BUITENLAND. en minste verliezen. Innemen Pegasangan kostte drie gesneuvelden, korporaal J. A. S. Meier, fuselier E. G. Detroeyer en fuselier J. R. Nix en acht gewonden. Stemming der Sasaks goed. Boni (leenroerige staat op Celebes) bood hulptroepen aan. Aan het «Bat. Nbl." werd gemeld: De Regeering heeft de oorlogsschatting voor den vorst van Lombok op één millioen bepaald. De troepen zullen niet vertrekken voordal alles in gangbare munt tegen koers, is uitbetaald. Voor eiken dag oponthoud, door de troepen ondervonden, wegens niet tijdige afbeta ling, wordt een boete van f5000 (zegge vijf duizend gulden) opgelegd. Onder de verdere berichten uit Lombok in de eerste helft van Augustus afgezon den, was even als in de oudere berichten schering en inslag, de moeite welke men had om de Sosaks te bewegen zich neer te leggen bij de handhaving van het Balische Vorstenhuis. Uit alles sprak een door niets te verminderen haat legen die overheerschers, en de vrees der brief schrijvers, dat wij het aanvankelijke be haalde succes met de wapenen tegen de de Sasaks zouden hebben te verdedigen. Merkwaardig is het volgende schrijven aan het Bat. Nieuwsbl: De toestand is alles behalve zoo roos kleurig als het couranten-lezend publiek het zich wel voorstelt. Om maar eenige staaltjes te noemen. Kort geleden zijn hier aan de kust, ik zou bijna zeggen onder den neus van de Hollandsche vlag, een veertigtal gewe ren gesmokkeld. Wat men er mee wil doen, weet ik niet, zeker musschen schie ten. Onlangs zyn twee mata-mata van den Radja in een kampong niet ver van hier gearresteerd. Deze heeren hadden nl. in last aan de bevolking te verbieden rijst naar Ampenan af te voeren en daar op de passar te verkoopen. Ze hadden maar vast beslag gelegd op eenige last dieren, beladen met rijst, die op weg waren naar Ampenan. De eigenaar van de rijst was echter niet van dezen wille- keurigen maatregel gediend en beklaagde zich hierover bij den militairen comman dant te Ampenan, die de twee kerels direct liet inrekenen. lederen nacht wordt de telegraafdraad tusschen Ampenan en Tjakara-Negara doorgesneden. De overste Lawick liet het hoofd van de kampong ter verant woording naar Ampenan oproepen. Mijn heer liet echter weten, dat hij geen lust en geen tijd hiervoor had. Het gevolg was natuurlijk, dat hij door eenige ge wapende manschappen en met een paar jjzeren armbandjes aan werd opgebracht. Welke straf hem wacht, is mij onbekend. Hij zal er echter wel met een paar dagen zitten afkomen. Met 'onderstaande troonrede werd door H. M. gisteren in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering van de Staten-Generaal geopend: Mjjne Heeren! Het is Mij aangenaam Mij wederom te bevinden te midden der vertegenwoor digers van het Nederlandsche volk, ge reed om den gewichtigen arbeid te her vatten. Met erkentelijkheid mag Ik er op wijzen dat de toestand des lands in menig op zicht tot tevredenheid stemt. De betrekkingen met alle buitenland- sche mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aaid. Aan de sedert 1875 tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Venezuela be staande geschillen is, tot myne voldoe ning, op bevredigende wijze een einde gemaakt. De zee- eu landmacht gaan voort zich zoowel hier te lande als in de kolo niën op loffelijke wijze van hunne taak te kwijten. Van onze krijgsmacht in Nederlandsch-Indië werden opnieuw zware offers gevorderd, welke ik met diepen weemoed herdenk. Ik vertrouw dat de eer onzer wape- slechts spoedig vlam vatte aangestoken om bet huis als haar brandstapel in brand te zetten. Het overige weet gij I" Eene diepe, akelige stilte heerschte in de kamer, men hoorde niets dan de zware ademhaling der ongelukkige vrouw, die daar juist zulk eene verschrikkelijke bekentenis had afgelegd Waarom vervloekt gij mij niet? Waarom doodt gy mij niet?" riep zy plotseling in drift. »Ik weet het wel, gij hebt den dolk reeds gewet I Stoot toe! Stoot toel Maar spaar myn doch ter, mijn man, zy zijn onschuldig!" In ontzettende jammerkreten losbars tende, zonk zij aan zyn voeten neer. De ritmeester stond radeloos, zoude hij rustig afwachten tol dat deze aan val voorby was, of wel, zoude hij hulp inroepen? De aanval ging echter niet voorby, maar werd integendeel hevi ger en ging ten laatste in woede en razernij over. Op van Rhoden's geroep snelden de kolonel en zijn dochters binnen. Het geheele slot raakte in beweging, slechts met moeite slaagde men er rn om de ongelukkige vrouw meester te worden en te bed te brengen, waarvan zij niet meer opstond. In haar gesprek met de ritmeester had zich het laatste overblyfsel van haar nen op Lombok ook na den ondervonden tegenspoed krachtig zal worden gehand haafd. De nlgemeene gezondheidstoestand is bevredigend; voor ernstige uitbreiding der Aziatische cholera mochten wij be waard blijven. De gunstige verwachtingen die de te veld staande oogst aanvankelijk opwekte, zijn tot ons leedwezen in onderscheidene dee- len des lands niet verwezenlijkt; aan houdende regens hebben daaraan veel schade toegebracht. Ofschoon de Veestapel van ernstige ziekten bevrijd bleef, heeft het daaronder uitgebroken mond- en klauwzeer aanlei ding gegeven tot het verbod van vee- invoer in de aangrenzende rijken. De toestand van Handel en Nijverheid is overigens in het algemeen niet onbe vredigend. Tot belangrijke werkzaamheden zult gij, Mijne Heeren, worden geroepen. Ontwerpen tot regeling van het Kies recht, alsmede een herziening der Per- soneele Belasticg zullen in dit zittingjaar bij U worden ingediend, terwijl met de voorbereiding eener nadere regeling van de Geraeente-Financiën inmiddels wordt voortgegaan. De conferentie voor internationaal pri vaatrecht, op Mijne uitnoodiging ook dit jaar te 's)Gravenhage bijeengekomen zal, naar ik grond heb te verwachten, leiden tot verdragen, welke uwe goed keuring zullen behoeven. Ontwerpen tot vaststelling van een wetboek van het militair strafrecht en van eene wet op de krygstucht zullen uwe aandacht vorderen. Omtrent onderscheidene onderwerpen van handelsrecht en strafvordering, zul len u voorstellen tot aanvulling of wyzi- ging in de bestaande wetgeving worden gedaan. Weisvoordrachten betreffende land- en luinbouwonderwijs, alsmede omtrent het subsidieeren van scholen van middelbaar onderwijs voor meisjes zijn in bewerking. Tot vermeerdering der weerbaarheid s lands door vernieuwing van het materieel der zeemacht, betere bewape ning der krijgsmacht te land en te water eo de instelling eener herhalingsoefening voor de zeemilitie, zult gij worden in de gelegenheid gesteld, terwijl ontwerpen tot aanvulling der bepalingen op de be vordering der officieren van de landmacht, betreffende den staat van oorlog en be leg en aangaande het stellen van militaire inundatiën u zullen bereiken. Tot verhooging van de opbrengst der bestaande belastingen en herziening van de belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen zullen u voorstellen wor den aangeboden. Wetsvoordrachten tot instelling van Kamers van Arbeidtot regeling van het toezicht bij de op- en inrichting van fabrieken er. werkplaatsen met het oog op de belangen der arbei ders en tot het openen van de gelegen heid om door het Rijk gewaarborgde lijfrenten te verkrijgen, worden in ge reedheid gebracht. De verplichte verzekering van werklie den door hunne werkgevers tegen gevol gen van ongelukken wordt voorbereid. De toestand onzer Overzeesche Bezit tingen geeft, over 't algemeen, stof tot tevredenheid. Tot blijvende versterking der middelen, door verhooging van het tarief der in en uitvoerrechten in Nederlandsch-Indië, alsmede tot maatregelen ter bevordering van de welvaai t in de kolonie Suriname zal uwe medewerking worden ingeroepen. Op uwe toewijding tei vervulling uwer ernstige en moeielijke laak, doe ik, inet vertrouwen, bij vernieuwing een beroep. Moge uwe arbeid onder Gods zegen strekken tot het welzijn van ons dierbaar vaderland! In naam der Koningin ver klaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend." De plechtigheid van de opening der zitting van de Staten-Generaal trof giste ren bijzonder mooi weer. Eene buiten- wils- en geestkracht uitgeput, de koorts die haar aangreep, verwoestte weldra haar zwakke krachten, en na verloop van eenige weken stierf zij, zonder tot hare bewustheid te zijn terugge keerd. Door afschuw en ontzetting aange grepen, had de ritmeester onmiddelijk na deze verschrikkelijke onthulling het slot willen verlaten; het kwam hem als eene onmogelijkheid voor, om ook nog een nacht te toeven onder het dak, waar zoo vele vreeselyke zaken waren voorgevallen. Toen hij echter zijn besluit om te vertrekken bekend maakte, bad Bella hem dringend, dat hij haar toch niet met den gebrekkigen vader alleen mocht achterlaten, terwijl Vally's stilzwijgen voor hem eene nog veel beteekenisvollere taal was. Onmogelijk was het hem, om bij zijn besluit te blijven. De oorzaak voor zijn overhaast vertrek durfde hij de beide meisjes niet zeggen, het zou eene onnutte wreedheid geweest zijn, om het beeld der overleden moeder in een ongunstig daglicht te stellen en hare droefheid om den broeder en de pleeg zuster door de mededeeling van de eigenlijke oorzaak der ramp te ver giftigen. Alzoo Kurt von Rhoden bleef op gewoon folrijke menigte was dan ook in de residentie op de been, zoowel uit de hofstad zelve als van elders. Overal wa8r de Koningin regentes in den prach- tigen stoet op weg van het paleis naar het gebouw der Twee Ie Kamer passeerde werd zij door de menigte met geestdrift toegejuicht. Vele ingezetenen van den Haag in het centrum der stad hadden gevlagd. De optocht van de stoet liep in de beste orde af. In de Tweede Kamer waren alle tribunes eivol. De Regentes, de vergaderzaal door de daartoe benoemde oommissie binnengeleid zijnde, naderde al buigende den troon Hare Majesteit droeg een zwart zijden robe met kanten overkleed en zwaite hoed gegarneerd met lila bloemen. De voorlezing van de uitvoerige troun rede werd op vry snellen toon door H. M volbracht. Bij het vertrek en de terugkomst van de Regentes stond koningin Wilhelmin met eenige dames aan een der vensters van het paleis. Bij het vertrek wuifde zij hare moeder vriendelijk toe. In het paleis teruggekeerd, verscheen de Regentes met hare dochter vooi het raam om de militairen te zien voorbij trekken. Van wel onderrichte zijde wordt aan het Hblad het volgende geschreven «In de laatste dagen heeft een bericht de ronde gedaan, dat uit het onlangs geopende rijksopvoedingsgesticht Veld zicht bij Avereest 50 jongens ontvlucht waren, die weder opgevangen waren geworden. Zelfs voegden een paar bladen er bij, dat dit geschied zou zijn uit ontevredenheid over de behandeling. »Wat is er nu geschied? Op 30 Aueus tus zijn 5 jongens van het aardappelveld weggeloopen in een aanliggend boschje en een half uur daarna opgevangen. «Zondag daarop is een jongen, die sedert een paar dagen was aangekomen ontvluchl en onmiddelijk aangehouden en teruggebracht. Meer is niet gebeurd «Het is onverantwoordelijk, dat op lossen grond zulke berichten der wereld worden ingezonden en bij menigen onna denkende wantrouwen gewekt tegen de directie en de beamten, die waarljjk wel aanspraak hebben op steun in hunne hoogst moeilijke betrekking." Men meldt uit Haarlem: Jaap Eden, uit Cristiania terug, komt dit jaar niet meer in wielerwedstrijden uit. Of hij ezen winter aan de wedstrij den van den internationalen schaatsen- rijdersbond zal deelnemen is nog twijfel achtig, daar hij een geschil heeft met den Ned. bond. Van Detli eu Neerboscli Het in Chicago verschijnend blad, de Nederlander deelt mee, aldus vertelt de Standaard, dat de heer v. Deth met zijn optreden tegen Neerbosch «laar niet veel succes behaalt. De openbare vergaderingen door hem belegd, worden maar schaars bezocht; en een der oud-weezen schrijft o.a. in dit blad aan het adres van den heer v. Deth «Volgens uw bericht in de Tel. waart gij naar Amerika gekomen om bewijzt-n te halen en die Van 't Lindenhout voor de voeten te slingeren. Het spijt mij, dat gij de reis gemaakt hebt; waarlijk, geloof mij, gij zijt hier aan het verkeerde kan toor. Van de 98 weezen, over Amerika verspreid, zyn wij met ons 37 in deze stad, en allen door eenzelfde gevoel van dankbaarheid gedreven jegens den man, aan wien we naast God onze opvoeding en positie te danken hebben." Volgens de N. R. Ct. zal het aan tal opengestelde plaatsen voor den hoofd cursus der infanterie met eenige ver meerderd worden, tengevolge waarvan nog enkele sergeants, die bij het examen voldaan hadden, doch die wegens gebrek aan plaats niet in aanmerking konden komen, met 1 October lot dien cursus zullen worden toegelaten. het slot, eerst gedwongen, later uit eigen beweging. Toen ook de groeve zich boven mevrouw von Reisewitz gesloten had, gevoelde hij zijn wiok tegen haar verkoelen. Zij had immers hare misdaad geboet, de gevolgen er van waren zwaar der op haar hoofd dan op het zijne neer gekomen. In den handdruk, dien hij aan de groeve met den kolonel wisselde, lag deze gewaarwording opgesloten en de oude heer scheen hem te begrijpen. Mijn heer von Reisewitz wist blijkbaar welk eene bekentenis zijne ongelukkige vrouw in de laatste ure, dat haar geest helder s, hem had afgelegd, maar nog door geen enkel woord had hij dit laten blij ken, en ook thans deed hij het slechts met enkele woorden. Van af dit oogen- blik echter was het ijs gebroken en de beide mannen spraken herhaaldelijk en uitvoerig over de rampzalige gebeurtenis. Al kon von Rhoden dan ook al den kolo nel niet geheel en al vryspreken van schuld aan het gebeurde, toch vond hij vele redenen, die hem verontschuldig den. Tusschen den ouden en den jon gen man ontstond thans eene hartelijke toenadering, en toen Kurt het slot ver liet, scheidden zij als vrienden. De ritmeester besteedde zyn verderen verloftyd aan eene groote reis. Toen Bij de uitgevers Dorsman Odé te Vlaardingen verscheen een nuttig boekje, nl. «Geschiedenis van het Ko ninkrijk der Nederlanden van 18 4 1894," door A. G. van Dijk en P. F Scharp de Visser. Ieder beschaafd mensch die met zijn tijd mee wil leven, zal en dan wel de behoefte gevoeld hebben aan een beknopt overzicht van de ge schiedenis van zijn land en koloniën der laatste jaren. In vige trekken staan ze ons voor den geest, die personen, die als staatslieden of anderszins een tijd lang op den voorgrond stonden, die ge beurtenissen, waarin wij zoo medeleefden maar de tijd eischt thans zooveel van ons, de indrukken volgen elkander zoo snel op, dat wij nauwelijks een opper vlakkig overzicht kunnen houden over het tijdperk, waarin wij zelve leefden. Daarom mag de uitgave van bovenge noemd boekje met ingenomenheid worden begroet. In beknopten vorm (ongeveer I5u bladz.) geven de schrijvers een vol ledig overzicht van feiten en gebeuitenis sen, van de handelingen van personen zonder evenwel daarbij een oordeel uit te spreken. Het boekje zal, dunkt ons, ieder belangstellende in de geschiedenis van dezen tijd welkom zijn. maar in 't bij zonder hen, die voor de hoofdonderwij zersacte studeeren. De heer Kanon 's-Gravenhage, schreef o. a. van het boekje (zie Schoolwereld 30 Augs. '94) «Er wordt veel gegeven. En wat goeds ook, dunkt me, bovendien in zuiveren vorm en aangenamen stijl." Uit Assen meldt men: Een eenigszins wonderlijk verloop had Zondag een propaganda-optocht der par lementair-sociaal-democraien. Een twin tigtal hunner deed met opgerolde vaandels eene wandeling doo rde straten, omstuwd door een honderdtal schooljongens, die naar hartelust vaderlandsche liederen zongen. Daar de burgemeester vergunning voor een optocht met muziek geweigerd had, werden de door de socialisted aan geheven liederen door de leiders dadelijk gesmoord. De meeting in Tivoli had een gewoon verloop, doch bij den terugtocht door de stad naar het station herhaalde zich de vanerlandslievende betoogingen dermate dat de aangekondigde groote meeting der soc. dem. arbeiderspartij geheel in een oranje-dag verliep. De politie te St. Petersburg heeft het verzoek der Belgische regeering tot uit levering van den bekenden pseudo-Von Sternberg van de hand gewezen. De Rus sische politie beweert namelijk, dat de anarchist te St. Petersburg is gekomen met het doel om een aanslag tegen het leven van den Czaar te plegen. Naar men zegt, zijn de bewijzen voor een der gelijk plan reeds gevonden, en wel in den vorm van een nieuw soort dynamiet- bommen, welke in het huis, waarin de pseudo-Von Sternberg zijn intrek had ge nomen, werden opgespoord. Het moet Donderdag te Swinemunde een buitengewoon grootsch en levendig chouwspel hebben opgeleverd, toen de Hohenzollern met den keizer van Duitscli- lacd aan boord ter reede verscheen, om de aldaar aanwezige oorlogsflotille te inspecteeren. Reeds in de zeer korte telegrafische berichten aan sommige bla den kan men dit uit de bewoordingen opmaken, ook reeds voor zoover zij nog slechts vermelden, dat tegen 10 ure het vestinggeschut het oogenblik aankondigde, waarop de Hohenzollern de haven verliet en de duizenden en duizenden toeschou wers aan wal en op de talrijke vaartui gen het jacht eerst langzaam en vervol gens sneller zagen opstoomen naar de vloot, die zijne komst met een geweldig kanongebulder bevroette. In Swinemunde was het volgens de berichten reeds Maan dagavond op straat een leven en gejoel, hij terugkeerde, zocht hij den overste op, die met zijn dochteis het slot, dat hen zoovele droeve herinneringen aanbood, verloten en naar de residentie vertrok ken was. De liefde voor Edith was ondergegaan in dien vreeselijken nacht, toen hij haar in hare krankzinnigheid om het vlammende altaar had zien dan sen, maar ook dit beeld was gedurende zijne reis meer en meer verbleekt, in dezelfde mate als een ander helder en zacht in zijn hart en in zijne herinne ring op den voorgrond getreden was. En dit laatste, het stond levendig, frisch bevallig voor hem, toen Vally hem welkom heette, terwijl een hemelsch blosje van schaamte haar wangen kleurde. De verklaring van de bei ouwhet bende moeder was niet noodig geweest, om den ritmeester Vally's liefde duidelijk te maken. Thans, nu zijn oog niet meer verblind werd door betooverende schoon heid, overtuigden hem duizende kentee- kens uit het verleden van deze liefde, en bespeurde hij met een zalig kloppend hart, dat het kleinood, hetwelk hij ach teloos was voorbijgegaan, zijn eigendom was gebleven. Thans ook wist hij, dat hij in zijne ziekte niet gedroomd, maar Vally's nabijheid gevoeld had, iets, het geen zy hem dan ook verlegen bekende, toen zij elkaar wederkeeiig hunne liefde dat iemand hooren en zien ver 'ing In de hotels was natuurlijk nergens meer een plaatsje voor nachtverblijf te krijgen. Een rustplekje op een biljart of kegel ba.m werd zegl een der verslaggevers met goud belaald. Gelukkig dat er uit Berlijn extra treinen met proviand va: een 5 a 6000 bakkers en slachters waren aargekomen, buiten al hetgeen anders nog was aangevoerd. Re-ds dien dag krielde het van menschen aan den haven kant, waar de Hohenzollern lag, omgeven door een geleide van 28 torpedo-boolen. Niet minder druk was het toen reeds op alle punten, waar men uitzicht had op de oorlogsvloot. Twee-en-vijftig schepen, waaronder 12 groote gepantserde, lagen daar ter reede. Nooit was zulk eene Duitsche maiitieme strijdmacht vereenigd gezien. »En" zoo leest men weer verder in een bericht «wanneer mor gen van daar het hoera van 9000 man de Hohenzollern tegemoet galmt, zal het wel zeer ver op zee worden gehoord." Negen duizend stemmen. Maar hoeveel meer duizend zullen er wel niet nog bij zijn gekomen. Want evenals in de stad door de rond- loopende bezoekers, heerschte er op het water eene onbeschrijfelijke drukte door de talrijke vaartuigen, die gereed lagen om de toeschouwers te doen rondvaren. Niet alleen waren daar 46 Stettiner pleizier- vaartuigen bijeen, maar ook nog vele andere schepen van elders, en daar reeds daags te voren alle plaatsbiljelten op die bodems waren uitgegeven, moesten alle nakomenden maar zien hoe zij aan wal konden terecht komen om het grootsche zeetafereel te kunnen bewonderen. En dat dit nog al een redelijk aantal zou bedragen, kan men hieruit afleiden, dat er toen nog acht extra treinen met 10 a 120O0 passagiers werden aangekondigd, terwijl er met andere gelegenheden nog ongeveer 8000 personen uit de omstie- ken moesten komen. Swinemunde zal dus met recht kunnen spreken van feest-ge- joel. De Italiaansche anarchisten hebben een verschrikkelijke misdaad bedreven te Pianezza nabij Turijn. Een geheele wijk van het stadje hebben zij in brand gesto ken en toen zij bemerkten dat men door tijdige hulp den brand meester zou wor den, hebben zij de buizen der waterleiding atgesneaen om het blusschen onmogelijk te maken. Toen het vuur geen tegenstand ontmoette, wakkerde het opnieuw aan, zoodal een groot deel van het stadje een prooi der vlammen is geworden. Vooraf hadden de anarchisten aan den burgemeester geschreven, dat zij van plan waren de stad in brand te steken om een voorbeeld te geven aan Italië. Bij het plaatsen van een gedenksteen den gevel van de Magdalena-kazerne te Napels heeft de minister-president Crispi het woord gevoerd. «Voor tien jaren", sprak hij, «toen eene noodlottige epidemie in onze geliefde stad heerschte en algemeen treurigheid in de gemoederen bracht, kwam hier eene trouwe en edel moedige koning, om ons door woord en daad hoop te geven. Met de meeste voldoening herinner ik mij, dal de koning bij die gelegenheid hier een prelaat, die evenals de koning de hospitalen bezocht, den edelen kardinaal, aartsbisschop San Felice, ontmoette van wien ik niet zeggen kan wat sterker in hem drong: zijn liefdadigheidszin of zijn godsdienstig geloof. De maatschappij doorleeft nu eene smartelijke periode. Wij gevoelen thans meer dan ooit de noodzakelijkheid van een sterk civiel gezag. Eene snoode secte is te voorschijn gekomen uit de duistere holen der aarde: zij heeft op haar banier geschreven: „Noch God, noch leiderI" Laten wij, vereenigd als wij hier zijn by een erkentelijkheidsfeest onze gelederen sluiten om dit monster te bestrijden. Schrijven wij op onze banier: „Met God, met den koning, voor het vaderland I" Verheden wij hoog die banier. Laten wij haar het volk doen zien als hel symbool van het behoud. In hoe stgno vinces I De slag bij PingYang. De Indépendance Beige ontvangt een telegram uit Seoul, waardoor het wordt bevestigd, dat de Japanners eene schitte rende overwinning hebben behaald. Donderdag jl. deden Japansche troepen eene verkenning in de richting van Ping- Yan. De Chineezen waren op hun hoede, zoodat de Japanners onverrichter zake moesten terugtrekken. Vrijdagavond her- bekend hadden. Met tranen van vreugde zegende de kolonel het paar. «God geeft mij in u mijn verloren zoon weder," zeide hij diep ontroerd, »en," voegde hij er fluisterend bij, zoodat alleen de ritmeester het hooren kun, «het was ook noodig, dat de schuld geboet werd. Wees gelukkig mijne kin kinderen I" En zijn wensch werd vervuld. Aan Vally's zijde gevoelde Kurt eerst welk eene oneindige leegte er in Edith's hart bestaan moest hebben, toen zy hem hare hand schonk. Kon hij de herinnering aan zijne eer ste ongelukkige bruid dan ook al niet geheel en al verbannen, zoo had deze toch veel vaD haar verschrikkelijks ver loren, want de bewustheid beurde hem op, dat op de slechte keus nog te rech ter tijd eene goede gevolgd was.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2