Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. provincie aan het rijk zijn toegevoegd dan zullen 190.000 hectare land in cultuur gebracht, aan duizende en duizende burgers brood en aan den Staat een blijvende bron van inkomsten worden gewaarborgd. Indien dat geschiedt, zal gedurende enkele tientallen van jaren die groote uitvoering geleidelijk aan tal van arbeiders werk geven, zonder dat na afloop de arbeid ophoudt, want allen die aan het tot stand komen hebben medegewerkt, kunnen bij het in stand houden aan het werk blijven. Indien dat geschiedt, zal gedurende een reeks van jaren in ons land de productie der steenbakkerijen, de rijshout-teelt, debinnenlandscheschip persvloot, de Rijnvaart, de industrie een ruim en gezond débouché hebben zonder dat het na afloop plotselin aan een eind komt, terwijl gedurende dien tijd de zekerheid om tot behoor lijken prijs ruim afzet voor de natio nale producten te vinden, door liet geheele land, ook in den winter aanleiding zal geven om landen bosch beter te doen bewerken, en alle be drijven, die ook slechts zijdelings samenhangen met scheepvaart en industrie, gedurende dien zelfden tijd tot meerdere inspanning en dus tot meerder welvaart zullen geprikkeld worden. Indien dat geschiedt, zullen twee onzer belangrijkste provinciën, die thans lijden onder brak water, met zoet rivierwater kunnen ververscht worden, waardoor de gezondheid van mensch en vee, alsmede de waarde der producten, zuivel, enz. op een dergelijke wijze gebaat worden, dat dit resultaat alleen, in de oogen van enkele deskundigen, reeds liet. ter hand nemen van de afsluiting zou wettigen. Indien dat geschiedt, zal een werk van 190 rnillioenen in ons land wor den verwerkt, geleidelijk, zonder op hooping van werk op een oogenblik en zonder plotselinge storing na afloop Waarvóór dit geschieden zalvoor een som van vele rnillioenen, verdeeld over 33 jaren, zoodanig, dat indien er niets werd terug gewonnen, de Staatsbegrooting nog minder zou ge drukt worden dan dit door den aan leg der Staatsspoorwegen geschiedde, en nog veel minder dan door de kosten van den oorlog rnet Atjeh. Waarvóór dit geschieden zalvoor een som, die onder gunstige omstan digheden geheel uit de geleidelijke realisatie der nieuwe provincie kan worden gedekt. Dan zal men hebben niet alleen een nieuwe provincie, maar zoetwa- terverversching voor Friesland en Noord-Holland, evenals voor de nieuw te maken polders, dan zal de bittere armoede der Zuiderzee-visseherij ge lenigd en dat bedrijf gewijzigd of in andere takken van arbeid overge bracht zijn, dan zal de welvaart van jaren voor onze Nationale Nij verheid in ruimen kring menigen misstand van zelf hebben doen ver dwijnen, en ons geheele land krach tiger hebben gemaakt. Wanneer onze twijfelmoedige lands lieden toch nog bezwaren hebben, wanneer zij vreozen, dat door het aan de markt brengen van zooveel bouwgrond, de waarde zou kunnen worden gedeprecieerd, dan verwijzen wij hen' naar de studies der Staats commissie omtrent dat punt. waaruit blijkt, dat bij een langzaam proces, depreciatie inderdaad 0 moet zijn. Wanneer zij bezwaren hebben van militairen aard, de arbeid der staats commissie is daar, om hun aan te toonen, dat die volledig zijn opgelost. Wanneer zij bezwaren hebben van technisch constructieven aard, die na het lezen van het verslag der staats commissie niet zijn verdwenen, dan deelen wij hun mede dat Nederland- sche aannemers bereid zijn hun naam dat men zich niet vergissen kan of ik een man lief vindt of niet; maar echt- genooten zijn gerechtigd om afschuwelijke ruwe dingen te zeegen. Weet gij waarom ik van u houd? Eerstens, omdat de men- schen u altijd een »mauvais sujet» noe men; (ik aanbid een mauvais sujet) en ten tweede, omdat gij er eigenlijk onge lukkig uitziet. De oude Lady Starchflower wil u bekeeren en uithuwelijken, (ik ge loof dat zij u op het oog heeft voor een harer nichten), maar ik zal u beschermen »Ga niet trouwen It (met een klein ge rimpeld gelaat): «Het is eene vreeselijke !iet zaak wij arme viouwen moet* natuurlijk wel doen: het is hoA. att- mogelijkheid, welk- wij hebbe^ gezellig leven te verkrijgen^ hej, ik een man ware, ol< j> jj. 2a) zucht): »dan zoude ik yvendule die ooit leefde, nog ir /dt vervolgd). en hun vermogen te verbinden om het werk binnen de gestelde begroo- tingssomen en binnen den gestelden tijd gereed te maken. Wanneer zij bezwaren hebben van finantieelen aard, dan verwijzen wij hen naar de nota's der Zuiderzeever- eeniging en het verslag der staats commissie op dit punt, ook naar de bezwaren der kleine minderheid der staatscommissie op dit gebied, en vragen hun dan met de hand op het hart, of zij bij een begrooting van 138 millioen, persisteeren bij hun bezwaar om, gebruik makend van het crediet van den staat de begrooting gedurende geruimen tijd met onge veer 3, zegge drie millioen per jaar te verhoogen, wanneer daarvoor zoo groote, zoo velerhande voordeelen voor ons land kunnen verkregen worden. En wanneer zij bezwaren hebben van socialen aard, ook nadat zij op dit gebied de nota's der Zuiderzee- Vereeniging en het verslag der Staats commissie hebben gelezen en over wogen, dan mag men het ondoenlijk achten hen tot andere gedachten te brengen, maar zal de praktijk zelve dit moeten doen, zooals deze schier ten alle tijde het laatste en afdoende over tuigingsmiddel bleek, maar herinneren wij hen nogmaals aan het advies der Staats-Commissie •odoor den Staat op den voet in dit verslag vermeld". Kortom, voor niemand, tenzij hij niet overtuigd worden wil, bestaan naar onze vaste meening langer ern stige bezwaren, die niet door den arbeid der Zuiderzee-Vereeniging en der Staats-Commissie worden opgelost. En wat is daarom de plicht van iederen Staatsburger, die zich de moeite wil geven zijn oordeel over deze groote onderneming te vormen, die is, gedachtig aan de lijfspreuk onzer vaderen: Eendracht maakt Macht", zich aan te sluiten aan den Nationalen Zuiderzee Bond en niet alleen door enkele stuivers contributie, maar door de waarde van zijn moreelen steun te zorgen, dat binnen zeer korten tijd, de volksstem luider en luider wordt, die aan de Regeering toeroept: Wij weten niet nauwkeurig hoe, maar wij weten wel met zeker heid dat het groote werk kan worden aangevangen; dan zal de Regeering sterk in den steun der natie, het werk ter hand nemen, en ook voor den vreemdeling op nieuw worden bevestigd, dat in het land der kleine Koningin van Holland nog kracht aanwezig is tot groote daden. Voor inlichtingen, aanvraag van statuten enz. gelieve men zich te wenden tot den Algerneenen Secre taris van den Nationalen Zuiderzee bond Mr. Th. REEPMAKER, Boompjes 93, Rotterdam. NNENLAND. El-Himg-Chang op Soestdijk Precies ten 4.23 kwam Li-Hung-Chang gisteren met groot gevolg te Baarn aan per extr i-trein, die geleid werd door den nsperteur van trajectie Rauwenhof. Op het perron bevonden zich verschillende hofdignitarissen, benevensde burgemeester an Baarn in ambtsgewaad. Na eenig oponthoud in de koninklijke wachtkamer schreed de Onderkoning naar het gereed staande hofiijtuig, bespannen a la Daumont met jockeys en voorrijder. Li-Hung-Chanu, die een geelzijden costuum aan had, werd door een overtalrijke volksmenigte met gejuich begroet en begaf zich onnuddelijk naar Soestdijk, waar voor hem en zijn gevolg eenige appartementen met Ooster- sche weelde ingericht waren gereserveerd. Een gedeelte van het gevolg begaf zich naar het hotel Zeiler. Onder het diner ten paleize voerde de muziek van het 5e reg. inf. van Amersfoort een schoon programma uil. Om 9.16 vertrok het hooge gezelschap op dezelfde wijze weer naar het station, waar de gasten rookende en in de vroolijksle stemming aankwamen. De Onderkoning spreekt uitsluitend Chi- neesch, terwijl onder het gevolg er eenige zijn die Duilsch en Engelsch spreken. Onder de tolken die den gezant op zijn Europeesche reis vergezellen, bevindt zich een Chinees, die zoo goed Hollandsch preekt als een Nederlander. Naar wij vernemen heeft de Koningin- Regentes Li-Hung-Chang benoemd tot Grootkruis der orde van den Nederland- schen Leeuw, waarvan de mandarijn gisteren de versierselen droeg bij de audiëntie en den gala maaltijd van H. M. Zijn zoon, Graaf Li-Ching-Fong, werd dez gelegenheid begiftigd met het 16 K" geld.4 lJ - bessen'root'iru's der orde va" Oranje-Nassau, van Wii?r'8n ('e r'dderor<le °°k aa" andere 20ll(jer van het buitengewone gezantschap 'tf 'itgereikt, o. a. aan den Europee- 6 ni'lr VeeveiL u w r „j c -retai ls, den Heer Mandi. veefo.qds-) v Bij geleeenheid van het hezoek aan het Hof op Soestdijk op Maandagmiddag werd door het Chineesche gezantschap eene collectie nationale producten van hooge waarde als geschenk van den Kezier aan de Koninginnen aangeboden. De kostbare geschenken bestaan uit een vaas van oud-porselein, vsang de bceuff, 500 jaren geleden vervaardigd een paar groote vazen met koperen bin nenranden, een paar theepotjes van oud wit porselein met gekleurde fleuren, een stuk Chineesche zijde-groen-rose, een stuk Chineesch satijn met bloemen der vier jaargetijden van geel, groen en lilakleur een rol Chineesche satijn, eveneens ge bloemd en met goud doorweven, zoomede een viertal bussen thee van de aanplan tingen van Long-Tsing, licht van kleur en «qualité supérieuref. Op de door hem verleende audiënties heeft Li-Hung-Tchang de Nederlanders een aardig lesje en duidelijk te verstaan gegeven, dat als onze handel in China niet zooveel beteehent, als wij wel zou den wer.schen, dat eigen schuld is. Tegenover den Voorzitter der K. v. K wees Li-Hung-Tchang daarop en vroeg, wat toch wel de reden van dit achter blijven kon zijn Hij ontving ten antwoord, dat juist de Nederl. K. v. K. te Londen stappen had beraamd om verbetering in dezen toe stand te brengen, van daar het openen van een stoomvaartlijn. Dat was de ware weg voor ons, meende de Chinees die met pleizier van die goede plannen hoorde. In eenigszins denzelfden geest had hij zich uitgelaten tegenover den hoofdredac teur van het Haagsche Dagblad. Dat Ne Ierland zoo weinig handel drijft met China ligt bijna alleen daaraan, dat er in China zelf te weinig flinke en vooral bekende vertegenwoordigers zijn van han delshuizen. Uit een enkele opmerking kan men opmaken, datde monopoliseering van den handel door enkelen ongaarne gezien werd en dat een concurrentie, in casu van Nederlandsche h tndelshuizen, zeker niet tegengewerkt zou woiden. Er worden nieuwe postzegels ter waarde van vijf gulden (f 5) in gebruik gesteld. Die zegels zullen uiterlijk 20 Juli aan alle post- en bijkantoren en bij den aan vraag ook op de hulpkantoren verkrijg baar zijn. Baion Van Heemstra, wonende te Driebergen, heeft te Jubbega (Fr.) op nieuw een stuk heideveld aangekocht, met het doel dien grond te ontginnen. Er zullen ai beiderswoningen verrijzen, en deze zullen betrokken worden door be woners van het zoogenaamde «België" een deel van Jubbega waar de men- schen in hutten wonen, welke nu zullen worden afgebroken. De vroeger door Rarou v. Heemstra aangekochte heidegrond wordt reedx be bouwd. De le luitenant P. W. van Weeren en de 2e luitenant J. J. Beyerman, van het 5e Regiment infanterie zijn aange wezen tot het bijwonen van den Schiet- cursus E, die van 16 Juli a.s. tot den 3le October d.a.v. bij de Normaal Schiet school te 's Gravenhage zal worden ge houden. De adspirant Vaandrig F. G. van der Linden van het 5e Regiment infan terie is bevorderd tot Reserve Korporaal. Bij Koninklijk Besluit van den 22 Juni 1896 No. 45 is aan den Sergeant J. J. van Oudgaarden, van het 5e Regi ment infanterie, ter zake van lichaams gebreken ontstaan in en door den dienst, een tijdelijk pensioen toegekend van f 432. voor één jaar. Bij het 5e Regiment infanterie zijn aangesteld: de fourier F. W. Brinkman tot Sergeant, bestemd om zoonoodig een luitenaiilsplnats te vervullen, de Ser geant J. van Dormolen tot fourier, den fourier H. Flendrie lot Sergeant en de Sergeant titulair J. A. F. van Geelkerken tot fourier. Door den Hpofd Intendant van het Leger is bepaald dal aan het Kader en de Vrijwilligers van het 5e Regiment infanterie met ingang van 1 September a.s. eventueel benoodigde kleeding met roode uitmonstering zal worden verstrekt. Door den Inspecteur der Infanterie is bepaald dat aan onderoflkieien en minderen vergund wordt als zij den graad van Meester hebben op het geweer de sabel of de degen buiten dienst voor eigen rekening, een degen te dragen. Het vastgestelde model van die degen is geljjk aan die voor de stafmuzikanten, met dit onderscheid, dat op de omge- lagen stootplaat een embleem is beves tigd van wit metaal, bestaande uit twee gekruiste degens. Den 22e September a.s. zal door het Amsterdamsche Vocaal-Kworiet eene uitvoering worden gegeven in de St. Joriskerk alhier. De vier schoonste stemmen uit het vroegere »a Capella-koor» zullen opnieuw de werken der oude meesters doen hoo- ren, al zal men zich thans niet uitslui- I tend bepalen tot die van Nederlanders. maar ook de gezangen van den groolsten Italiaanschen kerkcomponisl, Paleslrina, en anderen op het programma brengen. Dat programma, hetwelk een historisclien cyclus zal vormen, waarop later ook eenige meer moderne weiken zullen voorkomen, zal in de kerken van de grootste plaat sen in ons land worden uitgevoerd. Een beschrijving in breede trekken te geven van de groote talenten van dit viertal ligt niet op onzen weg. Hij, die de muziek liefheeft, kent ook hen en vereert hen om hunne gaven. Wie herinnert zich niet, dal juffrouw Redingius, toen ze vddr weinige jaren het Amsterdamsche conservatorium ver liet, door de reinheid van haar heerlijk geluid, door den eenvoud in haar voor dracht, overal slechts behoefde te ver schijnen, om de overtuiging te vestigen, dat zjj de eerste zangeres van Nederland worden zou! En ten volle werd die ver wachting vervuld; meer en meer ont wikkelden zich hare gaven. Gelukkig bleef zij, ook ra haar huwelijk, voor de kunst bewaaid. En is niet ieder, die onder het gehoor is geweest van mejuffrouw Lohman, haar bewonderaar geworden ook? Daar is in haar verschijnen, iu de keuze van haar programma reeds iets wat haar zoo verre boven het gewone verheft. Haar voordracht van de >PGngstcantatet van Bach staat hooger dan van eenig ander. Haar te hooren is onder de be koring komen van haar volle, wonder- schoone slem, van het innemende in haar verschijnen, van de hoogere beschaving in haar voordracht. Aan deze stemmen zal zich die paren van den voorlreffelijken zanger Rogmans, wiens schitterende gaven voldoende be kend zijn, dan dat wij er op deze plaats nog over behoeven uit te wijden. En wie heeft meer tot de schoone vorming van dit drietal bijgedragen dan Messcha-rt, de meester-zanger, wiens naam buiten onze grenzen even goeden klank heeft als in ons land? Alles wat hij zingt en wat zijn school verlaat, hul digt wat bij hem voorstaat: zuiverheid, waaiheid en zeggenskracht. Messchaert is de oratorium-Zanger bij uitnemendheid Een groot rijk Kunstgenot staat onze stadgenooten dus te wachten. Niemand verzuime de gelegenheid om dit eminente viertal te gaan hooren. Door den Afdeelings consul in af- deeling II (prov. Utrecht) van den Algem: Nederl: Wielrijders-Bond is tegen heden avond eene bonds-lantaarntocht uitge- -chreven naar Hotel «Rots-en Dennenlust" te Soesterberg. Vertrekuur voor Amersfoort 8 uur pre cies; verzamelplaats: varkensmarkt. Slechts 4 personen hebber, zich aan gemeld om op den kiezerslijst van de Kamer Van Koophandel geplaatst le wor- der. De belangstelling in deze zoo nuttige inrichting is dus niet bijster giool. Trouwens in de meeste gemeenten was de animo al even geung. Kapitein J. Langebach, die van het Oost-Indisch leger geruimen tijd gedeta cheerd wus bij het 5e Regiment infanterie hier, is eervol van die delacheering ont heven en zal binnenkort naar Iodië terugkeeren, vermoedelijk reeds met de Ardjoenoe, die 18 dezer vertrekt. Tengevolge van een verzoek van de Slagersgezellen-vereenigiug «Streven naar erbetering" zullen, ter bevordering der Zondagsrust, alle slagerswinkels hier van 1 Mei tot 1 October des Zondagsochtends na 10 uur, en van 2 October tot 3U April den geheelen Zondag gesloten zijn. Het besluit, waartoe belanghebbenden de medewerking der stadgenooten in roepen, door het vleesch in tijds te halen of te doen bezorgen, treedt in werking op Zondag 12 Juli a.s. De Landdag van den Algerneenen Nederlandschen Timmerlieden Bond zal dit jaar gehouden worden op Zondag 9 Augustus, op een terrein aan den Leus- derweg bij deze gemeente. Barneveld. De fi uaie, ouderwetsche koperen kroon, die vroeger in de Herv. kerk hing, doch gedurende vele ja<en reeds op de Raadzaal, is voor een som van f3000 verkocht voor het Museum le Amsterdam. Die som komt ten voordeele van de Herv. kerk. Bij verkoop is echter ook nog bedongen, dat de kooper aan Ie gemeente Barneveld eene nieuwe ko peren kroon er bij moet leveren van denzelfden vorm, om die in de plaats van de andere ten raadhuize op te hangen. Eeu oude vrouw. Dat de honderdjarigen nog niet de wereld uit zijn, worden we ook wel in ons land gewaar. Maar een mensch, die zijn 110de jaar bereikt, is in onze be schaafde wereld toch vrij wel een zeld zaamheid, even groot als een witte raaf. Zoo een zal Madrid er weldra hebben, als de oudste vrouw daar nog twee maandeu leeft. De Madridsche correspondent van l'Etoile Beige heeft deze oude dame be zocht. Hij vertelt van dat bezoek het volgende «Wilt gij," zeide een Spaansche jour nalist op zekeren dag tot mij, «eens de oudste vrouw van Madrid zien?" Ik antwoordde bevestigend en wij richt ten ons naar de bekende Toledo-slant. Wij hielden stil voor het huis No. 90 daar en klommen tot op de derde ver dieping; daar woont Antonia Lillo, die binnen twee maanden 110 jaar zal wezen. Twee oude vrouwen openden ons de deur en vroegen wat wij verlangden. Wij zeiden, dat we journalisten waren, en dat we gaarne onze opwachting zou den maken bij donna Antonia. Men het ons binnen in een klein, net en eenvou dig gemeubeld salon en er ontspon zich een gesprek tusschen ons en dc oudjes. Deze, die Maria en Ascension heeten, zijn de dochters der honderdtienjsrige zij zijn respectievelijk 69 en 81 jaar oud. De eerste zorgt voor het huishouden, de laatste is werkzaam op een sigaieDfabriek, een arbeidster van 81 jaar en die nooit een dag mankeert op het werk I Naar de beide oudjes ons vertelden, had donna Antonia negen kinderen gehad, waarvan er vijf in leven waren. Het jongste was geboren, toen de moeder 57 jaar was. Haar echtgenoot was op 89-jarigen leeftijd gestorven. Donna Anto nia, die geboortig is uit de provincie Alicante, heeft daar nog een zuster wonen, die thans 103 jaar is. Nadat deze inlichtingen ons waren verschaft, mochten wij de slaapkamer van de oude vrouw betreden. Deze ligt nl. altijd te bed, want zij lijdt vreeselijk aan rheumatiek. Haar geestelijke vermo gens heeft zij echter nog alle. Zij hoort en ziet nog zeer goed. Zelfs is haar haai, dat zeer overvloedig is, nog niet grijs, maai aschkleurig. Zij ontving ons op zeer vriendelijke wijze, en haar ge sprek had niets van dal afkeerwekkende dat soms in ecu onderhoud met oude menschen is gelegen. Zij wist met be wonderenswaardige helderheid te vertellen van de onaf hankelijksoorlogen in de tjjden van Napoleon. Dikwijls, zeide ze ons, bidt zij God haar te laten sterven, want zij was bang al h-mr kinderen te overleven. Eeu betrekking om eeu man. De Figaro doet aardige onthullingen omtrent bel groote aantal ambtenaren aan de verschillende ministeries. Maar zeer sterk is wel het volgende verhaal, dat het blad meedeelt. De afgevaardigde Leveau heeft een zoon, even onbekwaam als waanwijs. In elke ondergeschikte betrekking was hij onmogelijk, omdat hij er te dom voor was. Maar de oude heer Leveau, school kameraad van een der voornaamste amb tenaren in Frankrijk, dringt dezen den jongen op als secretaris. Maai reeds na verloop van eenige weken heeft de nieuwe secretaris zooveel zotheden uitgehaald, dat zjjn patroon zich tot eiken prijs van hem wil ontdoen. Maar hoe? Leveau de vader is er ook nog, die bidt en dreigt tegelijk. Daar geen enkele bureauchef den jon gen Leveau a's onderge-chikte wil aan nemen moet men hem dan maar chef maken. Maar als hij chef werd van een ernstig bureau zou hij alles bederven. Daarom schept men voor hem onder den tak van dienst der operette, een (fantasie) bureau, met een chef (de jonge Leveau), een onderchef, een commies redacteur, klerken, een bode. Oin den zoon van een afgevaardigde achtduizend francs inkomen te verschaflen, betaalt Frankrijk nu jaarlijks 30,000 francs. «Op deze wijze,» zegt het Frar.sche blad, «is het te verklaren, hoe, ofschoon de bevolking vrijwel gelijk is gebleven, in 30 a 40 jaar de kosten onzer admini stratie zijn verdubbeld.» Leve de republiek! Het wolkenjaar. Dit jaar zal in de meteorologie een bijzondere tol spelen, omdat aan een aan tal meteorologische stations speciale waar nemingen betreflende wolken zullen wor den vei richt. Het internationale comité, dat in Augustus 1894 te Upsala verga derde, heeft destijds het plan geopperd om gedurende een jaar gemeenschappe lijke wulLwaarnemingen te doen en een oproeping aan de beschaafde wereld ge zonden, om dit plan ten uitvoer te bren gen. Van 1 Mei af worden thans syste matische waarnemingen gedaan betref fende vorm, richting, hoogte en snelheid der wolken, waarbij tot betere indeeling in onderscheiding van enkele wolkvormen, een internationale classiflcate is aange nomen. Een belangrijke rol spelen bij deze waarnemingen de cirrus- of veder wolken, die ons door haar bewegingen verraden, welke luchtstroomingen in de bovenste luchtlagen van den dampkring heerschen Tot de uitvoering van het waarnemingsplan hebben Duitschland, Frankrjjk, Nederlandsch-Indië, Noorwe gen, Portugal, Rumenië en Zweden elk een station, Rusland drie en de Ver- eenigde Staten zeven stations opgericht. Stanley. De beroemde ontdekkingsreiziger Stan ley is gevaarlijk ziek. Hij lijdt aan een maagontslekiug, die men eerst meende dat herstelde. Plotseling is deze zeer veiergerd, zoodat zjjn toestand ernstig is. De geneesheeren hopen den zieke, die een buitengewoon krachtig gestel heeft, in het leven te behouden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2