NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Gemengd Nieuws. LIBUSSA. No. lx3. Woensdag 29 Mei 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. IMEHSFOOITSCIE C1UI1MIT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 inaanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .1 SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Naar wij vernemen heeft een milde gever te Enschedé I 3000 aangeboden, om het Volkspark, indien althans HH. MM. de Koninginnen bij haar bezoek a n die plaats aldaar zullen worden ontvangen en verwelkomd, voor eene waardige ont vangst in gereedheid te brengen. Ook zullen waarschijnlijk de schoolkin deren der verschillende lagere, zoowel openbare als bijzondere, scholen te En schedé in de gelegenheid worden gesteld HH. MM. te begroeten, terwijl door de kinderen der hoogste twee klassen van elke school een feestlied zal worden ge zongen. De Koninginnen zijn volgens een telegram uil Innsbrück te Ischl aange komen. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot wijziging der arbeids wet, heeft gisteren een langdurige bijeen komst gehouden in het gebouw der Tweede Kamer, die des avonds werd voortgezet, ter overweging van voor te stellen wijzigingen met het oog op de a. s. openbare behandeling van deze vooidracht. Over het ingediend ontwerp op de personeele belasting zjjn reeds tal van beschouwingen verschenen. Men moet echter zeer voorzichtig zijn met de be oordeeling van eene, trots alle aange brachte vereenvoudigingen, nog vrij in gewikkelde regeling. Men ziet anders licht belangrijke dingen over het hoofd. Zoo is aan het ontwerp er reeds een grief van gemaakt dat het bij zijn voor- naamsten grondslag: de huur; geen pro gressie heeft toegepast. »De kleine burger voor wien de woning niets meer is dan een eerste levensbehoefte, betaalt even goed 8 pCt. als de rjjkaard voor wien zijn paleis niet slechts woning, maar ook weeldeartikel is." Deze tirade zou achterwege zijn geble ven als op art. 13 van het ontwerp gelet ware. Daar staat wei vermeld dat 8 pCt. wordt geheven van de belastbare aurwaarde, maar er gaat vooraf boe belastbare huurwaarde wordt bere- Jj. Zij is niet de werkelijke huurprijs maar daarvan wordt afgetrokken een zeker voor allen vrij bedrag, dat in de verschillende gemeenten uiteenloopt van f 10 tot f 110. Ten behoeve van het regeerings- verslag over den toestand van het lager onderwijs in 1894, zijn door den minis ter van binnenlandsche zaken aan de ge meentebesturen eenige vragen ter beant woording voorgelegd en wel onder A. Negentien vragen omtrent de toe passing der wet op het lager onderwijs, betreffende het aantal scholen, gemeen schappelijke scholen met andere gemeen ten, regeling omtrent de toelating van kinderen uit de eene gemeente op de scholen der andere, aantal leerlingen, het schoolgeld dat geheven wordt, de getrof fen voorzieningen ter opleiding van on derwijzers, aantal vacatures, de gevallen welke mochten zijn voorgekomen, waarin beroep is geschied op Gedeputeerde Staten of de Koningin c. a. den uitslag enz. enz. B. Uitgaven der gemeenten ten behoeve van het lager onderwijs in 1894. C. Ontvangsten der gemeenten ten be hoeve van dat onderwijs in 1894. D. Opbrengst der schoolgelden, door de openbare onderwijzers gelieven voor ge geven onderwijs buiten de gewone school uren, over 1894. N ar men verneemt, worden de correspondentiën tusschen de betrokken autoriteiten in zake den zeeroof op het Nederlansch schip Anna nog steeds voort gezet en zal deze quaestie in den minis terraad weldra een punt van beraadslaging uitmaken. Volgens De Telegraaf bestaat bij de regeering het plan om een geheel eskader naar Marokko te zenden. D t eskader zal bestaan uit bet fregat Atjeh en Hr. Ms. korvet Alkmaar, die na afloop van de feestelijkheden te Kiel naar Cadrx zouden vertrekken alwaar zij de fregatten Johan Willem Friso en Van Speyk zouden aantreffen, die thans beide op de terugreis zijn uit Oost-Indië. Het geheele eskader zal waarschijnlijk staan onder de bevelen van een vlag-officier. Ook Rotterdam zal een huldebetoon brengen aan generaal Vetter, en in hem aan het Indische leger. Op 1 Juni zal de generaal op zijne reis van Brussel naar Den Haag Rotterdam passeeren. Des na middags te 12 uur 56 miD. (stadstijd) komt hij aan het centraal-station aan. De civiele en milituire autoriteiten zullen dan aan dat station aanwezig zijn om den gene raal te begroeten. In de jongst gehouden vergadering van den Raad der gemeente Zaandam is o. a. besloten, in handen van B. en W. te stellen, om advies, het rapport, door prof Van Pesch uitgebracht in zake de pensionneering en uitkeering aan we duwen en weezen van gemeente-amhte- naren, die zich indertijd met een daartoe strekkend verzoek tot den Raad wend den. Uit dat rapport bleek, dat hetgeen door de ambtenaren wordt aangeboden niet voldoende is, dat zij mintens 5pc. van hun traktement zullen storten en dat dan nog door de gemeente f 3500 moet worden bijgedragen Ofschoon dit rap port juist niet bemoedigend is, dringt de rapporteur op invoering van penaionnee- ring aan, Te Geldrop is Zaterdagavond de groote fabriek van wollen en bukskin- stoffen, toebehoorende aan den heer Eyken, aldaar, de zoogenaamde fabriek van Karp, gesloten. Een zestigtal arbeiders zijn daardoor werkloos geworden en daar de overige fabrieken te Geldrop ook niet kunnen bogen op grooten bloei, zal het huD moeilijk vallen, werk te vinden. Aan het Scheveningsche strand heerscht thans groote bedrijvigheid. Tal van werklieden herstellen het dezen wintei weggeslagen strandriool naar hel waterverversching kanaal; zandtreinen rijden af en aan, naar en van het Kur- liaus voor de zaadstorting langs den duin rug, waarop rails zjjn aangelegdandere treinen voeren van het slation van den Holl. stoomtramweg groote blokken steen en -ander materiaal aan voor de aan te leggen hoofden. Bij een en ander komt het gereedma ken der schuiten, die de schrobnetvis- scherij eindigen om tot de haringvischerij over te gaan en het victualiseeren dier bodems, terwijl daarbij nog de drukte komt van de aankomende en ter schrob- netvissctierij afgaande schuiten, en einde lijk de opstelling voor het Kurhaus v in de montagnerusse, winkelgalerij en andere gebouwtjes, waarvan een deel nog wacht op liet herstel van het wegg^'agen hooge duingedeelte. Caiubriolenrs In de Rotterdamsche dievenwereld heeft men een poging gedaan om op z'n Parijsch te werken. Zondagavond wisten een paar dieven zich toegang tot een huis te ver schaffen, waarvan de bewoners afwezig waren, zij naalden vervolgens een ver huiswagen en laadden daarop een groot gedeelte van den inboedel. Jammer maar dat de politie het verdacht vond, dat iemand op Zondatravond aan het verhui zen was; in de Jonkerfransstraat werd de wagen aangehouden en de eerste Hol- landsche canbrioleurs deden de ervaring op, dat zij nog niet in het »vak" door kneed zijn. Keuzeufeestcn. Ter gelegenheid van de groote Pa- rijsche tentoonstelling van 1900 zullen in den omtrek van Vincennes groote feesten worden georganiseerd voor hen, die aan lichaamsbeweging doen. Eene ministerieele commissie, die reeds nu, vijf jaar van te voren, zich mei deze zaak bezighoudt, heeft verschillende plannen opgemaakt voor uitvoeringen en wedstrijden in gymnastiek en mili taire oefeningen, concoursen in het schie ten met het geweer, met deD boog en met het kanon, wielerwedstrijden, luclit- ballonraces en andere. De verschillende subcommissies hebben berekend, dat zij te zamen een crediet van 4 millioen noodig zouden hebben. Dit is echter in een gezamenlijke zitting verminderd tot 2 millioen plus een administratiegebouw. Men hoopt echter door recettes er nog twee millioen bij te krijgen. De Shahazada te Louden. De zoon van den emir van Afghanistan, Nasrullah-Khan, is Vrijdagavond te Lon den aangekomen en ontvangen door tal vau hoogwaardigheids-bekleeders. Aan het Victoria-station was een eerewacht der Scholsche garden opgesteld. De prins droeg een donkerblauwe uniform, rijk met gouden leliën versierd, en zware gonden epauletten. Aan zijn zijde hing een zwaard met een gouden gevest. Na de gebruikelijke plichtplegingen stapte Nasrullah Khan in het voor hem gereed staande rijtuig en reed onder de dave renden toejuichingen der duizeudeD nieuws gierigen naar zijn hotel. Tot het gevolg van den prius behooren, behalve een heirleger van bedienden, een afdeeling Afghaansche infanterie en een escadron Afghaansche cavalerie. De landkolouie van het Leger des Heils. Men schrijft uit Groningen aan de Pr. Dr. en Ass. Cl., dat drukke onder handelingen worden gevoerd over den aankoop van terreinen voor de landkolo uie van het Leger des Heils. Zoodra de kolonie in exploitatie is gebracht, heeft men het plan in den omtrek van Veen- huizen, bijv. Assen of Steenwijk, plaatsen alwaar vele ontslagen bedelaars der Rijks werkinrichting komen, een post te plaat sen, ten einde den ontslagen kolonisten te verzoeken zich beschikbaar te stellen voor het maatschappelijk werk van het Leger des Heils. De bedelaars en gevan genen worden na opname in een Door gangshuis geplaatst, van waar zij later, met eigen goedvinden, naar de landkolo- nie worden overgeplaatst. Joug-Amerika. In alle Europeesche landen kan men klachten hooren over de groote onver schilligheid, die een groot deel der bevol king toont tegenover de politiek. Wij vooral, in Nederland, kunnen daarvan meepraten. Jong-Amerika denkt daarover anders dan Oud-Europa. De Amerikaan- sclie pers houdt zich thans ten minste zeer ernstig bezig met de stichting eener nKinderrepubliek", dat is een vereenigirg van kinderen, die het zich ten taak heeft gesteld: vaan de openbare zaken deel te nernen." In elke stad zal de Bond een locale vereeniging hebben, in eiken staat zijn Provinciale Bonden, in Washingtou zijn congres, zijn afgevaai digden, zijn president. Deze verschillende vereenigin- gen zullen vragen van algemeen en plaat selijk publiek belang bespreken en zich tevens bezig houden met de politiek in het groot Het bericht komt uit Amerika, voorals nog gelooven wij niet aan zoo'n onzin. 98 V) Ondertusschen had tijdens zijn afzijn een man uit den volke, een molenaar van beroep, den gezonden, rechten eiken stam uitgelezen voor een molenas en hjj toog met zijn knechts op weg om den boom te vellen. De beangstigde Elf zuchtte, toen de vraatzieke zaag met haar stalen gebit begon te knagen aan de grondvesten van hare woning. Zij keek van haar hoogen top angstig rond naar heur trouwen kampioen, maar haar scherpe blik kon hem nergens ontdekken, omdat haar verlegenheid den voorzeg gende geest, dien haar geslacht bezit, thans zoo werkeloos maakte, dat zij het lot hetwelk haar nu te wachten stond met durfde ontcijferen. Maar Krokus was reeds in aantocht en zoo dicht bij het schouwtooneel van de treurige ramp, dat hij de zaag kon hooren knarsen. Dat geraas in het woud was hem een slecht voorteeken hij kreeg als vleugels aan zjjne voeten en zag tot zijne ontzetting, hoe zeer de boom dien hij in zijne bescherming bad genomen, in doodsgevaar was. Als een razende stormde hij fluks op de houthakkers los, die hij niet zijn scherpe lans en zijn blank zwaard van hun moorddadigen arbeid verjoeg, want zij geloofden een berggeest te zien en vloden vol angst en ontzetting henen. Gelukkig was de wonde van den boom nog te genezen en binnen eenige zomers was er geen litteeken van te zien. 's Avonds tijdens liet rustuur, nadat de nieuw aangekomene een plaats op gezocht had voor zijne toekomstige wo ning en eene vrije ruimte, die omheind voor tuin moest dienen, had afgetreden en daarna nogmaals den geheelen aanleg van zijn kluis overwoog, waar hij afge scheiden van de menschelijke samenleving zijn dagen dacht te slijten, in dienst van de geestachtige Elf, verscheen deze aan den boord van den plas en sprak hem onder vriendelijke gebaren aldus aan: »Heb dank, lieve vreemdeling, omdat gij den geweldigen arm uwer broeders hebt afgeweerd, toen zij den boom wilden tellen, met welken ik moet leven en sterven. Want gij moet weten, dat de natuur, die aan mijn geslacht tallooze krachten en machten verleende, evenwel ons levenslot verbonden heeft met den groei en den duur der eiken. Door ons verheft de koningin der wouden haar eerwaardig hoofd boven de nietige oudere boomen en struiken; wij bevorderen den omloop der sappen door den stam en de twijgen, zoodat de eik kiacht krijgt om legen den stormwind te strijden en om eeuwen lang den tacd van den vernie lenden tijd te trotseeren. Maar ook ons leven is daarentegen aan dat van den eik verbonden. Indien de eik, dien ons liet lot tot levensgezel beeft geschonken, oud wordt, dan worden wij met hem oud en als de eik sterft, dan sterven wij ook en slapen als de menschen, een soort van doodslaap, tot door den eeuwigen omloop van alle zaken het toeval of een vei borgen werking der natuur ons wezen met een nieuwen kiem verbindt, die door onze levenswekker.de kracht ontluikt en na lange, lange jaren tot een machtigen boom opschiet en ons op nieuw alle ge nietingen schenkt des levens. Daaruit moogt gij afleiden, welk een grooten dienst ge mij door uw bijstand hebt bewezen en welken dank u daarvoor toekomt. Voider van mij het loon voor uwe edele daad, openbaar mij gerust de wenschen van uw bai t eu onmiddellijk zult gij ze vervuld zien." Krokus zweeg. Het gezicht van de bekoorlijke Elf had op hem meer indruk gemaakt dan haar taal, van welke hij maar weinig begreep. Zij bemerkte zijne verlegenheid en kwam hem nu te hulp. Zij greep een dor rietje, dat op den rand van den plas lag, brak het in drieën en sprak: iKies éen van deze rietjes, of neem er maar éen zonder kiezen. In het eene zit eer en roem, in het andere rijkdom met deszelfs verstandig genot, in het derde gelukkige liefde voor u ingesloten." De jonkman sloeg zijn oogen neder en antwoordde: ïDochier des hemels, indien gij de wenschen van mijn hart wilt vervullen, weet dan, dat zjj in geen van uw drie rietjes zijn in gesloten, want mijn hart tracht r.aar hooger loon. Wat is eer? Een dwaallicht voor den hoogmoed! Wat is rijkdom? De wortel van de gierigheid! Wat is liefde? Een valstrik van den hartstocht, waarin zij de edele vrijheid des harten vangt. Vervul mij slechts éen wensch Laat mij in de schaduw van uw eik rusten van mijn vermoeienissen en tevens uit uw zoeten mond wijze lessen hooren, die mij de geheimen van de toekomst zullen leeren ontraadselen." »Gij be geert veel," antwoordde de Elf, »maar uw verdienste tegenover mij is ook groot. Er geschiede dus, wat gjj gevraagd hebt. De blinddoek voor uw lichamelijke oogen zal verdwjjnen en de geheimen van de verborgenste wijsheid zult gij zien. Aan vaard echter met het genot van de keur der vrucht tevens de schaal; want de wijze man is tevens een geëerde man, want hij gebruikt niet meer, dan hij noodig heeft, en proeft den nektar der liefde, terwijl hij die niet met onzuivere lippen vergiftigt." nadat de Elf dit had gezegd, gaf zij hem de drie stukjes riet en zij verdween. De jonge kluizenaar maakte zijne leger stede van mos onder den eik gereed, terwijl hij zeer vergenoegd was over de ontvangst, dien hij bij de Elf had genoten. Weldra overviel hem een vasten slaap, vroolijke droomen omzweefden hem en voedden zijne verbeeldingskracht met het spiegelbeeld van gelukkige voorlee- kenen. Zoodra hij wakker werd, begon hij vroolijk zijn dagwerk. Hij bouwde zich eene gemakkelijke hut, spitte zijn tuin en plantte rozen en leliën met andere welriekende bloemen en kruiden, bene vens kool en groenten en ooftboomen. De Elf bracht hem eiken avond in het schemeruur een bezoek; zij verheugde zich over zijne vlijt, wandelde met hem hand in hand langs den bloemrijken oever van den plas op en neer, en liet bewegelijke riet floot het gelukkige paar eer. welluidende avondgroet toe, wanneer de wind er doorbeen suisde Zij onder-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1