NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad WA UTRECHT en GELDERLAND lumurislisclie Scheurkalender No. 95. Woensdag 27 November 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aan onze lezers: Geïllustreerde 30 CENTS. BUITENLAND. BINNENLAND. F euilleton. JMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Eer 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Als premie stellen wij ons voor dit maal te geven een met vele kostbare prijzen ■VOOX S tegen den prijs van slechts Cliché van het Schild. De inhoud is degelijk, luimig en zeer afwisselend. Het blok is aan twee zijden bedrukt, met anecdoten, wetenswaardigheden, proza en poëzie, ernst en luim, huishoudelijke recepten, raadsels, enz. enz. Bovendien komen er ter afwisseling elke week 2 A 3 aardige plaatjes met humoristische bij schriften in. De zon- en feestdagen zijn rood gedrukt, elk blaadje is geperforeerd en geheel los men kan dus iederen datum vooruitzien. Het geheel is gevat in een metalen kap, zoodat het blok uooit breekt en zeer gemakkelijk op het schild is te bevestigen. Elk schild van dezen Kalender is ge nummerd valt in de vijfde klasse op dit nummer in de 351e Staats-Loterij, die in Maart 1896 trekt, de honderd dui- zeud, dan ontvangt men na inzending van het schild, een le klosse DAMES* of HEEREN-RIJWIEE en op vijf- tig duizend, eene NAAIMACHINE of ANTWERPSCH EOT. Verder worden voor de vijf hoogste prijzen in de vier eerste klassen, benevens de drie hoogste prijzen in de 5e klasse na de vijftig duizend, Gouden en Zilveren Hor loges, Fraaie Prachtwerken, Postzegel Albums, enz. ter waarde van f 5.tot 25.uitgereikt. In ELKEN Kalender is nog een EXTRA RON voor een degelijk boekwerk. Men haaste zich de Kalender aan ons bureau te doen afhalen, daar hij bij zoo schitterend aanbod spoedig uitverkocht zal zijn. De Uitgever. Geljjk men weet hebben de Europeesche mogendheden verschillende gezanten naar Constanlinope) gezonden en deze volgen er nu stipt de verschillende instructiën hen mede gegeven om zoo voorzichtig mogelijk op te treden en niet de minste stoornis in den staat van zaken te bren gen. 't Spreekt van zelf, dat wanneer eene Dieuwe kentering op handen zou zijn, zoodal ernstigere besluiten noodig zijn, er nieuwe instructiën den gezanten zal gegeven worden. De eensgezindheid der gezanten onderling is van dien aard dat zij in alle mogelijke opzichten trach ten saam te werken en overeentestemmen om den vrede te bewaren en de stemming onder mogendheden te handhaven. De beweging der Armeniërs te Constantino- pel blijft voortduren, doch tot ongeregeld lieden is het tot dusverre nog niet gel omen. Verder weet de gezant der Times te vertellen, dat, wanneer men hem goed heeft ingelicht aldus luidt een bericht van de Times, de gezanten het hierover eens zijn, dat enkel en alleen eene oplossing der Oostenrijksche quaestie zal te verwachten zijn indien men er toekomen kon eene internationale confe rentie te beleggen. Zoo ver is men echter nog niet gekomen. Wat er verder in 't Oosten zal gebeuren, dit is nog immer een geheim der toekomst. Pas is de Armenische quaestie tot eene oplossing gekomen of eene andere komt hare plaats innemen. Volgens de Times beginnen zich nu de Christenen op Creta te roeren en moet er zelfs een ernstig gevecht hebben plaats gehad in de nabij heid der hoofdstad van 'l eiland, Kanea, een gevecht van Cretenzers en Turksche troepen, waarbij van Turksche zijde 16 manschappen hel leven lieten. Men kan echter niet onvoorwaardelijk geloof hech ten aan 't geen uit Creta aangaande den staat van zaken aldaar wordt gemeld, daar het genoeg bekend is, dat de Grie ken, er steeds op uil zijn de beweging hunner stamgenoeten op Crel» gaande te houden. Toch heeft men de Cretenzers doer, verstaan, dat er vooreerst nog niet aan inwilliging hunner eischen kan ge dacht worden, doch de Cretenzers schij nen te denken dat het, nu de Armeniërs hun zin gekregen hebben, ook voor hun tijd wordt. Wat dit alles nog zal geven moet men afwachten. De twee ooi zaken, die algemeen wor den aangegeven, van de zwakheid van het kabinet Badeni in Oostenrijk, zijn ten eerste de niet-bekrachtiging van Lnegers benoeming tot burgemeester vao Weenen en ten tweede de anti-semietische bewe ging. De leider der clericale partij in het huis der Afgevaardigden, prins Alois Liechtenstein, deelt ook deze meening. Verder acht hij het zoo goed als zeker, dat het kabinet Badeni in elk geval aan de regeering zal blijven, zoolang de on derhandelingen tusschen Oostenrijk en Hongarije over de hernieuwing van het bekende tractaat nog niet zijn afgeloopen. Het lot van dit kabinet zal vooral af- baogen van de kiesrecht quaestie, daar dit in Oostenrijk op het oogenblik de hoofdquaestie is. De commissie voor liet onderzoek omtrent de concurrentie door den arbeid in de gevangenissen aan den arbeid in de vrjje maatschappij aangedaan, hield Maandag een vergadering iü het gebouw van hel departement van justitie. Dezer dagen i3 door genoemde com missie een nota van vragen gericht, be trekkelijk den arbeid in de gevangenissen, aan de coleges van regenten. Zondagavond heeft aan het station te Weesp een vreeselijk ongeluk plaats gehad. In den locaaltrein, die om on geveer 7 uur te Weesp arriveert, bevond zich een inwoner dier plaats, die, daar hij wds gaan slapen, niet had gemerkt dat de trein aan het station Weesp had gestopt. De trein was al in gang toen hij zijn verzuim bemerkte. Wellicht nog slaapdronken, trachtte hij toen uit den trein te springen, met het ongelukkig gevolg dat hij de waggons midden over zijn lichaam kreeg. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. Daar een wagen door den schok was gederailleerd, had de trein een oponthoud van een uur. Stoomtram EdeNijkerk. De gemeenteraad van Ede heeft be raadslaagd over het plan tot aanleg van een stoomtram van het station Ede naar Nijkerk. Al de aanwezige leden waren in begin sel voor het tot stand komen dezer ver binding, doch enkele, voornamelijk de leden uit den landbouwstand, acht ten het eenigszins bedenkelijk, de tram te doen loopen langs den openbaren weg (met name den weg van het station Ede naar het dorp), wegens de veelvuldige gevaren, welke daaraan verbonden kun nen zijn. De lieer Krieger, die in de vergadering was ontboden, teneinde eenige inlichtin gen le verstrekken, verdedigde met warmte zijn ontwerp en betoogde, dat de daartegen aangevoerde bezwaren on gegrond waren, in verband met de meer dan voldoende breedte van den Sta tionsweg. Het voorstel, om bij het tot stand komen der lijn de tram langs den Sta tionsweg te laten loopen, werd daarop met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. Oud-Holland. De herstelling van het kasteel >De Haar" geeft aanleiding tot het afbreken der woningen welke de kom der gem. Haarzuylen vormden. Aangezien bijna alle woningen thans toebehooren aan baron E. van Zuylen van Nijevelt en ook weer op zijn gronden zullen worden her bouwd, zal de herbouw van dit dorp ge schieden in den zelfden geest die geleid heefd bij de herstelling van het kasteel. Het Rechthuis, tevens herberg, ont worpen door der. architect Joseph Cuy- pers, de pachthoeven, bruggen en arbei derswoningen, onder leiding der archi tecten Jac. van Straten te Utrecht en Jac. van Gils te Rotterdam, zullen een oud-Nederlar.dsch karakter dragen, en op die wijzé zal daar een blijvend Oud- Holland in 't leven worden gerpepen. De aardwerken van grachten en wal len werdpn in dit najaar reeds voltooid. Voor 1 November 1896 moeten alle inwo ners naar hun nieuwe woningen verhuisd zijn. {Architectural) Aan de Soer. Cl. wordt uit Lombok geschreven Niemand, die hier komt, zal zich een begrip kunnen vormen van den oorlog die gewoed heeft. Wel liggen aan het strand duizenden klapperboomen geveld en hebben vele, die zijn blijven staan, hun kruin verloren, maar toch ziet men zelfs daar reeds een menigte woningen herrijzen van planken of kadjang matten en met zinken afdaken. Woningen mees tentijds door Arabieren en Chineezen, die handel komen drijven, daar gesticht. Zij zullen wel spoedig vervangen worden door grootere toko's, In het binnenland is de rust volkomen weergekeerd. De sawahs worden geplant en de levensmiddelen zijn, nu de bevol king beveiligd wordt door onze soldaatjes, tot het normale, dat is een zeer rnatig peil, gedaald. Een kuiken kost hier 25 pengs of 5 cents, een volwassen kip het dubbele. Eer. sappie met kalf krijgt men voor f 15, een picol rijst voor f 2 en de rijst is zeer goed. Klappers heeft men om zoo te zeggen voor het plukken en voor 20 gulden rijdt men met een span paarden, al zijn het dan ook maar Bia- meesjes. De bevolking gaat sober gekleed. De meeste mannen en vrouwen dragen het Kapitein Clive is iemand over wiens voorkomen men een dozijn verschillende meeningen van een gelijk aantal men- schen zonde kunnen vernemenhij is »knap," »ziet er goed uit," «belooverend,' »hij heeft zulk eene aaDger.ame uitdruk king," »hij is schoon," »neen, niet schoon, maar zijne manieren zijn zeer innemend," enz. enz. »In elk geval is hij een volslagen edelman," en dit is zoo klaarblijkelijk dat niemand het noodig oordeelt de op merking te beantwoorden. Eéne gift bezit Kapitein Clive oogen die eene vrouw alles doen gelooven wat zijn lip pen uiten, ook is hjj wanneer hij tot haar spreekt altjjd oprecht, voor het oogenblik althans. Hij is de gunsteling van een ieder de meeste lieden begaafd met een vrien delijken lach en een goed humeur zijn dat: de heeren mogen hem gaarne lijden, zoo ook de vrouwen, kinderen en dieren. De fortuin is geen gierige petemoei voor hem geweest zij heeft hem begiftigd met de meeste zaken die het leven zijn bestaan waard maken gezondheid, moed opgeruimdheid. Hij is van hooge geboorte, en zoo al niet overladen met geld, althans volko men onbekend met het gevoel van iets tot zijn weelde of gemak te missen. En hij heeft groote kans zijn broeder Lord Ryvendale op te volgen, die teringachtig is, en twee jaar geleden zijn eenigen zoon verloor. Eene verstoorde stemming is eene zoo ongewone zaak voor Kapitein Clive dat hij zich even verbaasd en geërgerd voelt als iemand die nimmer pijn of smart zoude hebben gekend en op een goeden morgen met hoofdpijn ontwaakte. De indruk houdt echter niet lange aan, maar verdwijnt voor het eerste gevoel van opgewekte nieuwsgierigheid om te weten waar hij en de Hertogin elkander te voren hebben ontmoet. Wie kent de prikkelende jacht niet van het opsporen eener herinnering I hoe ontwijkt zij ons juist dan wanneer wij op het punt staan van haar vast te grij pen, hoe voert zij ons over bergen en dalen tot in de wolken en onder de aarde en laat ons somwijlen over aan dezelfde ondoordringbare duisternis. En wie kent den triomf niet van haar na eene lange jacht op te vangen, zelfs dan wanneer het slechts eene geringe, arm zalige aangelegenheid is der herinnering niet waardig. Alsager Clive doorzoekt zijn geheugen met ware Britsche hoofdigheid. >Bij Jupiter I Ik ben er!" roept hjj ten laatste met levendig gevoel van tri omf uit. En snel doorkruist het tooneel hunner laatste ontmoeting zijn brein. Het paleis met zijn lichtgloed verdwijnt, de groote boomdreven ontvluchten zijn blik, en in hunne plaats ziet hij een grauwen Novembermorgen in Engeland. Hij is nog niet lang uit Indië terug, en bevindt zich op de buitenplaats zijns vaders in Southshire. Er is eene jacht partij, en door eene reden die hij ver geten heeft of wel zich liever thans niet wil herinneren, is hij te laat geweest op het verzamelpunt. De honden hebben het spoor gevonden en zijn weg hij bespeurt twee of drie voortijlende roode jassen op een paar velden afstands van hem, en hij rent hen achterna op zijn edelen vos, zonder echter in al te beste stemming te verkeeren. Snel vermindert hij den afstand tusschen hem en zijn lochtgenooten toen hij eene nieuwe per soon op het tooneel ontwaart. Tot zyne hevige teleurstelling is het eene vrouw en bevindt zij zich nog wel alleen Kapitein Clive wordt aaDgevuurd door een schandelijk vei langen: hij wenscht haar voorbij te rijden, zoodat hij, wanneer haar iets mocht overkomen, zich niet achter haar bevinden zal om haar op te rapen. Maar liet noodlot be slist, op hare eigenaardige, kleine, spot- tige en vermakelijke wijze dat onze held het slachtoffer zal zijn van de ramp welke hij zoo -vurig poogt te ontsnappen. Het paard der schoone Amazone begaat een misslag voor eene heining, en tot zijn afgrijzen, ziet hij het neerstorten aan de overzjjde. De berijdster is verdwenen. Geen wonder dat jagers het verfoeien dat vrouwen de honden mede narijden. Een rnan kan schrikkelijk ontsteld zijn wanneer hij zijn vriend gevoelloos, wel licht dood op het veld ziet nederliggen, maar het kan zijo geest niet vervullen met dat ontzettend afgrijzen waarmede hem de aanblik eener vrouw in derge lijke omstandigheden treft. Alsager's hart staat stil nu hij, iets lager op, eene ope ning zoekt niet wenschende het onheil te vermeerderen door de ongelukkige schoone onder de hoeven van den vos te verpletleren. Naderbij gekomen is het met iets dat r.aar verrukking en veront waardiging zweemt, dat hij een zeer be- koorlijk gelaat op schalksche wijze vao uit eene sloot ziet kijken waarin het lager gedeelte zijner eigenares is ver dwenen, zijne verrukking geldt het feit dat zij ongedeerd is; zijne verontwaar diging dat hij alle mogelijkheid van een wedren verloren heeft voor niets. Hij stijgt echter met uitnemende hoffelijkheid af om haar bij te staan. «Het spijt mij zoo vreeselijk," zegt zij, aarzelende tusschen lachen of tranen »Ik heb uw rid bedorven, en en mijn paard heeft zijn buikriemen gebroken, wat moet ik beginnen De toestand is zeer zeker netelig. Al sager ziet om zich heen, maar nergens verre noch nabij bespeurt hij een teeken van iemand die der ongelukkige vrouw schijnt toe te belmoren. »Zijt gij alleen uitgegaan?" vraagt hy ietwat aarzelend. »Ja neen," stamelt zij: »Ik deed een rijtoer vergezeld van mijn groom ik had geen plan de jacht te volgen, en hij berijdt de oude zwarte die geen meter hoog kan springen en en het komt mij goed te staan. Hier vullen zich de schoone oogen met tranen van ergenis en beven haar de roode lippen- Kapitein Clive overziet de gebeurtenis. Het is een naam te meer die gevoegd kan worden op de lijst der schoone

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1