NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad De afgod der Dames, WA. UTRECHT en GELDERLAND i. clmim mm. DERTIG CENT binnenland. \o. 22. Zaterdag IA Maart 1896 Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. "Wie zich van he den ai abonneert op de Nieuwe Amersfoort- sche Courant, ontvangt de nog verschijnende nos. tot 1 April aanst. gratis. Aan on%e lezers. Plaatselijke berichten F euilleton. AMEBSFOORTSCHE COÜ VOOR abonnementsprijs: Eer 3 maanden f 1.— Franco per post door het eeheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezendeu uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Als tweede premie stellen wij voor onze lezers verkrijgbaar DOOR Mocht onze eerste premie een buitengewoon succes ten deel val len, zoodat wij zelfs niet aan alle aanvragen konden voldoen, boven genoemd werk van den bekenden Amerikaanschen humorist zal ze ker niet minder in den smaak vallen. Ten einde voor teleurstelling te worden gevrijwaard naaste men zich daarom de in dit nummer voorkomende bon, vergezeld van aan ons bureau te doen bezor gen. (Naar buiten met 10 cents verhooging voor frankeerkosten.) DE UITGEVER. Aangenomen zijn de omwerpen: lo. tot instelling van een militairen pensioen raad met die wijziging, dat daarin uit sluitend gepensioneerde officieren boven den rang van lsten luitenant kunnen benoemd worden 2<>. regelende de scha deloosstelling bij het stellen van militaire inundatiën in tijd van oorlog of oorlogsge vaar. Ook werd aangenomen het voor- stel-Genitsen, met 44 tegeri 27 stemmen om de lt-den der provinciale staten en gemeenteraden toetelaten, eene verkla ring in plaats van den eed afteleggen. Evenzeer het ontwerp, regelende de ge rechtskosten in strafzaken. De heeren G. L. Theyssen en J. van den Broek, inspecteuis van politie te Rotterdam, zijn door de regeering der Zuid-Afiikaansche republiek in hooge be trekkingen bij de politie in die republiek benoemd. Reeds de volgende maand vertrekken zi] derwaarts. Naai de »N. R. Cl" verder verneemt, zou de legeciing der Zuid-Afrikaansche republiek zes onderofficieren van de be reden artillerie uit ons leger aan de staatsartillerie te Pretoria wenschen te verbinden. De voorwaarden zouden we zen: vrije overtocht en 12400 'sjaars met vrije kleeding, voeding en ligging. Het dagelijksch bestuur van het Neder landsch Londbouw-con.iié heeft zich lij adres tot de Tweede Kamer gericht, ter zake van het ingediende ontwerp tot regeling van den suikeraccijns, döt een onderwerp var» bespreking heeft uitge maakt tusschen beetwoi tel-suikei fabrikan ten en het Nederlandsch Landbouw-co- rnité. In het adres worden verschillende be zwaren te«:en het ontwerp ingebracht, o. a. ten aanzien van de geschatte pro ductie, de reductie der premie, het in art. 67 genoemde bedrag, inkrimping der bietenteelt enz. Tot leden van het hoofdbestuur van het »Nut" zijn benoemd mr. E. Star- Busman met 308 stemmen tegen 42 op mr. Treup en de heer H. J. Steghers j.Hzn. te Groningen met 312 stemmer» tegen 38 op den heer D. W. Stork te Herigeloo. Men schryft uil Groningen: De Transvaalsche Regeering doet haar best om in haar land het Hollandsche element te veisterken. Dat deze maat regel niet naai den zin der Engelschen is, kan uit het volgende blijken: De Transvaalsche Regeering vroeg voor het Staatsziekenhuis te Pretoria een di rectrice en twee veipleegsters. Daarvoor werden door tusschenkomst van de ver tegenwoordiging dier Regeering in Ne derland benoemd: voor direct»ice mej. F. A. Groenman, hoofdverpleegster in het ziekenhuis te Groningen, en tot hoofdverpleegsters de dames M. Tonckens, verpleegster in het ziekenhuis te Gro ningen, eri Boudewijn, verpleegster in Wilhelmina-gastbuis. Haar weid gezegd, dat zij naast ziel» hadden vier Engelsche verpleegsters. Pas werden in Transvaal de benoe mingen bekend, of alle vier Engelsche verpleegsters, met een dienstbode incluis, schijnen onmiddelijk haar ontslag geno men te hebben, want eenige dagen daarna werden per diaad vier verpleegsters vooi genoemd ziekenhuis uit Nederland ge vraagd. De Transvaalsche Regeering legde dus het hoofd niet in den schoot, maar w l, ondanks de tegenwerking der Engelschen, liet Hollandsche element vei sterken het geen o. m. ook blijkt, door aanvragen van ambachtslieden uit verschillende vakken. De benoemden zijn gisteren reeds naar Transvaal vei trokken. »Op het oogenblik heb ik een ge val in handen, waar het grootste onrecht plaats heeft, en waar de wet mij machte loos maakt een meisje van 44 jaar te redden. Ziehier: de vader zit in de ge vangenis, voor de zooveelste maal; de moeder drinkt. Het meisje, een lief, handig kind, dat goed wil, ontvangt van mij nieuwe kleeren om in een diensije te gaan, de moeder verpandt die kleeren om te drinken; nu kan het kind mets gaan verdienen, zij loopt in een baaien onderrokje. Ik los de kleeren uit het pandjeshuis, trek ze het kind aan, stuur haar naar een dienstje doch wat ont dek ik? Het kind, dat gaarne goed wil moet eerst aan de moeder geld verschaffen, alleen maar om de permissie te krijgen van zich te pre^enteeren. En door welk middel wordt dat geld verkregen Mijn pen kan het niet neerschrijven! Alles heb ik gedaan om 't kind te red den aan de moeder stelde ik voor baar geheel tot my te nemen en daarvoor de moeder wekelijks te betalen, terwijl het kind opgeleid zou worden om later goede verdiensten te hebben. »Neen!" riep die vrouw, ik ben slecht en dan moet mijn kind c.ok slecht zijn het kind is mijn eigendom, ik wil van haar trekken wat ik kan." De wet onze goede Hollandsche wet laat zoo iets toe! Geeft aan wreede, zedelooze ouders het recht, de macht, hun kinderen in 't verderf te storten! Zijn er dan geen munhen in Holland, die 't hart op de rechte plaats hebben, mannen die iri de Kamers opstaan voor de eer van 't volk, voor de rechtvaardig heid van 't gezag en eindelijk zorgen, dat het zwakke, het hulpbehoevende, het kleine werkelijk bescherming vinden?!" Het bovenstaande wordt door mej. C. Alberdingk Thijm geschreven in het groene weekblad. De dreigende scheuring in het Leger des Heils is thans een feit geworden. De heer Ballington Booth, zoon des groo- ten ^Generaals" eri opperbevelhehl er in Noord Ameiika heeft te Nieuw-Yoik een hoofdkwartier geopend, afgescheiden van de Ameiikaansclie afdeeling van het Leger dus Heils. Hij heeft rog geen besluit genomen betreffende het uniform of den naam, maai overweegt heide. Verschil lende korpsen en heilsoldaten zijn reeds naar hem novel geloopen" en men denkt, dat ïgeneraal" Booth 11 een stemming zal uitlokken, wanneer hij zijn korps van malcontenten heeft georganiseerd. Door het bestuur van den »Alge- meenen Nederlandschen Wielrijtlersbond", zal aan de algemeene vergadering het voorstel woiden gedaan om beroepsrijders van bondswege te erkennen, zoodat de bond alsdan twee klassen van wielrijders zal omvatten. Een voorstel in dien geest werd inder tijd reeds door den heer F/ans Netscher op de algemeene vergadering te Utrecht gedaan en toen verworpen. Ook zal door het Bondshestuur aan de directies der wielerbanen te Amster dam, Arnhem en Utrecht verzocht worden, om op de wedstrijden door hen te doen houden alleen om geldprijzen te laten rijden. Jaap Eden is als professional voor de Humber-rij wielen Co. naar Parijs ver trokken. aangenomen tot bijwoning van de fees telijkheden bij gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van den Prins en de Prinses Van Wied, op den 18n Juli a.s. De landkolonie van het Leger des Heils iri Nederland gaat goed vooruit. De warmoezerijt is aangelegd en 100 broeibakken zijn in gebruik eesteld Een firma in Naarden was zoo vriendelijk een goede partij vruchtboomen te zen den. Er heerscht een goede geest onder de kolonisten; zij leggen hun ijver aan den dag van ;s morgans vroeg tot 's avonds laat. Het eenige wat het Leger des Heils in deze onderneming nog belemmert is een paar duizend gulden, voor het op richten der boeiderij. welke er beslist noodig is voor bemesting van het pas ontgonnen land en voor berging van 30 stuk vee. De eerstvolgende oproeping van jongelingen tot dienstneming bij het instructie-bataljon te Kampen is bepaald op 8 April en beide volgende dagen. Naar wij uit goede bron vernemen is bet bericht, dat de kapitein-kwartier meester J. L. Nederburgh van bet 5e reg. inf., eerstdaags den dienst met pen sioen zal verlaten, onjuist. De kapitein G. P. Cheriex van het 5e regiment Infanterie is op pensioen gesteld en het bedrag van 't pensioen bepaald op f 1474 jaars. Vooits zijn bij het 5e regiment Infan- teiie benoemd tot kapitein, de Ie luit. M. A. E. J. Meijboonr van het 4e reg., tot eerste luitenant de 2e luit. P. W. van Weerer, van het korps. Door wijlen den heer B. W. van Burgsteeden, zijn, behalve eenige kleinere legaten, de volgende beschikkingen ge maakt: aan de Ned. Hervormde Diaconie (Sint Joris-kerk) zijn bperderij genaamd «Bloeiendaal" met omstreeks 8 H. A. grond; f 13.0O0 2Vi N. W. S. aan de Kerkvoogdij; f 2U00 2'/,% N. \V. S. aan de Anna Paulowna Bewaarschool. De Keizer van Duitschland heeft Door den heer A. Overbosch, keur- volgens hei «H. Dagblad" de uilnoodiging meester van vleesch hier, is Dinsdag een 31) Waartoe zoude het dienen I In hem ligt hare eenige hoop voor de toekomst, die toekomst welke zoo donker en drei gend voor haar oprijst. Indien hij trouw blijft in de toekomstige jaren dan nog moet haar lot bitter en wreedaardig wezen, en zoo niet (en Bernard Carlton kent de wereld en de harten der men- schen te goed om dit te betwijfelen) welnu dan nog eenmaal, God helpe haar Wat blijft er meer te zeggen over? Ach! zoo bij slechts de waarheid kon weten; zoo hij Viva kon zien, onschuldig, hulpeloos, ten jammerlijkste zijn bijstand behoevende; zoo hij er slechts toe aan gedreven kon worden zich tot haar te begeven, haar ellende, ongeloofelijke ge schiedenis van haar eigen lippen te ver nemen; hoe zoude hij haar dan nog kunnen redden van de afschuwelijke toe komst die er thans wacht om haar te verslinden, voor schande, ondergang en wroeging >0, stekeblind menscheljjk geslacht!" voor welke klippen en afgronden zoude één greintje kennis uw struikelende voeten somtijds beveiligen 1 De bel gaat voor het ontbijt. Mr. Carlton trekt aan zijne schel. «Verzoek Mr. Desmond bij mij te komen," zegt hij, en een minuut daarop werpt een knap jongeling, met helder gelaat, de deur open en treedt met hartelijken groet binnen. Maar hij breekt in het midden af, iets ongewoons in het gelaat van zijn gastheer bemerkende. «Er is toch niets verkeerds, hoop ik, mijnheer?" vraagt hij angstvallig. «Ik iieb slechts nieuws ontvangen," antwoordt Carlton rustig. «Maar zeg er niets van. Ik zoude gaarne hebben dat gij van morgen de plichten voor rnij waarnaamt tegenover mijn gasten; zeg slechts dat ik eene belangrijke zaak te behandelen heb. Gij zult op de jacht partij mijue plaats innemen en de dames vragen hoe of zij zich willen vermaken. De landauer en de hitten-wagen zijn ter harer beschikking." Otto Desmond blijft nog toeven. «Het spijt mij zoo verschrikkelijk dat gij verdiiet hebt," zegt hij terwijl zijn fraai, openhartig gelaat zich bewolkt: «Ik ik veronderstel dat ik niets kan doen om u te helpen." «Ja, mijn waarde jongen," geeft Mr. Carlton ten antwoord die heel het mede gevoel op het gelaat van den jongeling leest: «Verlos mij voor een paai uren van deze lieden en gij zult mij ontzaglijk van dienst zijn." Otto vertrekt, en opnieuw wordt Mr. Carlton alleen gelaten met het gezelschap zijner droeve gedachten. Hij heeft eene levendige verbeelding; in één oogenblik tijds ontrollen zich voor hem al de waar schijnlijke gevolgen van Viva's noodlot tige handelwijze. Binnen weinige maan den op zijn laatst, zal Kapitein Clive Lord Ryvendale wezen. De eerste hevig heid van zijn hartstocht zal dan voorhij zijn wie weet of hij dan niet reeds geheel zal zijn verdwenen! Zulk eene woeste, onbeteugelde liefde is zelden van langen duur. Als hij Ryvendale ontvangt zal hij natuurlijk wenschen zich in hel gebruik te stellen zijner bezitting, er een groot gedeelte van zijn tijd op door te brengen en hoe zoude het mogelijk wezen dat hij er zijne minnares bracht! Is het wel vermoedelijk dat hij zich bloot zal stellen om door elke vrouw van het graafschap, door bijna iederen man dood verklaard te worden? En indien de Hertogin door haar min naar werd verlaten, kon hij, haar oom, haar dan brengen naar de Towers, het gelukkig tehuis harer meisjesjaren, om daar voortdurend in de nabijheid te zijn van den man die haai zoo diep miskend had? Hij gevoelt geene bitteiheid tegen Viva maar slechts zulk een diep, on uitsprekelijk medelijden als men gevoe len kan voor een jeugdig wezen dat zich gedoemd ziet lol de langzame- foltering van een vernietigend lijden. Hoe dikwijls heeft hij bij zichzelven gepoogd het wreede levensraadsel op te lossen het waarom te verstaan der on metelijke marteling waai onder de mensch- heid weeklaagt. Waartoe zijn de verlok kingen van vreugde,en hoop, en blijdschap, aan jeugdige, frissche harten toegeworpen, alleenlijk om hen ten laatste tot leed en teleurstelling te voeien! Te midden van zijn gepeins vallen Bernard Carlton's oogen op een portret dat van hemzelven genomen weid in zijn vroege mannelijke jaren Het is geplaatst tusschen die vari zijn vader en moeder. Niemand zoude ooit in de gedachte krij gen, hem er thans voor aan te zien dat hij dat schilderij tot model heeft gediend. Het is een jeugdig, stralend gelaat, vol leven en hoop; de biuine oogen hebben eene bizonder vertrouwende, hoopvolle uitdrukking het vooi hoofd is helder en open; ouder de krullende lukken kan men gevoelens van welwillendheid en toewjjdiog gissen. En toen hij ter nederzat voor den kun stenaar van den dag, was het leven hem eene vroolijke zaak, hij verheugde er zich in; de toekomst scheen hem een toover- larid van genoegens waar hij naar wensch en met geen karige hand in kon grijpen. Maar op dien dag toen de fortuin zijn beker tot oveivloeiens toe vulde, wierp zij hem dien uit de hand. En nimmer op nieuw werd het hem vergund uit dien heker te drinken, in al de latere jaren vroeg hij niets meer van het Lot dan die onzijdige gunst buiten smart te leven. Waartoe komt heden de onde herinne ring tot hem weder? De herinnering welke gedurende al die voorbijgevlogen jaien verbannen, dood,en begraven was? Hij ziet zich in den spiegel van liet ver leden terug die spiegel is opnieuw gepolijst nimmer, zoo meent hij, heeft li ij er zoo helder in gezien als heden. Hij slaat in een schoonen tuin hij eene fontein van doorschijnend water, de drop pelen schitteren in den zonneschijn dikke goudvisclijes zien vol verwachting naar hem op van uil den groolen marineren kom; op eiken lak zingen vogeltjes; de lucht is bezwangeid met den geur van seiingen en rneidt.oi ualles harst los in vieugdevol, dankbaar leven; de aaide zendt een algemeenen psalm naar de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1