Dames- en Kindercostumes worden in zeer korten tijd volgens de nieowste coupe naar maat M. VAN GEL ZOON. Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. BUITENLAND. mede bezig zijn, waarborgen de deugde lijkheid er van. Waar de Franschen toonden zoo veel geld over te hebben voor dit edele doel zullen de Nederlanders niet achter blijven Zij hebben voor een goed doel steeds geld over. Moge dat nu weder schitterend blijken 1 Want het geldt het leven en de gezondheid van onze kinderen, het beste wat wij hebben I De heer Mazure, uit Parijs teruggekeerd is reeds met de voorbereidende werk zaamheden begonnen, en de Omnibus maatschappij heeft hare medewerking voor de stalling der paarden enz. toege zegd. Het Kinderziekenhuis heeft, door een tiental particulieren daartoe in staat gesteld, als eerste gift eene som van f4000 geschonken. Een brug ingestort. Om half tien Zondag-avond een gewel dige plof in het water van de Keizers gracht, hoog opspattende, onwelriekende druppelen, een zuiging van kabbelend en klotsend water tegen den wallekant, daarna rust; een groot steenblok uitste kend boven 't water de brug over de Keizersgracht bij de Leidschegracht is ingestort. Reeds sinds eenige weken dreigde het gevaar. In den gewelfrand van den middenboog sloten twee der bedekkings- hardsteenen niet meer aan elkander; de eene hing ongeveer een decimeter lagei dan de andere. Zaterdag in den voormiddag werd de eerste voorzorgsmaatregel door Publieke Werken genomen: door een houten hekje werden de wandelaars belet langs de leuning der brug te gaan. Maar paarden en rijtuigen liet men toen nog ongehin derd het midden van den weg passeeren. Doch des middags om vier uur achtte P. W. het toch raadzaam de passage over de brug geheel af te sluiten. De doorgang er onder bleef nochtans open. Maar de schippers durfden nauwelijks onder de brug doorvaren. Die vrees was niet geheel ongemoti veerd dit blijkt thans uit de instorting op Zondag-avond. Dat de verzakking niet van vandaag of gisteren dateert, kon men merken aan de sporen van vroegere opkalefatering, streepen en randen van cement. De Tijd had nog in het laatste nummer op den onhoudbaren toestand de aandacht gevestigd en aangedrongen op radicale verbetering door den bouw eener nieuwe brug. De tijd is thans De lijd te hulp gekomen. Vermoedelijk heeft de instorting aldus plaats gehad. De peiler aan den zuidkant is gaan verzakken, scheef naar onderen; hij heeft de bogen meegetrokken, die afbraken en naar de zijde der oneven- nummers van de Keizersgracht in het water vielen. Het stuk steen, dat men uit het water ziet steken, is waarschijn lijk in de duisternis was het niet goed te onderscheiden de breuk van de kruin aan de zuidzjjde met een stuk gewelf. De opening in de brug zouden we schatten op vijf a zes Meter. De gasbuis is gelukkig niet gebroken, anders had er licht een ongeluk kunnen gebeuren. Zondag-avond waren ze bezig de leiding af te sluiten. De vaart is natuurlijk gestremd. Daardoor uit het gelijktijdig aanleg gen der bruggen voor de Raadhuisstraat (de Amsi. Ct. waarschuwde hier indertijd nog tegen) ook de vaart door Singel en Heerengracht is belemmerd, zal dit nu wel eenige last vei oorzaken. Persoonlijke ongelukken zijn, voor zoover wij weten, niet voorgevallen. Wel was de knecht van een bakker Duker op de Keizersgracht bjj de Leidsche gracht, die om 40 uur op de bakkerij moest komen niet gearriveerd en was deze ook niet tliu.s. Doch dit is nog geen voldoende reden om aan te nemen, dat hij juist op het noodlottige oogenblik over den afgezette brug is gegaan. Op een Zondag-avond kunnen er meer redenen zijn, waardoor een jongmensch wat laat op zijn werk komt. Voor zoover wij ons herinneren, is er nog eens een brug ingezakt en wel op den hoek der korte Prinsengracht bij de Brouwersgracht. Deze brug is nooit her bouwd. Door den storm, die eergister woedde i6 de telegrafische gemeenschap tusschen Nederland en Duitschland, alsmede tus schen Nederland en België verbroken. Alleen Bremen en Antwerpen zijn bereik baar. Dank zij den uitstekenden aanleg der geleidingen in ons land. zijn alle Nederlandsche kantoren bereikbaar ge bleven. eerder in handen vallen, dan werd verwacht. De toestand van prins Bismarck blijft steeds onbevredigend. De oud-kanselier wordt gekweld door hevige neuralgische pijnen. Wel is waar bestaat er geen onmiddelijk levensgevaar, maar toch is men in Bismarcks omgeving volstrekt niet gerust over den loop, dien deze ziekte zal nemen. Te Nijmegen ligt een adres aan den Min. van Fin. ter teekening, met bezwaren tegen den aanslag der gepen sioneerden in de bedrijfsbelasting. Uit «goeden bron" bericht men, dat het voornemen vaststaat de rijksveld wachters ten plattelande van rijwielen te voorzien. Unweders. Dezer dagen verscheen het jaarverslag van het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut over het jaar 1893. Daaruit bleek, dat er 296 stations in ons land zijn, van waar men de waar nemingen opzendt. In het afgeloopen jaar zijn er 102 onweersdagen geweest. De gezamenlijke inzenders zonden 3432 onweersberichten en 329 berichten van het inslaan van den bliksem in. Dat er nogal vrij wat financieele schade door het onweder wordt aangericht, bleek ons uit den staat waarin de veroorzaakte schade was aangegeven: nl. f168,895 (zegge een honderd acht en zestig duizend achthonderd vijf en negentig gulden.) In 1893 werden door het onweder ge troffen 16 torens, 15 molens, 53 huizen of schuren, 28 boerderijen, 27 koeien, 8 paarden en 8 schapen, terwijl door dat zelfde hemelvuur 8 menschen doodelijk werden getroffen. bovennatuurlijke gevaar deed haar sid deren. Bjj Alma was het juist het tegen deel. Alma begon te glimlachen. »01" drong de amazone aan, «ga niet naar haar toe! ga toch niet!Er zou u een ongeluk overkomen...." «Zoo mij een ongeluk overkomt, antwoordde Alma zacht, «zal ik zoo wreed niet zijn om het deze arme vrouw te wijten. Ondanks de smeekingen en beweringen van Regina, ging zij met vasten tred naar de rots, waar in eene weemoedige houding de vrouw met de zwarte kleede ren stond. ZESDE HOOFDSTUK MARIO V1TELLI. Alma ging, tot grooten schrik harer zuster, naar de rots en naderde de zwarte vrouw. Zoo noemde men reeds in het dorp de arme vrouw, die sedert een of twee weken rond het kamp Vitelli doolde. Het arme schepsel zag het jonge meisje met klaarblijkelijke vreugde naderen, een vreemde glimlach verhelderde haar gelaat. De Europeesche regeeringen blijven weigeren, ten gunste van China, in Öost- Azië tusschen beide te komen. «Dan is China verloren" riep prins Kung, de oom des keizers, die nu met de leiding der krijgsoperaties is belast, uit toen hem deze beslissing der mogend heden werd medegedeeld. Dit is niet al leen de meening van prins Kung, maar ook onder de bevolking van Peking neemt de paniek steeds toe. De ambtenaren en de welgestelde inwoners gaan voort by grooten getale Peking te verlaten en zelfs zegt de New- York Herald «zijn reeds honderden vrouwen uit den harem uit de hoofdstad vertrokken." Naar men te Shangaï beweert, heeft de regeering last gegeven aan de bevel hebbers van leger en vloot, om geen weerstand meer te bieden. Dit besluit werd genomen op raad van den Duitschen officier Von Hanneken, die den keizer heeft aangeraden vrede te sluiten tot eiken prijs. Blijkt dit bericht juist, dan zal zeker Port-Arthur den Japanners nog Alma nam uit hare beurs een stuk zilver en bood het de arme vrouw aan. «Hier, arme vrouwzeide zij met een van reine vreugde blinkend voor hoofd. De zwarte vrouw nam het zilver stuk aan, maar hield de hand van het jonge meisje in de hare gedrukt, en zag haar lang aan met eene uitdrukking van liefde, gepaard aan twijfel en nieuws gierigheid. Alma was eerst een weinig verschrikt maar de blik van de arme vrouw was zoo zacht, dat zij er geheel door werd gerust gesteld, en veroorzaakte haar zelfs eene zonderlinge aandoening waarover zij zich in het diepst van haar hart ver wonderde. De lippen der zwarte vrouw bewogen zich langzaam en Alma dacht haar deze woorden te hooren prevelen, welke voor haar geen zin hadden. «Welke? mijn God I welke der twee?. Na eenige oogenblikken bracht zij Al- ma's hand aan haar lippen, kustte ze en zeide.- «Ik dank u, schoone engel! ik zal dit geldstuk bewaren als een dierbare ge dachtenis aan u." Toen liet zij de hand van het jonge meisje los, die terugkeerde en hare zuster aan de beek inhaalde. Generaal-majoor F. C. C. Bloem, commandant van de 2e divisie infanterie, zal aanstaanden Donderdag hier aankomen om de volgende dagen oefeningen te houden op de kaart met de hoofdofficieren en éen kapitein van het 5e regiment infanterie uil Amersfoort en Utrecht. De officier van gezondheid der 2e klasse J. Bonk is Zondagavond van hier naar Marseille vertrokken, om per stoom schip Merapi zijn bestemming naar Oost- Indië te volgen. De officier van gezondheid der le klasse A. van der Moer, van het 4e bataljon 5e regiment infanterie hier, thans gedetacheerd te Zutphen, is overgeplaatst bij het militair hospitaal te Deventer. Bij hel wapen der infanterie zijn ondpr meer benoemd tot le luitenant de 2e luitenants JL. M. Keelell, gedeta cheerd bij hei leger in O-Indië, T. B. van Lelyveld, gedetacheerd bij de land macht in West-Indië en J. G. de Haas van het 5e regiment. Bij de jongstleden Zondag geh uden football match tusschen «Quick" van Amersfoort en «Get-on" van Wageningen, op 't veld van laatstgenoemde club, behaalde «Quick" de overwinning met 10 goals. Zaterdag a. s. zullen door den aarts bisschop van Utrecht monseigneur G. Gul, in de kapel van het Seminarie der Oud- Bisschoppelijke Cleresie de heeren H. T. J. van Vlijmen en J. Bruggeman tot diaken, de heer C. A. Miltelbeck tot subdiaken worden gewijd, terwjjl Zondag daaraanvolgende des morgens te 9'/, ure de heeren Job. H. Berends en H. T. J. van Vlijmen de priesterwijding zullen ontvangen. De vergadering met dames der plaatselijke afdeeling van de maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen", die wegens ziekte van den spreker Mr. G. S. Brantsma uit Arnhem, was uitgesteld, zal nu mor genavond plaats vinden. Wij herinneren onze lezers, voor zooverre zij kiezers zijn voor de kamer van Koophandel, de verkiezing ter voor ziening in de bestaande vacaturen zal plaats hebben op morgen, Donderdag 15 November des voormiddags te 10 uur. De afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Bond van Oud-Onderoffii- cieren vergadert hedenavond tot benoe ming eener commissie voor de herzie ning harer statuten. Gedurende de wintermaanden zullen geregeld vergaderingen worden gehouden op den tweeden Woensdag van elke maand. H. H. donateurs hebben tot deze vergaderingen vrijen toegang. Bij den gehouden wedstrijd op 13 November werden de volgende prijzen behaald door de dienstdoende schutterij. Officiersprijs de le luitenant-adjudant J. Busquet. a. Onderofficieren en korporaals die de vrijwillige schietoefeningen hebben bijge woond. le prijs sergeant-majoor Muijs, 2e sergeant-majoor Vaandeldr. van Ach terberg, 3e sergeant Massa, 4e sergeant Smit, 5e sergeant Boekenoogen, 6e ser geant Hamersveld. b. Onderofficieren korporaals en man schappen, die getrouw de oefeningen heb ben bijgewoond, le prijs fourier Houpst, 2e schutter Dekker, 3e schutter Smeeïng, 4e schutter Langras, 5e schutter Wou denberg, 6e tamboer Wery, 7e sergeant Valkenburg, 8e tamboer Bakker 9e schut ter Schaap, 10e tamboer Verhaar, 11e korporaal Mulder. c. Recruten die de oefeningen ge trouw hebben bijgewoond, le prijs schut ter Maters, 2e schutter Laseur. De prijzen werden des avonds ten 654 uur op het bureau der schutterij door den majoor-commandant onder harteljjke toespraak aan de winners uitgereikt. Om 714 uur vergaderde het kader in het Café de Arend aan een diner dat later werd bijgewoond door den majoor commandant en den le luitenant-adju dant en waar menige toast werd uitge bracht en men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef. Verbetering. Abusief werd door een fout van den zetter j.l. Zaterdag in de advertentie van den Heer Bonnier gezet «jonge jeugd." Dit moet natuurlijk zijn «lieve jeugd." 347ste S'i'AATS-EOTEKI J. Eerste klasse. Trekking van 12 en 13 Nov. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 3645 3673 6705 6716 6729 6739 7016 7025 7037 7047 7076 7083 11142 11155 15899 15903 15914 15924 15931 15942 15977 18286 18290 18316 90841 20855 en 20916. Te zamen 27 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. Bunschoten. Aan den heer H. B. Geuchies, pred. bij de Geref. Kerk A te Spakenburg, is op zijn verzoek eervol emeritaat verleend tegen Mei 1895. „Wat heeft ze u toch gezegd?" riep Regina, toen Alma bij haar was gekomen. „Zij heeft mij voor mijn aalmoes be dankt. «Maar zij heeft uwe hand geno men, en die aan haar lippen gedrukt, geloof ik." «Zij heeft mij de hand gekust, uit goedheid des harten." Regina verwijderde zich werktui gelijk. «Een ongeluk is spoedig gebeurd." mompelde zij, «wat mij betreft, dat Mario kome of niet, ik wacht niet langer. Zie toch I zij ziet mij nog aan! »Ga," zeide Alma, «ik blijf." Regina wierp een levendigen en door dringenden blik op haar. «Zoo zeide zij, «blijft gij." Zij stond een oogenblik in gedachten verzonken. «Gij blijft I" herhaalde zij, als kwam er achterdocht in haar geest op. «Neen I neen I dat is onmogeljjk! dat zullen wij eens zien!" En zich naar haar paard keerende, zeide zij met droge, maar heldere stem «Fuoco." Het kleine paardje kwam hinnikend over het gras aandraven. De tentooustelling van Parijs. In Parijs is men druk bezig met de plannen voor de wereldtentoonstelling van )900. Er zijn voor de clou reeds 118 plannen ontvangen, waaronder natuurlijk ballon captifs, bestuurbare luchtballons, hooge spoorwegen en andere middelen van vervoer. Iets bijzonders is den top van den Eiffeltoren te verbinden met dt Concordebrug. Ook de reuzen-telescopen zijn niet ver geten. Anderen willen een lichtende fon tein maken van 300 meters, of de ver lichting der heele tentoonstelling doen plaats hebben door éen centrale lichtbron. Iemand stelt voor onderaardsche gangen te bouwen met schouwburgen, restau rants en café's, waarin men naar beneden gaat langs een schacht vau 1000 voet. Een Fransch blad noemt dat denkbeeld krankzinnig. Wie weet echter wat de Franschen doen 1 Langs den Eiffeltoren ging men hoog in de lucht; het zou nu wel aardig zijn eens diep in den grond te dalen. «Stijg voor mij op!" zeide Regina toen tot hare zuster. Maar Alma zag haar verschrikt aan. «Stijg opl" herhaalde de amazone, wier toon gebiedend werd, ondanks den glimlach, die haar om de lippen speelde. «Ik durf niet!antwoordde de arme Alma angstig verschrikt. «Als men niet bang is voor too- verheksen, kan men wel te paaid rijden," zeide de amazone op spottenden toon. En zij nam op hetzelfde oogenblik Alma in de armen, nam baar van den grond op met eene kracht, die men zeker niet bij haar vermoed zou hebben en legde haar over den hals van het. paard. Alma beefde; Regina sprong in den zadel en zweepte haar paard voort, dat in galop wegrende. Alma, die niet meer van het paard kon sloeg de beide armen om Regina's lijf, die hartelijk lachtte en het paard met zweep en hiel aanspoorde om het nog sneller te doen gaan. «O! Nina," zeide Alma, hare zuster haar zoetsten naam gevende, „houd op 1 houd op ik smeek het ui" «Ik wil u zoo naar het fort brengen," antwoordde de amazone. Onderwijl volgde de zwarte vrouw, Een familie-badinrichting. De Zuid-Oost-Buitensingel te 's Graveo- hage geleek Zondag eenige oogenblikken eene familie-badinrichting. De dochter uit een gezin in het Nijveiheidshofje, die niet met haren beminde mocht uitgaan, sprong uit verdriet hierover in de vaart. De vader sprong zjjne dochter na, om haar te redden, en met hetzelfde doel plofte de broeder in het water, beiden echter vruchteloos. Een derde, buiten de familie, kon even min slagen en ten slotte gelukte het een schipper de aanstaande met een haak aan hare kleeren te grijpen en aan bare ouders terug te geven, zoodat de druip natte familie gezamenlijk weer de woning opzocht. Weer een mnnt-vondst. Dat er ook in oude gebouwen nog geld verborgen is, bleek naar men ons uit Monnikendam schrijft Zaterdag weer bij het sloopen van een oud pakhuis. In de opening tusschen de balken vond men in zakjes ruim 110 goudstukken, voor het meerendeel van het jaar 1620. Inde nabij heid van een pakhuis werd vroeger al in andere huizen geld gevonden, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat in Monnikendam nog meer schatten, hetzij onder den grond of op andere wjjze, verborgen liggen. Een zonderling ongelnk. Te Brussel heeft men, gelijk bekendis straten welke zeer sterk hellen. Zaterdag stond in zulk een straat een groote zware verhuiswagen, toen in den schaftjjd een paar spelende jongens de kar losmaakten. De wagen begon de helling af te rollen, al sneller en sneller werd de vaart, tot het voertuig op een huis stuitte en daar geheel indrong. De muren werden ver brijzeld, en het huis staat op invallen. Ongelukkig is een werkman onderden wagen gekomen, en met 2 gebroken beenen opgenomen. De Eranacbe spion. Volgens een telegram aan de Freis. Zeitungzul tegen kapitein Dreyfus, be schuldigd van hoogverraad, de doodstraf worden geëischt. Een rotsarend bemachtigd. Dezer dagen werd door een jachtopzie ner van Gangelt (L.) een rots-arend be machtigd, die een vlucht had van twee meter. Sedert eer.ige dagen had men hem in het Gangelter-broek bemerkt, alwaar hij reeds verschillende eenden en ganzen geroofd had, zonder dat men hem onder schot had kunneD krijgen. Om hem machtig te worden, had men eene gans vergiftigd, die hy gedood had, doch ach terliet toen hij verjaagd werd. 's Anderen daags kwam hij opnieuw op de achter gelaten piooi af, nam de gans tusschen zijne scherpe klauwen, verdween ermee in eene eenzame vlakte en peuzelde ze daar gedeeltelijk op. Denzelfden dag nog had genoemde jachtopziener het genoegen dezen zeldzamen roover te bemachtigen. Een slotenmaker uit de Bergerstraat te Frankfurt, kwam den avond voor zijn trouwdag tot de onaangename ontdekking, dat zijn toekomstige zwager het nieuwe atlas-kleed der bruid had gestolen en daarna de wijk had genomen naar Neder land. Van daar uit schreef hij een berouw voller! brief, waarin hij mededeelde, waar hij de trouwjapon had beleend. Men heeft haar weer gelost, en daar het huweljjk door het ontbreken der japon niet was doorgegaan is nu Zaterdag de plechtigheid voltrokken. nog altijd op den hoek eener rots staande, dit dolzinoige schouwspel, dat met eene ramp kon eindigen. En werktuigelijk mompelde zij, even als men die refreinen herhaalt, die den geest kwellen. «Welke der twee? mijn Godl Welke?" Toen het paaidje de beide jonge meis jes uit de vallei had gebracht, die wij beschreven hebben, en toen zij langs den gebaanden weg verdwenen waren, die zich langs de zijden van den berg kron kelde, knielde de zwarte vrouw op de rots en bad. Onderwijl galoppeerde het paard, door de zweepslagen en de angst kreten van Alma aangezet, altyd maar voort. Toen Regina eindelijk zijne vaart wilde matigen, bemerkte zij dat het niet meer naar den teugel luisterde. Het had den uitersten rand van den weg genomen en rende als een wervelwind voort. De afgrond was daar, gapend en slechts een halve voet van de beide meisjes verwijderd. Regina verbleekte. Alma sloot de oogen en beval hare ziel aan God aan. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2