hoort gij het?" zeide Björn; en hij gaf haar den zuigeling terug. «Zoo moet het zijnl Niet sterven in wilde vei twij feling, maar leven in het heilig besef uwer plicht leven voor uw kind dit alleen is uwe rwaardig. Want dit, o, Koningin, is de heldenmoed der edele vrouw." waren de feesttonen weggestorven, welke in Zeeland tijdens het bezoek der Ko ninginnen weerklonken, of uit Indië kwam de tijding van de ramp, waardoor onze expeditie in Lombok weid betroffen. De rouw, door den verraderlijken aanval der Baliërs, in zoovele gezinn in gebracht, wierpt een sombere schaduw op de feest viering, waarmede de Koninginnedag in het geheele land gepaard ging. In verband met dietreuiige gebeurte- nisse organiseerden de militairen geene spe len of wedstrijden en zweeg ons car- rillon, dat anders op Koninginnedag zijne vioolijke toonen doet hooren. Ook eene soiree-amusanle, die de onderofficiers sociëteit, «Eensgezindheid" dacht te geven ging niet door en moesten wij missen het concert dat Van Akens schoone kapel op het terras van «Amicitia" dacht te geven. De tiaditioneele schuttersmaaltijd aan welken het kader zich op Koninginne dag vereenigt, werd niet gehouden. Overigens werd de verjaardag van H. M. de Koningin Wilhelmina alhier met groote opgewektheid en geestdriftvol gevierd, 's Morgens ten 10 ure werd door de schutterij en het garnizoen geparadeerd, welk militair schouwspel, als gewooolyk, vele toeschouwers had gelokt. Mede in de ochtend werden de leerlingen der Anna Paulowna-bewnnrschool op ruime wijze onthaald en ten 2 ure in den na middag vereenigden zich ongeveer 2000 leerlingen van de openbare en bijzondere scholen voor lager onderwijs op een tot dat doel door den heer J. G. van den Geest, welwillend en geheel belangloos ten gehruike afgestaan terrein aan de Korte Bergstraat, om zich met onder scheidene spelen te vermaken en deelte- nemen aan verschillende wedstrijden, als mastklimmer), zakloopen, tonkruien, bal- dragen, enz. Op ruime wijze werden ook zij op krentebrood, eieren, en anderen op koek en melk onthaald, terwijl den win ners in de wedstrijden bovendien fraaie prijzen ten deel vielen. De muziekver- eeniging «Caecilia" verhoogde door hare vroolijke tonen de feestvreugde en op en om het terrein zag men niet anders dan volwassenen, opgebogen over het genot dat nagenoeg 2000 kleinen smaakten. In De door Burgemeester en Wethou ders den gemeenteraad aangeboden be grooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1895 wijst in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 198.827.79 aan. Door den Minister van Financiën is aan de directrices eener naaischool voor protestanische meisjes, waaraan verbon den is eene jaarlijksche winter-i.itdeeling van kleedingstukken aan hulpbehoevenden, vergunning verleend tol het houden eener particuliere verloting van om niet bijeen te brengen of om niet geschonken voor werpen ten behoeve van bovengenoemde inrichting. De bekende harddraver «Red Burr," laatstelijk eigendom van den heer Coeis de Bossou, is gister publiek voor f3200 verkocht. Kooper werd de heer Jan Steen te 's Gravenhage. In de plaats van dr. H. W. Hein- sius, die deze gemeente metterwoon ver laat, is dr. A. J. A. Prange benoemd tot leeraar aan de Rijksnormaallessen hier. Door de politie is gisterenavond procesverbaal opgemaakt tegen een win kelier alhier wegens hel zonder schrif'e- lijke vergunning van B. en W. verkoo- pen van vuurwerk. Door den stafmuziek van het 5e regiment infanterie onder directie van den directeur G. K. G. van Aken zal a. s. Maandag 3 Sept. op het terras van «Amicitia" een concert worden gegeven waarvan het programma luidt als volgt: 1. Hohenzollern-ruhm Marsch Weissenborn. 2. Ouverture «Ladame blanche" Boeildieu. 3. «Seid umschlungen Millio- Joh. Strauss. nen" Walzer 4. Grande Fantasie de l'opéra Leun Cavallo. «Pagliacci" (Les Paillasses) 5. Vorspiel zur oper »Die Rheinberqer. Sieben Rabon" G. Ungarische Rhapsodie Fr. Liszt. 7. i>DieTiirkischeSchaarwache"MiCHAËLis. 8. »Un jour d'été en Norvège" Wiluiers-Buijsehs. Grande Fantaisie Pastorale. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Ameisfoort, over de 1. helft der maand Aug. '94. 1. F. Boediker Amsterdam. 2. Mej. Kernebeek 3. Beduin Boksmeer. 4. H Bonten Dordt. 5. W. du Pon Bosch. 6. Hoekstra Winsum. 7. J. v. Straaten Nijmegen. 8. H. v. Goch Rotterdam. Uit Soesterberg. 9. V. d. Jacht Zeist Amerika. 1. F. van Minnen Yersey City, Duitschland. 2. Mevr. van Baarle Baden Baden. 3 Dievenbach Hamburg. 346ste lüTAATSi-LOTKBIJ. Vierde klasse. Trekking van 29 en 30 Augustus. (600 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f65. 3746 0924 6641 6665 8344 8751 1«691 11721 19o26 19530 19553 19574 19826 19831 en 19859. Te zamen 15 prijzen. Volgende trekkingengeschieden 1013, 1821, 2528 Sept. en 20 Oct. De vijfde of laatste klasse bevat be halve de premie van f30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger, en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: 1 van f 100.000, 1 van f50.000, I van f25.000, 1 van 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f 1000, 65 van f 400, 70 van f200 170 van f100 en 37J0 van f/0. Loten zijn nog ten voormelden kan tore (Breedestraat, wijk E. 350) verkrijg baar a f 3.50 per '/jo lot. Stormachtige dagen. Dat waren in een groot deel van Mid del-Europa de laatste Zondag en Maandag. Volgens Falb zou de 3Ue Augustus, een kritieke dag worden. Maar het was er Zondag een. In den Harz een regen als eieren en een zwaar onweer Zoo vertelt men uit Iserlohn onweer met wolkbreu ken; de straten stonden een voet hoog onder water. Op de lager gelegen plaat sen dreven de meubels rond op het water en hadden de bewoners nauwelijks tijd naar den zolder te vluchten. Dikke, mas sieve muren stortten in. In de gasfabriek stond het water tot boven de vuren zoodat deze uitgingen. Langs den bovenloop van den Wezer, over Grefeld, overal had men vreeselijke stormen, regenvlagen en on- weder. Verscheidene hoeven gingen in de vlammen op. Doode vogels vielen bij massa's op den grond. Evenzoo komen er berichten van groote stormen en onwe- ders uit Frankrijkwaarbij duizende vensterruiten verloren gingen. In Oostenrijk spreekt men overal van vreeselijke hitte. In Weenen steeg de temperatuur tot 30° R. Talrijke ongeluk ken vielen voor. Bij een cavallerie-regi- ment, dat excerceerde, moesten lOO man naar het hospitaal worden gebracht we gens bezwijming. Een uit Temesvar marcheerende troep bekwam drie dooden en zeven zware zieken onderweg. Dnur haar. In een barbierswinkel te Weenen kwam een jong meisje binnen, terwijl eenige heeren aanwezig waren die zich kwamen laten scheren. Onder deze laatste was ook een Engelschman. Bleek en met bevende stem zeide het meisje, dat zij hare schoone blonde haren kwam verkoopen. De kapper verzocht haar, den haartooi los te doen en bood er acht gulden voor. Ik heb er twintig noodig, sprak het arme meisje. Ik zal gaan tot tien, sprak de kap per, een hoogeren prijs kan ik er niet voor geven. Het meisje begon te weenen, in haar huisgezin ontbrak het allemoodigste. Nu stond de Engelschman op. Ik geef honderd pond (f1200) voor uw haar, sprak hjj. Eu met de eerie hand stak hij een briefje vooruit, terwijl hy met de andere naar de schaar greep. Ik zal niet alles nemen, zeide hij. Een enkel haar is voldoende. Natuurlijk werd de koop toegeslagen. De Engelschmtin sneed een haar af, wond het om zijn viuger, draaide het in een papiertje en zeide: Scheer my nu; ik heb haast. Eene verbanningsoord. In de golf van Bengalen ligt de groep der Andamanen-eilanden Een dezer eilan den ia door de Engehchen tot een ver banningsoord voor misdadigers gemaakt het heet Port Blair. Al de misdadigers var. het Indische keizerrijk worden daar heen gevoerd. Er zijn er thans 12.197 boosdoeners, waaronder 8075 moorde naars, 44 giftmengers. 2343 dieven en 1735 andere deugnieten. Geen vreemde ling mag dit eiland betredeD, zonder eene bijzondere vergunning van de gouverneur. Op een 2U00 voet hoogen heuvel staat de residentie var, den gouverneur, en daarnaast een versterkte kazerne met 140 man Engelsche infanterie-soldaten. Bovendien zijn er op het eiland nog 300 Indische militairen. De vreemdeling, die zich van dit verbanningsoord zeker eene vooistelling maakt, als zou hij er het rinkelen van ketenen hooien, en boosdoe ners zien omringd door gewapende sol daten, ziet zeer op bij de ontdekking, dat de meeste dezei zware misdadigers met de beschouwing van het land bezig, dus vrij rondloopen, een gezond frisch uiterlijk hebben, en dat een ander deel betrekkelijke viijheid geniet om als klerk, kok, kruier, bediende, nachtwaker enz. dienst te doen. Zeker zal menigeen er wel eenigszins tegen opzien mee te eten uit de ondeiofficierskeuken, als hy weet, dat de kok, een meester in zjjn vak, een giftmenger is, die eenige moorden op zijn geweten heeft en levenslang verbannen is. Overigens krijgen de boosdoeners op

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2