NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Amerikaansch. Mo. 78. Zaterdag 29 September 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. feuilleton. VOOR abonnementsprijs: Fer 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. ,T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Waai wereldkampioenschappen zijn te behalen of records zijn te vei beteren op het gebied van sport of in andere vreed zame bedrijven, daar kunnen wij Hollan ders en in 't algemeeo de Europeanen goed voor den dag komen, maar als er iets grootsch, iets wat kolossaal en reus achtig is, moet gewrocht worden dan steken de Amerikanen ons den loef af. Vooral is dit het geval, wanneer er sprake is van de vertooning eener verdelgende kracht op groote schaal, hetzij in de wereld der menschen, hetzij in de natuur dan zijn wij bij hen vergeleken nog maar lilliputters. Een werkstaking in Amerika, men denke nog aan de groote werkstaking in de fabrieken van Pullmann, neemt reusach tige afmetingen aan, wordt een burger oorlog waarin het leger der werkstakers een niet te versmaden vijand is voor een werkeljjk leger van geoefende soldaten. Als werkloozen optochten houden dan gaan zij zooals onder Coxey bij duizenden naar Washington. Als een trein derailleert tengevolge waarvan ettelijke personen gewond worden en eenige materieele schade wordt aangericht, het is de moeite Diet waard er notitie van te nemen, tenzij men er zelf bij betrokken mocht zijn. Amerika heeft zijn spoorwegongelukken in 't groot: een spoorbrug zakt in, de trein stort in een diepen afgrond, de ruïne geraakt in brand en honderden reizigers schieten er het leven bij in. En groote brandenNog kort geleden ver namen wij hoe een geheele provincie door één brand verwoest en ontvolkt werd. Uitgestrekte wouden in Wiscounsin werden door het vui.r verteerd, steden en dorpen werden in de ascli elegd, spoortreinen, die de vluchtende bewoners uit deu brand zouden voeren, konden niet zoo snel voortgaan of zij werden door het voort woekerend vuur achterhaald en tot staan gebracht. Zelfs in het water was geen redding te vinden, het droogde op door de ontzettende hitte en de vuurgloed vond ook daar zijn slachtoffers. Deze ramp overtrof vooral door haar groote omvang, die welke in 1871 Chicago trof, ofschoon ook deze niet gering was. Toen werd ei-n groot deel van de hoofdstad van Illinois, meer dan 17 duizend huizen door de vlammen verteerd en tot ver in den omtrek werd deze verwoesting door verspreiding van de asch bekend gemaakt. Van dergelijke onheilen zjjn gewoonlijk schijnbaar nietige omstandigheden de oorzaak, en in veie gevallen zouden die oorzaken kunnen worden weggenomen, maar daar denkt de Amerikaan niet aan. Wel is hij terstond na den ramp er bij, om weer op grootsche wijze blijk te ge ven var. zjjn deelneming, om op afdoende wijze de gevolgen van de ramp zoo mo gelijk te negeeren. Want behalve zijn buitengewoon scheppingsvermogen bezit de Amerikaan ook een uitstekend her- stellings-vermogeu. Chicago zelf heelt daarvan een voorbeeld gegeven. Als een phoenix is het uit zijn asch verrezen binnen weinige jaren stond het opgericht schooner dan te voren, als een nieuwe wereldstad omsloten door meer dan twin tig spoorbanen, dooikruist met lange en fraaie straten waarin huizen van twintig en meer verdiepingen. Dal zij, ofschoon nog geen 25 levensjaren tellend, een wereldstad geworden was, heeft zij ver leden jaar door hare wereldtentoonstel ling, die alle vorige overtrof, voldoende bewezen. Het voorbeeld van Chicago staat niet alleen, nog vele andere Amp- rikaansche steden hebben een soortge lijke wordingsgeschiedenis, voor een vijf tig jareD waren ze nog niet op landkaar ten te vinden. Dat de Amerikaan ook in 't oorlog voeten kunnen meedoen, hebben zij getoond in de Vrijheids-oorlog en in den strijd tusschen Noord en Zuid. Ook zij hebben evenals wij hun jaar- lijksche manoeuvres, al zijn deze naar evenredigheid bij hen niet zoo groot. De manoeuvres te land en te zee bieden een geliefkoosd schouwspelzij geven ten minste den belastingbetalende!) iets inle ressants te zien voor hun geld, en daar mede moet de goede burgerij zich voor- loopig nog maar tevreden stellen, want zoolang er nog geen onfeilbaar kogel vrijepantsers zijn uitgevonden moeten onze soldaten het schieten blijven leeien, al was het alleen maar om ontrouwe Balineezen in bedwang te houden. De oorlog in Noord-Brabant is tot aller bevrediging zonder ongelukken ge eindiga met meer belangstelling worden echter gade geslagen de manoeuvres van China en Japan, omdat men daar de werking van verschillende oorlogstuigen van nieuwere vinding zien kan, waaruit oor een mogelijken Europeeschen oorlog veel te leeren is. De manoeuvres in Ame rika waren ditmaal belangiijk, omdat er proeven genomen werden met een nieuw uitgevonden pneumatisch kanon. Deze kanonnen, die kolossaal groot en zwaar zijn, werpen hun projectiel op een afstand van zes 4 zeven kilometer zonder dat daartoe een soort van kruit noodig is. De beweegkracht wordt veroorzaakt door snmengeper-te lucht. Op deze wijze kun nen bommen, gevuld met ontplofGngs- stoffen als nitrogelatine etc, geworpen worden tot op groote afstanden. De vree- selijke uitwerking is gebleken bij de genomen proeven op de reede van New- York. Ontploffende, toen zij op de opper vlakte der zee kwamen, deden zij het water tot kolommen van diie 4 vierhon derd voet omhoog stijgen en brachten zjj de zee over een geheele uitgestrekt heid langen tijd in beroering. Wat zul len dan de uitwerkselen zijn als zoo'n bom op een schip geworpen wordt of in het midden van een vijandelijk leger I Als het kanon wordt afgeschoten, wordt geen vuur gezien, geeo ontploffing gehoord, maar alleen een scherp gesis gehoord, gevolgd door een dof gegons, dat lang zamerhand sterker wordt en den indruk geeft alsof het in de verte dondert. Zeker wel een merkwaardige uitvinding die lacht met het zoeken van Europeanen naar kogelviije pantsers en wat dies meer zij. Maar het is echt Amerikaansch. De vooizitter van het centraal comité voor het bijeenbrengen van een nationaal fonds ter ondei steuning van de nagelaten betrekkingen van in Indië ge vallen militairen van leger en vloot, de gep. luit.-gen. v/h O.-I. T. J. A. van Zijll de Jong, had de eer den volgenden brief te ontvangen: «Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, heb ik de eer het centraal comité, dat zich ge vormd heeft, om in den ruimsten zin werkzaam te zijn in het belang der nage laten betrekkingen van alle militairen, behooid hebbende tot leger of vloot, die in of door den strijd tegen den vijand in Indië of door ziekte er. vermoeienis als gevolg van den dienst in de tropen vielen, of in den vervolge zullen bezwij ken, naar aanleiding van het schrijven van dat comité van den 24. September jl., bijgaand te doen toekomen een be drag van f 15,0u0, waarvan f 10,000 namens Hare Majesteit de Koningin en f5000 namens Hare Majesteit de Koningin- Regentes, ten behoeve van het op te richten «Nationale Fonds" en als blijk van Harer Majesteits zeer groote inge nomenheid met de stichting van dat fonds. «Hare Majesteit vertrouwt, dat alle reeds bestaande cornmissiën en comités met liet Centraal Comité zullen mede werken, of zich daarin zullen oplossen, opdat ter bevordering van het goede doel de hoofdleiding in ééne hand zij. De Particuliere Secretaris van H. M. de Koningin-Regentes. (w. g.) S. M. S. DE RANITZ." Dat die aanzienlijke gift op hooger, prijs wordt gesteld, spreekt van zelf. Maar zij krijgt, door hetgeen er is aan toegevoegd, eene beteekenis, die verder reikt dan een blijk van koninklijke belangstelling in het lot dier nagelaten betrekkingen. H. M. zendt de gift toe ook als bljjk van hare «zeer groote ingenomenheid met de rich ting" var, het door het comité op te rich ten Nationale fonds, en zij «vertrouwt, dat alle reeds bestaande cornmissiën en comités met het centraal-comité zullen medewerken of zich daarin zullen oplossen opdat ter bevordering van het goede doel de hoofdleiding in ééne hand zij." Ziedaar een woord, dat weerklank vin den zal in den lande. Geen versnippering van krachten, geen verdeeldheid in het doel, maar gezamenlijk de handen ineen geslagen, om, in samenwerking met het Haagsche comité, in ruimen zin de nage laten betrekkingen van onze dapperen te ondersteunen, het beste bewjjs van hulde, dat men aan hunne nagedachtenis kan bewijzen. Het verheugt ons, dat de Utrechtsche vereeniging reeds den weg hei-ft ingeslagen, die tot deze algemeene samenwerking kan leiden. Een zeer menschlievende bepaling is door den minister van oorlog vastge steld, die zeker algemeen zal worden ge waardeerd. Hij heeft nl. bepaald, dat wanneer minder gegoede ouders, voogden of echt genooten van in militaire ziekeninrichtin- gen verpleegde zieke militairen, die zich in verplichten krijgsdienst bevinden, ken nis krijgen, dat er gevaar voor het leven van den verpleegde bestaat, deze op hun verlangen, schadeloos, zullen worden ge steld voor de kosten van de reis met openbare middelen van vervoer van hun woon- of verblijfplaats binnenslands naar de plaats waar de ziekeninrichting, waarin hun verwanten worden verpleegd, gevestigd is, en terug. De vergoeding zal alleen aan bedoelde betrekkingen van den zieken militair worden toegekend naar tarieven, vastge steld voor de laagste klasse van ge noemde veivoermiddelen. Deze maatregel zal niet gelden voor militairen, die een vrijwillige dienstver bintenis hebben aangegaan, noch voor plaatsvervangers of nummerverwisselaars. De Telegraaf ontvingjl. Donderdag het volgende telegram Volgens gerucht zijn de politieke onder handelingen met de Baliërs weer geopend daar de verovering van Mataram en Tja- kra Negara zeer moetljjk valt. Het stoom schip «Emma" zal naar Bali worden gezonden met een bataillon, aangezien Djilantik daar intrigeert. De inwoners van Macassar zijn ongerust wegens de 500U man hulptroepen van Goa en Sidenring, die hunne diensten aan hel Indische gouvernement hebben aangeboden. Het weder-antwoord van H. M. de Koningin-Regentes op het Adres van Antwoord op de Troonrede van de Tweede Kamer luidt als volgt; «Mijne heeren l «Ik verzoek U aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Mijnen dank over te brengen voor haar Adres van Ant woord. „Het is Mij aangenaam van Haar we derom de verzekering te ontvangen, dat Zij Hare beste krachten wenscht te wij den aan de vervulling der gewichtige werkzaamheden, waartoe zij zal worden geroepen, en het is Mijn innige wensch dal Hare moeilijke taak onder Gods zegen tol heil moge strekken van ons geliefd Va derland." De aangehouden verdachte Boers heeft aan den rechter-commissaris mr. W. A. 't Hooft te Haarlem, bekend, dat hij den diefstal bij den heer Van Garste heeft gepleegd. UIT HET HOOODUITSCH VAN A. KALLITTA DOOR MARIE. (SLOT.) 3) «Wat is er? Kelner, wacht even I Vraag den heer Kronfels of hij een oogenblik wil wachten. Vertel mij nu wat u scheelt, beste vriend I" «Ik ben verloren I" steunde Erpel. „Verloren? en dat waarom?" „Weet ge wie dien heer is? Hij is de minister van Eeredienst, mijn chefl Zoo hij mij hier vindt vergeef mij maar eene actrice en een geestelijke «Ge hebt gelijk maar wat kan ik doen? Ik moet hem ontvangen. En ge kunt deze kamer niet anders dan door de buitendeur verlatenen zoo gij dit doet, ziet hij u natuurlijk er uit komen maar kent hjj u dan?" «Ik was zoo straks bij hem." «En ge kunt u ook niet vet bergen maar wacht! Er is maar éen mid del ge moet onder mijn bed kruipen I Spoedig! haast u I" «Onder uw bed? Een predikant!" «Nu, zoo ge dit niet wilt, blijf dan waar ge zijt; en ik zal hem laten roepen I" «Neen, neen, neen I Er is geen andere redding mogelijk!" Erpel verdween onder het bed. Lud- milla opende deur: Baron von Kron fels, wilt ge zoo goed zijn binnen te komen Hij, die binnentrad, was de vreem deling uit de coupé van den vorigen avond. Beide zagen elkander even ver baasd aan. «Zijt gij het, genadige dame!" «Zijt gij het, mijnheer?" «Gisteren waart ge getrouwd, mejuf frouw Mag ik vragen hoe het mijnheer uw echtgenoot maakt?" «Op dit oogenblik misschien niet al te wel doch laten wij dit onderwerp rusten wal verschaft mij de eer van uw bezoek «Schoone Ludmilla, laten wij van weerskanten oprecht zijn. Gij hebt mijne vrijpostigheid van gisteren afgewezen door mij eene poets te spelen, ge hadt gelijk en ik had er een voorgevoel van moeten hebben, dat ik mijn handen niet naar eene gewone vrouw, maar naar eene godin uitstrekte. Ik ben er ver rukt over dat ge mij slechts ontvloden zijt, in plaats van mij terstond uit den hemel uwer nabijheid voor eeuwig te verbannen. Het groote 'ot viel gisteren een lompert te beurt, die het onverdiende geluk genoot met u onder éen deken te mogen spelen. Nu weet ik slechts éen ding, dat ik namelijk hoogst gelukkig ben in de beroemde kunstenares de onbekende schoone terug te vinden, die mjj gisteren bij den eersten aanblik be- tooverdel" „Ge komt toch zeker niet alleen hier om mij dit te zeggen?" „Neen, waarlijk niet I Iets anders voert mij hier heèn. Ik heb de eer de kabinets secretaris van Zjjne Koninklijke Hoogheid den kroonprins te zijn." «En toen ge aangediend werdt, deed mij uw naam aan den minister van eere dienst denken «Hij is mijn vaderI Neen, wees niet bang, die heeft geen oog voor vrouwe lijke schoonheid! Luister nu wat mijne komst beduidt: Ludmilla, gij zijt hier vreemd ge hebt vrienden noodig, voor alles vrienden aan het hof. Ik durf mij te mogen vleien dat Zijne Koninklijke Hoogheid mij zijn vertrouwen schenkt, ja, misschien wel eenig gewicht aan mijn oordeel hecht ik kom om u mijn diensten aan te bieden, schoone Ludmilla I" «Hoe goed en hoe onbaat zuchtig zijt ge heer von Kronfels I" «Ludmilla, begrijp mij goed. Ik kan u van zeer veel nut zijn, maar u ook zeer veel schade berok kenen I" «En waarom zoudt ge mij niet van nut zijn, daar ge immers hier zijt om mij uw diensten aan te bieden?" «Ge wilt mij niet begrijpen, Ludmilla I Welk kwaad kon het u, zoo ge mij het zelfde geluk deelachtig doet worden, dat ge gisteren aan een onbekende hebt ge schonken? Ludmilla, maak mij tot den gelukkigste der stervelingen, ik maak u tot een afgod van het hof!" «Ik sta verstomd over uwe vermetel heid! Vertrek mijnheer! Duizendmaal liever moogt ge mij uitfluiten, dan dat ik een offer zou worden uwer onbe schaamdheid." „Ludmilla, bedenk ul Heden verlang ik slechts éen kus als onderpand onzer vriendschap I Laat mij uwe slanke gestalte omvatten en Hij kon niet eindigen. Onder het bed ontstond een geweldig leven; verschrikt keerde Kronfels zich om met een van woede gloeiend gelaat kroop Er pel van onder zijne schuilplaats te voorschijn. «Waag het eens, mjjn- heer, deze dame nog verder te beleedi- gen I Ge zult dan bemerken, dat zjj niet alleen staat I" «Nu, dat merk ikl Ach, Ludmilla, daaraan is uwe terughouding dus toe te schrijvenEn zie ik goed daar staat waarlijk de pseudo-echtgenoot van gisteren! Vergis ik mjj niet, dan is hjj naar zijne kleeding te oordeelen een predikant l Nu, mijn waarde, ik moet zeggen, dat ge daar al een vreemden kansel hebt uitgezocht I Het zal mjjn vader den minister van eeredienst niet weinig belang inboezemen te vernemen, waar zijn ondei hoorigen zich ophouden als zij in de residentie komen om hun belangen bij hem voor te dragen. Want als ik het wel heb, zag ik u zoo straks bij mijn vader op audiëntie gaan. Uwe gelijkenis met den gelukkigen echtgenoot van gisteren viel mij dadelijk op I Deze geschiedenis zal mijn vader ten hoogste interesseeren I" «Doe, mijnheer, wat gij verantwoorden kunt! Van hier zult gij u echter ver wijderen!" «Ludmilla, deze deugdbewaker staat u waarljjk niet kwaad I En gij, mijnheer, spreek wat zachter; ge hebt nu lang genoeg den schijnheilige gespeeld, gjj held

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1