BUITENLAND. CIJFER: 2 TRIM'S THEE. BINNENLAND. overige, laten wij de bestaande ver houdingen niet omkeeren. Een man, die een tractement verdient, maakt in de meeste gevallen daarmede zich- zelvcn en een vrouw, latei' ook een zeker aantal kinderen het leven dra gelijk; wordt datzelfde tractement door een viouw verdiend, dan behoudt zij dat gewoonlijk voor zichzelf. Laten we, in hoofdzaak,de gevestigde arbeids- verdeeling handhaven. Dat is de stem der gematigdheid. Maar gij weet, dat deze in onzen tijd niet heel veel heeft in te brengen alleen de uitersten trekken deaandacht. Onze eeuw is bij haar aanstaand ver trek radicaal geworden; geen huis middeltjes meer, maar zoo noodig paardenmiddelen. Dan zeggen de vrouwen ook: Gij komt met uw bemiddelingsvoorstellen te laat, waarde vriend, 't Is waar, de wetten moeten veranderd worden, maar dat zullen wij nu zelf liever doen, gij hebt er tijd genoeg voor gehad, en dien ongebruikt laten voor bijgaan. Wij moeten eerst maar liet kiesrecht hebben, dan zullen wij wel zorgen voor de rest. Vreest gij, dat de maatschappij in het honderd zal loopen, als vrouwelijke parlementen het lot der volken besturen? Wij hebben bij haar behoud evenveel be lang als gij, maakt u maar niet ongei ust De beweging, die ik hier heb pogen tc schetsen, is pas aan haar begin. Wij zullen baar voortgang met belang stelling gadeslaan. Men schijnt zoo langzamerhand in Amerika genoeg te krijgen van de vreemdelingen, die uit Europa en elders komen. In den Senaat zal weldra een wetsontwerp worden be handeld, dat door de commissie van rapporteurs der beide Kamers reeds is goedgekeurd en zonder twijfel ook zal worden aangenomen. Volgens dit ontwerp zullen personen boven de zestien jaren, die noch de taal van hun geboorteland, nóch het Engelsch kunnen lezen en schrijven, niet toe gelaten worden. Alleen landverhuizers boven de 50 jaren, die in de Vereenigde Staten hun kinderen of kleinkinderen hebben, of die door landverhuizers, welke aan alle eischen voldoen, worden meege bracht en onderhouden, zijn vrijgesteld van de bepalingen van het ontwerp. Alle landverhuizers moeten dus een examen afleggen, bestaande in een zin. dien zij moeten lezen en opschrijven in hun eigen taal of in het Engelsch. Wie niet aan het examen voldoet, zal op kosten der stoomvaartmaatschappij, die hem ver voerde, weer naar zijn land worden teruggebracht. Wie met ontduiking dezer wet toch doordringt op het grondgebied dei' Vereenigde Staten, wordt gevangen genomen en vervol gens, ook weer op kosten der stoom vaartmaatschappij, die hern vervoerde, weer naar zijn land teruggebracht. Wie aan een landverhuizer, die met ontduiking der wet het land is bin nengedrongen, werk geeft, wordt met een geldboete gestraft van ten hoogste 500 dollars. Als het ontwerp wordt aangenomen, zal de nieuwe wet den eersten Juli in werking treden. De Grieksche Staatscourant bevat een bevel van den minister van ooi log waarbij generaal Vassof wordt be noemd tot commandant der troepen, die naar Crela zijn gezonden. Het bevel wordt voorafgegaan door eenige toelichtingen; o. a. wordt daar in gezegd, dat Griekenland niet langer den betrenrenswaardigen toestand kan dulden, van een volk, dat tot den- zellden stam behoort. Daarom werd besloten een leger corps naar Creta te zenden om dit eiland te bezetten en de rust te her stellen. de kamer verlieten. Juist de grootte der erfenis deed hem vermoeden, dat er iets achter de woorden van den uitersten wil schuilde. Was hem vijf, tien, zelfs twintig duizend pond ver maakt, hij zou dat als een edelmoedige daad van vriendschap beschouwd heb ben. Maar alles! De laatste woorden der overledene vrouw klonken hem in de oorende brief, welke thuis in zijn lessenaar lag, kwam hem vóór den geest. Wordt vervolgd.) «Gij zult de troepen, welke onder uwe bevelen staan, aan land zetten daar waar u zulks het meest wensche- lijk voorkomt. Dan zult gij", zoo beet het verder, »het eiland bezetten in naam van koning George, de Turken uit de vestingen verdrijven en deze zelf in bezit nemen. Al uw daden zullen geschieden overeenkomstig de Grieksche wetten en in naam van koning George. Onmiddelijk na de ontscheping zult gij een proclamatie uitvaardigen, waarbij de bezetting bekend wordt gemaakt". Het bevel is gedagteekend 13 Februari. Kreta, waarover we wellicht in de naaste toekomst vaak te spreken zul len hebben, is volgens de beschrij vingen het mooiste eiland van de Middellandsche Zee. Van het oosten naar het westen wordt het doortrok ken door een gebergte, dat een groot aantal riviertjes en beken doet ont springen, die door prachtige dalen en vruchtbaar laagland naar zee loo pen. Het eiland, 3018 vierkante mijlen groot, is rijk aan bosschen (cypressen, ceders en eiken), en heeft een zacht en gezond klimaat. Vroeger was Kreta bekend door zijn overvloed aan wijn, tarwe en olijven;later is de bodem vei waarloosd geworden. In het bloei tijdperk,onder de Venetiaansche regee ring, werd de bevolking geschat op 1 millioennu heeft het ongeveer 380,000 inwoners, waarvan 337.000 Christenen, 140.000 Mohammedanen en 3300 Israëlieten De Christenen zijn meestal van Grieksche afkomst en het Grieksch is dan ook op het eiland de overheerschende taal. In de laatste helft der 17de eeuw is Kreta aan de Turken gekomen en sedert was er herhaaldelijk opstand. Telkens opnieuw, maar steeds te vergeefs, is beproefd de Turken te verdrijven, vooral door de Sphakieten of Sphakianers, beroemd door hun Turkenhaat, dapperheid en vrijheids liefde. Zij leven met hun kudde schapen vooral in liet zuidwestelijk gebergte. Wij vernemen, dat een wets ontwerp tot verzekering van werk lieden tegen de gevolgen van onge vallen in bepaalde bedrijven, de Tweede Kamer heeft bereikt. Naar de N R. Cl. meldt, is thans ook bij de posterijen en telegrafie als vaste regel aangenomen, ambte naren, die den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt, op pensioen te stellen. Gisteravond was er ten paleize thé-dansant. De Koninginnen traden even na negen uur het diplomaten- salon binnen en begaven zich onge veer half 10 naar de kleine danszaal, alwaar gedanst werd. Voor deze partij waren 000 uit- noodigingen verzonden. Het was zeer vol, vooral in de voor dans gereser veerde zaal. Alle salons waren fraai versierd met rozen aan iederen vleu gel van het paleis was een hullet ingericht. De Koningin heeft eenige malen aan een quadrille deelgenomen. Ten 11 uren ving in de groote balzaal een cotillon aan, die half een eindigde en begeleid werd door mu ziek van de Kon. Mil. Kapel. De Koningin zag een gedeelte van den cotillon dansen en de Koningin- Regentes is tot het einde der soiree gebleven. Bij den veehandelaar A. van Iloff te Nijkerk is onder het vee mond- en klauwzeer geconstateerd. Jaap Eden heeft een uitdaging van den Amerikaanschen wielrijder Bald aangenomen gereden zal worden 30 April a,s. op de Seinebaan te Parijs. Er is indertijd veel gelachen om het kruimelige halve centje, dat de minister laat betalen voor een brief kaart, ongerekend de port van '27, cent. Maar toen wist men de betee- kenis er nog niet van. In liet afge- loopcn jaar werden, ruw berekend, ongeveer 160,000,000 briefkaarten hier te lande verzonden. Deze leveren dus 160 millioen halve centjes op, dat is f800,000. Al die nietige halve centjes, voor het karton van een briefkaart betaald, vormen dus in één enkel jaar het eerbiedwaardig sommetje van 8 ton gouds PLAATSELIJKE BERICHTEN. In vertrouwen, dat meerdere bekendheid met den toestand en de werking van het Tehuis voor Mili tairen alhier, aanleiding zal geven tot meerdere belangstelling in deze zoo hoogst nuttige inrichting en velen zich geroepen zullen gevoelen alsnog als lid tot den Militairen Bond toe te treden, laten wij hier het jaarver slag der plaatselijke afdeeling over 1897 in zijn geheel volgen: «Hetis ons aangenaam in dit ver slag te kunnen staven dat het ver- loopen jaar op nieuw bewees dat het te Huis voor militairen alhier in eene behoefte voorziet en, meer en meer door beu voor wien liet bestemd is gewaardeerd wordende, ook aan zijn doel beantwoordt. Het te Huis werd in 1896 bezocht door 22923 militairen van alle wa pens, zijnde derhalve ongeveer 64 bezoekers per dag. Het spreekt wel van zelve dat de verdeeling van het totaal getal bezoekers over de ver schillende dagen des jaars aan groote schommelingen onderhevig was, naar mate de bekende oorzaken, zooals opkomst of afwezigheid der lichtin gen, daarop inwerkten. Vermeld moet echter worden dat in evengenoemd aantal niet is begrepen het bezoek op de verjaardagen van H.H. MM. de Koningin en Koningin-Weduwe Regentes, dat wij buiten aanmerking rneenen te moeten lateri, omdat als dan een zeer belangrijk aantal mili tairen opkomt die wij niet tot tie gewone bezoekers van ons te Huis mogen lekenen. Door de bezoekers werden in het te Huis geschreven 1555 brieven, waartoe hun tegen betaling van 1 cent per brief voor enveloppe, papier en verdere benoodigdheden de gele genheid wordt gegeven. Sedert door ons een afzonderlijk vertrek ter beschikking wordt gesteld van hen die zich voor het een of ander examen wensehèn voor te bereiden, wordt van deze gelegenheid gemiddeld door een achttal jongelui per dag gebruik gemaakt. Onder de bezoekers bestaan een drietal vereenigingen, te weten Eene jongelings-vereeniging met veertig leden; eene schietvereeniging met zeventig leden en eene reciteer- vereeniging rnet achttien leden. Nog vermelden wij de oprichting van een zoogenaamde cents-vereeniging, waar aan de groote meerderheid der trouwe bezoekers deelneemtdat de deelname vrij algemeen inoet zijn kan reeds hieruit worden opgemaakt dat de conti ibutiën (één cent per week en per lid) over het verloopen jaar onge veer zestig gulden bedroeg. Zijn wij wel ingelicht dan bestaat het voor nemen ditmaal bedoeld bedrag aan het hoofdbestuur-van den militairen Bond over te maken. Even als in vorige jaren hadden eenige heeren de welwillendheid op verschillende avonden de bezoekers aangenaam bezig te houden door le zingen over onderscheiden ondei wer pen. Zoo gaf de van het Nederl. Indische Leger toenmaals hier te lande gedetacheerde Kapitein Langenbach eenige van zijne ondervindingen ge durende zijn verblijf in Atjeh ten beste de heer Wesseling boeide zijne hoorders door de voordracht van eene Drentsche novelle, terwijl de heer van Asselt voormalig zendeling in Nederl lndie, in onderhoudenden vorm iets over zijn verblijf onder de Battaks mededeelde. De goede opkomst bij deze gelegen heden bewijst hoezeer zoodanige le zingen in den smaak der bezoekers vallen. Wij mogen niet nalaten ook onzerzijds onzen dank aan bedoelde heeren te betuigen, onder aanbeveling van ons te Huis ook voorde toekomst. De bijbellezingen op Zondagavond werden geregeld gehouden door Pro fessor Valeton en door ons mede bestuurslid Ds. ter Haar Romeny; een woord van dank mag hier niet ach terwege blijven aan den heer Valeton voor de toewijding aan ons te Huis. welke hij niettegenstaande het klim men der jaren steeds blijft betoonen. Gedurende de Kermisweek hadden weder eenige trouwe bezoekers van het te Huis zorg gedragen door het instudeeren van voordrachten, samen spraken, tooneelstukjes enz. de aan trekkelijkheid der samenkomsten te verhoogen een buitengewoon groot bezoek, waardoor de zalen iederen avond overvol waren, doet ons ver trouwen dat het voorgestelde doel werd bereikt, doordat menig bezoeker op deze wijze werd teruggehouden van zijne avonden op minder passende wijze door te brengen. De extra kosten welke het organiseeren en uitvoeren van deze feestjes na zich sleepten werden gedekt door milde bijdragen welke belangstellenden daar voor beschikbaar hadden gesteld. Ook dit jaar werden wij door eene geldelijke gift van den Volkbond in de gelegenheid gesteld op de dagen der loting voor de nationale militie de lotelingen tot een bezoek aan ons te Huis uit te noodigen om hun daar kosteloos brood en koffie aan te bieden. Door bijna alle lotelingen werd van die uitnoodiging gebruik gemaakt, wat hun en der openbare orde blijkbaar zeer ten goede kwam. Ook dit jaar mochten wij ons ver heugen in eenige geschenken welke dankbaar door ons aanvaard werden. Zoo schonk de heer G. J. van der Zoo de Jong eenige platen in lijst zijnde De slag van Waterloo (de Prins van Oranje gewond); de slag van Malekolf, een portret van Koning Willem II en eindelijk een portret van Prins Willem den Zwijger. Door gevers welke onbekend wenschen te blijven werd ons een wagen Coakes toegezonden en onze oude kachel in de groote zaal vervangen door eene nieuwe, welke aanvankelijk goed vol doet. Aan buitengewone giften werd ont vangen honderd zeventig gulden, waaronder begrepen zijn f 15 van den Volksbond voor het doel dat wij hierboven vermeldden en f 25 met bestemming om voor de feestviering op de verjaardagen van hunne Majestei ten te worden besteed. Onder de bemoedigende verschijnse len waarvan wij mogen gewagen, zij ten slotte nog met waardeering ver meld, dat ons te Huis van de zijde der militaire autoriteit zich in het verloo pen jaar in de meest bereidwillige medewerking mocht verheugen. Konden wij hierboven dankbaar op menige heucbelijke omstandigheid wij zen, het doet ons leed hier te moeten constateeren dat met dat al de finanliëele toestand van hot te Huis ons niet zonder zorg laat. Zooals u straks uit de opgaven van den Penningmeester zal blijken sloot de rekening met eeu te kort van f 75.63s. Werd dit eensdeels door meerdere uitgaven veroorzaakt, waar over wij ons moeten verheugen, omdat zij het gevolg zijn van meerder bezoek, anderdeels moet de oorzaak gezocht worden in de omstandigheid, dat de contributiën welke wijom verschillende redenen moesten derven, niet door nieuwe werden opgewogen, terwijl namelijk het aantal contribuanten met dertig terugging konden wij slechts twee daarvoor in de plaats winnen. Moge de blootlegging van dezen toestand eensdeels lien die wij onder onze begunstigers of leden tellen aansporen ook anderen op te wekken als zoodanig toe te treden, maar anderdeels aanleiding zijn dat zij die ons te Huis een goed hart toedragen, maar tot heden nog niet onder onze contribuanten gevonden worden, ook zonder verdere aansporing ons eene jaarlijksche bijdrage toezeggen. De plaats in ons bestuur openge laten door den heer van Glieel Gilde- meester die wegens vertrek uit deze gemeente als bestuurslid bedankte, werd doordat de heer Wesseling de op hem in uwe laatste vergadering uitgebrachte keuze aanvaardde, door dezen vervuld. (Was geteekend) Het Bestuur, F. D. SciIIMMELPEidNINCK, Voorzitter. J. M. Brants, Secretaris. Door den Voorzitter der Christel. Jongel. Vereen. «Psalm 119: 9" alhier daartoe aangezocht, hebben de heeren Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck, Mr. P. J. F. van Voorst Vader, Ds. C. Mansvelt, Ds. H. J. ter Haar Romeny en G. C. IJoogewerlï zich bereid ver klaard, zich tot eene Commissie van Advies te constitueeren, om het be stuur dier Vereeniging in gewichtige aangelegenheden van haren raad en voorlichting te dienen, en het organi seeren van Winterlezingen door ge noemde vereeniging te bevorderen. De Ie luitenant P. ten Bruggen Cate, laatstelijk behoord hebbende tot het 5e reg. infantdie op 30 April 1895 voor den tijd van 3 jaren werd gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, doch wegens ziekte thans reeds hier te lande is terug gekeerd. is op zijn verzoek weder bij voormeld korps ingedeeld en zal, na expiratie van het aan hem toegekende verlof van twee maanden, zijn dienst weder hervatten. Op Dinsdag den '2en Maart a.s. zal de Heer G. C. Hoogewerff alhier, voor de Christelijke Jongel. Vereen. Psalm 119 9" eene historische lezing houden over Prins Maurits. De lezing is alleen toegankelijk voor genoodigden op vertoon van een toegangsbewijs, voorwaardelijk te verkrijgen bij den Voorzitter van genoemde Vereeniging. De Minister van Oorlog heeft met ingang van 1 Maart a.s. bij het 5e Regiment Infanterie den Kapitein J. F. P. Bekkers, eervol ontheven van de functie van, en den Kapitein L. T. C. J. Rieber, benoemd tot Kapitein voor speciale diensten. De Kapitein Bekkers wordt belast met het bevel over de 4e Compagnie Ie Bataljon van gezegd korps. Aan den Sergeant T. Ankersmit van het 5e Regiment Infanterie is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. Het eereteeken is op de gebrui kelijke wijze voor het front van den troep, aan den belanghebbende uitge reikt. Bij het 5e Regiment Infanterie zijn bevorderd tot milicien Sergeant, de milicien korporaals van de lichting van 1896A. Standhart, J. P. van den Bos, R. Hoogland, G. Weenink, F. W. Hageman, 11. Kaldeweij, J. T. van der Meer, B. Jansen, J. Baggel en S. Lijklema. Sedert eenige dagen circuleeren te dezer stede lijsten tot het geven van een Soirée Musicale Amusante te geven door eenige onderofficieren van het garnizoen op 26 Februari a.s. in de Concertzaal van Amieitia, ten voordeele van de vereeniging tot verstrekking van onderstand aan mili tairen gepen sionneerd vóór de wet van 1877 en hunne weduwen en weezen. De Vereeniging steunde in '18"/»6; 888 leden, weduwen en wee zen, met een totaal bedrag van f'18315.50, hieronder waren 25 on dersteunden te Amersfoort woon achtig. Het streven dier Vereeniging wordt aanbevolen en gesteund door tal van de hoogst geplaatsten in den lande als den gepens. Luit. Generaal oud Minister van Oorlog P. G. Booms, Jonkh. H. A. D. Coenen, lid der Eerste kamer; Jhr. P. O. H. Geraerds van Limonshaven Hofmaarschalk van Wij len Z. M. den Koning; A. Kool, Gene raal Majoor Chef van den Generalen Staf; A. M. Tromp van Holst, Majoor Commandant van de d.d. Schutterij te Amersfoort enz. enz. enz. Onder de beschermers behooren onder meer al de leden van het Vorstelijk Huis. Het Algem. Handelsblad, het Nieuivs van den dag en anderen dagbladen hebben in onderscheiden Hoofdarti kelen de zegenrijke werkzaamheid van boven vermelde Vereeniging ge roemd en gesteund. Het getal onzer oudstrijders neemt met den dag af, de oudjes die weleer hun leven waag den om onze onafhankelijkheid te bewaren of onze belangen te verde digen mogen niet van kommer en gebrek omkomen. Zij de fiere strij ders van weleer, kunnen de hand niet uitstrekken om een aalmoes, liever trekken zij zich terug in hun stulp om te sterven, doch ieder hun ner graven zal dan een aanklacht zijn tegen ons, die hen lieten omko men, omdat wij wel geestdrift eischen van anderen, doch geen dankbaar heid willen toonen voor genoten geestdrift. Teekent daarom, stadge- nooten, op de lijsten die u worden gepresenteerd. Ge steunt een goed doelkrijgsmakkers vragen uw hulp, orn Oud krijgsmakkers in hun laatste levensdagen te steunen, wijst hen, die u eene lijst presenteeren niet af, doch teekent tot een bedrag, waartoe uwe middelen u in staat stellen, en mocht gij de lijst, door niet volko men bekendheid met doel en streven der Vereeniging reeds ongeteekend terug gegeven hebben, wil dan nu nog van uwe instemming doen blij ken, bovendien belooft de Soirée, naar het programma te oordeelen, zeer goed te zijn en de moeite waard om deze te gaan bijwonen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2