nieuwe Nieuws- en Advertentieblad WA. UTRECHT en GELDERLAND §i EER iERli 30 CENT. DE UITGEVER. No. 99. Woensdag 11 December 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever G. ,T. SLOTHOUWER, Amersfoort. Aan onze lezers. UITVERKOCHT. ZESTAL ROMANS GEORGES ORNET BUITENLAND. BINNENLAND. F euilleton. AME1SF1IBTSCHE CODBA VOOR ABONNEMENTSPRIJS! Per 3 ujAanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Gent. Tngezonden stukken:en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 1 6 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In antwoord op de nog telkens komende aanvragen diene, dat onze premie, scheurkalender TOTAAL is In den loop van het volgende jaar 1896 stellen wij ons voor onze lezers succes sievelijk als PREMIE te geven een van bekende goede schrijvers tegen den bespottelijk lagen prijs van slechts Als nummer een verschijnt een zeer interessante boeiende roman van GETITELD met 4 platen geïllustreerd. De bon voor deze premie za! in een onzer volgende nummers voorkomen. Zij, die ziek nu abonneeren ontvangen de nummers lot 1 Januari 1890 gratis. De ministrieële ciisis in Pruisen is ten einde. Keizer Wilhelm heeft, na zijn terugkomst uit Hannover het ontslag nemen van 't ministerie «Von Roller" aan genomen en laatsgenoemde de orde van den Rooden Adelaar geschonken teneinde hem voor zijne diensten den lande be wezen te beloonen. Als zijn opvolger is benoemd geworden baron Reeken von der Horst, reseeringspresident te Dussel- dorf. Deze is een man van 48 jaren en behoort tot de conservatieve party. Hij is echter iemand, die nog tot nu toe niet veel van zich heeft doen hooren en op 't staatkundig tooneel tot dusverre nog niet op den voorgrond is getreden. Het zou dus overbodig wezen eene belangrijke beteekenis aan zijn optreden te hechten, vooral wat aangaat de bestrijding der socialistische partij, die in Pruisen, zoowel in geheel Duitschland, een zeer gewichtig iets is en door den Heer van Kardorff in den Rijksdag te berde is gebracht. Laatst genoemde wenschte te zien, dat de regee ring er niet voor zou terugdeinzen den be- slissenden strijd tegen 't Socialisme te aan vaarden en hield haar de zedelijke ver plichting voor oogen, om eene meer krach tige houding tegenover 't Socialisme aan te nemen. Keizer Wilhelm heeft tot nog toe het voornemen, om strengere maatregelen tegenover de Socialisten te nemen, niet te kennen gegeven, getuige het heengaan van den minister von Rol ler, die volt loed reactionnair is. In de zitting van den Rijksdag, waarin von Kardorff als voorstander voorstrengere maatregelen tegenover de socialistische partij optrad, werd ook nog behandeld een voorstel tot stuiting der gerechtelijke ver volging tegen verschillende leden van den Rijksdag dat goed werd gekeurd. Nadat dit was afgeloopen voerde de heer Von Oosadowscy, staatssecretaris van financiën, het woord. Spreker wees vooral op de gunstige cijfers in de begrooting. Verder werd doorhem de bewering van president Cleveland, door deze in zijn jongste bood schap uitgesproken, als onjuist in hel daglicht gesteld. Die bewering van presi dent Cleveland was de volgendedat de Duilsche rezeering van Amerikaansche voedingsmiddelen differentieele rechten hief en tegen Amerikaansche verzekering- maatschappijen repressieve maatregelen nam. De slechte tijdingen van Cuba zijn voor de Spaansche regeering verre van aangenaam. Zoo moeten de hoofdleiders der Cubanen, Maxio en Maximo Gomez, niettegenstaande de voorzorgen van maar schalk Marlines Campos, in de provincie Santa Clare en Matanzas zijn binnenge drongen ten einde er de oogst te ver woesten. Het laat zich begrijpen dat wanneer men tot dit vandalisme overgaat den pachters een geduchten knak wordt toegebracht. Met spanning ziet men dan ook in Spanje de toekomst te gemoet. De plannen van den Minister van Financiën. Men meldt aan De Tijd uit 's-Ga- venhage, »dal in wel ingelichte klingen bet gerucht gaat, als zou het ontwerp op de herziening van de personeele be lasting door den Minister van Financiën, om de reeds aangenomen, nog ingediende en aangekondigde amendementen, wor den ingetrokken." De Tel daarentegen zegt: «In de residentie loopt het gerucht, dat de Regeering heeft besloien bij de we- derbijeenkomst der Tweede Kamer in Februari de geschorste behandeling van het wetsontwerp op de personeele be lasting niet te doen hervatten, maar vooraf het kiesrecht-ontwerp aan de orde te doen stellen. De Memorie van Antw. betreffende laatstgenoemd ontwerp zou in januari zijn te verwachten. Het gevolg van deze wijziging in het ministeriëele werkplan zou zijn dat, bij aanneming der nieuwe kieswet, zij, die in de bestaande personeele belasting zijn aangeslagen, met of zonder remissie, op de kiezerslijsten van 1897 de voornaamste calegorie van kiezers zouden vormen. Wij deelen dit geiucht mede zooals het ons ter oore komt, zonder voor de juistheid te kunneu instaan." Jacbtveldeu bij >Het Loo." Men meldt van de Veluwe, dat de afrastering van een deel van de heerlijke jacht «Het Loo," welke voor vier en-zestig duizend gulden is aangenomen, bijkans gereed is. Alleen bij het Aardliu's tus- schen het Soerensche en Meervelderbosch is het ijzergaas nog niet langs de palen. Tot groot leedwezen van alle jachtge zelschappen wordt vanwege 't Loo builen de afrastering veel vrouwelijk wild ge schoten: men zegt dat de wildmeester 't geluk had er 5 stuks op één post te schieten een anderen dag werden 8 stuks buit gemaakt. Men verdiept zich in gissingen waarom die slachting van al dat wild builen de omrastering plaats heeft, te meer daar de Koningin-Regentes aan de boschbe- sturen heeft doen weten, dat Zij de omliggende jachtvelden niet wenscht te benadeelen. Door het dagelijksch bestuur van het Nederlandsch Landbouw-comiié is een missive gericht aan den minister vin financiën, naar aanleiding van het wets ontwerp betreffende de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Daarin worJt gezegd, dat de eisch, dat hoeven zullen getaxeerd worden, naar de stichtingswaarde, moet beschouwd worden als te zijn nadeelig voor de landbouwbelangen en dat het ontwerp, uit dat oogpunt Beschouwd, niet aannemelijk is. Het comité verzoekt den minister het ontwerp in dien zin te wij zigen, dat de verkoopwaarde afgescheiden van het daarbij ingebruik zijnde land en erf als grondslag wordt aangenomen voor de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, tot hoeven behoorende. iBet geheim der Zeisterbeide." Kortelijk werd door ons reeds medege deeld, wat door den minister van oorlog in zijn antwoord op het voorloopig ver slag betreffende de begrooting van oorlog werd gezegd omtrent het vóór eenige weken zoo geruchtmakende «geheim der Zeisterheide." Hieronder volgen de in lichtingen des minislers in haar geheel: Uit de terzake van de betrokken mili taire autoriteiten ontvangen inlichtingen, zoowel als uit de ambtsberichten, door den minister van justitie aan het departe ment van oorlog ter kennisneming gezon den, is gebleken, dat alle ten deze in de dagbladen medegedeelde feiten onwaar zijn. Tot toelichting diene het volgende. De bedoelde milicien-plaatsvervanger Langeveldt, van het 7de regiment infan terie, van de lichting 1895, werd voor straf van Amsterdam naar Hoorn overge plaatst. Hij was van een hoogst onver schillig karakter, maakte zich herhaalde lijk schuldig aan ernstige overtredingen, zoodat hij, in zijn korten diensttijd o. a. "24 dagen provoost had ondergaan. Gedurende de najaarsmanoeuvres heeft hij zich geen enkele maal ziek gemeld. In den morgen van 10 Sept. 1895, bij het aantreden voor den afmarsch uit het tentbivak op de Zeislerheide naar het station te Amersfoort, waar het bataljon, voor Hoorn bestemd, in den spoortrein zou worden geladen, verscheen de bedoelde milicien gekleed in zijn kapotjas, waarvan hij eene geheele rij knoopen, op de onderste na, had afgesneden. Hij zag er bovendien zeer onzindelijk uit. Zijn compagnies-commandant zeide hem dan ook, dat hij daarvoor zou worden gestraft. Bij aankomst van het bataljon aan het station te Amersfoort, was de bedoelde milicien niet meer tij de compagnie present. Uit een ingesteld ondprzoek bleek, dat hij op ongeveer een half uur afstands van Amersfoort langzamerhand was achtergeraakt, aan een korporaal, die lijdelijk zijn geweer droeg, zeggende, dat hjj zulke pijnlijke voeten had. Met het oog op den nog beschikbaren tijd voor het vertrek van den trein vermeende de milicien Langeveldt, dat hij het batal jon nog wel zou inhalen en hij werd dan ook op zeer korten afstand van Amers foort nog op ongeveer 20 pas achter de hoofdcolonne gezien. Gelet op het overschillig gedrag van den vermiste en op zijn veelvuldige straf fen, doet liet afsnijden van de knoopen van zijn kapotjas hel vermoeden ontstaan, dat de milicien Langeveldt reeds vóór den afmarsch uit de legerplaats, het voornemen had om te deserteeren, aan welk voornemen hij kort vóór het bin nenkomen van de stad Amersfoort gevolg schijnt te hebben gegeven. Tramweg EdeNijkerk. De uitgewerkte richting voor den stoom tramweg haven NijkerkBarneveld slation Ede, werd door het comité ter behartiging der belangen voor de tot standkoming eener spoorwegverbinding tusschen genoemde plaatsen goedgekeurd. Zaterdag 7 Dec. werd door deu in genieur Krieger uit Gouda bij de regee- ring concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van dien tram weg. vBosckliist" bij Zeist is Zondag geopend. Voor de duizenden bezoekers van 'l Zeisterbosch is dit een welkome tijding. Men behoeft nu niet meer naar 't dorp te gaan uur loopens) vóór men een reslauiatie bereikt, maar kan hier, vlak aan den ingang van 't Zeisterbosdh, zich restaureeren van de vei moeiende wandeling. De inrichting is gebouwd in 't «Mooie laantje", links van den Woudenbergschen stiaatweg, even voorbij de Krullelaan. 't Gebouw ziet er net uit en l.eeft een tuin van 5900 M1 8) «Bravo, Mevrouw," zeide hij«Ik vergis mij niet dikwijls. Ik trok er schandelijk partij van om u gade te slaan door eene spleet die ik met opzet in den muur maakte. Laat uw gedachten de zelfde wending nemen op den avond der Tableaux en ik voorspel u niet alleen eene zegepraal maar dat gij «sensatie" zult verwekken. «Ik weigerde in het eerstik was er tegen om eene voorstelling te geven van een gebroken hart, maar de Hertog voegde zijn overredingen bij die van D... j en," voegt de Hertogin en zuchtend bij «Ik gaf toe." «Ik wenschte dat gij het niet gedaan hadt," zeide Alsager haar strak aanziende. I «Waarom niet?" «Omdat alleen datgene wat schoon en vreugdevol, en gelukkig is, altijd met u verbonden moet zijn. Welnu, als zij die u gisteren avond zagen aan u terugden ken, zullen zij nimmer in staat zijn den smartvollen blik ta vergeten dien gjj toen hebt gedragen." «De menschen hebben zulk een goed geheugen niet als gij hen schijnt toe te schrijven. Zoo ik indruk maakte, zal deze toch spoedig door een ander worden vervangen. Van avond zullen wij eene «Curée froide" hebben en daarna zal er worden gedanst." «Wilt gij mij de eer gunnen mij eene wals af te staari?" vraagt Alsager driftig. «Zekerlijk zal ik dat. Ik dans altijd gaarne met een Engelschman." Hier voegt de Hertog zich bij hen. Om vijf ure ontving Kapitein Clive eene uitnoodiging om thee te drinken in de vertrekken der Keizerin. Toen hij de kamer binnentrad, was de Hertogin de Lalliére op eene sofa naast Hare Ma jesteit gezeten en bezig haar een levendig verslag van den drijftocht te geven. De Keizerin iiet Kapitein Clive ontbieden, sprak zeer vriendelijk tot hem over Enge land en paarden, vroeg hem naar enkelen zijner vrienden die zij, in Londen zijnde, had ontmoet, en verrukte hem door haar bevallige tact en goedheid. Volgens het oordeel van Alsager be vatte het Kasteel van Compiègne op dit oogen blik de twee bekoorlijkste vrouwen ter wereld. Andere lieeren naderden op hunne beurt bet gesprek werd algemeen; de een gaf de laatste bizonderheden lan eene «cause célèbre" die juist aanhangig was; een ander fluisterde over een nieuw schandaal, thans begaf zich een Italiaan naar de piano en zong daar eenige heer lijke liedereu. Hij werd gevnlgd door den Graaf de B. die een talent als im- provisater bezat en in zijn lied enkele zeer kiesche beleefdheden tot de dames van het gezelschap richtte. Aan tafel poogde Kapitein Clive weder op eene plaats te gaan zitten van waar hij de Hertogin kon zien. Heden avond zat zij niet naast den Keizer (eene der Keizerlijke prinsessen was aangekomen) maar was tusschen twee groot-officieren geplaatst. Alsager had verkozen eene Fransche Gravin binnen te geleiden die noch zeer jong noch schoon was, om bet enkele doel van over de Hertogin te spre ken en te hooren spreken. Zijue gezellin toonde elke neiging om hem te bevre digen. «O! ja, zij is allerliefst, onze kleine Hertogin," zegt zij, in antwoord op eene opmerking welke hij maakte: «Enkelen onzer verwonderden er zich ecnigzins over dat zij den Hertog koos, wiens adel slechts telt van het eerste keizerrijk, maar hij is ontzaggelijk rijk en goed ge zien in het Fouburg Saint Germain." «Verwonderde u bet huwelijk uithoofde der ongelijkheid in jaren?" vraagt Alsa ger uitvorschend «Mijn Hemel, neen!" antwoordt me vrouw de L. met levendigheid «Al ware hij twintig jaar ouder geweest dan had daarin nog geen bezwaar gelegen gij weet in Frankrijk koesteren wij uwe romantische inzichten omtrent het huwe lijk niet. Maar mevrouw de Heuil, de grootmoeder der Hertogin, is zoo hoog moedig, even hoogmoedig als dat zij arm is." «Behoort mevrouw de Heuil tot een oud geslacht?" vraagt Kapitein Clivg. «Zij is Markiezin, dat zegt u genoeg. Zooals gij waarschijnlijk weet, Mijnheer, is er sedert Molière geen Markies meer gemaakt. Maar de de Heuils stammen van langen vóór Molière af, zij bebooren geheel lot de «veille roche." Het was evenwel een uitstekend huwelijk en ik geloof dat mevrouw de Heuil veel ver stand toonde met het niet tegen te gaan." «Dus was het een huwelijk uit liefde. Huwde de Heitogin den Hertog uit eigen beweging?" «Maar zonder twijfel. Het was bekend dat noch haar Eugelsche Oom, noch hare grootmoeder ingenomen waren met de vereeniging." «Maar de Hertog schijnt vriendelijk en aangenaam te zijn h|j bekleedt klaarblijkelijk een hoogen rang aan dit Hof?" «Zeer zeker hij is zeer bemind bezit betooverende manieren en is steeds zeer hoog aangeschreven bij de vrouwen." «En hij werd wanhopig verliefd op Miss Carlton," zegt Alsager, wien dit eene natuurlijke en zeer begrijpelijke zaïk vooikomt. Zijne toelioorderes slaat een sluwen blik naar hem op. «Wel neen!" antwoordt zij: «Wan hopig kan ik nu juist niet zeggen." De oogen van Kapitein Clive verraden geheel de verbazing welke hij gevoelt. «Schijnt het u zoo onmogelijk toe dat een man door de Hertogin uitgekozen zoude zijn zonder op zyne beurt wanho pig op haar verliefd te wezen vraagt Mevrouw de L. met een ondeugend glim lachje: «Ik verzeker u dat ik mannen gekend heD die noch jong, noch schoon waren en gehuwd met bekoorlijke vrou wen, en dat toch de liefde niet uilging van hunne zijde." «Waarom trouwde hij haar dan?" zegt Alsager, bijna verontwaardigd en geheel het spoor bijster. «Ware de geschiedenis niet zoo be kend," geeft zij ten antwoord, terwijl zij de stern laat dalen, «dan zoude ik vreezen onbescheiden te wezen. Gij vraagt rnij waarom hij haar huwde? Hij wenschte

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1