BUITENLAND. Plaatselijke berichten. (jemengd Nieuws. Bauer eD aalt dec regiments-adjudant Credé. Zooals bereids gemeld is, gaan de of ficieren gekleed in groot tenue, heden een hulde brengen aan de nagedachtenis van Prins Frederik, door een bezoek aan zijn grafstede in de Nieuwe Kerk te Delft. De krans, namens het corps, op de lijkbaar neder te leggen, draagt tot op schrift «Het Officierscorps van het In- fanterie-regiment Prins Frederik der Nederlanden, 2e Westfaalsche no. 15, zijnen onvergetelijken chef." Aan het diner, jloor H. M. de Konin gin-Regentes der deputatie Pruisische officieren aangeboden namen verder deel: baronesse Van Hardenbroek, Grootraees- teresse en gravin Duirionceau, dame du palais van H. M., luitenant-generaal graaf Dumonceau, adjudant-generaal en chef van het Militair Huis en luitenant-gene raal Van Helden, gouverneur der residen tie benevens de dienst van H. M. Te Utrecht zal dit jaar op Vrijdag den 28en December de jaarlijksche alge- meene vergadering van de «Vereeniging voor Paedagogiek" worden gehouden. Reservekader. De luit.-kol. van Dam van Isselt, hoofd officier van het reservekader, heeft deze «Algemeene Kennisgeving" verzonden: Door Z. E. den minister van oorlog is dezer dagen, ten behoeve van de aspi ranten voor het reservekader een zeer gunstige beschikking genomen. Het is hun nl. veroorloofd vooreerste oefening onder de wapenen te komen op het tijdstip, dat het meest met hunne wetenschappelijke opleiding of andere maatschappelijke belangen strookt. De aspirant-vaandrig, die zich bijv. verbonden heeft, en nog leerling der 4e klasse eener hoogere burgerschool of var. een gymnasium is, heeft dus zekerheid dat hij, zoo gewenscht, voor eerste oefe ning eerst onder de wapenen behoeft te komen, bijv. na het afleggen van hel eindexamen. Verder is het mogelijk de 8 maanden dienst in het leger te verdeelen over de vastgestelde drie jaren op de wijze, die het meest in overeenstemming is met de eischen van zijne maatschappelijke loop baan. Eene gelijkmatige verdeeling van den diensttijd over die drie jaren is dus niet noodig. Tot heden zijn van ruim 230 ver- eenigingen adressen van instemming bij de Tweede Kamer ingekomen, ter onder steuning van het verzoekschrift, door de hoofdbesturen van het Alg. Ned. Werk lieden-verbond, het Ned. werklieden-ver bond Patrimonium en den roomsch-katho- lieken Volksbond, in zake het benoemen eener staatscommissie om te onderzoeken op welke grondslagen en naar welke repelen eene pensioen-verzekering van werklieden behoort te worden ingericht. Zelden of nooit stond het winter graan in Friesland zoo schoon als thans. Sommige vroeg gezaaide stukken leve ren reeds een flinke snede voor groen voer, dat den boeren wegens te weinig hooi zeer te stade komt. Veekoopers hebben met paarden- koopers gemeen, dat zij erg graag een goed winstje maken, soms door een min der snugger man er met open oogen te doen inloopen. Op de Utrechtsche markt dacht iemand een verbazend koopje te hebben, toen hem een koe werd aangeboden tegen 5 cent voor de eerste teen en voor elke volgende het dubbele van den prijs voor de vorige betaald. De man kreeg dan het beesi op den koop toe. Gretig werd dit aanbod aangenomen. Maar de ver- kooper eischte niet minder dan ƒ3276.75. En dat waar de man gerekend had eens erg goedkoop uit te zijn! Maar de lachende omstanders gaven den veikoo- per gelijk. Dat hooge bedrag was wer kelijk den bedongen prijs. Gedurig kwam Bel Demonio op het tapijt. Niemand kon met zekerheid zeggen wie dit fantastisch wezen was, schoon als eene maagd, sterk als een duivel, zooals eene bergvertelling zegt, Niemand kon er zich op beroemen hem ooit van nabij gezien te hebben; maar ieder wist wat van hem: kastee- len verbrand, ijzeren deuren als door tooverij opengebrokenvreemdsoortige verschijningen, die aan dit vreemdsoortige wezen een geheel bovennatuurlijk aanzien gaven. En men dronk meer en meer. De graaf alleen liet zijn glas ledig staan en scheen in het diepst zjjner sombere droomen te zijn verzonken. Mercedes, die wel begreep, dat Alma niet langer bij deze slemppartij moest blijven, die somtijds tot laat in den nacht duurde, nam haar hij de hand, en geleidde haar naar de kamer, die men gereed had gemaakt om haar te ontvangen. Na haar haar diensten te hebben aan geboden, die echter door Alma van de hand werden gewezen, wensclite zij haar goeden nacht en vertrok. Alma's kamer was op de eerste verdieping gelegen in den ooslelijken toren van het kasteel. Het vertrek was rijk gemeubileerd, maar met ouder- Voor de eerste teen 5 ets. 2 2 tweede i 10 2 i 2 derde 20 2 2 vierde 2 40 2 vijfde 2 80 2 zesde 2 1ü0 2 2 zevende 2 230 D 1 achtste 640 2 2 2 negende 1280 2 2 tiende 2560 2 2 2 elfde 2 5120 2 2 2 twaalfde 10240 2 2 dertiende 2 90480 2 2 veertiende 2 40960 2 2 2 vijftiende 2 81920 2 2 2 zestiende 163840 2 Voor de zestien teenen 327675 ets. Hoewel de kooper tegen die rekening niets kon inbrengen, weigerde hy toch te betalen. De verkooper dreigde met een proces, maar 't baatte niet. Het U. D. heeft hem thans den weg geleerd, om het laatst te lachen. De verkooper is wat al te slim ge weest, en heeft daardoor niet bedacht, dal als hij eerst de zestien teenen van de koe geleverd heeft, hij het dier zelf niet meer op den koop toe leveren kan. Eene koe zonder teenen is natuurlijk geen compleete koe, en daarop heeft de kooper recht; al ontbrak er maar één teen aan, dan zou hij nog het recht hebben te weigeren wat hem wordt aan geboden. Misschien ware het een nog betere raad geweest den man aan het verstand te biengen, dat hij maar f 12.75 heeft te betalen, wijl een koe slechts 8 teenen heeft. Door de Maatschappij tot exploita tie van den theehandel vroeger gedreven onder de firma E. Brandsma en bekend om de origineele wijze waarop zij steeds reclame maakte voor haar artikel, is nu aan haar afnemers als reclameplaatje een keurig transparant lampenschermpje gezonden voor eenieder, zoolang de voor raad strekt, op franco aanvrage eveneens verkrijgbaar. Te Nijmegen is het bij verordening verboden gedurende den tijd, in de ver ordening bepaald, couranten te venten. Hoe die verordening wordt toegepast, ondervond Klaas Bont, uit Arnhem. Deze bood op de markt aldaar lampekappen en nieuwjaarskaartjes, met de meest on schuldige opschriften, ten verkoop aan. Hij moest op het bureau van politie ko men en men hield hem daar anderhalf uur lang in bewaring. Den verkoop van lampekappen en nieuwjaarskaartjes schijnt men in Nij megen eene voor de rust en orde ge vaarlijke zaak te achten. «Als zoo iets krachtens de verordening, geschiedt, dan deugt de verordening niet; ligt het aan de toepassing, dan deugt de toepassing niet." Dat zal een ieder wel met de Artth. Ct., die het bovenstaande meedeelt, eens zijn. Donderdagmorgen jl. is in een der groote hotels te Arnhem een logé, die den vorigen avond aldaar zjjn intrek had genomen, dood te bed gevonden. Ir, het nachtregister had hij zich doen inschrijven als Braun uit Weenen, terwijl ook op hem werden bevonden visite kaartjes met den naam F. Braun, doch verdere stukken, waaruit 's mans iden titeit vastgesteld zou kunnen worden, ontbreken. Van politiewege zijn photo- grafieën van het lijk genomen, terwijl zij, die inlichtingen omtrent don over- ledene kunnen verstrekken, verzocht wor den zich daartoe aan het politie-bureau te Arnhem te vervoegen. Iiombok. Het N. v. d. D. heeft gisteren het vol gend telegram uit Batavia ontvangen Het 9e bataljon is hier teruggekeerd en met groote geestdrift ontvangen. De gouverneur-generaal hield aan het wetschen smaak, die niet geschikt was om het hart van een jong meisje op te vroolijken. Een raam met zware gordijnen ver lichtte deze kamer met ouderwelsche behangsels en vlaamsche kunstwerken versierd. Alma gevoelde zich niet gerust. Zij onderzocht het slot der deur en schoof er twee zware grendels voor die ze van binnen verdedigden. Toen, al haar moed bijeen verzamelende, schoof zij de gordijnen weg en opende het raam. Het was een prachtige heldere mane schijn en de vallei, door dit zwaar moedige licht beschenen, was geheel te overzien. Buiten was alles stil en kalm, ter wijl binnen de ruwe echo's van den gang het gesprek in de zaal terug kaatsten. Alma leunde op het balkon. Zij beschouwde dit heerlijke too- neel. Nu eens zochten haar oogen de toppen der Apennijnen, waar zij alles wat haar dierbaar was, had achter gelaten; dan weder dwaalde haar blik in den omtrek rond, treurig deze vreemde plekken vergelijkende met die, waarvan haar geheugen haar zoo goed de bekende vormen en geliefde kleur te binnen brapht. station eene toespraak en inspecteerde de troepen. Er was feestelijke ontvangst in het Van Zuylenpark. De standaard werd door de echtgenoote van den gouverneur-ge neraal met bloemen versierd. Voor den ingang van het huis van den overste Scheuer was een eereboog op gericht, met het motto: «Alles kost een dubbeltje." Het weder was regenachtig. De Duitsche Rijksdag heeft gisteren den arbeid hervat. De nieuwe Rijks.kan selier, prins Hohenlohe, gaf toen eenige opheldering over de politiek, welke hij voornemens is te volgen. Prins Hohenlohe verklaarde, dat hij niet voornemens is in alle opzichten de politiek van zijn voorganger te volgen. Deze verklaring betreft in de eerste plaats de houding der regeering ten opzichte van de agraeiërs. De kanselier beloofde dat hij den rechtmatigen wrnsch der landbouwers zou inwilligen. Waarschijn lijk moet derhalve deze mededeeling wor den beschouwd als eene aankondiging, dat prins Hohenlohe, meer dan zijn voor ganger Caprivi, de belangen der agrariërs zal behartigen. Over het algemeen is derhalve de rede van den nieuwen rijkskanselier niet gun stig voor de liberalen. Meer en meer wordt het waarschijnlijker, dat keizer Wilhelm voornemens is met Cnprivi's opvolgei een anderen koers te volgen. Men dient echter eerst uitvoeriger me- dedeelingen over de plannen des keizers af te wachten, alvorens te kunnen aan nemen, dat de keizer inderdaad van plan is voortaan weer eene meer reactionaire politiek te volgen. De Japansche regeering gaat voort met het nemen van maatregelen tot voort zetting van den oorlog. Port-Arthur, dat zich nu in handen der Japanners bevindt, wordt versterkt, Het schijnt werkelijk, dat de Japansche repeering voornemens is Port-Arthur te behouden. Mocht Japan dezen eisch handhaven, dan zal de Chineesche re geering zeker niet genegen zijn vrede te sluiten op dezen grondslag. Wel is waar heeft China zich nu bereid verklaard om direct met Japan vredesonderhandelingen aan te knoopen, maar, vuor zoover tot nu bekend, wil China uitsluitend er in berusten, dat de zelfstandigheid van Korea worde erkend, terwijl tevens eene vol doende schadevergoeding voor de oor logskosten zal worden toegestaan. Voorloopig blijft derhalve de kans, dat men spoedig tot eene schikking zal komen, ongunstig. Toch is het vooruitzicht op het herstel van de vrede in Oost-Azië aanmerkelijk vermeerderd, nu het zeker is, dat de Chineezen niet tegen de Ja panners zijn opgewassen. De Chineesche regeering, die nu daarvan op voldoende wijze overtuigd is, zal zeker wel het hare doen om den vrede tot stand te brengen. Alleen zal natuurlijk de Chineesche regeering zich tot het uiterste verzetten tegen den afstand van een gedeelte van haar grondgebied. Vermoedelijk zal ech ter Japan, indien het er op aankomt, zijne eischen wel iets lager stellen. De koning van Denemarken is sedeit zijn reis naar het Russische hof onge steld. Daar de vorst reeds over de 70 jaar is, boezemt zijn toestand nog al eenige vrees in. De Kamer van Koophandel en Fa brieken zal Donderdag 13 December des avonds om 8'/» uur ten Raadhuize een openbare vergadering houden, waarin o.a. de nieuwbenoemde leden zullen wor den geïnstalleerd. Aan den voet van den toren liep eene sloot, door struiken en gras afgezet te midden der vlakte sliep een vreedzaam water, door riet en waterplanten half verborgen. De maan wierp haar stralen op dit tooneel van groen en water, waar van een enkele watervogel, die zyne prooi al springende vervolgde, den kaltnen spiegel brak, en daardoor voor een oogen- blik de bleeke stralen der maan deed dansen. Verder op zag men de bolwer ken, met kort gtas begroeid, een schild wacht, op zijn geweer geleund, stond te slapen. Nog verder op velden, valleien, de groote stille geheimzinnige moe. assen. Dit alles scheen op het eerste ge zicht verlaten en stil, maar toen zij haar blik meer aandachtig liet rond gaan, was Alma van een tooneel ge tuige, dat den schildwacht niet had moe ten ontgaan. Eene schaduw was de buitenste wallen overgeklommen en beschouwde aandachtig het kasteel, alsof zij er de werken en vormen van wilde be- studeeren. Deze onbeweeglijke en onbestemde gedaante was somber gekleed en stond in eene droefgeestige houding. Als derde vrouwelijke officier is bij het Leger des Heils ingedeeld mej. J. M. van Solingen. Hedenavond zal iniss Ketelaar, van het Hoofdkwartier, in de gewone bijeenkomst zaal spreken over «Hulpvereenigitigen." De heer D. van der Werf, sedert 1 October op zijn verzoek eervol ontsla gen opzichter Ie klasse van den Rijks waterstaat, is thans gepensionneerd. Dondetdag 20 December zal als spreker in het nut optreden dr. W. Zuidema, van 's-Hertogenboschde heer Keller van Hoorn zal 17 Januari, en freule Jeltje de Bosch Kemper 7 Febru ari e. k. komen spreken. Ook voor niet-leden zijn deze voor drachten toegankelijk. De Kapitein A. Bogaert van het 5e Regement Infanterie, gedetacheerd geweest bij het Leger in Ocst-Indië, is van die detacheering teruggekeerd en bij voormeld Korps, alhier in garnizoen, aangekomen. De Heeren H. C. Molijn en L. Favejee ambtenaren bij de Staatsspoor wegen, hebben eene verbintenis aange gaan als adspirantvaandrig voor het Reserve kader bij het 5e Regiment Infanterie. De heerer. R. Fischer en M. van der Horst Medische studenten te Utrecht hebben eene verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reserve kader, bij het 5e Regiment Infanterie. Zondagavond werd in de St. Joris- kerk de 300-jarige gedenkdag van den grooten strjjder van het Protestantisme Gustaaf Adolf op plechtige wijze gevierd. Als sprekers traden op Ds. Rasch, die het leven van den nSneeuwkoning" schets te, Ds. Graswinkel, die den 30-jarigen oorlog behandelde en Ds. Ter Haar Romeny, die de Gustaaf Adolfvereeniging besprak, haar doel en wezen uiteenzette en hulp en steun daarvoor inriep. De pauzen werden aangevuld door een koor van ongeveer 60 dames en heeren der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" Het kerkgebouw was nagenoeg geheel met belangstellenden gevuld. De bij het West-Indisch leger voor 3 jaar gedetacheerde 2e luit. der inf C. A. J. Struiken is bestemd voor Suri name. 347sre NTAATM-LOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 10 en 11 Dec. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 3656 36o0 3687 4616 4621 6713 7010 7018 7019 7031 7049 7055 7066 11135 11143 11154 11169 15318 15930 15935 15960 en 18280. Te zamen 22 prijzen. Loten zjjn nog verkrijgbaar. Sclierpenzeel. In de voorgaande week zijn alhier, door Kerkei aad en Kiescolllege tot ouder lingen gekozen: J. J. Veldhuisen en C. Wolswinkel, en tot diaken: C. v. Leeuwen. Allen hebben de benoeming aangenomen. Zuid-Afrikaansclie Spoorwegen. De spoorweg Pretoria-Delagoabaai is op 19 Oct. voltooid en dus de spoorweg verbinding tusschen de hoofdstad van Tran-vaal en de havenplaats Lorenzo Marquez aan de Delagoabaai tot stand gekomen. De nieuwe lijn zal met 1 Januari 1895 in exploitatie worden genomen. Volgens een bericht van den consul van Frankrijk te Pretoria heeft de Volks- Alma zag, zag nogeens. En hoe meer haar oogen beter wilden zien. hoe meer zij met een onbeschrijfelijk ge voel van verwondering, in deze gedaante de verschijning aan de fontein dacht te herkennen, bij haar laatste onderhoud met Regina. Het was waarlijk de vrouw, die op hef land de zwarte vrouw genoemd werd. Alma vroeg zich af welk zondeiling belang deze arme vrouw dreef om haar in alle plaatsen te volgen, en door welke zonderlinge genegenheid zij zich aldus aan haar hechtte. Op deze vraag kon zij zich geen antwoord geven. En toch, de tegen woordigheid van deze arme vrouw, verre van hel -jonge meisje nieuwe vrees in te boezemen, deed haar een weinig goed. Te midden harer eenzaam heid was er toch éen, die belang in haar stelde. Zy was niet alleen. Iemand waakte over haar. Iemand zeer zwak, ongetwijfeldmaar zwak is ook het slroohalmpje, dat som tijds den ongelukkige redt, die door den stroom wordt meegevoerd. Alma r.arn een zakdoek en wuifde er mede. De arme vrouw bemerkte dit en herkende haar ongetwijfeld, want zij raad in zijn laatste zitting den bouw van 3 spoorwegen goedgekeurd, n.l. lo. van Vrijheid (Nieuwe Republiek) naar Dundee (Natal), om de steenkolen uit de berg werken te Natal naar de goudvelden van Vrijheid, welke zich beginnen te ont wikkelen, te vervoeren 2e van Pretoria over Nijstroom (Waterberg) naar Pieters berg (Zoutponsberg)3e van Krugersdorp naar Potchefstioom en Klerksdorp, om bergwerk-disrict, dat de schoonste ver wachtingen oplevert, maar tot nog toe slechts karige resultaten gaf, weder te doen opleven. De voorbereidende werk zaamheden voor deze lijnen zijn geëindigd, maar omtrent den bouw is nog Diets besloten. Trotscher dan een koning. Het is bekend, dat de noordpool-onder- zoeker Nordenskjöld, de hem door koning Oskar II aangeboden Noordster-orde weigerde aan te nemen. Eenige maanden later maakte Nordenskjöld bij den ko ning zijn opwachting, om dezen de huid van een ijsbeer, die hij van zyn laatste noordpool reis had meegebracht, aan te bieden. «Met zeer veel dank neem ik uw ge schenk aan, Noidenskjöld," zei de koning, «want ik ben niet zoo trolsch als gij!" Een zonderling testament. In 1853 overleed in Bern de gymnas- tiek-onderwijzer Elias, die een heel ODgewoon testament naliet. Hij ver maakte daarin nl. groote sommeD aan de stad, om die te besteden tot werken van algemeen nut, maar verbond daar aan de verplichting, dat zijn geraamte zou worden opgesteld in het stedelijk museum voor natuurgeschiedenis, opdat ieder daaraan den weldadigen invloed, dien de gymnastiek op het menschelijk lichaam heeft, zou kunnen zien. Rooken. Overmaat en misbruik in alle dingen schaden. Ook bij het rooken. Reeds dikwijls is er gewezen op de maagpijnen, de duizelingen, de borstpijn, de hartklop pingen, de borstbeklemming enz., die het gevolg kunnen zijn van te sterk rooken van zware sigaren en tabak. Men heeft nu ontdekt, dat een zekere bijzondere vorm van geheugen-verlies, die somtijds voorkomt, ook aan hetzelfde misbruik moet worden toegeschreven. Dit is het momentane verlies van sommige woorden. Men zoekt en zoekt, naar zeker woord, zekere uitdrukking men heeft het als het ware op de lippen en men vindt het niet. Professor Chevieau heeft eens in een zjjner inaugurale redevoeringen, de ver onderstelling geopperd, dat genoemde kwalen hel gevolg kunnen zijn van nico- tine-vergiftiging. Vooral veel en zwaar rooken in besloten ruimten, waar de rook niet of 'moeielijk kan ontwijken, schijnt in dit geval verderfelijk te wer ken op het geheugen. De aanvallen vau deze zoogenaamde «aphasie tabagique" komen plotseling op en zijn bijna altijd voorafgegaan door veel en zwaar rooker,. Gewoonlijk gaan zij vergezeld van verstoringen van de hartwerking. De aangetaste is zichzelf een raadselhij vindt telkens de woor den niet voor de denkbeelden, die hij wenscht weer te geven. Als de crisis voorbij is, keert het geheugen allengs terug. Een zeer gewoon gevolg is, dat het niet-weten voor enkele woorden blijft doorbestaan, en dal de lijder zijn zelfvertrouwen verliest bij liet spieken, doordien hij steeds in de vrees vei keert, niet het rechte woord te zullen vinden. Het behoeft niet gezegd te worden, dat deze aphasie aanmerkelijk verschilt met die, welke door een aandoening der her senen ontstaat, bij beroerte b. v. Een feit blijft het echter, dal de invloed van te zwaar rooken ten nadeele der geeste lijke vermogens onmiskenbaar is. Het eenige geneesmiddel is tijdelijke geheel onthouding, of beter, onthouding voor altijd. Matige lookers van lichte sigaren loopen geen gevaar. Doch hoevelen ma ken onbewust misbruik van wat zij noe men «pittige" sigaren en dito tabak! En juist zij worden de slachtoffers van dit genotmiddel. strekte de armen uit en zond haar dui zend kussen toe. Het jonge meisje antwoordde door een tevallig hoofdknikje en haar den soldaat wijzende, deed zij haar begrjj- per., dat het voorzichtig was zich te verwijderen. Maar de arme vrouw bleef staan. Alma vreesde voor haar en sloot het raam. Eerst toen daalde de zwarte vrouw, uit nood gehoorzamende, de helling van de wallen af. Het gelaat achter de gordijnen ver borgen, volgde Alma nog langen tijd de onbekende vrouw. Toen zij haar niet meer zag, liet zij de gordijnen vallen en knielde om haar gebed te doen. Kent men de geheimzinnige logica van de gedachten der jonge meisjes? De tegenwoordigheid der onbekende sprak haar van de bergen. Toen Alma insliep, kwam Mario's beeld zich aan haar hoofdkussen neder zetten. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2