NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND BEL DEMONIO, No. 4. Zaterdag 12 Januari 1395. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG W ZATERDAG BINNENLAND. F euilleton. AMERSFOORTSCHE COURANT. VOOB abonnementsprijs: Per 3 maandna f 1.—Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdae. Uitgever G. .1. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Eene zieltogende. Zeker, wij allen Jkennen haat Hear optreden was zoo fier, zoo flink! Velen beminden haar; allen zochten haar. Kin deren waren dol op haar en de ouders waren gerust als hun kroost bij haai dartelde en stoeide en zich vermeidde aan haren schoot. Zij beloofde veel voor de toekomst. Ze was niet een zwak, teèr schepseltje, doch een frische loot, uil kloeken stam. Ze was zich zeil bewust, zonder pretentie, maar ook zonder zieke lijke consideratie. En wat is er van haar geworden? Ze is gévallen als slachtoffer van ver raad, leugen en bedrog. Niet zooals som migen beweren tengevolge van eigen gebreken en zwakheden of aan vei val van krachten, maar door sluipmoorde naars, in de kracht van 't leven. Wat had zij in haien goeden tijd veel vrienden en vriendinnen Wat was men haar genegen, zelfs zóó dat men vond dat zij te veraf toefde. Dichter bjj wilde men haar hebben en zoo veel mogelijk haar bijzijn genieter.. En hare verzorgers deden stappen in dezen geest, hoewel noode. En zoekende naar eene haar pas sende omgeving werd haar reeds daar waar zi) toefde het verblijf wreed ont zegd. Zij moest haar plaats iniuimen voor een eigen kind. Eene geschikte, aer- blyfplaatr, volgens 't vevL*4v.gen van velen, meer nabij, meid gevonden, maar moest worden ingelicht overeenkomstig Je eischen door haar gesteld. Hieiraan werd voldaan. Toen kreeg zij 'ij den dag meer vijanden, die legen haar zamen- spanden. Ware dit een eerlijke strijd geweest, met open vizier, zij zou or zich wel doorgeslagen hebben, maar onder den schijn van vriendschap werden haar listen en lagen gelegd, zoo heimelijk en verborgen, dat, eèr hare verzorgers het konden verhoeden ze eenige zware won den in de hartstreek bekwam. Een jaar snelde voorbij. Het scbeen dat zij langzamerhand herstelde en er gegrond uitzicht bestond dat zij bij eene verstandige leiding weer die van voorheen zoude worden. Maar hare vijanden zaten niet stil. Weer werd ze heimelijk aangevallen en verwond. Dag en nacht verpleegden hare verzorgers haar. Nauwkeurig werd nage gaan hoe haar hel beste te kunnen bevei ligen. Doch het verraad was te nabij en op een daartoe gunstig tijdstip werd haar eene nagenoeg doodelijke wonde toe gebracht. Wat hare verplegers toen ook deden, niet" mocht balen. Ze kwamen tot de overtuiging dat in stille berusting en grootsch het onrecht te dragen de aangewezen weg was. En hare vele vrienden en vriendinnen Odie hadden haar al vergeten, en stoeiden met eene andere deerne die zich looide met vreemde pluimage. Ze gin gen haar voorhij, met voorname onver schilligheid, alsof ze haar nooit gekend hadden. Doch neen, niet allen Zij behield een klein getal vereerders, die haar trouw bleven, die geloofden aan betere dagen. Eer zij zou henengaan wilde zij bewijzen dat men haar gelasterd had; wilde zij bewijzen dat ook bier geldt het: «onbe- kend, «maakt onbemind"; wilde zi' be wijzen, ondanks alle praatjes, dat door haar verzorgers haar een passend verblijf was gegeven. Zij sloot daartoe voor eene wijle een verbond met die machum die spotten met menschelijk gekr-.asel Nog eens wilde zij allen on- .ach heen zien als in gezonde dagen n zie een enkele wenk van haar was voldoende om honderden inwoners harer geboortestad om zich te vereeni gen Velen kwamen schoorvoetend, doch langzamerhand gevoelde iedei zich weer volkomen op zijn gemak. Wie de eersten waren stonden verbaasd dat zij er zoo goed uitzag. Later op den dag was hel haar aantezien dat zij zich vermoeide door het overgroot hezoek, want hare krachten waren zwak. Ik plaatste boven dit opstel «Eene ziel togende" en met reden, naar ik meen. En al gaat het bij velen in dien toestand moeilijk de levensgeesten weder op te wekken, aan haar weder opleven behoeft nog niet te worden gewanhoopt, wan neer kundige geneesheeren mei krachtige medicijn haar alsnog ter zijde staan. Maar mocht dit niet gebeuren, dan, helaas, zal ze sterven en in dat geval, is het mij eene eer niet alleen, maat ook eene behoefte des harten geweest deze regelen aan de nagedachtenis van «de Amersfoortsche IJsclub Voorwaarts" te wijden. Een vereerder. Zondag 6 Januari 1895. Rauip te Egmond. Men schrijft uit Egmond a/Z. Heeft de storm van 22 December jl. allerwege aan de llollandsche kust groote verwoestingen aangericht, in geen ge ringe mate heeft het visschersdorp Eg- mond aan Zee in de algemeene ramp moeten deelen zonder op te sommen de •raterieele schade, die vrij aanzienlijk is, veroorzaakt door het stukslaan van eenige visschersvaartuigen, waardoor vele vis- schers niet in de gelegenheid zijn in het aanstaande voorjaar hun schamel stukje brood te verdienen, vermeerderd met eiken dag de pijnlijke onzekerheid, die bestond omtient het lot van eenige visschers, die tijdens den storm hun be- diijf in de Noordzee uitoefenden en waarschijnlijk allen hun graf in de gol ven hebben gevonden. Niet minder dan vtvvVitïj nssciiei x v.VjT. een prooi der zee geworden. Van deze iA personen be hoorden negen alhier thuis, nalatende 5 weduwen en 20 weezen; drie, ook Eg- monders van geboorte, woonden te IJmui- den en twee te Helder. De ramp is groot waa.' men het ver lies van zoovele oppassende huisvaders heeft te betreuren, die hun gezin in kom mervolle omstandigheden achterlaten. Daar de beslaande fondsen bijkans ge- geheel zijn uitgeput, dient een dringend beroep te worden gedaan op de lief dadigheid van het Nederlandsche volk, om de nooden dier vele treurende weduwen en weezen eenigszins te lenigen. Wij hopen en vertrouwen, dat de roep stem die eerstdaags tot alle menschen- vrienden zal worden gericht, allerwege gehoor moge vinden voor de naeelaten betrekkingen van die mannen, die bij stranding menigmaal hebben getoond liefde tot den naaste te hebben door bun leven in de waagschaal te stellen en dat van schipbreukelingen te redden. Te Deventer heeft zich een com missie gevormd, om ds. Rogge, die van Lombok in het vaderland terugkeert, eenige dagen na zijn aankomst een hul deblijk aan te bieden. Ook zal een con cert worden gegeven, waarvan de netto opbrengst bestemd is voor het Indisch militair weduwen- en weezenfonds. Eene nienvre schrijfmachine voor blinden. Elke nieuwe uitvinding, ten bate onzer natuurgenoten, die een der edelste orga nen, het gezichtsvermogen missen, gedaan, wordt zeker door ons allen met groote ingenomenheid begroet; hoeveel temeer moet dit het geval zijn, zoo de uitvinding, na herhaalde proefnemingen bleek prac- tisch en degelijk te zijn. Het pleit voor het begrip van groote humaniteit, dat zoo velen trachten aller lei hulpmiddelen uit te denken om hunne medemenschen het gemis een hunner organen zoo min mogelijk te doen ge voelen, doch velen ook bezield met dat humaniteits begrip werden in de praktijk hunner uitvinding teleurgesteld. Dit is bij deze nieuwe schrijfmachine, de Sko- tograph afgeleid van 't Grieksche «Skotos" duisternis en «Graphein" schrijven:van den uitvinder Dr. Julius Nord, officier van gezondheid., te Amster dam niet het geval. Bij de behandeling van een zijner patiënten, die hij van lieverlede totaal blind zag worden, gebracht lot uiterste inspanning om hem het gemis van zijn gezichtsvermogen zoo weinig mogelijk te doen gevoelen, gelukte het hem een toe stel uit te denken, dat na herhaalde her vormingen en verbeteringen volkomen aan de eischen voldoet om de blinden in staat te stellen de buitenwereld schrifte lijk hunne relaties te onderhouden. Het is niet noodig uit te weiden over het groote nut eener dergelijke schrijf machine voor hen, die op zekeren leeftijd het licht hunner oogen moeten missen, en daardoor uit hunne dagelijksche be zigheden weggerukt worden, bezigheden waarbij het schrijven meestal de voor- naaoist faktor is. Met behulp van de Skotograph is de blinde thans in staat vlug te schrijven, aan elke letter duide lijk haren vorm te geven, hij weet waar de regel eindigt en wanneer een nieuwe moet begonnen worden de plaats waar hij gebleven is, indien voor een oogenblik het schrijven wordt gestaakt, is onmidde- lijk door hem terug te vinden, de regels worden op gelijken afstand gehouden en die afstand kan naar willekeur genomen worden. De wording van de Schrijfmachine mocht ik in zijn verschillende phases aan en de groote vei beteringen met dankbaarheid begroeten. Niet alleen zal de Skotograph van onschatharen dienst zijn voor hen, die op tateren leeftijd hun gezichtsvermogen verloren, doch levens voor Bijzienden, myopen, in belangrijken graad, heeft zij een tweeledig voordeel. In de eerste plaats stelt zij her, in de gelegenheid vlug, gemakkelijk en goed te schrijven; in de tweede plaats zal zij als voorbehoeden i middel dienst doen, namelijk de oogen sparen en indirect er toe bij dragen verergering der myopie tegen te houden. Ten slotte een enkel woord over het nul der machine voor hen die blind geboren zijn. Zoo de blinde geoefend wordt, in de kennis van den schrijfletter, hetgeen door middel van koperen trekletters in relief op de letterplank aan het Instituut reeds aan jeugdige kinderen onderwezen wordt, zal hij met behulp van de Skoto graph die kennis met meer succes aan- W". iJ.r-x, kj W. dwsWiTl. -dooi niet meer als het ware letter voor letter machinaal behoeven te teekenen. De Skotogiaph, waarvoor in de meeste landen der wereld door bemiddeling van het Nederlandsch Octrooi-bureau van de Heeren Mr. A. Waszink en A. Doijer Jzn, te Amsterdam, patent genomen is, is in het Instituut aanwezig; gaarne is de ondergeteekende beieid, overtuigd als hij is, dat een groote stap vooruit is gedaan op het gebied van hulp en onderwijs aan zwakken vari gezicht en blinden, aan be langstellenden Dr. Nord's Skotograph te verklaren. Met eene gewaarwording van dankbaar heid zal ieder deze belangrijke uitvinding begroeten. H. J. LENDERINK Directeur van het Instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam, In een der café's in de Kalver- straat te Amsterdam, zat ODlangs een heer, eigenaar van een der grootste manufactuurzaken, toen hij zich plotseling herinnerde, dat hij op een kantoor, waar het personeel reeds vertrokken maar alleen de werkster nog bezig Was ie sciiróbueh, had laten liggen zijn portefeuille inhou dende f21000. Zonder zelfs zijn overjas aan te trek ken, holde hij naar bedoeld kantoor en 30 UIT HET FRANSCH. Welke voor het overige de vrucht bare verbeeldingskracht dezer dames was, zij geraakte nooit tot de werkelijkheid, want de zoogenaamde gravin Orsini was niemand anders dan de gewaande nicht van Andrea Vitelli, Regina zelve. Sedert twee jaren kwam zij zoo, alleen en buiten weten van Andrea en de bewoners van het fort, de feesten en tooneelvoorstellingen van Spoleto ge nieten. Somtjjds was zy vergezeld door een jong gemaskerd ruiter, die met haar naar het fort terugkeerde, maar hy vertoonde zich nooit in den schouwburg of op andere publieke plaatsen, zijn rol was die van een toegevend broeder die aan de grillen van eene geliefde zuster gehoorzaamt. Op het oogenblik dat Regina de zaal binnentrad, was het eerste bedrijf ge ëindigd. In alle loges was het gesprek in vollen gang, en bijna overal was het onderwerp hetzelfde. Men praatte over den geheimzinni- gen Bel Demonio, dien geheimzinnigen roover, die het land afliep, de kastee- len van den prins verbrandde en zijne domeinen verwoestte, zonder dat iem nd de redenen van zijn haat wist, zon der dat iemand ooit zijn gelaat ge zien of zijne verblijfplaats vermoed had. Maar bovenal in de loge van Regina liepen de zonderlingste berichten over dien geheimzinnigen roover. «Welk nieuws te Spoleto, mijne heeren?" had het jonge meisje gevraagd. En men antwoordde haar, dat Bel De monio weder in de omstreken was ver schenen, dat men hem gezien had, dat hij zes voelen lang was, dat hij een langen baard droeg, en dat zjjn oogen vuur schoten als een duivel Regina lachtte met hunne vrees, over dreef nog de sprookjes, en gaf luide haar wensch te kennen, dien Bel De monio eens te zien, van wien iedereen sprak, en dien niemand zich beroemen kon ooit gezien te hebben. En het was waarlijk wonderljjk te zien met welke oneindige bevalligheid, met welke treffende onverschilligheid ztj over al die dingen sprak, zonder dat de minste aandoening zich op haar schoon gelaat verried. Het jooge meisje vroeg geen andere overwinningen te Spoleto dan die: mooi gevonden te worden en de jonge en oude vrouwen te kunnen verschrikken met dien vreeseljjken naarn van Bel Demonio I Toen het stuk was afgespeeld, steeg Regina in hare diaagkoets, die weder den weg naar de voorstad insloeg. Koets en dragers verdwenen weldra onder het ge welf, van waar zij gekomen waren. En toen de torenklok éen uur sloeg, vertrok de jonge gemaskerde ruiter, door zijn twaalf mooren met witte mantels ge volgd, uit het huis in de voorstad. «Voorwaarts!" riep de fijne stem. De geheele troep vertrok in galop, vloog als een bliksemschicht door de vlakte en verdween weldra als een werwelwind in het diepst van het ge bergte. Het was Regina I «Bel Demonio, de vreeseljjke ban diet, die de kasteelen van den ouden prins Ercole verbrandde, die verbit terd het werk van verwoesting voort zette, door Aodrea aangevangen, die de geheele landstreek deed sidderen, was Regina. Regina, Alma's zuster, Mario's be minde! Wat was er io het gemoed van dat meisje omgegaan, dat zij zoo, een der meeste gevreesde tegenstanders van Er cole was geworden; welke vreeselijke helling had haar in dien geheimzinnigen afgrond gesleept; welk onverklaarbaar gevoel hield haar er in, ondanks de vreemdsoortigheid van zulk een toestand voor een jong meisje. Regina was een dier krachtige gestel len, zooals uien er vele op Iialie's bodem ontmoet, voor alle rollen even geschikt, en die vastberaden de volkomen bevre diging zoeken van al de driften waar van de natuur de kiem in hun hart heeft gelegd I Reeds dikwijls had de faam in Andrea's vesting bericht gegeven der prachtige feesten, die de Italiaansche adel te Spo leto gaf; men sprak er van feesten, tooneelvoorstellingen, schoone vrouwen, ridderlijke edellieden en zonder eerst te weten waarom, had Regina haar hart werktuigelijk voelen trillen. Al deze verhalen waren zoo bedwel mend voor de verbeeldingskracht van een zeventienjarig meisje! Een onzinnige wensch had zich van haar meester ge maakt en op zekeren avond, op Mario's arm geleund, was zij vertrokken. Dien dag, het is waar, was zij niet naar Spoleto gegaan op eenige honderde passen van de stad had zij stil gehou den, eu daar te midden der kalme en plechtige stilte van den nacht, had zij geluisterd en gehoord! Zij had naar de verwarde geluiden van de feesten geluisterd, die de avondkoelte haar toewoei; zy had die duizenden lich ten in het duister zien schitteren en ach ter den doorschijnenden sluier van den nacht had zij vermoed. Het hart klopte haar in den jeugdigen boezem, kreten \an bewondeirng, van be geerte, van geestdrift ontsnapten haar trillende lippen en zij had haar geheim aan Mano ontsluierd I Zij wilde meer van nabjj zien, meer van nabij hooien en met den vinger al die wonderlijke werkelijkheden betas ten, die een ijverzuchtige sluier haar nog verborgt En dan, Regina beminde Mario, en Mario had toen nog geen enkele reden om haar de bevrediging van een harer grillen te weigeren. Zij ging naar Spoleto I Zij dronk met eene soort bedwelming den beker der vermaken dier beuzel achtige wereld, zij genoot met lange teugen den veigiftigen drank, dien de lof in het hart der jor.ge vrouwen stort, zij vergal voor een oogenblik alles, om zich vurig, dwaas, en dolzinnig aan den bedwelmenden draaikolk over te geven,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1