NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND i\o. 13. Woensdag 12 Februari 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIM WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijke berichten F euilleton. AMERSFaOBTSCHE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 iiiAHiiden f 1.— Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Vorst Ferdinand ontving gisteren eene deputatie uit de Sobranje, welke hem dank kwam betuigen voor zijn besluit om over te gaan tot herdooping van prins Boris. In antwoord op de rede van den president TheodorofT zeide Ferdinand «Door mij deze opoffering op te leggen, heb ik slechts mijn plicht vervuld jegens het volk, dat voor een tiental jaren zjjn lot aan mijne handen heeft toevertrouwd. De heer Theodoroff heeft gezegd, dat deze opoffering groot en hard voor mij was, want ik heb ter wille van Bulgarije's welzijn mjjn zoon als onderpand mijner liefde voor het volk gegeven, ofschoon ik daardoor de banden van mijn gezin en die, welke mij met het Westen ver bonden, moest verbreken. In ruil daarvoor vraag ik geen schitte rende ovaliën noch onoprechte eerbewijzen, maar eerbied en vertrouwen. De 2e Februari zal, naar ik hoop, tevens het einde zijn der campagne, ge voerd door eene omkoopbare per9, welke de belangen en de intrigues dient van eene oppositie, die Bulgarije en zijn vorst onteert. Ik hoop tevens, dat in de toekomst de heiligheid en onschendbaarheid van den Souverein geen ijdele woorden zullen zijn en dat alle Bulgaren vereenigd zullen blijven onder het devies»Een God, een Souverein, een Vaderland." Deze toespraak des vorsten werd met luide toejuichingen ontvangen, vooral toen Ferdinand er nog bijvoegde, dat hij een minzaam telegram had ontvangen van den Czaar, waarin deze hem geluk wenschte mei zijn besluit en tevens mededeelde, dat hij zich bij de plechtigheid door ge neraal Golenitscheff Kutusoff zou laten vertegenwoordigen. De «Köln. Zeil." krijgt slechte berich ten uit Cuba, slecht voor Spanje natuurlijk. Het einde der Spaansche heerschappij schijnt daar nabij te wezen. H-t leger dei opstandelingen woidt dagelijks ster ker; personen, die vroeger nog weifelden, kiezen thans de zijde der opstandelingen. Omtrent heigeen wordt verteld van de gruweldaden dezer laatste schijnt men zeer voorzichtig te moeten wezen. Er schijnt in het leger een strenge tucht te heerschen. Er heerscht onderlusschen een groote ellende op het eiland, en het is ie hopen dat er spoedig een eind aan komt voor overwinning <an een der beide partijen Voor eenige dagen werd op het hoofd der opstandelingen, Maximo Gomez, een aanslag gepleegd. De dader is gefusileerd. President Kruger heeft, naar men weet, besloten, naar Engeland te gaan, teneinde daar de onderhandelingen te voeren over de wijze, waarop de Uitlanders-quaestie zal worden beslist. De »Times," het aanstaande bezoek van den president besprekende, spreekt de hoop uit, dat het tusschen de Engel- sche en Transvaalsche regeeringen tot een schikking zal komen. Het City-blad heeft derhalve eène geheel andere hou ding aangenomen. In den beginne trok de «Times" zoo heftig en nog wel op onvoldoende gron den, te velde tegen de Transvnlers, maar nu erkent zelfs de «Times," dat president Kruger, die zelf eene zoo groote tege moetkoming heeft betoond, ook op de meest mogelijke inschikkelijkheid van de zijde der Engelsche regeering zal kuDnen rekenen. Inmiddels is de heer Cecil Rhodes weer uit Engeland vertrokken. Eerst heette het, dat Rhodes zou wachten totdat Jameson in Engeland zou zijn aangekomen, maar blijkbaar heeft de voormalige Kaapsche minister-president het beter geacht het hazenpad te kiezen, voordat het tot nadere verklaringen zal komen. De heer Rhodes zal nu naar Bulawayo vertrekken en daar zijn werk voortzetten. Na het jammerlijk mislukken van Jamesons inval heeft de Transvaal sche republiek van Rhodes vooreerst geen gevaar te duchten. De hoofdzaak is nu, dat de besprekingen tusschen president Kruger en den heer Chamberlain zullen slagen. Tot dusver blijft de kans gunstig, dat de uitslag tot een schikking zal leiden. De Transvaal sche quaestie zal dan wel tot geen ver dere moeielijkheden aanleiding geven. Door den heer F. J. Verloop, amb tenaar bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen werd indertijd, zooals wij ook vermeldden, het plan be sproken om als een nationaal huldeblijk H. M. onze Koningin, op den dag Harer kroning een salonlrein aan te bieden. Zulk een trein zou zeer gewenscht zjjn, volgens den heer Verloop voor ons Vor stelijk Huis, omdat de bestaande Konink lijke trein in vele opzichten niet meer voldoet aan de eischen des tijds. Te meer zou dit initiatief ingang moeten vinden, doordat de Nederlandsche indus trie daardoor gebaat zou zijn. De heer Verloop, die reeds eenige autoriteiten en den bekenden industrieel J. J. Beynes te Haarlem met zijn plan in kennis stelde welke laatste heer de noodige plannen gereed maakte, die veel instemming vonden zou nu gaarne zien, dat er een commissie gevormd werd. Trouwens heel lang, zegt de »Tel." valt er niet te wachtenwij tellen nu al Februari 1896 en twee jaren zijn noodig voor een waardige uilvoering. Komische X-straleu. In het «Ciique Variété" van den heer Carl Pflaging te Rotierdam worden Rönt gen'» X stralen reeds in de practijk toe gepast door «The Mailos" bij eene «Scène in de Maan". Eene pantomime, waarbij men door een dun doek heen de perso nen ziel optreden, hetwelk den lachlust in niet geringe mate opwekt. Men ver diept zich in gissingen of men hier met werkelijkheid of gezichtsbedrog te doen heeft. In alle geval een kijkje is het alleszins waard. Jaap Eden's overwinning te Petersburg. Den eersten dag is Jaap Eden er in geslaagd den kampioenstitel, het vorige jaar hem te Hamer geworven, te behou den. Drie van de vier afstanden moesten worden gewonnen om dien titel te ver overen, en daar Jaap den eersten daf twee afstanden won, was het dien dag reeds zeker, dat niemand dan hij drie afstanden zou kunnen winnen. Maar Jaap heeft meer gedaan. Den tweeden dag heeft hij nok de beide overige afstan den, 150U en 10,000 M., gewonnen, zoodat hij op alle afstanden overwinnaar is. Over deze overwinning, welke het sport- seizoen voor ons land zoo eervol inzet, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld Eden legde de 10,000 M. af in 18 m. 5b'ls sec.; Helm was No. 2 in 19 m. 57 Is sec. Wenk No. 3 'n 20 m. 122/s sec. De 1500 M. werden door hem afgelegd in 2 m. 36'/e sec.; tweede was Oestlan- der, in 2 min. 44sec.; derde Muller, tn 2 min. 49'/s sec.vierde Nikolajef, in 2 min. 53'/s sec. Dit een brief, Donderdag aan de »N. R. Ct." verzonden, bleek dat het ijs niet bjjzonder mooi was, en nogal hobbelig, doch vrij goed te berijden. Het waaide op de baan meestal vrij sterk, waarom de correspondent reeds vermoedde dat de tijden niet mooi zouden zijn wat ook werkelijk het geval bleek. Moord te Soest. Zondag begaven zich van hier twee boerenarbeiders, zekere B. B. en D. v. R. naar Soest. Al spoedig kwam het tus schen hen en de dorpelingen tot een ern stige woordenwisseling, omdat de laat- sten het niet verkroppen konde, dat de vreemdelingen een goed oogje op hun schoonen schenen te hebben. De Amersfoorters werden duchtig ge kastijd en moesten zich eindelijk terug trekken. 's Avonds echter ontbrandde opnieuw de strijd. De messen werden getrokken en hel duurde uiel lang, of den Soester J. H. werd de hals letterlijk afgesneden, terwijl zijn kameraad B. H. zwaar ge wond werd. Heden-nacht werden de vermoedelijke daders door den brigadier-majoor der rijksveldwacht Olten gearresteerd en naar Soest geleid. Het plaatselijk departement van het «Nut" vergadert aanstaanden Donderdag avond om half acht in de Leeszaal var, Amicitia. Agenda: Verslag van de Commissie: onderzoek Spaarbank: benoeming van 2 leden voor de Commissie der Spaarbank, wegens periodieke aftreding; benoeming eener Commissie in zake de opheffing der Nutsspaar bank wijziging van het Huis houdelijk Reglement in verband met die van de Algemeene wel der Maatschappij. De leden worden beleefd uitgenoodigd tot getrouwe opkomst. Bij W. K. aan het Monnikenpad alhier, is jl. zaterdag een koe, die aan getast was door het miltvuur gerechtelijk verbrand. De Soirée welke eenige onderoffi cieren van het 5e Regiment Infanterie alhier, met welwillende medewerking van hel strtjk-orkest van dat Korps. Vrijdag j.l. hebben gegeven in de concertzaal van «Amicitia", kan in alle opzichten ge slaagd heeten. De executanten kweten zich met veel lof van hunne geheel vrijwillige taak en mochten telkenmale luide bijvalsbe tuigingen inoogsten. De opbrengst strekte ten voordeele der Vereeniging tot ondersteuning van onderofficieren en minderen, die vdór de desbetreffende wet van 1877 zijn ge- pensionneerd. Was de opbrengst van de soirée, die verleden jaar voor hetzelfde doel alhier is gegeven, gering te noemen, nu kan de commissie met genoegen mededeelen, dat ditmaal de netto-opbrengst bedraagt f220.Voor een groot gedeelte hebben wij dit verblijdend eindcijfer te danken aan de bijdragen der militaire cantines alhier (totaal f 120.waarvoor onder officieren en minderen van de alhier in garnizoen zijnde korpsen vrije toegang hadden op de groote repetitie, welke ge noemde uilvoering voorafging, alsook aan de groote welwillendheid, door H.H. uit gevers, drukkers en leveranciers hier ter stede aan den dag gelegd. Waar wij een woord van lof en dank willen brengen aan de executanten, mogen we niet onvermeld laten, dat onze stad genoot de heer Muijs belangeloos het grimeeren en kappen op zich nam en dat de adjudant-onderoff. Kiepe geen lijd en moeite heeft ontzien, om deze soirée te doen slagen. Ten slotte een woord van erkentelijkheid, aan allen, die hebben medegewerkt, om zulk een schoon resul taat te verkrijgen. 24) Zij moet naar haar oom gaan, buiten weten van den Hertog met den nacht trein vertrekken, want zij weet dat in dien hjj zulks wilde, hij haar zou kunnen dwingen te bljjven. Zij besluit Mr. Carlton een telegram te zenden om haar in Londen te gemoet te komen, en vertrouwt hetzelve aan Kapitein Clive toe met verzoek het te verzenden. Het telegram luidt aldus«Ik moet terstond vertrekken. Wil geen dag lan ger blijven. Reis met den nachttrein. Wees zoo goed mij bjj aankomst te ge- moet te komen." Aan Kapitein Clive schrijft zij«Heb de goedheid dezen namiddag tusschen drie en vier ure bij mij aan te komen, «n mij alle noodige wenken betreffende fijne reis te geven." Daarna kleedt zij zich, de eenvoudigste, donkerste japon uitkiezende welke hare «garde-robe" bevat. Zjj verwijdert de kostbare ringen welke zij gewoon is te dragen, en steekt slechts een diamanten halfrond aan haar vinger, dat aan hare moeder heeft toebehoord. Zij doet zelfs haar trouwring af, doch steekt hem we der aan daar zij geen vermoedens op wil wekken. Désirée slaat haar angstig gade, maar schrijft al wat haar vreemd voorkomt in haar gedrag op rekening der uitwerk selen van den slaapdrank, dien zij be schouwt als eene uitvinding van den aartsvijand. De Hertogin zegt hare kamenier niet9 van haar voorgenomen reis; er zal zoo weinig te pakken vallen, een half uur zal genoeg zijn voor de toebereidselen. Als zij gekleed is begeeft zij zich naar haar boudoir, met bevel dat men haar niet storen zal, en dat zij voor niemand te huis zal weten als voor Kapitein Clive. Viva zinkt in een armstoel, weder be kruipt haar die doodeiijke verdooving, welke hare smart verstijft, en haar be trekkelijk onverschillig voor alles maakt. De uren gaan voorbij; zij let er niet op. Het is een nevelachtige, koude dag; tegen drie ure is het bijna donker. Een paar minuten nadat de klok geslagen heeft wordt Kapitein Clive aangediend. De Hertogin richt zich op. «Hebt ge mjjn telegram verzonden?" is hare eerste vraag. «Ja, en ik geloof dat het antwoord gelijktijdig met mij aankwam." Terwijl hij nog spreekt, komt de knecht binnen met een telegram. Vrva doet hetzelve langzaam open. Het komt niet in haar op dat er meer dan één antwoord op haar bericht kon wezen. Daarom als zij leest: «Vertrek in geen geval. Het is mij onmogeljjk u voor het oogenblik te gemoet te gaan of te ontvangen. Wacht op een brief. Zal over een paar dagen bij u zijn." ge voelt zij zich verslagen. Zij reikt hel zwjjgend aan Kapitein Clive over. «Ik vermoed," zegt hij na hetzelve ge lezen te hebben; dal Mr. Carlton de hoop koestert dat uitstel u den tijd zal geven van voornemen te veranderen." «Van voornemen te veranderen I" spreekt zij langzaam ïen zoo ik dat deed, zoude zulks de feilen wijzigen? Zoude de wereld duarom te minder weten dal de Hertog de Lalliére eene lage tooneel- speelster boven zijne vrouw verkoos! Zoude mijne vernedering geringer zjjn omdat ik er in scheen toe te stemmen I Ach!" (en er klinkt een bittere toon in hare stem) «gij zijt een man van de we reld gij denkt er misschien anders over het schijnt in uw oogen eene geringe beleedigirrg dat een man zijne vrouw ontrouw kan zijn; wat is één vrouwen hart te meer of te minder!" De blos stijgt den jongen man naar het voorhoofd en den hals; hij beeft over al zijn leden. Daarop treedt hij plotse ling naar haar toe; de woorden welke zoolang versmoord zijn, woorden die hij dikwijls tol haar meende te zeggen, drin gen zich voort gelijk een stroom hij is niet langer dezelfde man, wien rang en opvoeding geleerd hebben koud en onver stoorbaar te wezen. Hij zegt haar alles wal hein op hel harte ligthy legt zijn leven, zijne toekomst voor haar neder; zjj heeft de onmacht gezien en erkend van uiterlijke omstandigheden om geluk te geven; zal zij niet gaan tot een nieuw leven waarin de hulde, de toewijding van een hart dat slechts voor haar leeft, haar eigendom zullen wezen, het hare alleen, tot den dood De Hertogin hoort hem aan als iemand die droomt; haar zinnen zijn nog steeds verzwaard door het opium dat zij inge nomen heeft; zij gevoelt ten halve abof liet gemakkelijker zoude wezen zich door den stroom te laten medesleepen dan er weerstand aan te bieden. En nog steeds pleit hij voort, alsof leven of dood van de vorhooririg zijner bede afhangen, en eene vroegere herinnering sluipt in haar harte die zegt hoezeer zij van eene liefde als deze heeft gedroomd en haar heeft afgebeden. Zij moet den Hertog verla ten, haar oom wil haar niet in haar nood te hulp komen; wat zoude zij doen? Toen Kapitein Clive de Hertogin ver liet duizelde hem den geest hij kon niet begrijpen dat datgene wat hem eene onuitsprekelijke zaligheid toescheen zich onder zijn bereik bevond. O I zoo slechts Viva's goede engel in zijn oor had kun nen fluisteren, neen met trompetgeschal had kunnen uitroepen zoodat hij verplicht geweest ware toe te luisteren, welk een wreed verraad zijne zelfzucht op ging stapelen op haar wie hij gesmeekt had hem een getrouw vriend te noemen. Maar hij zoude de ooren gestopt en zijn hart er tegen verhard hebben. Menschen die weinig kennis van de wereld bezitten, weinig ondervinding van haar wegen hebben, menschen arm aan verbeeldingskracht die heel hun leveu gesleten hebben in eene kleine plaats, zooals een insekt langs een wagenspoor voortkrabbelt, zijn er toe bereid zaken die niet in hun bereik ziju voorgevallen, als onwaarschijnlijk, onnatuurlijk te be schouwen. Maar, zij wier ondervinding der menschelijke natuur uitgestrekt en diep geweest is; zij die opgemerkt heb ben welke groote voortvloeisels er uit nietige oorzaken ontspringen, weteu dat,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1