NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND i\o. 82. Zaterdag 12 October 1895. Vier -eiï-iwiutigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG ES ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. F euilleton. BANJAERT. AMERSFOORTSCHE COIRANT. VOOR a b 0 n n e m entsp rij si Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Eindelijk is het bericht officieel be vestigd, dat de hoofdstad van Madagas car, Antananarivo, door de Fransche troepen op 31 September j.l. bezet is geworden. Tot gouverneur der stad is benoemd generaal Metzinger, bevelhebber der voorhoede. Nadat generaal Duchesne de stad had bezet ging hij onmiddellijk over tot de onderhandelingen aangaande de vrede. De grondslag is deze, dat koningin Ranavolo hare rechten op den troon zullen blijven gehandhaafd, doch onder voorwaarde, dat zij Fiankrijks protectoraat over Madagascsr niet alleen in naam maar ook in daad zal erkennen. Dat men te Parijs over deze berichten in de wolken is, behoeft voorzeker wel geen betoog. Niet zoo gunstig zijn de berichten, welke men van het eiland Kreta hoort. Naar men weet klagen de Christenen steeds over de mishandelingen welke zij te verduren hebben en hebben dienten gevolge de hulp der Grieksche regeering ingeroepen. Deze mogendheid schijnt echter niet veel lust te hebben, zich hiermede te gaan bemoeien, doch een goede raadgeving ten beste kon er wel van af. Deze raadgeving luidt dat de Christenen zich rustig moesten houden, wijl het vooruitzicht op de verwezen lijking hunner idealen nog altijd moet dagen. Ook te Constantinopel is en blijft de toestand kritiek. De Porte heeft, in te genstelling met de vele wijd uiteenloo- pende berichten der Engelsche bladen, handelend over de mishandelingen die de Armeniërs te verduren hebben, een manifest uitgevaardigd dat luidt als volgt: »Het is zeer begrijpelijk, dat de inwo ners ongerust zijn ten gevolge van hetgeen onlangs hier is voorgevallen, omdat toen feiten zijn voorgekomen, welke in strijd zijn met het algemeene rechtsbewustzijn. Ten einde de orde te herstellen, zijn nu alle mogeljjke voorzorgsmaatregelen genomen. Zoowel over dag, als gedurende den nacht doen patrouilles de ronde, bestaande uit soldaten, gendarmen en politieagenten. Zij, die voortgaan met het verspreiden van onjuist en ongunstige berichten, zullen volgens de wet ten strengste gestraft worden. Verder wordt nog ter openbare kennis gebracht, dat er niet de minste oorzaak bestaat tot ongerustheid en dat ieder veilig zijn zaken kan hervatten." Lord Salisbury blijft zijn eisch hand haven wat aangaat de verlangde her vormingen in Armenië. De Standard meldt, dat in een nota, ingediend door de gezanten van zes groote mogendheden, de eisch wordt gesteld, dat de Sultan zoodanige maatregelen neme, dat de openbare rust in Constantinopel verze kerd is. Verder wordt verlangd, dat de Armeniërs welke in gevangenschap zijn op vrije voeten worden gesteld en eene commissie wordt benoemd, welke een onderzoek zal instellen in zake de jongste ongeregeldheden. Van den toestand op het eiland Cuba wordt door den correspondent der Times, die de provii.cie Santa-Clara doorkruist heeft, het volgende gemeld: «De verbittering tusschen de Spanjaar den en de Cubanen wordt steeds erger, maar toch, ofschoon het aantal der op standelingen in de provincie Santa-Clara aanmerkelijk is vermeerderd, zie ik niet in, hoe het hun mogelijk zal wezen een ernsligen aanval te beproeven legen de Spaanscbe troepen, tenzij hun een vol doende voorraad wapenen en amunitie wordt verstrekt." Te oordeelen naar mijn gesprek met maarschalk Martinez Cumpos en de alge meene verdeeling der Spaansche troepen, geloof ik, dat eene algemeene militaire bezetting van het eiland noodig wo.dt geacht, niet alleen nu, maar ook vooi het volgende jaar. De suikerplanters in Santa-Clara veikeerenin onzekei beid, hoe het met den oogst zal gaan. Indien de oogst verloren gaat, zal menige planter geruïneerd worden. De leiders van den opstand bedreigen de planters met ver nieling van den oogst, indien zij hun geen bijdragen geven lot bestrijding van de uitgaven, welke de strijd tegen de Span jaarden eischt." Verder moet volgens de correspondent, maarschalk Maitinez Campos zeer onte- vi eden zijn, wat aangaat de houding der Vereenigde Stalen, welke niet helet, on danks belofte, dat Cuba uit Noord-Ame- rika versterkingen ontvangt. Wat de Italianen in Oost-Afrika be treft hiervan wordt gemeld, dat generaal Baratiere van Adigrat is opgerukt en An- lalo heeft bereikt, waar hij echter geen spoor vond van Ras Mangascha's strijders. Wellicht zal hij nu verder gaan om op hun spoor te komen. Wat verder de jongste Septemberfees ten aangaat en waartegen Paus Leo XIII een piotest uitgevaardigde, wordt door het Italiaansche blad Biïorma staande ge houden, dat bij de viering dier feesten niets is geschied wasidoor de paus zich beleedigd zou hel ben gevoeld. Van eene vijandige demonstratie legen de kerk zegt dit blad nkan geen sprake zijn." Door den Raad der gemeente Buren is in beginsel besloten aan de hh. J. Holland en Co., te Rotterdam, concessie te verleenen voor den aanleg van een tram van Tiel over Buren naar Kuilen burg. De begrooting over het jaar 1896 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 15,138 83. Een adres van de hoofden van scholen om verhooging hunner jaarwedden werd van de hand gewezen. MiddeD-EnropeeBClie tijd. Naar de N. R. Ct. nader verneemt, zou het in de bedoeling der regeering liggen hel tijdstip van invoering van den Midden Europeeschen tijd te bepalen op Mei 1896, opdat dit samenvallen met den aanvang van den aanstaarden zomerdienst der spoorwegen. Utrecht is eer.e nuttige instelling rijker geworden. Gesteund door invloed rijke ingezetenen is er eene Huishoud school opgelicht. Wat ze beoogt blijkt uit onderstaand prospectus, ons door de directrice toegezonden en hetgeen wij gaarne een plaatsje gunnen, wijl er wellicht onder onze lezeressen enkelen zullen gevonden worden, die hiervan willen profiteeren. De Utrechtsche Huishoudschool stelt zich ten doel: Meisjes uit den arbeidersstand, die de lagere school verlaten hebben, te vormen tot degelijke dienstboden en huisvrouwen Dienstboden te leeren koken, stiijken en de wasch behandelen Vrouwen en meisjes uit de volksklasse te te leeren de volkskeuken op de eenvou digste, zuinigste en meest gezonde wijze te bereiden, overeenkomstig de middelen onder haar bereik Aan jonge dames de gelegenheid te ver schaffen, zich te bekwamen in de theo retische en practische kookkunst, alsmede in die aanverwante vakken, waarvan de kennis voor iedere huisvrouw ran belang is. Zij tracht dit doel te bereiken Door de instelling van eene VOLKS HUISHOUDSCHOOL, met tweejarigen cursus. Onderwijs in deze school zal gegeven worden op Maandag, Dinsdag, Donder dag en Vrijdag van 9'/, 12 en van l1/, 4 uur en op Woensdag en Zater dag van 912 uur in de volgende vakken: Koken (Volkskeuken), Voedings leer, Warenkennis, Huishoudkunde (Boek houden), Wasschen, Vouwen, Mangelen, Strijken, Naaien, Knippen, Mazen, Stop pen, de beginselen van Gezondheidsleer en Ziekenverpleging, Lezen Schrijven en Rekenen. In het eerste jaar zal gemeenschappe lijk onderwijs gegeven worden, terwijl in het tweede jaar rekening zal worden gehouden met den aanleg van ieder meisje, naarmate het zich wenscht te bekwamen voor linnen-, werk- of keuken meid. De school is toegankelijk voor meisjes van iedere gezindte, die den leeftijd van 12 jaren bereikt en de lagere school afgeloopen hebben. Geen meisje wordt toegelaten zonder getuigschrift van het hoofd der school, dat zij het lager onderwijs met vrucht genoten heeft. Het leergeld bedrsagt 25 ets. per week, terwijl het bereide maal op de school mag worden genuttigd. Bij het verlaten der school zal aan de leerlingen, die met vrucht het onderwijs genoten hebben, een getuigschrift worden uitgereikt. Het bestuur stelt zich voor, ook daarna met de oud-leerlingen in betrekking te blijven door middel var. getuigenboekjes, waarin de werkgeefster zal veizocht worden op te teekenen, hoe het meisje zich in haren dienst gedragen heeft en welke de redenen zijn van haar eventueel ontslag. Deze getuigenboekjes zullen berusten tij bet bestuur en ter inzage liggen voor de werkgeefsters. Door het geven van verschillende cur sussen, als: Kookcursus voor dienstboden, Cursus voor dienstboden in strijken en behande len der wasch, Kookcursus voor jonge dames, Kookcursus voor minder gefortu neerde jorge darnes, Kookcursus voor getrouwde dames, Cursus voor jonge da mes in strijken en behandelen der wasch, Cursus voor minder gefortuneerde jonge dames in strijken en behandelen der wasch, Cursus voor Zieken- en Wijkver pleegsters (voornamelijk tot bereiding der Volkskeuken). Men kan zich aanmelden tot het volgen der cursussen of tot deelneming aan den dagelijkschen disch, schriftelijk of monde ling, bij de directrice Mejuffrouw E. A. Westendorp Plompetorengracht No. 14. Vóór 15 November 1895 melde men zich aan bij Mevrouw Muller Lulofs Maliebaan 17, 's morgens tusschen 11 12 uur. Het spreekuur der Directrice is iederen Dinsdag van 2 4 uur. Op dien dag is er ook gelegenheid de school te be zichtigen. Een «cliadelljk avontuur. Op den straatweg vau Zwolle naar Deventer werd Dinsdagavond, bij Windes- heim, de mandenmaker G. Dekker, uit Wijhe, door een man, met wien hij voort- wandelde, om zijn horlogesleuteltje ge vraagd. Toen hij dit uit zijn portemo- naie wilde halen, werd hem die eensklaps ontrukt. De dief vluchtte, doch de bestolene haalde hem in, en een hevige worsteling volgde. Eerstgenoemde wierp Dekker iets in de oogen, misschien zand hij kon nu niets meer zier. en stond aan den weg luid om hulp te roepen. Toen deze ver scheen, was de dief met de portemonnaie, welke f275 aan bankpapier bevatte, ver dwenen. Eene zeldzame vondst- Onder Hoeven (N.-B.), nabij wachtpost 18, ter plaate »de Zeggen", heeft men bij het graven heiden die, diep in het zand een schip gevonden. Het schip is OORSPRONKELIJKE NOVELLE door 29) A. J. C. KREMEK. Zjj dacht dat zij toch nu haar kwaal wel te boven zoude komen en rust vinden voor hare ziel, en ge- loovig en goed kind van den hemelschen Vader, die haar, dat vertrouwde ze, al hare beproevingen toestond, omdat Hjj haar liefhad en zeer zeker met een lief derijk, schoon voor haar niet te raden doel, zocht zij troost déar, waar deze voor haar te vinden was, en waar zij die ook minigmaal gevonden had, en daardoor geschiedde het, dat Comelie Kneppers dien dag wel dieper gebogen werd in ootmoed, maar ook oneindig verheven boven de vele stervelingen, die gewoon zijn beneden te zoeken wat bo ven gevonden wordt. Toen de oude heer wakker werd was hij, even als bjjna altijd, in eene slechte luim en vooral Comelie had dien avond een zware taak, maar toch gaf het haar afleiding, al was deze ook ver van aan genaam en toen het rustuur voor den ouden man verschenen was helaas, zijne ziekte was, dat hij teveel rust aan zijn lichaam en geest gegund en niet gearbeid had maar gemijmerd toen het nog dag voor hem was en zij met hare moeder nog alleen eenigen oogen- blikken de kalmte van den voornacht konde genieten, volbracht zij den plicht tegen welken zjj lang had opgezien en ontlastte haar hart volkomen in dat van hare goede moeder. Cornelie was niet achterhoudend, maar zij had in den regel geene geheimen of deze waren van bijna kinderachtigen aard. Dat zij tot nu toe hare moeder niets had medegedeeld van haren gemoedstoe stand, vond dan ook geene andere oor zaak dan in de eerste plaats in maag delijke schuchterheid, daar zij vreesde dat zij in de oogen harer moeder op zulk een teeder punt zich aan iets od- waardigs had schuldig gemaakt en ver volgens daarin, dat zij beducht was het leed der goede vrouw nog te zullen ver- grooten. Maar thans had zij vast be sloten haar geheele hart open te leggen aan hare natuurlijke en beste raadsvrouw, en zij deed het zoo volkomen als van hare onschuld en argeloosheid te ver wachten was. Mevrouw Kneppers was innig bewogen toen ze de treurige geschiedenis van hare dochter vernam en nadat zij eerst lucht gegeven had aan hare verwondering en haar mededoogen, ging zij, practische vrouw die zij was, over om te beramen wat in de tegenwoordige omstandigheden wel de beste weg zoude zijn om Cornelie hare gemoedsrust en daarmede hare ge zondheid terug te bezorgen. Zij dacht dat Cornelie het verstandigste zoude han delen, met voor eenigen tijd zich uit het dorp te verwijderen; zij had afleiding noodig die zij te huis niet vinden konde, ze moest in den vreemde nieuwe men- schen zien en leeren kennen en in on bezorgdheid eene uitspanning genieten met welke zjj tot nog toe niet anders dan bij name had kennis gemaakt. Wij hebben gezegd dat de finantiën der familie in den laatsten tijd in bete ren staat dan ooit verkeerd hadden, en dat maakte de uitvoering van het plan minder bezwaarlijk. Cornelie's spaar potje zou er wel aan moeten gelooven, maar zij kon het nooit beter besteden. Maar er waren andere bezwaren. In de eerste plaats moest de oude heer zijne toestemming geven. De moeder meende deze wel van hem te zullen verwerven wanneer zij zijne eerzucht aanvuurde, de noodzakeljjkheid betoogde, d&t Cor nelie eens eene andere streek bezocht en, als het niet anders kon, daardoor het voorgestelde doel bereikte, dat zij hem voorstelde Cornelie te vergezellen. Dit laatste besluit lachte beide vrouwen toe daar zij 't niet onmogelijk achtten, dat een uitstapje ook gunstig op hem zoude werken. Nadat dit besloten was, wenschten moeder en dochter elkander welgemeend een goede nachtrust, hoewel beiden over tuigd waren dat zij dien nacht niet veel slapen zouden. Maar zij waren beide sterker toegerust geworden tot den kamp des levens door het vertrouwen en de liefde die thans wederkeerig nogmaals zoo zonneklaar aan het licht gekomen was. Den anderen dag geschiedde de aanval van mevrouw Kneppers op haar gemaal. Zij wist aan welke zijde haar man moest aangevallen worden, en volgens haar plan begon zij met het talent van hare doch ter als schilderes te prijzen, waarbij zijne ijdelheid niet weinig gestreeld werd, daar hij meende dat zij het zonder zjjne hulp en terechtwijzingen nooit zoover in het vak zoude gebracht hebben. Daarna be jammerde zij het, dat Cornelie hier zoo achteraf haar leven moest doorbrengen in eene buurt, waar het geheel en al aan Maecenassen ontbrak en meende, dat, zoo de kenners en liefhebbers beter in de gelegenheid waren hare dochter te leeren kennen, deze weldra bij grooter naam veel meer geld zou kunnen ver dienen, 't geen de ex-luitenant, die nog niet begreep waarheen men hem voeren wilde, volkomen beaamde, terwijl hij zijne gal uitstortte over de kladschilders, die door intrigues de wezenlijk verdienste lijke kunstenaars achteruit drongen, ter wijl hij tevens zijne ontevredenheid lucht gaf over het dorp en de dorpelingen en zich beklaagde, dat hij en zijne familie genoodzai kt waren hun leven in zulk een achterhoek door te brengen. Daarna kwam mevrouw Kneppers met haar voor stel voor den dag om Cornelie voor een paar weken naar Kleef of Dusseldorff te laten gaan, waartegen hij het bezwaar opperde dat het zooveel geld kostte. Toen dat uit den weg geruimd was door de mededeeling dat Cornelie de kosten wel zou kunnen betalen uit bare spaarpen ningen en dat het geld, aan deze reis besteed, slechts moest beschouwd worden als uitgezet; dat liet bovendien voor bare gezondheid zeer goed zoude zijn, dat ze eens een uitstapje maakte, wendde de oude man het op een anderen boeg, en zeide zuchtende, dat het voor zijne ge zondheid ook wel goed zoude zijn er eens uil te gauu, maar dut hij het om het geld liet en dat buitendien Cornelie ook

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1