BINNENLAND. Plaatselijke berichten. verjaagt. Nu valt er van Spanje's staat kundige geschiedenis van den laatsten tijd ook niet zoo heel veel te vertellen Io elk geval is het vrij zeker, dat de laatste maanden den heer Canovas, den minister-president, niet zijn meegevallen De heer Canovas had gedacht, dat al zijn financieele wetten van belang vooral wegens den bijzonderen toestand, die daarin de enorme uitgaven op Cuba brachten zouden worden aangenomen in den loop dezer zitting en hij dus de Cortez naar huis zou kunnen zenden tot het volgende jaar. In dit opzicht heeft hij zich ten zeer ste bedrogen. De oppositie heeft een zeer hardnekkigen strijd aangebonden tegen de voorstellen van het ministerie, en het gevolg daarvan is geweest, dat de debatten zich ongewoon en onverhoopt lang ook hebben uitgesponnen. In de ministriëele kringen veroorzaakt dit een groote ontevredenheid. Dat is geen wonder. Want Canovas heeft verklaard, dat bij voor Cuba bui tengewoon groote credieten noodig had, en dat hij anders zijn ontslag zou nemen als leider van het kabinet. Maar de minderheid, altijd ongeloovig op dit punt, heeft geen waarde gehecht aan deze verklaring en is haar gang gegaan. Doch daaruit mag niet worden opge maakt, dat de oppositie minder vaderlands lievend is dan de partij van den minister, of dat zij meer heil ziet in het afstaan van den «Parel der Antillen». De voor naamste sprekers der oppositie hebben allen verklaard, dat zij zich geenszins zouden verzetten tegen de noodzakelijke gelden voor Cuba, maar dat zij ertegen waren, de geheele belastingwet van Canovas aan te nemen. En de oppositie heeft zich vooral verzet tegen de ontwer pen, die betrekking hebben op de mijn werken en op de spoorwegmaatschappijen Dit is een te zwaarder slag voor de regeering in Spanje, wijl deze reeds, wel wat voorbarig, verbintenissen heeft aan geknoopt met mijn- en spoorwegmaat schappijen en daardoor verplichtingen op zich heeft genomen, in afwachting dat de wetsontwerpen zouden woiden goed gekeurd. Ondertusschen is de warmte in Spanje zoo groot, dat de afgevaardigden klagen niet meer te kunnen denken. Dat zal de heer Canovas natuurlijk niet willen en hij zal dus de zitting sluiten zonder zijn wenschen vervuld gezien te hebben. In goed ingelichte kringen in Madrid weet men te verzekeren, dat Canovas van plan is in de parlementaire vacantie de onderhandelingen met de spoorwegmaat schappijen en met het huis Rothschild weer op te vatten, en dal hij daarvoor desnoods den minister van koloniën en den minister van financiën zal opofferen Maar als, bij de terugkomst der Kamers in October, de toestand nog niet verbe terd is dan zal, naar men verzekert, de heer Canovas zelf zijn ontslag nemen. bruik kan worden gemaakt door eene voor den oorlog toegeruste vloot. Even als in dat geval, zullen nu ruim 50 oor logschepen van de meest uiteenloopende grootteen diepgang met krijgstoerusting bij deze groote proefneming het kanaal passeeren. vuur spoedig gebluscht. Alleen een drie- tal gezichten raakten verschroeid. Dit voorval moge anderen ter waar schuwing strekken. Het Volksdagblad verneemt uit Maas tricht, dat, zoo de firma Regout bij haar houding blijft volharden, hel vooruitzicht bestaat, dat de bekende aardewerkfabriek aldaar, de «Société Céramigue», ook aan haar fabriek een glasslijperij gaat verbin den, waaraan door den stilstand der Re- goutsche inrichting, groote behoefte be staat. De «Céramique» zou daartoe thans gemakkelijk kunnen overgaan, omdat zij onmiddelijk een voldoend aantal geoe fende werklieden kan vinden onder de stakende glasslijpers, die in dit geval allen bij haar in dienst zouden treden. Werd uit Groningen en Drente ge meld, dat de ymkers beste dagen beleven ook in Friesland is dit jaar het honigge- win op den boekweitbloesem ongewoon voordeelig, zoodat de korven, waarin de nijvere diertjes den honig verzamelen, dagelijks belangrijk zwaarder worden. gehouden driedaagschen bazar van «Tes- I Het weder is tegenwoordig voorde bijen ..i—l_j-» I.-J—zoo gunstig mogelijk, zoodat ze dan ook den ganschen dag onvermoeid naar de Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Regentes werd ten paleize te Soestdijk een dejeuner gegeven, waar aan met H.H. M.M. deelnamen H. K. H. de groothertogin van Saksen en prinses Elisabeth van Waldeck, baronnesse van Hardenbroek, grootmeesteresse, baron van Hardenbroek, opperkamerheer, graaf Du- monceau, chef van het Militaire Huis en de overige te Soestdjjk aanwezige hof- dignitarissen. H. M. de Koningin stelde een dronk in op de gezondheid van Hare Moeder. Op den verleden week te Hilversum I 6. door het bestrijden van slechte ge woonten en misbruiken; c. door het streven naar een recht vaardige en doelmatige hervorming van de wetgeving met betrekking tot den boerenstand; d. door het verbeteren van het land- bouw-credietwezen e. door het stichten van vereenigingen in het belang van den landbouw, zooals aan- en verkoopsvereenigingen, verzeke- ringsforidsen enz; door het verbreiden van voor den boerenstand nuttige kennis. g. door verzoening van strijdige belan gen en door beslechting van geschillen, en h. door het houden van vegaderingen. Si In de hooge Russische kringen wordt veel gesproken over het feit, dat groot vorst Sergius, gouverneur-generaal van Moscou, met verlof de stad heeft verlaten, den dag vdór dien, waarop de keizer de hoofdstad zou aandoen op zijn reis naar Nishni Novgorod. Men vermoedt, dat de grootvorst hierdoor zijn ontevredenheid te bennen heeft willen geven over het ontslag van generaal Vlassovsky, prefect der politie te Moscou, na de catastrophe op het Chodinsky-veld. Bij de ophanden zijnde manoeuvres van de Duitsche vloot zullen deu 14den Aug. alle aan die manoeuvres deelnemende schepen, groot en klein, van Elte Bruns- bültel uit door het Keizer-Willn-lmska- naal naar Holtenau varen, als proef op de som hoe van het geheel voltooide ka naai in geval het ernst zal zijn gewor den zoowel strategisch als nautisch ge was dat Mrs. Ross, de herbergierster, had laten vragen of Osyth daar aan wilde komen.c Riette houdt plotseling stil, haar gelaat met een donkeren blos overdekt, zich herinnerde dal zij eene kennis verraden heeft, welke men haar niet veronderstelt te hebben, en dat nog wel aan geen ander dan aan Lord Ryvendale zelf. Maar hij geeft zich k'aarblijkelijk geene rekenschap van hare onkieschheidzijn oogen zwerven verre af, hij prevelt bij zichzelven «Zoude het mogelijk zijn I Dat zou alles vei klaren." Een oogen blik is hij genegen naar Osyth terug te keeren en haar de waai- heid te ontwringen; hjj zal haar verkla ren dat, of zij hem trouwt of niet, hij voor altijd en eeuwig voor de Hertogin verloren is: maar er is iets, hetgeen hem zegt, dat hij er niet in slagen zal, haar besluit aan het wankelen te brengen. Neen I eerst heeft hij met Viva te doen. En Riette met een paar haastige woorden en een handdruk dankende, gaat hij snel naar huis, en stort zijn woede in een razeriden brief aan Viva uit. Maar gelukkig vertrekt de post niet voor over eenige uren, en is hij manne lijk genoeg om, zoodra hij een weinig afgekoeld is, zich terug te houden van .haar dien wreeden brief te zenden. Het selschade" is voor een aanzienlijk bedrag aan goederen voor rekening van de Koningin-Regentes ingekocht. Maandag avond ten 8.32 arriveerden te Baarn de Groot-Hertogin van Saksen- Weimar en de Groot-Hertogin van Meck- 'enburg. De Koningin-Regentes met ge volg haalde hare hooge gasten van het station, waar een zeer hartelijke ontmoe ting plaats bad. Uit de Indische bladen blijkt, dat de kostbaarste van de op Lombok ver overde kleinodiën op verlangen van den minister van koloniën naar Nederland zuilen worden gezonden. In het laatst verschenen Ermelosch Zendingsblad, ons toegezonden, wordt medegedeeld, dat na de scheuring in de gemeente ontstaan door de willekeurige handelwijze van Ds. Mooij, den 28 Juli 1896 bij akte ten overstaan van Notaris Neeb ie Harderwijk, de overgang der stichtingen van wjjlen Ds. H. W. Witte- veen en de nieuwe organisatie is tot stand gebracht. De titel der stichtig is: «Zendings stichting: Huizen van Barmhartigheid te Ermelo." De volgende heeren hebben zich bereid verklaard het bestuur over de tegen woordige stichting te aanvaarden, n. m P. van der Eist, Inspecteur bij de Maat schappij tot Expl. van staatsspoorwegen te Zwolle; Jhr. Mr. C. H. T. A Hooft Graafland te Rijswijk; H. G. Keppel Hesselink te Ermelo; A. A. Graaf van Limburg Surum, Majoor bij het le Regt. Huzaren te Amersfoort; Ds. C. B. Oort huis, predikant te Katwijk aan Zee; L. Rooseboom, gep. Kapt. der Artillerie te Nijmegen, die zich allen tot het geven van inlichtingen bereid verklaren. Directrice der stichtingen blijft Mejonk- vrouwe A. A. van Halteren. Jaap Eden heeft bij de wielerwed strijden, Zondag te 's-Gravenhage ge houden, in alle nummers waarin hij mee dong, de zege behaald. Het publiek juichte hem herhaaldelijk toe. De reuzenballon «Stad Amsterdam' van den heer Rodenhof, die Zondag te 4 15 min. te Zaandam opsteeg, is te 6 u. 10 min. na een prachtige reis in goede orde op een grasland dicht bij den toren van Nichtevecht gedaald. De grootste hoogte, die bereikt werd, was 2260 M. de temperaruur was op die hoogte zeer g. Medereiziger van den heer Rodenhof was de heer H. Henze. Niettegenstaande herhaaldelijk gewaar schuwd is voor het rooken bij het neer komen van een luchtballon, had een boer nabij de plaats der neerdaling zijn pijpje lustig in den brand. Daardoor ontstond een begin van brand. Door bliksemsnel den toevoer van gas te sluiten, was het boekweitvelden vliegen. De ymkers zijn druk met het uitbreken der honig bezig, waarna de korven naar dc Drentsche velden worden vervoerd, om daar den winterkest op te doen op de heidebloem, die ook uitstekend belooft. Te Baarn is een werkman bij het verven van een koffiehuis in de Laan straat van de ladder gevallen, met het gevolg dat hij eenige oogenblikken daarna overleed. Zij, die h-t examen van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, moeten zich daartoe vdór 25 Augustus e. k. schriftelijk bij het depar tement van binnenlandsche zaken aan melden. Ter beschikking van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch Indië kunnen worden gesteld vijftien onderwij zers, om te worden benoemd tot onder wijzer 3e kl. bij het openbaar lager on derwijs voor Europeanen en daarmede geljjkgestelden, daar te lande. De Nederlandsche Boerenbond, welke zijn zetel te Utrecht heeft is thans, in eene vergadering in het Sticht definitief tot stand gekomen. Ten dien einde was het voorloopig bestuur, bestaanfie uit de hhL. Ridder de v. d. Schueren, J. L. Pauwen, Th. Pruis, mr. A. baron van Wijnbergen, B. J. Hulshof en Theod. Peters bijeen. Het bestuur had tot het vaststellen van het reglement zich eenige heeren geassu meerd. Daartoe behoorden o.m. de hee ren J. Doornbosch van Baflo, 1 aron A. van Dedem van Dalfsen, dr. Schaepman, de beide laatsten Kamerleden, Smidt van Gorinchen van Haersendonck, lid van Gedep. Staten van Gelderland en Truijen uit Limburg. De Bond telt thans meer dan 7000 leden. Het reglement werd Maandag vastge steld, en zal ter verkrijging van Ko ninklijke sanctie aan de Regeering wor den opgezonden. De eerste drie artikels zijn van den volgenden inhoud Art. 1. De Nederlandsche Boerenbond heeft zijn zetel te Utrecht. Art. 2. De Nederlandsche Boerenbond, het Christendom als giondslag der Maat- chappij erkennend en huldigend, heeft ten doel de belangen van den boeren stand te behartigen en de uitbreiding der Staatsbemoeiing op economisch ge bied, ook dien stand ten goede te doen komen. Art. 3. Dit doel tracht de Bond te bereiken a. door aaneensluiting van alle zelf standige boerenvereenigingen; De verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes werd jl. Zondag in onze ge meente op de gebruikelijke wijze gevierd door het uitsteken van vlaggen van de torens en openbare gebouwen, het be spelen van het carillon en het houden eener parade door het garnizoen. Deze werd gecommandeerd door majoor Bren- der a Brandis, terwijl de honneurs wer den bewezen aan en de troepen geïn specteerd werden door overste Van Es sen, van het 5e regiment infanterie. Het aantal particulieren dat door het uitsteken van het dundoek van zijn be langstelling getuigde dunkt ons grooter dan vroeger wel het geval was. Zouden de bezoeken van Hare Majesteit aan onze gemeente daartoe het hunne niet hebben bijgedragen? De godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk alhier, zal aanstaanden Zondag, 9 dezer, geleid worden door Ds. H. C.. Lohr, Luthersch predikant te Rot terdam. zal beter zijn haar met open kaart te behandelen indien hij haar zegt dat zij niet langer zijn hart bezit, dal al zijne hoop voor de toekomst gevestigd is op zijn huwelijk met Osyth, zal hare fier heid haar zonder twijfel aandrijven van hem uit eigen vrijen wil op le geven. Indien zij in staat is om Osyih hier te komen zien en al de daarbij behoorende gevaren te loopen, kan zij veel meer oog doen om hem tegen te werken en te leur te stellen. Daarop begint hij zich af te vra.en, hoe zij te weien is geko men dat Miss Sartoris in het spel was. Fletcher voorzeker. De gek heeft tegen Deéirée gebabbeld. Désirée heeft zich, zonder twijfel, terstond naar hare mee steres begeven met het verhaal. Daarop herinnert hij zich ook plotseling dat Fletcher's zuster de herbergierster van «The Bell» te Helmstone is. Alsager uit een toornigen vloek. Die knaap heeft hem dus niet alleen verra den, maar moet hebben medegewerkt tot Viva's ontmoeting met Osyth. Hij schelt toornig om zijn bediende. Fletcher verschijnt. Hij is ten volle bereid op datgene, wat hij weet dat komen moet en is niet voornemens om te aarzelen. Als hjj de kamer bin nenkomt, waarschuwt hem de toorn, welke op Lord Ryvendale'» gewoonljjk welgemoed gelaat is afgebeeld, dat de dag van afrekening is gekomen. Alsager ziet hem streng aan. Fletcher wankelt niet, maar ontmoet zijn oog met een vasten, ofschoon eerbiedigen blik. «Gij hebt over mij op «The Beecher» gesproken,» zegt Lord Ryvendale met luide, driftige stem; «Loochen het niet! Gij doet het best met de waarheid te te zeggen I» Fletcher kleurt, maar liet is van ver ontwaardiging. «Ik vraag u verschooning, Mylord. Ik geloof niet dat Mylord mjj ooit op een leugen heeft fetrapt.» «Gij hebt niet alleen van Miss Sartoris gesproken, maar gij hebt er zelfs toe medegewerkt dat Lady Ryvendale haar ontmoette.» «Ja, Mylord!» antwoordde Fletcher beslist. «De duivel hale ul hoe durft gij daar staan en mij in mijn oogen uittarten «Mylord zeide dat ik de waarheid spreken moest,» zeide Fletcher, nog steeds zijn eerbiedigen toon bewarende. «O, zeer goed, spreekt Lord Ryven dale, zijn kalmte herwinnende. «Gij zult waarschijnlijk niet verrast zijn le hooren dat ik u, van af dit oogenblik van uw diensten ontsla. Uw loon komt u nog voor de volgende week toe, vijftien pond, In de vacature, ontstaan door het emeritaat van ds. Immink, zijn door het j kies-college der Ned. Hervormde gemeente op het zestal geplaatst: ds. Mansvelt, van Scherpenzeelds. Hoogenraad, van Wa- geningen; ds. W. P. van Lindonk, van Zwijndrecht; ds. Ten Kate, van Anie- rongen; ds. Van Melle, van Nijkerk en ds. De Hoest, van Leiden en op het I drietalds. G. Mansveld, ds. J. Hoogen raad en ds. W. P. van Lindonk. Voor het ambt van leeraar in de Oude talen aan het stedelijk Gymnasium hier hebben zich reeds 17 sollicitanten aangemeld. - Onze stadgenoot de heer I. H. van de Roemer is geslaagd voor het notarieel staats-examen le gedeelte. Door de vereeniging «Amersfoort- sche vrijwillige brandweer" is haar jaar feest gevierd dOor het maken var. eene rijtoer over LeusdenDoornDriebergen en Zeist, terwijl te Soeslerberg in het café van den Heer van Dijk door enkele leden eenige luimige voordrachten werden ten beste gegeven. Een gezellig souper in het cafe «de Arend" besloot dit altijd gezellig en joviaal jaarfeest. Bij de Dinsdag gehouden aanbeste ding, door den architect VV. v. Schaik in het café «De Arend,» namens den heer J. D. Lammerts van Bueren, voor het ge deeltelijk amoveeren van het café «De Arend» en daar ter plaatse bouwen van een nieuw café met bovenwoning en een tooueelconcertzaal met annexen, zijn de volgende biljetten ingekom-n, van de heeren: M. H. Eijsvogel voor f18500; G. Wassink voor f 17700J. Klarenbeek voor f 17700; J. van Keulen voor f17650 W. Van Achterbergh voor f 16600. Het werk is nog niet gegund. Hedenmorgen ten half elf kwam de provinciale afdeeling «Utrecht» van den en dat veronderstel ik,« (terwijl hij een ander bankje van tien pond neerwerpt) «zal uw eischen voor de maand voldoen.» «Dank u, Mylord,» zegt Fletcher, ter wijl hij de briefjes opneemt en twee souvereinen neerlegt. «Het loon van eene maand en het kostgeld zouden acht pond bedragen. Het spyl mij dal ik Mylord moet verlaten. Ik hoop steeds mijn plicht jegens u te hebben betracht. Onder de gegeven omstandigheden zoude ik echter niet gewenscht hebben, langer in den dienst van Mylord te verto-ven.» Hij gaat rustig weg, Alsager woedend achterlatende. Het is slechts eene kleine voldoening om de onbeschaamdheid van den knaap te verwenschenhij begrijpt volkomen het zwjjgeud verwijt, dat er in Fletchers woorden ligt opgesloten. Hij gevoelt dat de man vindt dat hij slecht gehandeld heeft, en oveituigd zijnde dat zulks het geval is, is hij er des te woedender om, dat iemand anders zich vermeet van hetzelfde oordeel te zijn. Daarbij is het eene verschrikkelijke verveling om Flet cher kwijt te taken, die tien jaren in zijn dienst geweest is en al zijn gewoon ten kent. Hij heeft hem altijd geroemd als de beste bediende ter wereld, en verklaard dat hij hem liever vijfhonderd pond per jaar zou geven dan hem te «Nederlandschen Christelijken Zangers- bond» bijeen om haar jaarfeest te vieren. Daartoe heeft zij uitverkoren het «Lock- horsterbosch» meer bekend nog onder den naam van «Slingerboscht onder de gemeenten Amersfoort en Leusden ge legen en toebehoorende aan mevrouw de douairière v. Hardenbroek van Lockhorst, die dat tot voormeld doeleinde met de meeste bereidwilligheid in gebruik afstond. Naar deze hoogst bekoorlijke plek stroomen van alle zijden belangstellenden toe, die deels uit de richting van Utrecht, deels uit die van Harderwijk, per trein van de Centraal Spoorweg Maatschappij, d'e voor deze gelegenheid eene aanzienlijke reductie op den vervoerprijs toestond, de feestviering bijwonen. Wanneer het weder blijft medewerken, dan zullen ongetwij feld zoowel de medewerkende als kunst lievende leden en belangstellenden een dag van groot genot doorleven, want wanneer de Zang een einde heeft geno men is het te voorzien dat geen der aan wezigen, zoomin stadgenoot als bewoner eener andere gemeente, deze gelegenheid zal laten voorbijgaan om te genieten van de inderdaad prachtige, schilderachtige omgeving van het feestterrein. Is het Lockhorsterbosch op zichzelf niet reeds eene eenige plaats om er te verblijven en biedt het café op de ridderhofstad «Lockhorst» eene uitmuntende gelegen heid tot laving en versterking van den inwendigen mensch aan, een uitstapje in de omgeving ervan geeft zonder twijfel eene opwekking van den geest die een hoogst weldadigen invloed uitoefent en gewis voor eene wijle alle aardscbe zor gen doet vergeten. Wij willen dan ook hopen dat allen die aan het feest deel nemen of dat bijwonen eens kennis maken met de waarlijk schoone omgeving van onze gemeente, welke kennismaking zeer zeker er toe zal leiden dat menigeen zijn tenten in den vervolge in het goede Amersfoort wenscht op te slaan. Onze beste wenschen aan zangers en belang stellenden voor het uitnemend slagen van dit schoone feest. De kapel der Utrechtsche Schutterjj begeleid den zang. Oin te voorzien in den garnizoens dienst, gedurende den tijd dat het le Regiment infanterie aan de najaarsoefe- nirig deelneemt zal er van 516 Sep tember a s. een detachement van het 5e bataljon 5e Regiment infanterie, sterk 4 Officieren en 115 onderofficieren en min deren te Leeuwarden worden gedeta cheerd. De Sergeanten J. Peters, J L. Schuurman, A. van der Slooten, G. Kep- per, H. J. Tieman en W. Mejjer Tim merman Thijssen allen van het 5e Reg. Inf. zijn door de commissie voor het toe- lating>examen tot den Hoofdcursus op geroepen om respectievelijk op den 12. en 13. Augustus a.s. te Kampen, voor gemelde commissie het mondelinge ge deelte van het examen af te leggen. Ter voorziening in de bestaande vacatures zullen tijdens de a.s. najaars oefeningen bij het 5e Regiment infante rie alhier worden gedetacheerd, de offi cieren van gezondheid D. E. J. Mac Leod bij het 3e en Dr. J. E. van Persjjn bij het 4e bataljon, alsmede de luitenants kwartiermeesters F. van Laer bij het 2e en J. J. M. E. Muyser bjj het 3e bataljon van genoemd regiment. Tot het volgen van den schietcur- sus G die van 16 Augustus a.s. tot den 31. October d.a.v. bij de Normaal Schiet school te 's Gravenhage zal worden ge houden, zijn bij het 5e Regiment Infan terie aangewezen de Sergeanten H. van der Weide en J. C. Pommer. - De Militaiie Wielrijders D. F. van Duyl, N. Bijkei k en R. A BenthemSijp- kens, zijn opgeioepen om tijdens de na- jaarsoefeningen van 3 16 September a.s. verliezen, en nu, op eens, zonder tijd om een opvolger le zoeken, is de man on herroepelijk voor hem verloren. Lord Ryvendale is geheel uit het veld geslagen; hij wenscht zich op honderd mijlen afstands van Ryvendale, maar zijn gasten komen heden; er is geen tijd om hen af te schrijven, en hij moet hier, gedurende ten minste eene week, blijven in de nabijheid van Osyth, en toch bui ten staal om haar te zien, en in de schrikkeljjke verlegenheid zonder be diende te zijn. Hij is half genegen om Fletcher te laten verzoeken nog deze week te blijven, maar zijne waardigheid verbiedt hem zulks. Hij belooft zich om zich op den man te wreken, door hem geen getuigen te geven, maar herinnert zich tot zijne teleurstelling, hoe velen zijner vrienden hem Fletcher hebben benijd en hem terstond zouden aannemen, zonder op zijn getuigschrift te wachten. En indien Fletcher verkoos de ware reden van zijn ontslag te zeggen, wie zoude er hem dan om oordeelen? De week, die volgde, was eene ware foltering voor Alsager; zijn plichten als gastheer verveelden hem onduidelijkhij had geen genoegen in de uitspanningen, en had Osyth tienmaal meer lief dan ooit. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2