NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND IEL DEM ON 10, No. IA. Zaterdag 16 Februari 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Janmaat en Soldaat. BINNENLAND. F euilleton. MEBSFOO HE COBSAMT. VOOR abonnementsprijs: Her 3 u.«!Liiden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Droote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor Van den liederen-bundel «voor Jan maat en Soldaat" is een nieuwe uitgave verschenen, met 55 natio nale liederen, bijeenverzameld en ge wijzigd door luitenant Clockener Brousson. Dat zoo'n boekje in den smaak valt, bewijst wel dat er van de vorige uitgave in één jaar vijf- en-twiritigduizend exemplaren wer den verkocht. Het nieuwe ziet er met het portret onzer Koningin, om lijst door de nationale kleuren, aan trekkelijk uit; de prijs is slechts 10 cent. En omdat onze stad zoo rijk is aan militairen, èn omdat het boekje niet minder voor het volk bestemd is, willen wij het boekje gaarne aan bevelen en een paar redenen opge ven, waarom wij wenschen, dat dit nog meer succes moge hebben dan het vorige. Er zijn liederen in, die meer bij zonder passen voor janmaat en sol daat, doch de meeste zijn voor 't volk in 't algemeen en kunnen daarom bijdragen tot de verbetering van ons volksgezang. Die vetbetering is noo- dig zoolang wij nog de zoutelooze zangen «niet zoo hobbelen" of „trek maar aan 't touwtje" en dergelijke langs de straten hooren uitgalmen. Dergelijke liederen zijn toch al een zeer vreemde uiting van den geest drift, die zich op nationale feestda gen van het volk meester maakt. Neen, dan kunnen de liederen voor Janmaat en soldaat beter onze ge voelens vertolken. Feestvreugde geeft zich lucht in gezang. Het jubelend gemoed zou zich vanzelf in poëzie uitspreken, wanneer ieder maar de gave bezat om onze schoone taal in die vorm te gebruiken. Bij het gemis van die gave is het goed als men van an deren kan leeren en overnemen. Vaderlandsliefde is uitnemend ge schikt het dichterlijk gevoel op te wekken en uit te storten. Een be wijs hiervan werd ons in De Gids gegeven door Charles Boissevain met zijn stuk «ons vaderland." Dat is een proza-stuk, maar vol poëzie, ja de dichtregels zijn er kant en klaar bij menigte in te vinden liet zou dien schrijver weinig moeite kosten datzelfde stuk in den vorm van een lang gedicht te geven. De vreeselijke November storm klonk hem als de oude zeemuziek der vrije Ne derlanden, deed hem denken aan den ouden heldenstrijd, den grooten wateroorlog der zeven staten, die vaak tot bondgenoot de orkanen kozen. «Daar komen de trombones en de krijgsmuziek en 't rommelend geplof van trommelen, brommend dof, met rollend hol en bol gebom, met zwa- ren klank van baritons en bassen, met wondere davering van den don derklank der zee. O, ik hoor ka nonnen in de verteik hoor de trommelen en trompetten op het dek van BestevaerBevelen bulde ren tot entering van twee konings- vloten. Zoo ge ooit een vreemdeling die hier vertoeft, wilt doen gevoelen, wat Holland voor 's lands kinderen is, wijst hem dan 't erideel van de groote vaderen bij zwaren storm uit zee. Die haven om den Noord (IJmui- den) die grond achter het duin die breede vaarten door de groene weiden 't is alles werk van 't noeste ras der strandbewo ners. Waar duin ontbreekt, verrijzen dijken, hoog boven 't leeggemalen land der polders brandt de zee, de meren werden akkers, de moerassen velden, het dorre zand een roode bloementuin. Gebreideld werden ko- ningsstroomenop water is hun land gewonnenja, al dien grond, dat land, ze maakten 't zei ven, bloed is het van hun bloed, been van hun been, hun kind, hun hart! En met een huivering van ont zag voelt hij de kracht van 't oud godvreezend ras van zeelui, landver- overaars, rijkenstichters. Ja, wij zijn trotsch op 't land der groote vaderen, zoowel in heden als verleden. Die trots is sterkend als de zee lucht zelve. Want hoe onduldbaar grauw is het leven, als men niet lier kan zijn op eigen volk en niet met vroolijke opgewektheid uitziende in 't verschiet, 's lands kleuren hoog kail dragen. viesiaCuteil vuige., op geslachten en steeds rijst de vraag, of Holland trouw blijft aan 't ver- leên, en nog altijd, het hoofd om hoog, de Statenvlag, met het tinte lend Oranje wimpelend in den wind van zee, mag hijschen in den Oost en 't Westen. Wij jubelen ja in dezen tijd." Met ja antwoordt de «dichter", als hij hoort het Wilhel mus blazen in den Oost, en het land van Maurits en De Ruijter groet zijn zonen in den Oost. Met ja antwoordt hij, als hij ziet naar het kleurenland van Hals en Rembrandt, want die kleuren van ons land zien wij thans zoo hoog als ooit gedragen als hij hoort hoe oude dichters schijnen te herleven, als ook het land van Leeuwenhoek en Huijgens jubelt. Ja, want »er is groote hope voor ons land." Of het dan mogelijk kan zijn, vraagt de schrijver, dat eene zwarte wanhoopsnacht valt over Holland? Neen, is het antwoord. Niet! als men aan de vaderen denkt, en eveneens ons Holland maken wil en scheppen en voltooienNietals wij bijtijds nieuwe dijken leggen, thans aan landzij. Aan de vaderen blijven denken moet ons volk. De herinnering a het roemrijk Holland van weleer blijft bewaard in onze nationale lie deren, blijft ook het volk bij, zoolang het die liederen kent en op feestge tijden uit volle borst doet klinken. De liederen-bundel bevat een stuk vaderlandsche geschiedenis, zoolang ons volk die geschiedenis kent, wordt de vaderlandsliefde niet uitgebluscht. Holland blijft sterk wanneer er liefde is voor volk, vaderland en Oranje, wanneer deze drie vereend zijn. Dat de volkszang een machtigen invloed heeft, is bekend. Die invloed kan aangewend worden ten kwade, maar gelukkig meer ten goede. Men heeft dit terecht begrepen en daarom is er in den laatsten tijd zeer veel grdaan, om tien vülicszcu.g 18 zuiveren en te verbeteren. Van de kracht der muziek, zegt de'dichterlijke verbeelding, datleeuwen er door getemd werden, watervallen er zich door lieten tegenhouden, en steenen er zich door zamenvoegden tot muren. De gescuiedenis ver haalt, dat de Thraciërs, woest als leeuwen, door Orpheus' snarenspel werden getemddat de Spartanen, door vele nederlagen ontmoedigd, door de nog bestaande krijgsliederen van Tyrtéus met nieuwen moed be zield en nieuwe geestkracht versterkt, de vijanden overwonnen. De eerste zendelingen in Paraguay hadden wei nig succes en konden moeilijk ingang vinden bij de verwilderde inboorlin gen. Toen bedachten zij een nieuw middel. Zij hadden gemerkt dat deze wilden zeer veel van muziek hielden. Zij roeiden toen onder het zingen van liederen de rivier op, en de In dianen vielen in dien zachten strik. Zij kwamen van hunne bergen naai de rivier, om beter te luisteren; velen sprongen in het water, en zwommen het betooverde vaartuig achterna. Boog en pijl gleden den wilden uit de handf en weldra waren zij voor de goede zaak gewonnen en leerzame volgelingen. Hiermede stemt onze dagelijksche ondervinding over een. Al zouden wij enkel maar hier aan herinneren, dat jonge kinderen ophouden met schreeuwen, als de liefelijke tonen van de lippen dei- moeder hun in de ooren klinken. De invloed van het gezang is groot in vele opzichten. Wij wenschen, dat ook de liede ren-bundel goeden invloed mag uit oefenen, en dat daarom deze zangen goed verspreid worden. Met luite nant Brousson zeggen wijKomt, Hollandsche jongens en mannen, in de bonte uniform of het burgerpak, hier hebt ge 55 verschillende liede ren; leert ze en zingt ze op marsch, in de chambrée, zingt ze in werk plaats en fabriek en 's avonds in uw vrije urén". Laai ieder er '10 centen voor over hebben. w— Aan het «Maandbericht der ver- eeniging van gepensionneerde onderoffi cieren en minderen van het Nederland- sche leger", ontleenen wij het volgende: «Het verheugt ons ten zeerste, dit overzicht te kunnen beginnen met de aanvename rr.ededeeling, dat de algemeer.e voorzitter op Nieuwjaars-morgen verrast werd door een schrijven van den parti culieren secretaris van H. M. onze ge ëerbiedigde Koningin-Regentes, ter bege leiding eener schenking van vijfhonderd gulden, als blijk van belanstelling in het streven der vereeniging. Met niet minder waardeeiing vermelden wij, dat Z. D H. monseigneur Snickers, aartsbisschop van Utrecht, wederom een vrij belangrijk bedrag ter beschikking der vereeniging stelde. De tooneel-uitvoering op 11 Dec. jl., door eenige onderofficieren van het 8e regiment infanterie en van het le regi ment vesting-artillerie te Utrecht gegeven bracht een netto bedrag van f 149.57 in onze kas, en de voorstelling op 6 Januari d. a. v. te Breda door de onderofhciers- looneel-vereeniging Kunstmin en Lief dadigheid een som van f76.38, zjjnde d<- helft van de zuivere opbrengst. Op 3 Febr. jl. vergaderde het hoofbe- sluur, tot overleg en afdoening van ver- 40 UIT HET FRANSCH. Eene verklaring volgde, en daar de ondernemende korporaal sterk bij het jonge meisje aandrong, beloofde deze hare hand onder zekere voorwaarden. Het is onnoodig te zeggen welke en de lezer kan ons gerust gelooven, wanneer wjj hem verzekeren, dat Marina Mario's vrjj- heid zeer duur betaalde. »OI jufvrouw," zeide zij meteen zucht, toen zj] Alma terugzag, «wanneer ik bedenk, dat ik de vrouw van een Mustaccio moat worden I" «Hel icvon is slechts eene opoffering," zeide Alma treurig. De kameni^-'tfok een zuur gezichtje; maar zij heft beloofd Mario te redden, en zjj wilde hare belofte houden, wat dit haar ook zou moeten kosten 1 Den volgenden morgen ging Marina een oogenblik naar beneden en kwam kort daarop terug. «Mustaccio heeft meer vernuft dan ik dacht," zeide zjj. «Hjj heeft zjjn plan gevormddezen avond zal bij ons eene oude soldaten-uniform verschaffen en ons in de gevangenis van uw neef brengen. Zoodia deze den mantel en helm zal hebben aangedaan, zal Mustaccio eene patrouille in de voorste vestingwerken uitzenden en Mario op het bolwerk op post zetten, tegenover de vensters van mejufvrouw, zoodat zjj hem zal kunnen zien vertrekken." «Lief kind," zeide Alma, «gij hebt uwe fout waarlijk goed hersteld 1" »Ja," antwoordde Marina; «maar ik zou toch liever niet de vrouw van den korporaal worden." Toen het avond was, bracht Marina de kleederen en den sleutel der gevange nis. Zij was te gelijkertijd van een die venlantaarn voorzien. De beide jonge meisjes wachtten totdat alles in het fort in slaap was, en toen het elf uur sloeg, maakten zij zich tot vertrek gereed. Marina nam de lamp, opende zachtjes de deur en ging vooruit, haar meesteres den weg wjjzende. Beide waren diep bewogen en liepen op de teenen. Zij gingen deu trap van den toren af. Beneden gekomen, opende Marina eene lage deur en ging vier treden af. Zjj gingen nu door eene soort van vochtigen gang, aan het einde waarvan zij bij het licht eener aan den muur han gende lamp, Mustaccio bemerkte, die de verveling verdreef door een flesch wijn aan te spreken van de eilanden, die hij in dienst had bezocht. Mustaccio verberg zijn flesch en sloeg aan. «Haast u, jufvrouw," zeide hij tegen Alma, «gij hebt geen tijd te verliezen, want binnen een kwartier moet de patrouille de ronde doen." Hij schoof tegelijkertijd den grendel van de deur en opende de gevangenis. Alma nam de lantaarn uit Marina's han den over, wie den korporaal bij de mouw terughield, en trad binnen. Sedert hij in de gevangenis was ge worpen, had Mario geen oogenblik vrees gevoeld. Het leven, zonder de hoop eens Alma te bezitten, scheen hem een treurig vooruitzicht toe, en de dood kwam hem nog verkieslijker voor boven een bestaan, doorgebracht met altijd eene teleurgestelde liefde te beweenen I Daaren boven bevond Mario zich onder hetzelfde dak als de dochter van Ercole; Alma had hem gezegd dat zij hem beminde; hij hoopte wel dat het jonge meisje in hare liefde, of ten minste in de herinnering hunner vriendschap, moed genoeg zou vinden om zijne redding te beproeven. Toen Alma binnentrad, sliep Mario gerust I hij droomde dat zijne schoone nicht hem nog eens den zakdoek toewierp ils een talisman tegen alle gevaren die hem mochten bedreigen. Op hel geluid, dat de deur metopengaan maakte, sprong hij uit zijn slaap op, en bevond zich tegenover het jonge meisje. «Is het een droom I" riep hij uit, snel met de hand over het voorhoofd strijkende «Gij, Alma, gij hier!" «Ik ben het, Mario,"antwoordde Alma op treurigen toon, «ik kom u uwe vrij heid teruggeven." «De vrijheid riep Mario, «is het moge lijk!" «Ik was de onschuldige oorzaak van uwe gevangenneming, ik heb het kwaad willen herstellen, dat ik u tegen mijn eigen wil heb berokkend, en kom u daarom aan ben teruggeven, die u be minnen en die gij bemint." Zij sprak deze laatste woorden op bitteren toon uit. Mario sloeg er in hel eerst geen acht op. «01 gjj zijt een engel, Alma zeide hij. «Haast u, neef," hernam Alma«werp dezen mantel over uw schouders en zet dezen helm op, de man, die u buiten het fort zal brengen, wacht u." «Mijn God 1 zou ik zelfs den tijd niet hebben, lieve Alma, om u te zeggen hoe dankbaar ik u ben, hoe ik u bemin I" «Spreek daar niet over, neef Mario De tijd is kort, gij zoudt niet willen dat ik liet slachtoffer werd van mijne poging." «01 neen," zeide Mario, den mantel omwerpende. Op hetzelfde oogenblik klopte Marina aan de deur. «Hoort gij?" zeide Alma. «Ik beQ gereed," antwoordde Mario levendig, de bevende handen van het jonge meisje vattende. «Alma, wat gij heden doet, verbindt ons nauwer dan ooit, bedenk dit; ik vertrek, maar het is om u weldra uit deze vervloekte muren te komen verlossen, en wanneer ik wederkeer zult gij noch uwe liefde noch de mjjne veigeten zijn, is het wel?" En dit zeggende, bracht hij Alma's handen naar zijn lippen. Maar Alma trad een stap achteruit, en zachtjes haar handen uit de hartstoch telijke omvatting van haar minnaar los makende, zeide zij met ernstige en lang zame stem Mario, wreede onthullingen zijn rmj gedaan sedert ik u de laatste maal zag Gij zijt vrij keer naar de hergen terug, waar de liefde van anderen u wacht; ik zal morgen aan den markies de Santa Liore verloofd worden I" Mario uitte een gesmoorden kreet op dit onverwachte nieuws.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1