Advertentiën. IT! Iipp lis Gemengd Nieuws. A. G. KAPLANSKIE, Plaatselijke berichten ,n\. VANl Va £iddré AARlpAFPELEjS GEVESTIGD Tandarts/{Niéuwe Wet).| PETRUS ij KOPPEN, H. F. HARTOGH HEUS, bovenlijf geheel ontbloot. De eenige weelde, die men kan opmerken, is te vinden in de krissen, die somtijds waar lijk prachtig zijn. Te midden van kla tergoud, rood en groen email, zijn robij nen en niet zelden diamanten aange bracht. Zulke wapens, die een waarde van twee a dtie honderd rijksdaalders vertegenwoordigen, zijn geen zeldzaam heid. Omtrent het besluit der Duitsche Regeering, dat de invoering van melk uit Nederland met ingang van 20 November in Int Regierungs Bezirk Dusseldorf tol nader aankondiging is verboden, schrijft de 'Graafschapper.- Dit is voor onderscheidene boeren, die dicht bij de grenzen wonen, een treurig bericht, dat hun geen voordeel brengt Een schade van ongeveer f 600,000 zegge «zes maal honderd duizend gulden' in het jaar. Alleen langs de Geldersch-Overijssel sche grens worden, naar een berekening van ongeveer een half jaar oud, niet min der dan 20,000, zegge «twintigduizend' liters Nederlandsche melk eiken dag over de grenzen gevoerd. Ook in het graafschap Zutphen zullen de gevolgen van dit verbod niet weinig wordeD gevoeld. Alleen in de landbouw- afdeeling Gendringen toch worden dage lijks, naar een opgave van den heer Bel- laard, 6000 liters uitgevoerd. Het verbod is dus voor vele boeren werkelijk een ramp, en daarom hopen wij, dat onze Minister van Binnenlandsche Zaken niets onbeproefd zal laten, om zoo spoedig mogelijk opheffing van dit verbod te verkrijgen. Moge dit niet lang duren Burgemeester en Wethouders bren gen ter kennis der ingezetenen, dat zijn ingekomen van C. Pleines een verzoek tot het mogen oprichten eener zeepzie- derij in de korte Bergstraat D. No. 1662/53 en van E. de Bree een verzoek orn ver gunning tot het inrichten eener rookerij van vleeschwaren aan de Kampstraat C. 97. Bezwaren tegen het oprichten dezer inrichtingen kunnen worden inge diend ten raadhuize op Zaterdag 7 Decem ber a.s. Bij Sententie van het Hoog Militair Gerechtshof van den 8. November 1895 gewezen in appèl van het vonrfis van de Krijgsraad in het 3e Militaire arrondisse ment van den 14. October 1895, is F. Rotman, milicien bij het 5e Reg. Inf. schuldig verklaard aan: Mishandeling, twee malen gepleegd, eene voortgezette handeling uitmakende en veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden, alsmede in de proceskosten. Aan den adjudant-onderofficier A. Van Oudgaarden van het 5e Regiment Infanterie is bij Koninklijk Besluit ter zake van lichaamsgebreken ontstaan in en door den dienst een voortdurend pen sioen toegekend van f528 's jaars. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd en aangesteld, de sergeant majoor C. L. Brederode tot adjudant-on derofficier, de sergeant-majoor titulair R. Meijer tot sergeant-majoor admini strateur en de Sergeant J. Scheer lol Sergeant dienstdoend luitenant te velde. De Sergeant J. W. A. Korffvande Pupillenschool is tengevolge de opheffing dier Inrichting, overgeplaatst bij het 5e Regiment Infanterie. De Sergeant-milician K. Veenslra van het 5e Regiment Infanterie wordt als Marechaussee te voet overgeplaatst bij de le Divisie der Koninklijke Mare chaussee te 's Hertogenbosch. Aan den le luitenant W. F. van den Oudendijk Pièterse is door den Minis ter van Oorlog toegekend het onderschei dochters tan Eva, welke door ongehoor zaamheid gevallen zijn. Zij bevindt zich nog steeds in de sloot, want hij zal beide zijn armen behoeven om er haar uit te krijgen, en er is niets waaraan hij zijn paard kan vastbinden, terwijl hij er weinig naar verlangt den vos kans te geven het veld rond te ren nen in wedstrijd met het andere ruiter- looze paard. Maar «willen is kunnen" en daar het paar waarvan wij spreken dringend wenscht aan zulk een moeielijken toe stand een einde te maken, bevindt de jonge dame zich weldra op vasten grond, maar in jammerlijken staatl Haarkiesch en vrouwelijk gevoel is bitter geschokt nu zij neerziet op de helft van hare persoon welke aan het water is ontrok ken de kleine laarsjes, de onderkleederen, de zoom van haar rijkleed, alles is slechts één klomp zwarte modder. En liet zij het niet uit gevoel van schaamte, de heldin dezer noodlottige gebeurtenis ware in tranen uitgebarsten. Kapitein Clive is goedhartig gestemd, het meisje is schoon en zoo lacht hij haar bemoedigend tegen. «Het is zeer ongelukkig," zegt hij: «Maar het eenige wat er aan te doen is, is er zijne partij mede te kiezen." Terwjjl hij zoo spreekt ziet hjj naar haar dingsteeken voor langdurigen dienst als Officier, en met het cijfer XV. Indien trekhonden dankbaar kunnen zijn en waarom ook niet als reeds de «kleine hond" uit het versje met deze eigenschap bedeeld was dan moeten zij 't wezen ten opzichte van de Provin ciale Staten van Utrecht, die een geheele middaczitting er aan hebben gegeven om het lot dier honden te verbeteren. Wie dikwijls buiten Utrecht wandelt, weet hoe herhaaldelijk een hondenkar hem voorbijsnoot, hoe op toch reeds zwaar beladen melkstellen de eigenaar als een moderne Bacchus-op-het-vat voorbij snelt de honden vaak afjakkerend op een ma nier, die beneden alle critiek blijft. Het plaatsnemen op een door een hond getrokken voertuig is van nu af verboden en dus zal een ergerlijk hondengebeul opgehouden hebben te bestaan hoe wel 't op de binnenwegen nog wel klan destien zal voorkomen. Zondag speelde de Amersfoortsche Football Club «Quick" haar 3de Bonds- match tegen de Voetbal Vereeniging «Haarlem" uit Haarlem. Er woei een felle en koude Oostenwind en beide clubs scoorden slechts éénmaal en wel voor half time, zoodat deze match wederom eindigde in een drawn-game (I1 goal) en dus onbeslist bleef. Wanneer de wind niet zoo sterk was geweest, zou de uitslag denkelijk in 't voordeel van «Quick" geweest zijn. Bij het Kon. besluit, dat de positie der militaire geëmployeerden bij de militaire verplegingsinrichtingen nader regelt, is o.a. bepaald, dat het kleeding- er nachtlegermagazijn te Amersfoort zal behooren tot de le klasse. Programma van het le Symphonie concert, te geven onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken op Donderdag, 28 November. 1. Ouverture zu Goethe's Trauerspiel «Egmond" L. von Beethoven, 2 (a. Ases Tod (b. Anistras Tanz aus der Mu/ik zu «Peer Gynt" Edv. Grieg. 3. Ballade du Roi de Thulé et Air des byoux de l'opéra «Faust" Ch. Gounod. Mej. Rust. Concert fiir Violoncel] und Orchester. Allegro-Andante-Tempo 10 J. S. Svendsen. De Keer Ferrée. 5. Ouverture «Joseph und seine Briider". Méhul. 6. Liederen, te zingen door Mej. Rust. (a Andacht i (Ij. Mazurka, fiir Violon- cell met Klavier. I D. Popper. De heer Ferrée. 8. UngarischeRhapsodienoIl Fr Liszt 35©sie si' A .4 TN-ljOTEIt1.1 Tweede klasse. Trekking van 25 en 26 Nov. (1000 Loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen": Prijs v^n f 100 op No 8557. Prijzen van f30. 8559 856! 8572 »575 8579 8582 9510 9521 9560 10002 10035 10042 10154 10194 10215 11406 11419 17771 17826 17843 17846 17874 18622 18624 19739 19741 19748 19759 19/66 19769 19770 19776 19781 19788 19826 en 19833. Te zamen 37 prijzen. Bunschoten. Ds. Bakker te Em- melenkamp, heeft het beroep naar de Geref. gemeente A. alhier aangenomen. Een ongeluk. Een droevige gebeurtenis heeft dezer dagen op de Weser bij Stolzenau plaats gehad. Een postkoets werd met de veer paard om, maar het is op eigen rekening vertrokken. Dit verergert de zaak zeer. «Bevindt gij u ver van huis vraagt hij eenigzins verslagen. «Het moet minstens vier mijlen van the Towers af zijn," zegt zij droevig «En ik geloof niet dat er zelfs ook maar de armelijkste hut in een mijl om trek te bekennen is. Ik ben daaren boven zóó stijf door dat slijk, dat ik niet vertrouw een meter vpr le kunnen loo- pen." «Ook zou dit veld in alle omstandig heden eene zeer slechte wandeling voor u opleveren," voegt Kapitein Clive er bij: «Neen! er zit slechts één ding op! Ik moet u op mijn paard helpen, en hem leiden naar de naastbijzijnde wo ning." «Ik schaam mij zoo. Wat kan ik toch zeggen I Wat kan ik toch doen! Wat moet gij van mij denken?" Het bekoorlijke, ontstelde gelaat spreekt niet tevergeefs tot oogen en hart van den man. «Wat ik denken moet?" autwoordt hjj hoffelijk «Ik denk dat ik in dit ongeval even gelukkig ben als gij ongelukkig zijt. Vergun mij u te helpen opstijgen I" Zij ziet neder op zijn verlakte laarzen die bijna even ongeschikt als de haren zijn voor den voorgenomen pelgrims pont overgezet, toen de kettingen braken en de pont begon te zinken. Drie rei zigers uit de postkoets redden zich in het bootje, dat achter de pont hing en voeren naar den wal zonder zich te be kommeren om de overige opvarenden der pont. De schipper bereikte ondanks den sterken stroom en een wonde, hem door een der paarden toegebracht, zwemmende den oever. De koetsier en de postiljon sprongen ieder op een paard. Alleen laatstgenoemde kwam behouden aan, de koetsier met zijn paard verdronk in de nabijheid van den oever. De postkoets werd door den stroom medegesleurd en de eenige reizigster, di nog binnen was, liep groot gevaar met den wagen in de diepte te zinken. Haar geschreeuw trok echter de aandacht van eenige personen, die in de nabijheid wa ren. Deze sprongen in een boot, roeiden naar den wagen en konden de vrouw nog juist door een der raampjes naai buiten trekken, toen de koets zonk. Daar echter het bootje dreigde te kantelen bij de pogingen om de vrouw daarin op te nemen, greep een der mannen haar bij de haien en trok men haar zoo achter aan de boot mede, terwijl de andeten naar den wal roeiden. Men weet dat in Londen de Hookie- Pookiemen groote populariteit genieten. Het genot van roomijs op een warmen middag is dan ook groot en de prijs is niet hoog. Engelsche geneeskundigen he1" ben nu eens onderzocht of het even ge zond als lekker is en de uitslag van hun onderzoek in de Lancet openbaar gemaakt, valt niet gunstig voor de Hookie-Pookie uit. De beslanddeelen zijn in overeen stemming met den naam. Uit het micros copisch onderzoek is gebleken, dat het in de eerste plaats bevatte zekere insecten haar, stroo en tabak; het grootste getal bacteriën in één kubieken centimeter roomijs bedroeg niet minder dan zeven millioen. Voorts bevat het water, gebruikt om het ijs te maken, ongeveer vijf millioen microögar/isinen op de vijf en twintig droppels. Niet alleen zijn de ingrediënten slecht, maar het ijs wordt bovendien ge maakt in vuile «huurkazernes" en be waard in kamers propvol met menschen, voornamelijk vreemdelingen van het laat ste soort. Een niet zeer galant hoogleeraar. De vrouwen mogen in Pruisen de les sen der universiteiten niet volgen als in geschreven studenten maar wel als toe hoorsters, bij wijze van gunst. Deze gunst, schoon zij nog slechts in beperkte mate wordt toegestaan, schijnt velen pro fessoren reeds tegen borst te stuiten. Volgens den Biirsen Cour. heeft prof. Erick Schmidt de regeeriug verzocht hem de ijheid te vergunnen aan dames den toegang tol zijn cursus te weigeren. De heer Von Freischke aan de Ber- lijnsche universiteit heeft geen vraag in dien zin gedaan, maar toen hij onlangs een dame onder zijn gehoor bemerkte, brak hij zijn les af, klom uit den kathe der en bood zijn arm aan de toehoorster om haar buiten de deur te geleiden. Na de les deelde hij aan een zijner coll- ga's zijn principes in deze mede met de vol gende woorden «Ik wil geen vrouw-volk meer zien onder mijn gehoor. Ik zal een bediende aan mijn deur plaatsen om alle dames er uit te gooien, als ze toch durven komen." Eeu ontvreemding vau 600.000 francs. In België schijnen de dieven hun zaken in 't groot te drijven. Nu zijn weer klachten ingebracht tegen een wissel agent te Brussel, aan wien van een mevr. de wed. M. 500,000 frcs en v n een graaf de F. 100 000 frcs waren toever trouwd, en die daarmede op den loop is gegaan. Bovendien wer !en hem nog an tocht. «Gij zijt te goed," mompelt zij (en dan wanhopie). «O! nimmer of nooit zal ik weder iets verkeerds in mijn leven doen I" «Ik durf daarop geen Amen te zeggen zegt de jonge kiijgsman, die nog steeds in dezelfde stemming van hoffelijkheid verkeert. Om de waarheid te zeggen, betreurt hij niet lang de bedorvene jacht partij. En waarlijk zoude zulk een be tooverend gelaat een ijveriger Nimrod dan Kapitein Clive kunnen schadeloos stellen voor het verlies van een drijf tocht. Nadat hij den vos gestreeld en tot kalmte gebracht heeft, neemt hij het wederstrevende en bemodderde kleine voetje in de hand, en ligt hij deschoone in den zadel. Het rijkleed raakt en be smet zijne roode jas, wat de wroeging der boeteling nog verzwaart, maar zijne goede stemming is onverstoorbaar. En den verbaasden vos bij den teugel vat tende, geleidt hij hem anderhalve mijl vei door modder en slijk naar de meest nabijzijnde boerderij, en ik geloof niet dat zelfs de schoone vrouw van Coventiy zich ook maer een weinig meer ontzet en beschaamd heeft kunnen gevoelen dan Viva Curlton op dien noodlottigeu rjjtocht. Er bestond niet veel gelegen dere ontvreemdingen ten laste gelegd. Natuurlijk is hij voortvluchtig; zijn huis is echter onderzocht en zijn boeken en talrijke papieren zijn in beslag genomen, terwijl hij tevens failliet is verklaard. Eeu schafgravers-Maatschappij. Zulk een heeft zich gevormd te Stock holm onder leiding van officieren en ingenieurs. De maatschappij wil zoeken naar schatten, die op den zeebodem der Zweedsche wateren liggen en hoopt vrij wat winsten uit te keeren aan de aan deelhouders. Deze hoop steunt op de talrijke schipbreuken die in de Zweedsche en Noorscl.e wateren plaats hebben en die veroorzaakt hebben, dat talrijke schatten zich op den zeebodem bevinden. Zoo liggen in de nab ij hei/1 van Stockholm op den zeebodem tal van schepen, die bij de belegering dier stad door den Deenschen koning Chrisliaan II, die in 1520 daar een bloedbad deed aanrichten, gezonken zjjn. Ook een linieschip met 40 kanonnen, waarvan totnogtoe geen spoor is ontdekt, rust daar in het zand. Verder weet rnen nauwkeurig de plaats, waar een groot handelsschip ligt, dat o.a. een zeer groote geldsom, meest in goud, aan boord had. Het schip liet men voor ongeveer 90 jaai zinken, wijl de kapitein vreesde een En- gelschen kaper in handen te vallen. Een cholera-professor. De Pruisische regeeiing heeft aan de universiteit te Breslau een hoogleeraar aangesteld, die alleen met de studie der cholera zich zal bezig houden. De nieuwe professor, dr. Neisser, is in Silezlë ge plaatst, omdat deze pi ovincie steeds weer opniew geteisierd wordt door de ver- sch ikkelijke Aziatische ziekte. Belangrijk is de geluksaankondigirg van JOSEPH HECKSCHER in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze couiant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilxwijgeude uit betaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij onzen lezers aan bevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. liefde Moeder Mevrouw de Wed. J. R. VAN ALPHEN /y-fayfEUER in den onderdoijevan rtjtm 83 jaar. i Npfnens Familie, vlph'en. Amersfoort, 22 f^v. 1895. I Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onverwacht onze geliefde Zuster, Mejuffrouw MARGARETHA JUDITH SIDDRÉ in den ouderdctfn van 70 jaar. j Ujt aller naam Amersfoort, 25('-No heid om zich onderweg te onderhouden, want Kapitein Clive had hard werk om zijn weg uit te vinden en de toornige gevoelens van den vos in bedwang le houden, terwijl de schoone te zeer over stelpt was van schaamte en verlegenheid om een alledaagsch gesprek te kunnen aanknoopen. «En thans," zeide hij, toen hij haar an het paard had gebeurd, waarbij hij een arider heiinneringsteeken op zijne jas ontving: «Zal ik naar de Towers ijden en daar zeggen dat men u ter stond een rijtuig zende. Ik veronderstel dat ik de eer heb tot Miss Carlton te spreken." Zij maakt eene toestemmende bewe ging en hevig blozende zegt zij: «Hoe kan ik u danken? nimmer zoo lang ik leef zal ik u vergelen I" (en ver volgt dan met een terugkeer van hare natuurlijke levendigheid): «Maar ik hoop ook dat ik u nooit te rug zal zien." Hij glimlacht. «Ik durf u voorspellen dat gij het toch zult doen," antwoordt hij, en te paard tijgende groet hij haar en rijdt weg. Maar Kapitein Clive was te goed ver trouwend hij zag Miss Carlton niet weder: toen hij zich een paar dagen later aanmeldde orn naar haar te verne Een sedert Jaren geves tigde groote Maatschappij van tevens/verzekering ook verzeke ringen teger/weekpi/emjèsluitend^, vraagt soliede yn IJverijjé person^ om als op te tredefi" le/Amersloirt en in de omliggend^,gemeenten tegen hooge provisie. Bij geblekéii geschikt heid bestaat vooruitzichtrap vast sala ris. Brieven onder leKer A. aan het bureau van dit blad. Op den 3. December 1895, des middags ten 13 uur, zal door den on- dergeteekende, onder nadëre goedkeuring van den Minister an Oorlog, in het Gar- nizoens-bu:ea(r te Amersfoort in het openbaar worden HERBESTEED de levering van voor liet tijdvak 1 Januari 1896 tot en met 15 Juni d. a. v. benoodigd voor de soldaten-menages en het Militair Hospitaal aldaar. De Algemeene voorwaarden van aan besteding en levering zijn tegen den prijs van vijftien cent per exemplaar verkrijgbaar bij i'dé firma Gebroeders Van CLEEF te 's'Gravenhage. Inlichtingen betreffende de hoeveelheid, vermoedelijk benoodigd, kunnen aan het garnizoens-bureau worden ingewonnen. De Kolonel, Garnizoens-Commandant, F. Y P E IJ. hoek Varkensiiigrkt' en Zuidsingel 259 Ah ER STOORT, SPREEKUREN Maandag I I cu W> ensdag vau 4 tot 7'/, I uur en Vrydug van 10 tot 4 uur. f Operation zonder pijn. HET ALLERVOORDEELIGSTE ADRES voor pjdjna soorten 2 - f n HESTRAAT A. d5? AMERSFOORT. 3 va» verschilllhd jfabritótaf in Qnder- prijzenvvoorhandèn. jtfet'7, njjet 10 én met ARNHEMSCHESTRAAT 'A. ORGELS scheidene 11 registers, koppelingen!, jfniezwellen en fraaie spiegeltop lever ik do.orjlirecte aanvoét voor f 110, f125, f140, f160, f180, f220. Zeer yéel attesten van volle tevredenheid der koopers ter inzage. Onovertroffen fabrikaat, -j- Uitnemende bewerking. Uiterst nette afwerking. /Onmiddelijke toongeving. Gelijkheid van werking, -f Gevoelvolle uitdrukking. Hooge kwalitjeit van toon. Franco levering. Langdurige garantie. Vergelijk. Zie goed. Lees 2 maal. VAN ZOUTEVEEN TUINARCHITECT, gediplomeerd-'tuihbouwltundige der Staats school te Vilvoorden ^België) ontwerpt plannen voor den aanleg v:y Buiten plaatsen, Xuiu^ii, begraafplaat sen en Serr£»<* enz vjierf dezelve uit. Adres: Huize RAN DEN BROEK, Amersfoort. Billijke voorwaarden. men, was zij den dag te voren naar Pa rijs vertrokken en moest hjj zich tevre den stellen met de hartelijke dankbetui gingen van haar oom. Hij was voor het oogenblik oprecht teleurgesteld, maar er bevonden zich zoo vele schoone oogen in de wereld en de meeste hunner schiepen er genoegen in hun glans ter eere van den jeugdigen krijgsman te verspieiden, zoodat het niet te verwonderen is dat twee hunner wel dra in een duister gedeelte van zijn ge heugen werden teruggedrongen. Maar heden avond stralen zij, naar hij meent, [weder schooner en glansrijker, dan alle die zijn levenspad in dien tus- schentijd verlicht hebben. Het is hetzelfde gelaat, maar veel be koorlijker dan voorheen, want de ziel er in is ontwaakt. Wanneer Kapitein Clive in het Paleis terugkeert, zijn de tooneelvoorstellingen gedaan, de Keizer en de Keizerin zijn vertrokken, ook de Hertogin de Lallière is verdwenenhet gezelschap vertoont aanstalten van vertrek. Kapitein Clive begeeft zich naar de rookkamer, waar hij den Hertog het middelpunt ziet uitma ken van eene levendige groep. Het ge sprek loopt over wedrennen, en nu Alsa- ger nade/t roept hij zijn oordeel in over den geslachtshoom van een Engelsch paard. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2