NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND No. 16. Zaterdag 22 Februari 18Ö6. Vijf-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijke berichten F euilleton. AMERSFOORTSCRE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 tiiAHiiden f 1.—Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. fngezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. ,T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Croote letters en vignetten naar plaatsruimte. De beide Koninginnen hebben de uitnoodiging van het Studentencorps om op 24 Juni het RidderhoDpel bij gele genheid van do Lustrumfeesten van het Utrechtsch Studentencorps bij te wonen, aangenomen, onder het gewone voorbe houd dat onverhoeds omstandigheden wijziging in dit voornemen zouden kunnen brengen, Brongas. Bij de firma Sluis en Groot, te Enk huizen, onder leiding van den heer Lan- kelma, te Purmerend, is een norton-wel geslagen, welke brongas levert. Reeds op een diepte van 40 voet ver kreeg men gashoudend water; daar met het water veel fijn loopzand opwelde, boorde men voort tot een diepte van 100 voet; men verkreeg nu een krachtigen, helderen waterstroom het water onder een aanvankelen druk van 3 atmospheeren, werd opgevoerd tot 17.5 dM. boven de omringende slooten of tot 5.5 dM. be neden A.P. Vervolgens werd een tweede pijp, van onder voorzien van kopergaas, om het loopzand tegen te houden, inge slagen tot een diepte van 40 voet. Boven beide wellen is een ijzeren gas houder geplaatst met een inhoud van 5000 d.M3; deze wordt in ongeveer 14 uur gevuld, zoodat per uur ruim 550 d. M3 gas wordt verkregen. Gisteren werd voor de eerste maal het gas gebruikt in de woning van den heer Groot; den ge- heelen dag had men kookgas, en des avonds brandden 8 pitten gedurende 5 uur. Het broügas (methyl-waterstof of licht kool-waterstof, vermengd met kleine hoe veelheden van andere gassen) heeft een eigenaardigen geur, eenigzins gelijkende op dien van petroleum, en verbrandt met een blauwe, weinig lichtgevende vlam; men moet voor verlichting derhalve van kousjes gebruik maken; het alzoo vtrkregen gas-gloeilicht doet in sterkte weinig voor gewoon lichtgas onder. Het water van beide wellen is voor drinkwater totaal ongeschikt, zoowel voor mensch als dier; het bevat een te groote hoeveelheid droogrest (het weter van 100 voet diep 1:980, dat van 40 voet 1:48u), chloor en ammoniak. De kosten van aanleg bedragen onge veer f 300. In eene vergadering van het comité ter behartiging der belangen van een stoomtramwegverbinding tusschen Nij- kerk, Barneveld en Ede is besloten het comité te doen overgaan in een naamlooze vennootschap, met een maatschappelijk kapitaal van f 100.000. Staande de vergadering werd voor een belangrijk bedrag aan aandeelen inge schreven. De gonreruenr vau Suriname. De heden ontvangen West-Indische bladen t evatten het bericht van het ont slag, door den heer jhr. mr. T. A.J. van Asch van Wyck genomen als gouverneur van Suriname. De »N. Sur. Ct" voegt daaraan toe: De gouverneur bad in zijn eigen belang, in dat der kolonie en in dat van de kroon, die hij hier vertegenwoordigt, al lang zijn ontslag moeten nemen, ja hij had zijn eerste ontslag met meer ernst moeten opvatten en niet langer aangebleven zijn, want toen reeds was men aan zijn eer als gouverneur gekomen, naardien zyn financieel beleid toen reeds was afgekeurd, zonder dat er stemmen daartegen waren opgekomen integendeel men dacht het zijne er van, schreef Gouverneurs aanblij ven toe aan de omstandigheid dat er een nieuwe minister van koloniën was opge treden. De gevolgen van Gouverneurs ondoor dacht doen bleef ook niet uit. Hem werd een tweede slag toegebracht door den Koninklijken last om het luttel bedrag van f 12400, door hem aan rechterlijke ambtenaren toegezegd, te decorteeren. Ons dunkt, dit was een afkeuring van zijn financieel beleid erger, dan die der Tweede Kamer ten tijde van minister Van Dedem. Desondanks bleef jhr. mr. v. A. v. W. gouverneur van Suriname; hy nam zijn ontslag niet. Ziedaar dan waarom hij voor de zoo- veelste maal het grievend leed moest ondervinden van zijn beleid in de Tweede Kamer te hooren afgeuren, gevolgd van onaangename ministerieele brieven over dezelfde aangelegenheid, waardoor hij nu toch genoodzaakt wordt zijn ontslag te herhalen. Behekst. Te Loo&drecht is een kind jbehekst". Aanvankelijk waren de ouders biervan onkundig gebleven. Thans is echter uit gekomen, dat dit feit zich zes weken geleden heeft voorgedaan. De vader van het kind is, dadelijk nadat hij dit ver nam, naar Hilversum getogen ten einde een specialiteit in hekserij, een schoen maker aldaar, te raadplegen. Tegen betaling van een vast recht van f 2.90 gaat deze tot ontheksing over en daarna loopt het kind gedurende 1 jaar en 17 dagen eeen het minste gevaar meer. Daarna moet men echter weer oppas sen en, is 't weer mis, dadelijk opnieuw naar den heksenmeester gaan met f 2.90. Het is dan weer goed. Steoographte. Diploma A.f voor de zuivere toepassing van het Correspondentie schrift en ver trouwdheid met het Sijsteem »Stolze Wei ij" kon dezer dagen worden verstrekt aan mej. M. Francois, z. b. Utrecht, en aan de Heeren A. C. Kalis, Expedient bij van Gend en Loos, Middelburg, J. de Klerk, Stucadoor, den Helder, A J. Rut- tink, Nijverdalen en F. C. H. Sas' urg, kantoorbediende, Middelburg. Over de proefschriften van 2 Candi- daten voor diploma A moest afwijzend woiden beschikt. Een denkbeeid, dat, goede vruchten dragen kan! ^Nijmegen vooruit", Vereeniging tot Bevordering van het vreemdelingenver keer, te Nijmegen, heeft hare zustervei- eenigingen waarvan ïHet Geuldal" te Valkenburg, wij meenen de ééiste van dien aard hier te laridc, merkwaardiger wijze verzwegen wordt een circulaire gezonden, aandringen op samenwerking tusschen die verschillende vereenigingen, ten einde op ruime schaal bekendheid te geven aan de bezienswaardigheden van ons land. Uitvoering aan dit denkbeeld kon ge geven worden door ruime verspreiding in het buitenland, van een z.g. afolder" (een opgevouwen kaart van het land, waarop nan de achterzijde alle voor touritsen gewenschte inlichtingen zijn afgediukt) van Nederland, bewerkt op de wijze vrn den ufolder" der Zuid-Italiaan- sche spoorwegen. Het komt ons wen- schelijk voor aldus de circulaire dezen »folder" voor de eerste maal in de Engelsche taal op te maken, teneinde daarvan 20000 exemplaren gratis in Enge land te verzend- n aan al de clubs, uni versiteiten, colleges, bankinstellingen, enz. Speciaal aan Engeland zou men de voorkeur geven, aangezien het reizen van Entielschen naar Nederland niet duurder is dan in hun vaderland en goed- kooper dan naar Schotland of Ierland. De onkosten aan deze uitgaven verbon den, worden geraamd Op ongeveer f3000, te vinden uit bijdragen van stoomboot maatschappijen enz,, van hotelhouders en van medewerkende vereenigingen. Sigarenpuntjeg. Door den heer Van Zanten Jr., steen- fab'ikant te Leiderdorp, worden sigaren- puntjes omgezet in rooktabak voor de verpleegden der Prins Hendrikstichting. Omtrent de bewerking die de puntjes ondergaan, deelt dr. Van der Hegge Zij nen in het »Haagsche Dagbl." het volgende mede De puntjes worden eerst door kokend water gedesinfecteerd, van kleefstof ont daan, in een schomineltoestel ontrold, met hydraulische kracht uitgeperst, los- geplozen, gedroogd in vierkante pakjes, inhoudende een ons, verpakt en als zoo danig verzonden. De pakjes worden van gebruikte cou ranten gemaakt; op het deksel staat: »rook smakelijk vriend!" Op het voor schild het portret van Prins Hendrik in admiraalsuniform. Op de vlakke achter- zilde »let op de kleintjes, want vele kleintjes maken een grooie"; ïhet is heerlijk na volbrachten arbeid en een behouden thuisreis een veilige haven te vinden", «alle hands moeten eenmaal aan dek kornendat ge dan vaardig zijt" I en op den bodem®aan alles komt een einde". Ten einde puntjes te verkrygen, heeft de heer Van Zanten een zak-guillotine vervaardigd, die later door de oudjes zei ven zal worden aangemaakt, waarop gestempeld: j>Piins Hendrikstichting, Eg- mond a/Z.", en op de keerzijde: »geeft ons de puntjes" en die bij sigarenhande laars verkrijgbaar zal worden gesteld. Wanneer men dus de moeite wil ne men, sigaren puntjes te bewaren, kan men ze voor hel goede doel opzenden aan den heer Van Zanten te Leiderdorp of aan dr. Van der Hegge Zijnen in Den Haag. De 13-jarige booswicht, zekere J. C. D., die in den avond van den 7en Januari door eenige politieagenten naar het Bureau werd overgebracht, stond jl. Woensdag alhier voor het Kantongerecht terecht. Voor zijn baldadigheid om met zijn klompen eenige malen te hebben getrapt tegen een deur van het Leger des Heils aan de openbare weg alhier, waardoor nadeel kan worden teweegge bracht, werd de eisch gesteld op f 2. boete. De Luitenaut-ingeneur Faure wordt met Mei overgeplaatst naar Breda en belast rnet den kazernebouw daar. De veld-bataljons van het 5e regi ment infanterie zullen in dit najaar ma noeuvres houden in Gelderland en Over- ijsel. Donderdag-middag om half twee is tengevolge van het lage water in de ri vier de Eem I ij Amersfoort gevonden een in verre staat van ontbinding ver- keerend kinderlijkje, gewikkeld in een blauwachtige lap, die bezwaard was met een steen. De politie doet onderzoek. De adjunct-inspecteur H. E. Hoek stra der H. IJ. S. te Amersfoort wordt overgeplaatst naar Amsterdam. In verband rnet zijn benoeming tot adj.-directeur van het doorgangshuis te Amersfoort van de maatschappij tot op voeding van Weezen in het Huisgezin, heeft de heer J. Woudstra, le luit. bij het 5e re?, inf. eervol ontslag uit den militairen dienst aangevraagd. Aan wachtmeester 0. C. Kffthe van het le regiment veld-artillerie, thans ge detacheerd bij het Koloniaal werfdepot, is, hij eschikking van den Minister van Oorlog, toegekend het Lomhokkruis. De heer J. C. J. Pels Rjjcken heeft zich door zijn vele ambstbezigheden ge noopt gezien ontslag te nemen als Voor zitter van de Vereeniging «Oudeilinge Hulp". 26) En zij, hij blikt het denkbeeld harts tochtelijk aan der straf welke haar wacht door de wereld verworpen, vermeden, veracht te zijn, haar hoogmoed in hel stof le zien treden, en den man voor wien zij alles heeft opgeofferd aan haar verraderlijke armen te voelen ont rukken. Indien een schilder op dit oogenblik den Hertog konde zien, en genie bezat om de uitdrukking van zijn gelaat op het doek over te brengen, geheel Parijs zoude een paar maanden later zijn toegestroomd om te staren op de volmaakste opvat ting welke ooit van Othello werd bereikt maar de woede van den Hertog heeft geen getuigen. Hij i lijft een oogenblik stilhouden om na le denken. Indien Alsager thans de kamer ware binnen getreden, hij zoude zich als een wild beest op hem gewoipen hebben en g- puogd hebben hem te verworgen, maai hij vermoedt te recht dat Kapitein Clive niet geneigd is voor het oogenblik tot zulk eene ontmoeting. Hij ziet rond naar pen en inkt en be speurt dezelve op eene zjjtafel. Hij opent het vloeiboek; het eerste voorwerp wat zijn oog treft is eeoe enveloppe door de hand zijner vrouw aan Kapitein Clive gericht; het is die welke het telegram aan haar oom heeft ingesloten. Hij grijpt het in woede, vermorsell het, treedt het onder zijn voet, haar hij een schaniinaam noemende. Dan houdt hij stil in zijne razernij zoude hij beleedigeude woorden schrijven aan den man dien hij den verfeider zijner vrouw gelooftI Hoe zeer vloekt hij de wet van Frankrijk die geene echtscheiding toelaat! Toch kon hij tegen haar zondigen en zich gebelgd gevoelen dat zij zelfs over zijne ontrouw kon toornenmaar toen hij (zooals hij geloofde) het slachtoffer harer valschheid was welnu toen was geene straf pijnlijk of bitter genoeg voor haar. De Maatschappij heeft ééne wet voor de mannen, ééne andere voor de vrouwen gemaakt, en de mannen oefenen haar tot het uiterste van hunne macht op het zwakker geslacht uit. En het is recht vaardig en goed dat vrouwen voor haar zouden boeten moeten maar is het recht vaardig en goed dat zij alleen moeten lijden! Tot dat oogpunt van rechtvaar digheid voor hun geslacht hebben de ver- dedigeis van «vrouwen rechten," nimmer de opmerkzaamheid gewend. Maar het is zeer onwaarschijnlijk dat zij er ooit toe in de verleiding gekomen zijn. De Hertog bedwingt zyn drift en schrijft slechts deze woorden: «Mijn getuigen zullen vóór midder nacht Jiij u zijn. Morgen ochtend zal ik u dooden, zoo ik kan." Daarop gaal hij zijn vrienden opzoeken. Als Kapitein Clive een half uur later naar het hö.el terugkeert, vindt hij hel korte briefje van den Hertog. Hij heeft zich het hoofd gemarteld om te weten welke mannen hij vragen kan voor hem le handelen, en besluit nu terstond ze te gaan opzoeken. Niet later dan dienzelf den morgen, ontmoette hij een kennis dien hij verzocht met hem te eten en daama naar eene zekere Comedie te gaan. Het zoude beter wezen eene jong mensch te hebben die de opwinding der zaak bijna op prijs zoude stellen, dan een ouden man die zoude kunnen ïllen in het midden treden, of missetsen zelfs beproeven de ontmoeting te voorkomen. Bij Lord Fairholme bevond zich iemand, omstreeks van zijn eigen leeftijd, en Al sager verzocht hem te vragen of hij zijn anderen getuige wilde zijn. «Want," zeide hij: «Ik vraag het liever niet aan iemand die mij zeer goed kent. Hier maakt men niet veel omslag over zulk soort van dingen, en ik zal zorg dragen dat uw namen geheim blijven." Aldus werd het besloten. Dit alles nam echter tijd in, en kapitein Clive was niet verwonde!d bij zijne terugkomst te vernemen dat er twee heeren op hem wachuen in zijne zitkamer. Ook ont ving hij ter zelfder lijd een bericht dat de Engelsche dame hem gaarne zoude spreken, en liet Viva zeggen dat hij zich zoodia mogelijk naar haar toe zou be geven. Het onderhoud met de getuigen van den Hertog duurde niet lang het werd bepaald dat het tweegevecht om acht uur des morgens met het pistool zoude plaats hebben. Toen deze heeren weg waren, begaf Alsager zich terstond naar de Hertogin. Zij ontving hem op gedwongen wijze, en hij was weinig minder verlegen. Zij had hem iets te zeggen omtrent een onder werp hetwelk zij nauwelijks durfde aan te roeren; hij had haar iets te verber gen, en toch verlangde hij dat zij weten zoude hoeveel hij voor haar opgeofferd had; hoe groot zijne liefde was geweest; hij wilde haai een woord van leederheid ontrukken alvorens hij het afscheid van haar nemen zoude hetwelk hij gevoelde dat voor immer zoude zijn. Hij zoude haar genaderd zijn, maar zij wees hem een zetel aan tegenover haar bij het vuur. Zij beeft over al haar leden het duurt eenigen tijd alvorens zij hare stem meester is. «Toen ik toestemde in in uw voor stel van dezen middag," zegt zij ten laatste: «geloof Ik niet dat ik in liet be zit van al mijn zintuigen was; ik leed onder een gevoel van vernedering, en was verontwaardigd tegen rnyn oom ook denk ik dat het opium dat ik gis teren avond nam mijn brein moet heb ben aangetast. Ik weet," (terwijl zij haar heldere oogen naar hem opslaat en op een toon van de hevigste aandoening spreekt), «dat mijn zijn hier onder het zelfde dak met u en het aannemen van een valschen naam voldoende is om mij zeer ernstig in opspraak te brengen maar Désirée is trouw als staal; niemand kan het weten als gij, eu gij zult edelmoedig wezen, niet waar? gij zult niet beproe ven mij te laten blijven, gij zult niet pogen mij aan mijne belofte te binden; gij zult mij met den vroegtrein alleen naai Engeland laten vertrekken Niemand behoeft mijne onvoorzichligheid te ver nemen."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1