Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. vervolging worden ingesteld, en wel wegens verduistering van aan de door hem geadministreerde spaarbank toebe- hoorende gelden. Uit Parijs komt het bericht, dat de heer Casimir-Perier zijn ontslag heeft genomen ala president der Fransche Republiek. Natuurlijk staat dit besluit in verband met de aanhangige ministerieele crisis Naar aanleiding van het votum, dat de Kamer tegen het ministerie heeft uit gebracht, is de heer Dupuy met zijne ambtgenooten afgetreden. De ontslag' aanvrage van het kabinet op zich zelve zou natuurlijk geen reden geven voor den president om zijn post te verlaten maar de heer Casimir-Perier weid door de organen der oppositie aansprakelijk gesteld voor de beslissing, welke de oud- minister Raynal in zake het bekende geschil tusscheD den Staat en de spoor- weg-maetschappijen heeft genomen. Men noemde den heer Raynal, tegen wien men zeer verbitterd is, l'ami de Perier, want Raynal was minister van binnenlandsche zaken in het Kabinet- Perier, dat in 1894 optrad. Vermoedelijk heeft de heer Casimir-Perier, die bijzon der met den heer Raynal bevriend was zich deze beschuldiging zoo aangetrokken, dat hij het noodig heeft geacht zijn post te verlaten. Dat een president der Fransche repu bliek zijn ontslag neemt, is een feit van groote beleekenis. Met groote belang stelling ziet men natuurlijk nadere be richten tegemoet over den loop, dien deze zoo plotseling ontstane crisis in Frankrjjk zal nemen. President Perier had de aanvrage om ontslag aangenomen, welke de minister president Dupuy heeft ingediend na het besluit, dat de Kamer heeft genomen in zake het bekende spoorweggeschil. Aan wien president Peiier ue samen stelling van een kabinet wilde opdragen, is nog niet bekend. Men verwachtte dat daarvoor in de eerste plaats in aanmer king zou komen de heer Bourgeois, de bekende radicaal, aan wien reeds voor heen dezelfde task werd opgedragen. De correspondent van de New-York Herald te Shaneaï deelt mede, dat Chang- Yin-Huan, een van de Chineesche ge machtigden, die op weg zijn naar Yoko hama voor eenige dagen aldaar is aan- gekomen. Zijn ambtgenooot Shai-Yao-Leen was reeds daar. Beide gedelegeerden zijn onmiddelijk naar Japan vertrokken in gezelschap van een talrijk gevolg. Meer dan 130 perso nen zullen de beide Chineesche onder handelaars vergezellen. Of de onderhandelingen, indien deze werkelijk ernstig beginnen, tot een re sultaat zullen leiden, blijft zeer twijfel achtig. Opmerking verdient, dat men nu ook in China begint te protesteeren tegen het aannemen der harde voorwaarden, welke Japan stelt. Zoowel te Shangai als te Canton worden reeds manifesten tegen de muren der poorten aangeplakt, waarin wordt geprotesteerd tegen het staken van den oorlog. Toch zal der Chineesche regeering wel geen andere keus overblijven, dan tot eiken prijs vrede te sluiten, want aan ernstig verzet valt toch niet meer te denken. Koning Humbert van Italië, zoo bericht de Italiaansche correspondent van bet Berl. lagebl-, heeft in het afgeloopen jaar een jaar van veel rampen en ellende vooi een deel zijn onderdanen een millioen lire uit zjjn particuliere middelen uitgegeven voor weldadige doeleinden, en wel 400.000 lire voor de armen in het geheele land, 140.000 lire voor de slachtoffers der aardbeving in het Zuiden, en het overige voor de noodlijdenden door allerlei treurige toe standen op Sicilië. De koning, die minder met aardsche goederen gezegend is dan vele andere vorsten en die, pieuselijk, al de schulden van zijn vader heeft afgedragen, heeft bovendien afstand gedaan van de renten van alle kroondomeinen. Hij zou ook af stand hebben gedaan van de civiele lijst als niet Crispi hem daarvan weerhou den had. De burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmeipennir.ck, bood gisteravond ten zijnen huize den leden van den gemeen teraad, den gemeente-Secretaris en den gemeente-ontvanger een diner aan. liet Hollandsch Tooneelgezelschap, directie A. van Lier, van Amsterdam, gaf Maandagavond in «Amicitia" een buiten gewone voorstelling. Opgevoerd werd Juffrouw Nitouche", operette-vaudeville in 4 bedrijven van H. Meilhoc en Albert Millaud door Jos. van Biene; muziek van Hervè. De groote zaal was zeer matig bezet; alleen de le rang was vrjjwel gevuld, terwijl op den 2en rang slechts een tiental personen hadden plaats genomen, en een persoon de geheele ruimte van den 3en rang te zijner beschikking had. Was dit een vreemde aanblik toen wij de zaal bin nentraden, de inhoud van het stuk leerde ons de oorzaak dezer geringe belangstel ling kenr.en. Door de opvoering van Juffrouw Nitouche" toch kunnen onze roomsch-katholieke medeburgers terecht worden gegriefd, wat niet meer betoog behoeft dan de vermelding dat het le en 4e bediijf speelt in de Zusterschool vLes Hirondelles." Daardoor achten wij ons van de taak ontheven om een over zicht te geven van den inhoud van het stuk. Doch niet van de verplichting om den indruk dien het spel van het gezel schap op ons maakte, te vermelden Daaraan gevolg gevende, willen wij aller eerst constateeren, dat allen die de voor stelling bijwoonden zich uiltermate amu seerden. Van 't begin lot het einde wisten de altisten ieders aandacht in hooge mate op het spel te vestigen en aan allen, bij herhaling een gullen lach die het geheele lichaam deed schudden te ontlokken. Mevrouw Buderman-van Dijkspeelde als Denise de Flavigny kostelijk, ja meesterlijk, en werd op even meesleilijke wijze terzijde gestaan door den heer Kreeft, als Célestin, organist in de zusterschool, doch als Floridor in de wereld daarbuiten bekend. Dit tweetal verdient in de eerste plaats den dank van »lle aanwezigen voor den waarlijk genotvollen avond die werd verschaft Ook de heer Buderman, de majoor graaf de Chateau Gibus maakte een kranig figuur en kweet zich verdienste lijk van zijne taak, terwijl de heer Van Dijk, als luitenant Fernand de Champla- treux, veel tot het welslagen van het laatste bedrijf bijdroeg. Corinna, mej. Rent meester, speelde zeer natuurlijk in de alles behalve gemakkelijke positie van minnaresse èn van den majoor èn van Celestin, terwijl {mevrouw de la Har Kley de rol van directrice van de Zuster school «les Hirondelles" op loffelijke wjjze vervulde. Vermelden we nu nog dat de heer de Blauw als brigadier Loriot de lachspieren in beweging wist te brengen door zijn houding en gebaren, dan ge- looven we ons gekweten te hebben van de opdracht die wij aanvaardden, en zullen onze lezers ontwaren dat het ge zelschapVan Lier door ons zeer wordt gewaardeerd. Wil dit gezelschap zich alhier echter «populair" maken en daartoe is het gewis in staat dan kome het in 't vervolg met even verma keljjke stukken als tJuffrouw Nitouche," doch van anderen inhoud en strekking. gedrag. «Mario," zeide zij op zekeren avond tot haar neef, even voor dat zjj in het fort terugkeerden, «ik wil u reeds sedert eenige dagen spreken, en ben blijde er nu de gelegenheid toe te vinden." Mario stond bij deze onverwachte uilnoodiging stil, en begreep niet welk gevoel Regina er toe bracht, maar een vermoeden snel als de bliksem, kwam bij hem op. «Zijt gjj openhartig? vroeg Re gina met vaste stem en op een toon, die geer. aarzelen toeliet. «Dat is eene vreemde vraag," wilde Mario antwoorden, «en ik geloof dat er slechts ééne vrouw is, die zulk eene vraag aan een man kan richten." «Dat hebi ik u ook juist niet willen vragen;" zede Regina eenigszins onge duldig: «ik wil alleen weten neef, of gij openhartig genoeg zult zijn, rnij zonder omwegen op de vraag antwoord te geven, die ik u doen zal." «En waarom niet?" zeide Mario. »OI er zijn misschien redenen genoeg," antwoordde Regina, «wie weet? er zijn geheimen die men verbergt, er zijn er ook die men aan zekere personen mede deelt. Nu is het zeker voor mij, Mario, dat op dit oogenblik uwe droefheid geen Talrijk waren de bezoekers helaas niet aan het concert gisteren avond door het symphonieorkest van de heer van Aken gegeven en toch zullen zij, die er geweest zijn moeten erkennen, dat les absents out tort hier ten volle kan worden toegepast. De beleefdheid eischt dat we eerst de gast noemen, mej. Anni Bekker, die met veel virtuositeit het ca- pricio brillarite van Mendelssohn voor piano met orkest vertolkte. Verder speelde zij Spinnerlied aus der Fliegende Hollan der en Liebeslied van Schumann, beiden door Liszt voor piano bewerkt. Vooral in het tweede kwam haar muzikaliteit ten zeerste uit. Men hoorde haar op de piano het lied zingen. Wat het orkest betreft het heeft zich, ais altijd, uitne mend gekweten van zijn taak, vooral in de Suite van Grieg werd door het strijk- quartet prachtvol Ases Tot en Anistras Tam weergegeven. Als verrassing heeft ons de heer Van Aken vergast, door als eerste viool op te treden in de beide quartetten van Haydn andere reden heeft dan een geheim dat gij verbeigt en ik vraag mij af waarom gij zoo draalt mij het mede te deelen mij, die meer dan uwe nicht, die uwe vriendin ben?" Mario bleef eenige oogenblikken het antwoord schuldig, vervolgens hief hij het hoofd op en tiotseerde Regina's blik. {(Wordt vervolgd.) en Boccerini. Daverend applaus was het bewijs, dat men ten zeerste was inge nomen met de uitnemende vertolking. Na al dit muzikaal genot is het dus dubbel jammer, dat deze concerten niet door een drukker bezoek het den con certgever mogelijk maken op den inge slagen weg voort te gaan. Het slot er van zal anders zeer zeker zijn dat wij deze concerten een vo'gend jaar zullen moeten missen. De heer Dr. J. M. Croockewit, arts, assistent in het Binnen-Gasthuis te Am sterdam is tijdelijk opgetreden als hoofd der polikliniek voor oogziekten in dat Gasthuis. Vermits de gemeen te 33 manschappen moet leveren in de lichting der nationale militie voor 1895 is No. 70 het hoogste nommer waarvan de houder onder de wapenen zal worden geroepen. De heer W. A. F. van Dijk, wonende te Utrecht, heeft eene verbintenis aan gegaan als vrijwilliger voor hetResene kader bij het 5e Regiment Infanterie Uit Bergen-op-Zoom meldt tr.en dat kolonel Wellan, commandant van het 5e reg. infanterie aldaar, aangevraagd heeft op pensioen gesteld te worden. Gedurende dit jaar zullen er geen officieren van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië, en omgekeerd, gede tacheerd worden. Het stoomschip Conrad, dat deze week de eerste troepen van Lombok terug brengt, zal den 9den Februari weer een afdeeling aanvullingstroepen afkomstig van het kol. werfdepot en ter sterkte van 42 militairen, waaronder twee onderofficieren naar Padang overbrengen Met het bevel over dat transport wordt belast de met verlof h. t. I. aanwezige kapt. der inf. van liet Indische leger J G. Spandaw, terwijl als medegeleider is aangewezen de bij dat leger gedetacheerd wordende le luit. L. M. Keetell van het 5e reg. inf. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondisement is de soldaat J. G. Krijnen van het 5e Regi ment infanterie schuldig verklaard aan tweede desert,e met vrijwillige terug komst, en veroordeeld tot vier maanden militaire detentie en in de proceskosten en is bepaald, dat hij na zijn ontslag uit de militaire detentie geplaatst zal worden in eene klasse var, militairen aan eene strengere krijgstucht onderworpen, voor den tijd van g maanden. Onder eene hartelijke toespraak werd Zaterdag middag om 12 uur door den kapitein adjudant Heldring, voor het front van het muziekcorps, de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den elève muzikant P. J. H. Smeels van hel 5e Regiment infanterie. Bij monde van den Directeur de Heer van Aken, werd den jubilaris, onder zeer waardeerende bewoordingen door de leden van bet muziekcorps eene prachtige fauteuil met de daarbij behoorendp ma honiehouten stoelen aangeboden. Zicht baar aangedaan, bedankte hij voor zooveel blijken van sympathie, die hij mocht ondervinden. Bij de alhier gehouden aanbesteding op Donderdag den 10 Januari 1895 voor het bouwen van een dubbele villa aan den Arnhemschen straatweg, volgens ont werp en onder directie van den architect Herm. Kroes, voor rekening van de heeren Gebrs. Klasser werd ingeschreven door: H. Schenk te Koog a/d. Zaan f14845. 14756.— J. Mooy Nederl. aannnemings-maats. Gouda H. Heiligers J. v. Keulen C. de Froe J. Diters J. G. v. d. Geest G. Wassink W. v. d. Kooy L. Ruitenberg J. Klaarenbeek Amersfoort 14443.— 13-90. 13825.— 13600.- 13u00. - 13550.- 13500.— 13480. - 13439.- 13438.19 De besteding werd echter nietig verklaard, daar de inschrijvers niet aan de bepa lingen in het bestek hadden voldaan. Daarna werd een onderhandsche aanbe steding gehouden den 14en Januari daar aanvolgende, waarbij werd ingeschreven door: Fr. Raaijmakers N.-Amstel f15200. A. v. d. Vliert Barneveld 14200. G. Prins Amersfoort 13290. H J. Fijnenberg 12870. Ph. v. Karsbergen 12770. Het werk is dezen laagsten inschrijver gegund. In eene vergadering met dames van het Departement Amersfoort der Maatschappij tot nut van 't algemeen, op Donderdag, den 17. Januari 1895, des avor.ds te 8 uren, in «Amicitia" zal als spreker optreden de heer P. M. Keiler van Hoorn te Dordrecht. Het classicaal bestuur van Amers foort is voor 1895 samengesteld uit de heeien A. Couvée Azn., predikant te Zeist, praeses; secundus H. Th. Barbas, pred. te Vreeland, W. J. Immink, pred. te Amersfoort, assessor; secundus W. K. Stegenga, pred. te Oud-Loosdrechl, G. van Kempen, pred. te 'Westbroek, scriba en quaestor; secundus H. Th. Barbas, pred. te Vreeland, B. Ch. Ledeboer, pred te Loenen a. d. Vecht, secundus A Gel derman, pred. te Bunschoten, H. J ter Haar Romeny, pred. te Amersfoort! secun dus J. Beijer, pred. te Eeuines-binnen Dr. H. H. Meulenbelt, ored. te Baarn secundus G. van der Giesen, pred. te Leusden, G. van Gheei Gildemeester, oud-ouderling te Amersfoort; secundus mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, oud-ouderling te Amersfoort J. J. Kleber. oud-ouderling te Amersfoort secundus G. Maas, oud-ouderling te Amers foort, J. B. de Beaufort, oud-ouderling te Woudenberg; secundus C. L. Mense ouderling te Zeist. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Dec. '94. Jac. Pruim, Assen. T. Boer, Haag. A. v. .d Hooven, Papendrecht L. Omvlee, Briefkaart. C. Rose, Haarlem. Mechon, K. Hoek Keetell, Rotterdam. 347ste NTAATM.O'fKKI Vijfde of laatste klasse. Tweede week. Trekking van 15 Jan. (950 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van 100 op No 11129. Prijzen van f 70. 3657 7028 7038 7065 11134 11139 11184 15936 18298 18303 en 20894. Te zamen 12 prjjzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 3061 3676 4632 5926 6704 6712 6726 11128 11141 11150 15905 15915 18282 18291 18315 20881 en 20909. Hoogland. De damesvereeniging «Armenzorg" heeft ook in deze winter eene uitdeeling gehouden van lakens, dekens, hemden, kousen, enz. Ongeveer vijftig behoeftige gezinnen zijn bedeeld Het is te begrijpen, dat zulks vele huis zittende armen goed te pas komt voora in dit bare Seisoen. Wij wenschen aan deze vereeniging, in het belang van den armen dezer gemeente, een lang leven toe. Te Utrecht is de vorige week in den ouderdom 50 jaar overleden onze geachte predikant de beer W. Willems. Slechts drie maanden mocht hjj in ons midden verkeeren. Bcberpeuzeel. De collecte ten be hoeve der huisgezinnen die bij den brand op oudejaarsavond alles verloren, heeft opgebracht f210. EDISON en de BOKSERS. Wij gelooven, dat niemand ter wereld onlangs meer verwonderd was. dan Tho mas Alva Edison, de wereldberoemde uitvinder, toen hij gedagvaard werd om voor de rechtbank zich te veroi.twoorden «waarom hij in strijd met de wet eene bokspartij in zijn Laboratorium had doen plaats vinden," Uit de verslagen in de Amerikaansche bladen vernemen wij het volgende: De Directeuren dachten, dat, als eene serie photographiën kon genomen worden van een bokspartij tusschen twee be kende vuistvechters, de linten veel be langstelling zouden opwekken. Terwijl Edison naar de Orange Mountains was, om te zien naar zijne nieuwste uitvin ding, hel erts malen, hadden zij in New- York eene overeenkomst gesloten met Corbett en Courtenay, om 6 ronden te houden met lichte handschoenen, voor een som van 100 Dollars aan Corbett en 500 Dollor8 aan Courtenay, De bokspartij had plaats in Edison's Laboratorium in tegenwoordigheid van zijne assistenten en natuurlijk xan de Kinetograph. Courtenay, zooals men verwachten kon, verloor en werd na 5 ronden over wonnen verklaard, maar het schijnt, dat Edison's uitlegging, zooals wij ze hier boven verhaalden, de Amerikaansche rechters niet heeft bevredigd, en de zaak werd verdaagd, opdat zjj zelf de levende beelden door de Kinetoscope zouden kun nen beschouwen, en dus zich overtuigen, of Edison schuldig was of niet. Edison is echter nog niet gearresteerd noch de zaak voor goed van de baan. De troost, die Edison heeft, wat de gevolgen ook mogen zijn, is dat de «bokspartij-linten" een ongelooflik groote sensatie hebben veroorzaakt in New-York, Chicago enz. en nu heeft ook de Menager der World's Phonograph Coy. Amsterdam, een stel dezer Phothographien, zoodat niet alleen de «learned judges," maar iedereen in staat is, uitspraak te doen, of het ge vecht met of zonder handschoenen heeft plaats gevonden. Als een gevolg op deze echt Edisonsche idee, hebben de Kine- toscope-direcleuren een beurs van 10000 Dollars aan Corbet Mitchel aan geboden, als zij een echte hokspartij in Mexico wilden houden, zoodat ze door een dozijn Kinetographen konden worden gephotographeerd. De patroons van Mit chell zjjn niet afkeerig van het gevecht maar er schjjr.t een speciale etiquette te bestaan voor bokspartijen, en de club waarvan Corbett lid is, vei langt, dat het gevecht in de Vereenigde Staten plaats vindt, niettegenstaande alle moeilijk heden, die dergelijke handelingen door de politie in den weg worden gelegd. Daar de Kinetoscope-directeuren geen roeping gevoelen, ten minste tot nu toe om als martelaren hunner zaak te po seeren, want de gevolgen zouden ditmaal zeker niet aangenaam voor hen zijn, zal de wereld waarschijnlijk van het «genot" dit gevecht te zien, verstoken blijven. Ofschoon wjj tot het fin-de-siècle- lijdperk behooren, en onze geesten dus reeds een beetje gewoon zijn aan vreem de en wonderbare vindingen, kan men, als men het bovenstaande leest, toch alleen zeggen «Wat zal er nukomen?" Merkwaardig Uit Porto d'Anzio in Italië wordt het volgende merkwaardige voorval gemeld. Zondagochtend om twee uur ongeveer ontstond te midden van een storm plot seling een windstilte van een kwartier; tegelijkertijd trad de zee in een paar minuten 50 meteis teiug, zoodat vele visschersschepen plotseling op het droge lagen. De kort daarop terugkeerende golven verbrijzelden de badinrichtingen en overstroomden de halve stad. De materieele schade is zeer groot, schoon men niet denkt, dat er menschenlevens te betreuren zijn. Op de heele westkust van Italië, vooral in het zuiden heeft men trouwens veel last van stormen en wolkbreuken. Een marktgpeecb. Een nieuweling, niemand had den man ooit gezien, hield, volgens het R. N., op de Rotlerdamsche markt drie achtereen volgende malen deze volgende speech: Beminde burgers, gistermiddag heb ik het biljet van de vermogensbelasting ontvangen. Begrijpe jullie et, dan be grijp ik het ook. Ik heb me vrouw naast me genomen en samen hebben we het ding gelezen. Niks van begrepen, allemaal vragen en geeneen antwoord. Of ik paarden had en of ik huisknechten hield, vroegen ze me. Wat ze er meê te maken hadden, begrijp ik niet. Paarden? ik? verbeeld-je, 'k Heb niks in mijn huis dan een poes en een vinkie en die hebben altijd ruzie met mekaar. De poes lust het vinkie zoo graag en bet vinkie wil niks van de poes weten. Paarden? Waar mot ik ze bewaren? In de bedsteê zeker of optrjjsen en an den zolder hangen? Allemaal gekke vragen? ofik equipage hield vroegen ze me ook al. Me vrouw en ik hebben veel schik gehad, we heb ben gelachen dat we niet meer konden. Je zoudt er niet voor naar de kemedie gaan! heit me vrouw gezegd. Maar den anderen dag ben ik op hooge beenen naar den commissaris gegaan en ik heb gevraagd wat mot tat nou? Koopman, heil de commissaris gezegd, jij zal betalen man, jij mot vermogen hebben, as ie zooveel verkoopt als jjj, mot je wel vermogen hebben. Heb je geen effecten? Nooit hooren noemen, zei ik. Heb je geen pandjes? vroeg ie. Ja meneer die heb ik. Zeven! Maar die kosten me wat van onderhoud. Waar staan ze? Ze staan niet, meneer de commis saris, ze liggen I Waar? Thuis, in bed. Hel oudste is zeven jaren en het jongste is nog geen jaar... Je hadt dien commissaris zijn gezicht motten zien. Nou, zeit ie, 't is ook mijn werk niet, dan mot je gaan naar de schatters. Ik wou d'i de mop van hebben en ik zei dus: welke schatjes Ga jjj nou naar huis Moos, zei die, hou mijn niet op van mjjn werk. Ik ging natuurlijk maar-ik hield het biljet bij me. Ik denk, nee' dat mot ik de menschen laten zien anders gelooven ze niet dat de hooge heeren gelooven, dat ik zooveel als kapitalist van mjjn geloof ben. t Is waar menschen, ik verkoop veel, razend veel in de groote stad van Am sterdam waar ik vandaan kom, maar al les wat ik ontvang gaat aan het onder houd van mjjn pandjes; van mijn pand jes die de kinkhoest hebben en hoofdpjjn en honger en kapotte broeken, 't Gaat alles schoon op, ik hou niks over I Kijk is hier wat ik heb, maar je mot verbaasd wezen, over wat ik je jtien laat anders doe ik geeneens moeite. In Am sterdam vallen de lui geregeld om. Hier heb ik de dingen, wat zjjn dat? vischnetjes. Ja maar, welke vischnetjes? Die zijn gemaakt van onbreekbaar touw, daar kan schelvisch in voor je geheele gezin. loop nou niet weg menschen, 't mooiste komt nog, ik zal je laten zien Maar de menschen geloofden blijkbaar niet dat het mooiste nog komen moest, ze liepen stilletjes door en lieten den prater alleen. Even was ie njjdig. Is me dat een

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2