Öfficiëele Publicatie. Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten melgedraai. Als goed koopman wist Toekoe Oemar tevens zijn strijd tegen de Moslemin te doen dienen als bewijs voor ons, dat zijn gezindheid veranderd was en dat hij smachtte naar onderwerping. Zoo geschiedde het dan, dat hij een groot heer werd, dat hij 1000 gulden traktement per maand ontving, zijn beide broeders en zijn neef als zijn onderbe velhebbers ieder 150, zijr. veertig pangli- ma's ieder 40 a 50 en zijn 200 man schappen ieder 25 gulden. Honderd dier manschappen waren gelegerd in de blok huizen om ouze lijdelijke posten Senelop en Tjot Gloempang en zij ontvingen daar rijst en opium (de Atjehsche Dutch cou rage) om niet, daar zij te ver van huis waren om in eigen voeding te voorzien. Naarmate zijn invloed grooter werd, begon onze bondgenoot meer égards en meer respect te verlangen. De vrees om door ons losgelaten te worden heeft hem steeds benauwd en op alle teekenen die daarop konden doelen; gaf hij nauw keurig acht. Voor eenigen tijd infor meerde hij zelfs of hij niet zijn ontslag vragen kon. Toer, generaal Vetter op Atjeh kwam heeft Toekoe Oemar op zijn stalen ge zicht waarschijnlijk weinig ingenomen heid en weinig bewondering voor zijn heldendaden kunnen lezen. Wellicht bespeurde hij daarop eenig voorteeken, dat er wel eens een tijd kon aanbreken, die zijn macht zou zien dalen, zijn inkomsten verminderen, zij positie verkleinen. Heeft die veronderstelling aanlei ding gegeven, dat hij de vlucht nam en alles opofferde? Sprak zijn kwaad geweien? Lag hij met de hoofden van verzet onder één deken Een traktement als hij van ons genoot kon de hassil van de Westkust hem niet opbrengen. Moed heeft hjj dikwijls betoond en een ge weten zal by wel niet bezitten. Het voornaamste hoofd van het verzet ver nielde voor eenige maanden een deel zijner bezittingen. Het is alles een raadsel. Misschien er slechts een kleinigheid noodig geweest, een ruwe behandeling of wat ook, dat den op dit punt zoo gevoeligen Atjeher deed besluiten terug te keeren naar zijn vroegere vrienden. Misschien achtte hij zich tijdig te dekken beter dan te vis schen achter het net. Of hij nu rustig neerzit in de mooie woning, die hij zich, a raison van f25,000, in Lampisang liet bouwen en waarbij koperen schroeven in plaats van spijkers gebruikt werden, durf ik niet verzekeren Maar dat hij gezorgd heeft voor een warm nestje daaraan twijfel ik niet. REFREIN: En Toekoe Oemar, die moet hangen, Naar Atjeh toe I Naar Atjeh toe! En Toeko Oemar gaan wij vangen, Naar Atjeh toel Naar Atjeh toel Door den luit. der Koloniale Reserve Clockener Brousson is onderstaand liedje vervaardigd, dat zeer zeker spoedig popu lair zal worden. Naar Atjeh toe! (Kolonialenlied.) Wijze: Hipl Hipl Hoerahl Van Oost tot West, van Zuid tot Noord, Door heel ons Vaderland Wordt thans de mare weer gehoord, Men strijdt aan Atjeh's strand. En Toekoe Oemars vuile daad Kost ons weer heldenbloed. Hij tart ons door zijn laf verraad Zoodat hij vallen moet! bis. REFREIN: En Toekoe Oemar die moet hangen, Naar Atjeh toe! Naar Atjeh toe! En Toekoe Oemar gaan wij vangen, Naar Atjeh toe! Naar Atjeh toe! Wie suft nog langer stil tehuis, Nu men weer kloppen gaat? Voor Vaderland en Vorstenhuis Vecht ieder flink soldaat. En waar de stiijd ons roepen mag, Hier of aan 't Indisch strand, Wij zwaaien fier oud-Neerlandsch vlag) ^js Voor Koningin en Land I denken zullen van hem afgeworpen wor den. zonder eenige meerdere moeite dan hel wegwerpen van eene oude jas. Hij zal niet langer de man van de wereld wezen, maar de land-edelman. Voor het wondervol en onpractisch vertrouwen van eene vrouw als Lady Ryvendale schijnt dit alles niet mogelijk, maar een gewone loop van zaken. Het is slechts de vraag om hem eene vrouw van het geschikt gehalte te bezoigen. Haar wensch voor Alsager's welzijn is volmaakt oprecht, en byzonder zelf verloochenend; want het zal haar geene geringe zaak wezen om Ryvendale op te geven, waar zij evenzeer meesteres is als gedurende het leven van haar echt genoot. Neen meer nog, want thans is hare macht volstrekt. Alsager laat haar geheel het bestuur van het huis en de bezittingen over. Hij komt nooit op het landgoed, zonder een heimelyke droef hijd dat hij hier zijn te huis niet kan maken er bestaal bijna geen bekoorlijker buiten in gehee! Engeland dan Ryvendale Court. Twee jaren geleden was het zijn vurig ste wensch, het overige van zijn leven alhier door te brengen met de vrouw welke hij aanbad: het is thans lang ge- Aan het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier over het jaat 1895, ontleenen wij het navolgende »Waren wat den Handel betreft, laatste verslagen niet zeer gumtig te noemei wat het winstgevende derzaken aangaat, ook dit jaar Jis dit wederom het geval. Evenwel kan met genoegen geconsta teerd worden dat over het algemeen ge nomen de prijzen der artikelen niet verder zijn gedaald en eenigen zich zelfs weder boven het laagste standpunt hebben ver heven. Waren de aanvoeren te water kleiner dan het vorig jaar wat te begrijpen is bij de scherpe concurrentie der spoor wegen, de aanvoeren met deze laatsten waren des te grooter, zoodat de geheele aanvoer meer bedraagt dan het vorig jaar en dus de omzet vermeerderde. Hetzelfde schynt ook met het vervoer van hier naar andere plaatsen het geval te zijn, ofschoon daaromtrent alleen de statistiek der Spoorwegmaatschappijen ten dienste staat, terwijl die van het scheepvaartverkeer niets daarover ver meld. De Nijverheid geeft weinig stof tot op merkingen. Enkele zaken waren min der bloeiend, terwijl anderen vooruit gingen. Op de uitwendige verbeteringen en verfraaingen afgaande, zou men moeten opmaken dat de winkelnering bloeiende is- 't Zou echter ook kunnen zijn dat dit alles meer zijn oorzaak vindt in den geest des tijds die van reclame houdt, en in de onderlinge concurrentie en het dus weinig bewijst voor de welvaart, wat ook zeer wel mogelijk is." Buitenlandsche Handel. Onder de van hier naar het buitenland uitgevoerde ar tikelen werden in vorige jaren steeds tapijtgoederen genoemd; dit kan volgens de fabrikanten door de vrijen invoer van buitenlandsch tapijtgoed en de heffing van booge invoerrechten op Hollandsch fabrikaat in het buitenland, niet meer plaats hebben. De groothandel bleef daarom beperkt tot die in linnen en katoenen goederen, manufacturen, tabak en vee. In No vember 1895 werd den vrijen invoer naar België en Frankrijk opengesteld voor vee, vandaar dat vele varkens daar heen verzonden werden. (7300 stuks werden van hier uitgevoerd.) Behalve voor magere varkens waar van de uitvoer weder groot was (uit Amersfoort en omstreken gemiddeld 100 pet week en uit Bameveld geregeld 150 per week) naar Engeland en Frankrijk was er ook veel viaag voor Hollandsche keuen. Voor Frankrijk werden in de maand December er veel opgekocht. Binnenlandsche Handel. Tabak. De handel in inlandsche tabak gewas 1894 was in liet algemeen vrij levendig, vooral soorten voor sigaren dienstig. D prijzen war> n niet hooger dan in 1893, hetgeen daarin zijn oorzaak vind dat de kwaliteit niet zoo goed was. Het gewas in 1895 is in alle opzichten uitstekend van kwaliteit, de prys hooger dan van 't gewas in 1894 en den ver koop niet onbelangrijk. In de streken Betuwe, Wageningen en omstreken neemt de tabaksbouw we der toe. In die van Nijkerk daarentegen af, terwijl onder Amersfoort en Hoogland geen tabak meer verbouwd wordt. Hout. De jaarlijksche veilingen van hout kenmerkten zich door de hooge prijzen die besteed werden zoowel voor iiet eiken- als ander hout. Voor verschillende doeleinden werden vele sparrenbos6chen in den omtrek ge slecht. Ook daarvoor betaalde men hooge prijzen. Schors. De kwaliteit was zeer goed: De handel in 't begin vlug, verflauwde later er. was tegen het einde van het jaar geheel stil, zoodat nog niet alles vei kocht is. Voor 't voer van 810 k. werd 41 a 42 betaald. RijstemeelGries en Grint. De han del was evenals 't vorig jaar nog al van belang. De prijzen in 't voorjaar gelijk waren in den nazomer iets vooruitgaand hetgeen aan 't einde des jaars echter grootendeels weer verloren ging, Raap- en lijnkoeken. Bij lage prijzen was de omzet groot. Granen, a. De prijzen van Gerst, die laag waren, liepen wel op, maar dien tengevolge werd het debiet van dit arti kei kleiner dan in het vorig jaar. b. Mais. In den aanvang van het jaar betrekkelijk hoog in prijs, daalde allengs de kwaliteit van de ronde soorten, die vooral in den zomer veel aangevoerd werden, viel niet mede. Tegen het einde van het jaar werd uit Noord-Amerika eene uitstekende kwaliteit van 't gewas 1895 aangevoerd, welke tengevolge van den lagen prijs veel verkocht werd. c. Haver. De inlandsche was van be vredigende kwaliteit, de prijs ongeveer gelijk aan dien van 1894 d. e. In buitenlandsche rogge en tar webloem was veel handel, terwijl de prijzen zijn vooruitgegaan. Hooi en Stroo. Het hooigewas was buitengewoon overvloedig en mooi; de prijs daarvan laag. De oogst van stroo viel wat hoeveelheid betreft tegen, toch was de prijs daarvoor niet hoog. Koloniale Waren. Bij steeds min of meer vooruitgaanden omzet, is deze ech ter niet zeer loonend. Behalve aan d onderlinge concurrentie, moet dit goed deels worden toegeschreven aan het feit dat de termijnhandel zich van de voor naamste artikelen heeft meestergemaakt Manufacturen en aanverwante vakken. Tengevolge van den minder gunstige toe stand waarin de landbouwers verkeeren door de lage prijzen welke zij voor hun ndbouw- en zuivelproducten kunnen bekomen, was de hande! in deze artikelen niet bloeiend. Varkensmarkten. De binnenlandsche handel in vette varkens was niettegen staande de prijzen naar evenredigheid veel lager bleven dan in 1894, groot. Tengevolge van gebrek aan spek in België stegen de prijzen tusschen de maanden Juli tot September van 1518 cent per Vj kilo. Sedert dat tijdstip bleef de prijs op 16 cent. De uitvoer naar Frankiijk had wel eenige invloed op den prijs dei- magere varkens, doch op dien der vette niet. Weekmarkten. Bij achteruitgaande prij zen werden ter weekmarkt geregeld han del gedreven in biggen, schrammen en zeugen. Inlandsche rogge en boekweit, beiden van goede kwa'iteit en van 't laatste van ruim gewas werden nogal aangevoerd en aan zolders geleverd. Van aardappelen waarvan de oogst best was waren de aanvoeren groot; de pi ij zen laag en achteruitgaande. Appelen werden veel, doch peren wei nig aangevoerd. Van de eerstgenoemde daalden de prijzen, die van peren stegen Van boter was de aanvoer minder, van eieren veel meer dan in 1894. De boterprijzen waren gedurende den zomer laag. Van gevogelte, wild, fruit en groenten worden geene statistieken gehouden. Deze hande! breidt zich jaarlijks hier uit. Postspaarbank. Ingelegd f 142.456.50 Terugbetaald t 113.253.53'/a Uitgegeven boekjes 471 stuks. Accijnsen. Hoeveelheid. Ontvangen Accijns. Gedistill. H.L. 2.029.53s f 127.860.67 Geraffineerd zout K.G. 92.000.— 3.220.— Bier K.G. Meel 335 825.- 11.753.87'/, Wijn Liters 2.169 433.80 Voor geslacht Vee. Aantal. 21 52 922 174 Stieren Ossen Koeien Vaarzen Pinken Kalveren Nuchtere Kalveren 61 660 Q Waarde, f 2705.— 6980.— 125.777.50 22.215.— i 4.153. 25 437.50 13.— 1892 f 187.281.— Waarvan de accijns a 10°/0 18.728.10 Invoerrechten. Aantal. Rechten. Tabak uit Amerika K.G. 9667 67.67 Java 24724 173.07 leden dat hij er het laatst met betrek ing tot haar aan dacht of slechts ver- angd heeft, hel zacht geritsel van haar kleed langs de statige, eikenhouten gale rijen te vernemen. Indien men hem gezegd had dat hij Viva niet meer be minde, hij zoude de gedachte met ver ontwaardiging van zich af hebben ge worpen, maar in waa heid heeft zich eene zekere moeheid van zijn hart mees ter gemaakt; zoude hij tien jaren van zijn leven geven (om harentwille, zoo zegt hij tot zichzelven), om haar weder de fiere, bewonderde Hertogin de Lal- lière te kunnen maken, en dan zijn eigen weder viij in doen en laten te zien. Hij kan haar niet verlaten 1 Het is het onmachtig gevoel van gebonden te zijn, dat de dood brengt aan de liefde van een man; hij is veel meer aanhaar gekluisterd dan een man aan zijne vrouw. (Wordt vervolgd Voor het Hoog Militair gerechtshof te Utrecht werd Zaterdag in hooger be roep behandeld de zaak van den le-luite- nant van het 2e reg.huzaren te den Bosch, J. J. V. Q, die door den krijgsraad te 's Hertogenbosch wegens schaking op 20 October 1895 tot 6 maanden gevangenis was veroordeeld. De advocaat fiscaal betoogde dat de bekl. het minderjarige meisje J. M de R., met hare persoonlijke toestémming, doch zonder medeweten van haar ouders, naar Brussel heeft medegenomen, daar eenige dagen met haar in een hotel beeft doorgebracht en daarna over Rotterdam naar Amsterdam gereisd is, waar hij haar heeft in den kost besteed, met het ooe- merk haar, aangezien hij naar Amersfoort verplaatst was, in zijne nabijheid te hebben. De straf voor dit misdrijf, door den krijgsraad opgelegd, achtte de advocaat fiscaal te gering, waai Om hij hooger be roep bij het Hof had aangeteekend. De verdediging werd gevoerd door mr Jos. van Raalte, uit Roiteidam, die begon met op te merken, dat, uit een algemeen oogpunt van moraal niet kan gezegd worden dat de beide jongelieden zooveel erger gezondigd hebben door op reis te gaan, dan zij te voren deden toen zij reeds in intieme verstandhouding leefden Pleiter gaf het den advocaat fiscaal gaarne toe dat bij den beklaagde het eerst het denkbeeld van de ontvoering was opge komen. Ware het anders, het meisje zou dan in een zeer slecht licht verschijnen. E dat bekl. de uitvoering van het plan 'ekostigde en dus mogelijk maakte, ook dat wil pl. geen oogenblik tegenspreken Men zou dat, zelfs bij een misdrijf als schaking, met een eenigszins poëtisch tintje, ridderlijk kunnen noemen. Maar dat hij zulk een zware straf verdiende als de advocaat-fiscaal nu voor hem ge ëischt had een jaar gevangenis bestreed mr. Van Raalte ten eenenmale Bekl. had zelfs nog inlichtingen gege ven, tengevolge waarvan het der moeder later gelukt was hare dochter weder in de ouderlijke woning terug te halen, en zoowel de vader als de moeder hadden beiden verklaard, dat zij de dochter voor meer schuldig hielden dan den beklaagde en voor dezen op eene lichte straf aan drongen. Pleiter achtte niet alleen de straf te hoog, maar hij drong aan op niet-ontvan kelijk verklaring van den auditeur militair in deze strafvervolging. De advocaat.fiscaal volhardde bij zijn eisch. De rechtbank te Utrecht deed uit spraak in de zaak tegen D. v. Roekei beklaagd van mishandeling met doode- lijk gevolg 9 Febr. j.i. te Soest gepleegd Bekl. werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar. De eisch van het O. M. was l'/j jaar. De 21 jarige F. J. B., die gepas seerd jaar het zoogenaamde zduuvelije" op den Ainhemschen weg doodstak, heeft zich in de cel te Utrecht, waar hij de hem deswege opgelegde gevangenisstraf onderging, door ophanging van het leven beroofd. Ongelukkig uiteinde voorwaar I Zaterdagavond verwekte een dron ken infanterist, met eeri mes gev apend, waarmede hij ieder die hem naar zijn zin te dicht in zijne nabijheid kwam trachtte te steken, een groote oploop op de Lange traat, totdat een huzaar hem flink van achter aangreep, hem ontwa pende en aan de patrouille overleverde wien het zeer veel moeite kostte hem naar de provoost overtehiengen. Als een bewijs dat de post geen blieven gauw onbesteld laat, kan blijken, dat een brief met onderstaand anres goed terecht is gekomen. Aan den Milie Zijn Aa van Ik ruist hem 1ste Rrige ment Viding AEde! de rie 6e Kamper rie te Und tregt. In de plaats van wijlen haar vader, wijlen den heer J. Fortuin, is tot boek houdster bij het Amersfoortsche Zieken fonds benoemd mejuffrouw E. E. Fortuin, chef-telefoniste, alhier. Aangezien ook de heer J. Dommers huizen gemeend heeft de betrekking van lid der commissie van aanslag voor de beroeps- en bedrijfsbelasting niet te kun nen aannemen, is in zijne plaats benoemd de heer A. H. van Kalken, lid van den gemeenteraad alhier. 351810 STA A TS-JLOT K 51 a .5 Derde klasse. Trekking van 7 April. (500 Loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 45. 209 506 550 687 723 9549 10793 13426 19788 19798 19864 19878 en 20642. Te zamen 13 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort zijn voornemens op Zaterdag, den 18. April 1896 's voor middags te elf uur ten raadhuize in het openbaar aan te besteden: le. Het uitdiepen van de haven en van de binnengrachten te Amersfoort. 2e. De levering van 400U0 waalstraat klinkers. De voorwaaiden liggen ter secretarie ter inzage dagelijks 's voormiddags 10 tot s namiddags 1 uur. De Secretaris van Amersfoort, W. L. SCHELTUS. dat de overledene in werkelijkheid John Spurway heette. Hij was in 1867 ge deserteerd van het oorlogsschip Zealnns en had zich onder een valschen naam in Amerika gevestigd. Zijne erfgenamen zijn een broeder en vier zusters, menschen tot zeer geringen stand behoorende, en die nu ineens 21 millioen erven. Het oog als lotograpbie-toestel. Bekend is liet verhaal, dat het netvlies van het oog van een overledene, den laatsten indruk zou bewaren, welke door het oog was opgevangen. Door sommi gen wordt dat als een grap beschouwd, terwijl anderen het verschijnsel als waar aannemen, en er zelfs een wetenschap pelijke verklaring voor weten te geven. Voor de laatsten is het jammer, dat de plaats waar de geschiedenis gebeurd zou zijn, in Amerika ligt. Te Paterson, New-Yersey, werd ver leden week, legen een lantaarnpaal van een eleltrisch licht, gevonden het lijk van een vermoorde vrouw. By wijze van proefneming werd bij de oogen, die wijd open en op het eleclrisch licht gericht waren, een fotographie genomen. Toen meo het negatief ontwikkelde, zag men duidelijk het beeld var. een man met een groote overjas aan, wiens gelaats trekken te herkennen waren. De politie hoopt met behulp hiervan den moorde naar te vinden. Denkbeelden over adverteeren. De Manufacturer, Vakblad voor Ma nufacturen en aanverwante Artikelen, geeft in haar jongste nummer eenige idenkbeelden over adverteeren". Onder meer leest men daarin: Zij, die de meeste vruchten van het adverteeren hebben geplukt, zijn diegenen geweest, welke in het adverteeren hebben volhard. Zij adverteerden niet voor de grap. Met het hardste penseel teekenden zij reclames op het hardste steen en al wat zij deden, deden zij op hoop ran winst. Negeii-en-negentig percent van degenen, die met succes hebben geadver teerd, zijn zij geweest, die met advertee ren volhielden. De man, die in Januari adverteert, maar het in Februari verzuimt, ziet zich genoodzaakt, om in Maart des te meer te adverteeren, oin de leemten aan te vullen, die zijne dwaasheid in Februari heeft verooi zaakt, en toch zou hij veel beter gedaan hebben, als hij èn in Januari, èn in Fehruari èn in Maart geregeld had geadverteerd. Er zijn goederen, die slechts gedurende enkele maanden met vrucht kunnen worden geadverteerd, en toch moet het adverteeren van zoodanige goe deren ook buiten tijds niet geheel worden nagelaten, maar zou dan kunnen geredu- ceer worden tot een kleineren omvang (als toevoeging bij andere artikelen, die dan weder méér gaan) 0111 weder op grooleie schaal te worden voortgezet, als de eigenlijke lijd voor het adverteeren van dergelijke goederen is gekomen. Het adverteeren is geen zaak van weelde, maar een winstgevende praktijkdoch het zal nooit winstgevend zijn, tenzij men er mede handele, zooals men gewoon is zijne zaken uit te oefenen, met het oog om natuurlijk daaruit voordeel le trekken. n de volharding van het adverteeren ligt de vrucht en in diezelfde volharding ligt de kracht ervan. Handelszaken kun nen onderbroken worden en ook zelfs het adverteeren kan onderbroken worden, zonder dat nog daarom het handeldrij vend huis eenige schade lijdt; maar de geroutineerde man van zaken is, als het op winst aankomt, niet tevreden met het minimum, doch zou gaarne het maximum willen hebben. Als hij zijn uitgaven ver mindert, dan doet hij dit ook gelijkelijk in alles. Met adverteeren houdt hij vol. Moge hij ook al wat minder adverteeren, hij adverteert toch. Hij verzuimt nooit het middel, dat hij bij de hand heeft, om zijn naam en zijn zaak bij het publiek bekend te maken en bekend te doen blijven. Hij adver teert, ook al is het daarvoor niet het juiste seizoen, opdat het publiek reeds moge voorbereid zijn, als het juiste sei- soen is gekomen. Hij is onuitputtelijk het adverteeren, en daarin ligt juist zijn winst. Maar," zegt misschien een onzer lezers sik heb geen succes met adverteeren." en het antwoord is: omdat ge óf niet goed geadverteerd of te vroeg er mede geëindigd hebt. En hij die zegt: »ik be hoef niet te adverteeren," miskent zijn tijd- en wordt vroeg of laat door zijne wèl-adverteerende concurrenten over vleugeld. Adverteeren in couranten die voor uwe zaken het meest geschikt zijn en de beste resultaten kunnen opleveren, geeft op den duur altijd succes het is bovendien een eisch des tijds, waaraan men zich niet kan, niet mag onttrekken, wanneer men een open oog heeft voor zijne belangen. Een buiteukausje. Ruim een jaar geleden stierf te San- Francisco zekere Wilson, een Engelsch- inaD, die aan zijne erfgenamen een groot fortuin naliet. Men had evenwel reden om te twij felen, of zijn naam wel wezentlijk Wil- on was. Er werden onderzoekingen in Engeland gedaan, en men ontdekte na lang zoeken BELANGRIJK is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher Scar, in Hamborg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewouneu bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige adveitentie acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2