NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad wam UTRECHT en GELDERLAND NIEUWJAARSGROET JVo. 104. Zaterdag 28 December 1895. Vier-eo-twintigste jaargang. iJW VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. F euilleton. •>mo <nib n.v n^fii ,{J liftV oom ab /i OS AMEBSFOORTSCHE COIRANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.— Franco per post door het geheele Bijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken: en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Ctoote letters en vignetten naar plaatsruimte. BERICHT. Aau onze abonné's wordt ge legenheid gegeven, in ons num mer vau 1 Januari 1806 een te plaatsen, tegen betaling van 85 Cents. Opgaven gelieve men v«><»r Dinsdag, 31 December, te zenden aan DEN UITGEVER. De vredelievende stemming aan weers zijden van den Oceaan in zake het be kende geschil tusschen Lord Salisbury en president Cleveland over Venezuela blijft aanhouden. Het Kerstfeest heeft weer aanleiding gegeven om deze gevoelens, zoowel in Engeland als in de Ver. Staten, tot uiting te doen komen. In beide landen aldus wordt uit Londen gemeld werd door vele predikanten bij het houden hunner Kerstpreken gezinspeeld op het aanhan gige geschil en de hoop uitgesproken, dat er geen oorlog zou komen. Derhalve al weer eene bevestiging van heigeen reeds door den Prins van Wales, Glad stone en Lord Rosebery is verklaard. Op Cuba schijnt het nu inderdaad tot een ernstigen veldslag tusschen de Spaan- sche troepen en de Cubanen te zijn ge komen. Het was bekend, dat Maximo Gomez, de hoofdaanvoerder van de Cubanen, met eene talrijke legermacht in de pro vincie Matanzas was doorgedrongen. Deze provincie grenst aan de provincie Havana, waarin de hoofslud der kolonie is gelegen. Vandaar dat maarschalk Martinez Campos, de opperbevelhebber, zich onmiddellijk naar Colon begaf, teneinde deze poging der Cubanen, om een aanval tegen Ha vanna te beproeven, te verijdelen. De Cubanen, die, volgens hun gewoonte in kleine benden, den guerillaoorlog voe ren, poogden de stelling van Martinez Campos om te trekken. De oude vecht generaal liet zich echter niet verschalken en wist de hoofdmacht der Cubanen tot een beslissend gevecht te dwingen in de nabijheid van Matanzas. Gelijk doorgaans het geval is, behielden de Spaansche troe pen de overhand. Trouwens tegen de goed gewapende Spaansche soldaten, door aitilierie ondersteund, zijn de Cu-, baansche vrijwilligers, die geen kanonnen bezitten, niet opgewassen. Deze overwinning kan echter niet be schouwd worden als eene beslissing van den strijd. De Cubanen zullen na deze nederlaag natuurlijk van hun vermetel plan, om de hoofdstad aan te vallen, moeten afzien, maar daardoor is hun verzet niet ge broken. Zoolang hun benden onder de wapenen blijven, wordt Spanje genood zaakt een talrijk leget op Cuba te onder houden. De Spaansche schatkist is op den duur niet in staat te voorzien in de uitgaven, die daarvoor noodig zijn. Het kerstgeschenk der Koningin. H. M. de Koningin-Reeentes heelt, als Kerstgeschenk aan H. M. de Koningin, doen vervaardigen een schrijftafel met daarbij behoorenden stoel, waarvoor het ontwerp en de uitvoering was opgedragen aan de Koninklijke Nederlandsche Meu belfabriek der firma H. P. Mutters en Zoon, te 's-Gravenhage. De schrijftafel is gemaakt in den stijl Louis XV van palissanderhout, de laden versierd met marquetteries van acajou- satine, het blad in het midden geparkel- teerd en met ingelegden rand. Het geheel is versierd met rijk gecise leerde vergulde ornamenten, speciaal daar voor ontworpen. Over de uitvoering mocht de heer Mutters de tet redenheid van H. M. de Koningin-Regentes persoonlijk vernemen. Eeger des Heils. Door het Leger des Heils is een aardig geïllustreerd boekje vet spreid over de Lhndkolonie. Tot titel draagt hel: »De tweede sport van de maatschappelijke ladder van het Leger des Heils". De eerste sport is de stadskolonie waarover de schrijver, kolonel Oliphant, het een en ander meedeelt. De toevlucb- ten en de werkplaatsen, waarin dagelijks 5 a 600 man arbeiden, bedruipen zich zelf, maar voor de lar.dkolonie, die I30,0u0 kosten zal, is nog veertienduizend gulden noodig. Wat is er reeds gedaan? Nabij Lunte- ren is een landgoed aangekocht van c. 80 hectaren; een boerengezin zal de lei ding der bebouwing op zich nemen. Dertig kolonisten, mannen die door de Toevluchten heengegaan zijn en die een nieuw leven willen beginnen, werken er reeds; zij worden gehuisvest in een tijde lijk gebouw. Maar er is veel meer noodig. Een hypotheek van f 16000 heeft de voorbe reidende maatregelen en de openingskosten bestreden, maar er moeten nog gebouwd worden: een huis voor den boer en zijn gezinstalling voor 40 koeien een model woning voor 100 kolonisten stallen voor varkens en paarden; er moet vee gekocht worden, een hoenderpark aangelegd, een boomgaard geplant worden, de grond moet een behoorlijke bewerking ondergaan en aan verschillende takken van nijverheid moet worden begonnen, opdat de kolonie in de toekomst zich zelf kunne bedruipen. Binnen een paar weken zal de Land kolonie met alle overige onroerende goe deren van het Leger des Heils in Nederland op advies van eenige rechtsgeleerden in een in Nederland gevestigde ^stichting wot den gebracht. Wij brengen deze bekende zaken nog eens in herinnering, vooreerst om op het hoekje te wijzen dat aardige plaatjes van de sladswerkzaamheden en van de Land- kolonie bevat en in de tweede plaats om te herinneren aan het doel van deze uitgave: bestrijding der nog te maken kosten. Door steun te verleenen geeft men velen »een kans op een nieuw leven." Het Volta-Krnis. Onophoudelijk en steeds met meer op hef wordt deze uitvinding van een zich noemenden prof. Heskier te Koppenhagen door groote annonces aanbevolen als hulp voor lijders aan Jicht Neuralgie en Rheumatische pijnen in alle licliaams- deelen, Zenuwachtigheid, Verlamming, Kramp, Hartkloppingen, Duizeligheid, Zwartgalligheid, Aanborstigheid, tlard- hoorigheid en Oorsuizlgen, Huidziekte, Koliek, Hoofd- en Tandpijnen, en nog verschillende andere kwalen; zelfs wotdt het dragen van het kruis als voorbehoed middel legen cholera aangeraden. Het kruis, dat al die wonderen zal verrichten, bestaat uit een kruisje van koper en zink, gescheiden door een lapje flanel; alles verbonden door een geel draadje. Nu, dit toestelletje, dat z. g. galvanisch moet genezen, is niet in staat eenige werking uit te oefenen, liet ding is volkomen waardeloos. Deze onze meening zal ongetwijfeld worden beves tigd door ieder, die het kruisje gezien heeft en die iets afweet van de wei king van den galvanischen stroom. Het kruisje, dat nog geen cent waard is, wordt verkocht voor een gulden, maar daarbij ontvangt men dan ook alle bo venstuande leugens en nog meer op den koop toe. Schandelijk zijn die leugens en hoogst gevaarlijk. Dringend waarschuwen wij het publiek Laat U niet door den Deenschen kwak zalver met zijn volkomen waardeloos prul beetnemen; wat hij beweert van rle genezende kracht van zijn Volta-Kruis is de brutaalste leugen. Nederlanders, zorgt er voor, dat Hes kier en zijne helpers hier te lande niet in hun vuistje lachen, omdat zij U een ding van nog geen cent waarde voor een gulden in handen hebben gespeeld. Weekbl. tegen kwakzalvers Atjeli. Men deelt aan de Deli Cf. mede, dat in een particulier schrijven uit Kolja Radja o. a. wordt gemeld, dat de leger- 'couimandanl, generaal Vetter, en gou verneur Deykerhoff tijdens hun tournee langs de posten door de «kwaadwilligen" werden beschoten. »Dit zal Z. Exc. wel een hoogen dunk hebben gegeven van de vorderingen, welke de onderwerping van Atjeh maakt' inerkt de redactie hierbij op. Schadelijke reclame-biljeiteu. Dezer dagen werd melding gemaakt van de te Utrecht verspreide op bank noten van honderd gulden gelijkende re- clamebiljetten. Reeds zijn enkele per sonen slachtoffers geworden van daar mede gepleegd bedrog. De te Utrecht gevestigde Handelssociëteit heeft de aan dacht der politie op die papiertjes ge vestigd en deze heeft, naar de N. R. C. meldt, den ganschen voorraad, ongeveer 2600 stuks, in beslag genomen. Tevens is een vervolging ingesteld tegen den verspreider op grond van art. 440 Straf wetboek. Een inwoner van Leersum had het ongeluk zich met een schrijfpen te prikken; kort daarop openbaarde zich bloedvergiftiging, met het gevolg dat de man na eenige dagen overleed. De woord te Rotterdam. Door den substituut-officier van justitie te Rotterdam mr. H. J. K. Dijckmeester werd aan een berichtgever van de N. R. Ct. medegedeeld, dat het bericht omtrent de bekentenis van den man uil Schoon hoven, niet juist is. De burgemeester van Schoonhoven verleende als hulpofficier van justitie tegen dezen persoon een voorloopig bevel tot aanhouding, geldig voor 6 dagen, nadat hem de bekentenis van den beschonken man ter kennis was gekomen. Het op vrije voeten stellen van dezen zal, nadat men hem voor alle zekerheid nogmaals gehoord en met den verdachte Van Ber- kel geconfronteerd zal hebben, vermoede lijk weldra volgen. Hetzelfde blad meldt verder het vol gende: In den ochtend van den 12den Decem ber j.l. trachtte de 30-jarige Willem Frederik Hoenderop, koopman in schil derijen, wonende aan de Vlietkade n». 190a, zich ten huize zijner moeder den hals af te snijden. Een huiselijke twist zoude, zooals medegedeeld werd, tot deze poging tot zelfmoord aanleiding gegeven hebben. Bij de verschillende onderzoekingen, die de politie dezer dagen instelde en nog steeds instelt naar personen, die met den gedetineerden Willem van Berkel orhgang hadden, kwam haar o. m. ter oore, dat Hoenderop een zijner boezem vrienden was en zeer veel en vertrou welijk met hem omging. Hoenderop werd naar het Ziekenhuis gebracht en daar ter verpleging opge nomen. Zijn toestand is van dien aard, dat geheel herstel tegemoet kan worden geziende verpleging kan echter nog 12) »Zij mag hem behouden en hem der gansche wereld vertoonen als haar slaaf," «snikt Viva: «Ik wil geen dag langer met hem blijven. Gij moet mij morgen naar Engeland medenemen, lieve oom Bernard, of ik zal naar grootmama terug keeren." «Mijne kleine lieveling," antwoordt hij verzachtend: «Gij moet geen enkelen stap doen zonder ernstig nadenken. Want om een schandaal te verwekken en den Hertog te verlaten alvoiens te weten of gij daartoe eenige rechtmatige aanleiding bezit, het zoude voldoende wezen om elk vooruitzicht van geluk voor de toekomst te vernietigen om uw geheele leven te vergallen." «Welk vooruitzicht van geluk blijft er voor mij over?" snikt Viva. «Mijn hart is gebroken." «Kindl" spreekt Bernard Carlton op zachten toon, terwijl hij haar teeder de handen drukt: «Niemand die lang in deze wereld vertoeft kan haar geheel en al schoon vinden, en om u de waarheid te zeggen, heb ik bijna gesidderd toen ik haar zoo rijk aan schitterende beloften voor u zag. Maar zoo uw hart teleur gesteld is, er blijven andere zaken in het leven over gij zijt omringd door al waar vrouwen het meest naar haken gij zegt dat uw echtgenoot goedig en toegevend is, dat hij zich beijvert u met rijkdom en genoegens te overstelpen, ach I mijne lieve, er zijn vele viouwen die door de* wereld gaan met glimlachend gelaat, wier eclitgenoolen haar ontrouw zijn en toch geene poging aanwenden om zulks te vergoeden door vriendelijkheid en achting zooals de Hertog doet. Maar komaan! er is niets bewezen; gelooft gij, dat indien ik zulk een bekoorlijk gelaat bezat als gij, ik zonder slag of stoot zou zwichten voor eene verwelkte, beschil derde mededingster als mevrouw de Marsal is. Geloof mij, het zoude een veel grooter triomf zijn de liefde van uw echtgenoot terug te winnen door uwe zachtheid en uwe lijdzaamheid, door uwe eigen bekoorlijkheden, welke machtig genoeg moeten zijn voor die taak, dan om alles voor verlomn op te geven en uwe toekomst weg te werpen. Vertrouw op mij. Voor dat ik naar bed ga zal ik den Hertog spreken, het is mogelijk dat hij in staat is mij al de gebeurtenissen van heden avond te verklaren, en ik ben overtuigd dat hij alles doen zal wat hij bij machte is om een schandaal te voor komen. Hij kan zelfs voorstellen mevrouw de Maisal uit vrije beweging op te geven. Alleen, V.va, smeek ik u, om uwentwille, niemand hier in huis te laten veronder stellen dat er iets verkeerds tusschen u en den Hertog ligt. Het is eene harde les om te glimlachen met een gebroken hart, maar welke volstrekt noodig is om te leeren voor hen die in de wereld leveD." HOOFDSTUK V. «Een in nu van de wereld." Kort nadat Viva in haar vertrek is verdwenen, treedt de Hertog binnen. Hij is er volkomen op voorbereid Mr. Carlton op hem wachtende te vinden. Een korte gioet wordt gewisseld, waarop de laatste terstond het onderwerp ter sprake brengt. «Toen ik u mijne nicht schonk, Heitog, stond ik u een zeer dierbaar bezit af. Ik behoef niet te verwijlen by haar deugden of bekoorlijkheden, zij moeten te klaar blijkelijk wezen voor a'len die haai ken- ken. Zij bezat een gering vermogen, maar zjj had een rein, frisch en jeugdig hart, en dat heeft zij u vrijwillig en volkomen geschonken. Ik hoop, uit den giond mijner ziel, dat gij niet voornemens zijt hetzelve te breken?" «Mijn waarde Carlton," antwoordt de Hertog met warmte: «Ik smeek u mij dat onrecht niet aan te doen ik bid u, vorm geen haastig oordeel. Ik heb mijne vrouw lief: ik meen (en onwil lekeurig zwerven zijn oogen rond het weelderig vertrek) dat ik geene moeite heb gespaard haar mijne genegenheid en hulde te bewijzen. Heeft zij zich bij u beklaagd over eeoige onvriendelijkheid, eenig gebrek aan oplettendheid van myne zijde?" Bernard Carlton volgt en beantwoordt de gedachte van den Hertog. «Zoo weelde en rijkdom geluk ver schaffen, dan moet mijne nicht de ge lukkigste vrouw ter wereld wezen. Maar, Hertog, gij moogl aan een hart dat naar liefde hunkert, alles geven wat daarbuiten ligt dat het nog arm zal blijven. Laat Viva gevoelen dat zij uwe onverdeelde teederheid bezit, en zij zal deze hooger stellen dan al de gaven die uw rijkdom en edelmoedigheid op haar kunnen uit storten." «Om eene of andere mij onbekende reden," herneemt de Hertog«heeft Viva eene bespottelijke jaloerschheid jegens mij opgevat. Gij zult moeten toegeven dat in de wereld eene jsloersche vrouw een ondragelijke last is en dat eene vrouw die zulk eene rol verkiest aan te nemen, meer kans heeft haar echtgenoot te kren ken en te mishagen dan hem voor zich te winnen." «Mijne nicht is eene Engelsche," ant woordt Mr. Carlnton koel«En Engel sche vrouwen zijn geneigd om getrouw heid in haar echtgenooten te wenschen." «Getrouwheid I" herhaalt de Hertog met levendigheid: «is het mogelijk dat Viva mij heschuldigl van daarin te kort te schieten! Ik bid u, myn waarde Carl ton, ontdoe uwe verbeelding terstond van zulk eeD onzin. Mevrouw de Marsal, want ik kan niet voorgeven uwe bedoe ling te misvatten, is eene oude en dier bare vriendin van mij. Haar gezelschap en gesprekken zijn betooverend, het zoude voor mij even smartelijk als onnoodig wezen hare vriendschap op te geven en het was de onverstandige vertooning van ijverzucht mijner vrouw te Compiègne, welke mij gedwongen heeft haar mijne gewone ontmoetingen met Mevrouw de Marsal te verzwijgen. Ik geef toe dat de gebeurtenis van heden avond onaan genaam was en schijnbaar aanleiding tol misnoegen gaf aan Viva, maar liet zij zoo! zij haalde het zichzelve op den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1