NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 90. Zaterdag 7 November 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F ©uilleton. Amersfoortsche Courant abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.— Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 8 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Adyertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Figaro van Woensdagmorgen schrijft »De Koningin-Regentes en Hare dochter, de jonge Koningin Wilhelmina, zullen heden avond te Aix-les-Bains aankomen, waar Zij drie weken denken te blijven. Op uitdrukkelijk verlangen der Konin ginnen zal Haar incognito ten strengste worden bewaard en zal Haar geen open lijke ontvangst geschieden. Desondanks hebben evenwel de inwoners der plaats den weg van het station naar het land huis te Corbières, waar de Vorstinnen zullen vertoeven, met vlaggen en bloemen versierd-» De gemeenteraad van Soest heeft besloten, op 'l verzoek van vele personen betreffende verlenging van erfpacht der gemeentegronden gunstig te beschikken en een verlenging voor 30 jaar toe te slaan. Op het verzoek van den Gemeenteont vanger, den heer Boolz, om alsnog eervol ontslag als zoodanig te willen verleenen, werd afwijzend beschikt. Besloten werd voor de vacature van hoofd der gemeenteschool een oproeping te doen en 't salaris op f 1000 Le bepalen. Aangezien omtrent het gebruik maken van den ban bij de korpsen infan terie geen juiste begrippen bestaan, heeft de inspecteur van dat wapen bepaald, dat de ban geopend moet worden bij het begin van eene plechtigheid, waarbij de een of andere mededeeling of handeling in naam van H. M. de Koningin wordt gedaan, en wanneer die mededeeling geschied is of de handeling, die in naam van of op last van de Koningin moet plaats hebben, afgeloopen is, dan wordt de ban gesloten. Daar verder niet omschreven kan wor den wanneer van den ban gebruik moet worden gemaakt en van het oogenblik waarop dit moet geschieden, wordt de aandacht gevestigd op de eeuwenoude, historische beteekenis van het woord »bant, welke was en nog is het aan de onder de wapenen staande troe pen bij trommelslag of trompetgeschal met luider stemme kond doen van een bevel of publicatie uitgaande van het souverein gezag, of van een handeling door of in naam van dat gezag geschie dende. Het signaal bij het begin van zulk een plechtigheid beduidt als het ware, dat hel gezag gaat spreken; het signaal bij het einde dat dat gezag gesproken heeft. Gedurende die handeling moeten de wa penen gedragen worden in de houding, welke als eerbewijs voor vorstelijke per sonen ie voorgeschreven. Door de «Zutphensche Landbouw- vereeniging" is een adres gericht aan den minister van buitenlandsche zaken, waarin zij er op wijzen dat door het afmaken van het vee wegens het heerschen van mond- en klauwzeer de landbouwers, die zich op zuivelbereiding toeleggen eene groote schade lijden, welke zou kunnen voorkomen worden wanneer het vee niet werd afgemaakt, maar het aangetaste dadelijk afgezonderd werd op eene door den minister aan te wijzen plaats. Adres santen noemen als zoodanig de gemeente- veestalling, die door de sluiting der vee markt nu toch niet gebiuikt wordt. Bij de behandeling der begrooting van binnenl. zaken en de tweede Kamer werd in verschillende afdeelingen de wenschelijkheid bepleit, Rijksinspecteurs van het armwezen aan te stellen. Andere leden zagen ongaarne inmenging van een Staat in deze. Verscheidene leden betoogden de wenschelijkheid, dat ter verschaffing van werk woeste gronden door boschbouw in cultuur werden ge bracht met steun uit 's Rijks kas. Gevraagd werd naar den stand van het onderzoek met betrekking tot de herziening van .de Bevolkingsiegisters. Over de-Schutterij werd in de meeste afdeelingen gesproken. Men was het er over eens, dat de toestand nagenoeg on houdbaar was geworden, waarbij gewezen werd op de feiten die in hel laatste jaar nog veelvuldiger zijn vooigekomen dan vroeger. Vrij algemeen achtte men het urgent aan dezen toestand een einde te maken en aangedrongen werd op nieuwe voorschriften regelende de kleeding, orde en tucht. Zoo wilde men o.a. dat ook het schoei sel bij onvermogen door het gemeeote- bestuur werd verstrekt. Ook werd de aandacht gevestigd op de keuze der offi cieren, die van veel invloed is op de ge hoorzaamheid der manschappen. Door het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank is, ingevolge het besluit der alge- meene vergadering, een adres gezonden aan de beide Kamers der Stalen Gene raal en aan de ministers van binnenland- sche zaken en van justitie, waarin op verschillende in het adres ontwikkelde gronden het verzoek wordt gedaan, te willen medewerken tot liet brengen van eene verandering in de Drankwet, die naar het oordeel der Vereeniging beslist door het algemeen belang wordt gevor derd en volkomen past in het stelsel der wet, n.l. het opnemen van een verbods bepaling om sterken drank te verkoopen in stations en wachtkamers van spoor- en tramwegmaatschappijen en de open bare vervoermiddelen te water Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat gistereoavond een Scheve- ningsche botter te Utrecht is gearriveerd met haring. Dit geschiedde tot dusverre nog niet. De bekende kunstcriticus A. C. Loffelt, schreef dezer dagen in het Nieuws een artikel tegen de aanmatiging op den publieken weg door de wielrijders. Eenige arlisten. vereerders van den heer Loffelt, hebben hem nu een rijwiel ten geschenke gezonden, het oudste mo del dat er bestaat, in de hoop dat de heer Loffelt fietsen zal gaan ieeren. Op Soestdijk zullen den llen, 12en en 13en November jachtpartijen worden aangeboden door de Koningin-Regentes. Daaraan zullen deelnemen veertien lieeren der Hofhouding, die op het paleis te Soestdijk logeereu. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch De dagen, waarin 's-Hertogenbosch zich als een eiland vertoont, zijn weer aangebroken, en dank zij de capaciteit van waterkeeringen en stoomgemaal, kun nen we het element dwingen zich tot den omtrek der stad te bepalen, die het dan ook geheel en al aan zijn wil onderwerpt. Als men in dezen tijd van het jaar de stad omloopt, ziel men daar rondom allerwege eene zee van water, waarvan 's Hertogenbosch het middelpunt is en die door een zestal, naar dat middelpunt toegang verleenende wegen, even zoovele dijken, is doorsneden, waarvan twee ech ter zoo weinig den naam van dijk ver dienen, dat ze b.v. nu alreeds hebben opgehouden «weg» te zijn, al is het water ook nog niet tot den gewonen winterstand gestegen het zijn die, welke leiden naar Pettelaar en Engelen, het eene ten Z. O., het andere ten N. W. van Den Bosch gelegen, zoodat ons de vrienden uit Pettelaar over Vucht en die uit Engelen over Hedel moeten bereiken. Jammer voor rnenigen hoer, dat de beetwortelen nog niet alle geoogst zijn; de sterke aanwas van het water in de laatste dagen maakt dien oogst niet ge-, makkelijker. Voor eenigen tijd werd het zoontje van Moofs, kleermaker te Herwen, in het gasthuis te Emmerik het rechter been afgezet. De behoeftige vader kon moeielijk zonder de hulp van anderen den ongelukkigen jongen een hem pas send ambacht laten Ieeren, eD deze zou derhalve misschien verplicht zijn, zijn geheele leven het genadebrood te eten. Een edele menschenvriend echter nam zich daarom voor, een request aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes te pre senteeren, WBarin om eene kleine onder steuning voor dien ongelukkige verzocht werd. En hierop werd, naar men verneemt, door H. M. goedgunstig beschikt. Eerlang zal de jongen ook een kunstbeen krijgen terwijl er daarenboven gelden gedepo neerd zijn, die hem in staat zullen stel len, zich mettertijd bij een flinken baas in 't snijdersvak te bekwamen. Hoevelakeu. Tot lid van den Raad dezer gemeente is gekozen Aalbert Door nekamp in herstemming met H. Ver schuur. De maandelyksche Zendingsbidstond zal Dinsdag 10 November e.k. des avonds te 8 uren gehouden worden in het Lokaal de Zaaier. Door het bestuur der Anna Pau- lowna-Bewaarschool is in de plaats van mejuffrouw H. M. Schermer, aan wie op haar verzoek met ingang van 15 Febr. e. k. op de meest eervolle wijze ontslag is verleend, tot onderwijzeres benoemd mej. P. A. Boer, thans onderwijzeres aan de Fröbelschool te Rotterdam. Den 23 dezer zal in het gymnastiek lokaal van den heer Dumouiin, aan het Havik alhier een voortumersles gehouden worden, uitgeschreven door het midden gewest van het Nederlandsch Gymnastiek- verbond, onder leiding van den heer G. A. van Dijk, gymnastiek-onderwyzer te Baarn. Door de officieren der dienstdoende schutterij zullen geregeld de9 Zondags ochtends tusschen half elf en half twaalf uur in de schietbaan van den majoor commandant dier schutterij, gelegen aan de Gasthuislaao, met de revolver schiet oefeningen worden gehouden, aanvan gende Zondag 8 November e. k. Voor de opengevallen betrekking van hoofd der school te Hamersveld (vacature J. Huibers) hebben zich 22 sollicitanten aangemeld. Tydens de loting deze week ge houden werd het Militairen Tehuis (Beek straat) alhier, bezocht door ruim 130 personen, aan welke gratis koffie en brood werd uitgereikt. De firma Berns Co. zeeppoeder- fabrikant alhier is op de internationale tentoonstelling te Dusseldorf voor hare inzending met goud bekroond, dat ts de hoogste onderscheiding welke werd uit gereikt. Aangaande hetZigeuner-orkesl.dat aanstaanden Dinsdagavond in Amicitia optreedt zegt de Dortmunder Ztg. Aan velen moest de toegang geweigerd wor 'en omdat de groote concertzaal over vol was en menigeen zelfs genoegen moest nemen met een staanplaats. Het orkest gaf voortrefiijke muziek; de eigen aardige melodieën werden met groot enthousiasme en toch zeer correct ten ge- hoore gebracht. Ook de soli waren uit muntend, evenals de verschillende num mers van het koor, waarin zeer mooie 96) Fletcher kon haar niet aanzien, ter wijl hy haar een leugen vertelde, hy schynt dus aangetrokken door een klein beestje, dat langs het houtwerk opklimt, terwyl hy met voorbedachte rapheid van tong ten antwoord geeft: >0 ja, Mevrouw, een oud vriend van mij, Mr. Brouw. Het was zeer zeker eenigszins vrij, maar hij i6 zeer gehecht aan kinderen, en verloor niet lang ge leden een fraai jongetje, omstreeks van Master Bertie's leeftijd.» En daar zijne meesteres niet terstond weder het woord opvat, maakt Fletcher, die zich reeds geluk wenscht over de wyze, waarop hjj zjjne onaangename taak heeft volbracht, zich gereed om te vertrekken. »Fletcherlt spreekt Viva op gesmoor- den toon. Ditmaal moet hij wel naar haar zien. Er ligt een zwakke blos op haar wangen, haar lippen beven zij ves tigt haar schoone oogen op hem, als wilde zij tot op den bodem zijner ziel leven. Daarom zegt zij »Waarom bood hij u geld aan? Waarom noemdet gij hem Mylord Eene pinksterbloem zoude bleek ge schenen hebben, vergeleken by Fletchers uiterlyk op dit oogenblik. Hij is geheel verslagen, daar hij zich niet voorbereid had op zulk eene moeielijkheid als deze. >Was het Lord Ryvendale?» Fletcher slaakt een diepe zucht. »Welnu, Mevrouw, hij was het,» zegt hij: zwaartoe dient het te tiachten u te misleiden, het was mylord. Ik dacht het mijn plicht, u zulks niet te vertellen, maar een leugen blijft mij altyd in de keel steken. Ik hoop dat gij mij niet zult veroordeeleD voor ditmaal.» »Ik weet dat gy de beste bedoeling hadt,» geeft Viva zacht ten antwoord: zrnaar thans zal ik blijde zijn, indien gij mij geheel [wilt vertellen, wat er plaats had.» Fletcher herhaalt in korte woorden het voorval. »Ik dank u,» spreekt ze als hij ge ëindigd heeft. DaD, voor de derde keer maakt Flet cher zich tot den aftocht gereed, en dit maal weerhoudt Viva hem niet. Zij leunt met de armen op de tafel en verbergt haar gelaat in de handen. Heel de oude foltering harer schande overmeestert haar weder. Gedurende deze laatste jaren, en beschermd door de liefde en teeder- heid van haar oom, door den eerbied en de toewijding harer twee getrouwe be dienden, is de herinnering aan datgene, wat zij geweest is, van lieverlede uit hare gedachte weggestorven. Zy heeft hel zich herinnerd in haar gebeden, in hare verootmoediging voor God, maar in haar dagelijksch leven is er niets ge weest om haai te binnen te roepen, dat zij tot diegenen behoord heeft, aan wie de wereld geene maatschappelijke plaats of achting geeft. Doch heden herinnert zy zich dat zij Lord Ryvendale's minna res geweest is, en dat slechts de zielen adel dier drie getrouwe vrienden haar toeslaat te vergeten, wal zij waarlijk is, en een eenzaam leven te leiden. Zij is getroffen door Fletchers kieschheid om te pogen een voorval voor haar verborgen le houden hetwelk haar het schrikkelijk verleden moest voor de oogen roepen. En daarop denkt zy aan Alsager. Zij veroordeelt hem niet om hetgeen dezeD morgen gebeurdehet schynt haar natuur lijker toe dat hij handelde als hij deed, dan dat hij zijn hoofd hadde afgewend, terwijl hij wist dat Bertie zijn kind was. Ja, zy oordeelde er hem te beter om, dat hij toegegeven had aan de ingeving van het vaderhart. Zij beschouwt hem niet met de hartstochtelijke afwisselingen tusschen liefde en haat, welke hij een maal haar gepijnigd harte inboezemde; het is een deel van haar godsdienst, van hare boetedceuing geweest om hem te vergeten, of althans niet bij zijne her innering te blijven stilstaan. Neen I zij is niet vertoornd tegen hem zij denkt niet bitter aan de zelfzucht van zijn daad, maar ter wille van Bertie mag hij het kind niet weder zien of spreken. In laterjaren mogen de menschen gissen wat zij willen, maar zoo lang zijzelve leeft, moet de waarheid verborgen bly- ven, het koste wat het wil, opdat het kind haar niet zoude gaan minachten. Eenmaal, wanneer zij dood is, misschien, zal hij de waarheid vernemen, en zacht over haar oordeelen, en haar vergeven, zooals men dat den dooden doet, ook ai hebben zij jegens ons misdaan; maarzij heeft God gesmeekt, haar elke bestraf fing, hoe bitter deze ook zijn mocht, te zenden, liever dan haar verachting en toorn in de oogen van haar kind te laten lezen. Wat zal zy doenl De zomernamiddag sterft weg, en nog zit zij onbeslist, dan nadenkende, dan weder uit al hare macht God biddende om haar te toonen, wat haar te doen staat. Ten laatste neemt zy een besluit. Indien Alsager er op aandringt het kind op nieuw te zien, dan zal zij hem smee- ken, haar in vrede te laten, haar Diet, te verdrijven uit deze wijkplaats, welke zij door de goedheid haar ooms gevon- deu heeft. Maar wanneer heeft hy ooit zjjn wil voor den hare opgeofferd? Wan neer gaf hij eenige bevrediging zijner wenschen aan hare bede prijs? Welnu dan, indien hij niet wilde opgeven om het kind te zien. dan bleef er slechts één uitweg over. Zij zoude vluchten met haar zoon, ergens heen, zoo ver buiten zijn bereik, dat hij er niet langer over zoude denken hen te volgen. Daarop dacht zij aan Imar oom. Moest zijn huishouding opgebroken worden, zijn gezellig leven worden vernietigd, na al wat hij voor haar opgeofferd had? vlk moet afwachten en zien wat er gebeurt," zegt zij ten laatste«God geve mij geduld." En daarna trekt zij haar mantel rond zich heen, en gaat naai huis terug. Zij kucht twee of drie maal onder het gaan, en de oppeituinbaas, die met de huis houdster spreekt, merkt het op, en schudt het hoofd. Ik houd niet van die kuch van Me vrouw. Het is juist eene als mijne arme

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1