Advertentiën. Weezen-Almanak Gemengd Nieuws. EEN WIJZER vrije k.1111:11 St. NICOLAASFEEST. A. G. KAPLANSKIE, HEEBBOSCfr Él WftKBmEHDER Almanak voor de Jeugd Plaatselijke berichten GEVESTIGD Tandacts Wet). (^illustreerde Catalogus, MEN BIEDE HETGELUK DE HAND. 10 Miljioeu 981.720 Mark commissaris van politie begaf het meisje zich naar den ambtenaar van den bur gerlijken stand, die zeer terecht weigerde dit schiijven als een bewijs van overlijden te beschouwen. Er schiet nu voor het meisje niets anders over dan te wachten tot zij den leeftijd van 23 jaren heeft bereikt en daarna de tusschenkomst van den kan tonrechter in te roepen. D armede gaan na de oproeping echter nog drie maan den heen, daar de vader niet zal ver schijnen. Het wordt zoodoende Juli 1896 vóór het huwelijk kan worden voltrokken. Belasting op rijwielen. Het bestuur van den algemeenen Ne- derlandschen Wielrjjdersbond heeft zich met een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer gericht naar aanleiding van het door den heeren Rutgers van Rozenburg c.s. ingedient amendement op het wets ontwerp tot regeling van het personeel, waarbij wordt voorgesteld aan art. 1 toe te voegen: 6o. rijwielen. De strekking van dit verzoekschrift is niet personen, die uit luxe een rijwiel bezitten aan een billijke belasting te onttrekken, doch alleen om in het licht te stellen, dat de belasting, in het be wuste amendement bedoeld, den njjveren handwerksman, den bewoner van het platteland en vele andeie gebruikers van het rijwiel onbillijk en op onrecht vaardige wijze zou bezwaren. Ook zou de toepassing op bijna onoverkomelijke bezwaren stuiten. Heksen. Dat het geloof aan heksen nog lang niet is uitgeroeid op het platteland, vooral op afgelegen dorpjes en gehuchten, wier bewoners door de slechte verkeermidde- len nog betrekkelijk weinig met de be schaafde wereld in aanraking komen, is bekend; maar dat onder den rook van Amsterdam nog voor zoo iets plaats zou zijn, zullen weinigen gelooven't moge den lezers echter blijken uit het volgende verhaal Het kind van zekeren S. wonende te Weesp, was sinds geruimen lijd ongesteld. Ondanks de ingeroepen medische hulp nam de kleine patiënt niet in beterschap toe. Eindelijk kwamen de ouders op het denk beeld, dat het kind wel betooverd kon zijn. Men ging daarom den heksenmees ter, zekeren v. d. G. te Bussum, hierover raadplegen. Deze persoon, onder de goed- geloovigen bekend als iemand, die met veel zaakkennis deze gevallen bespreekt en nimmer een zijner cliënten ongetroost achterlaat, wees ook nu de vrouw aan die van deze hekserij moest [verdacht worden. Tevens gat hij den raad, een levende zwarte kip, vooral geen gevlekte, maar een pik-pik zwarte kip en nog wel een van den eersten leg te nemen, die levend in een pot, zonder water te doen en op hel vuur levend te btaden. Deze raad geving nu werd opgevolgd. De ondrage lijke stank, daardoor verspreid, was onbe schrijfelijk, temeer daar, ook weer op raad van dien zaakkundige v. d. G., alle reetjes in deuren en ramen ja zelfs het sleutelgat waren dicht gestopt. Wanneer wij goed zjjn ingelicht, moest de proef acht dagen later herhaald wor den. Leusden, thans te Amsterdam, in de St. Joriskerk te mogen hooren, thans is die mogelijkheid afgesneden, daar de kerke raad ongunstig heeft geadviseerd op het verzoek van genoemde vereeniging om het kerkgebouw in den avond van 29 November te mogen gebruiken. Tot lid van den [Kerkeraad der Ned. Israëlitische gemeente hier is ge kozen de heer J. van Vollenhoven, i de vacature, ontstaan door het niet aan nemen der heibenoeming door den heer S. A. Bleekrode. Onze stadgenoot de heer H. W. A Celcsse heeft met gunstig gevolg afge legd het examen voor 3e stuurman I groote vaart. A s. Zondag speelt de Amersfoort- sche Football Club »Quick" haar 3de bondsmatch tegen hare zustervereeniging uit Haarlem op 't sportterrein te Oud- Leusden. Aanvang V/, uur. In de bosschen bij Baarn en Eem nes werden gisteren door eenige heeren an de hofhouding der Koninginnen een jachtpartij gehouden in gezelschap van den intendant van het domein Soestdijk In het hotel Zeiler te Baarn werd ge dineerd. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan loor te Amersfoort, over de 2e helft der maand October 1895. C. A. Wolters Den Haag. A. Goosen Nijmegen. Landbouwer Tholen. A. W. L. Martens Voorburg. Briefkaart. W. v. d. Heyden Amersfoort E. van Schaik Sclierpeuzeel. In het berichtje in ons vorig nummer is een fout ingeslopen die wij ons haasten te herstellen. Tot onderwijzer aan de openbare school is n.l. benoemd de heer K. Joustra te Heij- laard, laatst onderwijzer te Hengelo. In een vergadering met dames van het Departement Amersfoort der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen op Donderdag, den 21. November a.s. zal als spreker optreden de heer Mr. G. S. Brantsma uit Arnhem met het onderwerp le Causerie, getiteld «Rederjjkers"; 2e Voordrachten. Hadden velen gehoopt bij het aan staande jaarfeest der Cbr. Jongelings- vereeniging Ps. 119 9 het genot te zullen smaken den geliefden Kanselredenaar dr. J. J. de Visser, vroeger predikant te te wenschen over het is vroolijk en ongedwongen, maar zjj bezit het Savoir faire van den waren hoveling, die zich nimmer, hoe ook de vorsten mogen voor wenden het niet te bedenken, veroorlooft te vergeten welk een afstand den sou- verein van den onderdaan scheidt. De muziek speelt voort: het brouhaha van gesprekken neemt in omvang toe, het eerste zwakke gevoel van eerbiedige teruggetrokkenheid in de Keizerlijke te genwoordigheid sterft weg de tongen der gasten worden warm onder den in vloed van uitgezochte spijzen en heerljjke wijnen. Schitterende oogen worden nog schitterender, blanke schouders leunen meer vertrouwelijk ietwat naderbij hun huurlieden, de heeren worden teederder in hunne manieren, welsprekender in hun blik; verwarmd en verzacht als de man nen altijd worden door den invloed van een onberispelijken maaltijd- Het zijn de bloemen, de muziek, de diamanten, het zachte gevoel van weelde die, voor het meerendeel het bloed war mer doen vloeien in de aderen eener vrouw (althans eener jonge vrouw) maar bij bjjna eiken man is het het voedsel dat hij eet, de wijn dien hij drinkt. Lady G. beproeft alles om haar buur man los te krjjgen en hem belang tu te boezemen, terwjjl hjj vurig wenscht dat De verkooping der onroerende goe deren van wijlen den graaf van Parijs heeft het volgende verloop gehadHet kasteel 'd Eu is voor 5 millioen 50 frs. aangekocht door den hertog van Orleans het kasteel te Amboise voor 147.050 frs. door den hertog van Aumale; een villa te Tréfort (26,050 frs); een terrein te Mers (630U frs); de villa Saint-Jean te Cannes (300.050 frs.); een landgoed te Mougins (20.100 frs.); het domein te Vil- lamanriqeu in Spanje (4U0.0U0 frs) zijn gekocht door de gravin van Parijs. Een vrouwelijke meerderheid In Duitschland zijn de vrouwen verre weg in de meerderheid. Volgens de statistiek zijn er in het Keizerrijk een miljoen vrouwen meer dan mannen. De getallen luiden precies 26 352.430 vrou wen tegen 25.405.934 mannen. In de stad Berlijn wonen 845.180 personen van het vrouwelijk geslacht tegen 769.902 mannen daar zijn de zwakken dus met 75000 in de meerderheid. En daa mee in overeenstemming zijn schoon nu en dan met eenige afwijking, de cijfers in de andere Bondsstaten. Alleen Schaum- burg Lippe en Elzas-Lothanngen maken een uitzonderingin het eerste vorsten dom zijn 202, in het Rijkstand zelfs 22000 mannen meer, die echter op rekening der groote garnizoenen te stellen zijn TweeZnilsersche beroemdheden 't Zijn twee beroemde honden, die hier worden bedoeld. De eerste is de grootste der St.-Bernardshonden, de bekende Barrij, die in zijn eigen korte loopbaan op den St.-Bernard-pas niet minder dan 30 menschenlevens heeft gered. Hij zal gauw een standbeeld krijgen, zoo heeft zij hem met vrede zou laten om zijn diner rustig te gebruiken en naar het bekoorlijk gelaat aan de overzijde der tafel te kunnen staren. Maar hij is goed hartig, en ziende hoe ernstig zij verlangt hem te bevallen, leent hij zich er ten laatste toe om in het gesprek te worden gewikkeld, indien men althans dien naam mag geven aan Lady G.'s onsamenhan gend gebabbel. Het diner duurt niet lang, niet zoo lang als menigeen der gasten zoude wen schen, maar het vermoeit den Keizer om gedurende een langgerekten maaltijd le blijven zitten. De Keizerlijke gastheer en gastvrouw rijzen op en gaan den stoet voor, door de Salie des Gaides terug, terwijl de muziek uitbarst in eene groot- sche finale. De deftige statigheid welke het binnentreden kenmerkte heeft zich opgelost in een geestig abandon; het ge voel van bien-ètre dat volgt op een goe den maaltijd, doordringt het gezelschap «Het is eene barbaarsche gewoonte om de tafel tegelijk met de vrouwen te verlaten!" bromt Lord G. tot een anueren Engelschman. «En zulk een wijn te laten staan I zucht de ander. De Keizerin heeft zich met enkele harei dames teruggetrokken in een salon dat op de galerjj uitloopt, maar de Keizer tenminste een Zwitsersch sportblad voor gesteld. Barrij heeft dat even goed ver diend als menig ander held; hij is gevallen als een slachtoffer van zijn plicht, Het was na den slag van Marengo. Vele benden uiteengejaagde Italiaansche troe pen gingen den St.-Bernard-pas over naar het Noorden en een van hen viel uitgeput en bewusteloos neer bij den pas Toen hij weer bijkwam, voelde hij een zwaar en warm lichaam op zich. Dat was Barrij, die zijn best deed hem weer bij te brengen, door hem warm te maken Nog half bewusteloos, hield echter de Italiaan dat zware lichaam voor een vijand of voor een plunderend bewoner uit die streken, en hy stak zijn bajonet in het hart van den reddenden hond. Een andere Zwitsersche hond was onlangs zeer beroemd te Bazel. Het was een poedel en dit jaar de clou van de plaatselijke tentoonstelling in die stad Zijn specialiteit was het voortbrengen van koraal-muziekhij bespeelde een klein orgel en een luisterende menigte stond den heelen dag om hem heen Maar op zekeren dag was hij bezig met onovertrefbare gratie een stuk te trom melen op de toetsen van het instrument toen plotseling twee dronken boeren ru zie kregen in zijn nabjjheid en handge meen werden. Muzikanten zijn een zenuw achtig volkje; de musiceerende poedel vluchtte van zijn stoel en kroop er onder maar, o verbazing van het omstaande publiek, het orgel ging voort met spelen de toetsen bewogen zich op en neer het bleek een mechaniek orgel te zijn, door electriciteit in beweging gebracht De beroemde poedel van Bazel had het vertrouwen bij het publiek verloren Maar zijn baas scheen het zich meer aan te trekken dan hij zelf. De golden Morgenstond. Vele vorsten in Europa houden van vroeg opstaan. Zoo verlaat Keizer Wil helm van Duitschland zijn bed reeds om vijf uur; de Koningin-Regentes van Spanje is eiken morgen om zeven uur gereed om uit te gaan. Koning Humbert van Italië staat om zes uur op, evenals Koning Oscar van Zweden en Koning Karei van Rumenië Men weet, dat de overleden Keizer van Brazilië, Don Predo, het liefst om drie uur opstonddikwijls bracht hij des morgens tusschen 4 en 5 een bezoek aan zijn vrienden, die dan wel zeer vereerd waren, ma8r hem liever wat later zagen. De koninklijke familie van Engeland schijnt hierop een uitzon dering te maken. Koningin Victoria staat nooit vóór acht uur op; de prins van Wales gebruikt met zijn gezin het eerste ontbijt nooit vóór tien uur 's morgens. Dierentrouw. Eenieen tijd geleden vertrok een vis schersschuit uiteen Fransche havenplaats. Op het strand stond een prachtige New- Foundlander hond, die het schip met de oogen volgde. Het arme dier gaf zijn smart op ondubbelzinnige wijze te kennen en zijn geheele houding verried angstige gejaagdheid. Eindelijk sprong het dier, dat zich niet langer scheen te kunnen bedwingen, in zee, zwom naar het schip en volgde het. Aan boord bevond zich de jonge meester van het dier, een Engel- sche scheepsjongen, die van den schipper geen verlof had kunnen krijgen om zijn trouwen hond aan boord te nemen. De hond volgde het schip gedurende ver scheidene mijlen voor de oogen van de geheele equipage, die met het lot van het dier begaan was, den wanhopigen scheepsjongen en den ongevoeligen schip per, die slechts toestond, dat men het dier eenige scheepsbeschuiten toewierp. Den geheelen dag en den daaropvolgenden nacht zwom de hond voort en toen de dag aanbrak, zag men hem uitgeput wegdrijven. Toen eerst had de schipper medelijden. Een boot werd uitgezet, waarin men den bond, die geen teekenen van leven meer gaf, aan boord bracht. Dank zij de goede zorgen van zijn meester en de humaniteit van de overige opvaren- leunt aan een der ramen, steeds pra tende met de Hertogin. Iemand der hof houding brengt de koffie voor zijne Ma jesteit op een gouden blad op het zelfde oogenblik wordt zijn geliefkoosde hond binnengeleid. Op het uitdrukkelijk verzoek der Hertogin is hij ontboden. Hel dier ontrukt zich aan den bediende en springt naar zijn meester toe, in de uitgelatenheid zijner vreugde het kopje van Sèvres uit zjjne hand stoolende, ter wijl de inhoud voor het grootste deel neerstort op het sierlijk gewaad der schoone Hertogin. De Keizer is oprecht geërgerd, en bukt zich om de vlekken met zijn zakdoek af le wisschen, terwijl de Hertogin lachend erzekert dat het niets beteekend. «Gij ziet, Hertogin," prevelt de Keizer op zijne slepende wijze: «welk kwaad onze vrienden ons met de resle bedoe- ngen kunnen veroorzaken." De gasten die nabjj staan splitsen de ooren met eerbiedige nieuwsgierigheid, en pogen eene verborgen bedoeling ach ter de Keizerlijke woorden te vinden. «Maar het is gelukkig vrienden te be zitten, Sire," antwoordt de Hertogin, hare hand op het hoofd tan den hond leg gende. Deze ziet err.stig naar haar ge laat op en kwispelslaurt, wetende, door het instinct dat zooveel scherper enjuis- den, herstelde het arme dier na eenigen tijd van de geleden vermoeienissen. Eenige weken later, op twee mijlen afstand van Londen, waar men wilde bionenloopen, werd het schip door een storm overvallen en verging. Alle opvarenden kwamen om behalve de jeugdige scheepsjongen, die door den hond bewusteloos op het strand werd gesleept. Daargekomen, legde het trouwe dier een poot op het beweging looze lichaam en begon uit alle macht te builen. Eenige visschers snelden toe en verleenden den drenkeling de eerste hulp. De hond liet hen begaan, doch volgde al htin bewegingen met wantrouwen. Eerst toen zijn meester de oogen opsloeg en bijkwsm, sprong het trouwe dier ver heugd in 't rond en lekte hunne handen waarna het zich uitgeput van vermoeienis aan de voeten van zijn meester neervlijde Belaugrijk is de geluksaankondiging van JOSEPH HECKSCHER in Hamborg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uit betaling der hier en in den omtrek gewonueu bedragen eene zoogoede faam verworven, dat wij onzen lezers aan bevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Dank jfan allen die belangstelden in de geboorte van onze d/»£htkt NSjj.' V AJMWBBIN GEN. A. gTVan wieringen— V/Van Beek. woudenberg, 19 Nov, '95. De/OTid^ergeteekende betuigt door deze haaf fertigen /Hqulsvvoor. de vele bewijzen van deeltierrfing Ondervonden tijdens d«v ziekty en 'ujj het overlijden harer eenigy-Ztfster. Yd D. J. BREIJL. Het BESTUUR der SPAARBANK te Ai}iersfoort brengt ter kennis aan het Algemeen, dat in het REGLEMENT belangrijk braclit ten gers, waarvan den Secretaris afdruk bij krijgt. gingen zijn ge- dééleVder inleg- e(w)prdt verleend bij ij 1 iejler inlegger een van zijn boekje ver- P. METHORST, President. H. J. CROOCKEWIT, Secretaris. Amersfoort, 18 Nov. 1895. Diakenen der NED. HERV. GEMEEN TE alhie;, de le opeubare col lecte aan de huizen der Gemeenteleden, hebbende vastgesteld op a s. Maandag 25 Nov. vertrouwen dtfo^'fTfime giften te worden in stgat gestelq;-. de arme ge meenteleden, ook "Weder -deze winter aan het noodigste te kunnqp helpen. R. VA"N DIJK, Administr. Diaken. met hoofd ck heeft nog eenige uren bêschikïaafr lot het geven van lessen. Brieven Wder letter B. bij den Boekhandelaar J. J. BERENDS. ■emaad vraagt tegen midden December eene met slaapkamer of ahtove, -liefst met pension. Opgate met vermel ding van prijs onder Aio. 13 aan het bureau van dit blad. ter is dan het oordeel der menschen, dat hij eene vriendin gevonden heeft. Ver scheidene dames rondom hem trachten hem met streelende woordjes te lokken en zouden het de moeite waard ge vonden hebben een kostbaar gewaad te bederven ter wille van een voorwerp van bezorgdheid voor den Keizer te zijn. >Hoe jammer dat wij niet eenige bon bons hebben om hem te geven I" zegt eene schoone kleine Gravin die in ha >r hart echter een doodelijken afkeer van honden voedt: »Hoe deedt gij, Hertogin, om hem zoo vriendelijk te stemmen hebt gij hem iets gegeven >0! neen, Gravin," nntwootdt zij glim lachend: «Hij weet dat ik van honden houd." «Hoe weet hij dat?" vraagt de Gravin, eene bekoorlijke nieuwsgierigheid voor wendende. «Hij weet door mijn oogen en de aan raking mijner hand dat ik zjjne vriendin ben, en dat beter dan dat ik hem dui zend bonbons voerde." «Volkomen juist, Hertogin I" zegt de Keizer: «Menschen hebben ons lief om hetgeen wjj hen kunnen geven hon den ter wille van ons zeiven." Op dit oogenblik nadert eene der hof dames, en eene diepe buiging voor den Keizer makende, deelt zij de Hertogin mede dat Hare Majesteit hare tegen woordigheid eischt. Wordt vervolgd.) Een uitneJnë(rd"ja>dea«-ia-aeo levens groot portret. Jt\e de teekening in den boekh. vanCkrlJ. SLOTHOUWER. Amers- foort. Jpijaige bestelling gewenscht. hoek Varkerremafkt gn Zuidsingel 259 AMERSBOORT, SPREEKUREN Maandag en Wueusdag van 4 tot7'/t uur en Vrijdag van 10 tot 4 uur. Operation zonder pU u. Aan de Drukkerij der Weesinrichting le Neerbosch is verschenen en bij iederen solieden Boekhandelaar ver krijgbaar voor 1800. GEÏLLUSTREERD. Prijs 25 Cents. Gebondfn 40 Cents. voor 1906. Prijs 1° Cents. voor 1800. Prijs J20 Cents. .Noor 1800. PRACHTIG GEÏLLUSTREERD. If-ijs 40 Cents. Vodr uitdeelingen op Zondagsscho len" tegen verminderden prijs. DÉ PRACHTIG inhoudende: Verhalen, Kinderlectuur Prentenboeken, Stichtelijke lectuur, Gele genb/idsboek werkjes, Gedichten, Gods dienjftonderwfis, Levensbeschrijvingen Zending en Evangelisatie, Allerlei, Voor deelige aanbiedingen voor Bibliotheken en ter uitdeeling, en Muziek wordt op franco aanvrage franco toegezonden door den Uitgever Nijmegeu. P. J. MILBORN. Hoofdprijs ev. 500,000 Mark. De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. Eerste trekking IJ December, UITNOODIGING TOT DEELNEMING IN DE KANSEN van de door den Staat Hamburg gewaarborgde grpotê~Geldloterij, waarin zeker gewonnen uioeteu worden De prijzen v$m déze veel voordeel biedende Geldloterij, die-yolgehs het plan slechts 412.000 loteq bevat, zijn de volgende: De hoogste prijs is eventueel 500,000 Mark Premie van 300^00 M. I 46 prijzen a 5000 M 1 prijs a 200$00 106 prijzen a 3000 l prijs a 100,Q00 »1| 226 prijzen a 2000 2 pryzen a t prijs a l prijs k prijs a t pnjs a i pryzen a 1 prjjs a 3 prijzen a 21 prijzen a 75,®0 70.000 65,000 60,000 j' 55,000 50,000 10,000 20,000 10,000 822 prijzen a 1000 1325prijzena 400» 20 prijzen a 300 132 prijzen k 200,150 38050 prjjzen a 155 7990 pr'a 134,100,98 7448 pr. a 69,42,20 totaal 56,200 prijzen. op en worden deze in eenigetnaandep in 7 klassen uitgeloot. De Hoofdprijs in de le klasse bedraagt Mark 50,000, stijgt in de 2e kl. tot 55,000 14^ in de ie tot 60,000 M.. in dtf~ 4e tot 65,000 le 5e tot 70.000 M., in de 6e tot .75,1 n de 7e tot 200,000 H en met de premiejvan 300.000 M. event. tot;-600,000 Jlark. Voor de eerste prijstrekking, ojficieqj Jen 12 December e.k. vastgesteld, lost een geheel origineel lot slechts Gld. 3,50 een half origineel lot slechts Gld. 1,75 een kwart origineel lot eleohts Gld. -,90 Iedere deelnemer in de loterij ontvang! ongevraagd Onmiddellijk na de plaats gehad hebbende trekking de offloieel© uekkfngslyst Trekkingsplan, voorzien vanhet Wapen van den Staat, die de prijs valt-de loten en de verdeeling van de prijzen over de 7 klassen aangeeft, verzend ik op aanvrage gTatis. De uitbetaling en verzending van de prijzen geschiedt door mij direct en prompt aan le winners en onder de strengste ge aeimhouding. Iedere bestelling kan men eenvoudig per postwissel opgeven. Men wende zich dus met de aanvraag om toezending van loten voor de spoedig plaats hebbende trekking zoo spoedig mogelijk of uiterlijk tot 12 December e.k. met vertrouwen tot JOSEPH HECKSCHER, Bankier en Wisselkantoor In HAMBUR6, Duitschland.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2