GEMENGD NIEUWS. Bij het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk zijn in Januari j.l voor den militairen dienst in onze over- zeesche bezittingen aangenomen 70 personen, n.l. 46 Nederlanders, 5 Belgen, 17 IJuitschers, I Oostenrijker en 1 Zwitser en werden overgenomen van de verschillende korpsen van het leger h. t. 1. 17 onderofficieren en minderen, t. w. 8 van de legimenten infanterie en 9 van de koloniale reserve te Zutphen. liet totaal der werving bij dat Depot bedroeg dus in die maand 87, aan wien aan handgel den en gratificatiën werd uitbetaald 1 15,100 In de categorie zijn begrepen 20 miliciens (waaronder 1 korporaal); in de 2e, 2 miliciens (1 korp.), die voor den tijd van 2 jaar bij bet In dische leger worden gedetacheerd. In die maand zijn door het Werf depot naar Oost-Indie uitgezonden; 2 afdeelingen aanvullingstroepen, ter sterkte van 6 officieren, 8 onderoffi cieren en 100 korporaals en minde ren, terwijl afzonderlijk vertrokken 4 officieren. Onder de vertrokken onderofficieren en minderen telde men 56 Nederl., 13 Belgen, 33 Duitschers, 4 Zwitsers, 1 Oostenrijker en I Deen Bij meergenoemd Depót keerden in Januari uit Oost-Indië terug 215 mili tairen, n.l. 4 onder-officieren, die 4 jaar en 211 miliciens (waaronder 3 serg., 7 koip. en 3 hoornblazers), die 2 jaar bij het leger aldaar gede tacheerd waren geweest. Zij werden van Harderwijk allen op hunne respec tieve korpsen gedirigeerd, en voor zooveel laatsgenoemden betrof, van daar in het genot gesteld van groot verlof. De overige repatrieerende militairen uit O.-I. werden te Amsterdam of Rotterdam door de commissarissen van afmonstering aldaar uit den dienst ontslagen en op hunne woonplaatsen gedirigeerd, of wel voor zooveel de afgekeurden betrof, wier tijd van dienst nog niet verstreken was, op de reconvalescenten-atdeelingen der koloniale reserve te Zutphen gediri geerd. Naar YVost-Indië werden in Januari geen troepen uitgezonden; van daar en wel van Suriname keerden naar Nederland terug 2 soldaten, die te Harderwijk gepasporteerd werden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gistermiddag hield de gemeen teraad eene vergadering, onder voor zitterschap van den heer burgemees ter mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering deelde de voor/itter mede, dat de beer Garje- anne bericht had verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen en dat het tiende punt van de agenda, ver zoek van de onderwijzeres mej. L. E. .Muller, om verlenging van verlof, werd afgenomen, aangezien zij een dezer dagen is overleden. In behan deling kwam toen het rapport dei- Commissie in wier handen was ge steld de missive van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten met het van deze daarbij ter be ordee- ling ontvangen plan van de toegangs wegen naar het personen- en goede ren-station van het alhier te stich ten centraal-spoorweg-station. Dat rapport werd door den gemeenteraad geheel onderschreven na eenige dis cussie en een paar redactie-wijzingen van ondergeschikt belang, om door B. en W. als antwoord in den vorm van een brief aan den Raad van Toe zicht te worden medegedeeld. Na vermelding van hetgeen de gemeen teraad bij adres van 20 Juni 1893 in deze zaak ter kennis van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft gebracht, heeft be doeld rapport-gewijzigd als het thans is vastgesteld de navolgende eind conclusie: Het plan, zooals het daar ligt, is beslist een groot nadeel voor de gemeente Amersfoort en onaan nemelijk. Niet enkel afbrekende cri- tiek willende leveren, worden dooi den Raad de navolgende middelen aan de hand gedaan, waardoor zijns inziens de gewenschte overeenstem- eenige woorden, welke hij kon op vangen. «Hij stak zijn' hand onder het kus sen, en haalde een brief voor den dag, welke zijn adres droeg. «Zal ik hem lezen vroeg hij zacht. De geringe beweging, welke zij in staat was te maken, zeide «neen." Cuthbert boog zich nogmaals voorover, om hare zwakke woorden op te vangen. Wordt vervolgd.) ming zou worden verkregen, en wel indien I. de rails, op het punt waar de Soesterstraatweg deze thans kruist, werden overbrugd en daardoor pas sage niet alleen voor personen maar ook voor goederen mogelijk werd, met plaatsing van het personenstation op het snijpunt der twee lijnen aan de stadszijde iets ten Noorden van 't bestaande hulpstation, zulks vol gens een schets door den lieer Van Eek ontworpen en ter secretarie ge deponeerd. De geprojecteerde goederenlosplaats blijft dan, terwijl vervalt de omleg van den Soesterweg en de gcheele kostbare terreinverhooging voor toe gangsweg, stationsplein etc., waar voor alleen in de plaats treedt een verliooging van den Soesterweg o:n vooreerst een kleine viaduct te kun nen vormen over den parallelweg en daarna een grootere over de rails. Een enorme kostenbesparing dus, ter wijl geheel aan de bezwaren der ge meente zoude zijn te geinoet gekomen. Mocht echter onverhoopt dit resul taat niet kunnen worden bereikt, dan geeft uwe commissie in overweging: If. Wijziging van 't project in dien zin, dat de losplaats voor goedeien worde gesteld: lusschen de ontwor pen brug en den Uli ochtschen straat weg aan de stadszijde of op de plaats van 't tegenwoordige centraal-statióii. Kan ook dit niet, dan 111. Overbrugging van het snijpunt aan den Soesterweg als bij punt 1 inet verder behoud van 't project, behalve dat dftti de omgelegde Soes terweg vervalt. De nadruk zal worden gelegd op het onder I. genoemde plan en het vertrouwen uitgesproken dat zoowel door schriftelijke als mondelinge ge- dachtenwisseling met den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, die resultaten kunnen verkregen wor den, welke het meest bevorderlijk zijn voor den bloei der gemeente Amers foort. De commissie is diligent verklaard en gemachtigd des gevraagd of uit eigen beweging alle nadere inlichtin gen den Raad van Toezicht of den Minister te verstrekken, die zij noodig acht te geven. Door den heer van Eek werd een voorstel aangekondigd om de directie derj Centraal-Spoor- wegmaatschappij te wijzen op het met deze indertijd gesloten contract waar bij haar eene bijdrage van de gemeente ad. f2..00 's jaars gedu rende 20 jaren werd verzekerd en die is betaald op voorwaarde, »dat het stationsgebouw in de ge meente Amersfoort op geen groote ren afstand dan 300 ellen van een der hoofd toegangen van de stad zal worden geplaatst," om daarmede ook te wijzen op de rechtmatige eischen die de gemeente Amersfoort in deze stellen kan. Op een verzoek van de vereeniging «Liefdadigheid" om gebruik te maken van een der localen van het vooi inalig schoolgebouw in de Koestraat, om daarin eene tentoonstelling te houden van voorwerpen door handwerkslieden in hun vrijen tijd vervaardigd, werd, overeenkomstig het advies van B. en W. gunstig beschikt. Aan C. van den Driftakker werd, op zijn verzoek, de helft der huursoin over 1896 kwijt gescholden van een perceel land in den polder »de Slaag", wegens door verzanding, tengevolge van dijkdoor braak, geleden schade. Uit het ant woord des voorzitters op een desbe treffende door den heer van Esveld gedane vraag, bleek, dat in liet voiige jaar aangewende pogingen om hot land in vorigen toestand terug te brengen door er gras op te zaaien, tengevolge van de droge weersgesteld heid, waren mislukt, doch dat wederom maatregelen zullen worden genomen die een herstel in vruchtbaren staat mogen doen verwachten. Een nader verzoek van den heer H. Rodrigo te Utrecht, orn ontheffing of vermindering van beloopen boete, wegens te late oplevering van het ijzeren hek orn de nieuwe algemeene begraafplaats, werd, overeenkomstig het advies van B en W. van de hand gewezen. De begrooting voor 1896 werd gewijzigd en af- en overschrij ving op die begrooting verricht, welk een en ander noodzakelijk was gewor den tengevolge der tijdelijke opname van kasgeld. Op eenige reclames tegen aanslagen in de plaatselijke inkomstenbelasting over 1896, werd, overeenkomstig het advies der commissie van onderzoek, beschikt. In verband met den aan koop van 't terrein voor de stichting van de gemeentelijke gasfabriek, werd besloten eene geldloening aantegaan van f 50.000, tegen eene rente van 3'/i pCt. In het plan is geen percen tage gefixeerd voor de aanneming van inschrijvingen, zoodat B en W. die aan den Raad kenbaar zullen maken, oin dan eene beslissing des wege te ni-men. lie verzoeken van de onderwijzeressen mej. J. H. van Mill en C. E. Süverkropp, om eervol ontslag, werden ingewilligd, terwijl liet 2e aanvullings-koliier dei plaatse lijke. directe-belasting naar het inko men, dienst 1896, opeen bedrag van f 629.50 werd vastgesteld. Hiermede was de agenda afgehandeld. Ingekomen waren de navolgende stukken: adres van den heer W. van Schaik, bouwkundige alhier, waarin hij verzocht de instructie van den gemeente-architect in dier voege te wijzigen, dat dezen ambtenaar wordt verboden voor particulieren werkzaam heden te verrichten, welk adres ter Secictarie werd gedeponeerd; een verzoek van de gymnastiek-vereeni- gmg «Olympia" om beschikking over een locaal van het gewezen school gebouw in de Koestraat, dat om praeadvies aan B. en W. is gezonden eene kennisgeving van het overlijden van de onderwijzeres aan de school 3e soort, Beekstraat, Mej. C. A. Blok, die voor notificatie aangenomen werd; goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot af- en overschrijving van posten op de begrooting der dienst doende schuttei ij voor 1896 en op de rekening dier schutterij over 1895; het procesverbaal van kasop name bij den gemeente-ontvanger over het laatstverloopen kwartaal: de rekening en verantwoording van het burgerlijk armbestuur over 1890, die in handen zal worden gesteld van de te benoemen commissie van onderzoek der gemeente-rekening over dat jaar; eene missive van Gedeputeerde Staten, begeleidende een rekest van den Com missaris van politie orn verhooging van zijne jaarwedde, dat aan B. en W. om praeadvies is gezonden; een voor stel van B. en W. om den post voor sneeuwopruiming op de gemeente- begrooting uitgetrokken tot f 1609 te vei hoogen. dat spoedeiscliend werd verklaard en z. h. o. aangenomen. De heer Gerritsen vond hiei gelegen heid den wethouder van openbare werken dank te betuigen voor zijne activiteit in deze betoond, waar door behalve het gemeentebelang, ook dat was bevorderd van velen die door het daardoor verschafte werk gelegenheid hadden een dagloon te verdienen; een voorstel van B. en W. om aan de commissie belast met het onder zoek van 't verzoek om eene pensioen regeling voor gemeente-ambtenaren en hunne nalatende weduwen in het leven to roepen, een crediet van hoog stens f 400 te verleunen, werd mede spoedeiscliend verklaard en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Uit dat crediet zal de commissie kun nen betalen den deskundige door wien zij zich in deze zaak wenscht te doen voorlichten. Eindelijk werd nog aan de vereeniging voor Tombey- werk gedurende 3 maanden kosteloos het gebruik van een locaal in het meergenoemde gebouw in de Koestraat toegezegd, bij wijze van proef, nadat ook het deswege ingekomen verzoek, naar aanleiding van het verlangen van 't bestuur der vereeniging. op voorstel des voorzitters, spoedeiscliend was verklaard en dadelijk in behan deling genomen. Bij de Zaterdag ten Raadhuize plaats gehad hebbende aanbesteding van: het bestiaten van den hoofdtoe gang der Nieuwe algemeene begraaf plaats aan den Naarderstraatweg is ingeschreven door de volgende stad- genooten W. van Achterbergh f973, M. van Drie f 895, P. Boks f 799, J. van den Berg f 797, Th. W. Bonte f794; terwijl voor het stellen van het ijzer inschreven de heerenVV. van den Donker f 160, en W. Brouwer f 140. De uitvoering der werken is opge dragen aan de laagste inschrijvers. Door enkele vooruitstrevende liberalen voorbereid, had gisteren avond in de groote zaal van «Amicitia" een meeting plaats, waar de heer Zelvelder uit Utrecht als spreker optrad. Het doel dezer bijeenkomst was, zooals al spoedig bleek het oprichten eener Kiesvereeniging in hoofdzaak meegaande met het pro gramma, der radicale pardon wij verspreken ons - der liberale Unie. De spreker van vroeger reeds hier bekend, gaf eerst op de hem eigen gemakkelijke wijze een overzicht hoe de nieuwe kieswet was tot stand gekomen, om vervolgens zijn hoorders den weg te wijzen waardoor, en op welke wijze het kiesrecht door hem kon verkregen worden, daarbij, som wijlen op humoristische wijzede feilen aanwijzende, die in zijne oogen deze kieswet nog aankleefden. Daarna werd het program der voorloopige commissie, geheel aan dat der liberale Unie ontleend, door hem verdedigd en wekte hij de aanwezigen op tot aaneensluiting bij den ophanden strijd, onder de naam van dat program. Van de aangeboden gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Op de vraag van den heer Mezger, de voorzitter, (of tenminste woord voerder van het voorloopig Comité) of allen de beginselen in het program gehuldigd konden onderschrijven volg de een algemeen applaus. Toen even wel daarna de gelegenheid werd ge geven als lid tot de nieuwe Kiesver eeniging «Eendracht" toe te treden, en zij die zulks niet wenschten ver zocht werden zich te verwijderen, verliet het meerendeel van het pu bliek, dat overigens in groot aantal, vooral ook uit de arbeidende klasse, was opgekomen, de zaal. Daar ook wij de radicale beginselen in het program der Unie vervat niet huldi gen, was het ons niet gegeven te blijven en zijn wij dus niet in staat onze lezers te melden of de Kiesver eeniging werd geconstitueerd en hoe groot en van welk gehalte het aantal harer leden is. Het college van kerkvoogden heeft in zijne vergadering van 8 Fcbr. tot koster der St Joriskerk benoemd de heer G. Adriaans, te Abcoude, sedert 1878 in dergelijke betrekking aldaar werkzaam. De tamboer G. J. van den Oever van het 5e Regiment infanterie is wegens wangedrag en dronkenschap met een briefje van ontslag uit den dienst weggezonden. De Minister van Oorlog heeft aan de Korps-Commandanten van het Leger in heriiini-i iug doen brengen, dal alle Ridderorden, Medailles en andere eereteeken, die door of van wege Hare Majesteit de Koningin, aan officieren en mindere militairen worden toegekend, voor het front van den troep, op eene plechtige wijze moeten worden uitgereikt. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat de conipagniën van liet 2e bataljon 8e Regiment infanterie in garnizoen te Deventer, tijdelijk te Amersfoort zullen worden gedeta cheerd tot het houden van indivi- dueele schietoefeningen. Ten dien einde zullen van 10 tot en met 20 Februari a.s. de beide eerste compagniëii van genoemd ba taljon ter sterkte van 6 officieren, 18 onderofficieren en 87 korporaals en minderen, hedenmorgen te 10 uur alhier aankomenzij zullen gedu rende hun verblijf in de infanterie- kazerne worden gelogeerd. De beide overige compagnien zul len van 20 Februari a.s. tot en met 3 Maart dan alhier verblijven. Aan den sergeant D. Burggraaf van het 5e Regiment infanterie, is op diens verzoek een vervroegd ont slag uit den dienst verleend. Ter viering van haar 30-jarig bestaan zal de Vereeniging tot ver hooging van 's Lands Weerbaarheid «Voor Vaderland eu Koning" te Haar lem, op 20 en 21 Februari a.s. een Nationale Schermwedstrijd houden. Zij heeft daartoe uitnoodigingen ge zonden aan de onderofficieren en minderen van liet leger orn aan den wedstrijd deel te riemen. De scherm vereeniging E. M. M. A. van het 5e Regiment infanterie heeft besloten daar aan deel te nemen, wij wenschen haar toe dat zij op eene even eervolle wijze als vroeger ook weer uit dat strijdperk zal terugkeeren. 353e STAATSLOTERIJ. Trekking van de laatste 100 num mers op 6 Febr. Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort is een prijs van f 70 ge vallen op No. 10840. Wat onbeduidende dingen kosten. Wij gebruiken dagelijks vaak over vloedig veel lucifers, ze zijn immers zoo goedkoop! Maar wij denken daarbij niet over na, hoediekleii heden tot ontzaglijke hoeveelhe stijgen door de menigte In gel Europa zijn ongeveer 50,000 grooi en kleinere lucifersfabrieken en maken ieder jaar voor ongeveer miljoen gulden. De grootste fabi is nog altijd die in Jonköping, het eerst de «Zweedsche" lucifers den handel bracht. Sedert 25 ja zij nu al die lucifers in gebruik, jaarlijks levert genoemde fabriek li miljoen doosjes af. Hoe men een decoratie krijgen k wordt volgender wijze door het Si Hand. verhaald «Tijdens de tentoonstelling in li bevond zich een onzer controlei die gaarne in zijn vrije urenstukl voor dagbladen en tijdschriften schi en niet alleen aan Indische phioloj maar ook aan belletrie deed, te Pai Op een middag bij de vestingw ken een wandeling makende, kw hij op den inval om een artike voor Parijs te schrijven, een fantas Parijs vóór, tijdens en na het be van '70. Hij haalde zijn notitieboekje v den dag en begon ijverig aantee ningen te maken. Een detectie die hem zag zitten, hield hem vi een spion, knoopte een gesprek n hem aan en maakte zicli bekend tooneelspeler. Onze controleur, geen kwaad v moedende, gaf hem zijn kaartje. Z duitsch klinkenden naam, dien m overal ter wereld ontmoet, versterl den geheimen dienaar van den h ligen Hermandad in zijn meenii dat hij met een echten spion te dc had. Hij verwijderde zich en kwam e half uur later terug, vergezeld v twee gendarmes, die onzen letterl venden controleur verzochten hem naar het naaste politie-bure te volgen. Zijn verzekeringen, hij geen duitsch spion, maar een (lot onschuldig indisch ambtenaar w hadden niet den minsten invloed den commissaris. Ondanks een w sprekende verdediging de anj maakte hem welsprekend we hij na een verhoor in optima forr met den panier a salade, den b kenden Parijschen gevangeniswage naar de gevangenis gebracht. Daai bleef hij een volle veertii dagen en moest zich tevreden steil met den doodeenvoudigen gevang niskost in stede van zijr. hart kunnen ophalen aan de lekkere sch teltjes van het Diner de Paris. Den I5den dag werd de deur vi zijn cel geopend. Een deftig gekle heer, die niemand anders was d: de bekende prefect de la police L zé, trad binnen, maakte duizei excuses over de begane vergissii en deelde den gevangene mede, d hij weer vrij was. Doch daarmede was onze contr leur niet levieden. Hij verklaart den prefect, dat hij beginnen zou mi den hollandschen gezant met het g beurde in kennis te stellen en verdi de toedracht in alle groote Europe sclie bladen zou publiceeren. De heer Lozé was blijkbaar nu de zaak een oogenblik verlegen, doe zijn buitengewone groote menschel kennis liet hem niet in den steel Hij noodigde hem uit om deze zaa verder op de prefecture te besprekei Hier aangekomen, zette hij hei de motieven uiteen, waarom de frar sche regeering er belang bij had oi het voorgevallene zoo geheim mog« lijk te honden. Hij vroeg den mee en meer gekahneerden bestuursma of dergelijke vergissingen in Indië.j in Nederland, niet mogelijk waren e bood hern als apologie een decorati aan, onder voorwaarde, dat de con troleur op zijn eerewoord beloofde d zaak aan niemand, wien het ook zi zelfs niet aan zijn naaste bloedver wanten, te vertellen. Onze pseudo spion meende op dl wijze genoegzaam in zijn eer herstel te zijn, nam het aanbod aan en twei uren later stelde de heer Lozé hen met een flinkeu handdruk het breve van een decoration universitaire te hand. Twee dagen later was onze con troleur in Den Haag teruggekeerd Hij heeft zijn woord trouw en eer lijk gehouden. Slechts door een toeva vernamen wij het bovenstaande. Vraagi men hem, op welke wijze hij hel rozetje gekregen heeft, dan luidl steeds zijn antwoord: «Vraag 'taan de regeering, die 'tmij gegeven heeft."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2