NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 9. Zaterdag 30 Januari 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. De LiDeralen in Amersfoort. BINNENLAND. Feuilleton. Mrs. BlatclM's uiterste wil. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËIV: Yan 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Nauw was de kieswetstrijd beëin digd of de stembusstrijd begon. Overal werd het «verzamelen" gebla zen, de troepen worden geinspecteerd, op nieuw georganiseerd en strijdvaar dig gemaakt, om bij den aanstaanden strijd gereed te zijn en de overwin ning te bevechten. De werkkring der kiesvereenigingen wordt uitgebreid commissies worden benoemd om hen die kiezer kunnen worden aan te sporen tot het tijdig doen der ver- eischte aangifte; sprekers worden uitgenoodigd om de beteekenis der nieuwe kieswet uit een te zetten; programma's worden opgesteld, be sproken en verspreidal het mogelijke wordt gedaan om de aspirant kiezers voor te lichten en het hun gemakke lijk te maken bij de vervulling van hun plicht, of liever bij de uitoefening van hun recht. Uit alle deelen van ons land komen nog dagelijks berich ten, die ons doen zien, dat de mobi lisatie der troepen overal in vollen gang is. Men wil bijtijds slagvaardig zijn, vooral omdat ditmaal de uitslag zoo moeilijk te berekenen valt en van dien uitslag zooveel afhangt. Zoo ooit dan is nu stilzitten en on verschillig afwachten onverantwoor delijk wie eenig belang stelt in de werkzaamheden van den staat, is nu gehouden van zijn rechten als staats burger gebruik te maken. Hoe staat het in Amersfoort? «Recht en orde" en «Nederland en Oranje" hebben zich reeds ijverig geweerd en hunne partijgenooten opgewekt zich warm te maken voor de zaakzij zullen klaar staan als het tijd is. Maar de kiesvereeniging «Amersfoort" achtte nu de tijd ge komen om zachtkens in te dommelen, alsof er voor haar niets meer te doen viel. Het bestuur heeft nog pogingen aangewend om het leven er in te houden, slaagde niet, nam zijn ontslag, en daar geen der leden den rnoed had nog een proefneming te wagen, kan de vereeniging geacht worden niet meer te bestaan. Gestorven wegens gebrek aan belangstelling! Liberaal is wel eens een ander woord voor onverschillig. Men zou meenen dat de Amersfoortsche libe ralen het bewijzen willen. Toch is er bij hen wel degelijk belangstelling in de werkzaamheden van den staat. Deze kunnen iemand niet onverschil lig laten. Immers wat de staat ver richt met betrekking tot handel en nijverheid, armverzorging, onderwijs, volkswelvaart of godsdienst, wij heb ben er belang bij en zijn als leden van den staat aan onszei ven en an deren verplicht er belang in te stellen en dan ook verplicht van die belang stelling te doen blijken, onzen invloed aan te wenden. Maar in het kiesdistrict Amersfoort zijn zij in de minderheid en hebben dus weinig kans op succes. Dit maakt lauw en flauw. Die minder heid moest echter te meer een reden zijn, om eensgezind en eendrachtig ten strijde te trekken. Is het troepje klein, met krachtig en doortastend werken kan het machtig worden En zoo heel klein is het niet, wanneer slechts allen uitkomen. Opdat de liberalen bij de verkiezin gen niet machteloos staan bij gebrek aan leiding, worde er een nieuwe kiesvereeniging opgericht, die alleen tot eensgezind handelen leiden kan. Dat allen, die het programma der Liberale Unie kunnen aanvaarden, zich vereenigen; dat programma werd vastgesteld «om te strekken tot vereenigingspunt voor alle vooruit strevende vrijzinnigen". In die nieuwe vereeniging zullen niet komen de conservatief-liberalen en sociaal-democraten, maar die tus- schen deze beid? uitersten staan, hetzij zij vrijzinnigenradicalen of demo craten zich noemen. Dezen kunnen samenwerken om de gewenschte her vormingen tot stand te brengen. Het program der Unie noemen wij, niet alsof daar niets op valt af te dingen. Maar een programma, een positieve politiek moet er zijneen duidelijk programma, waarin de beginselen der partij en hare wenschen zijn neerge legd, maar dat programma zij zoo ruim mogelijk opdat er zoo min moge lijk van de geestverwanten worden uitgesloten. Vereenigt u; gij allen, die niet met de clericalcn meegaat. De clericale partij wint in invloed en in macht. Vooral de katholieke partij, die in haar ééndracht tot zekere hoogte een voorbeeld is voor de tegenpartij. Zij heeft waarschijnlijk door de uitbrei ding van het kiezers-corps het meest gewonnen en zal met voordeel uit den strijd komen Ja, als wij een voorspelling mogen wagen, zij zullen samengaan met anti-i evolutionnairen en sociaal-democraten, en een clericale regeering wacht ons. Dan zullen den liberalen de oogen opengaan als het te laat, in elk geval als er verloren is. Op afweer en behoud zij men bedacht. Een vereeniging van niet- clericalen kome tot stand, die niet alleen anti-clericaal is, maar optreedt met een actieve politiek die de staat kunde niet wil doen beheerschen door kerkelijke belangen, maar in de volks vertegenwoordiging wil brengen man nen, die hoe hunne godsdienstige overtuiging moge zijn het volksheil zullen behartigen. Vereenigt u dan zoolang hot nog tijd is. Welk een kracht in dat ver eenigen ligt, kan in onzen tijd nie mand onbekend zijnvereeniging maakt sterk, eendracht maakt macht. Volgens de Haarl. CL is er een nieuw model sabel vastgesteld voor infanterie, genie, administratie en ge neeskundigen dienst. De Haarlemsche geweerfabrikant de Jager heeft op dracht ontvangen standmodellen te vervaardigen. Het nieuwe wapen is een rechte Dérouésabel rnet twee snijdende, punt. De vernikkelde schede heeft één beugel met 2 ringen, om het slingeren tegen te gaan. Het gevest is niet omwoeld met zilver draad en wordt door een vernikkelde kolf zonder versierselen beschermd. De prijs zal f 15 a f 17 bedragen. Vrijdagavond wandelde de heer J. C. K. doodbedaard langs den Nie- wendijk te Amsterdam, toen hij twee meisjes zag aankomen, wier van de kou blozende gezichtjes hem zoo in 't voorbijgaan tegen haar deden zeg gen «Jongens, dametjes, wat zien jelui er gezond uit". Dit werd gezien en gehoord door een paar voorbijgangers en sak kerloot, denk om de 500 gulden, dat was de moordenaar houdt hem Minder practised holde de heer K., hoorende wat men riep, de Vrouwen- steeg door, wat het gevolg had, dat de toeloop van vanglustigen nog grooter werd. Een juffrouw liep naar het politie- bureel Oudebrugsteeg en vertelde daar zóó pertinent: «dat ze 'm daar had den, dien geniepigen kereldat dade lijk vier of, vijf agenten in bureautenne in de aangewezen richting wegholden. En dat was voor den heer K. maar gelukkig ook, want hij was inmiddels reeds onderhanden genomen door een soort veemgericht van burgers, die hem maar voor het kiezen gaven: öf in 't water te worden geworpen, óf uit elkaar te worden gerukt. Een kleinigheid! De politie wist hem nog bijtijds van zijn vervolgers te bevrijden en naar het politieposthuis hoek Molsteeg te geleiden, vanwaar hij naar het bureau St. Pietershal werd overge bracht. Hier bleek, waarom de heer K. hard was weggeloopen hij had dit gedaan omdat hij een groote som gelds bij zich had en bang was die te zullen verliezen in een opstootje, terwijl men ook spoedig van de algeheele onschuld van den arrestant overtuigd was. Of het ligt aan de slechte tijden, waarvan zooveel menschen den mond vol hebben, of aan de zucht om zich een achterdeurtje te openen, waar door het fortuin binnen kan treden, wij weten het niet, maar een feit is het, dat het wagen van een kansje tegenwoordig wel in den smaak valt. Als men nu daarbij maar goed de oogen open doet en toeziet, dat de kans op een kansje werkelijk bestaat en niet te duur gekocht wordt, valt er voor het wagen wel iets te zeggen. De naaml. Vennootschap «Roerende en Onroerende Goederen Handel- Maatschappij te Amsterdam" (goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 30 Juni 1890) heeft in ons No. van Zon dag en Maandag II. een lange lijst gepubliceerd van een 3500 prijzen, die zij 12 Mei e.k. of vroeger onder de houders van aandeelen ad f 2.50 zal verloten en wel ten overstaan van notaris Richard alhier. Onder die prijzen zijn zeer kostbare, de belang rijkste is wel de buitenplaats «Ida State" te Hilversum, eetie waarde vertegenwoordigende van f15.000, die geheel vrij en onbezwaard ten name van den gelukkigen winnaar wordt overgeschreven. De directie wijst ons er op, dat er niet meer worden uit gegeven dan 50.000 lotendat zij, noch commissarissen der Maatschappij, houders van loten zullen zijn, zoodat alle prijzen onder het publiek moeten vallen Op iedere 100 loten komen onge veer 7 prijzen, een mooiere kans dan bij de Haarlemsche paardenloterij, waar op iedere 100 loten ongeveer 1 prijs, of bij de Zaandam iche, waar op iedere 100 loten ongeveer 3 prijzen zijn, waarvan de hoofdprijs geen grootere waarde vertegenwoordigt dan circa f 2000 en de prijs van het Naak het Engelsch van HUGH CONWA Y. HOOFDSTUK I. 1) Hooge golven beukten het strand van Oversea. Het was te donker om uit de rij huizen, welke met het front naar zee stonden, de witte schuimlijn der branding te zien, maar het doffe gebrul van elke brekende golf, en het scherpe schuren van het zand en de steenen, welke het terugstroomende water met zich sleepte, waren op veel grooteren afstand dan de Strandpro- menade hoorbaar. De wind woei met verwoede stooten, en joeg den regen tegen de vensterruiten, wat een geluid maakte, alsof zij elk oogenblik door een zweep met duizenden einden ge- geeseld werden. Niemand, behalve weUicht een dichter met een gebroken hart en een gezondheid, krachtig ge noeg om koude en regen te trotseeren, zou zich op een avond als deze uit vrije beweging buiten de deur gewaagd hebben. De Eerw. Cuthbert Wrey, hulppre diker van St. Nikolaas, was geen dich ter, en voelde zich derhalve recht dankbaar toen hij de deur zijner wo ning op de Strandpromemde bereikte, zonder door de kracht van den wind plat gedrukt te zijn tegen de lage muren en hekken, welke de tuintjes aan de zeezijde omrasterden. Hij zag er tegen op zijn regenjas te ontknoo- pen om zijn sleutel te krijgen hij vreesde toch, dat de wind van die goede gelegenheid gebruik zou maken, om hem dit kleedingstuk van de schouders te rukken en in flarden te scheuren en hij klopte dus tame lijk ongeduldig op de deur. «Welk een afschuwelijke avond, Mrs. Roberts", zeide hij tot zijne huishoudster, toen zij met vereende krachten de deur weder dicht gemaakt en den bulderenden wind buitenge sloten hadden. «Ja, sir; een afschuwelijke avond," antwoordde Mrs. Roberts, zijn' drui pende overjas en breedgeranden hoed aannemende. "Zoo afschuwelijk, sir", liet zij er verontschuldigend op volgen, /'dat ik het beter oordeelde een' preek thuis te lezen, dan u te komen hooren." "Je hadt volmaakt gelijk," ant woordde de predikant vriendelijk, en op den toon van iemand, wiens geloof in de uitwerking van preeken niet onwrikbaar is. "Ik zou van avond ook beslist niet naar de kerk gegaan zijn, zoo ik niet had gemoeten." Mrs. Roberts zette een ernstig ge zicht op het vernemen van deze ge voelens van den jongen geestelijke. «Uw' thee staat reeds klaar, sir," zeide zij. «Zoudt gij ook uwe natte laarzen uit willen trekken, vóór gij naar boven gaat. Zij maken den trap- looper zoo smerig, en het wasschen ewan kost zooveel geld. De Eerw. Cuthbert voldeed aan haar verzoek. Hij ging op zijne kousen de trap open nadat hij nog verschillende andere natte kleedingstukken had afgelegd, trok hij een stoel bij de ta fel en begon zijn' thee of souper, of hoe men anders het maal moge noe men, te gebruiken. Het hulppredikerschap is één van de betrekkingen, welke niet ruim ge salarieerd worden, en het traktement, den hulpprediker van St. Nicolaas toegekend voor de diensten, welke hij den predikant van die eenzame, kleine badplaats Oversea bewees, was zeker niet groot genoeg, om zich daarvoor lekkernijen te verschaffen, welke een mensch verleiden langer aan tafel te verwijlen. Hij gebruikte zijn koud vleesch met gezonden eetlust, ledigde zijn trekpot tot den laatsten droppel, stopte zijn' pijp, en belde de huishoud ster om het theegereedschap weg te nemen. «Je, moest den waterketel maar laten staan, Mrs. Roberts," zeide hij «Ik denk, dat, nu ik zoo nat geweest ben, een glas heete grog me geen kwaad zal doen." "Integendeel, sir", zeide de huis houdster. »Op een avond als deze heeft men medelijden met de af schaffers." «Men moet medelijden hebben met alle menschen, die in uitersten ver vallen, Mrs. Roberts," zeide de hulp prediker glimlachende. «Maar breng met m'n glas nog een tweede meê, dan zal ik voor u ook een grogje gereed maken." Niettegenstaande de goede vrouw iets mompelde, dat maar tweemaal in het jaar geestrijke vochten gebruikte, verscheen er toch een tweede glas, en verliet zij weldra de kamer met de noodige bestanddeelen voor een behoorlijke slaapmuts in de hand. Cuthbert Wrey schoof de tafel ach teruit, rolde zijn stoel vóór het vuur, legde zijne voeten op het haardijzer, de handen achter zijn hoofd samen en keek de rookwolkjes na, welke uit zijn' pijp opstegen. Hij gevoelde, dat, zoo iemand het recht had, zich dezen avond in een' volmaakte rust te ver heugen, het de hulpprediker van St. Nicolaas was. Hij had twee gods dienstoefeningen geleid, en 's middags godsdienstonderwijs gegeven. Hij had zijne zieken bezocht, en, zoover hij wist, alles gedaan wat zijn plicht van hem eischte. Derhalve wilde hij nu dan ook een paar uren zijn gemak nemen. Zoo de wind de vensters niet indrukte, meende hij dat niets hem zou storen. Cuthbert Wrey was een lang, forsch, man van omstreeks acht en twintig jaar met een gunstig uiterlijk. Zijn

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1