Gemengd Nieuws. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten het Reglement van krijgstucht op de verlofgangers van toepassing zijn gedu rende het onderzoek en in het algemeen wanneer deze in uniform gekleed zijn. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 30. Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. liet Tiroler Tagblatt schrijft over de aankomst van HH. MM. de Koningin nen in Igls, dat aan het station een groote menigte stond om de Vorstinnen te begroeten en dat koningin Wilhelmina door Haar lief uiterlijk de algemeene aandacht trok. In 6 rijtuigen werd naar Igls gereden, van welks huizen gevlagd werd, en dit wel met de Oostenrijksclie en Belgische kleuren. Op het hotel Iglerhof piijkt echter de Nederlandsche driekleur, evenals op de school van het dorp. De voor de hoogo gasten bestemde kamers zijn zeer net ingericht, en de Koninginnen zijn gelukkig, dat Zij l.et zoo goed met het weer getrollen hebben Door eenige aanzienlijke Israëlieten worden stappen gedaan tot het oprichten van een Centralen Bond voor Joodsche ziekenverpleging in Nederland, teneinde een behoorlijke ziekenverpleging in elke gemeente te bevorderen. Zooals bekend is, houdt de Rotter- damsche Wielrijders-Vereeniging »T. H O. R." Zondag 9 Juni a.s. haar 3en jaar- lijkschen Internationalen Wegwedstrijd RotterdamUtrecht en terug. Reeds meer dan 70 inschrijvingen zijn hiervoor inge> komen, waaronder van Denen, Engelschen en Belgen, terwijl de collectie prijzen buitengewoon groot is, zoowel wat het aantal als wat de waarde en de sierlijk heid betreft. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben voorgesteld rijwielen met f5 per jaar te elasten. Vrijgesteld worden niet- ingezetenen der provincie die minder dan 14 dagen in de provincie vertoeven. De «Liberale Unie" zal haar gewone algemeene vergadering houden op Zater dag 22 Juni, des voormiddags 10'/, uur in «Eensgezindheid" te Amsterdam. Nadat verslag zal zijn uitgebracht om trent den toestand der Unie en de werk zaamheden van het bestuur gedurende 1894 en eene commissie is benoemd tot het nazien van de rekening van den pen ningmeester over 1894, zullen zes be stuursleden gekozen worden in plaats van de heeren mr. W. A. van Hoek, mr. H. Smeenge, prof. J. M. Telders en mr. T. van Heitinga Tromp, die volgens den rooster aftreden en ntet herkiesbaar zijn; mr. H. L. Drucker, die in den loop van dit jaar ontslag nam, en mr. A. C. Crena de Jongh, w.ens vacature in de vorige algemeene vergadering onvervuld bleef. Na afloop van dat alles komt in be handeling onderstaand concept-besluit. Het bestuur der «Liberale Unie" stelt voor: De Algemeene Vergadering van de «Li berale Unie," Overwegende dat voor de gezonde ontwikkeling van ons staalkundig leven, en als grondslag voor een politiek Van wenschelijke her vormingen, een zoo ruim mogelijke uit- bieiding van het kiesrecht, gelijk zij steeds heeft voorgestaan, dringend noodzakelijk blijlt: dat intusschen de tijd gekomen is voor het vaststellen van een programma, de richting aangevend waann, na het tot standkomen der kiesrechthervorming, de democratische politiek der naaste toe komst zich dient te bewegen, en geschikt om te strekken tot vereenigingspunt voor alle vooruitstrevende vrijzinnigen; dat dit programma behoort te staan op den boden der tegenwoordige Grond wet niet omdat deze in elk opzicht bevredigend is, maar omdat het een eisch is van practich beleid, aanstonds alle krachten te wijden aan de vele hervor mingen, door haar bepalingen geboden of mogelijk gemaakt; dat bovenal de sociale vraagstukken de aandacht vorderen, opdat ook in de wetgeving de belangen van den arbeid en den arbeider ten volle tot hun recht komen, elke bevoorrechting van het ka pitaal ophoude en, in het algemeen, voor zoover de wetgeving invloed uitoefent op de verdeeling der maatschappelijke goederen, meer rechtvaardigheid worde betracht; Besluit: aan het bestuur op te dragen om, met inachtneming van het bovenstaande, en lettende op hetgeen op verschillend ander gebied in de eerste plaats op dat der gemeente-financ ên een krachtig han delen van den wetgever eischt, een pro gramma voor de «Liberale Unie", na be handeling in de kiesvereenigingen, aan de goedkeuring der algemeene verga dering te onderwerpen. Bij dezen beschrijvingsbrief is door het bestuur der «Liberale Unie" aan de be sturen der kiesvereenigingen, die bjj de «Unie" zijn aangesloten, een schrijven gericht van den volgenden inhoud: Aan de circulaire, door ons bestuur dd. 2 Januari jl. aan de kiesvereenigingen, leden der «Liberale Unie," toegezonden, is door de groote meerderheid in het algemeen adhaesie betuigd. Wij hebben dan ook, zoodia op een nadere aanschrij ving de meeste nog uitgebleven antwoor den waren ingekomen, ons bezig hehou den met het ontwerpen van een pogram- ma. De tijd was echter te kort geworden, om dit nog aan de kiesvereenigingen, met voldoende kans op een degelijke behandeling, toe te zenden voor onze nu aanstaande Algemeene Vergadering. Bovendien is het noodig nu twee vacaturen in het bestuur moeten worden aangevuld, en vier bestuursleden volgens den rooster moeten aftreden zonder her kiesbaar te zijn Jat aan de nieuwe leden van het bestuur de gelegenheid worde gegeven, zich vooraf uit te spreken omtrent het ontwerp, hetwelk mede van hen zal moeten uitgaan. Intusschen schijnt het gewenscht, dut de Algemeene Vergadering thans uitdruk kelijk verklare, dat zij een hervormings- pograrama, vereenigingspunt voor alle voor uitstrevende vrijzinnigen noodig acht. Het bestuur zal dan een ontwerp daar voor zoodra mogelijk aanbieden, opdat het, na ernstige overweging in de kies vereenigingen, leden der «Liberale Unie," n een volgende Algemeene Vergadering worde vastgesteld. Met het oog op deze overwegingen hebben wij de eer u voor te stellen, een gemotiveerd besluit te nemen, dat aan de gevoelens uitdrukking geeft en hetwelk achter de agenda der Algemeer.e Vergadering is afgedrukt. De nieuwe Kieswet is gisteren van den Raad van State bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken terug ont vangen. Droogmaking der Zuiderzee. Men schrijft aan de N. R. Ct «Door den heer G. Prins Thz. aan nemer te Kralingen, is aan den minister an waterstaat, handel en nijverheid dezer dagen aangeboden een algemeen ontwerp tot droogmaking van een groot deel der Zuiderzee, dat vooral de aar-dacht trekt, omdat het steunt op een denkbeeld, dat geen der tot nog toe gemaakte en beoordeelde ontwerpen voorkomt. Volgens het hoofddenkbeeld van den heer Prins wordt een groot gedeelte van de Zuiderzee binnen de lijn Enkhuizen Stavoren bedijkt, zonder daarin op te nemen het IJselwuter, terwijl de finan- cieele en technische bezwaren, die ge was. Geen onbeschofte portier versperde hem nu den toegang tot het slot; de schoone bewoonster was tegenover hem in de meeste mate gastvrij. Deze gun stige ontvangst, maar nog meer de be koorlijkheid van zijne schoone gastvrouw bekoorde hem. Hare betooverende ge stalte zweefde den geheelen nacht voor zijn oogen en zorgvuldig vermeed hij te slapen, opdat hij steeds zou kunnen den ken aan zijn avontuur van den vorigen dag, waaraan hij zich met het grootste genoegen herinnerde. Libussn sluimerde intusschen wel, want zij, die de voor- zeggingsgave bezitten, moeten hun zin tuigen dikwijls afsluiten voor uitwendige inwerkingen, omdat deze het fijner ge voel voor de toekomst vernietigen. De gloeiende verbeeldingskracht van de slui merende Elfsdochter verbond het beeld van den jongen vreemdeling met alle ge wichtige droombeelden, die haar tijdens dien nacht voor den geest zweefden. Zy vond hem, waar zij hem niet zocht en in omstandigheden, waarvan zij niet kon begrijpen, hoe zij op den jongen vreemdeling betrekking konden hebben. Zoodia zij ontwaakte, trachtte de schoone zienster haai nachtelijke droombeelden als naar gewoonte te schiften en te ont raadselen, maar zij was geneigd ze allen te verweipen als nachtelijke dwalingen, opperd zijn tegen het maken van een afsluitdijk met een buitengewoon lang sluitgat, grootendeels worden verminderd, zoo al niet geheel weggenomen. Bovendien blijven de bestaande toe standen in de provincën Noord-Holland, Friesland, Drente en Overijsel nagenoeg geheel onveranderd en worden de meestal veel tjjd vorderende onderhandelingen met besturen over afwatering, scheep vaart en andere locale belangen tot een minimum teruggebracht. Een spoedige aanvang der werkzaam heden is daardoor althans mogelijk. Hoe het ook zij, het denkbeeld van den heer Prins verdient een ernstig en nauwgezet grondig onderzoek, en het is te verwachten, dat de betrokken minister daartoe zal besluiten." die ontsprongen waren uit storingen in den geregelde gang harer verbeeldings kracht, waarop zij verder geen acht be hoefde te slaan. Maar een donker voor gevoel zeide haar, dat de scheppingen van hare verbeeldingskracht thans geen ijdele droomen waien, maar betrekking hadden op zekere gebeurtenissen, die de toekomst zou onthullen en dat hare voor zeggende verbeeldingskracht in den af- geloopen nacht meer dan ooit de verborgen raadsbesluiten van het noodlot doorvorscht en verraden had. Op dezelfde wijze ver nam zij, dat de gast onder haar dak voor haar in gloeiende liefde was ont brand en even onverholen legde haar hart dezelfde bekentenis af voor zijn persoon; maar weldra drukte zij den zegel van geheimhouding op haar gevoel, evenals de bescheiden jongeling van zijn kant gezworen had, dat hij zijne tong en zijn oogen zwijgen zou gebieden, om dat hij zich aan geen minachtende afwij zing wilde blootstellen want hem scheen de scheidsmuur onoverkomelijk, dien de fortuin tusschen hem en de dochter van Kiokus had opgetrokken. Hoewel nu de schoone Libussa zeer goed wist, wat zij den jonkman moest antwoorden op zijne vraag, toch viel het ha r moeielijk, nu zij hem zoo spoedig moest laten heengaan. By zonsopgang In St. Peteisburg wordt door enkele bladen nog steeds beweerd, dat de Rus sische regeering blijlt aandringen op een volledige ontruiming van het schiereiland Korea door de Japanners. Tot dusver zijn de Japanners reeds ijverig bezig met het terugtrekken hnnner troepen uit het schieieiland Liao-Tung Waarschijnlijk geschiedt de ontruiming van dit voorgebergte zoo snel, omdat de Japansche regeering haar soldaten wel licht noodig zal hebben, ten einde de weerspannige Formosanen te onder werpen. By het vredes-tractaat van Simoneseki is alleen bepaald, dat Korea een onaf hankelijke slaat zal worden. Met de aauspi aken, welke China op de souvereini- teit over dit land beweerde te hebben, is het nu gedaan, maar daaruit volgt nog niet, dat het schiereiland voortaan onder Japans oppergezag moet komen. Vermoedelijk zullen de Japanners zich wel tevreden stellen rnet de handelsvoor- deelen, welke hun in Korea zijn toege staan en het land ontruimen, zoodra zij daar het bestuur op vasten grondslag hebben gevestigd. Van een ernstig pro test der Russische legeering tegen het voorloopig blijven dei Japansche troepen in Korea, waarvan eenige panslavistische bladen reeds gewagen, kan derhalve in elk geval nu nog geen sprake wezen. De strijd tusschen de Japanners en de Formosanen heeft een aanvang genomen. Dinsdag j.l. kwam de Japansche vloot in de nabijheid van Tamsui aan. Met hun gewone voortvarendheid zetten de Japanners den volgenden ochtend terstond eene talrijke macht, bestaande uit soldaten der keizerlijke garde, aan land. Een groot aantal Chineezen en inboorlingen was op het strand bijeen, teneinde de landing te verhinderen, maar de kanonnen der oorlogschepen hielden hen op een behoorlijken afstand. Zoodra de Japansche soldaten, met geschut en oorlogs-materieel aan wal waren gebracht, trokken zij terstond tegen de Foimosanen op. Deze bleken alleen sterk te zijn door hun groot aantal, want, zoodra de Japanners hen aanvielen, gingen zij onmiddellijk op de vlucht. Terstond zette de garde, zonder de lan ding der overige troepen af te wachten, den marsch tegen Saw-so-tai vooi t. Voor dat zij deze phats bereikte, ontstond een ernstiger gevecht, maar ook toen werden de Formosanen weldra uiteengedreven. By dezen strijd werden door hen groote verliezen geleden. Nadere bijzon derheden over dit eerste beslissende ge vecht zijn nog niet bekend. Alleen weet men, dat de geoefende Japansche soldalen de oveihand behielden over de slecht ge wapende en niet georganiseerde troepen van den president der nieuwbakken re publiek. Dat de Japanners geen groote moeite zullen hebben om de eilandbewoners in het open veld te verslaan, was dan ook te verwachten. Den ernstigsten strijd zal admiraal Kabayma, de Japansche gouverneur, eerst te voeren hebben, in liet zij hem in den tuin komen en sprak «Nog hangt er een floers voor mijn oogen, zoodat ik uw lot niet kan ontraadselen. Wacht tot zonsondergang." 's Avonds sprak zij: «Wacht tot zonsopgang," en '8 morgens: «Vertoef nog heden," en den derden dag: «Heb geduld tot morgen." Den vierden dag liet zij hem eindelijk gaan, omdat zij hem onder geen voor wendsel meer kon terughouden, of haar geheim zou verraden worden en zy gaf hem dit vriendelijk bescheid: «De goden willen niet, dat gy richten zult met een geweldigen in den lande, omdat lijden en verdragen het lot is der zwakken. Ga terug naar uw vader; wees de troost zijner oude jaren en voed hem met den arbeid uwer vljjlige handen. Neem twee witte stieren uit mijn kudden ten ge schenke en dezen staf, waarmede gij ze kunt bestieren. Wanneer die staf bloeit en vruchten draagt, zal de geest der voorzegging op u nederdalen." De jongeling achtte zich de geschenken van de bekoorlijke maagd onwaardig en bloosde, omdat hij een gift moest mede- nemen, die hij niet kon vergelden. Hij nam slecht bespraakt, maar inet des te duidelijker gebaren, weemoedig afscheid en vond bij de poort twee witte stieren vastgebonden, die er schoon en glanzend uitzagen en vroolyk maakte hij ze los, dien de Formosanen bij hun verzet blijven, en, na zich in het binnenland teruggetrokken te hebben, een guerilla oorlog gaan voeren. Blijkens een te Londen uit Tanger ont vangen telegram, winnen de weerbarstige stammen, die nog altijd tegen den Sultan onder de wapenen zijn, met den dag veld Eenige stammen belegerden zelfs de hoofd stad Marokko en zouden zich zeker van de stad hebben meester gemaakt, indien sherif Amrain, die daar het bevel voerde, niet alle eischen der rebellen had inge willigd. Tot deze eischen behoorden o.a. de bestraffing van eenige gouverneurs en het. betalen van 200.000 dollars. Nadat dit alles was toegestaan, trokken de stammen terug. Professor Leiden, de bekende Berlijn- sche geleerde, die Czaar Alexander III tijdens zijn ziekte behandelde, zal dezer dagen naar den Caucasus vertrekken ten einde een onderzoek in te stellen naar den toestand van den Russischen groot vorst George Naar men weet lijdt deze piiris, de broeder van Czaar Nicolaas, aan een borstziekte, waai voor hij zonder baat, reeds eenigen tijd in Algiers heeft doo'gebracht. In het noorden van Pennsylvanie is een hevige boschbrand uitgebroken, waar door vele steden in de petroleum-streek zijn vernield. De brand is ontstaan ten gevolge van vonken eener locomotief. De schade wordt geraamd op 2.000.000 dol lars. Bijzonderheden worden niet gemeld, daar de telegrafische gemeenschap is ver broken. Te Curtis in Nebraska is de dijk, welke het Curtis meer afsluit, doorgebroken, zoodat een groot gedeelte van het Medi- cinedal onder water is gezet. Ook daar is groote schade veroorzaakt. Of bij deze rampen ook menschen zijn omgekomen, is oog niet bekend. Dat de firma E. Brandsma, Thee handel te Amsterdam heel wat over heeft voor reclame is reeds by meer dan eene gelegenheid gebleken. De wijze waarop zij reclame maakt is trouwens ook eenig. Nu weder stelt zij voor hare afnemers sierlijke aluminium theeschopjes gratis verkrijgbaar. De schopjes zijn keurig net afgewerkt en zullen zeker menige huis moeder overhalen het geurige fabrikaat van genoemde firma te ontbieden. Dinsdag 11 Juni a.s. vangen de Harmonie-corcerten in den tuin van T Café «den Arend" weder aan. De gele genheid tot inteekening a f 1.25 voorde 4 concerten bestaat alsnog. Wie in een fraaien lommerrijken tuin van goede muziek (stafmuzikanten van het 5e Reg. Inf. ondei leiding van hun verdienstelij ken onderkapelmeester de heer Leop. E. Beers) wil genieten, late deze gele genheid niet voorbijgaan. Bij den gedurende de maand Mei te Nijmegen gehouden Nationalen Flobert wedstrijd werd door de d.d. schuttery alhier in den Koipswedstrijd met 399 punten de tweede prijs behaald. Luit. Adj. Busquet verkreeg in den officieren wedstrijd eveneens den tweeden prys met 96 punten. J.l. Zondagavond had in de concertzaal van «de Harmonie" de uitdeeling der prijzen plaats. Dezer dagen deed zich hij een elf jarig meisje alhier bloedvergiftiging, ge lukkig in geringe mate voor, en werd erger voorkomen door onmiddellijk ge neeskundige hulp in te roepen. Het kind had, als zoovele anderen, zich vermaakt met decalcomanie plaatjes over te plakken op den rug van haar linkerhand, waai zij een zeer klein, onopgemerkt wondje waarna hij ze gemakkelijk voor zich heendreef. De weg huiswaarts kwam hem zeer kort voor, omdat zijn geest druk bezig werd gehouden met gedachten aan de schoone Libussa en hij legde een gelofte af, dat hij ziju levenlang geen andere zou beminnen, indien hij hare weder liefde niet kon verwerven. De oude rid der was blijde over de terugkomst van zijn zoon en nog blijder, topn hij ver nam, dat de uitspraak van de dochter van den wijzen Krokus zoo goed over eenstemde met zijn eigen gedachte Om dat den jongeling nu door de goden den landbouw als zijn beroep was aangewezen, zoo verzuimde hij geen lijd, maar tuigde zijn witte stieren op en spande ze voor den ploeg. Deze eerste proef slaagde naar wensch; de stieren waren steik en vlug, zoodal zij in een dag meer land losscheurden dan twaalf span ossen ge woonlijk konden doen, want zij waren rasch en vurig. Hertog Czech, die het eerste leger uit zijn volk naar Boheme had gevoeid.was reeds lang ontslapen, maar zijn nakome lingen hadden zijn waardigheid en zijn vorstendom niet geërfd. De magnaten waren wel na zijn dood voor een nieuwe keus samengekomen; maar hun woeste, onstuimige aard liet hen tot geen ver had. Daardoor hadden vergiftige bestand- deelen in bedoelde plaatjes aanwezig, het bloed 1ereikt en deden de hand en arm duchtig zwellen. Men zie daarom toch vooral er op toe dat kinderen zich niet met die oogenschijnlijk onschuldige over- plakplaatjes vermaken. Lijst van brieven gead onbekenden, verzonden van toor te Amersfoort over de maand Mei '95. 1. P. Harting 2. E. v. Parreeren 3. Rademaker 4. Boom 5. W. Swiers 6. P. C. Koekkoek 7. K. v. Laar 8. P. J. Bouma resseerd aan het Postkan- Ie helfi der Amsterdam. Enschede. Lutten. Utrecht. 348'te MTAATti-LOrilill.l. Trekking van de laatste 100 nummers. Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 15284 en 15908. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1 Juni 15310 16773 en op 2i Mei ook 16791. Tan Baarn naar Soest. De nieuwe tramlijn waarmee een fraai gedeelte van ons land veirijkt is, werd Donderdag feestelijk geopend. Drie zeer nette wagens, geleverd door de firma Pennock te 's-Gravenhage, reden naar Baarn en haalden te 11.30 de gasten af vao het station. Nadat het bestuur der lijn, de betrokken autoriteiten enz. hadden plaats genomen, werd de rit aangevangen onder de tonen van opgewekte muziek, die op en feestelijk versierde tram had post gevat. 't Eerst werd een ovatie gebracht aan den intendant van het paleis en domein Soestdijk en een hoera aangeheven voor HH. MM. de Koninginnen. Zoo ging het in feestelijke stemming door naar Soest, waar op het raadhuis de eerewijn werd aangeboden en de burgemeester van Soest het woord nam, om te schetsen, welk een gemak en genoegen deze nieuwe lijn voornamelijk voor Soest zou opleveren. Na afloop vereenigde men zich aan een gezellig dejeuner in het hótel Ubbink, waar menige dronk den gezelligen disch kruidde. 's Avonds was er concert aan het höte! Ubbink, terwijl tevens den burge meester van Soest een serenade werd gebracht. Jammer dat een onweersbui met vergezellende stortregens het avond feest ten deele in het water deed vallen. Hoogland. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dal men druk bezig is met het herstellen en verbeteren van den Looydijkscheu weg, die de Bunsclioter en de Baarnsche straatwegen rechtstreeks met elkaar verhindt. Daar deze weg de grensscheiding is van de polders «de Haar" en «Nederzeldert," zoo zal dit vooral voor die landbouwers, die hunne landerijen in die richting hebben, een groot gemak opleveren, vooral daar de weg over het algemeen lastig te berijden was. Het weder. De Meimaand van dit jaar zal wellicht lang in een roep van merkwaardigheid staan, uit hoofde van de groote tempeia- tuurverschillen. Vooral in Engeland heeft men daarvan een sterk stuk beleefd. De eerste twaalf of veertien dagen der maand kenmeikten zich door vrij groote warnito, de volgende tien dagen daalde de ther mometer lol 40 graden Fahrenheit, ter- standige beslissing komen, Eigenbaat en eigendunk maakten van den eersten Bo- heemschen landdag een twistgeding; om dat er ie veel handen naar den vorstelijken mantel grepen, scheurde deze en niemand kreeg hem. Het vorstendom was nu zonder hoofd; iedereen deed, wat hem goeddacht, de sterke onderdrukte den zwakke, de rijke den arme, de groote den kleine. Er was geen openbare vei ligheid meer in den lande en toch meenden de dolkoppen, dat alles in hun gemeene- besl zeer goed ging. Alles, zeiden zij, is in oide en alles gaat als elders: De wolf vreet het lam, de sperwer de duif, de vos het hoen. Zulk eene dwaze rege ling kon niet blijven duren; nadat de gewaande viyheidsroes langzamerhand verdween en het volk weer bedaard weid, verlangde het verstand ook weer zijn rechten; de vrienden des vaderlands, de wakkere burgers en allen, die nog vader landsliefde in hun hart gevoelden, be sloten eenstemmig, dat men de veel hoofdige regeering moest afschaffen en dat men het land weer onder het bestuur an één hertog moest brengen. Zij spra ken «Laat ons een vorst kiezen, die over ons zal heerschen volgens vaderlyk ebruik en volgens oude gewoonte, die de vrijheid kan beteugelen, die het recht en de gerechtigheid kan handhaven. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2