NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND PREMIE WERK „Tweeërlei overtuiging" Vijftig Cents BANJAERT. No. 56. Woensdag 17 Juli 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Aan onze lezers BINNENLAND. BUITENLAND. F euilleton. INERSFIOBTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per S inaauden f 1.— Franco per post door het geheele Bij Ir. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij den aanvang van het nieuwe kwartaal wenschen wij onzen lezers weder eens een aan te bieden en kozen daartoe den geheel nieuwen roman naar het Itallaanech van E. CASTELNU0V0. Dit boeiende werk 390 pagina's groot, hetwelk in den handel f2.50 kost, bieden wij onzen lezers aan voor slechts naar buiten de stad met 15 cents verhooging voor porto. Wij twijfelen dan ook niet of zeer velen zullen zich dit werk van blij vende waarde willen aanschaffen. Tegen inlevering van achterstaan de BON onder bijvoeging van het bedrag kan het bij den uitgever dezer worden afgehaald. Gelijk men zich herinnert, heeft de Minister van Oorlog zioh bereid verklaard eenige maanden te wachten met het be stellen van de nieuwe geweren en, zoo tjjdig een aanbieding van een Neder land- sche fabriek kwam, aan deze de voorkeur te geven. Deze termijn verstrijkt 1 Augus tus. Men tracht dien verlengd te krijgen, om pogingen in het werk te stellen het kapitaal vnor een Nederlandsche fabriek bijeen te breDgen. Uit vrees voor brand hebben vele boeren in Friesland het hooi weder ge deeltelijk uit de schuur gehaald. Het hooi, dat eerst binnen gehaald was en dus onder in het vak lag, broeide over het geheel zóo sterk, dat men brand duchtte. Als de hooiroede een halve minuut in het hooi gestoken werd, was zij zóo heet, dat men zich er aan brandde. Andere boeren hebben gaten in het hooi gedolven op die plaatsen, waar de temperatuur hel hoogst was. Als men langs de boerderij gaat, kan men heel goed ruiken, hoe sterk het hooi broeit. Op enkele plaatsen ontstond reeds brand door hooihroei. De brandwaarborg-maatschappijen heb ben bij hunne agenten hooiboren be schikbaar gesteld, voor kosteloos gebruik door de boeren, die bij haar verzekerd zijn. De nieuw benoemde burgemeester van Eeoines, Jhr. Roëll, zal Donderdag a s. te 11 uur fe» stelijk door zijn gemeen tenaren worden ingehaald Eene eerewacht heeft zich gevormd, bestaande uit 90 personen, die op de grenzen der gemeente Baarn den Burge meester zullen afhalen. Het fanfarecorps uit Baarn zal de feestelijkheden opluis teren. - Eenigen tjjd geleden heeft het be stuur van de afdeeling Zwolle voor Volks onderwijs alle werkgevers uitgenoodigd, onderling overeen te komen, om voortaan geen jongelieden beneden de 14 jaren in dienst te nemen, wanneer zij geen ge tuigschrift konden vertoonen dat zij be hoorlijk gebruik hadden gemaakt van de gelegenheid tot het ontvangen van lager onderwijs. Van de 336 werkgevers te Zwolle, wier medewerking werd gevraagd, verklaarden zich circa 280 d iartoe bereid. Sedert heeft het bestuur de werkgevers weder samengeroepen en toen is bepaald, dat de lijst opnieuw zou worden rond gezonden en men zich definitief zou ver klaren. De voorbereiding is thans afgeloopen. De formulieren, welke aan de verschil lende werkgevers ter teekening werden aangeboden, luiden aldus: »De ondergeteekenden, allen werkge vers te Zwolle, verklaren door deze, dat zij zich verbinden, niemand beneden 14 jaar in dienst te nemen, tenzij hij een getuigschrift overlegge van het hoofd eener lagere school, dat hjj behoorlijk gebruik heeft gemaakt van de gelegen heid voor lager onderwijs." Het getuigschrift, dat de leerling moet overleggen, luidt aldus: >De ondergeteekende (hoofd der school) verklaard, dat de leerling geboren de school heeft verlaten op den sGenoemde leerling heeft behoorlijk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het ontvangen van lager onderwijs; hij zijn vertrek had hjj het onderwijs gevolgd tot in de klasse der klassige school." Deze maatregel zal ongetwijfeld het getrouw schoolbezoek ten goede komen. Op de Veluwe worden de dennen- bosschen evenals voor eenige jaren, zeer geteisterd door de zoogenaamde denne- rups. Eenige eigenaars dier bosschen laten door werkvolk de rupsen van de boomen schudden en vervolgens onschadelijk maken. Men treft het meest deze insecten aan, waar de grond met mos en afgevallen riennenaalden bedekt is. Waarschijnljjk vinden daar de larven en de eieren der vlinders eene goede beschutting tegen schadelijke invloeden. De winterkoude schijnen zij onder die bedekking te kun nen trotseeren en tevens onopgemerkt te blijven voor het scherpziend oog van meezen en andere vogels. Een kloeke redding. Alweer hebben eeoige Hollanosche jongens door hun kloek optreden hun evenmenschen uit den nood gered Het schip Soskommeren Langström Skeleftea, bestemd naar Antwerpen met hout, was in den jongsten storm lek ge sprongen en vol water geloopen, zoodnt het op de lading dreef. Veel zeilen warei. gescheurd en weggewaaid. De zee brak er onafgeln oken overheen. Booten en hutten waren stukgeslagen. In dien toestand was het tot nabij de branding aan het strand gedreven met de noodvlag in top. Ofschoon het weer zeer ruw en de zee woest over het schip brak, waagde de sleepboot IJmuiden een poging tot redding. Na vier uren allerlei pogingen te hebben aangewend, gelukte het de boot het schip uit zijn gevaarlijke positie te helpen en later met behulp van de sleepboot Hercules te Ymuiden binnen te brengen. Ware het schip iets verder voorbij het strand gekomen, dan zou het er voor de bemanning deerljjk hebben uitgezien, daar redding van den wal hoogst moeie- lijk geweest zou zijn. Een woord van lof komt den gezagvoerder en de beman ning van de IJmuiden toe voor deze cordate redding. Het schip ligt nu te IJmuiden en is dusdanig ontrampaneerd dat het als wrak te beschouwen is. Eeoige meisjes van den brieven besteller De Ruig te Baarn, gingen het Baarnsche bosch in om te spelen en von den daar bessen, die zij opaten, 's Avonds werd de oudste der kinderen ernstig on gesteld en constateerde de dokter vergif tiging. De toestand van dit 9-jarig meisje is thans zeer zorgelijk. Een zakkenroller betrapt. Reeds eenige jaren werd het station te Rozendaal onveilig gemaakt door een behendigen zakkenroller, dien men maar niet kon ontdekken. Viijdagavond was men gelukkiger. Toen toch werd bij het instappen van den laatsten trein naar Rotterdam een heer er opmerkzaam op gemaokt, dat men zijn portefeuille ont rolde. 'Ijj zag den dief (die voorgaf in een andere coupé te willen plaats Demeu daar deze te vol was), de portefeuille wegsteken. Fluks pakte de beer hem bij den kraag, ontrukte hem de porte feuille, die pl. m. f 20,000 inhield en leverde den dief aan de politie over. Bij onderzoek is gebleken, dat men hier met een zakkenroller Van de aller- cevaarlijkste soort te doen heeft, die als deftig gekleed heer, er zijn werk van maakte de reizigers te bestelen. Ook hier had hij weder zijn slag geslagen, ware liet niet door de vrouw van den bestolene opgemerkt. Verscheidene ge stolen voorwerpen werden bij hem ge vonden, zoodat de politie het laadzaam vond hem een nachtje vrij logies te ver- leenen, waartegen hjj zich nog al verzette. Hedenmorgen is sinjeur pickpocket met de paternosters om naar de Bredasche paraplui overgebracht. Als het ware om te bewijzen, dat de betrapte niet de eenige schuldige is, werd den volgenden avond een portefeuille met f 600 gerold. Als historisch deelt men aan de Arnh. Crt. het volgende mede: Eene onderwijzeres aan een der in richtingen van onderwijs te Arnhem wenscht met hare klasse de mythologie te behandelen en vraagt, of iemand ook iets van Hercules weet. Een der jonge dames steekt vol vreugde dat zij er mede op de hoogte is, den vinger op en zegt: vJawel, juffrouw, Hercules is die groote winkel op hel Land van de Markt, waar zulke lekkere worst verkocht wordt." Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-regentes zullen Donderdag 25 Juli, de landbouwtentoonstelling op »Sons- beek" te Arnhem en het daaraan ver bonden concours-hippique bezoeken. De commissie omving deze heugelijke tijding en is bijzonder ingenomen met de keuze van den dag. De tentoonstelling toch is de eerste drie dagen 24 tot 26 Juli volledig bezet, en het concours hippique belooft dien dag schitterend te zijn. Voor de verloting worden voortdu rend prijzen aangekocht. Het grootste deel der prjjzen zal intusschen op de tentoonstelling zelve aangekocht worden. Voor de kermesse d'été en het bal champètre is een ander, schooner, terrein gekozen, beneden bjj den waterval. Om trent de verlichting van dat terrein is men nog in onderhandeling, in elk geval zal zij zeer de aandacht trekken. Voor het café-concert wordt eene afzonderlijke tent, met overdekte ruimte voor de be zoekers, gebouwd. Een droge zomer is voor een ge zonde aardappel een eerste vereischte. Dezen zomer heeft het betrekkelijk weinig geregend, zoodat de algemeene hoop op weinig ziekte onder de aardappelen voor een goed deel vervuld zal zijn. Men hoort ten minste nog weinig over de gevreesde ziekte en waar hij zich begint te ver toonen heerscht zjj in geriDge mate. De Duitsche oorlogsschepen, die kracht moeten bijzetten aan den eisch tot schadevergoeding, door de Duitsche regeering den Sultan van Marokko gesteld, zijn du allen te Tanger aangekomen. Men kan derhalve weldra een krachtig optreden van het Duitsche eskader ver wachten. OORSPRONKELIJKE NOVELLE DOOR A. J. O. KREMER. 5) Terwjjl de bolle lentewind buiten voort- dartelde, kon, bij het herdenken van wat achter hem lag, des jonkers gemoed rustig blijven, al verschoonde hij zich zeiven niet in geen der gebreken die hij had, in geen der misslagen die hij be ing al erkende hjj nederig ook zijne igene feilen boog en die van anderen 'i in te rekenenal zweefde een nevel )or zijne oogen, die ten laatste in tra- .en langs zjjne bruine wang vloeide. Met die tranen kon hij zijne rekening met het verledene sluiten. God heeft zjjne biecht gehoord. God weet, dat hij ten einde toe atrjjden wil, gewapend met vertrouwen, en tot dien strijd bekwaam door de kennis van zjjn eigen gemoed, om zelfverbetering, om meerder deugd, en met bljjdschap mocht hij gaan over wegen wat hem voor de toekomst te doen stond. Nog langer dit vreugdelooze, koude leven voortzetten? Of buiten het oude huis gaan zoeken naar licht en leven: naar liefde! Zoude hij hier blijven leven ensteiven zonder spoor na te laten van zijn aan wezen anders dan een weinig goed Of heengaan, om weder te keeren aan dezen haard, met een ander wezen, met een ander hart en eene andere ziel, die leven zouden in zijn leven, en in wier leven hij voortaan leven zoude, met een wezen, dat hem eene nieuwe wereld zou doen kennen, terwjjl hij de oude niet behoefde te verlaten? Terwijl des jonkers naïf gemoed hem dat alles voorspiegelde, staarde hij in het wakker en helder vlammende haard vuur. Menig half uur vloog zoo voor hem om. Wanneer alle idealen, die ooit in eenig mannelijk brein zijn opgekomeD, op het vuur gelegen hadden, had het niet geestiger kunnen branden. En toch, Banjaert was geen droomer, hij was een wakker man; doch deze maal, de eerste na vele jaren, genoot hij al het betooverende der luchtkasteelen en der tooverpaleizen. Hij zat, zooals zeker geestig schrijver dat noemt laan den oever van de heilige Ganges en was opgetrokken tot in den zevenden hemel." Minder aangenaam waren de gewaar wordingen die zich van juller Eva begon nen meester te maken. Zij zat achter de tafel en veikeerde in haren mok lijd daarom had ze haren meester niet her innerd, dat het lijd werd, den avond maaltijd te gebruiken; daarom sliep ze niet, daarom dacht ze. Als de jonker eens eene vrouw in huis bracht, als zij het huisbewind en de sleu tels eens moest overgeven? Maar wat zoude de jonker er aan hebben dat hij huwde? Had hij thans niet zulk een genoegeljjk leven als iemand maar kon bedenken? Hij zoude bepaald ongelukkig zijn met eene jonge vrouw, die zeker heel veel kinderen zoude krijgen. Zoo'n jonge vrouw heeft geen verstand, ze denkt nergens anders aan dan aan uitgaan en plezier hebben. Hoe zoude zou één hier den boel overhoop halen I Want welke vrouw van den tegenwoordigen tijd zoude willen wonen te midden van zulke oude meubelen of door kleine ruitjes in de wereld kijken! Wat zoude de jonker veel van zjjne gewoonten moeten veranderen. Hoe zoude zij hem niet dwingen gedurig visites te gaan maken, hem, die thans nooit uitging, en bezoeken te ontvangen van allerhand vreemd volk; hem, die thans zelden iemand zag en zoo eenvoudig en op zjjn gemak altjjd gekleed was Wat zoude ze het vermogen dat hij (met hulp zijner huishoudster natuurlijk) tot zulk een aanzienlijk bedrag als het heden had, (want de jonker is veel rijker dan iemand denkt) had opgevoerd, verkwisten. Ze zuchtte, de arme Eva, terwille van haren heer, van wien ze, hoewel hij in hare oogen verschrikkelijk vele en grove gebreken had, toch veel hield en die nu naar alle waarschjjnlijkheid door dat slechte boek en dien vervelenden dominé aangespoord, zich ongelukkig zoude ma ken, want zie, daar was nu volstrekt niets vóór dat hij zoude huwen, en inte gendeel alles tegen. Wat haar zelf aanging, het zoude voor haar onmogelijk zijn al die ellende aan te zien. Ze zoude geen uur in huis willen blijven met zoo'n indringster, want wie anders dan eene indringster zoude er toe kunnen besluiten een man te huwen van in de veertig jaren, met reeds grijze haren. Trouwde hij met iemand op jaren, dan was hij bepaald de dupe van eene intrige, en deed hjj het met een jong meisje, wel haar dacht dat zoo'n kleuter van een jaar of twintig zich de oogen uit het hoofd zou moeten schamen voor ze huwde met iemand, die haar vader wel zou kunnen zijn. En toch, hij zou wel zoo'n jong schepseltje nemen krjjgen zou hij er wel een op een der naaste buitenplaatsen of misschien, wat nog erger was, een uit de stad gaan halen; ach ja, het lieve geld, het aan raden van de ouders, de weinige gele genheid om een goed huwelijk te doen in dezen tijd, ja wel, zoo'n lichthartig wezentje zou alles doen om het hoofd van den jonker op hol te brengen. Zij (Eva) had gelukkig wat overgelegd; zij zoude in het dorp een huisje huren en stilletjes gaan levenhaar zoude het huwelijk van den jonker van groote zor gen en lasten ontheffen, die zij alleen op zich bleef houden om zjjnentwil, maar als hij niet langer tevreden was op dezen voet ie leven, moest hjj het maar weten. Zij zoude er nooit aan gedacht hebben hem in den steek te laten, daarvoor was ze niet genoeg voor haar zelve alleen op belang uit maar niet zoodra had die leelijke dominé hem uit dat gemeene boek, die vervelende en schandelijke dingen voorgelezen of, jawel, zjjn hoofd was op hol. Zoo zjjn de mannen 1 Alle met één sop overgoten I Aldus besloot ze hare overdenkingen van welke we slechts het resumé mededeelen. «Voor haar part moest de jonker maar weten wat hij deed, maar daarvan was ze zeker, dat het er hem naar zou gaan." Dit laatste is eene waarheid, die niet valt tegen te spreken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1