NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. ROMEO EN JULIA, No. 79. Woensdag 30 September 1S96. Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. dertig cent. buitenland"" BINNENLAND. Feuilleton. Amersfoortsche Courant abonnementsprijs. Per 'i maanden f 1.Franco per posi door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten in te/enden uiterlijk Dinsdag on Vrijdag. Uitgever G. .1. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels f 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal bsrekeud Oroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Voor de lezers van de Nienwe Amersfoortscüe Conrant, is, zoolang de voorraad strekt, de NIEUWE ROMAN door UEOKOE8 OH NET, verkrijgbaar voor slecbta De opening van het kanaal der IJze ren Poort heeft met groote plechtigheid plaate gehad in tegenwoordigheid van keizer Franz Jozef en de koningen van Roemenië en Servië. De vorstelijke personen bevonden zich aan boord van het nieuwe stoomschip JFrans Jozef. Op het oogenblik, dat dit schip de met guirlandes versierde lyn, die over het kanaal gespannen was, stuk voer, begonnen eensklaps van alle zijden S -e klokken te luiden en kanongebulder kondigde de opening van het kanaal aan. De bisschop van Csanad, monseigneur Alexander Dessewffy zegende het kanaal in; de diie souvereinen stieten aan met de bekers, welke de Hongaarsche regee ring voor deze gelegenheid had laten 1 maken en keizer Franz Jozef hield in het Fransch een korte toespraak, waarin hij o.a. zei: >Op dit plechtige oogenblik, het welk ons hier vereenigt, om een groot ...'werk der algemeene welvaart te vieren, acht ik my gelukkig, den welkomstgroet te kunnen aanbieden aan desouvereinen l; «jyan twee bevriende naties, wier oevers, „Jbespoeld door de wateren van den Donau, Ifcioor hun nabijheid een symbool vormen an onze gemeenschappelijke belangen." De werkzaamheden, waarmede Oosten- ryk-Hongarije belast was door de acro- page, welke te Berlijn vergaderde, zijn afgeloopen. De laatste hinderpalen, die aan het vrye verkeer op de groote rivier in den weg stonden, zijn opgeruimd. Trotsch op de zending, welke ons ten deel is gevallen, verklaar ik den nieuwen verkeersweg voor geopend en in de over tuiging, dat door hem een krachtige be- t: vordering van de vreedzame en heilaan brengende ontwikkeling der internationale betrekkingen zal worden aangebracht, di ink ik op het geluk en hel welzijn onzer volkeren." De Roemeensche regeering had even eens alles gedaan om op haar gebied aan de plechtigheid luister by te zetten. Langs den Roemeenschen oever waren zes regimenten met vaandels en muziek opgesteld, benevens een battery en twee esca»'rons cavalerie. De troepen ontvin gen de schepen met eindeloos gejuich, tn wijl de muziek het Oostenryksch volks lied speelde. Scherp stak hiertegen af, zegt een correspondent der Kölnische Zeitung, de onverschilligheid welke door de Serviërs werd geloond. Aan den Ser- vischen oever was byna niemand te zien en de regeering had niets gedaan ter ver hooging der plechtigheid, waaraan toch ook de koning van Servië deelnam. De berichtgever van het Berliner Tage- blalt is het hierin met zijn collega van de Kölnische Zeitung niet eens. Hy toch verklaart •Aan den Servischen kant vielen op eenige punten militairen waar te nemen ook werden salvo's gelost". Maar de daar getroflen maatregelen konden toch in de verste verte niet vergeleken worden by die, welke door de Roemeniërs geno men waren De Roemeensche greüs was bij Ver- ciorova tot aan de toppen der bergen met vaandels versierd, wat een heerlijk schouwspel opleverde. Plotseling kwam er beweging in de lange rij vaandels op de hoogten. Hun dragers voerden een soort manoeuvre uit, hetwelk een boeiend en orgineel gezicht opleverde en in het eerste oogenblik zoo verrassend werkte, dat eigenlijk niemand op de schepen er aan dacht, dat die vaandels door men- schen gedragen werden.1' Niet te verwonderen is het, dat waar de Roemeniërs zoozeer hun best hebben gedaan om luister aan deze plechtigheid hy te zetten, de Weener hoofdbladen niet karig zijn in de betuigingen hunner symphatie tegenover het Roemeensche volk. De keizer zal overtuigd kunnen zijn, dat de ontvangst, welke hem in de hoofd stad van Roemenië zal worden bereid waarheen hij eergisteren, na de opening van het kanaal is vertrokken niet achter zal staan bij die, welke hem thans reeds op Roemeense!) grondgebied is ten deel gevallen. De Egyptische Khedive heeft eenige dagen incognito in Parijs vertoefd. Eerst ep den allerlaatsten dag is hij herkend, zeggen de Fransche bladen. Dat is op zich zelf reeds een beetje vreemd, maar vreemder nog is het bericht, dat Lon- densche bladen brengen. Volgens dat be richt zou de uitvlucht van den jongen Egyptischen onderkoning een hoog poli tiek doel hebben, nl. niet meer of min der dan een onaf hankelyksheid-verklaring van Egypte, waarvoor hij dun reeds het ontwerp zou hebben meegenomen naar Europa Het ontwerp zou, onder de lei ding van den Khedive, door \yf ambte naren, inboorlingen, zyn opgesteld. Het zou niet alleen teken den Sultan, maar in de allereerste plaats tegen de Engel- sche overheersching gekant zijn. Intusschen weten de Engelsche bladen ook al mee te deelen, dat de agitatie niet die beteekenis heeft, welke men oppervlakkig zou vreesen. De mannen, die er aar. deelnemen, zouden maar een handvol lieden zijn, bij de betore klassen der Egyptenaren weinig in aanzien, maar die zich verheugen in de gunst van den Khedive. Ofschoon de Khedive beweerde, dat hij bedaard in Zwitserland zou bly- ven, zou hy toch in Parys een onderhoud hebben gehad met den minister van buitenlandsche zaken daur, Hanotaux. De Minister van Binnenl. Zaken heeft het volgende schrijven a n de Ge deputeerde Staten der onderscheidene provinciën gezonden: Het is mij gebleken dat de opgaven, welke mij omtrent de instellingen ter werkverschaffing voor het verslag aan gaande het armbestuur worden verstrekt, niet volledig of alleszins juist zijn. »Ik heb daarom de eer uw college te verzoeken to willen bevorderen, dat de gegevens, welke ik voor het verslag ten behoeve van het armbestuur over 1895 van u verwacht, met zoig worden ver zameld. Het zal my aangenaam zijn, in het vervolg nauwkeurig te worden ingelicht omtrent den aard der verschillende werk zaamheden, inzonderheid of er land- of tuinarbeid wordt verricht, alsmede om trent werktyd, loon, wyze van betaling, al of niet verschaffen van nachtverblijf, financieele uitkomsten, samenwerking met andere instellingen van weldadigheid, om trent de geldende bepalingen ten aanzien van het verlaten der inrichtingen enden terugkeer, na elders werk te hebben ge vonden, en omtrent de wyze van beheer, het houden van registers enz. Voorts verneem ik gaarne alle bijzon derheden, waaruit kan blijken of de in stellingen al dan niet aan haar doel heb ben beantwoord.c By de Tweede Kamer is door de regeering ingediend een wetsontwerp lot wijziging der arbeidswet, met het doel om het ten aanzien van den vrouwen arbeid geldend absoluut verbod tot het verrichten van Zondagsarbeid in fabrie ken en werkplaatsen, niet van toepassing te verklaren, op den, by algemeenen be stuursmaatregel, met name te noemen arbeid van vrouwen boven den leeftijd van zestien jaren, in boter- en kaas fa brieken, voor zooverre daarby de voor waarden worden in acht genomen, voor alle of voor bepaalde gemeenten bij dien algemeenen maatregel te stellen. Het wetsontwerp voldoet derhalve aan den aandrang op eene wijziging in dien zin, dat in zuivelfabrieken de Zondags- arbeid van vrouwen zoude geoorloofd zijn. Vooral nu de Hooge Raad beslist heeft, dat het onverschillig is, of de vrouw den arbeid vrijwillig verrichtte of niet, wordt, meent de Minister van Water staat, het bedrijf der zuivelfabrieken in hooge mate bemoeilijkt. Volgens het wetsontwerp zal de vrouw van liet hoofd of den bestuurder des Zondags enkele werkzaamheden mogen verrichten en omval de bepaling alle zuivelfabrieken, dus ook die, waar geen echtpaar auri het hoofd der fabriek staat. De minister acht het intusschen niet noodig, dat vrouwen, Zondags gedutende langen tijd arbeid verrichten, zoodat, wanneer vergund wordt gedurende eenige uren noodzakelijke werkzaamheden te vei richten, het bedrijf geholpen zal zyn. Gedeputeerde Staten von Utrecht hebben aan de gemeentebesturen verzocht vdór 4 October te willen mededeelen: le. of de gemeentebesturen de bepa lingen van het nieuwe reglement op het ryden met hondenwagens, waarbij werd voorgeschreven, dat honden gemuilkorfd moeten zijn en het plaatsnemen op het voertuig absoluut verboden werd voor de veiligheid van het verkeer op de we gen wenschelijk achten; 2e. of het niet mogen plaatsnemen op hondenwagens door hen, die voor hunne nering honden als trekkracht moeten gebruiken, de uiloefening van hun beroep op den duur onmogelyk zal maken volgens het oordeel der gemeentebesturen en 3e. of indien de bestendiging van het gebod van muilkorven wenschelyk wordt geacht, het beoogde doel bereikt kan worden zonder dat een bepaald mo del korf wordt voorgeschreven. De gewone driemaandelijksche ver gadering van de Utrechtsche Provinciale Vereeniging van Burgemeesters en Ge meente-Secretarissen zal gehouden wor den te Utrecht op Donderdag 8 Octo ber e.k. Als te behandelen punt staat op de agenda: Algemeene beschouwingen be treffende de wet van 7 September 1896 lot regeling van het kiesrecht, enz. Dezer dagen ontvingen de postboden op 't platteland een nieuw zomertenue, bestaande uil blauw linnen kiel (colbert model), grijs linnen broek en dito petl Naar de T. Ct. meldt, zal te Til burg de zetel van een n euwe industrie gevestigd worden. De firma Gebroeders Deen zal daur namelijk eene fabriek op richten van Zuid Afrikaansche asbest-goe- deren. Tot voor eenige jaren kende men slechts de witte asbest, die in Italië, Canada en Rusland gevonden wordt; in den laatsten tijd heeft men echter/ in Zuid-Afrika uitgebreide velden met asbest ontdekt. Die asbess verschilt van de tot nu toe in den handel bekende soorten daardoor, dal zij is blauw van kleur, in verhouding één derde lichter in gewicht, en daardoor goedkoops, en aangezien de vezel langer en sterker is, zijn de daaivan gefabriceerde goederen ook duur zamer. Zij bieden grooter weerstands- 85) Somwijlen, wanneer zij hem in een of twee dagen niet gezien had, verzachtte haar hartje zichvoorhem maarophetoogen- blik, dal hy weder verscheen, nam hare fierheid weder de overhand, en behan delde zij hem erger dan ooit. Niets zoude haar overgehaald hebben om hem Mrs. Fairstar te noemen, dat zoude zeer on bescheiden, zeer onvrouwelijk zijn, dacht zy; maar indien hij niet elk gevoel van schaamte had verloren, moest hij begrij pen, waarom zij hem zoo koel beje gende. Otto, van zijn kant, kon zich niet van haar verwijderd hooiden, in spijt van haar voortdurende onvriendelijkheden en Mrs. Fairstar's groeienden overmacht op hem; hij voegde zicjh steeds op den rij weg by de twee róeisjes, of begaf zich op weg om ze te/ ontmoeten. Hy gaf aan de Courtland-cjlub een groot ontbijt in zijn kamer, en een middagmaal te Richmond, maar hij bemoeide zich altyd met Alice, en kon ter nauwernood een woord uit Riette krygen. Hy begon wanhopig te worden en was besloten de reden van haar gedrag te vrageD. Was het mogelijk dat zy zich inbeeldde, dat hij iets te maken had gehad met Char lies schandelyk gedrag jegens haar? Zoo noemde hy dat nu. De twee meisjes werden vriendelijker, maar minder vertrouwelijk onder elkan der. Otto's naam weid byna nooit tus- schen hen genoemd. Alice was heime- lyk bevreesd dat Riette van hem hield, en zij had bij zichzelve besloten dat, z^o zij ooit trouwde, en Sir Otto haar vroeg, zy zekerlijk Lady Desmond wilde wor deD. Maar het Dresdener beeld nam geen haarbreedte in omvang af door de uitwerking dier teedere liefde, of vermin derde eenigszins in eetlust. Riette, inte gendeel, werd mager, zooals Lord Ryven- dale niet naliet op te merken, toen hij te Londen kwam. Hy was voortdurend afwezig van hel landgoedeen gevoel van betamelijkheid verbood hem om Osyth meer dan voor een paar dagen achtereen te verlaten in haar ongunstigen gezondheidstoestand, maar hij vond zyn huis doodelijk vervelend. Sedert het on geluk, had zij in eene zenuwachtige ramp zalige stemming verkeerd, schrikte bij het minste gevaar, en leed bij oogen- blikken hevig. Zij kwam ternauwer nood van de sofa af. Maar zij was ge duldig als een engel, ontving Alsager altyd met een glimlach, en poogde het uiterste om vroolijk te wezen en hare zenuwachtige vrees in zijn byzijn te ver bergen. Zij dreef er hem toe aan, haar te verlaten, naar Londen te gaan en zich te vermaken; wanneer hij haar verliet glimlachte zy, zy glimlachte als hij terug keerde. Hoe kon hij weteo dat haar hart gebroken was als hij wegging, en ten prooi aan waanzinnige angsten was dat zij hem nooit terug zoude zien 1 Hy zeide met heimelyke ergernis by zich zeiven, dat zy eene koelhartige vrouw was, dal heiligen in de theorie allerliefst, maar veel te goed in het dagelyksche leven waren; hy miste Viva's hartsloch- lelijke liefde, die hem geen dag van haar afwezig kon verdragen, en vergeleek de twee vrouwen tot Osyth's nadeel. Hij oordeelde naar den schyn, en wist niet dat de welsprekendste liefde niet altijd de diepste is. Thans zag hij naar een ander uitzicht uit. Het huwelyk zelf was eene verblin ding en een valstrik hy had dat kunnen weten door de ondervinding zyner vrien den, maar wie leert ooit die levenslessen door de bevindingen van anderen I Ieder mensch denkt eenmaal in zyn leven dat zijn lol verschillen zal van andere men- schen. Het zonderlingste gedeelte der be goocheling is, hoe mannen en vrouwen voor hei huwelyk zich verheelden, de zelfde smaken, meerlingen, sympathieën te bezitten, maar niet zoodra is de band vastgesnoerd of zij zien zich zooals zij waarlyk zijn, terecht tegenover elkander gesteld in bijna elke gedachte en wensch. Zyn de mannen dwazen en de vrouwen valsch, of omgekeerd? of is hel eene wederzydsche begoocheling, waaraan bei den onschuldig zyn? In elk geval dacht Alsager, was er een troost, dien men uit het huwelyk kon putten, en dat was de hoop van kinderen te krijgen en weder in hen le herleven. Wanneer gij moede en ont- looverd zijt, wanneer gij van den boom der kennis van het kwade en goede ge geten hebt en er den boetprys voor hebt betaald, als gij niets meer voor uzeiven hoopt of verlangt, als gij eerzucht opge geven hebt, en ophieldl le gelooven in de macht der vrouw om de aarde tol een Hemel te maken, dan is het goed om kinderen te hebben, hen vroolijk en blijde en vol hoop te zien, zooals gij eertijds waart, en hen zoo mogelijk bij te slaan, om iets beters van het leven te maken dan gij deedt I Alsager besloot dat zulks de eenige vreugde en belofte was, welke hem over bleef, en die hoop had hij het vurigst gekoesterd op het oogenblik van liet vree- selijk ongeluk. Hij was verzekerd dat alles nog goed kon gaan, doch hij ver wachtte thans nrets meer dan teleurstel ling. En teleui stelling op dat punt zoude hem uiterst pijnlijk wezen. Hij werd voortdurend achtervolgd door de gedachte aan het schoone kind dal hem nimmer vader koude noemendat hy waarschijn lijk nimmer terug konde zien, noch her kennen zoo hy hel al zag; want hij ver onderstelde dal Viva waarschijnlijk in den vreemde gegaan was met het voornemen om daar te blyven. Gedurig droomde hij van haar, en in zijn droornen was tij altijd schoon, en bekoorlijk, en beval lig, als toen hij haar het eerst gekend had en zij zich zoo krachtig meester had gemaakt van zijn hart. Zelf/.uchlig, ter- wille van zichzelven, had hy haar ver laten; had hij liet droombeeld eener ge lukkige toekomst vervolgd, had hij er zich niet orn bekommerd wal zij lijden zoude. En nu werd hy gestraft door eigen hand. Hij hield nog van O-yih; hy had oneindig veel eerbied voor haar, maar hy was gedwongen zich te beken nen dt hij zich hitter teleurgesteld zag in zijn huwelijk. Hij had rust gezocht en enkel eento-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1