NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND EnorisHe Scheurkalender WA No. 93. Woensdag 20 November 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aan onze lezers: Geïllustreerde ■voor ±SQS, M 30 CENTS. BUITENLAND. BINNENLAND. Feuilleton. AMEHSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.—Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend ftroote letters en vignetten naar plaatsruimte. A!s premie stellen wij ons voor dit maal te geven een met vele kostbare prijzen tegen den prijs van slechts De inhoud is degelijk, luimig en zeer afwisselend. Het blok is aan twee zy den bedrukt, met anecdoten, wetenswaardigheden, proza en poëzie, ernst en luim, huishoudelijke recepten, raadsels, enz. enz. Bovendien komen er ter afwisseling elke week 2 3 aardige praatjes met humoristische bij schriften in. De zon- en feestdagen zijn rood gedrukt, elk blaadje is geperforeerd en geheel los men kan dus lederen datum vooruit zien. Het geheel is gevat in een metalen kap, zoodat het blok nooit breekt en zeer gemakkelijk op het schild is te bevestigen. Elk schild van dezen Kalender is ge nummerd valt in de vijfde klasse op dit nummer in de 351e Staats-Loterij, die in Maart 1896 trekt, de honderd dui zend, dan ontvangt men na inzending van het schild, een le klasse DAMES, of HEEBEN-RIJWIEL en op vijf tig dnizend, eene NAAIMACHINE of AKTWEBPSCH EOT. Verder worden voor de vijf hoogste prijzen in de vier eerste klassen, benevens de drie hoogste prijzen in de 5e klasse na de vijftig duizend, Gouden en Zilveren Hor loges, Fraaie Prachtwerken, Postzegel Albums, enz. ter waarde van f 5.tot ƒ25.— uitgereikt. In ELKEN Kalender is nog een EXTRA BON voor een degeiyk boekwerk. Men haaste zich de Kalender aan ons bureau te doen afhalen, daar hij bij zoo schitterend aanbod spoedig uitverkocht zal zjjn. De Uitgever. De uitslag der gemeenteraadsverkiezin gen in België is voor de liberalen niet te gunstig geweest. Dit is hoofdzakelijk te wijlen aan verdeeldheid, daar zij in't ge heel niet in overeenstemming konden komen met de radicalen. De gemeente raad van Brussel bestond vroeger uit 26 gematigde-liberalen, 4 radicalen en 1 socialist terwijl nu 13 gematigde-liberalen, 10 clericalen, en 8 socialisten zitting hebben. Uit deze getallen kan men af leiden, dat de liberalen een gedeelte van hun invloed aan clericalen en socialisten hebben moeten afstaan. In andere Bel gische steden ging het den zelfden weg. Zoo werden o a. te Gent 6 liberalen, 5 clericalen en 5 socialisten gekozen, waar- ouder de leider der socialistische partij, Anseele. De heer Lippens, burgemeester, werd niet gekozen, doch er bestaat kans dat een der liberale leden zijn mandaat zal neerleggen om voor hem plaats te maken en hij zijne waardigheid zal kun nen behouden. Overigens zijn deze verkiezingen in vergelijking met vorige jaren kalm afge- loopen. Dreigend is en blijft de toestand ten opzichte der Oostenrjjksche quaestie. Nieuws echter verneemt men er weinig van. Duidelijk laat de Turksche regeering blijken dat het haar gemeend is veran dering te brengen in de oproerige pro vinciën, doch in hoeverre zij hierin z d slagen moet men nog afwachten. Voor- loopig hebben de Turksche gezanten van de verschillende hoven van Europa de volgende mededeelingen verspreid. «Teneinde de wanordelijkheden te be teugelen, die in sommige gedeelten van Anatolië zijn ontstaan en om voorts overal orde en rust zoo volkomen mogelijk te maken, heeft de regeering 128 bataljons onder de wapenen geroepen, afgescheiden nog van de contingenten van de 4e en 5e legerkorpsen. «Voorts heeft zij krachtige en afdoende bevelen gezonden aan de gouverneurs- generaal en aan de militaire bevelhebbers, om, door de toepassing van gelijke en rechtvaardige behandeling van alle Turk sche onderdanen, zonder onderscheid van ras of godsdienst, de kalmte en rust overal zoo spoedig mogelijk te herstellen en te verzekeren. Het is te verwachten dal door de uitvoering dezer bevelen de gemoederen weldra tot bedaren zullen zijn gebracht. «Verder zijn Sami Elïendi, lid van den Raad van State, Saadeddin en Abdullah- Pacha, divisie-generaals, Djemal Bey, re- geeringsambtenaar en Ibrahim Edhem Bey en Hussein Ruchdi Effendi, raads- heeren in het hof vau cassatie, belast met de toepassing der administratieve militaire maatregelen voor het behoud der openbare rust en veiligheid. «De ambtenaren zijn in twee commis- siën verdeeld, waarvan de een bestemd is voor Trebizonde, Gumuchhave, Bay- bourt, Erzerum en Bitlis; en de anderen voor Samsaun, Amassia, Tokat, Malahia, Mamuretil-Aziz en Djarbékir. «De beide commissiën zijn eergisteren naar haar bestemming vertrokken. «De commissie belast met het toezicht op de toepassing der vastgestelde her vormingen voor de zes vilajets heeft haar werkzaamheden aangevangen en reeds is met de toepassing der hervormingen een begin gemaakt." Kapitein Lothaire, zal zoodra hij van de Congo in België is teruggekeerd door de justitie ter verantwoording worden geroepen aangaande het doen ophangen van den Engelschman Stokes. De Berljjnsche correspondent van de Standaard houdt vol, dat niet alleen de Engelsche, maar ook de Duitsche regee ring een onderzoek inzake het optreden van deze officier verlangt en wel op grond, dat ook Duitsche onderdanen, die zich bij Stokes bevonden, door hem waren benadeeld. De Maandag gehouden zitting van den Geneeskundige Raad voor Gelderland en Utrecht werd gepresideerd door den nieuwbenoemden inspecteur dr. A. E. Post, die met etnige woorden van waardeering den afgetreden inspecteur, den heer H. L. Verspijck, herdacht. Met algemeene stemmen werd de wen- schelijkheid eener nieuwe epidemie-wet uitgesproken. Omtrent mazelen werd als vaststaande aangenomen, dat deze niet in de wet be lmoren te worden opgenomen, terwijl daarentegen croup als tut besmettelijke ziekten behoorende, moet worden aange merkt. Wat de afschaffing van geneeskundige Raden betreft, werd voorgesteld de ver gadering te doen uitspreken, dat zij de opheffing niet wenschelijk acht en het geen in de plaats zal worden gesteld niet aan de verwachting zal beantwoorden, welk voorstel met acclamatie werd aan genomen. Ten aanzien van de instelling van ge- zondheids-commissiën werd met alge meene stemmen aangenomen, een voor stel van dr. Homoet aan de gemeente besturen die instelling over te laten, na ingewonnen advies der inspecteurs. Met algemeene stemmen werd de cen tralisatie van een bureau tot onderzoe kingen verworpen. Hiermede was de bespreking der hoofd punten van de epidemie-wet afgeloopen en ging men over tot het behandelen van diverse onderwerpen, niet tot het offi- ciëele programma behoorende. Uit den Helder wordt gemeld, dat H. M. oorlogsschip De Ruyter binnen tien dagen gereed moet worden gemaakt om naar Constantinopel te vertrekken. Een herinnering. Zaterdag was het 50 jaar geleden, dat het ruiterstandbeeld van prins Willem I te 's-Gravenhage, door wijlen koning Wil lem II werd onthuld. Als een bewijs dat het dien dag allerongunstigst weder was, kan dienen, dat het bataljon der grena diers, dat destijds te Delft garnizoen hield en aaD de plechtigheid had deelgenomen, bij terugkomst dermate door weer en wind wai toegetakeld, dat het, met uit zondering van hoog noodige diensten, een geheele maand werd vrijgesteld van oefeningen om hun wapenen en kleeding in orde te brengen, terwijl officieren en minderen aan hun uniformen zeer veel schade hadden geleden. De plechtigheid, welke door de ko ninklijke familie op het balcon werd bij gewoond, werd gelijk ouderen van dagen zich nog zullen herinneren, door een treurig ongeluk verstoord. De stok van den koninklijken standaard, welke op het paleis wapperde, dreigde door den feilen wind te breken, waarom een werkman last kreeg, de vlag in te halen. De man werd toen hij op het dak kwam echter door den wind gegrepen en op straat geworpen, waar hij dood werd opge nomen. Voor zijn gezin werd met ko ninklijke mildheid gezorgd. Naar de Indische bladen melden is generaal Vetter in den ochtend van den 22en October met de Soembing te Tandjong Priok aangekomen. De gene raals Segov en De Moulin en eenige hoofdofficieren, alsmede de adjudant van den gouverneur-generaal, de overste Staal, de commandant van het wachtschip en de havenmeester begroetten heir, aan boord, terwijl de stafmuziek op de kade een viertal nummers speelde. Per spoor gingen generaal en mevrouw Vetter naar het station Weltevreden, waar de resi dent, tal van officieren en enkele anderen hen opwachttenop het Koningsplein vielen de voorgeschreven saluutschoten. Een hnweiyk niet hindernissen. Een 22-jarig meisje te 't Meer bjj Hee renveen zou in 't huwelijk treden. De vereischte afkondigingen hadden plaats gehad, een huis was reed9 gehuurd en ingericht, maar toen de trouwdag aan brak kwam er een spaak in 't wiel. Zij had er namelijk niet op gerekend, dat voor haar huwelijk, niettegenstaande de scheiding tusschen haar ouders uitgespro ken met bepaling dat zij aan de moeder zou worden toevertrouwd, de toestem ming van den vader eene vereischte was. Een onderzoek werd ingesteld en door bemiddeling der politie vernam zij dat haar vader zijn kosthuis te Rotterdam had verlaten met de mededeeling dat hij zich ging verdrinken, en dat, hoewel aanvankelijk op die mededeeling geen acht werd geslagen, later een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk uit het water was gehaald, van welkelijk de kleeding en het schoeisel door de be trokken kostvrouw werden herkend als toebehoorende aan haar kostganger. Gewapend met dit schrijven van den 2) Onderwijl is de Keizerin binnengekomen met hare hofdame, en gaat de ijj aan de zijde der dames af. Zij ziet er be koorlijk uit, prachtig gekleed, fier en schoon en gelukkig als de vrouw moet wezen die Keizerin is van een der groot ste rijken van Europa, Keizerin van Frankrijk, Keizeiin der mode, Keizerin over harten. Niets kan de betoovering en bevalligheid harer manieren overtref fen het zoude onmogelijk zijn geweest dat een enkel lid der groote vereeniging zich als voorbijgezien kon beschouwen. Als zjj iedere vrouw heeft gegroet, keert zVj terug langs de rij van heeren terwijl de Keizer oversteekt en de rij weder optreedt om de diepe groeten der schoonen te ontvangen. En gedurende heel dien tjjd heeft apitein Clive den blik ternauwernood afgewend van de Hertogin de Lallière. Hij zegt bjj zichzelf: «Ik heb haar voor dezen reeds gezien, maar waar toch? waar?'' en hjj voelt zich tot in de ziel toe geërgerd omdat hij geen geleid- draad vinden kan om zijne nieuwsgierig heid te bevredigen. Hij merkt op dat wanneer de Keizerin de Hertogin voorbij gaat, zij haar met bizondere onderschei ding groet. Zal iemand die verwantschap pen, en sympathie, en de wetten van aantrekkingskracht verstaat, mij uitleggen, waarom deze daad van gunst en hcffeljjk- heid eene zwakke trilling van voldoening tintelen laat in de borst van Kapitein Alsager Clive? Wat was hij voor de Hertogin, of de Hertogin voor hem! Het feit nogtans blijft bestaan, ofschoon ik er uitleg noch verontschuldiging voor kan aanvoeren. Het Keizerlijke echtpaar heeft een ieder begroet, en de Adjudant-Generaal van het paleis kondigt aan dat het diner ge diend is. Hunne Majesteiten gaan voor, gevolgd door diegenen der gasten die de eer zullen hebben in hunne nabijheid te zitten. De Hertogin is eene hunner. Langzaam treedt de fraaie stoet door de Salie des Gardes de eetzaal binnen. Het is een treffend schouwspel de stroomen van licht, het geschitter van rjjke stof fen, de geur der kasbloemen, de prach tige juweelen en verblindende toiletten der schoone gasten. En als zij op den I drempel der eetzaal komen, klemt de kleine Lady G., die aan den arm van Kapitein Clive gaat, zich onwillekeurig hechter aan hem vast. Zij kan ternau wernood het «o I" bedwingen, dat het uiterlijk er. zichtbaar teeken is hetwelk de ongeoefende van hevige verrukking en verbazing geven. Zij is weinig meer dan een kind en slechts sedert zes maanden gehuwd met den ouden Lord G, wiens weelde en rang haar den toe gang hebben verschaft tot het toover- land van heden avond. Zij is geheel en al leek, maar zelfs Kapiteio Clive, die gast geweest is aan bijna elk Hof van Europa en volkomen bekend is met eiken vorm van pracht en praalvertooning, kan niet verhinderen zich getroffen te ge voelen door dit prachtig vertoon. Een klank van onzichthare muziek begroet hen als zij binnenkomen de zaal is één vuurgloed van tallooze waslichten, met een tuin van bloemen, met zilver, en kristal dat duizend stralen van ge kleurd licht terugkaatst. De meest uit gezochte vruchten komen te voorschijn uit korfjes die met elke kleur der pris mas schitteren van het eene eind der tafel tot het andere staan piachtige zil veren middelstukken, welke verschillende voorvallen van de hertenjacht voorstel len het gepolijstte bord dat voor eiken gast geplaatst is d.aagt er toe bjj om een zilveren gordel rond het sneeuw achtige laken le vormen. Een half leger van bedienden slaat gereed de deur waarders in lichtblauw met driekantige hoeden, de voetknechten gepoederd en in sierlijke groene liverei met gouden borduursel bedekt. Lady G. is opgetogen dat zij deelneemt aan zulk eene prachtige vertooning haar oogen vermijden zich in al deze weelderige bizunderhedenzij bedenkt, de goedhartige kleine ziel, welk een brief zij morgen naar huis zal schrijven aan hare moeder en zuster, een brief, wij zjjn er van overtuigd, die druk onder schrapt zal wezen. Zij zal hen ook ver tellen dat zij naar tafel geleid werd door den belooverenden Kapitein Clive, van wien zij dikwijls hebben gehoord. Maar nog eer de maaltijd afgeloopen is heeft de kleine lady eene eenigzins geringe meening gevormd van de bekoring die zij zoo gaarne had geroemd. Hoe willig zoude zij zich met hem lot eene hof makerij gewaagd hebben zoo hij slechts eene gelijke neiging daartoe had getoond. Haar oude echtgenoot is verre van haar af geplaatst, maar hjj is volstrekt niet jaloersch of een dwingeland, slechts een wèl-opgevoedde, zelfzuchtige oude smul paap, die veel meer getroffen zou zijn indien hjj zijn buurman voorzien zag van uitgezochier truffels of een aanlok kelijk stuk gebraad dan hjj, dan dat hjj een geheel regiment Kapiteins les doux yeux aan zijne vrouw zag maken. Doch ware hij Blauwbaard in persoon, en vlak tegenover Kapitein Clive gezeten ge weest, hij zoude in het gedrag var, dien jongen man niet het minste bespeuren dat hem de geringste onrust kon baren. De arme kleine Lady G. is geërgerd. Het is hard dat men zich somtijds niet schadeloos kan stellen voor het bezit van een dommen, hebzuchtigen ouden echt genoot. Maar Alsager's oogen en ge dachten waren alleen voor de Hertogin. Zijn hart wordt gekweld door nieuws gierigheid om te weten waar hjj haar te voren heeft gezien: eens of tweemaal ontmoeten haar blikken de zijnen en hij verbeeldt zich een glimlach te zien spelen om de hoeken van haar mond, alsof zij- zelve datgene weet waarvoor hij zich zoo koortsig kwelt. Zij is gezeten aan de rechterhand des Keizers, die zich dikwerf omwendt om tot haar te spreken. De afmatting waaraan hij bij den aan vang van het diner ten prooi scheen is verdwenen, hjj ziet er waarlijk vol be langstelling uit; en zijne houding jegens de jonse Hertogin toont dat zij eene gunstelinge is. Alsager slaat haar nauw lettend gade, maar haar gedrag laat niets

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1