NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND BANJAERT. Woensdag 31 Juli 1895. Vier-en-twiiitigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BINNENLAND. Feuilleton. i\o. 61. AMERSFOO COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 lesenden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Fngezondeu stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J SLOTHOUWER. Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De reis der Koninginnen. Voor het huldeblijk van Drentsche vrouwen, dat den Koninginnen zal wor den aangeboden, is ruim f 2800 bijeen gebracht. Door bet comité te Assen is een schilderjj aangekocht van oen schil der Van Hamel, voorstellende een gezicht op Anderen, gemeente Anloo. De schil der ijvervat in een mooie lijst, zal den Koninginnen worden aangeboden begeleid van een album, waarin de namen der geefsters calligrafisch zullen zijn opgetee kend door den bekenden calligraaf A. Grevenstuk te Amsterdam. Het album zal versierd zjjn met het wapen der pro vincie in zilver en op een lessenaar rusten. De diners, door de provincie en ge meente in het begin van September te geven, waaraan de Koninginnen zullen aanzitten, zullen geleverd wordenvoor de pro'.fncic, door den heer Zomerdijk Gussink le Amsterdam, voor de gemeente, door den heer Van den Bijllaardt le Leeuwarden, die ook voor de provincie indertijd de diners bij het koninklijk bezoek heeft geleverd. In Drenthe schijnt de kookkunst nog niet zeer ontwikkeld. Te Meppél heeft het feestcomité beslo ten, bij tiet bezoek der vorstinnen op Dondeidag 5 September een allegoriscben optocht te houden en vuurwerk af te steken. Tevens zal men zien gedaan te krijgen, dat de vereenigingen, die aan dien optocht deelnemen, zich met hare banieren bij deo rit der Koninginnen op een geschikt punt zullen opstellen. Door de Zwolsche gymnastiekvereni ging is besloten, in den optocht bij het aanstaande bezoek der Koninginnen met een zoogenaamden bedelwagen deel te nemen. H.H. M.M. de Koninginnen zullen Zaterdag een bezoek brengen aan Hunne Doorluchtigheden den Vorst en de Vorstin van Bentheim en 's avonds naar het Loo terugkeeren. Naar wij uit goede bron vernemen, zal, op voorstel van den heer luit.-gene- raal, inspecteur der cavalerie, aan een 12-tal officieren der bereden wapens, een rijcursus te 's Gravenhage gegeven worden, onder leiding van den vermaar den kunstrijder van het circus Carré, den heer James Filles. De cursus zal een maand duren. Dronken biggen. Om te zorgen, dat biggen, welke frau duleus Duitschland worden ingevoerd, op houden met liet bekende geknor, dal op grcoten afstands hoorbaar is, geven de smokkelaars hun oud bier te drinken. De biggetjes worden dan zoo stil als muisjes en kunnen dan onopgemerkt het land binnengebracht worden. Te Leuth, bij Kaldenkirchen, werden dezer dagen tien biggen in beslag geno men, welke waarschijnlijk al te veel of al oud bier hadden gedronken en niet m^er recht op hunne poolen konden staan, zoodat de geleiders hen aan hun lot had den moeten overlaten. Van deze biggetjes kon met recht ge zegd worden dronken als een zwijn. Muskus. De gemeente Hardingsveld geniet te genwoordig liet twijfelachtige voorrecht om op muskusreuk vergast te worden. De uit Drente verdreven muskusfabrikant heeft e' zijn fabriek overgebracht op een woonark, waarin hij, op de rivier de Merwede, zijn fabiikaal voortbrengt. liet Czaar Peter-huisje. Het houten omhulsel van het Czaar Peter-huisje te Zaandam zal worden ver vangen door een steenen gebouw in Gothischen stijl, en het houten hekwerk aan den ingang door een fraai gesmeed jjzeren. Het gebouwtje zal voorts aan drie zijden door een 3.50 meter hoogen muur worden ingesloten. Dit alles ge schiedt op kosten van den keizer van Rusland, wien het huisje met terrein in eigendom toebehoort. Te Breda was het de vorige week marktdag. Het marktplein stond vol kramen en tenten, gevuld met allerhande waren en snuisterijen. Daar op eens komt een verschrikkelijke hoos opzetten en neemt tot schrik en ontsteltenis der eigenaars, kraampjes en tentjes, met alles wat er zich in bevindt, de hoogte in. Na verloop van enkele secondan werd alles wer op den grond neergeploft, maar den chaos te beschrijven, die zich toen voordeed aan de oogen van de jam merende kooplieden, is niet mogelijk, lie verwoesting was groot, de schade zeer aanzienlijk. Het ongeluk le l.obtlk. Als vergoeding der schade veroorzaakt door de dynamietontploffirig van 19 Maart, ontving men in de gemeente Herwen en Aerdt (waaronder Lobith) tot een bedrag van f2154,80, voor liet schip der wed. P. Vermaas f 1743,60 en voor de Gesina, het schip van Schoenmakers, f 105i.50. Bresser te Gent, knecht van Schipper Leende! ts, geniet een gulden meer per dag tot nader order. De laatste valkenier. Te Valkenswaard is plotseling overle den de heer A. Mollen, de eenig overge bleven valkenier. De heer Mollen had een groote bedre venheid in het africhten van valken voor de jacht, waarvoor hij nog geregeld, vooral in Engeland, afnemers kon vinden. Met hem verdwijnt de laatste der valke niers. Tot dusver was liet beroep van vader op zoon overgegaan, maar de zoon van den nu overleden lieer Mollen koos een ander beroep, omdat de valkenjacht hoe langer hoe meer in onbruik raakt. Naar wij vernemen is de bekende firma Draisma van Valkenburg te Leeuw arden, voor hare inzendingen LEVER TRAAN, wedeiom met goud bekroond; nu op de Weieldtentoonstelling te Am sterdam. Had het Uitvoerend Comité der In ternationale Bakkerij-Tentoonstelling, ver leden jaar te Amsterdam gehouden, een paar maanden voor de opening het ver lies te betreuren van zijn voorzitter, vader Siemons, ook aan hst Eere-Comité van den Internationalen Wedstrijd van Voedingsmiddelen en Hygiéne, jwelke van 31 Augustus tot 2 October hier in het Paleis voor Volksvlijt zal plaats hebben, is een lid ontvallen, en wel door het overlijden van Z. E. den Hr. Tahir Bey, le Konstantinopel, oud-adjudant van Sul tan Abdul-Azis, en Ridder der orde var. den Nederl. Leeuw. In diens plaats is benoemd de Hr. H. C. Funke, voorzitter van den Ned. Bak-1 kers-Bond. Bovendien is in dit Comité benoemd de Hr. A. Kreunen, verleden jaar Penningm. der Bakkerij-Tent. Einde lijk is tot gedelegeerd Commissaris be noemd de Hr. J. Borgerhoff van Sassem, die verleden jaar dezelfde functie uit oefende bij de Bakkerij-Tentoonstelling Waren reeds een paar weken geleden een agent naar Italië en een ander naar Duitschland vertrokken, om daar in liet belang der zaak werkzaam te zijn, thans bezoekt een derde agent met gelijk doel Frankrijk. Verscheiden groote firma's, zoowel uit het binnen- als uil hel buitenland heb ben bereids plaatsruimte besproken, zoo dat het vermoeden gewettigd is, dat alleen de thuisblijvers onrecht zullen hebben. De levering der eereblijken, Eerekrui zen en Medailles,welke ter beschikking van de inzenders zullen gesteld worden, is opgedragen aan de Koninki. Utr. fa briek van Zilverwerken van den Hr. J C. Begeer, te Utrecht, die ook verleden jaar de zoo fraai gegraveerde medailles heeft geleverd voor de Bakkerij-Tentoon stelling. De uitvoering der Diploma's is opge dragen aan de HH. Faddegon Co., lilho- graphen alhier. Aan den grooten Wedstrijd zullen nog verschillende, nader bekend te maken, tijdelijke wedstrijden worden toegevoegd, terwijl in den tuin van bet Paleis nog een aantal attracties gevonden zullen worden. Het aangename zal dus gepaard worden aan liet nuttige. De Mij. tot Exploitatie van Staats spoorwegen en de Holl. IJzeren Spoorweg Mij. hebben, onder de gewone bepalingen, kosteloozen terugvoer van goederen van den Wedstrijd toegezegd, voor zooverre die op de heenreis langs hare lijnen zjjn vervoerd geworden. Verschillende ernstige plannen en voor nemens zijn nog in studie. Wij vleien ons onze lezers daaromtrent spoedig meer te kunnen meedeelen. De termijn tot aanvrage van plaats ruimte blijft open tot 15 Augustus. In de bekende 50-cents-editie der firma A. W. SijtlioiT te Leiden, waarin reed» Van Lennep's, Cremer's en Jan Ten Brink's werken werden opgenomen, zullen nu ook Gerard Keller's romanti sche wei ken het licht zien (in 10 deeltjes). Wilde beesten. Wie wilde beesten wil hebben, kan nu zijn inkoopen doen. Te Rotterdam zijn met het stoomschip General Dodds, in de Entrepóthaven verschillende Afri- kaansche diersoorten aangevoerd, alsook eene volwassene leeuwin. Van wege het genootschap «Natura Artis Magisra" te Amsterdam en handelaren in dieren worden pogingen in het werk gesteld om deze dieren te koopen. Een geheimzinnige Industrie. Uit Borkei en Schaft wordt gemeld Door heeren Gebr. Dorr, zinkwitfabri- kanten te Budel, is een tweede fabriek gebouwd, welke voor circa 50 arbeiders weer werk geeft. Wat in deze tweede fabriek wordt uitgeoefend, weet nog zelfs geen enkel werkman te zeggen. Er worden nl. groote kisten met een inhoud gelijkende op roode aarde, uit de binnenlanden van Afrika aangevoerd het wordt 8an de nieuwe fabriek in ronde buizen gedaan, dan in gloeiende ovens gestoken, totdat de stof begint te vloeien dan wordt de vloeistof in vierkante vormen gegoten, een M. in 't vierkant, vervolgens wordt die vorm in koelkelders geplaatst tot alles koud is. Daarna wordt het vormsel er uitgeno men, en gij ziet voor u eeti vierkanten Meter zware gebakken grondaarde, die dadelijk in goed gesloten kisten verzonden wordt naar Roubaix, waar genoemde hee ren Dorr nog een fabiiek bezitten, waar het verder wordt afgewerkt. Volgens beweren van sommigen, moet er uit dien grond wel goud getrokken worden. **- Plaatselijke berichten Bij Kon. besl. zijn benoemd bij het wapen der infanterie tot 2e luitenant bij het 5e reg. de cadets: P. K. M. O. Gude, J. H. Hardenberg, J. R. L Jans en F. E. Knoote; bij het wapen der cavalerie tot 2e luit.: bij het le reg. huzaren de cadets: jhr. H. A. van Reigeisberg Versluys, R. O. van Manen en L. Roelfsema. OORSPRONKELIJKE NOVELLE door A. J. C. KREHEB. Het publiek oordeelde dat dezen, schan delijk genoeg, om licht te vermoeden redenen zich leenden tot het ondernomen bedrog, en zelfs zijne zuster en zijn zwa ger velden geen ander oordeel, toen hun de geheele toedracht dezer doopsgeschie- denis in geuren en kleuren verhaald werd door den gemeente-secretaris, die zich zeer gedienstig reeds des Zondags namid dags bij hem vervoegde, welke hem bij de vorige gelegenheid had uitgenoodigd, hem op de hoogte te houden. Kiezelbeek was zeer gelukkig bjj deze gelegenheid van Veenwijk een dienst te kunnen bewijzen, ja, zich zelf als huis vriend bij hem te kunnen installeeren, want hij bewonderde des notaris doch ter, die hjj nu en dan wel eens gespro ken had, met des notaris fortuin. Een huwelijk met jufvrouw van Veenwijk was het toppunt zijner wenschen, vooral wan neer hij hij was ook kandidaat-notaris daardoor allicht de opvolger van zjjn aan staanden schoonvader zou kunnen worden. IV. Eenige dagen later kwam de jonker in de stad. Zijn eerste gang was naar den kleedermaker, bij wien hij zich een paar pakken bestelde; van dezen ging hij naar den hoedenmaker, vervolgens naar den modewinkel en maakte alles in gereed heid om bij de volgende gelegenheid, als hjj zich weder in de stad veitoonde, daar te kunnen verschijnen in eene andere kleeding en als een ander persoon dan hij gewoon was te vertoonenwant een groene rok met vergulde jagersknoopen, een grijze pantalon, een breedgerande lage hoed of lakensche pet met groote klep en een paar waterlaarzen of hoog- geregen schoenen, washetcostuum waarin de jonker zich reeds gedurende jaren vertoonde, en dat bijna spreekwoordelijk het zijne geworden was. Toen hjj bij zjjn zwager kwam was het tegen koffiedrinken, en daar de nota ris nog op zijn kantoor was, vond hij zjjne zuster alleen. «Goeden morgen Klaartjel" riep de jonker haar met eene heldere, vroolijke stem toe, terwjjl hij in de kamer trad, haar met de hand greep en een zoen gaf dat het klapte, «hoe gaat het beste meid 1" Zoo mevrouw van Veenwijk tegen deze ontmoeting had opgezien, al had ze het vaste voornemen den jonker met niet de minste scherpheid te behandelen, 't was of haar hart verruimd werd toen ze het gulle, goedhartige gelaat van den landedelman zag en zijne flinke wellui dende stem hoorde. «Best Willem, best, hier is alles wel en ook Marie maakt het goed. In de volgende maand wacht ik haar terug, ik ben zeer verlangend haar na zulk een langen tijd terug te zien." «En ik ook zeide de jonker, «ik hoop maar dat zij niet al te zeer ver- duitscht is. Enfin, we zullen zien," en nadat hjj uit den rechter binnenzak van zijn jachtbuis een zakboek te voorschijn gehaald had, 't welk door een eenige malen daaromgeslagen lint gesloten was, vervolgde hjj, terwijl hij dat loswikkelde, «zend haar deze kleinigheid," hij gaf zijne zuster eene banknoot, «daar kan ze zich het een of ander voor koopen. 't Is nog weer eens eene herinnering aan haren oom, want ik zoude niet gaarne hebben dat ze mij in het vreemde land geheel en al vergat." «O mijn lieve, beste, goede broeder, mijn lieve Willem," zeide mevrouw van Veenwijk, die tot tranen toe geroerd werd door de hartelijke, milde liefde van den jonker, en ze ging voor hem staan, nadat hij in eene fauteuil had plaats genomen, «mijn beste broeder, voor wien ik geen naam weet te bedenken die uitdrukt hoe veel ik van u houd," en ze greep des jonkers beide handen nadat bij zjjne por tefeuille weder geborgen had, staarde hem lang en uitvorschend, maar met tranen in de benevelde oogen in zjjn trouw hartig gelaat en poogde door zijne blauwe oogen in zijne heldere ziel te lezen. De jonker wist niet wat dit te beduiden had: «is er iets niet wel?" vroeg hij. «Neen, goddank, alles is wel," betuigde zjjne zuster, «neen, wat men ook zeggen moge, ik kan het niet gelooven!" «Maar wat is er dan?" vroeg de jon ker die, gelijk het gewoonlijk gaat, de laatste persoon was die iets vernam van het praatje waarin hij een hoofdpersoon was, «wat is er dan? ge maakt me wer kelijk nieuwsgierig." «Men zeide men heeft ons veront rust, men wilde ons vertellen, dat men u een klein kind had in huis ge bracht en dal dat kind uw kind is." Het was er uit. «Ah I" Dat was alles wat de jonker, voor wien plotseling een licht opging, voor het oogen- blik uitte. Hij maakte zijne handen los uit die zijner zuster, stond op, lei zjjne armen op den rug en wandelde een paar malen in heftige beweging de kamer op en neder. Zijne zuster had weder in haren stoel plaats genomen, en staarde, terwjjl zjj hare handen op haren schoot gevouwen hield, haren broeder aan met eene uit drukking van angstige liefde, die duidelijk genoeg toonde, hoeveel er van wat hjj zoude gaan spreken, voor haar afging. Eindelijk staakte de jonker zijne kamer wandeling. Hij bleef voor zjjne zuster staan. «Clara," zoo begon hij, «Clara!" en zjjne stem trilde van de diepote aandoe ning, zoodat zij ieder maal dat hij haren naam noemde, zich in het diepst van haar hart geschokt voelde. «Clara! twee en veertig jaren ben ik nu oud geworden en heb mijr. geweten zuiver en mijn handen rein gehouden voor God en de raenschen, gelooft gij dat ik nu, nu mijne haren beginnen te grijzen en mijne jeugd voorbij gegaan is, anders zoude worden dan ik ooit geweest ben?" «Neen, neen 1" snikte mevrouw van Veenwjjk, «neen, ik zal het nooit ge looven, ik heb het nooit kunnen ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1