INBOEDEL, A. N. J, VOS Gemengd Nieuws. Ad vertentiën. AMERSFOORTSCHE SCHAAKVERENIGING- openbaar om contant geld verkoopen 1 Bij den aanvang der vergadering iie de gemeenteraad gistermiddag, onder voorzitterschap van den burgemeester mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, hield deed deze, onder betuiging van leedwe zen, mededeeling van ingekomen mis- sieves van de heeren 6. J. baron van Hardenbroek van Arnmerstol en H. W. A. van den Wall Bake, waarbij zij ontslag nemen als lid van den gemeenteraad, laatstgenoemde op grond dat zijn verdere werkzaamheden het niet toelaten dat hij zich op de hoogte blijft stellen van de aan den Raad toevertrouwde belangen. Het tweede suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting naar het inkomen werd vastgesteld op een bedrag van f 553.20, nadat op eene vraag van den heer van Lanschot Hubrecht, waarom daarop namen van personen voorkwamen die reeds 9 maanden in de gemeente woonden en dus op het le aanvullings- kohier hadden kunnen worden gebracht door den Voorzitter was geantwoord met de mededeeling dat zulks voortspruit uit de nonchalance die door enkele perso nen aan den dag wordt gelegd ten op zichte hunner verplichting tot het inle veren van bun verhuisbiljet Een ontwerp-besluit tot afschrijving eener som van f3174.461/, op aanslagen in de plaatselijke inkomsten-belasting, wegens vertrek en overljjden werd aan genomen. Ten gevolge van besprekingen bij de behandeling der gemeentebegroo- ting voor 1896 iD de vergadering van den gemeenteraad, hebben B. en W. overwogen of er aanleiding bestaat om het schoolgeld aan het gymnasium te brengen op het bij de wet op het Hooger Onderwijs aangegeven maximum. Als uitslag van die overwegingen geven zij aan den Raad te kennen, dat ook zjj van oordeel zijn, dat niet alleen zonder bezwaar tot zoodanige verhooging kan worden overgegaan, maar ook met het oog op de kosten van dat onderwijs, voor zooverre die, na aftrek van het rijkssub sidie, ten laste der gemeente komen, alleszins billijk is. Het komt hun college voor, dat eene verhooging van het schor I geld met f 15 per jaar voor hen die ge noegzaam gegoed zijn hunne zonen aan een der universiteiten het onderwijs te doen volgen, geen iinanciëel bezwaar kan opleveren. In aanmerking nemende dat 68 leerlingen het gymnasium bezoeken, waarvan slechts 9 zonen van ingezetenen dezer gemeente, 8 leerlingen van het se minarium, terwijl de kosten van lb94 (over 1895 nog niet met juistheid op te geven) na aftrek van het rijkssubsidie, de bijdragen van het seminarium en het schoolgeld bedroegen f7166.391/,, deren zoodat voor iederen leerling door de gemeente nog ruim f 100 werd uit gegeven, is de verlangde verhooging van f 15, alzoo f 7.50 per leerling ten bate der gemeente, alleszins billijk. Diensvol gens stellen zij voor, voor iederen leer ling aan het gymnasium een schoolgeld van f 100 'sjaars le heffen, met bepaling dat van toehoorders zal worden gevor derd f 10 indien eenmaal, f 15 indien tweemaal, f20 indien driemaal en f25 indien vier- of meermalen 's weeks on derwijs in dat vak wordt gegeven. Dat voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Eveneens met alge meene stemmen werd ingewilligd een verzoek der vereeniging «Liefdadigheid" om gedurende 4 a 5 dagen in den loop deze maand kost-loos te mogen gebruik maken van een locaal van hel vroeger tot school bestemde gebouw in de Koe straat, lot het houden eener tentoonstel ling van voorwerpen door werklieden in hun vrijen tijd vervaardigd. Tot lid der openbare gezondheids-commissie ter vervulling der vacature ontstaan door het overljjden van den heer dr. A. H. Middel burg, werd de heer dr. M. J. Croockewit benoemd. Uit de door B. en YV. aange boden voordracht werd tot onderwijzer aan de openbare schooi le soort voor jongens gekozen de heer P. W. van Schendel te Haarlem, met wien de heer D. Rietveld de Hondt te Gorinchem op de voordracht voorkwam. Bij besluit van 16 Augustus 1893 garandeerde de Raad eene opbrengst van f 300 voor opbrengst voortvloeiende uit het intercommunaal verkeer van uit het publiek telefoon station alhier, als aandeel der Ned. Bell Telefoonmaatschappij. Aangezien die op brengst over 1895 slechts f 196.56 heeft bedragen, moet de gemeente f 103.44 bijpassen, waartoe de raad B. en W. machtigde. Na behandeling der agenda, deelde de vootzitter mede, dat waren ingekomen de navolgende stukken: 1. Goedkeuring van Ged. Staten der gemeente-rekening over 1894; 2. goedkeuring der verhooging van jaarwedde van de onderwijzeres mej M. M. van Mill en van het besluit tot vaststelling der jaarwedden van het onder- wijzend personeel aan de scholen vooi lager onderwijs; 3. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger, d.d. 18 Januari 1896; 4. rekest van eigenaren en bewoners van perceel aan den Bisschopperweg ver zoekende in de behoefte aan verlichting aldaar te voorzien; 5. brief van Marcus van Gelder, waarin hij zich beklaagt over het optreden der politie ten zijnen aanzien beide laatstgemelde stukken werden, als ongezegeld zijnde, ter zijde gelegd 6. rekest van J. Derks om eene stand plaats op de a.s. kermis met zijn stoom carousselaan B. en W. ter afdoening. 7. het door ons reeds vermelde rekest van ingezetenen, grieven behelzende tegen de wijze van toepassing er. uitvoering der verordening tot heffing eener plaatselijke directe-belasting naar het inkomen. De heer Gerritsen stelde voor dot adres in handen te stellen van eene commissie van drie raadsleden ter onderzoek van de grieven, doch trok dat voorstel in r,a bestrijding namens het dagelijksch bestuur, waarna overeenkomstig het voorstel van den voorzitter tot nederlegging op de secretarie ter inzage van de leden werd besloten 8. de rekening van het burgerlijk armbestuur over 189o, in ontvangst en uitgaaf, een gelijk bedrag van f 8094.03'/, aanwijzende; gerenvooieerd naar de te benoemen commissie van onderzoek der gemeente-rekening 9. beschikking van Ged. Staten op reclames tegen aanslagen in de inkom sten-belasting over 1895; 10. rekest van eigenaren en bewoners van perceelen aan de Korte Bergstraat en den Ouden Vlasakkerweg, om riolee- ring van die straat en dien weg; aan B. en W. gezonden om praeadvies. De vergadering is daarna gesloten. Zondagochtend Is in het café van den heer B. van Dalen in de Kromme- straat eene vergadering gehouden van ingezetenen die handel drijven in ver schillende artikelen en daarbij gebruik maken van voertuigen door honden ge trokken. In die vergadering werd een adres vastgesteld en onderteekend aan de Pro vinciale Staten van Utrecht, waarin in trekking wordt verzocht van het op 16 November 1895 vastgesteld verbod aan geleiders of bestuurders van hondenwa gens om op het voertuig plaats te nemen en van de bepaling dat vóór den wagen gespannen houden gemuilkorfd moeten zijn. Hel eerst gemelde voorschrift noe men adressanten den genadeslag aan hunne broodwinning toegebracht, ter wijl zij er verder op wijzen dat het peil der zedelijkheid van hen wie die bepaling treft zal worden verlaagd, door dien velen, uit nood gedwongen het ver bod zullen moeten overtreden en, buiten staat om geldboeten te betalen kennis zullen moeten maken met de gevangenis, wier drempel zij nog nimmer tot heden zouden hebben binnengetreden. Voorts wjjzen zij er op dut de honden door hel muilkorven worden gekweld en dus men schen financieël en zedelijk door genoemde bepalingen worden ten onder gebracht en dieren noodeloos gekweld. De heeren Van Hardenbroek en Van de Wall Bake hebben als leden van den gemeenteraad van Amersfoort ont slag genomen. Wij kunnen niet nalaten met een enkel woord melding te maken van vierde uitvoering door de Gaianten-Ver eeniging gisterenavond in «Arnicitia gegeven. Minder om den inhoud der opgevoerde stukken, die als alle blijspelen nu juist niet veel om 't lijf hebben, dan wel om het correcte spel der verschillende artisten. Zoowel in «Mijn papa 't Ka mei lid" als in «Onder ons" was het sa raenspel onverbeterlijk. Het gezelschap Chrispijn heeft weer eens en ditmaal in het komische genre bewezen wat het vermag, en neme de verzekering aan dat velen met ons reeds nu reikhalzend op een spoedig wederzien hopen. De remonte-commissie voor het aankoopen van paarden voor de bereden wapens in Engeland en Ierland is voor 1896 samengesteld als volgt: majoor H. P. van Raden van het 2e reg. huzaren voorzitter, kapt. K. D. Punt, van het 2e reg. veid.-art., en paardenarts le kl J. B. H. Moubis, van de rjj- en hoef- smidschool, leden. De majoor J. G. Blaauw van het 2e reg. huzaien, de kapt. J. W. P van Hoogstraten, van hel le reg. veld art., en de paardenarts le kl. H. C, Itt mann, van het 3e reg. huzaren, zijn plaatsvervangende leden. het punt zich terug te trekken. «Désirée!" roept zij met gesmoorde, zachte stem; het meisje blijft. Op nieuw ontstaat er eene pauze. «Ik geloof dat gij mij lief hebt," prevelt de Hertogin op een toon die bijkans een gefluister is. «Heriuner u dat wij zoog- zusters zijn. Dezelfde borst heeft ons belden gevoed." Tot antwoord kust Désirée de blanke hand welke zich naar haar uitstrekt. Maar de Hertogin trekt haar tot zich en kust haar op de wang. «Kunt gü mij hehoorzamen zonder mij eene vraag te doen?" «De woorden van Mevrouw de Herto gin zijn mij eene wet," antwoordt het getrouwe meisje met tranen in de oogen. «Wij gaan voor korten tijd op reis, gjj en ik, Désirée," spreekt de Hertogin: «zorg dat gij over een uur eenige weinige zaken gepakt hebt; geen sieraden, maar slechts gewone noodzakelijkheden, en still" (terwijl zij den vinger aan de lippen brengt) «zeg ei niemand een woord van! Steek mjj een kandelaar aan en ga dan." Désiiée doet wat haar bevolen is, en treedt met angstig hart naar buiten. Zjj gelooft nog dal de vloekbare drank eeri zekeren waanzin in het hoofd harer meesteres heeft te weeg gebracht. De Hertogin plaatst zich voor hare meermalen de daden welke de meest ernstige gevolgen op geheel een leven hebben, volkomen onverdacht gebeurden. Toen Kapitein Clive haar verliet, bleef de Hertogin langen tijd onbeweeglijk in haar stoel zitten. Zjj was niet opge wonden, zooals men zou kunnen veron derstellen, dat zulk eene vrouw in der gelijke omstandigheden zoude zijn. Eene uiterste, slaapdronkene onverschilligheid had zich van haar meester gemaakt; er was sl-chts ééne gedachte ter wereld welke haar tegenstond: het denkbeeld van den Hertog te zien. Zij wilde vertrokken zijn eer hij terug keerde, zeide zij tot zichzelve, en zij scheen noch gedachte noch zorg te heb ben over het leven waai toe zjj ging vluch ten; haar éénige wensch was om zich los te rukken van het leven dat zjj thans leidde. Zij schelde Désiiée. «Ik ga over een uur uit," zeide zij tot haar: «en ik verzoek u mij te ver gezellen." «Mevrouw de Hertogin zal zich toch niet vermoeien," antwoordde Désirée met teedere belangstelling«Zjj heeft zeker niet vergeten dal zij van avond op het Paleis eet? De Heitogin geeft in het eerste oogen- t lik geen antwoord, en Désirée is op De gemiddelde gasprijs in Nederland bedraagt 6 centen. Bergen-op-Zoom Middelharnis en Weesp heffen 10, Arnstei dam en Roermond 9, Middelburg 8en dBn verscheidene plaatsen 7 of 6'Ji cent in 14 plaatsen is de gasprijs 5 centen te Zulfen 5'/j, te Zwolle 4'/j en in één plaats 4 centen. Deze laatste plaats is Kampen, een navolgenswaardige Kam per streek, zegt de rH. Ct." Vroege lente. De ooievaars verschijnen in grooten getale in den Elzas. Voor drie weken trouwens waren ze daar al. Groote troe pen dezer langbeenen ziet men zich ook richten naar het Noorden. Allemaal voorteekenen als men de landbouwei mag gelooven, dat de winter geëin digd is en de lente nabjj. Een oplichter. Door de Rotterdamsche politie wordt gezocht zekere K., zich uitgevende voor koopman, die allerlei go deren koopt en dan betaalt met een wissel, door hem getrokken op personen die niet bestaan doch waarvan hij beweert geld te moe ten hebben. Men vermoedt dat de ge zochte zich te Amsterdam ophoudt. Een anecdote Tan lord Leigliton Lord Leighton, de overleden president der Koninklijke Academie te Londen, bevond zich op een morgen in den win kei van een handelaar in oudheden. Hij onderzocht met veel aandacht een hijzon der mooi portret van een ridder uit de 16e eeuw; hij gevoelde veel lust het te koopen. De prijs, dien de handelaar er op stelde, was zdó hoog, dat Leighton afzag van zijn wensch. Eenige dagen later ontbeet de beroemde schilder bij een Londensch bankier; het eerste voorwerp, dat hij opmerkte, toen hij het salon binnentrad, was het portret, dat hij bad willen koopen. «Waar hebt u dit belangwekkend doek opgedaan?" vroeg hjj zijn gastheer. «Dal?" zeide de bankier, «maar dat is het portret van een mjjner voorouders!" schrijftafel en schrijft: «Bij toeval viel gisteren het geschenk dat gij voor Mademoiselle besiem- det in mijn handen. Buiten staal de vreeselijke waarheid te gelooven, beeaf ik mjj gisteren avond naar de Comedie, en zag er het sieraad rond haar hals, zag er het bewijs uwer bewondering. Ik onthoud mij van eenige verdere toepassing te inaken, of eenig ander vei wjjt jegens u te uiten, als du ééne: ik schonk u mijn hart, mijn levengij hebt beide vernietigd. Ik vei laat u voor altijd het is mijne bede dat wij elkander nimmer mogen weèr zien." Viva gevoelt zich zelve verbaasd over de kalmte waarmede zij haar vaarvel schrijft aan den man wiens liefde het éénige was wat zij eenmaal van den Hemel smeekte; er ligt geene smart in het denkbeeld dat zij hem nooit terug zal zien, hem nimmer weder iets hierbe neden zal wezen. Voor het overige heeft eene doffe lusteloosheid zich van haar meester gemaakt; de maatschappij, de wereld, wat men van haar zeggen zal, hoe zij haar zullen veroordeelendat alles is verborgen achter een gaas van onwaaischijnlijkheid. Geene bewustheid van schuld heeft haar getrofTen, geene vrees voor de toekomst wenkt haar schre den terug van het rampzalige pad het- »Hoe," riep Leighton uit en stak den geldman beide handen toe, «maar dan zijn we verwanten voor drie dagen wilde deze ridder ook mijn voorvader zijnI Merkwaardige beroepen voer vrouwen. De moderne vrouwenbeweging is in den laatsten tijd tot vervelens toe be sproken 't aantal vrouwelijke artsen groeit elke dag aande vrouwen-congressen waarop men volkomen gelijkstelling ver langt met de mannen, zijn niet meer te tellen. Maar op een punt was men tot nogtoe onder de beide seksen van dezelfde meening. Men zeide: een aan zichzelf overgelaten vrouw kan niet zoo gemak kelijk werk vinden als een inan. De Amerikaansche vrouwen hebben nu ech ter in eenige gevallen bewezen, dat ze geen doctors-titel noodig hebben om op eerlijke wijze aan den kost le komen Wij geven hier eenige voorbeelden van merkwaardige vrouwelijke beroepen in New York. Een jonge, onvermogen le en ouderlooze dame kwam op de gedachte de honden harer bekenden te wasschen, le kammen en kunstjes te leeren. Voor eiken hond kreeg ze wekelijks een dollar. Thans leven meer dan 100 vrouwen in New York van dit beroep. Een weduwe en haar beide dochters hebben nog wat beters verzonnen. Nieuwe schoenen voor den eersten keer aan te trekken, is zoo als men weet, geen pleizier, het kost menigen zweetdruppel en menige ver- wensching voor de voet er san gewend is. Genoemde weduwe en haar dochters trekken nu de nieuwe schoenen alleen liBar passende natuurlijk aan op rekening van de rechtmatige eigenaressen en geven ze terug als ze behoorlijk >be loopen" zijn. Zij halen zich dus de voor anderen bestemde likdoorns op den hals pardon aan den voet en ontvangen daarvoor elke week een aantal dollars, geven bovendien geen cent uit voor hun schoeisel. Een andere dame een En gelsche toont een bijzondere bekwaam heid voor het rangschikken van tafels voor diners en groote feesten en zij wordt daarvoor zooveel gebruikt in bijzondere huizen en in groote hotels, dat zij eiken dag drie tot vier dollars verdient. Andere vrouwen hebben niets te doen dan in voorname huizen de kostbare snuisterijen af te stoffen, die door de wat al te «energieke" handen van gewone dienst meisjes licht gebroken kunnen worden. Men ziet, dat de Amerikaansche vrouwen niet behoeven te verhongeren, als zij maar vindingrijk en arbeidzaam zijn. Eeii woord van keizer Wilhelm II Graaf van Eulenburg, Duitsch gezant te Weenen, die den keizer op zijn reizen naar Noorwegen er. de Nooidkaap ver gezelde, heeft de volgende histoi ie verteld van Wilhelm II. De iHohenzollern" bevond zich in een Noorweegsche haven, door een brug ge sloten, waarvan slechts een boog groote schepen doorliet. Wilhelm II en graaf von Eulenburg wandelden op de brug heen en weer, toen de stuurman door een verkeerde beweging het schip onder een te lage boog van de brug liet door gaan, met het gevolg dat het bovenge deelte van den mast verspinterde en groote stukken op het dek neervielen, waaronder verscheidene meer dan groot genoeg om een mensch te dooden. Ge lukkig werden de keizer en graaf von Eulenburg niet getroflen en do keizer sprong vlug op zij toen hij het ongeluk merkte. Eenige oogenblikken later zeide de graaf von Eulenburg tot keizer Wilhelm «Uw Majesteit heeft waarschijnlijk niet bemerkt in welk gevaar wij ons be vonden «Zeker wel," antwoordde de keizer, «maar ik deed, alsof ik het niet bemerkte, want anders zou die arme stuurman nog meer straf hebben gekregen, dan hij nu al oploopi." welk zij inslaat zij is waanzinnig; waan zinnig als zij die zich met eigen hand het leven benemen waanzinnig als elke vrouw, die uit jaloerschheid, wraakzucht, hartstocht of wanhoop, of welke oorzaak dan ook, zichzelve veroordeelt om voor mmer een Paria te zijn onder de uitge- worpenen der maatschappij. Geene vrouw neemt dien slap ooit in koelen bloede, laat de v ereld zeggen wat zij wil. even min als zij zich doorsteekt of vergift in- zwelgt. Werktuigelijk rustten haar oogen op ieder sierlijk, weeldevol voorwerp dat gewoon was geweest haar genoegen te verschaffen zij wist dat het «voor het laatst" wasen toch die woorden die mmer pijn doen, zelfs wanneer de voor werpen welke men achteilaat, voor ons slechts weinig waarde hebben, maakten geen droevigen indruk op haar. Klaar blijkelijk moest zij, die anders zoo ge-' oelig, zoo zeer onderhevig aan den miu- sten indruk der zintuigen w >s, nog immer onder den invloed van dien nadeehgen drank wezen. Een half uur later was de portier ontsteld van de gestalten der Hertogin en hater kamenier stil en te voet naar buiten te zien treden. Eenmaal op straat, riep Désirée een gesloten rytuig, en toen voor het eerst, Zeer vQorspoedig bevallen van eene DOCHTER Mejïöuw J.-'ff.'M. DE HEUS— SLCMBQUWER. RiiEvtïj 8 JFebr.'9*6 Eenige algemeene kennisgeving. Op den 10. Februari 1896 overleed te Litb, zmze geliefde moeder en behuwdmoeder Me vrouw /Ie Weduwe E. M. W. FRIJLINCK Brunsveld van Hutten. in den ouderdom van 78 jaar, C. P. FRIJLINCK, P. TRIJLINCK DE JoNGH. Hiermede betuig ik mijnen har- telijkeu dank voor de belangstelling, gedurende de -ziekte ed bij het over lijden van mijnen oudstën zoon onder vonden. Wed. IVOT'YaN GELDER— "JTeijssel. 12 Februari. Maandag, 17' Februari, des avonds ten 8 nur J> van l)r.>. A. T A. PRANGE in bjt- lokaal dej Vereeniging, Hotel „de.Vêk- GüLDB Zwaan", Utrecbtschejrtfaat. Alle scllajjkliefhebbgpr^febben vrijen toegang. J-- Het BESTUUR. DE NOTARIS te Amersfoort, za^ op Woensdag 19 Februari ,1896, des voormid- dags 9 mir, op de boerenhofstede „de Suoekhcuv^i" nabij den Wouden bergerstraatweg onder Amersfoort in het kalfdragepde Koeien,' 4 Schrammen, Hittenkar,Ploeg, fién span Eegden, Wanmolen, Snijbarfk, Kortkist-, Krui wagen, Tuigen, BergStoel, Hooi, Stroo, Aardappelen,"'Mélkkatn, Tonnen, Pot ten en verder Lagflbouw-, Melk- en Deelgereedscbappen,' voorts den bestaande voornainelijk in: Chiffonnière, Kasten, Tafels,^Stoelen, Kachels, Spie gels, Schilderijen, Rookverdrijver, Glas-,. - Blik- en Aardewerk en hetgeen verder"' te voorschijn 7aU worden gebragjRri' Daags te vor^p te bezichtigen van 912 en van Zegt het voort. bogon Viva's hart teekenen van terug- keerend leven te geven. Eene plotselinge vrees greep haar aan; zij hesloot dat zij terstond naar de cliemin de Fer du Nord zoude gaan, en nair Engeland vluchten zonder Kapitein Clive terug te zien; daar herinnerde zij zich met een gevoel van wanhoop dat zij geen geld had. De noodzaak daarvan had haar geest geen oogenblk doorkruist; in het leven waaraan zij gewend was, altijd paarden en rijtuigen tot haar bevel hebbende, en onbeperkt krediet bezittende in alle winkels, droeg zij zelfs nooit eer.e beurs hij zich, behalve des Zondags wanneer zij ter Misse ging, Zij vroeg Désiiée aarzelend ot zij eenig geld bij zich had het meisje antwoordde daarop dat zij vijf en twintig franken had medegenomen. Het was afgesproken geworden dat zij den nachttrein naar Marseille zouden nemen, en dat zij Kapi tein Clive in zijn hotel op weg naar het station zouden afhalen. Intusschen was Alsager in groote ver legenheid geraakt. Hij had zich terstond naar zijn agent begeven om hem van gelden te voorzien tot de reis; maar vond het kantoor gesloten. Er kwam geen antwoord op zijn herhaald geroep en hij moest-wanhopig zijn geklop op geven. Hij had in Parijs slechts één vriend tol wien hij zich wenden kon om hem geld te leenen den Engelschen Attaché. Maar toen hij zich naar hem begaf, bevond hij dat hij juist een uur geleden Parijs voor den ganschen dag verlaten had. Alsager was niet iemand die zich bekommerde om juweelen; hij had niets van eenige waarde bij zich als zjjn hoilogie, en zich daarvan te ontdoen ware zich volkomen belachelijk te maken. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2