Ook dëïê loeht Was een ware triomf tocht. Op alle bruggen stonden de men- scher, dicht opeengepakt en eveneens langs den wal. Op een enkele plaats werd zelfs bengaalsch vuur ontstoken, terwijl nu en dan bij wijze van saluut schoten een revolver werd afgevuurd. De mannen op de boot beantwoordden de huldebetuigingen met het zingen van volksliederen. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. trouwen op ons dapper Indisch leger, en dat vertrouwen werd niet beschaamd. Vroeger werden de overwinnaars steeds met lauweren gekroond, hel is ons een behoefte dit nu ook te doen; na mens Ymuiden's ingezetenen bied ik u dan ook deze lauwerkrans aan." De groote krans werd door de man nen met gejuich in ontvangst genomen en aan den bezaansmast opgehangen. De kapitein van afmonstering 6. P Wijnmalen Jr. dankte den burgemeester en sprak daarop den manschappen aldus toe: Mannen I Ik heet u van harte welkom in het Vaderland I Roep ik dit «welkom" steeds toe aan de terugkeerende detachementen uit Indië, ik doe dit thans met bijzondere ingenomenheid, omdat er zich onder u, onderofficieren en manschappen, mannen bevinden die, rechtstreeks van het oorlogsterrein komend, aldaar krachtdadig meehielpen om de eer van Neerlands vlag hoog te houden. Versch ligt het nog in ieders geheugen, hoe gansch Nederland trilde van veront waardiging bij het bericht van het schandelijk verraad van den vorst van Lombok. Arme vermoorde kameraden! Wat moesten wij daar een aantal achterlatenEen woord van hulde aan hun nagedachtenis. Dat dit verraad niet ongewroken zou blijven, wisten we, gevoelden we. Het vertrouwen in het Indische leger was niet geschokt, en zij, die niet twijfelden aan de fermiteit van den Indischen soldaat en zjjn aanvoerders, hadden gelijk. De buitengewone geestkracht, aan den dag gelegd door allen, van de hoogste autoriteit af van zeemacht en leger tot den minsten matroos of fu selier, hebben wij bewonderd, u be nijd. De overwinningen die gij op de Balineezen hebt behaald, zullen met gouden letteren in de reeds zoo rijke geschiedenis van onze koloniën ge boekstaafd worden. En als gjj later het expeditiekruis of de gesp op de borst draagt, die u de roemvolle dagen op Lombok in her innering zullen brengen, zult ge er steeds tiotsch op zijn, behoord te heb ben tot dat Indische leger, dat in Atjeh en thans ook op Lombok zulke schit terende lauweren behaalde. En al verlaat ge nu den dienst, die rust zij u van harte gegund; ik twij fel er niet aan: of mocht wat God verhoede ons dierbaar vader land bedreigd of aangevallen worden, gij onder de eersten zult zijn om de neergelegde wapens weer op te nemen ep zonHpr Iiai aantal uwe- VÜQBdGï5 te tellen, evenmin als gij dit ginds deedt, er op in te stormen onder den alles bezielenden kreet van »Leve de Koninginnen I Dat ook deze toespraak luide werd toegejuicht, wien zal het verwonderen? De sluizen waren intusschen geopend en het oogenblik van vertrek was aan gebroken. Nog een laatste groet en om twee uur voer de boot af naar Amster dam. Overal in het kanaal waar daar voor maar gelegenheid was, bij de Vel- zer spoorbrug, de Velzer straatbrug, de Hembrug en bij vele boerderijen stonden grootere of kleinere groepen mer.schen, die de voorbijvarende strijders luide be groetten. Aardig was het te zien, hoe ieder deed wat hij kon om zijne belang stelling te uitenhier werd het gewone vlaggesaluut gegeven, daar weer stond een boertje, omringd van zijn heele fa milie met een vlag te zwaaien, enz. Maar het toppunt van alles was toch de aankomst aan de Handelskade. Een ontzaglijke menigte was daar aanwezig, en toen de Conrad aankwam, steeg uit duizenden en nog eens duizenden mon den één lang-aangehouden juichtkreet op, die zich paarde aan de tonen van het door Zaagman's kapel gespeelde Wil helmus. En daar Regina met verrukking luis terde zonder te antwoorden, zeide hjj haar de handen drukkende. «Arm kii d, waarom weent gij zoo? Die liefde zal mijn zoetste troost zijn, zooals zij reeds de heiligste hoop van mijn ouderdom was. Gij bemint Mario, welnu I Mario zal u toebe- hooren." Regina bezat in den hoogsten graad de kunst om te veinzen, en terwijl op de woorden van haar oom eene diepe vreugde haar hart binnendrong, verried haar ge laat niet de minste aar Jucuing üb haar oogen alleen schitterden met een glans, die een zonderlingen weerschijn op haar gelaat wierp. Zij schudde treurig het hoofd. «Gij vergeet," zeide zij toen, «dat Mario mij niet bemint. De dochter van onzen vijand heeft haar geheimen invloed achtergelaten. Reeds verschei dene jaren heeft zij uw wrekenden arm verlamd Met den tijd ver geet men zijn eeden. En, dank zijner dochter, is de oude Ercole nog zeer machtig." «Dat is waar," mompelde de hoofd man. En Andrea werd nadenkend. «En zonder dien onbekende," ver volgde Regina, «zonder dien Bel De- Indrukwekkend was het oogenblik, toen, als een spontane uiting van het lang ingehouden gevoel, de menigte eens klaps het Wien Neêrlands bloed begon te zingen, waarmee natuurlijk de soldaten luide instemden. Het was een geestdrift, die goed deed, die zonneklaar de onwaarheid bewees van de in de laatste jaren wel eens ge uite bewering, dat het vaderlandsche gevoel der Hollanders hoe langer hoe meer vermindert; in één woord een geestdrift, die men moet hebben gezien en geveeld om er zich een denkbeeld van te kunnen vormen. En de soldaten! U had eens moeten zien hoe getroffen zij waren door deze hulde. De mannen, die voor Mataram of voor Tjakra Negara met de meeste onversaagdheid hadden gestreden één was er bij, die de geheele expeditie had meegemaakt hadden nu de tranen in de oogen. Zoodra het schip gemeerd lag, bega ven tal van officieren en onderofficieren van het garnizoen en van de schutterij zich aan boord. De plaatselijke kommandant, kolonel Loeff sprak de soldaten aldus toe: »Bjj het vernemen, dat een deta chement uit Indië teruggekeerd is, zijn wij hier gekomen, om hulde te brengen aan het Indische leger. Weest er van overtuigd, dat wij getroffen zijn door de overwinning, behaald op de verraderlijke Balineezen. Namens het Amsterdamsche garnizoen roep ik u het welkom toe. Leve het Neder- landsch-Indische leger I" Onmiddelijk na het uitspreken dezer woorden, riep kapitein Wijnmalen, als tegen-hulde: «Leve het Nederlandsche leger!" welke kreet door de manschap pen werd herhaald, en met een driewerf «hoera I" werd bekrachtigd. Luitenants Velds, die op Lombok bij den overval een schot in den enkel kreeg, sprak nog het volgende «Met een enkel woord breng ik dank aan de militairen en aan de burgers van Amsterdam, namens de manschap pen, voor de belangstelling. Wij zijn diep getroffen en gevoelen nu eerst ten volle wat het zeggen wil mee te helpen overwinnen. (Tot de manschap pen): Leve Amsterdam, jongens!" Met een driewerf hoera stemden de jongens met deze toespraak in. Toen werd de eerewijn geschonken, door de maatschappij Nederland aan de officieren, zoowel als aan de manschap pen aangeboden en daarna stapten de mannen over op een stoombootje, dat hen naar het Passantenhuis op de Lauriergracht voerde, waar ze om en bij half zeven aankwamen. Lombok. Datoe pangeran, de kleinzoon van den vorst van Lombok' die reeds voor lang tol den Islam, den godsdienst der Sasaks overging, en door het Praja-hoofd naar Ampenan werd gebracht, is te Batavia niet als zijn andere familieleden als ge vangene behandelt maar met zekere on derscheiding. Zelfs zal hij door den Gouver neur-Generaal woiden ontvangen. Men vermoedt dat deze vorstenzoon be stemd is nog een rol op Lombok te spe len' b.v. als hoofd der Sasaks, zoodat de dynastie niet geheel vernietigd zon worden, zijn godsdienst maakt dit niet onmogelijk maar of het waarschijn lijk isP Volgens het Bat. Nbld. gaat de vorst een pelgrimstocht naar Mekka maken. De Soer. Crt. weet mede te deelen, monio, die door de goddelijke rechtvaar digheid gezonden schijnt om zich met uwe wraak te belasten, zou die Ercole de verrader, de echtbieker nog in het genot van al zijn goederen zijn. Wat verlamt uw arm dus, oom? Is het de toegenegenheid, die gij voor de dochter gevoelt? Is het de vrees, die u de vader inboezemt?" Deze woorden, door iemand anders dan Regina gesproken, zouden een storm in Andrea's gemoed hebben opgewekt; maar Regina was de beminde dochter van den hoofdman; hij verbleekte en antwoordde niet. Regina boog zich over hem, zoodat haar geurigen adem als een zephir over zijn gelaat ging. «Oom Andrea," zeide zij met zachte maar vurige stem, «als ik als gij een man, een krijgsman, en dapper en onbe vreesd was, ik zeg u, oom Andrea, zou dit niet zoo wezen! «Waarlijkviel de hoofdman haar glimlachende in de rede en als wilde hij zich aan der. magnetischen invloed onttrekken, die zich van hem meester maakte. Die zachte en vrouwelijke adem, dat buigzaam lichaam, dat over zijne borst heenboog, die vrouwenstem, die aanzijn oor lispelde, dat alles bracht er toe bjj dat de op Lombok gevonden schatten bij lange na niet zoo groot zjjn als men verwachtte en slechts het cijfer van an derhalf miljoen guldens bedragen, dus bij lange na niet voldoende zijn om de oor logskosten te dekken. Deze tegenvaller staat wellicht in ver band met geruchten over diefstal door militairen. Men weet rnede te deelen dat dezet dagen een pas uit Lombok te Batavia teruggekeerd Europeesch militair is ge arresteerd, omdat hij groote verteringen maakte. Bij nader onderzoek werd bij hem f 47,000 in banknoten gevonden. De man vertelde dat hij dat geld in de schatkamer van den Radja van Lombok gevonden had, wat echter niet aan te nemen is, daar die vorst niet van bank papier houdt en er geen enkel van in zijn bezit had. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. heeft «met voldoende zekerheid om het meê te deelen, hooren verklaren," dat de heer van Houten ge reed is met zijn ontwerp-kieswet en dat deze zoo al niet reeds verzonden is, dan toch binnen zeer korten tijd aan den Raad van State zal worden aangeboden. Daaruit volgt dus van zelf, voegt hij er bij dat dan ook de minister van tinanciën zijn herziening der personeele belasting op 't papier heeft afgedsan en dat ook deze voordracht het eerste sta dium van onderzoek nabij is. In Maart zal dus naar men vertrouwen mag, zoo wel de een als andere voordracht de Tweede Kamer kunnen bereiken. Dr. Kuyper is zoover hersteld, dat hij de leiding van De Standaard weer op zich heeft kunnen nemen. Te Reenen circuleert een adres aan den gemeenteraad om weder tot den Amsterdamschen tijd terug te keeren. Reenen behoort namelijk tot de weinige plaatsen van ons land, die indertijd den Greenwich-tijd hebben aangenomen: Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, is bepaald, dat de examens ter vei krijging van akten van bekwaamheid voor huis- en school onderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes, voor het jaar 1895 zullen aanvangen op 18 Febiuari e. k. en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden: voor de nuttige handwerken te Breda, 's-Gravenhage, Utrecht en Groningen voor de fraaie handwerken te Breda, 's-Giavenhage en Groningen: en zijn benoemd: Je UtrecbU_ tot lid en voorzitter der commissie voor de nuttige handwerken A J. Nijland, schoolopziener in het district Utrecht. tot leden, de dames: A. S. Borreman, geboren Philips, onder wijzeres aan de Rijksnormaallessen te Utrecht; A. Kroese, onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken te Amsterdam; C. M. Proper, onderwijzeres aan de Rijks normaallessen te Maarsen; tot plaatsvervanger van den voorzitter Mr. J. Gerdener, schoolopziener in liet district Amsterdam; tot plaatsvervangende leden, de dames P. G. van den Berg, A. M. C. C. Relim, beiden onderwijzeres in vrouwelijke hand werken te Utrecht. Omtrent de wereldtentoonstelling van Hotel- en Reiswezen, wordt nader bericht, dat de inzendingen uit Nederland merkbaar toenemen. O. a. treedt de meubel-industrie, die aanvankelijk terug houdend scheen, thans ook toe. Verschillende merkwaardige inzen dingen uit binnen- en buitenland zijn voorts verzekerd. In Oud-Holland b.v. zal de firma Enschedé uit Haarlem eene Oud-Hollandsche drukkerij doen zien, terwijl de firma Boldoot daar eene groote eau-de-cologne-uilslalling zal hebben. Uit om op Andrea's geest een soort beloo- vering uit te oefenen waartegen hij niet bij machte was te worstelen. Regina bemerkte het en wilde hare overwinning voleinden; zij bracht het hoofd met eene bevallige beweging naar voren, zoodat haar zijden haren zijn voorhoofd streelden. Andrea wierp zijn arm om haar hals en zag in haar donkere, vurige oogen die hem betooverden. «O! als ik een harnas en een zwaard had," hernam het jonge meisje met geestdrift, dien Andrea lot in de ziel ging, «als ik den moed en onvermoei- baren ijver van den krijgsman had, zou ik willen dat Ercole, voor zijn dood, den dag vervloekte, waarop hij geboren werd. Is het dan ter wille van een klein meisje, oom Andrea, dat gij zoo spoedig de be- leedigingen vergeet, die u zijn aangedaan Neen, men zal niet zegden dat de wraak achterwege bljjft, en als gij ze niet volbrengt zal ik naar den graaf Er cole gaan en hem met verbittering vervolgen, en niet rusten zoolang er een steen van zjjn laatst paleis over- overblijft." Andrea zag haar met genoegen, ge paard aan bewondering aan. Hij streek met de hand door haar lange golvende haren en mompelde van tjjd tot tjjd Duitschland wordt een groote inzending van wiinèn verwacht, uit België eene gansche brouwerij in werking, waarin men het verloop van het procédé zal kunnen volgen, evenals bij eene andere mei k waardigeinzending: een worstfa biiek. Ook de gastentoonstelling belooft zeer belangrijk te worden. Wat overigens de verlichting van gebouwen en terreinen aangaat, deze zal hoofdzakelijk electrisch zijn, maar de facade van het hoofdgebouw krijgt bovendien een decoratieve illuminatie van 2500 gaspitten. In 't geheel zullen er zijn2200 electrische lampjes, 2500 gaspitter, 150 booglampen, 3000 gekleurde electrische lampjes, 2 fontairies lumi- neuses en 2 electrische zoeklichten op het schip. De electrische verlichting is gegund aan de firma Geveke en Co., te Amsterdam. Met den bouw vordert men met rassche schreden. In het buitenland is slechts het Ber- lijnsche comité nog in wording; het Engelsche is gereed en is in onderhan deling, ten einde er nog 3000 MJ bjj te krijgen. De Japanners zetten de krijgsverrich tingen tegen China ondanks den winter met kracht voort. De aanval is nu gericht tegen de bekende Chineesche oorlogshaven Wei- hai-wei op het voorgebergte Shin ung. Dat de J pansche vloot begonnen is met het bombardement van de haven Yung Clring, ten zuiden van Wei-hai-wei gelegen, is reeds medege :eeld. De New-York Herald protesteert tegen het optreden der Japanners, daar deze stad als een open plaats en derhalve als tegen een bombar dement gevrijwaard beschouwt dient te worden. Tevens zetten de Japanners in de nabijheid van Wei-hai-wei een talrijk leger aan wal, dat op 30,000 man wordt geschat. Vermoedelijk zal derhalve Wei- hai wei, een der beste Chineesche oorlozs- havens wel spoedig, evenals Port-Arthur, den Japanners in handen vallen. Aan de beurt komt dan Chefoe, de haven ten noorden van Wei-hai-wei, rok op het schiereiland Shantung gelegen. Het wordt derhalven tijd, dat de Chineesche regeering zich liaaste met de vredesonderhandelingen, want anders komen de Japansche troepen nog hun opwachting maken te Peking, voordat de onderhandelingen zijn begonnen. De gemachtigde der vereenigde Staten, For- ster, is nu te Yokohama aangekomen. Wellicht gelukt het dezen afgezant van president Cleveland aan den oorlog een einde te maken. Naar er geruchten gaan, zal de koning van Griekenland afstand van zijn troon doen ten bate van zijn oudsten zoon, Kroonprins Constantijn. De zich maar niet oplossende moeielijkneden, waarin Griekenland verkeert, hebben den koning tot dit besluit gebracht. Koning George van Griekenland is de oudste zoon van koning Christiaan van Denemarken; hij is thans 50 jaar oud. In 1893 aanvaardde hij de regeering en in 1867 trad hij in het huwelijk met de Russische grootvorstin Olga Uit dit huwelijk werden vijf kinderen geboren. De oudste, de hertog van Sparta en de vermoedelijke troonopvolger, is 27 jaren oud. In 1891 trad de kroonprins in het huwelijk met prinses Sophie van Pruisen, de zuster van keizer Wilhelm. De onderstaande korporaals van het 5e Regiment Infanterie hebben vol daan aan het examen voor den graad van sergeant. B. Heeren, J. II. Quanjer, J. N. van Dijk, J. A. J. M. Schotman, J. van Oorschot, ondanks zich zeiven: «Schoone demon!" «Voorwaarts I voorwaarts I" antwoordde Regina met heldere en kinderlijke stem, gelijk aan die welke des nachts in het gebergte weerklonk. «Dal zou u dus pleizier doen," zeide Andrea eindelijk, zich half op zijn zetel oprichtende. «Ja, oom." «Gij zijt ijverzuchtig, aim kindI" «Ijverzuchtig op uw eer, goede oom Andrea's oogen schoten bij deze woor den vuur. Hij riep Cosimo en Cosimo trad binnen. «Dat mer. de wapens gereed maakt," riep hij met eene tenorstem tegen zijn verwonderden adjudant«dat man nen en paarden zich marschvaardig maken. Wij zullen morgen ons oude handwerk weder opvatten." «Eindelijk! eindelijk! zeide Regina, met vreugde in het hart ver trekkende. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. DE ZAKDOEK. Alma was zoo verschrikt van de ver schoning van Bel Demonio op de bol- H. A. Naarding, J. Timmermans, J. van Schaik, G. F. J. M. Hohman, W. Weyer- man, B. S. van der Steen. J. F. Aubel, L. F. G. Ortmeijer, N. Veger, P. G. F. Langeveld, J. H. Schrier, F. A. K. Heijlen en P. de Lugt. De Heer K. de Vink, Student aan de Veeartsenijschool heeft eene verbintenis aangegaan als vrijwilliger voor het Reserve-Kader bij het 5e Regiment Infanterie. Naar men verneemt bestaat het voornemen om al de jongelieden die reeds tot hel Reserve-Kader behooren op Woensdag den 13 Februari a.s. op te roepen bij de korpsen ter plaatse waar zij zich met ter woon bevinden, ten einde gekleed en gewapend te worden. Na afloop daarvan keeren zij op den zelfden dag weer met verlof huiswaarts. Bij het 5e Regiment Infanterie zijn bevorderd lot korporaal de soldaten W. van den Akker en L. P. van Lummel, benevens de miliciens F. de Vroege en L. Scheller. Van 1 Mei tot 30 September wordt bij de lie afdeeling van het le regiment Veld-Art,, alhier in gai nizoen gedetacheerd de le luit. van het Ned.-Ind. leger E. A. A. van Heeckereu ran de Hoogere Krjjgschool te 's-Gravenhage. Overste Schluiter, toegevoegd aan den inspecteur der artillerie vertrok j.l. Maandagochtend naar zijne nieuwe be stemming, 's Gravenhage. ZHEd.gestr. werd aan het station uitgeleide gedaan door de beide door hem gecommandeerde batterijen veld-artillerie, door den garni- zoens-commandant en vele hoofd- en subalterne officieren der verschillende wapens en door het bestuur der vereeniging «Liefdadigheid." De slafmuziek van het 5e reg. infanterie luisterde de plechtigheid op. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de bij de «Hollandsche Uitge vers- en Drukkersmaatschappij" te Am sterdam verschijnende negeode en veel vermeerderde uitgave van het Restanten- boek, bevattende de tot 31 December 1894 uitgelote seriën van niet minder dan 52 premieleeningen. Het mag haast overbodig genoemd worden het nut van dit boekwerk aan te toonen, want dit blijkt duideljjk wan neer men verneemt, dat het totaal be drag van nog niet ter aflossing aange boden, doch reeds uitgelote gewone fond sen en premieloten verscheidene millioe- nen bedraagt. Rente en dikwijls ka pitaalverlies zijn daarvan het gevolg voor den eigenaar. Over het algemeen laten de houders van premieloten zich veel te weinig ge legen liggen aan het nazien der uitlotin- gen. Ten bewijze hiervaD kan dienen, dat nog verscheidene hoofdprijzen, elk ten bedrage van heele en halve tonnen gouds onafgehaald liggen, welke sommen zeer eigenaardig door een Fransch blad betiteld zijn met den naam «vergeten rijkdommen". De prijs van dit werk, groot 128 blz gedrukt op zwaar papier in 8° formaat, bedraagt f 1.25 (in linnen band f 1.75) hetgeen voor een standaardwerk van zulk een groot nut laag genoemd mag worden. 347ste STAATS-LO'IIOltl.l. Vijfde of laatste klasse. Derde week. Trekking van 22 Jan. (975 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 3652 4658 7042 7082 15972 18296 20838 en 20887. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 3648 3660 3662 3688 4648 6714 6725 6742 7077 7084 7093 11161 11163 15987 18306 20820 20862 208j3 20910 20913 en 20917. Volgende trekkingen geschieden 23 25, 2931 Jan., 1 en 2 Febr. werken van het kasteel, dal zij besloot van nu af Marina in hare kamer te doen slapen. De gemaskerde jonge ruiter en zjjn twaalf schildknapen in witte mantels, bleven haar voortdurend in de verbeel ding, en elk oogenblik meende Alma een geest voor 2ich te zien verrijzen. Het oude kasteel van Ercole met zijne hooge muren, zijn diepe sloten en zijn nacht vogels die in de torens huisden, boezemde haar eene geheime vrees in, waarvan zij zich niet goed rekenschap wist te geven, maar waartegen het sterke garnizoen van het kasteel haar niet kon ver dedigen. Den volgenden dag bracht Marina ver rukt over deze huishouding, een klein bed in den hoek der kamer. Zij was verheugd over Alma's gezelschap, daar deze het eenige jonge meisje van haar ouderdom in het kasteel was. Ondanks den afstand tusschen hen beiden wat rang betrof, gevoelde zij zich tot Alma getrokken door de behoefte aan gezel ligheid, alle jonge meisjes eigen.J (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2