BUITENLAND. RTNNENLAND. Plaatselijke berichten. was voor een deel uitgeloopen, om den held van Lombok te begroeten. Op schaatsen over de zee. De beide heeren v. R. en de heer J. te Zwolle, alsmede een luitenant van het Instr.-bataljon te Kampen, zijn Zondag morgen van Kampen vertrokken om over zee op schaatsen Amsterdam te be reiken. Te Harderwijk zijn ze even aan wal geweest om een loods te halen voor den verderen tocht. Vanwege de groote sneeuwhoopen, die met den oostenwind der laatste dagen naar de Holl. kust zijn gewaaid, konden ze het niet verder brengen dan in het gezicht van Muiden. Ze zijn toen teruggekeerd en te Nijkerk weer aan wal gegaan en per spoor te rug naar huis. Het ijs was op sommige plaatsen, vooral onder de kust, zeer mooi; om den af stand te bekorten gingen zij meer zee waarts, en daar was het minder goed. Ook niet zonder gevaar, want hier en daar waren groote wakken. Onderscheiden visschers waren midden op zee bezig met de spieringvangst. Spanje wordt weer met overstroo mingen bedreigd, De Guadalquivir staat 9 meters boven zijn gewoon peil. Een deel van Sevilla, Castro del Rio, en Edji zijn reeds onder water gezet. Ook de Sigura is hevig gewassenmen vreest voor het vroeger zoo zwaar beproefd Murcia. Tot nog toe heeft men slechts enkele slachtoffers te betreuren, maar de geleden verliezen zijn aanzienlijk. Hel Spaansche dorp Leitariegos in de prov. Orense is geheel van de wereld af gesneden en zoo er niet spoedig bijstand komt, staat hongersnood voor de deur. 15 woningen zijn geheel onder de sneeuw begraven en dreigen in te storten. Het lijk van een kind, dat op 2 Januari gestorven was, bleef tien dagen lang boven aarde en ten slotte moest men door, 7 meter hooge sneeuw een graf graven. In Italië is gedurende de laatste dagen eene zoo groote hoeveelheid sneeuw gevallen, dat het spoorwegverkeer daarvan groote vertraging ondervond. De sneltrein van Ancona naar Rome bleef by Fabriano in de sneeuw steken. Uit Rome werd een extra-trein ter hulp gezonden, maar deze kon wegens de sneeuw het doel niet bereiken. Een derde trein onder ging hetzelfde lot. Het duurde acht uren, voordal de reizigers van den sneltrein uit hun allesbehalve aangenamen toestand werden verlost. Men schat de schade, welke door ver schillende sneeuwvallen en lawinen werd aangericht, op bijna zeven millioen lire. Het aantal menschenlevens, dat verloren ging, is niet op te geven. In Piemont bedreigen groote troepen wolven de dorpen en reeds werden een aantal personen door de uitgehongerde dieren gedood. Soldaten zijn uitgezonden om jacht te maken op de verscheurende boschbewoners. In Zwitserland zijn de meren voor een deel met ijs bedekt. In het Juragebergte wisselt de thermometer reeds sedert een maand tusschen 20 en 30 graden Celsius onder nul, terwijl het verkeer op vele plaatsen tusschen hooge sneeuwmuren aan weerszijden der weger, plaats heeft. Een zonderling. Gisteren overleed te Maastricht de heer P., een zonderling man, die zijn doodkist reeds eenige jaren geleden liet maken, waarin hij, naar men zegt dage lijks een paar uren ging liggen, om zoo op den dood voorbereid te zijn. Alles was volkomen in orde, tot zelfs de schroeven voor de doodkist en het zandpapier om die schroeven te poetsen. Wat men in den zonderling niet bil lijken kan, zoo schrijft men aan de L. K., is, dat hjj twee dagen voor zijn dood zijne geheele nalatenschap, welke geschat wordt op twintigduizend gulden, aan de armen heeft vermaakt, hoewel hij familie heeft, die het goed kan gebruiken. Hij leefde echter met deze in onmin. Deze onsamenhangende en hartstochte lijke woorden maakten Mario zeer ver ward. Hij zou zijne nicht op deze ge vaarlijke helling hebben willen tegenhou den, want hij gevoelde, dat, zoo hij haar door liet spreken, het hoe langer hoe moeielijker zou worden haar een oprecht antwoord te geven, maar zijne tong was aan zijn gehemelte als vastgenageld. «Gij antwoordt niet?" hernam zij, Mario nog meer naderende. Maar het slechte gevoel, dat Mario's hart een oogenblik had bevangen, de frissche avondlucht koelde zijn bloed af, en hij maakte zich zachtjes uit Regina's armen los. «Regina," zeide hij toen met plechti- gen maar treurigen ernst, «Regina, luister naar mij." »0! gij bemint mij dus niet I" ant woordde Regina, door droefheid overstelpt neerzinkende. Mario onderdrukte zijn ongeduld, hief haar op en deed haar naast zich zitten. «Regina," zeide hij haar, «luister naar mij, ik smeek het u." Maar Regina hoorde nauwelijks; voor dat hij gesproken had giste zij reeds wat hij ging zeggen. «Spreek," antwoordde zjj eindelijk, «spreek, gij ziet wel dat ik geen kracht meer heb, het is Bel Demonio niet, die De Chineezen schijnen, ondanks de verovering van Wei-hai-wei en de capi tulatie hunner vloot, den moed nog niet op te geven. Tenminste, in Mandschoerije herhaal den de Chineesche troepen onder bevel van generaal Hso den aanval tegen de posities, welke de Japansche bevelhebber, generaal Nodzoe, na de veiovering van Haitscheng daar heeft ingenomen. Even als de eerste aanval, die de Chineezen tegen deze plaats beproefden, bleef ook deze poging geheel vruchteloos. In drie afdeelingen gesplitst rukten de Chineesche soldaten tegen Haitscheng op. Ondanks den moed, dien de Chineezen betoonden, konden zij de Japansche stel lingen niet naderen wegens het kanonvuur, dat de Japansche artilleristen onderhielden. Na korten tijd werden de Chineezen weer met groot verlies tol den aftocht genoodzaakt. De Japanners, die achter hun verschansingen slechts den aanval hudden af te weren, leden geringe ver liezen. Volgens de berichten uit Yokohama, verloren de Chineezen bij dezen strijd 300 man. Den 21en Februari wordt Li-Hung- Chang te Peking verwacht. De onder koning zal daar een ouderhoud hebben met den keizer en dan over Tienstin naar Japan vertrekken, teneinde de on derhandelingen over den vrede te openen. Als plaatsvervanger van Li-Hung-Chang is de gewezen gouverneur van Yunan, Wang, lot onderkoning van de provincie Petchili benoemd. Wellicht is Li-Hung-Chang gelukkiger dan de eerste onderhandelaars en slaagt hij er in den grondslag te vinden, waarop met eenige kans op succes de vredes onderhandelingen kunnen aanvangen. Daarvoor is het echter noodig, dat de keizer hem eene volledige en onbeperkte volmacht verleene, want natuurlijk zal anders zijne reis even vruchteloos blijven, als die, welke de eerste gedelegeerden naar Japan ondernamen. Yoorloopig blijft evenwel de kans, dat de oorlog spoedig tot een einde zal komen, nog steeds even gering. Uit Sofia wordt gemeld, dat Zankoff, de bekende leider van de Russisch-gezinde partij in Bulgarije en Oost-Rumelië nog steeds ijverig in de weer is. Tot dusver heeft vorst Ferdinand het program, dat Zankoff aan zijne goed keuring heeft onderworpen, nog niet aangenomen. Zankoff eischt in de eerste plaats de aftreding van het tegenwoordige kabinet-Stoiloff en daarna eene ontbinding van de Sobranje. Alleen op dezen voor waarden beweert Zankoff in staat te zijn, eene verzoening tot stand te brengen tusschen Rusland en Bulgarjje, welke tot een officieele erkenning van den vorst dooi czaar Nicolaas zou leiden. Mocht vorst Ferdinand inderdaad be sluiten, zich te vereenigen met dit program en weer broederschap sluiten met den onruststoker Zankoff, dan zou zeker zijn troon ernstig gevaar loopen, want de Bulgaren willen, geljjk genoeg bekend is, van Ruslunds voogdjj niets weten. Volgens uit St. Petersburg ontvangen berichten is Czaar Nicolaas met keizer Wilhelm overeengekomen, dat prins Lo- banoff, die onlangs tot gezant te Berlijn is benoemd, daar voorloopig zal blijven. Prins Lobanoff, voorheen gedurende vele jaren gezant te Weenen, zal daar door in staat worden gesteld, zich ook op de hoogte te stellen van de betrek kingen tus9chen Rusland en Duitschland. Zoodra de gezant, die wpgens zijn lang durig verblijf te Weenen de betrekkingen tusschen Rusland en Oostenrijk volkomen kent, ook de bedoelingen der Duitsche regeering heeft doorgrond zal hij als minister van buitenlandscbe zaken optre den, als opvolger van den heer Von Giers. Voorloopig zal de heer Schiskin de lei ding van het departement van buiten landscbe zaken te St. Petersburg blijven waarnemen. voor u staat, noch de gravin Orsini, noch zelfs de Regina der bergen het is een arm meisje, dat bemint en weent." Zij sprak deze woorden op zulk een treurigen toor. dat Mario zelf er door werd bewogen. De tranen kwamen hem in de oogen. Er was een oogenblik stilte. Het geruisch van het door den wind bewo gen gebladerte, verhoogde den weemoed van het tooneel, dat hier plaats had. »Ik wil openhai tig zijn, Regina, en het is daarom dat ik een weinig kalmte en reden van u vraag," hernam Mario, die aan zijne woorden iets plechtigs en ern stigs trachtte te geven. »Eene liefde als de uwe is niet tevreden met eene alledaagsche toegenegenheid, en ik beken u, dat ik in mijne ziel niet die kracht voel, die verheven hartstocht, die de uwe zou kunnen beantwoorden. Als ik mij heden liet overtuigen, welke verwijter, zoudt gij mij dan eens toevoegen! Wat zou uwe ontgoocheling zijn bij het ont waken uit uw droomen! Neen, Regina, ik bemin u, ik bemin u met al de op rechtheid van een rechtschapen gemoed, en geloof mij, ik stel te veel prijs, op uwe genegenheid, om mij bloot te stellen ze te verliezen door zulk eene dwaling van éen dag in uw hart te laten voort- De commissaris der Koningin in Limburg, jhr. Ruijs van Beerenbroek, is te's-Gravenhage aangekomen. Men biengt dit bezoek in verband met de besprekin gen aangaande het bezoek der Koningin nen aan de Zuidelijke provinciën. Omtrent de Rijkspostspaarbank kan worden medegedeeld: de som sedert de invoering der Rijkspostspaarbank tol aan het einde van 1893 ingelegd, klom tot 109'/, millioen, waarvan 8I1/» werd te rugbetaald. Met inbegrip der in de spaarbank boekjes bijgeschreven lente, bedroeg het saldo te goed aan het einde van 1893 32'/t millioen, verdeeld over 401.046 in leggers. Naar wij vernemen, bestaat bij commissarissen en directie van hel Nieuws van den Day ernstig plan om binnenkort een ochtendblad uit te geven. De Tweede Kamer dei Staten- Generaal is tot hervalling harer werk zaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 26 dezer, des namiddags te 8 uren. In verband met een ter zake tot den minister van oorlog gericht verzoek heeft de minister ter kennis var, de autoriteiten der landmacht gebracht, dat de Goede Vrijdag voor de protestantsche militairen moet gerekend worden le be- hooren tot de feestdagen. Men schrijft uit Amsterdam Nu voor de Wereldtentoonstelling van Hotel- en Reiswezen de beschikking over de terreinen van Ijs- en Skatingclub is verkregen, kan men flink g<an wei ken ook aan de nog niet hegonnen gedeelten. Er wordt dan ook eene electrische ver lichting aangelegd ten einde dag en nacht te kunnen doorwerken. In het begin der volgende week zal publiek worden aanbesteed de exploitatie van de café's en restaurants in het faqade-gebouw en van den electrischen restaurant. Niet lang na de opening in Juni of daaromtrent zal in den Stadsschouw burg een Vlaamschen avond worden ge organiseerd, waarvoorde Belgische schrij ver Frans Gitlens een Vlaamsch stuk zal schrijven en waarop voorts Vlaamsche liederen zullen worden gezongen. Vrijstelling wegens broeder- dienst. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bij hunne uitspraak ten aanzien van een militie-reclame overwogen, dat de beslis sing van de vraag, of de toelating tot en deelneming aan de oefeningen van het reserve-kadet een broeder recht verleent op vrijstelling wegens broederdienst, af hankelijk is van de beantwoording der twee navolgende vragen: a. Geldt de toelating tot deelneming aan het reserve-kader als dienst bij het leger hier te lande? b. Zoo ja, wordt die dienst volbracht in een lageren rang dan die van offi cier? Ten aanzien van de eerste vraag over wogen zij, dat uit art. 5, al. 2 van ge noemd Koninkl. besluit, luidende zonder de wapenen dient hij in den regel met en behoudens de uitzonderingen, ver meldt in de ai tl. 2528 ("uitrusting en soldij) op dezelfde wijze als de overige vrijwilligers bij »het leger", alsmede uit art. 13, waartoe de vrijwilliger bij het reserve-kader zich verbindt, voldoende blijkt, dat deze inderdaad in dienst is bij het leger hier te lande; Wat betreft de tweede vraag waren zij van oordeel, dat de hoogste rang, welke de vrijwilliger bij het reserve-ka- der kan bereiken, volgens art. 1, is die van vaandrig, terwijl de vaandrig, vol gens art. 2, een graad beeft, onmiddel lijk beneden den rang van tweede luite nant duren I" Naarmate Mario sprak, droogden Re gina's tranen op haar wangen allengs werd haar blik weer vurig en zij hief haar hoofd, tot nog toe aan de borst van den jonkman gerust, koel en fier op. Een bittere glimlach krulde haar lippen, en zij verhief zich weder met de haar eigen fierheid. «Genoeg 1 Mario," zeide zij, «genoeg! voeg den leugen ten minste niet bij de beleediging." «Wat meent gij?" vroeg Mario ver wonderd. «Ik meen," antwoordde Regina met kwalijk verholen spijt, «ik meen dat het een lechlschapen gemoed paste, in plaats van verontwaardigd de liefde af te wjjzen, die ik u bied, openhartig de liefde te bekennen, die gij voor Alina koestert «Alma!" zeide Mario. »Jal" vervolgde het jonge meisje, «de liefde voor Alma is zoo buitensporig en belachelijk niet als de mijne, niet waar? en gij zult, om ze te beantwootden, geen behoefte hebben aan geestdrift en ver heven hartstocht I" «Heb ik dat gezegd?" merkte Mario aan. «Gij hebt meer dan dat gezegd, want gij bemint haar!" «En wanneer dat zoo was?" zeide Andrea's zoon, tol het uiterste gebracht. Mitsdien verklaarden zij. dat de dienst van et-n vrijwilliger bij het reservekader valt onder den in art. 48 der militiewet bedoelden dienst, die recht geeft op vrij stelling van eenen broeder; Wat betreft het betoog sub 2 van den militieraad bovengemeld, luidt hunne meening dat wel volgens art. 9 van het Koninkljjk besluit, wie na het tijdstip zijner inschrijving voor de militie een verbintenis bij het reserve-kader aangaat, verplicht is zijn militiedienst te vervullen, doch het volgens de militiewet ook andere vrijwilligers, indien hunne vrijwillige ver bintenis na de inschrijving voor de militie is aangegaan, niet van den dienst bij de nationale militie zijn vrijgesteld. Op die gronden namen zij aan, dat mitsdien de loteling de derde is van een gezin van zeven zonen, waarvan de eerste en de tweede in dienst zijn in een la- geren rang dan dien van officier en mitsdien, volgens de tabel, gevoegd hij art. 49 der genoemde wet, recht heeft op vrijstelling. In De Tijd wordt voorgesteld pastoor Voogel, die zich bij de Lombok-expeditie zoo onderscheidde en de liefde van alle soldaten veroverde, een huldeblijk aan te bieden, bestaande in het geld voor den bouw van een kerkje te Magelang, de standplaats van den pastoor. De inzender schijnt te meenen, dat alleen het katholiek Nederland met be wondering voor patroon Voogel is ver vuld, en richt zich uitsluitend tot zijn geloofsgenooten. Wij hopen dat de niet-Katholieken den inzender op duidelijke wijze zullen toonen, dat hij zich vergist. Moge niemand in den vorm van het huldeblijk een bezwaar zien hulde te brengen, waar deze zóó verdiend is. De in Friesland op touw gezette beweging orn instemming te betuigen met de adressen van do Ned. Protec tionistische latidbouwvereeniging en de motie van den Heer Dobbelman tot in voering van graanrechten, heeft tenge volge gehad, dat het getal handteekenin- gen in het geheel slechts 379 bedroeg, als te Leeuwarden 188, le Sneek 70, te Harlingen 13, te Franeker 60 en te Bols- ward 66. Sclierpenzeel 18 Febr. Terwijl Zon dagavond, B. B. en zijne nicht naar de Kei k waren werd, door een landlooper bij hem ingebroken. Toen te ongeveer acht ure het meisje, te huis kwam, ontdekte zij tot haar schrik licht in de woning, en tevens den inbreker, die ook zelve onraad vermoedende, door het raam van het pri vaat, waardoor hij ook binnengekomen was, trachte te ontvluchten. Door een wakker jongeling, uit de buurt werd hij evenwel gegrepen en zoolang vast gehouden, tot meerdere hulp en ook de politie kwam opdagen die hein gevangen nam, en hem een verblijf onder den toren aanwees. Hedenmiddag werd de man onder geleide van den rijksveld wachter Smits naar Utrecht getianspor- teerd. Slechts een goud slot en f2.50 werd door hem buitgemaakt. Ds. M. J. Bouman, predikant bij de Gereformeerde kerk B alhier, staat op het tweetal te Deventer. Gister is alhier overleden Jan Natter, oud-snijder van 183031 drager van het Metalen Kruis in den ouderdom van 82 jaren. Een getal van vier lodgers heeft zich slechts aangemeld ter bekoming van het kiesrecht. Ter herinnering aan den geboorte dag vao wijlen Z. M. den Koning Willem III was door het Hoofdbestuur der Ver- »Gij bekent het dus?" «Welnu I ja, ik bemin haar ["antwoordde Mario krachtig. «En, daar ik het u toch moet zeggen, weet dan, dat mijn hart te vol van haar is dan dat eene andere liefde er plaats in vinde!" Regina had met saamgenepen lippen geluisterd. «Het is goedl" zeide zij met doffe stem; «het is goedl maar als gij haar dezen nvond ziet, Mario, zeg dau aan Alma dat gij haar doodvonnis hebt uit gesproken I" Deze woorden zeggende, lachte Regina koortsachtig en snelde heen. Mario wilde haar volgen; maar zjj was reeds tusschen de boomen verdwenen. Hij keerde in de zalen van het paleis terug, maar kon haar niet vinden. Het aantal gasten was zeer verminderdhet was reeds laat, en iedereen vertrok. Mario, ongerust, wanhopig, daar hij Alma niet had kunnen zien om haar tegen het gevaar dat zij liep, te waarschuwen,moest, evenals de anderen, vertrekken. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. DE BRAND. De nacht was reeds ver gevorderd. Men zag geen ster meer aan den hemel eeniging van gepensionneerde onderoffi cieren en minderen van hel Nedeilandsch leger, op den 19. Febrnari de machtiging verleend om aan behoeftige leden en weduwen eene uitkeering te doer, plaats hebben. Door den Voorzitter der afdeeling Amersfoort den heer J. Busquet, werd gister, onder mededeeling dier gunstige beschikking van het hoofdbestuur, in tegenwoordigheid van den Eere-Voorzit- ter, Eereleden, den correspondent en van hel bestuur der afdeeling overgegaan tot de uitkeering aar: 5 leden iedei f20; aan 3 weduwen van leden, gehuwd ge weest vóór de pensionDeering van hun overleden echtgenoot ieder f20; aan 2 weduwen van gepensionneerden, die na het verlaten van den dienst door hunne echtgenooten, gehuwd zijn, ieder f 12.50 terwijl aan één lid eene buitengewone gratificatie van f 15 werd verleend. Uit hoofde van den guustigen toestand van de kas der vereeniging, werd aan de leden tevens de contributie geschonken. Dat sommige menschen in deze zoo beklaagde tjjd nog roijaal of roekeloos, met hun geld omgaan blijkt uit het vol gende. Gepasseerde vrijdag komt een boerin netje bij een winkelier op den Hof, een specialiteit in dekens, om eenige wollen dekens te zien, Na lang kjjken, voelen en meten, besluit zij tot 2 dekens van 5 gulden. De winkelier scheurt ze at en pakt de dekens in papier. Terwijl die inpakkerij plaats heeft legt moeder de vrouw een muntje op toonbank met bijvoeging. «Hier koopman dat is krek pas." Even nadat de vrouw de winkel verlaat, bemerkt de winkelier dat het een biljet van f 50 was. Gelukkig was de koopster nog niet zoo ver weg dat zij terug kon worden geroepen, waarna zij van hare vergissing overtuigd werd. Het moedertje stond te rillen van verwonde ring, en voegde er bij, «die breefjies zjjn ook zukke beroerde dingen voor een boe- remins, ze mosten nie maggen bestaan. Noe ik zooveul overhouw verkoop min nog een watte deken ook," hetgeen in een ommezientje gebeurd was. Het moedertje verliet heel voldaen de winkel, en ook de winkelier was voldaan over zijn handel. Bij Kon. Besluit zijn benoemd Bij het 4de regiment, tot majoor, de kapitein H. T Chappuis, van het 5de regiment Bij het 5de regiment, tot luit.-kolonel de majoor G. van Essen van het 3de reg. tot kapitein, de eerste luitenant F. A. Nieuwenhuis, van het reg. grenadiers en jagers; tol eerste luitenant de tweede luitenants H. de Haan Hugenholtz en J. C. Wagner, beiden van het corps; De korporaals M. Idzinga, J. Fra terman, J. van Ilerson, J. C. Wilbergen en J. Veenema, van het Instructie Ba- taillon, zijn den 19e Februari, als zoo danig bij het 5e Regiment alhier, over geplaatst. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de Goede Vrijdag voor de protestantsche militairen voor het ver volg moet gerekend worden te behooren tot de feestdagen, en dat die dag, voor wat de diensten betreft, door die cata- gorie van militairen als Zondag moet woi den beschouwd. Uit de gehouden proef met grjjze wollen handschoenen voor korporaals en minderen bij het Wapen der infanterie is gebleken dat die handschoenen in alle opzichten te verkiezen zijn boven het thans bestaande model van zwarte wollen handschoenen. Dientengevolge is door den Minister van Oorlog bepaald dat de grijze hand schoenen overeenkomstig het in beproe ving geweest zijnde model, zullen worden ingevoerd en de zwarte hansclioenen ko men te vervallen. de straten van Spoleto waren in eene dikke duisternis gehuld. Van lijd tot tijd ging er nog in eene eenzame straat een edelman voorbij, door lakeien, met fakkels gewapend, vooraf gegaan, maar zoodra was de edelman niet voorbij, of de straat toonde weder de vroegere duisternis en stilte. Het feest in het paleis Vitelli was geëindigd. De waskaarsen schenen nog door de venste>8, uit de geopende dubbele deuren vertrokken eenige dier achterblijvers, die niet gaarne het bal of het spel verlaten voor dat de dag de waskaarsen vetbleekt. De ramen van het paleis wierpen op de duistere plaats een twijfelachtig licht. De toortsen aan beide kanten van den voorhof in den grond geplant, gingen langzamerhand uit en geleken daardoor op roode punten, meer op fantastische dau op doelmatige wijze verspreid. Op korten afstand van den voorhof stond eene arme vrouw, in den hoek eener muur verborgen, onverschillig te kijken naar wat er voorviel; zij be schouwde het paleis en groote tranen biggelden haar langs de wangen. «Beiden zijn daarl" mompelde zij, «beiden jong,schoonverblindend schoon... Maar welke, welke? O mjjn Godl geef dat het Alma zijl" Zij zweeg. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2