FISH JUBILEE SINGERS, 8 Kleurliagen-zaugers éen énkel CONCERT C. A, SAN laaf/W^ Kansttanden [2.50. GEBITTEN f 40. S. P. 0AARLS, Adverlentiën. vërkQopen: Plaatselijke berichten. Tits QrginaL American DINSDAG 2 JU Operatiêrpder pün. Spreekuren; ZUIDSINGEL 259 Amersföort. Mapsin de Cfeora de Luxe. Laopstraat' B %i Amersfoort. firma J. G. THIES, san haast geen, meestal aan slechts een bescheiden deel,) dat van een stelsel of beginsel geen sprake kan zijn. Hoe spoediger de nu aanhangige wet wordt aangenomen, des te eer bestaat er kans, dat alle deze grieven door een nieuwen minister met een nieuwe Kamer worden weggenomen. Atjeh. Pinkster Zondag werden de volgende telegrammen uit Nederl. Indiè ontvangen Een eerste kolonne nam stelling te Pantai Abee aan de helling van den berg, om te beletten, dat den vijand hulp werd geboden uit de IX Moekims Een tweede kolonne marcheerde langs de oostzijde van den bergrug naar Lam Pisang. Een derde kolonne nam stelling benoorden Djempit. Eene vierde kolonne veroverde Lam Tengah en Lam Manjtng na een hevig gevecht. Nu rukten de troepen op tegen Lam Isi. Wij lieten hierbij meer dan vijftig dooden en ge wonden. Luitenant Scheepens werd aan den schouder gewond. Gesneuveld kapitein Kramer; gewond kapitein Adama van Scheltema, de luite nants De Wilde, van Hasselt, Ramaer en Brunsting. Lam Pisang veroverdluitenant Lisnet gewond. Uit deze telegrammen blijkt, dat de laatste dagen slechts in schijn een tijd van werkeloosheid voor onze troepen zijn geweest. Blijkbaar heeft men zich voor bereid op een krachtig optreden. Ge meld was, dat op den tweeden Pinkster dag de operatiën zouden beginnen; dat thans, reeds op den eersten Pinksterdag, Lam Pisang, de stelling van Toekoe Oemar is bemachtigd en den vijand een gevoelige les gegeten, strookt geheel met de voortvarendheid van generaal Vetter. Bij de laatste operatiën zijn de troepen in vier afdeeiingen van binnen de linie opgerukt. Zooals men weet was Lam Till reeds eenige dagen geleden platge schoten en lag dus op den weg naar Lam Pisaog in de eerste plaats Lam Tengah aan de beurt. In Zuidelijke richting werd nu voortgetrokken over Lam Manjang naar Lam Isi. Hier was men dus in het centrum van het verzet, vanwaar de vijand in de laatste dagen ons bestookte. Dat men op grooten tegen stand is gestuit blijkt wel uit het groot aantal dooden en gewonden die hier vielen. Nadat den vijand bij Lam Isi een ne derlaag was toegebracht, blijkt hij zich teruggetrokken te hebben. Dat Lam Pisang reeds nu genomen is, is een groot succes voor onze troepen. Spoedig zullen wjj nu wel iets naders omtrent Toekoe Oemar vernemen. De namen der gesneuvelde of gewonde officieren zijn voluit: kapt. der inf. H. O. W. L. Kramer, kap. der inf. G. Adama van Scheltema, le-luit. J. Brunsting, J. van Hasselt, P. G. Ramaer. Gewond is verder een luitenant De Wilde. (Het Indische leger telt 2 luits. De Wilde: den le-luit der inf. G. H. de Wilde en den 2e-luil der inf. M. de Wilde), en de le-luit. der cav. P. H. Lisnet. Het N. v. d. D. ontving Maandag het volgende telegram uit Batavia: «Veroveringen voortgezet. Het huis van Oemar is verbrand. Troepen ruk ten voort tot Boekit Seboen (ten zuiden van Lam Pisang.) Een groot aanla! Beau- montgeweren vielen weder in onze han den. Wij kregen nog 25 gewonden, waaronder de le luit. der cavalerie P. H. Lisnet r) Aangaande den bij de laatste opera tiën op Aljeh gesneuvelde kapitein Kra mer wordt aan de N. R. Ct. het vol gende geschreven: Kramer is te Keulen geboren en trad in 1873 te Kampen bij hel instructie- bataljon in dienst, waar hij zich, zooals toen gebruikelijk was, voor den tjjd van 10 jaren voor het Ned. Ind. leger enga geerde. De jonge Duitscher kende geen woord Nederlandsch, doch spoedig had hij onze taal onder de knie en reeds na 16 maan den prijkten de gouden chevrons op zijn mouwen. Na een verblijf van 2 jaar te Kampen werd hij voor een jaar gede tacheerd bij het 7e reg. inf. le Amster dam, en in het laatst van 1876 volgde hjj zijne bestemming naar Indië, waar hij werd geplaatst als «aanbevolen» op. den cursus, eerst bij het 14e butaljon en toen dit naar Atjeh vertrok bij de depót-compagnie daarvan. Reeds in 1877 werd hij een plaats waardig gekeurd op de Militaire school te Meester Cornelis en op 28 Juli 1880 benoemd tot 2e luit. 1) Deze officier was reeds onder de gewonden genoemd in een der Zondag door ons ontvangen telegrammen. kwam er een boodschap om Mr. Sartoris te verzoeken, de laatste sacramenten aan eene stervende vrouw toe te dienen, en liet Osyth, die een groot belang stelde in de arme schepselen, Charlie en Rielte aan hun lot over en vergezelde haar vader. «Ga den tuin niet uil fluisterde zij haastig tot hare zuster; want liet \va- iets anders om met Olto wandelende in de velden te wotden gezien, dan alleen te zijn in gezelschap met een vreemde. Wordt vervolgd). Spoedig zagen zijn chefs, dat hij een officier van buitengewone verdiensten beloofde te worden en viel hem de eer te beurt, geplaatst te worden hij het strafdetachement te Klatten, waar de conscientieuse jonge man kon toonen dat bij uiterste strengheid tevens humaan kan worden gediend. Vandaar met een uitmuntenden conduite staal overgeplaatst bij het 5e bataljon te Semarang, vervulde hij, nog steeds 2e luitenant zijnde, de betrekking van com pagnies-commandant bij de zoo moeilijk te bevelen Boegineezen, wel een bewij dat zijn chef groot vertrouwen in hem stelde, daar er toch verscheidene oude le luitenants bij het bataljon aanwezig waren. Naar Atjeh vertrokken, werd hij adju dant en wist zich ook in die lastige be trekking niet alleen te onderscheiden doch ook de achting te verwerven van zijn kameraden. Want was Kramer een streng dienst doener, hij was ook een kameraad in den waren zin des woords. Streng voor zichzelf, eischte hij van anderen even jjverige plichtsvervulling en menig jong onervaren officier heeft van hem geleerd hoe er gediend behoort te worden, menigeen heeft het hem te dan ken, dat hij werkelijk officier is geworden Aangaande den toestand te Kotta Radja werd aan de J.-B. geschreven De zenuwachtige toestand, het gejacht en gedoe uit de eerste dagen van Toekoe Djohan's afval zijn gelukkig ten einde en langzamerhand keeren althans de gemoe deren binnen liet centraalpunt onzer vestiging tol rust. Toch blijft de toestand «typisch.» Het 's morgens een paar uur gaan vechten met den trein naar den oorlog toe, thuis komen met wat dooderi en gewonden en dan 's avonds in het pake jan netjes een visite maken of een gezel ligen boom gaan planten aan de kletsta fel of in den «kouden hoek», dat is van dien soldatenhumor welke ons leven zoo aanlokkend maakt. Slobkousen, een gevulde veldflesch, revolver en vechtsabel liggen in eiken officierslogies gereed, en toch neemt men op zgn gemak zijn middagslaapje en zijn glaasje paït. Gesprekken over: wat men in Java wel zeggen zal; en wat een gedrang er weer in Holland zal zijn hoeveel oud gewezen, gepensioneerde en andere officie reo en schimmen van Coen zich weer geroepen zullen voelen om kolommen in dagbladen vol te schrijven over «hetgeen ze altijd voorspeld hadden» en «wat nu gedaan moet worden»over de politiek, waarvan we geen van allen een jota be grijpen en die we daarom «hoogere poli tiek noemen»; over kampongs, die ver brand moesten worden volgens den een, en niet gespaard hadden mogen blijven volgens een ander, enz. enz., deze en dergelijke gesprekken vliegen langs den gezamenlijken disch en tusschen de whisky soda's. De muziek doet zich om beurten met niet minder blijheid en niet meer alsclie tonen dan vroeger hooren, en de Europeanen in het genot van scheeps- soldij en van een troep oude kennissen weer eens te ontmoeten, zingen in een gorgelen, heesch geluid, ooder een walm van jenever en tabak: «liet zooveelste bataljon gaat nooit verloren» op de oude wijs. Luit. D. P. Brondgeest, van het le bat. 5e reg. inf. te Amersfoort, die reeds gedurende geruimen tijd gedetacheerd was bij het 5e bat. te Utrecht, is thans definitief daarbij overgeplaatst. De collecte voor het Fonds tot aan moediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden heeft hier opgebracht de som van f77.46', Bij de aanbesteding a. van het on derhoud der militaire gebouwen te Amers foort, en 6. van het vernieuwen van sluizen in de Grehbelinie, waren voor elk dier werken due biljetten ingekomen, als: a. W. van Achterbergh, f6900; G. Wassink, f6870 en H. Heilijger-, f 6665; b. W. van Achterbergh, f2590; G. Was sink f2560; J. W. Geurs, te Opheusden, f 1990; de overigen hier. De uilvoering is onder het gewone voorbehoud aan de minste inschrijvers gegund. - Voor rekening van de executeuren in den boedel en de nalatenschap van wijlen den heer Carel Scheltus Jz. is aan besteed het bouwen van een Asyl voor oude dames, aan den Soesterstraatweg hier. Vier biljetten waren ingekomen, nl. van de heeren J. T. Breemer, f12.672; H. T. Eijsvogel, f 11.673; L. Ruitenberg, 11.587 en J. H. Boks, f 11.285, aan welken laatstgenoemde het werk, wanr- mede 1 Augustus a.s. moet worden aan gevangen, is gegund. De Negen en Veertigste jaarlijksche Vergadering van de Gewestelijke Ver- eeuiging «Utrecht» van het Nederlandsch Or dei wijzers-Genootschap zal gehouden worden alhier, in rle groole zaal der Builensocieteit «Amicitra», op Zaterdag den 13. Juni 1896, des voormiddags te half elf uren. Tot het bijwonen dezer Vergadering worden beleefdelijk uitgenoodigd: de Le den van Verdienste, de Voorstanders, de Honoraire, de Gewone en de Algemeene Leden des Genootschaps en voorts alle Autoriteiten. Onderwijzers, Onderwijze ressen en Particulieren die in het ge nootschap belangstellen. De vergadering zal geleid worden door den Voorzitter der Gewestelijke Vereeoi- g'"g- Behandeld zullen worden: Verslag van de 48e jaarlijksche ver gadering. Verslag van den toestand der Gewestelijke Vereeniging over het afge- loopen jaar. Verslag van den Penning meester. Verslag van den Secretaris van het Ondersteuningsfonds. Verslag van den Secretaris der Provinciale Commissie «Utrecht» der Vereeniging tot verkrijging van een Pensioenfonds voor W. en W. Daarna Rede van den Zeergel. Heer Dr. H. Blink uit Amsterdam. Voorts bespreking van den Beschrij vingsbrief voor de Algemeene Vergade ring te Leeuwarden en behandeling der volgende vraagpunten: a. De drankbe strijding op de L. S. (Inleider de Heer Th. M. v. d. Woude, te Amsterdam.) Stellingen: I. De drankbestrijding is in het belang van de school, van den on derwijzer en van het kind. II. Het is niet alleen wenschelijk, doch ook mogelijk, de drankbestrijding in de school over te brengen. III. De bespreking geschiede niet in aparte lesuren, doch geheel oc casioneel. b. De vereenvoudigde spelling* (Inleider de Heer P. H. Mulder te Utrecht.) In eene afzonderlijke Vergadering van het Gewestelijk Bestuur en de afgevaar digden der afdeeiingen, 's voormiddags te negen uren, op voornoemden dag in «Amicitia» te houden zullen de volgende punten behandeld worden: a. Onderzoek van de geloofsbrieven der afgevaardigden, b. Rekening en verant woording van den Penningmeester, c. Het bepalen van tijd en plaats voor de jaarlijksche vergadering in 1897. d. Het benoemen van gewestelijke afgevaardig den ter algemeene Vergadering te Leeu warden. Het behandelen van voorstel len en vraagpunten, betreffende huishou delijke aangelegenheden der Gewestelijke Vereeniging. In de gisteravond gehouden raads vergadering werden de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden, de heeren A. M. Tromp van Holst, W. P. A. Garjeanne, mr. J. C. H. Prikken en A. A. Hamers, onderzocht, in orde bevonden en tot toelating als leden van den Raad besloten. Over een voorstel van B. en W. tot split sing van de tweede klasse der hoogere burgerschool en om hun machtiging te verleenen, zoo noodtg ook de splitsing der eerste klasse te bestendicen, slaakten de stemmen, zoodat te dien aanzien in de volgende vergadering eene beslissing moet worden genomen. Een voorstel van den heer Gerritsen om in verband met deze zaak der Hooge Regeering te verzoeken de rijks subsidie te verhoogen werd aangenomen. Een ontwerp besluit tot wjjziging der gemeentebegrootin voor 1896 en onl- werp-besluit lot af- en overschrijving van posten op de gemeente-begrooting beide administratieve aangelegenheden werden aangenomen. Tenzevolge van de doorbraak in de Slaagschedijkeo in December j.l. heeft het aan J. van Westerlaak verhuurde land, daai achter gelegen, zooveel ge leden, dat 't onbruikbaar is geworden, weshalve deze verzoekt van de huur te worden ontslagen, terwijl C. van de Driftakker om dezelfde reden remissie van huur tot de helft van den prijs vraagt. Beide verzoeken werden ingewilligd. Een voorstel van den heer J. Ger. Kleber lot wijziging van art. 20 der inkomstenbelasting-verordening werd naar de afdeeiingen verzonden. De staat van oninbare posten in zake de belasting over 1895 werd tot een be drag van f 6b9,04'/, goedgekeurd, en ten slotte, naar aanleiding van opmerkingen door Gedeputeerde Staten gemaakt, het onlangs vastgestelde reglement op het lager ondeiwys gewijzigd. Aan mevrouw Smut Pulman Cramer is, op haar verzoek, eervol ontslag ver leend als legentesse van het burger weeshuis, onder dankbeiuig'ng voor de in die betiekking bewezen diensten. Door B. en W. werd alsnog eene missive aan den Raad overgelegd waaruit blijkt dat zij omtrent het overnemen der con cessie voor de gasverlichting onderhan delingen hebben gevoerd met de Imperial Continental Gascompagnie te Amsterdam, welke echter tol een negatief resultaat hebben geleid, omdat ten aanzien der voorwaaiden, vooral ten aanzien der ver plichte overname van de fabriek door de gemeente bij het eindigen der concessie geene overeenstemming was te verkrijgen. De Inspecteur van het Militair On derwijs heeft benoemd in de Commissie voor het afnemen van het toelatings examen tot het le en 2e studiejaar van den Cursus en var. het ov-rgangs exanian van het le naar het 2e jaar aan die nrichting hij het 5e Regiment Inf. Tot lid en voorzitter: Kapitein D. J. Heinsius. Tot leden Kapitein A. J. Ebeling, le luitenants A. C. de Vos, J. H. Boeije, W. Klem, de le luitenant-adjudant J. L. van der Moer en den onderwijzer J. van Spiegel. De le luitenant Klem voornoemd zal tevens als secretaris op treden. Tot het bjjwonen van den schiet- cursus die van 1 Juni a. s. tot 15 Au gustus d. a. v. bij de normaal schietschool wordt gehouden zijn bij het 5e Regiment infanterie aangewezen de sergeanten E. Sluiter en P W. Engels; en lot bijwo ning van den gijmnastiek, scherm en zwemcursus die van 1 Juni a. s. tot 15. September d. a. v. mede bij gemelde inrichting wordt gehouden de sergeanten A. C. Heijn en F. K. Bahle. Door den Inspecteur der infanterie is bepaald dat bij de korpsen van het wapen, de adjudant-onderofficier toege voegd aan den Kapitein-kwartiermeester, de sergeant-majoors behoorende tot den staf van een Regiment, ,de muzikanten, de elèvemuzikanten en de paarden oppas sers van bereden Officieren, van een Re volver zullen worden voorzien. Gisterenavond zegt de N. Amster dammer van 13 Mei had de eerste uit voering plaats van The Original Ame rican Fisk Jubilee Singers, eene uit drie dames en vijf heeren bestaand gezelschap, dal thans eene kunstreis door Europa maakt. Het programma van de Fisk Jubilee Singers bestaat grooterideels uit de oor spronkelijke volksliederen van de neger slaven uit de Zuidelijke Staten van Noord- Amerika, dateerende uit den tijd vddr den Amerikoanschen burgeroorlog. Een deel van het gezelschap bestaat uit gewezen slaven, een deel uit kinderen van deze en hel is juist deze omstandig heid, die voor de Concerten der Jubilee Singers van zooveel waarde is. Voor andere kunstenaars toch is liet oninoge- lijk door te dringen in den diepen zin van deze eigenaardige volkszangen en die met zooveel gevoel en warmte teiug te geven. Alle slavenzar.gen dragen een godsdienstig, deels zelfs een somber karakter, daar zij de natuurlijke uitdruk king vertolken van de gedachten van dat ras, dal zich volkomen onderwerpend aan zijn lot, nooit het vast geloof aan eene eindelijke vrijmaking heeft opge geven. De uitvoering van gisterenavond had een succes incontestable. Na ieder num mer ging er een oorverdoovend applaus op van het helaas met laliijke publuek. Vóór de pauze werden liederen gege ven, die een speciaal godsdienstig karakter droegen. Statig, een uniek ensemble vormend, ruischen de toonen door de zaal, breed zich uitzettend, zacht inkrimpend tot een heerlijk geheel. Elk dezer zangers is een kracht met uitnemend geschoolde slem. Na de pauze zong op bijzonder sclioone wijze de directrice mis. Cole een staccato Polka. Het gehoor geraakte geheel in enthousiasme. Het zelfde geschiedde, toen de heer J. N. Coldweli met zijn heeilijk basgeluid het lied zong Diep in de mijn en toen het mannenquartet de Arionwals gaf. De humoristische voordracht sleepte het gehoor geheel en al mede. Wanneer wij met dankbaai heid van dit concert melding maken, dan doen wij dit niet zonder het publiek er op te wij zen, dat het rooral niet mag verzuimen de Jubilee Singers te gaan booren. Nog een paar malen zullen zij hier te stede eene uitvoering geven wie verzuimt daar heen te gaan, heeft inderdaad groot ongelijk. Het was in één woord verrukkelijk mooi. Op het Spoorwegtraject Utrecht Amersfoort zijn twee nieuwe wagens met balcons in gebruik genomen. Dat zij, die op de balcons staan, voor zichtig moeten zijn, bleek o a. Zondag jl. Een reiziger uit Nijkerk, zekere v. E. zittende op de bluslrade rondom het balcon, viel, toen de trein bij 't station Soest remde, achteiover eu bezeerde zich ernstig. Betrekkelijk is dit ongeluk goed afge- loopenzij het eene waarschuwing voor hei reizend publiek. 51-ire hTA t lh-l.til Ulti.l V ij f d e of 1 a a t t e klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 26 Mei. (6000 Loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers le beurt gevallen: Prijzen van f 70. 519 19834 en 19876. Tezamen 3 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 210 253 708 709 719 10748 10784 10833 19799 19819 19863 20574 20588 20606 en 20646. Volgende tiekkingen geschieden27 30 Mei. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen1 van f 1500, 16 van f 1000, 12 van f 400, 17 van f200, 46 van f 100 en vele prjj- zen van f 70. schittereQtl succes te Amsterdam. 3 fkimes 5 heeren SLECHTS Sociëteit AMfCITIA, Amersfoort nor 's avont Speciaal pfpgiamma aan hej^bureau. Plaatskaartin zijn te bekomen a f 1 eu plaatsen t-e bespreken jjg den kaste lein vau AMICITIA vtfti Donderdag 28 Mei. DE'NOTARIS te Amersfoort, is/voornemens op Za terdag 30 3^ei 1896, des avonds ten 7 ure, in het Koffiehuis „HET VALKJE" altaar, publiek te Binneji AMERSFOORT. Wijk F 73, vvaarlu vergunning tot verkoop ,ian sterken drank iu het klein, met ,'rert en grond, in Je Lieve )5iöuwe- straat, groot 95 centiaren Te aanvaarden SJj de^jtétaling der kooppenningen op SI"' Augustus 1896 of vroeger. Breeder bij Biljetten en nadere in lichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. Maandag *en Woens- dag van tiur en 1 Vrljdagavii^rfi»2'/, uur. I bij de .Tarkeirtsuiarkt. voorbeep (Iltef Firma Paan- HSjfer, Op het gebied van SKINDERLEDI- KANTEN vindt men? in de grootste steden dikwijls j.-zoo'n Vsorteering niet als bij de In afmetingen zijn wel 8 soorteti voorhaijdén waaronder de nieuwste modellen fijn gebronsd met nickel jbn koper ntonteering, de opstaande Bekjes van diverse kleuren sterk wolles koord. Elegpnt en toch solied. Alle kitjuerledikanten worden in de korst mogelijke tijd kant en klaar af geleverd goor de beddenwinkel v. d. Rooster.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2