GEMENGD NIEUWS. Ingezonden. millioen inwoners minder dan Duitsch- land, maar daarentegen 6 a 7 mil lioen meer dan Engeland en Frankrijk. Wat oppervlakte van grondgebied betreft, neemt Japan den elfden rang in en volgt daarin op Spanje, met een oppervak van 416,000 vierkante kilometers, wat ongeveer zoo groot is als Zweden. Bunschoten. In eene alhier gehou den vergadering, waarin de heer De Waal Malefijt van Westbroek eene bespreking hield over de kieswet, werd besloten tot oprichting van eene anti revolutionaire kiesvereenigingeen 100-tal personen sloten zich als lid bij de vereeniging aan. Tot voorloopig bestuur werd bij acclamatie aangewezen de heeren Dr. Van Goor, Ds. Bakker, Van Duijn, Burgemeester, R. Nagel Mz. en St. van der Boo Moge de arbeid, welke onze kies vereeniging wacht, heerlijke vruchten dragen, lot eere van Hem, die gezegd heeft: Gerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schand vlek der natiën. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Naar wordt verzekert zullen de bataljons alhier in garnizoen, in Sep tember aan de fortmanoeuvres deel nemen. In de morgen (Donderdag) avond te houden derde Séance van de Alliance franfaise zal optreden M. George Chepfer, diseur et chanteur de salon uit Nancy. De navolgende nummers zullen worden voorgedragen 1Oceana nox Victor Hugo. i. Première solitude Sully Prudhorame. 3. La jeune fille Gresset Dancourt. i. Le bégueP. Trimouillat. 5. Vieilles chansons de France: La mere et la fille, Le re tour du raarin, Le joli tambour. 6. Le consentementC. Mendès. 7. Les prunes A. Daudet. 8. Les enfants et les mères J. Jouy. 9. G'est le vent! G. Boyer. 10. L'hypnotiseur E. Guillon. 11. L'anniversaire de ma fille G. Chepfer. Naar wij vernemen heeft het tijdelijk bestuur der liberale Kiesver eeniging «Amersfoort" als zoodanig ontslag genomen. Daar op de laatst gehouden vergadering geen der leden tot bestuurslid wenschte gekozen te worden, kan de vereeniging alzoo geacht worden niet meer te bestaan. Door de plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" zal Maandag'25 Januari a.s. eene uitvoering gegeven worden in «Arnicitia". Op het programma komt o m. voor Cherubini's Requiem. De Amersfoortsche Football club «Quick" speelde Zondag te Utrecht tegen hare zustervereeniging «Hercules" aldaar en moest het met 2 tegen 1 goal alleggen. Bij het le regiment veld-artillerie hier worden van 1 Mei tot 30 Septem ber gedetacheerd de le luitenants W. Kramers en A. W. E. Weijerman, van de infanterie O. 1., leerlingen van de Hoogere Krijgsschool te 's-Gra- venhage. De le luit A. M. Kollewijn, van het korps torpedisten te Brielle, wordt overgeplaatst bij het le reg. vesting artillerie. op het prachtige park, dat ik voor een groot gedeelte overzien kon, daar de nacht zoo helder was, en de sneeuw op den grond schitterde. De maan stond aan den hemel en schoot haar wit licht naar beneden. Rechts lag, zacht rijzend, het bosch van Maubant, links het dorp, widr nog enkele lichten brandden, rechtuit een' sneeuwvlakte in het Park, waardoor een bevroren beek kronkelde. Deze verdween gaan deweg in het verschiet. Ja, schoon was dit Frankrijk, ook in zulk een winter, als het anders maar zelden kende. Ik ging in mijn reuzenbed liggen en sliep terstond in. Midden in den nacht werd ik wakker. Ik verbeeldde mij, dat ik een' deur hoorde openen. Aan omzichtigheid gewoon, sprong ik uit bed, en sloop, zonder licht te ontsteken, in den gang. Ik meende onder aan de trap stem- nen te vernemen. Ik luisterde een genblik, en ja, er sprak iemand met bediende, wiens stem ik duidelijk ude. De andere stem zeide: faut que je parle d \r le comte. Ca va inent 1 u i faire plaisir." Aan den heer Hopman is op zijn verzoek ontslag verleend als commandeur bij de stedelijke brand weer, terwijl de heerer. L. F. van Zwol Jr. en A. E. Blok tot comman deurs zijn benoemd. Een als heer gekleed persoon bij velen kwam hij in donker grijze manteljas en slappen hoed maakt er zijn fort van, bij de meer- gegoeden aan te schellen, dan aan ide meid te vragen „ontvangt de amilie vandaag zich kalm een stoel in de salon te laten geven en zich te doen aandienen onder den eenen of anderen goedklinkenden naam. Als eindelijk de vrouw of de heer des huizes tot den voornamen he- zoeker gaat, ontpopt deze zich als een brutaal bedelaar die, onder het toonen van een verminkte hand, (hij zegt die bij een dynamiet-ontplofling te hebben opgeloopen) postpapier te koop aanbiedt, ot liever opdringt. Men zij dus op zijn hoede en late dit individu liefst aan de deur wachten. De ambtenaar bij 's Rijks be lastingen A. L. v. Leer alhier is naar Sloterdijk verplaatst. Door den heer Overbosch rijks veearts alhier is geconstateerd, dat een der koeien van mej. de Wed. H. van der Veer aan miltvuur is gestorven 353e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 19 Jan. (950 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 1085. Prijzen van f 70. 2309 2503 2731 11561 11614 12779 en 15084. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1045 1063 1077 2648 2649 2671 2681 2704 2738 10794 10812 10832 10850 10863 10868 11620150701508815101 15104 en 15109. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar f 3.50 per Een sterk geslacht. De gemeonte Zaandam telt onder haar inwoners sinds eenige dagen een bet-overgrootmoeder. Anna Ver veen werd den 14den October 1805 geboren; den 13den Jan. 1830 werd zij moeder, 13 Februari 1855 groot moeder, 2 Januari 1877 overgroot moeder en t l Jan. 1897 bet-overgroot moeder. Als bijzonderheid kan daarbij nog vermeld worden, dat de jongst geborene thans in het bezit is van twee grootvaders, twee grootmoeders, twee overgrootvaders, een overgroot moeder en een bet-overgrootmoeder (genoemde Anna Verveen), die allen te Zaandam wonen. Een noodlottige vergissing. Volgens den Lokal-Anzeiger moet er een vreeselijke vergissing gebeurd zijn te Tsarko Selo, het winterverblijf van den Russischen Tsaar. Terwijl de Tsaar een wandeling deed door het park, wenkte hij een tuinier tot zich, die op ongeveer 50 schreden Nu luisterde ik aandachtig. Nieuws gierig bleef ik bij de trap staan, en boog mij over de leuning. Maar in weerwil van de grootste inspanning kon ik niet verstaan, wat de oude bediende antwoordde, daar hij opzet telijk met gedempte stem scheen te spreken. Maar de ander sprak duidelijk. Hij riep met ietwat luide en heesche stem «V'la que les notres s'ront demain i. Maubant.... non.... non.... les pio u-p i o u ah, ils devront fourrer lenezdans la.... sales cochons de Prus- siens... nous les flanquerons..." Hier verviel hij in een patois, dat ik niet meer volgen konmijne ooren lieten mij, helaasminder in den steek, dan mijn Fransch. Maar ik had ten minste zooveel begrepen, dat er iemand was, die den heer des huizes om de eene of andere reden bericht bracht, dat er morgen Fransche troepen, en wel infanterie, in Maubant verwacht werden. De woorden piou- piou hadden wij toch reeds dikwijls genoeg hooren gebruiken om «infan teristen" aan te duiden. Wellicht droegen zij er bij ons regi- aan 't werk was. De tuinier liep hard op den Tsaar toe, wat opgemerkt werd door een schildwacht, die, een aanslag vreezende, onmiddellijk vuur gaf, zoodat de tuinier dood neerviel. Volgens een ander bericht zouden de Tsaar en de Tsaritsa sainen heb ben gewandeld in bet park. Beiden zouden ten zeerste geschokt zijn door deze noodlottige \ergissing. Vorstelijke wijnhandelaren. De prinsen August en Karei van Bourbon, zoons van den bekenden Naundorlf. die beweerde af te stam men van de koninklijke familie van Frankrijk, hebben zich thans als wijn handelaars gevestigd. Zij geven daar van aan liet publiek kennis door het volgende rondschrijven: «Toen ko ningin Maria Antoinette, onze over grootmoeder, in den Temple de kou sen van den Dauphin maasde, boette zij daarbij in de oogen der wereld niets in van haar eigen majesteit. Toen Lodewijk XVII horlogemaker werd om zijn kinderen brood te geven en tot laat in den nacbt werkte, was hij aller achting waard. Onze vader heelt insgelijks steeds gearbeid, en den 22 Juli 1877 aan onze tante Amélie geschreven: «Je weet, dat ik, met vele kinderen gezegend, en zon der vermogen, veel moet werken. Dat is waar, maar ik heb steeds met moed en voldoening gewerkt, en was dan des avonds, als ik in de huiskamer zat, steeds de gelukkigste aller men- schen, als de moeder van de streken harer kleintjes vertelde. Karei XI. onze oom en het hoofd van ons ge slacht, erfgenaam van Lodewijk XVII, de eerste «Koning van het heilige Hart", heeft in den handel en door handenarbeid het brood moeten ver dienen. Wij willen eveneens arbeiden om ons brood te verdienen. Maar onze naam sluit voor ons elke loopbaan. Zoolang het Parijsehe hof van appèl ons geen recht heeft gegeven, zijn wij, de kinderen van Franktijk, wettelijk geen Franschen. Wij mogen niet eens soldaten worden, wij, de nako melingen van zooveel dappere veld- heerenPhilippe Auguste, Lodewijk de Heilige, Frans I, Hendrik IV Wij zouden ons moeten laten natu- raliseeren of in het Vreemdelingen legioen dienenDat zou zijn ons zelf verloochenen Een enkele loop baan blijft ons dus nog open: de handel. Sedert verscheidene jaren wonen w ij in Zuid Frankrijk, waarwij willen blijven. In het Zuiden echter bloeit thans een tak, de wijnhandel, waaraan wij ons willen wijden. Voor u willen we geen geheim hebben, wij zijri uw prinsen en vrienden; August de Bourbon, Charles de Bourbon". De juwcelendiefstal te Antwerpen. Voor ettelijke weken werd in het magazijn van den heer Mertens, ju welier op de Meir in Antwerpen, inge broken en vele kostbaarbeden ont vreemd. Men kon in 't eerst maar geen aanwijzing kt ijgen van den diefstal, thans echter wordt een ander juwelierfabrikant verdacht of van den diefstal, óf van medeplichtigheid althans. De koophandel van Antwerpen ver telt op de volgende wijze, boe men den schuldige of de schuldigen in dien juweelendiefstal op het spoor is gekomen. «Het is reeds verscheiden dagen geweten, schrijft bet Antwerpsehe dagblad, dat er vermoeden begon te drukken op den juweelen-fabrikant X nadat een der handelsreizigers van dit huis bij den heer Mertens, juwelier op de Meir, een ring kwam, ment kennis van, wellicht ook niet- Ik moest het hun derhalve in elk geval doen weten." Bliksemsnel schoot ik mijne kleeren aan, wekte Grumbke, nam mijn revol ver in de hand en liep met het licht de traf af. Ik gooide beneden al de kamerdeuren open, terwijl mijn op passer de deur naar het plein be waakte. De wachtmeester, die zich in 't geheel niet ontkleed had, ver scheen oogenblikkelijk en zocht met mij. Er was niemand te vinden. Alle vertrekken waren ledig. De oude be diende lag in zijn bed en sliep, of hield zich tenminste zóó. Graaf de Brissac kwam ons reeds in zijn kamerrok uit zijn' slaapkamer, welke wij juist doorzoeken wilden, tegemoet. Hij vroeg op zeer kalme manier naar de oorzaak van het alarm. Wordt vervolgd.) te koop aanbieden, die deze laatste herkende voor een ring door hem zelf gemaakt en lijdens de nachte lijke inbraak in zijn magazijn door de dieven buit gemaakt. De fabrikant X hield staande dat de ring in zijn huis gemaakt was. Toen de heer Mertens den onder zoeksrechter daarvan op de hoogte gesteld had, werd de fabrikant X. in bet kabinet van den rechter ontboden waar hij verklaarde den ring in quaslie gesmolten le hebben om niet verder lastig te worden gevallen door het gerecht. Dit antwoord beviel geenszins aan den onderzoeksrechter en evinmin de handelwijs van den fabrikant, die hem zelf zeer verdacht voorkwam. Er werd nogtans een middel ge vonden om aan te toonen wat de gesmolten ring zou bewezen hebben. Er werd overeengekomen dat de beer Mertens zelf en de meestergast van den fabrikant X., in een afzon derlijke kamer, in het justitiepaleis, elk een ring zouden maken juist over eenstemmende met den ring te koop geboden bij den heer Mertens. De heer Mertens en de meestergast van den fabrikant X hadden ver leden Zaterdag om 10 uur hun werk voltrokken. De twee ringen werden aan den heer onderzoeksrechter overhandigd, die ze dadelijk onder zegel plaatste. Als experten werden aangesteld de twee juweliers waaraan de handels reiziger insgelijks den ring door den heer Mertens herkend te koop gebo den had. Welnu, die juweliers hebben dade lijk verklaard dat de ring door den heer Mertens gemaakt volkomen over eenkomt met den ring die de reiziger van X hen getoond heeft, terwijl de ring door den meestergast ver vaardigd, er hemelsbreed van afwijkt. In een woord, het verschil tusschen de twee ringen «was zoo groot, dat zij verklaarden dat bij hen niet de minste twijfel kon bestaan. Die bewijslevering heeft veel ophef gemaakt in het gerechtshof." Uit liet goudland. Een correspondent van den Temps schildert den tegen woordigen toestand van Johannesburg en den omtrek. Hij spreekt eerst over de talrijke vreemdelingen, die van alle kanten toestroomen De mailboten en andere schepen, die van Europa naar Kaap stad gaan, hebben nooit zooveel pas sagiers aan boord gehad De hervormtnsgezinden, mannen van Johannesburg, die na bun gratie ijlings het land hebben verlaten, keeren allengs teiug, maar zij zijn wijzer geworden en maken niet meer hetzelfde rumoer als vroeger. Ook de Londensche geldmannen komen terug om hun zaken weer op te nemen. De tnenschen, die hier ko men, zijn vooral Engelschen. Dezen kornen hij duizenden toestroomen. In Johannesburg schijnt men op dezen nieuwen toevloed voorbereid te zijn. In den tijd, toen de zaken stil stonden en de speculatie dood scheen, ontstond er een nieuwe bloei op het gebied van handel en nij vei heid, wat daaruit op te maken is, dat in de laatste maand de invoer ƒ17.000.000 bedroeg. In de stad Johannesburg, zoowel als in den omtrek heerschl dan ook een ware bouwwoede. Villa's ont staan er in zoo groote massa's, dat rnen zou meenen, dat ze lange jaren moesten leeg staan. De prijs der bouwterreinen heeft een kolossale hoogte bereikt, hooger dan op den Boulevard des Iialiens te Patijsde huurprijzen der woningen houden daarmee natuurlijk gelijken tred. Een bescheiden woning met vijf kamers kost 240 a 300 per maan d, voor een klein kantoor betaalt men in de stad minstens ƒ2000 's jaars, en heelt men er zoo een gevonden, dan mag men wel toegrijpen en niet afdingen, of er komt een ander, die het huurt 's Winters zoowel als zomers worden er groote wedrennen gehouden, waar bij vooral druk gewed wordt. Ten slotte bespreekt de berichtgever het drinkwater, dat zeer slecht is, wat ten gevolge heeft, dat er steeds typhus en pokken heerschen. Het rijwielclc geesel onzer eeuw. Wat is de oorzaak van den onder gang van den handel in de Veree- nigde Staten Een Amerikaansch blad weet het: het rijwiel heeft de schuld Een barbier te New-York verklaarde dat zijn zaak te niet ging, want alle mannen zaten op de fiets en bekom merden zich er niet om, of ze ge schoren zijn of niet. In de cafe's wordt niet gedronken, want de jongelui zijn steeds onder weg. De schoenmakerij en aanver wante vakken kwijnen, want op de fiets lijden de zolen niet De kleer makers klagen omdat fietscostumes goedkoop en eenvoudig zijn. De hoedenfabrikanten zijn weg, want het rijwiel permiteert slechts een pet of muts. Tooneel en bij goed weer is iedereen aan het wieleren. Zwaar getroffen wordt de tabaks- handel. Het verbruik van sigaren is ruim een millioen terug gegaan. Dat de paardenhandel lijdt spreekt vanzelf; de zadelmakers werken slechts aan fietszadels en de mane- ge's veranderen in rijwielscholen. Het meest gewaardeerde geschenk is niet meer een pianino of uurwerk, maar een rijwiel. Jongens en meisjes bewaren hun zakgeld, niet om boe ken of luxe-artikelen, maar om een fiets te koopen. Vroeger las men advertenties als „Wie wil een piano ruilen voor een canapé?", thans is het„Wie wil een canapé ruilen voor een damesrijwiel Het Station. (Vervolg.) Geachte Redacteur 2°. Dat het stationsplan aan het reizend publiek veel last en tijdver lies, aan handel en nijverheid groote onkosten, en aan onze Gemeente groote ondei houdsuitgaven zal ver oorzaken. Wie een goed denkbeeld wil krijgen van de weg die men heeft af te leg gen, ga den N. Vlasakker weg op tot aan den uitspringeuden hoek voorbij het station naar Kesterenwandele dan nog 150 Meter verder en is dan zoo ongeveer ter plaatse, waar, ca. 50 Meter het spoorweg-terrein op, de eerste wachtkamer zal kornen. Hij keere zich nu om en wandele in gedachten den Vlasakkerweg terug, tot aan het achtei einde der overkap ping van het perron, steke aldaar den spoorweg over, en zoo verder in rechte lijn naar de Soesterstraat- weg, waar deze door den spoorweg gesneden wordt. Hij zal nu eenig idéé krijgen hoe men een toegangs weg naar een station lang kan maken. Trouwens van de Utreohtsche poort uit, Ulrechtsche en N. Vlasakkerweg genomen is slechts enkele meters langer. Welk tijdverlies die lange weg (afgescheiden nog van de onge- riefelijkheden der hooge ligging bij slecht weder) moet veroorzaken is begrijpelijk. Komt er een omnibus- dienst of tram, een groot aantal reizenden schikt het minder daarvan gebruik te maken, en voor ieder is het toch alweder eene belasting. De lengte der weg naar de goe derenlosplaats is voor allen die het gezien hebben duidelijk. Wat dit kosten zal alleen aan meer der sleeploon bij een totaal Goederen vervoer, dat thans niet verre meer van de 100,000 tonnen zal zijn, be loopt reeds vele duizenden per jaar. Dan nog het tijdverlies van personeel enz. En dit alles in een tijd waarin vermindering van transportkosten steeds de hoofdvraag is voor elke trafiek. Eindelijk: Al deze uitgestrekte toe gangswegen zullen in onderhoud komen bij de gemeente Amersfoort, wat zeer zeker eene belangrijke post in hare jaarlijksche uitgaven zal vormen. En waarom nu dit ongelukkig plan zal men vragen? Gedeeltelijk, zooals reeds boven gemeld, vermoedelijk gevolg van de spoorwegovereenkom sten. want zijn wij goed ingelicht dan bestonden er voor dien geheel andere plannen. En voor zoo verre de toegangswegen betreft, het vermoeden ligt voor de hand dat men zoo min mogelijk kos ten heeft willen maken, en de gron den gebruiken vroeger voor geheel andere plannen onteigend. Wanneer men bij dit alles nog bedenkt dat Amersfoort op de straat wegen in hare onmiddellijke nabijheid door drie Rijkstollen wordt afgeslo ten, dan zal men het ons toch zeker niet euvel duiden dat wij dit alles niet zoo dankbaar willen aanvaarden als enkelen dat wel zouden verlangen. Handel en Nijverheid.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2