NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad wïE m UTRECHT en GELDERLAND Officiëele Publicatie. No. 2. Zaterdag U Januari 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Feuilleton. AMEBSF00RTSC9E COMMIT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 iiiAanden f 1.—Franco per po3t door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken, en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regel» f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag, den 7. Januari aan staande, des namiddags te 1% ure. Amersfoort, den 2. Januari 1896. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Niettegenstaande de Transvaalsche quaestie veel stof tot bespreking geeft, bljjft ook het geschil, aangaande Vene zuela, nog immer aan de orde van den dag. President Cleveland heeft eene commissie samengesteld aan welke het onderzoek over het grensgeschil is opge dragen. Het ia echter nog niet zeker of deze commissie zich naar Venezuela zal begeven of wel naar Washington, teneinde daar de werkzaamheden te be ginnen. In deze commissie heeft ook zitting de heer White, gewezen gezant te Berl\jn. Over 't algemeen verdacht men deze commissie van partijdigheid, vandaar een proclamatie van oCDcieële zijde waarin de verklaring werd afgelegd, en dat wel op besliste wijze, dat er hoe genaamd geen reden bestaat, om de on partijdigheid van de commissie in twjjfel te trekken. Sir Julian Pauncefote, Engelsche gezant, woonde de nieuwjaarsreceptie van pre sident Cleveland bij, en werd door laatst genoemde zeer voorkomend behandeld. Aan de onderscheidene hoven in Europa hebben natuurlijk ook de verschillende nieuwjaarsrecepties plaats gehad, die zich echter niet kenmerkten, door bijzondere voorvallen of redevoeringen. De Duitsche keizer hield een algemeene toespraak, en liet zich in 't geheel niet over de verschillende gebeurtenissen in Afrika uit. President Faure verklaarde dat Frank rijk zjjn politiek, tot nu toe gevolgd, zal blijven volgen, terwjjl Italiës koning de eer van de nationale vlag aanbeval en de minister-president van Hongarije, de heer Banffy, over de aanstaande feeste lijkheden sprak, ter eere van het duizend jarig bestaan van 't koninkrijk Hongarije, te vieren. Intusschen ligt het nog in 't onzekere of de Turksche generaal Mustapha Remsi Pacha, Zeitoen veroverd heeft of niet. Een gerucht luidt dat de Armeniërs de Turksche troepen hebben teruggeslagen terwijl de Porte beweert, dat Zeitoen zich voor't grootste gedeelte in de macht der Turken bevindt en generaal Mustapha de krijgsverrichtingen heeft gestaakt, onder handelingen met de Armeniërs heeft aan geknoopt, teneinde hen te bewegen de wapenen ueer te leggen. De Armeniërs vinden in Engeland nog overvloedige hulp, getuige een gift van den burgemeester van Manchester, aan den voorzitter van 't Armenisch comité, de hertog van West minster, gestort, groot 1000 pond ster ling Manchester heeft tot nu toe reeds 4000 pond sterling voor de in nood ver- keerende Armeniërs bijeengebracht. De Koninginnen hielden op Nieuw jaarsdag des middags te 1 uur receptie ten Paleize voor dames en heeren der hofhouding, de Ministers, den President der Tweede Kamer en eenige andere autoriteiten. In het felicitatie-register schreven de leden van het corps-diplomatique en vele burgerljjke en militaire autoriteiten hun namen. Jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland is onmiddellijk na de ontvangst van de ernstige tijdingen uit de Trans vaal, naar Berlijn vertrokken. Namens HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes werd aan het hoofd bestuur van het Marinefonds op Oude jaarsavond toegezonden een som van tweehonderd gulden als bijdrage ten be hoeve van genoemde vereeniging. Uit Vlissingen komt de tijding van een noodlottigen brand, ten huize van den meubelmaker B. die al daar moet gewoed hebben en die vier jeugdige slacht offers heeft geëischt. Een der kinderen werd nog door den politieagent de Boo van Uye uit het brandende perceel gehaald, doch bleek ook reeds te zijn overleden, terwijl bel bedekt was met brandwonden. De drie overige kinderen zijn gestikt door den rook, voordat nog iemand vermoedde, dat er kinderen in huis waren. De moeder, die even uil was gegaan, kwam terug en ontdekte bjj 't openen der deur dat het geheele vertrek gevuld was met verstikkenden rook, die terstond met vlammen gepaaid naar buiten drong. De arme vrouw poogde nog hare kinde ren te redden, doch moest onvei richterzake terugkeeren, daar ook zij hevige brand wonden bekwam. De oorzaak van den brand moet zijn, dat een pot met boenwas op de kachel geplaatst gedurende hare korte afwezig heid is gesprongen en daardoor is in brand geraakt. Van het huisgezio dat op de bovenverdieping woonde, werden alle kinderen door verschillende personen gered en ondervond niemand letsel. Het niet werken der brandkranen der duinwaterleiding en het niet in de on middellijke nabijheid zijn van eenige an dere bron van water was oorzaak, dat de brand niet spoediger kon bedwongen worden, 't Eerst gaf water de spuit der soldaten v/h Depót v. Discipline. De overige militairen maakten zich mede zeer verdienstelijk, daar een tiental hunner het brandende perceel binnenge drongen en flink aan 't reddingswerk medewerkten. Aan de Middelb. Ct. ontleenen wij nog het volgende Nadat de brand gebluscht was om streeks half twaalf werden van uit de puinhoopen de verkoolde lijkjes opge zocht en naar het gasthuis overgebracht. Het zjjn die van Johanna Maria Helena Geertruide Born, geb. 6 Aug. 1889, Petrus Jesephus Johannes Leonardus Bom, geb. 22 Maart 1891, Willem Johannes Sophia Cornelie Born, geb. 3 Maart 1893, en Antonia Susanna Jacoba Josephina Born, geb. 26 Nov. 1894. Op onze vraag hoe het mogelijk was, dat de ramp zoo'n omvang kon hebben, wijl toch de kamer, waar de brand ont stond, gelijkvloers met de straat was en de kinderen, die zich nog te bed bevon den, om zoo te zeggen met de hand te grijpen waren, deelde een ooggetuige ons mede, dat de vlam zóó hevig was, dat alle pogingen om hulp te bieden levens gevaarlijk waren; het werd meer dan eens beproefd, maar de vlammen dwon gen tol terugkeeren. Een ijselijke bijzonderheid vernamen wij nog, nl. dat het oudste meisje van het gezin B. voor de ramen van het bran dende onderdeel van het huis kwam en om hulp smeekte. Men beproefde te redden, maar helaas zonder succes. Het lijkje van het zesjarig kind werd later onder het raam gevonden. Het huis was geassureerd, doch de in boedel van de beide gezinnen, als wij goed ingelicht zijn, niet. De verslagenheid onder de omwonen den van het verbrande perceel is groot. Bij een bezoek, gebracht aan het ver brande huis, bleek ons, dat het beneden totaliter eene ruïne is; alles is verbrand. Een oogenblik verwijlde onze verslag gever ook bij het ziekbed van vrouw B., die deerlijk gebrand doch helder van geest was. Zij is met haar man bij familie ondergebracht. Haar toestand is niet zorgelijk, maar naast de diepe smart over het verlies van baar kinderen, wordt door haar, zoo wel als door haar man, natuurlijk diep gevoeld de zorg over het verlies van alles wat zij bezat. De toekomst ziet er voor hen zeer treurig uit. Bij de Hollandsche Uitgevers- er, Drukkersmaatschappjj, is als premie op de bij die firma verschijnende finanliëele bladen een geheel nieuwe scheurkalender verschenen bevattende de dato waarop de verschillende premieleeningen uitloten. Ten einde het controleeren te verge makkelijken, zijn de opgaven in deze «uitlotines-Kalender" gerangschikt, zoo wel »maandsgewijze" naar volgorde van datum, als «fondsgewijze" in alphabethi- sclie volgorde, de eerste opgave met omschrijving van alle bijzonderheden, op de uitlotingen betrekking hebbende. Alhoewel het gezegde wel wat afgezaagd is, gelooven wij ditmaal toch te mogen verklaren, dat deze Scheurkalender in eene bestaande behoefte voorziet, daar eene dergelijke uitgave nog niet bestaat en het gemis door vele effectenhandelaren en effectenbezitters gevoeld wordt. De prijs voor de abonné's bedraagt slechts 60 cents. Het galabal ten Hove was 2 Jan. zeer druk bezocht. Aan voor- en achter ingang van het Paleis reden van 9 uren af lange files rjjtuigen met gasten aan. De kleine balzaal, waar de kapel der schutterij speelde, en de groote danszaal, waar het strijkorkest der koninklijke militaire kapel balmuziek ten gehoore bracht, wemelden van heeren in schit terende militaire of staatsiekleedjjen en van dames in elegante balkleeding. Voor afgegaan en gevolgd door een prachtigen hofstoet, verscheen de Koningin-Regentes te midden van haar gasten, prinses Eli sabeth van Waldeck, die links van haar gastvrouw liep, de balzaal binnenleidend. De koninklijke gastvrouw droeg een kleed van witte brccaatzijde, gegarneerd met witte veeren, laag uitgesneden aan den hals, die versierd was met een parel snoer, het kapsel getooid met de nationale diadeem. Ook de jeugdige prinses had een wit balkleed aan. De Vorstelijke personen verschenen te 91|» uur in de zaal waar de leden der diplomatie bijeen waren en te half tien in de groote zaal. Verschillende personen werden aan de Regentes en aan de Prin ses voorgesteld. Nadat het bal geopend was, heeft H. D. H. tal van malen aan den dans deel genomen, eerst met Hr. Ms. adjudant, majoor Van de Poll, later nam Zij met den Engelschen gezant in de quadrille d'honneur plaats. De uitnoodiging voor dit bal waren in de aangewezen diplomatieke, ambtelijke en militaire kringen gedaan. H. M. verliet te middernacht de bal salons. De kleine eetzaal in de bel-etage van het Paleis, bekend als witte eetzaal, is geheel gerestaureerd in de stijl van Lo- dewijk XIV, welk werk plaats bad onder leiding van jhr. Hoeuffl, intendant der Koninklijke Paleizen. 14) »Dat is het niet wat Victor voor Mevrouw de Marsal gevoelt," zegt Viva, terwijl de tranen elkander afwisselen op haar s^hoone wangen. >Maar de Hertog verzekert mij van ja. Neen meer nog, hjj zegt mij dat hjj er toe gedreven werd haar tuiten uw weten te zien door uwe onrechtma tige jaloerschheid. En geloof mij, lieve Viva, er is geen plaag, geen geessel zoo bitter als ijverzucht zoo gjj er aan toe geeft, niets zoo valsch, zoo verraderlijk, zoo blind, nieta dat de persoon die er door beheerscht wordt zoo ellendig kan maken, of zoozeer de levens vermag te verbitteren van ben die zij lief hebben en die hen zonder haar zouden beminnen. In waarheid, zoo lief als ik u heb, moet ik u laken. De Hertog is de vriende lijkste, de edelmoedigste echtgenoot ter wereld, hij ontzegt u niets gij hebt onbeperkte vrijheid, en toch zoudt gij zjjn minste woorden en daden willen ketenen gjj zoudt willen beproeven hem van oude en gewaardeerde vrienden los te rukken, gij zoudt tegen hem toornen en pruilen omdat hij een weinig dier vrijheid geniet welke hij u zoo volkomen scherkt. »Pas op," voegt Bernard Carlton er bij, die zich tot eene valsche geestdrift verheft, want hij is zich volkomen be wust dat hjj de Hertogin alleen van haar schuld overtuigt om haar gerust te stel len seen man die gedurende zoo vele jaren zijn eigen meester is geweest, kan niet worden gedwarsboomd of Dagegaan, en door te trachten eene heerschappij over hem te voeren waartoe gij geen recht bezit, loopt gij veel meer kans om hem van u te verwijderen dan hem zich naar uw wenscheD te laten schikken. Eo laat mij u nu vertellen hoe grootmoedig uw echtgenoot zich gedragen heeft. Ik stelde hem voor u naar de Towers mede te voeren om een paar weken te jagen en te schieten, en hij heeft mij beloofd het te doen zoo hjj het schikken kan, en dat slechts, ik ben er van oveituigd, omdat hij gelooft dat het u een genoe gen zjjn zal. Heeft dat er iets van alsof hjj de gevoelens koesterde welke gij jegens Mevrouw de Marsal veronderstelt?' De Hertogin snikt vrij uit op dit oogen blik. «Hoor naar mijn raad," vervolgt Mr. Carlton terwjjl hjj haar nadert en haar met teedere beweging de hand drukt; «Wanneer de Hertog terugkeert, ga hem dan met vriendelijken glimlach tegen zinspeel Diet op 'het gebeurde, hel zal wijzer zijn van niet, maar toon hem dat gij uwe verkeerde beoordeeling omtrent hem wenscht goed te maken dat gij hoopt dat hij, evenals gjj dat doet, alle onaangenaamheid tusschen u beiden ver geten zal, en bekrachtig uw geest om in het vervolg die voorzichtigheid en zelf- beheersching te ontvouwen welke uw rang van u eischt. Gij zoudt zeker niet wenschen u belachelijk te maken door uwe jaloersche handelwijze 1 daar is niets wat de wereld eerder ontdekt of waar voor zjj zoo weinig medegevoel heeft als ijverzucht. En nu," vervolgt hjj op staande, «de ondankbare taak vervuld hebbende van een goeden raad te geven, zal ik eene sigaar gaan rookendaarna, zoo gjj er lust toe gevoelt, zoude ik gaarne zien of het uw meeuwen even goed gaat als altijd, tot weerziens, mijn lieve," en Bernard Carlton gaat weg, innerlijk zuch tende bij de gedachte hoe wereldkennis te baat kan worden genomen om on schuldige en goedvertrouwende harten te misleideD. En de Hertogin peinst, alleen gelaten, over zijn woorden, en zegt bij zichzelve dat zjj eene zeer slechte en dwaze vrouw is, en dat zij zich beijverd heeft haar geluk weg te werpen. Maar toch, op den bodem van haar hart, toeft daar één ver giftige droppel, ontsproten uit de gevaar lijke plant, twijfel genaamd. In den avond echter, als de Hertog terugkeert, ontvangt zjj hem met een glimlach en met een zekeren teederen schroom, die schijnt te zeggen«Ik deed verkeerd vergeef mij!" en de Hertog, die waarlijk een goed hart bezit, voelt zich getroffen en berouwvol en wijdt een duizendtal bekoorlijke kleine oplettend heden aan Viva, welke, wij kunnen er van verzekerd zijn, met open armen wor den ontvangen. Dien avond wonen zij een bal hij hetwelk gegeven wordt door een der vreemde gezantschappen en de Hertogin is zoo schitterend en bewon derenswaardig dal de ijdelheid van haar man zich gestreeld voelt. Mevrouw de Marsal bevindt zich daar ook, doch hij gróet haar slechts en treedt voorbij. De oogen der Gravin vlammen, en zij klemt de lippen een weinig vaster op elkande'r niet dat zij den Hertog liefheeft,; maar de geringste veronacht zaming van een harer slaven ontsteekt haar oogmoed in vuur. Kapitein Clive is onder de gasten .6a-aant zich leistond een weg naar e/igin, die hem met een harlelijken "fe/'r m glimlach verwelkomt. «Weet gij," zegt zij vroolijk, als zij later in den avond na een dans op zijn arm leunt: «dat wij de volgende week naar de Towers gaan? Ik kan u niet zeggen, hoezeer ik verlang het lieve oude tehuis terug te zien na dit afzjjn van een jaar." «Ik ben verrukt," antwoordt Kapitein Clive: «Ook ik ga mijn hroeder een be zoek brengen wij zullen dichte nabu ren zijn." Eéne minuut te voren was hjj volko men onwetend van eer. dusdanig voor nemen geweest. «Dat zal aangenaam wezen," zegt de Hertogin, er ondeueend bijvoegende «en ik ben van plan te jagen." «Dat hoop ik," antwoordt Abager vol toewijding: «en ook dat gij mjj voor u zult laten zorgdragen." «Wat zijl gij gioolmoedig 1" lacht Viva. Een week later rolt Mr. Carlton's rjj- tuig de laan naar de Towers op. >01 hoe wenschte ik dat het niet te donker ware om de lieve oude" plaats te zien!" roept de Hertogin, terwijl zij haar hoofd uil het raam steekt. «Ik ben zoo gelukkig, Victor hoe goed was het van u om te komen I" De Hertog drukt haar vriendelijk de hand. Nog een oogenblik en het rijtuig

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1