NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND BEL DEMON 10. No. 16. Zaterdag 23 Februari 1S95. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Plaatselijke berichten. F euilleton. AMERSFOORTSGHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukkeu en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertenties: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Croote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ter vergadering die Donderdagmid dag door den gemeenteraad werd gehou den is het beschrijvingsbiljet voor de inkomsten-belasting vastgesteld, en zijn tot leden der commissie, die Burgemeester en Wethouders zal bijstaan in de opma king van het kohier, benoemd de heeren 1. van Bottenburg, G. J. van der Zoo de Jong en J C. Lüngen, die voor iedere zitting een vacatiegeld van f3 zullen, genieten. Tot deze werkzaamheden kon de Raad overgaan, nu de verordening tot heffing der inkomsten-belasting bij koninklijk besluit van 31 Januari I.I., No. 2-4, is goedgekeurd. Aan den heer D. de Vries, onderwijzer aan de school 3e soort in de Beekstraat, werd, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit die betrekking verleend. De Raad verleende den heer W. A. Croockewit vergunning tot het doen rooien van een lindeboom aan den Utreclitschenstraatweg, nabij zijne woning staande. Naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek van den heer P. J. Raaijmakers te Nieuwer-Amstei, werd op voorstel van Burgemeester en Wet houders, het raadsbesluit dd. 28 Juni 1894 in zooverre gewijzigd, dat de daarbij aan den heer Raaijmakers verleende subsidie voor den aanleg en exploitatie van een paardenspoor SoestBaart: Amersfoort, geacht zal worden te zijn toegekend aan de naamlooze vennootschap «de Soester paarden-tramweg" te Soest. Besloten werd tot het verleenen van afschrijving op aanslagen in den hoofde- lijken omslag, dienst 1894, tot een bedrag van f2124.87, wegens vertrek en ovei- lijdeti van belastingschuldigen. Op uit- noodiging van Gedeputeerde Stalen van Utrecht werd besloten van het voormalig schoolgebouw in de Koestraat te wijzigen, in zooverre, dat daaruit vervalt de clausule, dat de aanvrage om gebruik making .schriftelijk op ongeregeld papier kan geschieden." Die aanvrage kan dus mondeling of schriftelijk op gezegeld papier worden gedaan. Een voorstel van B. en W. tot het inplanten van lindeboomcn langs de Utrechtsche- en Naarderslraatwegen werd aangenomen, doch het voorstel van dat college om de langs laatstgenoemden straatweg staande hoornen te doen rooien, kwam te vervallen door de aanneming van een door den heer Zandtjk ingediend amendement, strekkende om die boomen te behouden. Ter tafel werden gebracht de goed keuring van Gedeputeerde Staten op het 2e aarivullings-kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1894; op de vaststelling der jaarwedde van den onderwijzer F. Faber en op de gemeente-begrootin g voor het dienstjaar 1895. Ingekomen zijn: 1. de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1893; deze zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeente rekening. 2. een adres van de kiesvereeniging .Amersfoort"; daarin haar leedwezen er over betuigde, dat geen gebruik is gemaakt van het recht der gemeente om de tegenwoordige concessie der gasfabriek op 17 Augustus 1894 te doen eindigen, en het verzoek behelzende de gaskwestie zoodanig te willen leiden, dat de exploi tatie zoo spoedig mogelijk voor rekening der gemeente wordt uitgevoerd of wel dat door de gemeente in ander kunstlicht wordt voorzien doch indien de concessie aan de tegenwoordige ondernemers wordt gelaten, te willen bewerken dat tot minderen prijs beter kwaliteit gaslicht wordt geleverd, zooals dat in andere gemeenten van ons land geschiedt. Aangezien, volgens hare statuten de kiesvereeniging zich slechts met verkie- zings-werkzaamheden ophoudt, en dit dus eene zaak is die niet tot hare com petentie tehoorl, werd het verzoekschrift terzijde gelegd. 3. eene missive namens de parti culiere arbeidsraden te Amsterdam, Bolsward, Franeker, 's Gi avenhage, Leiden en Zutphen, behelzende de uitnoodiging om in de bestekken voor de uitvoering van gemeentewerken bepalingen opte- nemen betreffende minimum-loon en maximum-werktijd. Ter Secretarie. 4. een voorstel van B. en W. tot verhooging van het schoolgeld aan de Hoogeie burgerschool met vijfjarigen cursus van f 40 op f 60, en, respectievelijk, voor enkele vakken van f5 op f6 indien eenmaal; van f7.50 op f9 indien twee maal, van f 10 op f 12 indien driemaal en van f 12.50 op f 15 indien vier of meermalen 's weeks onderwijs in dat vak wordt eegeven. Behandeling in eene volgende vergadering. Aar: het einde der vergadering bekwam de heer Gerritsen het wooid, die er ernstig over klaagde, dat in den loop van dezen winter niets, totaal niets, was gedaan aan sneeuwopruiming van ge meentewege, terwijl dat voorgaande jaren wel was geschied, en door het nalaten waarvan de straten permanent met modder waren overdekt, tot groot ongerief van het publiek. Ook de heeren van Zijsl en van Lanschot Hubrecht verhieven in dien zin hunne stem, doch het bleek, dat de daarvoor bestemden post op de ge meente-begrooting ad f 50(1, voor sneeuw opruiming en het strooien van zand bij gladheid, op eenige guldens na reeds was uitgeput door laatstgenoemde werk zaamheden. Het scheen echter het ver langen der vergadering om in het vervolg grooter som daarvoor te noteeren. De heer J. G. Kleber, die er de aandacht op vestigde, dat volgeDS gerucht tegen woordig op de botermarkt veel .margarine" voor .natuurboter" wordt verkocht, werd met deze opmerking naar den Commis saris van pol.tie verwezen, als betreffende het hier de uitvoering van een rijks wet, terwijl ten slotte de heer van Zijst de klacht uitte, dat ditmaal de convocatie- brieven voor den Raad zeer onduidelijk op den hectograaf waren afgedrukt. Naar aanleiding daarvan merkte de Voorzitter op, dat de vorst op den hectograaf zijn invloed had doen gelden, waardoor de afdrukken minder goed waren gelukt, doch dat, ter voorkoming van herhaling, eene nieuwer instrument ter vervaardiging der afdrukken zal worden aangeschaft Aan het jaarverslag over 1894 der afdeeling Amersfoort der Maatschappij tot bevoideting der Toonkunst is het volgende ontleend: Blijkens vorig jaarverslag telde de Af deeling, ultimo December 1893 behalve hare drie eere- Mej. J. B. van Eijken te Dresden, D. E. D. Pijzei te Amsterdam en der. directeur M. W. Petri te Utrecht, 108 gewone leden, van welke één dona trice; hare zangvereeniging 63 leden. Aan het einde van het Vereenigings- jaar 18931894 bleven ingeschreven 100 gewone leden van de Afdeeling, 57 medewerkenden in de Zangvereeniging. Aan het einde van het jaar 1894 waren aanwezig 111 gewone leden van de Af deeling, T)7 medewerkenden in de zang vereentging, van welke 16 niet-leden van de Afdeeling en 9 genoodigden zijn. De zangvereeniging houdt hare oefe ningen geregeld iederen Maandagavond, van September tot aan hel einde van het seizoen, in een lokaal van de Muziek school onder leiding van den Heer M. W. Petri. Zij gaf in den loop van het jaar 1895 eene uitvoering met orkest begeleiding van het Oratorium .Paulus" op 19 April, en eene op 11 December van Schumann's .Der Rose Pilgerfahrt" en van kleinere koorwerken, kosteloos zangonderwjjs aan onvermogende kinde ren van de openbare scholen aan de Beekstraat en Koningstraat genoten, blij kens vorig jaarverslag, op 31 December 1893: 86 en 50, te zamen 136 jongens en meisjes. Aan het einde van den cur- cus 18931894: resp. 82 (50 in de hoogste, 32 in de laagste klasse) en 52 (22 in de hoogste, 30 in de laagste klasse), te zamen 134 kinderen. Aan het einde van het jaar 1&94; resp. 64 (35 in de hoogste, 29 in de laagste klasse) en 44 (20 in de hoogste, 24 in de laagste klasse) te zamen 108 leerlingen. Het onderwijs wordt aan iedere school viermaal in de week na den voormiddag- schooltijd, telkens een half uur, gegeven door de Onderwijzers dier scholen H. C. den Hartog en A. Veen, die zich met bekende toewijding van die taak kwijten. Blijkens hunne rapporten worden de lessen met lust gevolgd en zijn de vor deringen verblijdend. Het onderwijs wordt bekostigd door jaarlijksche hijdra- gen van eenige belangstellende ingezete nen en gesteund door het onderwijsfonds der Maatschappij met eene toelage var. f75. De Muziekschool telde blijkens vorig jaarverslag, ultimo December 1893: 122 leerlingen (72 in de zang-, 34 in de kla vier-, 12 in de viool-, 4 in de theorie klasse), of 81 personen uit 55 familiën. Aan het einde van den cursus 1893 1894 bleven ingeschreven 102 leerlingen (60 zang, 32 klavier, 7 viool en 3 theo rie), of 68 personen uit 47 familiën. Met het I egin van den cursus 1894 is hel onder wys programma uitgebreid met eene klasse voor solozang, waartoe zich als leerares aan onze school verbond mejuf frouw C. M. Hanau uit Utrecht, en met eene klasse voor ensemble spel, leeraar de Heer G. K. G. van Aken; terwijl de Directeur aan leerlingen, die zich voor het diploma willen bekwamen daartoe belangeloos de gelegenheid heeft aange boden in de nieuw geopende klasse voor muziekgeschiedenis, algemeene muziek leer eD onderwijskunst. Aan het einde van het jaar, waarover dit verslag loopt, waren ingeschreven 76 leerl, in 4 zang klassen van 4 uren wekeljjks. 39 leerl. in 13 klavierklasse van 25 uren wekelijks. 12 t .4 vioolklasse 8 1 .1 celloklasse 1 6 .3 theorieklas 3 6 .5 solozangklas 5 i (een algemeen spreekoefeningsuur.) 2 1 ensembleklas 1 5 >2 muziekgew. 2 147 leerl in 33 klasse met 49 lesuren. Deze 147 leerlingen vertegenwoordigen 87 personen uit 58 familiën. Ouders en voogden werden in de ge legenheid gesteld zich te overtuigen van de gemaakte vorderingen in den beslo ten kiing van de Muziekschool, waar de leerlingen zich bij groepen achtereenvol gens op 18 en 25 Juni er, 2 Juli deden hoor en. Het oordeel luidde algemeen zeer gunstig; evenzoo, is er wat betreft vljjt en gedrag der leerlingen, alle reden tot tevredenheid. Van een en ander wordt aan ouders en voogden maande lijks rapport gedaan. Het als boven ver meld vermeerderde leeraarpersoneel bleef met de bekende toewijding de belangen van het oDderwijs behartigen. De samen stelling van de Commissie is onveranderd dezelfde. In het Bestuur van de Afdeeling on stond eene wijziging doordat de Heeren van den Wall Bake, tot dusver Voorzit ter en Pels Rijcken, onder Voorzitter, van functie verwisselden. De periodiek af tredende Bestuursleden I. M. J. Hoog penningmeester en A. J. Jansen, biblio thecaris werden ter September vergade ring herkozen. Laatst genoemden en Jhr. J. A. Sandberg stelden zich op nieuw beschikbaar als Commissarissen voor de zangvereeniging. Omtrent de begrafenis van luitenant Van der Plank meldt het Bat. Nbld. van 18 Jan. het volgende. Een breede schare belangstellende krijgsmakkers, waaronder men ook eenige burgers optneikte, vergezelde gisteren de lijkbaar van den le-luitenant der artillerie A. van der Plank. 42 UIT HET FRANSCH. Eene draagkoets had zoo even bij het felle licht der flambouwen het paleis verlatende arme vrouw had Regina herkend, of de gravin Orsini, of wel die gevreesde gedaante, waarvan men den naam slechts fluisterend uitsprakBel Demonio 1 Het geleide ging als een spookenoptocht door den donketen voorhof en verdween aan den hoek eener straat. De arme vrouw zuchtte. «Altijd die RegiDal" zeide zij. «Ik weet niet waarom ik vreesde dat dezen nacht een ongeluk hen trof, die ik het dierbaarst op de aarde heb." Lucrezia Mammone, want zij was het die zoo sprak, liet het hoofd ic de handen zinken. «Het is zestien jaar geleden," dacht zij, »dat ook Jk jong, schoon en gevierd was. Toen geloofde ik nog aan geluk in deze wereld vol ellende I O I als ik ten minBte nog in mijne dochter kon herleven I" Zij bleef zoo, met het hoofd in de han den gezonken, lang aan het trenrig ver leden denken, eu aan de nog treuriger toekomst. Eensklaps deed het geluid van voet stappen op de straatsteenen haar het hoofd opheffen. Zij bemerkte in de duisternis twaalf mannen met zwart gelaat en in witte mantels gekleed, die zich naar het paleis Vitelli richtten. Regina liep naast hen. Lucrezia herkende ze bijna dadelijk. De twaalf mannen en het jonge meisje bleven bij den ingang van het paleis stilstaan, op eenige passen afstand van Lucrezia; maar de nacht was zoo donker, dal zij haar niet zagen. Regina scheen hen met de oogen te tellen. «Gij zijt mij nog altijd toegewijd?" vroeg zij hun, met die trillende stem, die zoo goed in de bergen weerklonk. «Tot aan den doodl" antwoordden de twaalf slaven. »Het is goed, het uur van het mij te bewijzen, is toch eens gekomen," ver volgde het jonge meisje met een onheil- spellenden blik. «Wat mteteu wy doen?" «Luister. Er zyn in dit paleis drie personen die ik haat. Ercole Vitelli, Mercedes en de verloofde van den mar kies de Santa Fiore Deze drie per sonen moeten sterven I" De twaalf mooren bogen het hoofd zonder te antwoorden. «Drie van u," vervolgde Regina, «zul len zich aan een zijde van deze deur stellen, drie aan de andere: ik zal naar binnen gaan; een jong meisje zal voor het einde van den nacht naar buiten komen, gij zult haar laten voorbijgaan. dat zal ik zyn. Maar zoo er een tweede meisje naar buiten komt, doodt haar dan zonder medeljjden, want het zal mijne vijandin zijn. Bij het opkomen der zon zal zij niet meer bestaan," antwoordden de slaven. Daarop gingen zes mooreri zich aan de deur van den voorhof posteeren. Drie van hen verborgen zich achter de pila ren aan de rechter-, drie achter die der linkerzijde. De ingang was breed, te breed mis schien om de trekken van een gelaat, maar niet om den ouderdom van een persoon te herkennen, die er in het mid den doorging. Toen de zes mooren post hadden ge vat, keerde Regina zich naar de overigen der bende. «Wat u betreft," zeide zij hun, «dezen nacht moet het verwoestingswerk be- kroonen wat wij te zamen ondernomen hebben. Over een uur steekt gij het laatste kasteel van den ouden Ercole in brand. Ik wil dat morgen voor zons ondergang er geen steen meer van dit koninklijk paleis overblijft. Gal" En op een gebiedenden wenk van Re gina verwijderden zich de slaven, ieder eene verschillende richting nemende. Onderwijl durfde de verschrikte Lu crezia nauwelijks ademhalen. «Is het een kwade engel, door God gezonden om Ercole en Mercedes voor hunne misdaad te straffeD," mompelde zij. «Maai neen, God zal in deze kastij ding Alma niet begrijpen, dit reine kind, dat zelfs genade zou krijgen voor de mis daad zelve." Toen Regina zich alleen zag, wierp zij een onverbiddelijke!] en trotschen blik om zich heeo. «Dat nu het noodlot voltooid worde," zeide zij. En zij richtte zich met vasten tred naar het paleis. Op het oogenblik, dat zij den drempel overschreed, stond Lucrezia Mammone, in een hoek neergeknield, op. «Er wordt eene groote misdaad voor bereid," zeide zij, «eene der slachtoffers is mijne dochter. Kom 1 God zal my misschien licht geven en zij voegde er met dezelfde stem als Regina by «Het noodlot moet voltooid worden." Zij trad op liare beurt het paleis binnen. Intusschen had Regina de zalen bereikt. Hier en daar brandden nog lampen, en de meubelen stonden nog in dezelfde wanorde als in den vooravond. Men zag half verwelkte ruikers op den grond liggen, er heerschte in de verlaten zalen nog een welriekende geur van het feest. Hier en daar sliepen lakeien, op sopha's uitgestrekt. Niemand dacht er om te ontwaken, om zich tegen Regina te ver zetten. Lmg dwaalde zij van vertiek naar vertrek in dit groote paleis rond. Gelijk de geest der wraak, liep zij rond, bleek, met gesloten lippen, starend oog, te vergeefs haar prooi zoekend. Eindelyk kwam zij in eene kleine zaal, die geen tweede uitgang scheen te hebber.zij opende voorzichtig de deur en stak het hoofd vooruit, als de slang die tusschen twee takken sluipt. Het was een klein vertrek, met blauw behangen en door eene albasten lamp verlicht. Alma op een sopha gezeten, met half gesloten oogen en moede armen, maakte haar nachttoilet, en speelde ach teloos met de dikke vlechten van haar weelderig haar. Bij het leven dat de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1