NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND WERELDTENTOONSTELLING HOTEL- REISWEZEN. BANJAERT. No. 65. Woensdag 14 Augustus 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. AMERSFOO VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. VAN VI. Treden wij thans het hoofdgebouw bin nen, en wel door den middelsten ingang, teneinde te beginnen met de Nederland- sche afdeeling. Zoodra wij binnenkomen wordt onze aandacht getrokken door eene groote vitrine, waarin een zeer volledige poppen- luiermand Daisy's luiermand is ten toongesteld. Niets ontbreekt er en alles is even keurig bewerkt, als smaakvol. Al de dames die er langs komen blijven ei opgetogen voor staan. Hel is eene inzending van mevr. GrotheTwiss te Hilversum en zal na afloop der tentoon stelling verloot worden. De opbrengst is door de inzendster bestemd voor de on- behuisden in Nederland. Wij gelooven dat die opbrengst nogal een aardig som metje zal bedragen, want er worden heel wat loten voor een gulden verkocht. Daar achter staal een fraaie verzame ling koperen keukengereedschap van de flrina Keuter Co., alhier. Men boude echter in bet oog dat die heeren zelf niet fabriceeren, maar alleen agenten zijn van buitenlandsche huizen, zoodat wij bier eigenlijk te doen hebben met een fabri kant uit den vreemde. Doch, daar moeten wij op de Tentoon stelling maar overheen stappen, want als al het goed van vreemden oorsprong uit onze afdeeling moest worden wegge nomen, zou er een bitter beetje over blijven. Om te beginnen zouden we dan ook de inzending van de Gruijter's stores moeten dei ven, hetgeen in der daad jam mer zou zijn. De Hr. de Gruijter heeft op een opper vlakte van een paar honderd meters zoo wat een geheele nijverheids-tentoonstelling in het klein georganiseerd. Wij vinden er o.a. zeer sierlijke meubels, prachtige tapijten en zeer handige reiskoffers uit de Grands Magasins de la Bourse, firma Guillen Co te Brussel; verrukkelijk schoon artistiek koperwerk uit Birming ham, messen en allerhande soorten van nécessaires uit Sheffield, smaakvol be werkt zilverwerk van verschillende groote engelsche firma's, parfumeriën, rijwielen, fijn geslepen kristal, waarbij wij niet vergeten mogen een keurig buffettafeltje te noemen, allerhande leisbenoodigdhe- den, en ik weet zelf al niet wat meer. In het geheel vinden we hier 15 buiten landsche firma's waaronder 7 uit Londen vertegenwoordigd. De Vlaamsche tapijten, welke de Hr. de Gruijter er exposeert voor de firma Guillon Co. hebben alle reeds in de eerste dagen na de opening der Tentoon- stellii g koopeis gevonden, iels wat trouwens niet te verwonderen is, want ze zjjn even (raai van tcekeniug als ,van kleuren en billijk in prijs. Uil hei salon van de Gruyter komen we aan de afdeeling Scheepvaart; een keurig gearrangeerd compartiment, links geflankeerd door een reusachtige pyra mide van touwwerk uit ijzer- en koper draad vervaardigd, rechts door een dito pyramide van henneptouwwerk voor rcheepsgebruik. Voorts zond H. M. de Koningin hier een keurig mahoniehouten model in van een pantserdekschip en het Ministerie van Marine verschillende mo dellen van schepen, o.a. van een ramschip, een verzameling wapens, een aantal projectielen, waarbij een voor kanonnen van 28 cm., en waarvoor eene lading met 84 kilo's buskruit noodig is; voorts een afstandsmeter, kompas enz. enz. Bovendien vinden we ook hier weer een aantal buitenlandsche inzendingen op scheepvaartgebied, meest modellen van schepen, teekeningen en kaarten, die hier stellig meer tot haar recht komen, dan wanneer zij over de geheele Ten toonstelling verspreid waren geworden. De gioote magazijnen »de Zon" hebben hierachter een viertal slaapkamers inge richt, natuurlijk elk op verschillende wijze gemeubeld, maar alle even smaak vol. Een andeie zeer fraaie inzending is die van de firma Vos Ie Grand, welke ons in de eerste plaats een eel kamer laat zien, even i ijk als confortabel gemeubeld. in hel minden staat een gedekte tafel, waarvoor verschillende inzenders hunne medewei king hebben verleend. Zoo is het eetservies en het kiistal en glaswerk van de firma Focke Meltzer, liet zilver Van den Hr. P. van Zanten, hel tafelgoed van de firma Meijer. Daarnaast meubelden de H. H. Vos Ie Grand een salon, waarvan echter de waarlijk smaakvolle stukken beter tot hun waarde zouden komen, als de ruimte wat grooter ware. De meubels staan er nu teveel op elkaar. Het is ook in dit salon, dat men het eenige hollandsche marmeren beeldhouw werk aantreft, dat op de Tentoonstelling te vinden is, n.l. een buste van de hand van Bart van Hove. Verder vinden we in onze afdeeling ook de meubels vau gebogen hout uit de bekende fabriek van gebr. Kohn, te Weenen, en die dus eigenlijk in de Oostenryksche afdeeling thuis behoorden. Zoo ook I iten de heeren van Gils van der Meer uit Rotterdam eene groote verscheidenheid van meubels zien, uil sluitend van buitenlandsch fabrikaat. Zeer fraai is een antieke en nog uitmuntend geconserveerde linnenkast uit de 16e eeuw, ingezonden door den Hr. B. Kruysmulder, maar die toch eigenlijk op een moderne Tentoonstelling niet thuis behoort. De Heeren Brunot, Roozee Co zonden eene verzameling van meubels vau Dja tihout, zeer soliede bewerkt. Wanneer wij nu nog de Amerikaansche bureaux, boekenkasten en andere kan toormeubels van de firrna Feige Desk Co en de roUingmeufelen van de firma gebs. v. Wijngaarden te Weesp genoemd hebben, gelooven wij ir, deze afdeeling de voornaamste inzendingen te hebben aangestipt. Kostbare ameublementen of meubelstukken ontbreken bij ons ten eenenmale; we vonden niets dan wat wij gewoon zijn in de magazijnen te zien staan. Van iets nieuws is ook geen sprake. Onze totaal indruk is: Wat meubelen aangaat is er in onze afdeeling niets bijzonders. Langs de Vlanuische zeekust, I. België wordt door nwe Nedeilandschn landgenooten veel bezocht. Maar het is opvallend hoe de grootste, nagenoeg de heele slioom dier ^ezoekeis zich altijd naar het Oostelijke gedeelte van het land richt. Zonder twijfel is dit gedeelte, de poëtisch wilde Ardennenstreek, het prach tigste gewest van België en het meest aan te bevelen aan degenen die in de eerste plaats natuurschoon zoeken. Maar daar buiten zijn hier nog zooveel andere aantrekkelijkheden, kunst- en even eens natuurschoon, dat hij die enkel de Ardennen bezocht, nog niet het vierde zag van het bezienswaardige, dat België bezit. Onze westelijke provincies, die door u zoo weinig bezocht worden, het ben even wel voor Nederlanders een gansch bij zondere aantrekkelijkheid. Deze zijn het immers wier geschiedenis immer het meest met de uwe verbonden is geweest, niet alleen door de wisselvallige gangen der politiek, maar ook nog door de innig ste banden van taal en stam. De sporen van dat velleden zijn hier bij duizend tallen nog aanwezig. Onze oude groote steden als Brugge, Ieperen, Gent, Ant werpen, Mechelen e.a. worden nog ge sierd door die stadhuizen, belforten en kathedralen, door die heerlyke schilder werken, die de faam der oude Vlamingen, der oude Zuid-Nederlanders vestigden. Is het niet verwonderlijk dat al dit mooie, verhoogd door den glans, die de historie er op laat stralen, de Noord- Nederlanders schijnbaar zoo koel laat. Niet alleen het doode verleden, maar zelfs het heden, het moderne Vlaamsche leven heeft voor u zijne bekoorlijkheid Erj het mag waarlijk spijtig heeten dat zoo weinigen onder u hier de sterkende overtuiging komen opdoen dat, trots alle staalkundige verwikkelingen en willekeu rige verdrukkingen, het oude Nederland- sche verleden hier op verre na niet zoo afgebroken is als doorgaans beweerd en geloofd wordt. Gedurende de thans ingetreden zomer maanden komt het reisduiveltje iedereen kwellen, die over die heerlijke vrijheid der vacantie beschikt. Welk land zal u dit jaar rust en uitspanning schenken Het land der goudoraujes en der citroe nen, der blauwe meren, of van den dich terlijken Rijnstroom? Of hebt ge misschien nog geen keus gedaan? Zoo laat ik het dan beproeven uwe belangstelling op te wekken voor een reisje naar Vlaanderen. Daar hebben wij bijvoorbeeld langs onze zeekust drie grootere badplaatsen, w ar jaarlijks uit alle oorden van de wereld een overgroot aantal bezoekers samen vloeien. In cosmopolitische eendracht zien wij hier Engelschen en Russen, Duit- schers en Franschen het schoonejaarge tijde doorbrengen. Maar, hoe vreemd het ook schijne, in die bonte, harmonische wemeling aller natiën ontbreekt de Neder- landsche. Of beter het getal Hollanders, die onze badplaatsen bezoeken is zoo klein, dat het heidenat wegsmelt, zelfsnaast de badgasten uit andere landen van ge lijke uitgestrektheid. Zeker heeft Holland een Scheveningen, een Domburg en andere badplaatsen, heerlijke gelegenheden om een tsaison" door te brengen, maar onze Belgische zeestadjes zijn zoo gansch anders inge richt, dat zij in elk geval op u, evenals ze dit op andere volkeren doen, een zekere aantrekkingskracht zouden moeten uitoefenen, al was het slechts de aan trekkingskracht, die uit nieuwsgierigheid ontstaat. Zou het u kunnen toelachen een deel van uw verloftyd aan de Vlaamsche kust door te brengen? De zee is een zoo milde vriendin voor hen die ontspanning noodig hebben; Vlaanderen is een zoo gastvrije streek, vooral voor Nederlanders Ik zal hel alleszins wagen u met zeer vluchtige trekken onze twee voornaamste badplaatsen Oostende en Blankenberglie voor te stellen. Op dit tijdstip van liet jaar zijn ze zeker het best geschikt om de kennismaking met Vlaanderen voor- deelig te beginnen Overigens beschikken deze plaatsjes over zoo veel spoorweg verbindingen, dat ze ook alle gemak op leveren voor hen, die het land instoomen willen om enkele onzer zoo aantrekkelijke oud Vlaamsche steden en dorpen te be zichtigen. Gebruik makende van de ge waardeerde gastvrijheid, die de redactie van dit blad ons verleent, hopen wij hij een andere gelegenheid ook eens over die oude, doode plaatsjes te kunnen keu velen. Thans zijn wij aan de levendel Oostende is zeker een naam, die u niet vreemd in de ooren klinkt. Een der glorierijkste feiten uit uwe en tevens onze nationale geschiedenis is met dien naam verbonden. Herinneringen aan groote figuren als Piins Maurits en Spinola, herinneringen aan kanonnengedonder, muskelvuur, dood en vernieling worden door dien naam opgewekt. Maar alles feuilleton. OORSPRONKELIJKE NOVELLE DOOR A. J. C. KREMER, 13) ïCornelie heeft, gelijk ge weet, een tamelijk goeden naam als schilderes van fruit en dieren, en thans heerscht in zekere mate eene vroeger ongekende welvaart in de familie, maar daarmede zijn de vrede en de liefde niet gekomen. De hulp kwam te laat. De verkeerde gemoedsriebting van haar vader kon niet meer veranderd worden, omdat hy niet inziet dat zij verkeerd is, omdat hij zich wijzer en beter acht dan vrouw en kind. «Maar die beiden hebben getoond, dat ze de lasten en zorgen des levens kunnen torschen, zooal niet altijd met blijdschap dan toch met christelijke onderwerping. Met alle krachten arbeidende, zwoegt en tobt Cornelie zich af en en zoude zulk een meisje, dat dearbjj bijna in vol slagen afzondering leeft, want het humeur van haren vader houdt allen buiten de deur of jaagt ze weldra van hen weg zoude zulk een meisje verdacht kunnen worden van zoo iets, als dat ze de moe der zoude zjjn van mijnen vondeling? »Ik ben in lang niet bij Kneppers ge weest, omdat Cornelie ongesteld was. Misschien heb ik er verkeerd aan gedaan. Ik geloof dat ik het eenige ijongmensch" ben, dat daar nog aan huis komt. Ik zal morgen aar. den dag bij hen een be zoek brengen. Ik voorzie dat ik een driftige bui van den oud-luitenant zal moeten doorstaan misschien wijst hij mij de deur, want zoo iemand, dan zal hij mij verdenken, en ook my zeer zeker de schuld geven, dat men zijne dochter ver denkt, maar toch zal het voor het publiek en haar het beste zijn, dat ik hen bezoek." »Zoudt ge niet voorzichtiger doen indien ge u verder zooveel mogelijk buiten alle verwikkelingen hield," zeide de notaris, ïdie geruchten zullen van zelf wel op houden." »Voorzichtiger misschien wel, maar ook beter?" vroeg de jonker. ïDat men over mij den mond vol heeft begrijp ik, maar ik kan er mij zeer goed overheen zetten. Ik heb me nooit door praatjes laten weerhouden, te doen wat goed en rechtvaardig was volgens mijn oordeel en ben nog de oude Banjaert. Zoolang dan ook de moeder of de ouders van den kleinen Willem zich niet aanmelden, heeft bij slechts met mij en Eva als zijne pleeg ouders iets te maken en wij hebben aan niemand rekenschap te geven dan aan hem en aan God." De jonker had bepaald te kennen ge geven dat hij gaarne een einde aan dit gesprek zag, echter deed van Veenwijk nog eene poging. »Maar als de moeder van het kind nu eens ontdekt werd, wat dan? 't Zoude toch onbillijk zijn, dat gy al die lasten en zorgen op u bleef houden, als zij zelve in staat was in zijne behoeften te voor zien." »Maar de moeder, de vader, beiden hebben getoond dat ze die lasten en zor gen niet op zich kunnen of willen houden, er. zal dat bij eene ontdekking verande ren? Zal dan ook hur.ne beurs beter ge vuld, of hun hart beter gestemd zijn? Zoude het niet onrnenschelijk, onchriste lijk, onnatuurlijk zijn, als ik den armen jongen overgaf, om tegen wil en dank groot gebracht te worden, terwijl ik het gaarne doen wil en, de hemel zij dank, ook doen kan, zonder dal het eenig be zwaar in-heeft, niet alleen, ja, terwijl ik het gewillig en met het grootste genoegen der wereld doe?" »Nu dan, myn beste zwager, ga uw gang," zeide de notaris, »en dat u uwe edelmoedigheid nooit berouwe!" >Het heeft mij nog nooit berouwd het goede gedaan te hebben," verklaarde de jonker, nen hier waar van geene edel moedigheid sprake kan zijn, waar ik niets doe dan mijn plicht, kan ook geen sprake zijn van berouw. Berouw heeft men over zaken die men zelf verkeerd ge daan heeft, niet over het oordeel van anderen." De notaris gevoelde, dat hier een scherpe zin in 's jonkers woorden lag, dien deze er toch niet opzettelyk ingelegd had, en besloot bij zich zeiven niet meer met hem over dit onderweip te spreken en hem althans niet meer te bewegen tot een andere gedragslijn in deze zaak. »Er is aan hem niets te doen," zpide hij toen de jonker vertrokken was. »Hij is in zijne soort een ware don Quichotte, als hij nu nog maar niet op den koop toe trouwt met die Cornelie Knep pers." «Ach hemel," zeide mevrouw van Veen- wijk, »die is immers in het geheel geen vrouw voor mijn broeder, ze heeft geen fortuin, en dan een kunstenares, die voor haar brood werkt, zoo geheel en al min- burgerlijk, wat zoude hij met haar aan vangen! Hij moet iemand tot vrouw hebben, die in staat is aan te vullen wat hem aan savoir-vivre ontbreekt; ze moet eene goede opvoeding genoten hebben, ze moet zich behoorlijk in gezelschappen voordoen, eenige talenten bezitten talenten om te amuseeren, niet om er den kost mede te verdienen, dan is er altijd iets pedants aan, smaak ge noeg hebben om zijn huis behoorlijk in te richten en versland genoeg om hem te leiden, want hoe uitnemend mijn broe der ook zijn moge, en ik kan hem wezen lijk niet genoeg bewonderen, hy sleept me vaak mede en verrast me als hij in zijn gemoed dingen laat lezen, die nooit bij een ander opkomenlevenswijsheid bezit hij niet in het minst, daarom moet zijne vrouw ook niet al te jong zijn »Neen, zeker niet," zeide de notaris, «dan krijgt hij maar een school kleine kinderen die, als ze grooter worden, hem zullen ruïneeren." »Ik kan niet ontkennen Veen," meende Clara, die door haren man in eens op een ander onderwerp gebracht was, «dat de huwelijksplannen van mijr. broeder mij in het geheel niet aanstaan Ik had altijd gedacht, dat hij wel nooit zoude huwen en heb altijd te meer van hem gehouden in het denkbeeld, dat hij daar zoo stil op het oude slotje zijn dagen sleet, oin hel geluk van onze dochter te bevorderen en hoe edelmoedig hy ook ziju moge, moet ik evenwel bekennen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1