Dames- en Kindercostumes worden in zeer korten tijd volgens de nieuwste coupe M. VAN Gemengd Nieuws. 6arant6R-\lereeitigiflg. OÏTEN. Mr. H. GOEMAN BORGESIÜS, A. N. J. VOS, Mi;boptT naarwfelevEfi GELDER ZOON. Plaatselijke berichten. BELANGRIJK ADVERTENTIËN. IJZER VOLKSBOND tegen drankmisbruik. Het Nieuws van tien Dag, ontving lieden het navolgend telegram nit Batavia: Te Sassarl omringden het 6e en 11e bataljon den radja, zijn zoon en zijn kleinzoon, die zich overgaven aan generaal Segov en naar Ampeuan gebracht wer den. De radja wan aan de dij gewond. Vanwege de garanten-vereeniging wordt Woensdag 28 Nov. a. s. door de Koninklijke vereeniging «Het Neder- landsch tooneel" in Amicitia alhier opge voerd «Motten" naar Ouida's roman van dien naam bewerkt. Zeker had voor de eerste uitvoering in dit seizoen geen heter stuk kunnen gekozen worden. De bewon deraars van Ouida's werken zijn legio en zullen zeker deze gelegenheid niet voorbij laten gaan om een harer beste werken ten tooneele te zien opvoeren. Voorts raden wij eenieder om als garant toe te treden. De kosten zijn gering en de voordeelen aan het lidmaatschap ver bonden groot. (Zie verder achterst, adver tentie.) Betreffende eene uitvoering te Uit huizen van het Ober-Bayrische Siinger- gesellschaft, dat Vrijdagavond a. s. in het café «de Keizerskroon" alhier een concert zal geven, zegt de Ommelander Crt. het volgende: J.I. Vrijdagavond gaf het Ober-Bayri- sche Sanger-und Jodler-gesellschaft «Ba varia" een internationaal concert op de bovenzaal van het Hotel Marema van den heer Kunst alhier. Een rijk program ma, bestaande uit 16 nommers, werd uitgevoerd. Zoowel zang als muziek bevielen uitmuntend. Dat het aanwezige publiek, dat tamelijk goed was opgeko men, zich volop amuseerde, bleek uit de stilte, die er gedurende de uitvoering heerschte, en uit het daverend applaus, dat na afloop van ieder nommer door de zaal klonk. De heer Dojes was dan ook de tolk van alle aanwezigen, toen hij het gezelschap een woord van hulde bracht voor het vele goede, dat het ten gehoore had gebracht en het een «tot weerziens" toeriep. Volgens de Doesburgsche Crt. hadden vooral de solo's voor zither en de ensemble- rummers, begeleid met zither en guitaar, veel succes. Ook het jodeln was zeer aardig, hef klonk o. a. «Der Wildschütz mit Echo". Uit deze en andere recensies mag worden afgeleid, dat Vrijdagavond een goed gezelschop zal optreden, volkomen in staat om een publiek gedurende eenige uren aangenaam bezig te houden. Bij de bekende voorliefde van velen alhier voor muziek en zang en den lagen toe gangsprijs kan Vrijdagavond zeker een druk bezoek in het café de «Keizers kroon worden verwacht. Het gezelschap verschijnt in nationaal costuum op de planken. De nieuwbenoemde commissaris van politie te dezer stede, de heer J. Groebe heeft gisteren zijn functiën aan vaard. Naar wij vernemen is de heer H. J. T. van Vlijmen door den aartsbisschop van Utrecht benoemd tot Kapelaan bij de Oud-Katholieke gemeente te Egmond aan Zee. Tot opzichter aan de stedelijke gasfabriek en waterleiding te Nijmegen is benoemd de Heer P. Korff, thans als opzichter werkzaam aan de gasfabriek alhier. van den ouden prins van Monteleone, geërfd door Ercole Vitelli. Het was op dit punt van de hier boven gemelde kaart, dat Andrea Vitelli met eene naald een briefje had gestoken. Mercedes was dien morgen van dit domein vertrokken. Zij reed op een muilezel en had voor bagage niets dan een groote parasol van donkere kleur, om haar tegen de zonnestralen te be schutten. Een boer, die zij ten koste van haar goud had overgehaald haar tot gids te dienen, vergezelde haar op een ezel van kleine soort gezeten. Maar in plaats van voorop te rijden, zooals gid sen gewoonlijk doen, draafde hij voor zichtig vijftig pas achter Mercedes, en stelde hij zich tevreden met haar den weg te wijzen door uit alle macht te roepen «Recht door!" «Rechts om!" «Links om Deze dappere gids heette Cocomero en genoot eene bijzondere achting op het kasteel te Narcia, waar zijne vrouw Gio- vane hem zooveel en zooveel kinderen had gegeven. Maar Weldra werd de gebaande weg een bergpad, dat zich op zijne beurt verloor in |het gras, de struiken of rot sen. Men naderde de bergen en reeds De officieren van het Heilsleger hier, kapitein Van Brussel en luitenant Dill, worden Zondag naar elders oveige plaatst en hier vermoedelijk vervangen door vrouwelijke officieren. Het korps Amersfoort zal voortaan in hotel Velaers te Baarn winterbijeenkom- sten houden. Onder leiding van professor dr. J. J. P. Valeton Sr. en ds. H. J. ter Haar Romeny, werd Zondagavond in het Mili tair Tehuis, aan de Beekstraat, een bid stond gehouden met het oog op de krijgsverrichtingen op Lombok. De zaal was gevuld met een gehoor, dat met gespannen aandacht de sprekers volgde. Vrijdag a. 8. zal hier de lezing ge houden worden, waarvan wij reeds vroe ger gewaagden, van Mr. H. Goeman Borgesius, die ons doet verwachten nieuwe inzichten op sociaal gebied te ontvangen, terwijl zijn spreken op zich zelf reeds door de warmte van voordracht, door de gespierdheid zijner dictie een waar genot zijn hoorders belooft. Voor hen, die het verlangen, wordt de gelegenheid geopend zich bij voorbaat een plaats te verzekeren tegen vergoe ding van fO.10, te bespreken bij de boekhandelaren Slothouwer of Berends. Naar wij vernemen, zal het bestuur der afdeeling in deze vergadering eenige mededeelingen doen omtrent zijn onder zoekingen of een Volkskoffiehuis te Amers foort mogelijk en wenschelijk zou zijn. Ten slotte zij herinnerd.dat men zich steeds als lid van den Volksbond kan aanmelden tegen een zelf te bepalen contri butie bij Ds. J. Hooykaas, voorzitter en Dr. P. M. Bolderman, secretaris-pen ningmeester. Het Departemant Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal op Vrijdag, den 23. November 1894, des avonds te 8 uren, in «Amicitia" ver gaderen ter behandeling der navolgende punten 1. Voorstellen op de punten van be schrijving voor de Alg. Verg. (Art. 37 veranderingen. 2. Rapport der commissie (Art. 13 al. 4.) 3. Verkiezing van een lid voor het Hoofdbestuur. Dubbeltal: de Heeren Mr. J. E. Veltman; Mr. de Hoop Scheffer). 4. Ingekomen stukken. Op de j.l. Maandagavond gehouden vergadering der Amersfoortsche Schaak- vereeniging werd door den Secretaris on derstaand jaarverslag over het eerste vereenigingsjaar uitgebracht: In November 1893 kwamen eenige liefhebbers van het Schaakspel, daartoe bij advertentie in de conrant door den Heer Faure uitgenoodigd, in het achter- zaaltje van het café de «Keizerskroon", op den Hof, bjjeen, teneinde met elkander het oprichten eener Schaakvereeniging te bespreken. Mocht deze oproeping, er kwamen slechts een achttal schaakliefhebbers, op geen groot succes bogen, toch werd door hen tot de oprichting eener Vereeniging besloten en eene commissie benoemd be staande uit de heeren Faure, Van Eek en Schrijver, die op zich namen in eigen kling voor het belang der vereeniging werkzaam te zijn, en het reeds door den heer Faure opgemaakte reglement te be werken, zoodat het op de vergsderavend van 24 November ter behandeling kon worden voorgedragen. Aldus was de avond van den 24en November genaderd en kon men de com missie, behalve de Heer Van Eek, die door ziekte verhinderd was, benevens de heeren Annegarn, Slothouwer en Zwaga om 81/, uur in het achterzaaltje van de Kroon bijeenvinden, tevergeefs wachtende op de afwezigen. Wegens het gevorderde uur besloot evenwel de tijdelijke voorzitter niet langer te wachten en opende ten 9 uur devei- gadering met een welkomstgroet, waarna tot voorlezing en artikelsgewijze behan deling van het reglement werd overge gaan, en de voorlcopige commissie door de aanwezige leden tot bestuur der jonge vereeniging werd gekozen, dat uit haar midden de Heer Faure tot president, de Heer Schrijver tot Secretaris en de heer van Eek tot penningmeester koos. Voorloopig werden nu de bijeenkom sten des Maandagsavonds in het meerge noemde achterzaaltje van het café de Kroon gehouden, waar het ledental die avonden gemiddeld slechts vier schakers bedroeg. Niettemin werd er recht gezellig ge schaakt en mocht de vereeniging na een halfjarig bestaan er zich op verheugen het achterzaaltje te klein te vinden daar versperden de eerste verhevenheden van den bodem de reizigers den weg, de hoogten werden heuvels, de heuvels wel dra steile bergen. Nu moest men stroo- mende beeken over, dan weder zich een weg banen tusschen de pijnboomen en braambosschen. (Wordt vervolgd er voor tien schakers geen plaats was. Wij verhuisden nu naar de bovenzaal van het café, en daar alle verhuizingen bedstroo kosten, kwamen we er op dit punt ook niet zondei kleerscheuren af, en moest onze kas zich een kleine ader lating van f 1 per maand tegemoetko ming iu de kosten voor licht laten wel gevallen. Aangezien het ledental echter steeds stijgende was en zelfs de zomer maanden niet in staat waren de ambitie der schakers te breidelen, ja, er somtijds klokslag 8 uur reeds eenige partijen den strijd voor de geopende terrasramen had den aangenomen, werd deze uitgave met genoegen getroost, te meer daar de heer Slothouwer zijn courant steeds met de meeste welwillendheid tot het kosteloos plaatsen van berichten betreffende de vereeniging beschikbaar stelde en de Heer Annegarn de kas zéér veel bevoordeelde door het tegen aanmerkelijk verminderden prijs leveren der benoodigde spellen en borden. Voor een en ander wordt deze heeren openlijk onzen dank toegebracht. Naarmate het ledental toenam, kwamen er meer goede elementen in de vereeni ging waardoor zij, die minder in de edele schaakkunst ervaren waren, in dé gele genheid gesteld werden zich te bekwa men, terwijl door het spelen van consu- latiepartijen zich am weerszijden de zwakkere om de sterkere spelers schaar den, waardoor het aangename aan het nuttige verbonden werd. Het glanspunt echter, van onze eerste vereenigingsjaar, was den avond van den 17en September. Vooraf was in de courant mededeeling gedaan, dat de heer Prange dien avond een simultatiepartij in het lokaal der ver eeniging zoude geven waart ij ieder schaak liefhebber werd uitgenoodigd mede te spelen. Het aantal spellen en borden, dat de vereeniging in eigendom bezat, was echter te gering; doch nu gaven de leden een doorslaand bewijs van hun oprechte belangstelling in den bloei der vereeniging door hunne spellen dien avond ter beschikking te stellen. Hadden we on= te voren reeds tamelijk veel van bovengenoemde partij voorge steld, de verwachting werd overtroffen. Niet alleen dat veel belangstellenden en introaucé's deze bijeenkomsten bij woonden, doch het succes van den heer Prange was in alle opzichten schitterend. Van de 13 partijen door ZEd. gespeeld, werden door hem 10 gewonnen, 1 partij werd opgegeven, hoewel lang niet ver loren, en 2 verspeeld. Van de verloren partijen kon echter werkelijk alleen die van den heer te Kolsté, die de eer der vereeniging kranig had gehandhaafd, als met recht verloren beschouwd worden, daar de andere bij overrompeling had plaats gehad. Terecht was de president dan ook de tolk der aanwezigen toen hij den heer Prange hartelijk dank zei voor datgene wat hij had gedaan om ons niet alleen eene aangename avond te verschaffen, doch zonder dal er aan den weg werd getimmerd, hij het zijne had bijgedragen om de vereeniging naam te doen maken waardoor haar ledental, en als een ge volg daarvan, de bloei der vereeniging zoude toenemen. Met eenige waardeerende woorden van den heer Prange en het toetreden tot lid der vereeniging van ZEd. en zes der aanwezige heeren, waardoor de vereeni ging nu achttien leden telde, werd deze avond besloten. En hiermede zoude ook dit verslag kunnen sluiten, doch alvorens daartoe over te gaan, is het bestuur der «Amers foortsche schaakvereeniging" gedrongen dank te zeggen aan de leden voor den steun, die het van ieder hunner in het bijzonder mocht ontvangen, en hoopt dat, waar zoo goed is begonnen, op den ingeslagen weg zal worden voortgegaan, opdat onze vereeniging meer en meer in bloei moge toenemen. Scherpenzeel. Ds. G. Mansvelt Pred. bij de Herv. Gem. alhier heeft voor het beroep naar De- demsvaart bedankt. De collecte door diakenen der Herv. Gem. in de vorige week langs de huizen der ingezetenen gehouden, heeft de som van f341.72 opgebracht. C'zaar Alexander als postzegel verzamelaar. Czaar Alexander III, was een groot verzamelaar van postzegels er. hij laat eene groote en mooie collectie na, die nu denkelijk overgaat aan grootvorst Alexis Michaëlowitch, den eenigste onder de vorsten van wijlen Alexander III, die aan het verzamelen doet en die on langs benoemd is tot eerehd van de Philatelisten-vereeniging te Londen. Czaar Alexander zelf trouwens was ook geen eigenlijke verzamelaar, hij had wel zjjne agenten in het buitenland, die kost bare zegels voor hem opkochten, maar persoonlijk bemoeide hij er zich weinig mede. Bekend is de geschiedenis van den Ainenkaanschen knaap, die zooveel geld bespaarde tot hij aan den Czaar een heel plakkaat ongebruikte Columbus- zegels kon zenden. De Czaar was daar zeer mee in zijn schik, en stuurde den jongen een aantal exemplaren van alle in Rusland bestaande of bestaan hebbende postzegels terug. Een verdwenen wielrijder. De wielrijder Franz Lenz uit Weenen, die in het begin van dit jaar eene rond reis om de wereld ondernam, is sedert den 14 April verdwenen. De laatste tijding van zijn bestaan was afkomstig uit Teheran in Perzië. Toen meende de koene rijder dat hij op zijn hoogst in het einde van Juni in Konsian- tinopel zou aankomen. Er schijnt daarom geen twijfel meer te bestaan, of hij heeft een ongeluk gekregen. Van den kant zijner clubgenooten denkt men er ernstig over na eene expeditie uit te rusten, om nadere bijzonderheden van hem te ver- In een salonwaggon van den Deen- schen koning valt een eigenaardigheid te bewonderen. Verschillende vorstelijke personen hebben, met een diamanten ring waarschjjniyk, hun naam in een der ruiten geschreven, en nog wel den naam waarmede zij in den familiekring werden aangesproken. Men leest er: «Berti en Alix" (de prins en prinses van Wales): Sacha 1883 (wijlen Alexander III); Dagmar (de keizerin-weduwe); Eddy (wijlen de hertog van Clarence); Nicky (grootvorst Nicolaas); Nick (de tegen woordige Czaar); Alix (zijn bruid); Chris tian (koning van Denemarken); Wilhelm (keizer van Duitschland). is de geluksaankondiging van JOSEPH HECKSCHER in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uit betaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Heden overleed, lot diepe droefheid van mij, mijne kin deren en behuwdkinderen, mijn geliefde Echtgenoot de heer HE>e$SKttt DE JAGER. in da jaarj Amersfoort, erdorit van bijna 63 de JAGER Van Santen. 19 Nov. '94. De rangregeling in het fail- lisaMoauA^van H. LENSING, Amersfoorégs heden met de porende stuftjken ter Griffie iss&qjents-Rechtbank te Utrecht oin"-aldA«t^?fe*Tui.-'fttle veer- ijven ter inzagb, van Metselaar daarbij der Arro] nedergele tien dagen eenieder. De Curator, Mr. J. O. H. PRIKKEN, Advocaat en Procureur te Amersfoort. EERSTE uitvoering in AMICITIA op WOENSDAG 28 NOV. a. a. - door de Koninklijke vereeniging „Het(Nederlandsch Tooneel" te Amsterdam. -^Ipgwvperd zal worden Djjama in v4 bedrijven, nnar den roman 1 van OUlDA,-tfrt het Engelsch van H. HAMILTON. balfacht. ée le Rartïg voor leden der Garan ten -VêVapü^iffg en hunne huisgenooten f 1.25, voor niet-leden der Vereening 11.75, 2e Rang f 1. Entrée-kaarten zijn te bekomen en plaatsen te bespreken in de Sociëteit AMICITIA op Woensdag 28 November aanstaande des middags 12 uurop welk uur de loting voor de volgorde van het plaatsbespreken zal geschieden. Er bestaat wederom gelegenheid zich alsnog op de bepaalde voorwaarden als GARANT te doen inschrijven, indien men hiertoe zijn verlangen aan het bestuur schriftelijk wil kenbaar maken. (.Adres Amicitia.) Te Amersfoort wordt gevraagd aan de openbare lagere school 3e soort (Beekstraat) een jdsrweddj t'öOO. Voor *fhoofdacte fvordt boven dit be drag f yytA»epeke&d.^jaH|iji|.f de jaar- wedde vier maal~öm de drie jarA< aaet t'SO kan worden verhoogd. Aanmelding vdór 1 December 1894 aan Burgemeester en Wethouders. Vrijdag ten 8 ur' strar. tsche pi den Voorzitter Lid v. d. 2de Kamer der Staten.-Gen. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Vrijdag 23 No vember 1894, des voormiddags 11 uur, in het café «de Arend" aan den Arn- hemschen weg te Amersfoort, in het openbaar Onder de gemeente AMERSFOORT. No. 1. Een perceel BOUWLAND ge naamd «de Groote Hoek" met eikenwal en weg aan het Monnikenpad, groot 1.0510 hectaren. In erfpacht uitgegeven aan Jb. van Zeldert le Amersfoort tot 24 December 1917, voor f48 per jaar. No. 'l. Eei| perceel BOUWLAND ge naamd de «Eangestreep" met eikenwal en weg nausj, het vorig perceel, groot 1.5710 hectare.. Verhuurd, ajn J. Verstraéten te Amers foort tot 24fDecember 1916, voor f60 per janr. t V. Onder/de gemeente LEÓSDEN. No. 3. .Éene WONING pet grond en eikenwal 'aan den BuurWegj wijk A, No. 7, groot opgeveer 34 aren, 40 centiareD. Verhujird aan A. van Kooien voor f48 's jaars, 'verschijnende 1 November. No. 4.; Eene DITO daarnaast wijk A no. 8, gioot ongeveer 32 aren, 30 cen tiaren. J Verhuurd aan J. de Bruin voor f44 's jaars, verschijnende 1 November. No. 5. E%ie DITO daarnaast wijk A no. 9, groot^ongeveer 32 aren, 80 cen tiaren. Vs Verhuurd aarf>- W. Jansen voor f 48 's jaars, verschijnende A November. No. 6. Een perceel BOUWLAND aan het Monnikenpad achter perceel-5, groot ongeveer 38 aren. Verhuurd aan W. Jansen voor 's jaars, verschijnende 1 November. No. 7. Een perceel BOUWLAND daar naast, groot ongeveer 34 aren. Verhuurd aan J. de Bruin voor f 18. 's jaars, verschijnende 1 November. No. 8. Een perceel BOUWLAND daar naast, groot ongeveer 31 aren. Verhuurd aan A. van Kooten voor f 18 's jaars, verschijnende 1 November. No. 9. Eene BOERENHUIZINGE wijk A. no. 5. met achterhuis, waarin stal ling voor vee, met vierroedige hooiberg, varkenshok, tuin en bouwland aan den Leusdergrintweg, groot ongeveer 1.39,20 hectaren. Verhuurd aan Joh. van Ginkei voor f 120 's jaars, verschijnende 1 November. No. 10, Eene HUIZINGE wijk A no. 12 met achterhuis, bakhuis en bergscnuur tuin, erf, bouwland en eikenwal, genaamd het «Verbrande Kampje," aan den Leus dergrintweg, samen groot 1.43,60 hec taren. Verhuurd aan A. van de Belt voor f132 's jaars, verschijnende 1 November No. 11. Een perceel EIKEN HAK- BOSCH genaamd «de Kateris," naast het vorige perceel, groot 33 aren 40 centiaren. No. 12. Een DITO aan den Appelweg achter hel vorig perceel. No. 13. Een DITO achter het vorig perceel. No. 14. Een DITO aldaar achter per ceel 13. No. 15. Een perceel DRIESTLAND, heide en eikenwal achter het vorig perceel, groot 1.47.60 hectaren, met den daarom liggenden houtwal. Afzonderlijk en in verschillende massa's. Aanwijzer JOHs. VAN GINKEL wo nende op perceel no. 9. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen op 23 Februari 1895. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2