Advertentiën. LAIAISON k BOUWER k Co.. Gemengd Nieuws. A. G. KAPLANSKIE, Plaatselijke berichten GEVESTIGD [Tandarts (Nieuwe Wet),| Door den R. K. Volksbond is een onderafdeeling opgericht onder den naam «Kruisbond," wier leden zich verbinden geen sterkedrank te gebruiken. Reeds 12 personen zijn als lid toegetreden. Bij besluit van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht de heer I. Terschuur benoemd tot lid van het college van zetters voor 's Rijk directe belastingen alhier, in plaats van wijlen deD heer W. van Eeden, Terwijl vroeger meermalen een herhaalde oproeping moest worden ge daan eer een solicitant voor een vaccee- rende onderwijzersplaats hier zich aan meldde, bedraugt het aantal sollicitanten voor onderwijzer aan de Openbare Lagere School aan de Beekstraat thans ruim tachtig De nieuwe regeling der salarissen van de onderwijzers is hier stellig de oor zaak van. Donderdag, den 14 November 1895, des avonds te 8 uren zal in: «Amicitia. (Foyer) eene vergadering der leden van het Departement Amersfoort der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen worden gehouden ter behandeling der navolgende punten 1. Mededeeling van ingekomen stukken 2. Gelegenheid tot 't doen van voorstellen voor de punten van beschrijving voorde Alg. verg. (Art. 37 gew.). 3. Wijzingen der Begrooting. Aanvraag subsidie: Volks bibliotheek, liuisvlijtschool, Fröbelschool. Zondagmorgen vervoegde zich een Duitscher bij een der rjjwielkoopers te dezer stede, om zijn fiets tot gein te maken. Al aanstonds werd zjjn verdacht voorkomen opgemerkt temeer omdat be doeld persoon overdreven geringd en gedecoreerd was, welke versierselen later bleken valsch te wezen. Na niet tot een verkoop te zijn gekomen vertrok hij. Terstond werd de politie ingelicht om een oogje in het zeil te houden, en mocht het haar gelukken de verdachte aan te houden toen hij even voor het politie bureau was afgestapt om een voorbijganger den weg te vragen naar Hilversum; op het politie-bureau ondervraagd gaf hij verkeerde namen op, totdat men een onderzoek bij hem instelde. Men vond bij hern verschillende papieren, waaruit meu wellicht tot de ontdekking van zijn naam en beroep gekomen is. Na der nacht in 't politie-bure iu te hebben door gebracht is hij Maandag naar Arnhem getransporteerd om van daar uit over de grenzen te worden gezet. Aan dr. P. Gr oeneboom is door zijn oud-patiënten, bij het neerleggen van zijn praktijk, een salon-ameublement en dessei t-zilver aangeboden met een keurig gecalligraplieerde lijst met de na men der gevers. Gistermiddag was de gemeenteraad Onder presidium van den heer burge meester, mr. F. D. graaf Scliimmelpen ninck, gedurende geruimen tijd bijeen. In eene openbare zitting en in eene vergadering met gesloten deuren werden de ingekomen reclames tegen aanslagen in de plaatselijke-direcle belasting naar het inkomen, ten geta'e van ruim 300, behandeld en afgedaan. Daarna kwam aan de orde eene ontwerp verordening op het bouwen en sloopen, wier behandeling nogal lijd vorderde. Bij de algemeene beschouwingen wees de heer Heyligers er op, dat, tot zijn leed wezen ook thans in de concept-verorde ning niet is gebroken met het stelsel van den aanleg van beei putten, op welke zaak hij, naar aanleiding van een wenk des Voorzitters, tij de behandeling van het betrekkelijk artikel terugkwam. Blij kens de nota van de commissie van wet geving, van welke deze concept-verorde ning is ontvangen, is, behoudens eene enkele uitzondering, in het systeem der oude verordening sieene wijziging-gebracht. Doch bij de behandeling onderging het concept eene belangrijke wijziging. Tot nog toe was het uan de keuze van den stichter overgelaten voor den afvoer van faecaliën gebruik te maken van het ton nenstelsel of dien afvoer te doen geschie den naar beerputten. De commissie van wetgeving had iu het concept weder zoo danige facultatieve bepaling opgenomen, doch die ondervond, uit een sanitair oog punt bestrijding bij den heer Heyligers die er op wees dat de openbare gezond heids-commissie, van welke hij lid is, er voor langen tijd al op bad aangedrongen, dat geene vergunning tot aanleg van beerputten meer zou worden verleend. Hij diende daarom een amendement in, ten doel hebbende de door de commissie van wetgeving in deze voorgestelde alinea van art. 6 te lezen: dat voor de privaten het tonnenstelsel moet worden toegepast op eene voor de lediging gemakkelijk te bereiken plaats, terwijl geen fundeerings- muren van eenig bouwwerk mocen ge bezigd worden voor een beerput of ver gaarbak van faecaliën. Zooals wij zeiden, grondde de heer Heyligers zijn amendement op motieven aan de belangen van den openbare gezond heidstoestand ontleend, en daarin werd hij warm bijgestaan door den wethouder doctor P. Groeneboom. Laalsgenoemde beweerde, dat, hoe stevig en met hoeveel zorg en uit welke uitmuntende bestand- deelen. ook vervaardigd, de wanden van een beerput, te eeniger tijd (het tijdvak was niet met zekerheid te bepalen, dat kon zijn 10, 20, 30, 40 jaar) voor de scherpe urine en faecaliën bezweken, en dat het in ieder geval onmogelijk was te controleeren wanneer en waar een lek in een beerput ontstond, waarvan dan natuurlijk vervuiling van den bodem het gevolg was, die nadeelig op den open baren gezondheidstoestand werkte. En zijn ambtgenoot in het dagelijk-ch be stuur, den heer Celosse, die zoo angst vallig met bleek te zijn, en verklaarde dat de heeren leden der openbare ge zondheidscommissie in deze nu wel hel schoonste konden verlangen op gronden aan de hygiëne ontleend, maar dat ook rekening moest worden gehouden met de materieele belangen der ingezeterier, voerde hij toe, dat het in deze een groot volksbelang, de openbare gezondheid gold dat het was gebleken, o. a. te Alkmaar, dat de invoering van den maatregel geen bezwaar oplevert; dat het een der fac toren is die op de sterftekans veel in vloed ten goede uitoefende; en dat het, om niet van in ons vaderland daarvan opgedane odervinding te spreken, o. a. te Odessa, nadat voor goeden afvoer van fae caliën, r oleering en goed drinkwater was gezorgd, hel sterftecijfer successievelijk van 30 per mille tot 19 pet. was gedaald. Deze motieven door den heer jGerrit en nog aangevuld met de verklaring dat, waar het de belangen der openbare gezondheid belieft, de kosten ter bevor dering daarvan, wanneer die worden ge vorderd van gemeentewege waarop met het oog op cventueele uitbreiding van den reinigingsdienst, die nu toch al niet productief is, met een enkel woord was gedoeld, zonder eenigen weifel dienden te worden gevoteerd deze motieven schenen het meerendeel van den Raad gewichtig genoeg om met het amen dement van den heer Heyligers mede te gaan, waardoor het met 8 tegen 5 stem men werd aangenomen. Voor nieun te stickteu gebouwen is dus het tonnenstelsel verplichtend gesteld en de aanleg van beerputten in het ver volg verboden. Het is levens verboden een gebouw dat tot woning ingericht of bestemd wordt, te stellen boven een be- staariden beerput. Een amendement van den heer Van Esveld om aan de bepaling dat geen ge bouw worde opgericht tenzij van een trasraam voorzien, minstens ter dikte van de opgaande muren en minstens 6 decimeter hoog, de halve hoogte onder en de andere helft boven den beganen buitengrond, en saamgesteld uit beste klii.kersteen en waterkeei ende metselspe cie, de bepaling toetevoegen, dal alvorens met den verderen bouw wordt voortge gaan, het trasraam van gemeente-wege moet zijn goedgekeurd, werd met 8 tegen 5 stemmen verworpen. De voorsteller vond lot de indiening van zijn amende ment aanleiding in de omstandigheid dut, waar het bij huizen van eenige meerdere huurwaarde wel geschiedt, omdat, wan neer dit werd nagelaten, de huizen niet meer zouden kunnen verhuurd, doordien de huurders daarvan hoogere eischen stellen, bij het bouwen van zoogenaamde arbeiderswoningen het maken van be doeld trasraam wel eens achterwege bleef, en, wanneer het gebouw reeds geheel of ten deele is opgetrokken, dit ondergronds werk niet meer is na te gaan. Deze meerling deelde ook de heer J. Ger. Kle- ber, die evenals de heer Van Esveld, na de opmerking van den Voorzitter dat art. 19 in deze materie voorziet, waar het bepaalt dat met het opsporen der overtredingen van de bepalingen dezer verordening belast zijn de gemeente ar chitect, de opzichter der gemeente-wer ken, de directeur der gemeente-reiniging en alle beambten van politie, die daar ook de hand aan houden verklaarde volstrekt de bedoeling niet te hebben gehad om eenig gemeente-ambtenaar in deze van nalatigheid te beschuldigen, maar alleen om het toezicht op de na koming dezer bepaling van de verorde ning te vergemakkelijken. Doch, zooals boven reeds werd gezegd, de meeiderheid ging roet het denkbeeld van den voor zitter mede en het amendement werd van zuiver drinkwater bestaat. Toen het hiervoren genoemde amendement van den heer van Esveld in behandeling was, verklaarde de heer Van Zijst het wen6chelijk te achten het toezicht op den bouw te verscherpen, en hij stelde later bij de behandeling van art 19 voor, de daar aan bovengenoemde ambtenaren verleende bevoegdheid om, wanneer zij dit tot handhaving van de bepalirgen dezer verordening noodig achten, de woningen der ingezetenen, huns ondanks, binnen te treden met inachtneming van de be palingen der wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad no. 83) ook uit te breiden tot de terreinen waarop men met den bouw bezig is, welk voorstel werd aan genomen. De geheele verordening werd daarna in stemming gebracht en met al gemeene stemmen aangenomen. Tot lid van het urgei lijk armbestuur ter vervulling der plaats, opengevallen door het overlijden van den heer W van Eeden, werd de heer B. A. Siddié be noemd met 12 stemmen tegen 1 op den heer J. Sinnige en tot gemeente-vroed vrouw mejuffrouw M. H. E. Reeders geb. Bijtelaar alhier, in de plaats van wijlen hare moeder mej J. C. Bijlelaar geb. Daniels. De benoemde verwierf 9 van de 13 stemmen op mejuffrouw van Eeden geb. Kamperrnan alhier waren 3 stem men uitgebiacht en mej. de Haan, te Rotterdam, verwierf 1 stem. Van de ingekomen stukken vermelden wij een verzoek van de besturen van «Patrimonium" en van den »R. K. Volks bond" alhier, om in het bestek voorden aanleg van de algemeene begraafplaats aan den Soesterweg, bepalingen op te nemen betreffende minimum-loori en maxi mum-werktijd, welk verzoek tegelijk met voormeld bestek in de vergader.ng van den Raad zal worden behandeld. Niet minder dan 52 sollicitanten hebben zich opgedaan voor de vacante betrekking van onderwijze! aan de open bare school 3e soort, Koningstraat (hoofd de heer N. van Veen). Aan deze betrek king is eene jaarwedde verbonden van f GG0, die 4 maal om de 3 jaren met f 50 kan worden verhoogd. Onder de sollicitanten zijn er die in het bezit zijn van hoofdacte, die recht geeft op eene verhooging van jaarwedde van f 125. zoo dat dan het aanvang-tractement f725 is; voorts bezitters van akten voor fransch, wiskunde, gymnastiek, enz. SSO-ste si'g'A Eerste klasse. Trekking van 11 en 12 Nov. (1000 Loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f20. 9520 9539 10023 10041 10163 10177 10'89 10204 10221 11414 11425 17771 17798 17815 17819 17845 17»56 17868 18551 18575 18604 18612 19740 19778 en 19791. Te zamen 25 prijzen. Bnnsclioteu. Tot predikant bij de Geref. gem. A. alhier is beroepen Ds. J. Bakker te Emlenkamp. Hoogland. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen Ds in Krevelen, pred. te Hoogvliet. D. verworpen. Een amendement van den heer Hey ligers om den afloop van menage-, schrob- en regenwater behoorlijk in goten, riolen sloten of waterleidingen, maur niet in zink putten toetelaten, onderging een zelfde lot, nadat door den voorzitter en den heer Gerritsen er op gewezen was, dat daar waar geen riool, sloot, goot of waterlei ding aanwezig was, en de gemeente is lang niet geheel gerioleerd rnen wel genoodzaakt was van zinkputten ge bruik te maken. Een ander amendement van den heer Heyligers oin te bepalen dat geen gebouw tot woning ingericht of bestemd mag worden zonder voorzien te zijn van een pomp of ander dergelijk geschikt middel tol aanvoer van deugdelijk drinkwater, werd door het dagelijksch be stuur overgenomen en de bepaling aldus door den Raad vastgesteld. In de pri mitieve bepaling kwam het door ons ge cursiveerde woord «deugdelijk" niet voor, doch om er dat in op te nemen maakten B. en W. geen bezwaar, omdat in het gedeelte der gemeente waarop deze ver ordening toepasselijk zal worden ver- klaaid bij een nader vast te stellen ver ordening, overal gelegenheid tot aanvoer Hie arme Spanjaard. De Spanjaard, die volgens zijn bewe ring hier te lande groote schatten in den grond verborgen wist, waarmede hij zijn evenmenscben gelukkig wil maken, heeft eens weer iets van zich laten hooren Dezer dagen ontving eene dame te's-Gra venhage een brief uit Spanje, waarin de schrijver vertelde, dat hij eenige jaren geleden een schat van zeshonderd dui zend francs in een kistje in de omstre ken van deze stad had begraven en nu relatiën trachte aan te knoopen om dat geld terug te krijgen. De schrijver doet een omstandig ver haal aangaande die 600.600 francs. Vol gens zijn brief was hij vroeger bankier te Parijs, speculeerde ongelukkig, vluchtte naar Holland, waur hij zijn restantje van 600.000 frs. onder den grond stopte, omdat hij weer moest vluchten. Later werd hij gepakt en thans meldt hy in de gevangenis te Barcelona te zitten. Hij belooft bij terugvinding van deo be- wee.den schat '/a van het geld of 200.600 fracs aan de dame te zullen geven. Zij moest dus maar spoedig antwoorden aan een vertrouwd vriend van hem, die het zaakje voor hem zou opknappen. De dame stelde de politie met het schrijven in kennis. Een vreeaelijke ontdekking. Uit Brussel wordt gemeld, dat bij den openbaren verkoop van onbestelbare, aan- geteekeride zendingen door de Belgische Staatsspoorwegmaatschappij,een kist werd gevonden, die de lijken bevatte van een jonge vrouw en van een twaalfjarigen jongen. De afzender moet zijn de eigenaar eener kermistent, die sedert spoorloos ver dwenen is. Men vermoedt dat hiermede een geheimzinnig familiedrama in verband staat. Later bleek evenwel dat de twee lijken mummies waren uit een wassenbeelden waarvan de eigenaar was overleden. Hit de Transvaal. Wegens de duurte van den grond be gint men te Johannesburg (Transvaal) reeds huizen van drie, vier en zelfs vjjf verdiepingen te bouwen, waar tot dusver niet aangedacht werd. Er zijn er reeds, die voorspellen dat Johannesburg een Afrikaar,sch Chicago zal worden. Eene bijzonderheid in die goudstad is, dat men er geen brievenbestellers heeft. Ieder moet er zijne brieven van het post kantoor afhalen, en ieder man van zaken heeft aan het postkantoor zijn eigen post bus (box). Daarentegen is men ons daar in dit opzicht vooruit, dat de telegram-bestel lers zich bedienen van rijwielen. De oudste schilderij. De oudste tegenwoordig bekende schil derij in olieverf op hout wordt in de Keizerlijke kunst-galerij te Weenen be waard. Volgens Bekmann's «Geschiedenis der uitvindingen", werd zij in het jaar i297 vervaardigd door een schilder, Tho- ma- de Mutuia, of de Muttersdoi fgenaarnd, uit Boheme. De andere schilderijen in dezelfde galerij zijn van het jaar 1357de eene is van Nicholas Wurssner, van Straatsburg, de andere van Thierry, van Praag. Het schjjnt dus, dat het schilderen met olieverf long bekend was vóór het tijdperk waarin die uitvinding gesteld wordt, en dat zij ten onrechte wordt toegeschreven aan Hubert van Eijck en diens broeder en leerling Jan van Eijck, anders gezegd Jan van Brugge, die omstreeks hel einde van de veertiende eeuw leefde, en niet in het begin der vijftiende, zooals men algemeen meent, 't Is echter aangetoond en uit de boeken van het Schilders- Genootschap, gedagteekend uit het elfde jaar der regeering van Eduaid I. 1283 lat schilderen met olievei f toen ge'i uike- lijk was. Hier mag nog bijgevoegd wor den, dat de kunst van houtgraveeren ouder schijnt te zijn dan de uitvinding der boikdi ukkunst, waartoe zij misschien aanleiding heeft gegeven. De namen der eerste houtgraveurs zijn echter niet be kend. In het Alhaeneum van 1845, bladz. 965, l.oml een facsimilé voor van een groote houtgravure, waarop het jaartal 1418 staat, die in 1844 te Mechelen ontdekt is en tegenwoordig in de openbare bibliotheek te Brussel bewaard woidl. - Uit Rome schrijft men het volgende, dat een eigenaardig licht werpt op Itu- liaansche toestanden. Twee beruchte bandieten, de gebroe ders Frattarolo, legden dezer dagen een onverwacht bezoek af bij een rijk edel man op zijn huiten, Vico Garganico, bij Foggia. De onwillige gastheer stond juist gereed om te vertrekken en zijn paard was gezadeld, zoodat de komst der bon dieten hem niet zeer verheugde. Hij hield zich echter goed, daar hij hen niet durfde beleedigen. Zij spraken hem zeer beleefd aan en verzochten hem niet bang voor hen te zijn, omdat zij, naar zij be weerden, in niets van andere gewone menschen verschilden. Nadat hy rnet de bandieten een tweede ontbijt had gebruikt en hun sigaren had aangeboden, wilde de gastheer hun nog eene banknoot van 100 lire geven. Dit aanbod sloegen zij echter af, want, zeide zij: «wij zijn geen roevers, doch zwerven alleen maar het land door, ten eiride ge legenheid te vinden om wraak te nemen op onze vijanden." Toen de gastheer later te paard steeg en wilde vertrekken, boden zij aan hem een eind weegs weg te brengen en deden dit ook, op hunne muilezels gezeten. Het speet den heer evenwel in het geheel niet, gelijk men zich gemakkelijk kan voor stellen, toen hij hen voor het laatst ge zien had. Wat ia muziek vraag beantwoordt Mark Twain Deze op zijn lawaai, menten maakt maken neer er velen samen een orkest; enkele manier als volgt: «Muziek is dal door menschen op instru- of andeie folter werktuigen ge wordt Lieden, die dit lawaai noemt men muzikanten; wan- zijn, noemt men het muzikanten echter heeten, wanneer zij lange haren hebben en er recht bleek en interessant uitzien, virtuozen. Tegenwoordig onderscheidt men drie soorten: de Duitsclie, Italiaan- sche en de Franscbe. De Duitsche moet men, wanneet rnen voor een man van beteekenis wil doorgaan, zeer aandachtig hooien. Men doet het best, daarbij wat watten in de ooren te stoppen. Dan kan men erbij slapen en de lui meenen altijd wanneer men niet snorkt, wat ver schrikkelijk zou zijn, dat men ver rukt is. Bij de Ilaliaansche kan men de watten uit de ooren nemen, maar dan moet men dikwijls afkeurend rnet het hoofd schudden en teeker.en van onwil geven, vooral wanneer iemand een me lodie misschien bevalt, want melodieën zijn in den ban gedaan en de Ilaliaan sche muziek dus ook. Bij de Fran maar van Fransche muziek mag men niet spreken; alles, wat Fransch is, is frivool, en van frivole dingen spreekt men niet in een beschaafd gezelschap. Dan hebben we nog God bewaar ons een Amerikaansche muziek. Dat is de vreeselijkste, maar ook de onbeduidenste, want zelfs de draaiorgels willen niets van haar weten. Belangrijk is de geluksaankondiging van JOSEPH HECKSCHER in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uit betaling der hier en in den omtrek gewouneii bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij onzen lezers aan bevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Bevallen van een DOCHTER: M. OFFERMANCombé. 8 Nov. '95. *t* Heden overleed te Gronin gen onze behuwdzuster Vrouwe M. 1. HüBER—ANDRE/t. H. J. TER HAARROMENY. M. C. TER HAARROMENY— Hüber. Amersfoort 9 Nov. 1895. Eenige kennisgeving. Voor de blijken van achting en erkentelijkheid, mij dezer dagen op zoo verrassende wjjze door zoo veler, van mijne vroegere patiënten geschonken, is het mij niet mogelijk ieder in 't bijzonder mijn dank te betuigen; daarom breng ik langs dezen weg mijn diep gevoelden dank aan allen, voor de kostbare ge schenken mij vereerd, en voor de waar- deerende woorden mij, namens allen, door de Heeren De HEUS, FRIJLINCK en ZANDIJK toegesproken. Dr. P. GROENEBOOM. Amersfoort, 11 Nov. 18j5. De dames van de kleeding van «LIEFDADIGHEID" die zich, overeenkomstig het verlangen van de wijkhoofden, bereid verklaarden om waardelooze kleederen te verzamelen, is in zijn verwachtingen bedrogen geworden bij den grooten voorjaars-schoonmaak. Wel kwamen er goederen in, die bewaard worden voor eventueele behoefte in den a.s. winter, maar de massa beantwoordde niet aan de verwachting. Mat liefdedrang doen de dames nogmaals een beroep op uw menschlievendheid, bij den najaars- schoonmaak. De goederen, die dan op geruimd worden, kunnen in den a.s. win ter den nood helpen lenigen van menige werklooze- Veertien vrouwtjes, die met het ver stellen en pas maken der kleederen een bescheiden stukje brood zoude kunnen verdienen, wachten dok op werk. Zooveel wordt als waardeloos wegge worpen, dat voor «LIEFDADIGHEID" toch waarde in overvloed heeft. Op verlangen éen boodschap bij mevrouw TENGBERGEN, mej, THU- MANN of den heer MEZGER worden de goederen gaarne aan huis afgehaald. hoek Varkensmarkt en Zuidsingel 259 I AMERSFOORT, SPREEKUREN Maandag I en Woensdag Tan 4 tot 7'/, uur en Vrijdag van 10 tot 4 uur. Operation zonder pijn. I AMERSFOORT AMSTERDAM Telephoonnummer 12, Telephoonnummer 1027. belasten zich met: aan- en verkoop van Effecten, vreemde Banknoten en Muntspe ciën. Inwisselen van Coupons tot den hoogsten koers. Incasseeren van Wissels en Quitan- tien. Nemen en geven gelden in prolon gatie of beleening. Kantoor geopend van 9 tot 3 voor. middags en van 7'/, tot 9 uur 's avonds. MUURHUIZEN over de NIEUWSTRAAT B 206.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2