Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten De verfraailngs-vereeniging te Zeist. Men schrijft uit Zeist: »In den korten tijd, dat alhier een ver- fraaiingsvereenigiog bestaat, is reeds zeer veel gedaan om het verblyf, meer in het bijzonder het zomerverblijf, in deze ge meente aangenamer te makeo en daar door ook het vreemdelingenbezoek te doen toenemen. Zoo heeft deze vereeni- ging op de meest gewenschte punten zit banken doen plaatsen, waaraan groot gebrek was. Het middelpunt van de kom der gemeente zal door haar toedoen van het Rijk een geheel nieuwe I estrating verkrijgen, het onderhoud van het be kende Zeister park is door de vereeniging van de gemeente overgenomen, en dit wordt thans zeer fraai aangelegd. Voorts zijn verschillende gedeelten in de ge meente, welke verwaarloosd waren, door de vereeniging in beteren staat gebracht. «Nog moet vermeld worden, dat op haar aandringen binnenkort de Stichtsche- en Oosterstoomtrammaatschappyen hare lynen hoogstwaarschijnlijk zullen door trekken tot aan het herstellingsoord «Bethanië", hetgeen ook voor de vele vreemdelingen, die Zeist in de zomer maanden bezoeken, van groot gemak is, daar het genoemde herstellingsoord in het schoonste en gezondste gedeelte der gemeente gelegen is." Hollandache Wielrijders naar Engeland. Door de «Stanley Club" is voor het bezoek der wielrijders uit Nederland reeds een programma opgemaakt en aan het bestuur der Haarlemsche wielrijders «Ket- tinganggers" toegezonden. De leden der «Stanley Club" trachten alles in het weik te stellen om het tegen bezoek zoo aangenaam mogelijk te maken en tegelijkertijd aan het aangename van den tocht het nuttige te verbinden. Zaterdagmorgen, 3 Augustus, komen de reizigers ongeveer 8 uur in Londen aan, gaande via Harwich. Gezamelijk zal in het Great Eastern Hötel bij het spoorwegstation worden ontbeten en de verdere dag wordt geheel in Londen door gebracht, om enkele der belangrijkste plaatsen en gebouwen te zien. De avond zal worden doorgebracht in een der vele groote plaatsen van amusement. Gelo geerd zal dan worden in het Great Eastern Hotel. Zondag-morgen worden zoo vroeg mo gelijk de rywielen bestegen en na op den doortocht nog enkele gedeelten van Londen bezichtigd te hebben, wordt ge reden naar Richwood Park, het Terrace, van waar men een der fraaiste cezichten heeft op de Theems, verder Bushey Park en Hampton Court Pallace, waar gelunchd zal worden, 's Middags zal de tocht gaan naar Windsor. Den volgenden dag wordt doorgereden naar Brunham-Deeches (een prachtig woud) en vandaar naar het Kamp, waar de middag zal worden doorgebracht. Dinsdag zullen worden bezocht Eton- Colleges en Windsor Castle, het konin klijk verblyf, door het Windsor-Park naar Virginia-Water. Van hier kunnen zy vertrekken, die weder naar Nederland teruggaan met den avondtrein van 8 uur, waarbij eenige leden der »Stanley-Club" bij hun vertrek aanwezig zullen zyn. De volgende dagen zullen grootere tochtjes worden onder nomen doch daaromtrent zijn nog geen nadere plans vastgesteld. Het officieele bezoek duurt slechts de vier bovenom schreven dagen. H. Ct. Bij het omspitten van grond te Meerhout (Noor-Brab.) vond de land bouwer J. H. een ijzeren pot met gouden munten. De meesten dateeren uit de 15e eeuw en zijn geslagen ouder de regeering van Arnoud van Gelder (1423 147J(, terwijl er ook vier Saksische muntstukken bij waren. me dat ook nog eventjes onder den neus, alsof hij zeggen wilde: «en voor u, heer notaris, is de kans verkeken ooit een duit van den jonker te zien. Een klein kind, een bastaard van uw zwager, heet al met diens naam en naar diens huis, en zal derhalve ook diens erfgenaam zijn." »Maar het is verschrikkelijk wat ge me daar vertelt," zeide mevrouw van Veenwyk »wie had zoo iets ooit kun nen denken I Ik had altijd gedacht dat my n broeder ongehuwd zoude sterveD." «Jawel, dat kan ook heel goed gebeuren, maar wat is het dan nog, nu er een Willem ter Heide bestaat, dien hij als zijn zooo beschouwt?" »'t Is verschrikkelijk," antwoordde zijn gade, terwijl zij op nieuw in tianen uit barstte, «en dat ik nu myn broeder van zulk een kant moet leeren kennen I" Beide echtelingen bleven een geruimen tijd ieder aan zijne eigene gedachten overgegeven. «Zoude er niets aan te doen zijn?" vroeg eindelijk mevrouw van Veenwijk. 1 Als gy of ik eens met hem ging spreken «Het beste is," meende de notaris, «dat wij ons zooveel mogelijk buiten de zaak houden. Hij zal in de volgende week wel eens hier komen en ons alles ver tellen. Wij moeten hem zachtzinnig be handelen, dat zal het beste zijn. Hem De ijmkers hebben in Gooi en Eem- land geen reden tot klagen. Dank zy het voortdurend gunstige weder, hebben de byen het op de klaver en veldbloemen goed gedaan, zoodat de korven ongeveer 25 oude ponden wegen. Wat het zwer men betreft, dit gaf ook stof tot tevreden heid, daar de stokken bijna verdubbelde. De korven worden nu overgebracht naar de boekweit, die prachtig te veld staat, zoodat het jaar 1895 een voordeelig jaar beloofd te zijn. Stemmings- varia. Bij de jongste gemeenteraadsverkie zingen is in gansch Nederland het minst aantal stemmen uitgebracht in de gemeente Putte (N.-B.), nl. in het geheel 16. Het stembureau heeft dan ook niet langer dan 10 minuten werk gehad, om de stembriefjes na te zien. Het vreemde van deze stemming is echter, dal de twee aftredende leden niet herkozen zijn. Als een bewys van hoeveel beteeke- nis te Druten de fruithandel is, wordt van daar gemeld, dat door den commis sionair F. J. van Heereveld in eenige dagen tijds werden ontvangen 40.000 kilo's zwarte aalbessen ter waarde van f 3000. Voor de krozen besteedt men thans f5 a f6 per H.L. Is het Hbl. juist ingelicht, dan moet H. M. de Koning-Regentes geweigerd hebben het bevorderingsbesluit van eenige officieren van het wapen der artillerie goed te keuren, omdat kapitein Seret, lid van de Tweede Kamer, niet voor bevordering, maar voor peosioneering zou zijn voorgedragen. De wedstrijd tusschen de Amerikaan- sche dame, die jl. Zondag op de CJtrecht- sche Wielerbaan te paard zou rijden tegen wielnjders, viel leelijk io het water. De dame te paard reed natuurlijk langs de binnenzijde van de wielerbaan over het grasveld, dat door den legen echter zoo doorweekt was, dat het paard op som mige plaatsen er tot de knieën inzakte, en het, vóór de geheele afstand was af gelegd, met zijn berijdster neerstortte. Noch het paard, noch de miss bekwamen «persoonlijke ongelukken". Var. de voort zetting van dezen kamp moest echter worden afgezien. Het zou wellicht ver standiger geweest zijn hem niet te begin nen, daar de toestand van het terrein toch wel geen geheim zal geweest zyn. De verkiezingsstrijd in Engeland, hoe wel nog niet geheel geëindigd, is nu toch reeds feitelijk ten gunste van de anti liberalen beslist. Dit werd ook erkend door Sir William Harcourt, in eene redevoering die hy hield te Tredegar, in West-Monmouth- Shire, het district, dat dezen liberalen leider nu waarschijnlijk naar het Lager huis zal afvaardigen. Sir William gaf toch den moed nog niet op. Hij herinnerde aan de nederlaag, door de liberalen in 1886 bij de stembus geleden. Bij deze verkiezingen behaalden de Tory's eene meerderheid van 126 stemmen, welke eenige jaren later veranderde in eene minderheid van 40 stemmen. «De liberalen", zeide de heer Harcourt, hebben reeds ernstiger teleurstelling on dervonden. Met goeden moed, goed ver trouwen en goede beginselen is ook deze nederlaag wel te herstellen." Voor de liberalen en de Ieren, die alleen van dezen de zelfregeering, welke zij reeds zoolang begeeren, kunnen ver wachten, is net zeker te wenschen, dat Sir William gelyk zal hebben, maar na tuurlijk kan nu van Home-rule vooreerst niets komen. Gelijk de heer Italfour dezer dagen betoogde is de beteekenis van de overwinning, welke door de conserva tieven en unionisten is behaald, vooral verwijtingen te doen baat niet, de kogel is door de kerk en wij konden hem licht geheel van ons afkeerig maken. Wij moeten ons betoonen zooals wij werke lijk zijn, zijne nasste en hartelijkste be trekkingen, en zoo zien ten minste nog iets uit den brand te redden voor onze dochter." >'t Zal een schrikkelijke slag voor Marie zijn," begon mevrouw weder. «Ze had er stellig op gerekend nog eens eigenares van het huis ter Heide te worden. Wij hebben het arme kind ook nooit anders voorgespiegeld. Hoe pleizierig zoude dat niet voor ons geweest zijn, voor mij althans, want het goed is loch ook van mijn vader afkomstig. Gelukkig dat ze nu buitenlands is. Ik kan haar nu lang zamerhand op het voorgevallene prepa reeren; maar weet men niet wie de moe der is?" «Kiezelbeek fluisterde mij in, dat men Cornelie Kneppers voor de moeder houdt. Zij is ongesteld geweest, juist in den tijd toen de zaak moet voorgevallen zijn, en de jonker moet nog al werk van haar gemaakt hebben." «Maar ik kan niet begrijpen dat hy haar niet getrouwd heeft," zeide mevrouw van Veenwijk. «Cornelie is ten min ste was want wie kan nog op de menschen staat maken een heel lief hierin gelegen, dat het Home-rule-vraag- stuk voorloopig weer in den doofpot gaat. Het Balkan-schiereiland heeft in d laatste jaren slechts zelden zoo zeer de aandacht getrokken als thans In Bul garije de moord op den vroegeten dicta tor in Macedonië woetingen, gelicht tegen het Turksch beheer. Officiëele berichten beweren, dat laatst genoemde woelingen weinig te beteekenen hebben. Particuliere mededeelingen spre ken evenwel van het tegenovergestelde. Aan de Frankfurter Zeitung wordt ge meld, dat tusschen Radovic en Strumic een ernstig gevecht heeft plaats gehad tusschen opstandelingen en vijfduizend Turken. De laatsten zijn op de vlucht geslagen met een verlies van zes honderd man; de opstandelingen bezetten een onneembare positie. Een ander gevecht tusschen opstande lingen en Turksche troepen heeft plaats gehad in het district Malischewske, en ook daar hebben de opstandelingen het terrein behouden. Deze berichten zijn afkomstig uit hel orgaan van het Macedonisch comité en misschien zal elke overwinning der op standelingen een Chineesche overwinning blijken te zijn. Maar toch gelooft men volgens de Frankfurter Zeitung in de diplomatieke kringen te Sofia aan de juistheid dier berichten, al zijn ze ook niet officieel bevestigd. Bedenkelijker echter dan deze overwin- ningsberichten wordt genoemd het feit dat in Sofia een paar dagen geleden een rood gedrukte oproeping onder het volk is rondgedeeld, onderteekend door zes gewezen officieren. Deze oproeping moet luiden: «De teerling is gevallen. Macedonië verheft het vaandel der revolutie, het vaandel der vrijheid! Hongerig, dorstig, naakt en zonder wapenen begint Macedo nië den stryd. Onze onteerde moeders, onze vermoorde vaders roepen om hulp. Wilt gij, broeders, het lijden van het arme volk werkeloos aanzien? Wij zijn toch van hetzelfde bloed en denzelfden stam. Van de hoogte van het Perim- gebergte roepen wij u de heilige woorden toe: «Vrijheid of doodI" Broeders, komt, om met ons te sterven I" De onderteekenaars van deze oproe ping waren vóór twaalf dagen nog ac tieve officieren in het Bulgaarsche leger. Toen dienden zij een verzoek om ontslag in en gingen naar Macedonië, zonder af te wachten, dat aan hun verzoek werd voldaan. Na krachtigen invloed der ver tegenwoordigers der vreemde mogend heden werden zij langs disciplinaire weg uit het leger ontslagen, doch in het ma nifest noemen zy zich nog reserveofflcie- ren. Naar wy uit goeden bron vernemen heeft de heer H. C. van Dam bij de jongste verkiezing tot lid van den ge meenteraad gekozen deze benoeming niet aangenomen. De Amersfoortsche processie naar Kevelaar zal Maandag 19 Augustus per extra-trein van 8.40 'a morgens van hier vertrekken en Woensdag deu 21. tegen half zeven 's avonds hier terugkeeren. Aan den opperwachtmeester M. P. Daniëls, van het le regiment veld-artillerie hier, is wegens lichaamsgebreken een voortdurend pensioen verleend. De batterijen van het le regiment veld-artillerie hier, welke in 't laatst der maand naar de Legerplaats bij Oldebroek marcheeren, zullen van 26 op 27 dezer te Apeldoorn worden ingekwartierd. Heden avond te half acht zal het muziekkorps van het 5e regiment infante- meisje; mij dunkt, al hebben ze geen geld, déér zoude mijn broer niet op ge zien hebben, daar heeft hij nooit op ge zien." Hoe de vork eigenlijk in den steel zit, begrijp ik ook niet," meende de notaris; «ik vertel maar over wat mij gezegd is, misschien vernemen we er wel meer van; uw broeder zal, hoop ik, tegenover u open genoeg zijn." Daarop was mevrouw gerust. Doch reeds voor zij den jonker zagen, hadden ze nieuwe reden tot ongerustheid, want daar was het pootje van den jonker op den bepaalden Zondag genoeg hersteld was, had hij zich in zijn rijtuig naar de keik laten brengen, en steunende op een stokje, plaats genomen in de heeren'ank. In het ryluig zat ook Eva. De dominé hield een flinke preek, die, daar ze de woor den: «wee die de ergenis geeft" lot tekst had, en de schuldige vader en moeder, maar ook het praatzieke en lichtvaardige publiek er io niet gespaard werden, vooral wat het eerste betreft, grooten indruk gemaakt had, en aller oogen doen richten bemtelings op den jonker en op Cornelie Kneppers. De jonker stond met rustigen blik en schijnbaar gevoelloos als een rots, dat aaDgapen door, even als geen trek op zyn gelaat de minste triumph of aandoe- rie, onder directie van den heer Van Aken, op bet terras van Amicitia een muziek uitvoering geven. Het programma luidt als volgt: 1. Em'/tig der Gaste auf den Wartburg aus «Tanhauser Rich. Wagner. 2. Ouverture «Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien" Von Suppé. 3. sL'inauguration", gavotte Van Aken. 4. Souvenir de l'opéra Mig non" Ainb. Thomas. 5. Ouverture nPhèdre" Massenet. 6. »Le réveil du lion", Caprice héroique De Kontsky. 7. (a. »La Sérénade" Braga. (b. «Invitation i la valse" C. M. von Weber. 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra «Don Juan" de Mozart Fr. Dunkier. Van den bekenden schrjjver H. Th. Chappuis zal een oorspronkelijk boek ge titeld tMonsieur Paljas" het licht zien bij den uitgever J. Valkhoff, te Amers foort. De gemeenteraad van Hilversum heeft besloten, in de politieverordening de bepaling op te nemen, dat het voortaan verboden is, op den openbaren weg den inhoud van een gedrukt of geschreven stuk, verkort of in zijn geheel, in de bewoordingen van het stuk of in andere woorden bekend le maken. De wijze, waarop in den laatsten tijd met Recht voor Allen en inzonderheid met De Baanbreker wordt gevent, maak deze bepaling noodig. Wanneer zal dit goede voorbeeld alhier worden gevolgd Te Petersburg zijn thans voor het bestellen van telegrammen tweewielers ingevoerd. Wanneer deze goed aan hel doel blijken te beantwoorden, zullen zij in alle groote steden van Rusland worden ingevoerd. Een vijftigjarig wednwnaar- schap. Te Mierlo (N.-Br.) werd verleden week een zeldzaam feest gevierd. Hoort men vaak vau zilveren en gouden bruilofts feesten, nog nooit is misschien gehoord van de openbare viering van een vijftig jarig weduwnaarschap. Dit geschiedde aldaar door zekeren Donkers en bij deze gelegenheid onthaalde hij op onbekrom pen wijze alle weduwnaa s van het dorp. Wanneer men den krassen grysaard daarheen ziet stappen, zou niemand zeg gen, dat hij zachtjes naar de negentig gaat. Nog dagelyks ziet men hem op den akker of in de schuur, met den ijver van een veertiger, druk aan het werk. Te Schmitten, inhet Zwit ser s c h kanton Freiburg, heeft men in een kiezelgroeve een belangwekkende oudheidkundige ontdekking gedaan. Men vond daar drie menschengeraamten, een wel 7 voet lang, waarvan twee nog in goeden staat, met ongeschonden tanden, allen gelegd met het gezicht naar het Westen en op die geraamten eenige bronzen gespen, fraai versierd, een ge deelte van een armband en een gladden bronzen vingerring. Die oudheden zullen waarschijnlijk in het kantonnaal museum worden bewaard. Men zal den grond daar vetmoedelijk een oude begraafplaats nog verder onderzoeken. In Zuid-Tyrol stortten eenige En- gelschen, die zonder gids den Ortler wil den beklimmen, in een afgrond. Het gezelschap, beslaande uit drie heeren en twee dames, werd gered en naar het bótel teruggebracht. Allen onvingen ech ter zoo ernstige kwetsuren, dat zij nog geruimen tijd onder geneeskundige be handeling zullen moeten blijven. Eeu liolleiul paard op zich zelf is nu niet zoo'n groote zeldzaamheid. Doch dat een paard in een draaimolen ning verried, loer. het publiek indachtig werd gemaakt op het cevaar en de zonde, gelegen in het voorbarig vellen van een oordeel over zijne naasten. Hoe men ook hierdo ir heiligschennis konde begaan, den Schepper in het schepsel hoonende eri dat, hoe licht velen ooit hierover mogen heen stappen, hij, die lichtvaardig oor deelt en veroordeelt, zich zeiven evenzeer een oordeel eet en drinkt bij het nacht maal des Heeren als zij, die met de mis daden besmet zijn waarom men het vonnis over hen uitspreekt; ja dat het een op merkelijk verschijnsel is, dat niet zelden zij het eerst en gemakkelijkst schuldig worden, die het meest en het luidst over anderen een hard woord vellen, en dat wel gewoonlijk schuldig in dezelfde zaken, die zij zoo buitengewoon berispen. Hij vermaande daarom een iegelijk zijn geweten ernstig te onderzoeken en voor zoover men zich aan deze ergenis schul dig kende, met waar berouw afstand van de zoude te doen, opdat allen bij het naderende paaschfeest, het nachtmaal konden gebruiken, als een teeken dat zij in vrede en liefde leefden met hunne naasten, hunne broeders en zusters door Jezus Christus, van wien we geleerd heb ben tot God te mogen spreken als lot onzer aller Vader. Cornelie Kneppers verschoot geJurende op hol slaat, zal wel niet zoo dikwijls voorkomen. Toch is dat dezer dagen te Parijs ge beurd. Het dier draafde dolzinnig rond en al de houten paardjes in den molen gingen in een angstwekkende vaart mede. De kinderen die er op zaten schreeuwden en sommige moeders, die er by stonden vielen in bezwijming. Wonder mag het heeten dat er geen ongelukken gebeurd zijn of een der kinderen er afgevallen is. Het gelukte na kortentijd het woeste paard tot stilstand te brengen. Spoorwagens van aluminium? Het is nu uitgemaakt, dat aluminium als scheepsbouwmaterieel onbruikbaar is. Het zuivere metaal wordt, als beslag voor de kiel van schepen, door hét zeewater aangegrepen en in zijn legeeringen, voor zoover die tol nog toe op dat punt zijn onderzocht, heeft het zich eveneens on doelmatig betoond. Een grootere toekomst heeft het echter misschien bij den spoorwegbouw. Door de Russische technische vereeniging is een bijzondere commissie benoemd, die de bruikba irheid van het alumiuium bij den spoorwegbouw zal beatudeeren. Blijkt het bruikbaar te zijn dan is den eenen kant, door het lichter worden der wagens een meerdere snelheid te ver wachten, terwijl ook, als gevolg van lichteren gang, de tieinen uit meerdere wagens kunnen bestaan. De Fransche luchtreiziger Berson heeft met een luchtballon de grootste hoogte bereikt, waarop de mensch tot nu toe geleefd heeft. Op 6000 M. hoogte, bij een temperatuur van 25.5° C. was hij zeer wel, alleen was hij eenigszins ver moeid en had hy wat hartkloppingen. Op 7500 M. begon hij uit stalen cylinders zuurstof in te ademen. Op 8400 M. was hij korten tijd bewusteloos. Op 8700 M. bij 30 8° C. was hij geheel normaal, ter wijl hij iedere seconde zuurstof inademde. Toen hij 9100 M. bereikt had was zijn ballast op, maar hij meent dal hy ge rust nog 1000 M. hooger had kunnen stygen. De Fransche administratie. Een beambte aan de Parij6che gemeente administratie meende zich heel verdiens telijk te maken door bij een fabrikant dien hij kende goedkoope lantarens te koopen en wel 175 tegen 3.25 francs het stuk. De firma wilde ook wel eens leveren aan de gemeente en zond dan ook een nota in tot eer. bedrag van 568,75 fres. Nu zou het zeker voor iedereen een eenvoudige zaak zijn geweest om de re kening te voldoen, maar de gemeente administratie van Parijs denkt daarover anders. Na verscheidene weken ontving de fabrikant 175 nota's waarop van alle lantaarns afzonderlijk stond aangegeven waar ze voor gebruikt waren en deze moesten door den leverancier geviseerd teruggezonden worden aan de adminis tratie. Daarop verliepen er weer eenige weken en nu kreeg de fabrikant een nieuw pak papieren, met 175 bons vosr 3.25 fres. ieder. Al deze bons droegen de onderteekening van den directeur der gemeentewerken en waren door verschil lende handen gegaan. De firma denkt dat een bediende eenige uren zal noodig hebben voor hij het geld heeft gëincas- seerd. Zij wil niet meer leveren aan de gemeente. de pieek gedurig van kleur en durfde hare oogen niet opheffen, daar ze overal, waar ze heen zag, uitvorschende, spot tende of di eigende en verooi deelende oogen op zich gericht zag. Zij beproefde mede te zingen toen de gemeenten het gezang aanhief, maar de woorden bleven de arme schilderes in de keel stekenzij kon geen enkel geluid geven. Haar hart was koud of een ijsschol er op lag, eene rilling voer haar door de leden, haar hoofd werd gloeiend heet en vruchteloos maakte zij gebruik, eerst van haar eau- de-cologne-fleschje en toen dat uitgeput was van dat harer moeder. Zij beefde en klappertandde. Zoo worstelde zij onder de preek met zich zelve. Zij ge voelde dat het vonnis over haar was uit gesproken en zij had geen kracht appèl aan te teekenen, geen kracht om zich onverschillig te houden onder den druk der verdenking, die ook zij wist dat op haar lag. Ter sluiks had zij het gewaagd naar den jonker te zien en de zielekalmte welke op diens gelaat heerschle had haar nog meer ter neder geslagen. Die onver schilligheid, die koelheid voor hel oordeel van het publiekwat moest zij er van denken? Was die werkelijk of geveinsd? «God weet het alleen hoe dit alles ein digen zal, hij make het naar zijn welbe hagen bad zij gedurig bij zich zelve, maar vond in dat bidden geen rust en huiverde onwillekeurig bij die bede, welke door duizende duistere gedachten als schimmen verdrongen werd. Toen de predikatie geëindigd was, trad vrouw Zoethout met het kleine kind uit de gerfkamer te voorschijn. Allen rek ten de halzen, in de hoop, eenige bijzon derheid aan hel kind of bij de plechtig heid te zien. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2