CIJFER: 2 THOMSON'S THEE. GEMENGD NIEUWS. maakt het voor de Nederlandsche natie tot een plicht der dankbaarheid om den aanstaanden gedenkdag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Door alle stations der Staats- en Centraalspoorweg worden abonne mentskaarten der drie klassen afgege ven, geldig gedurende 15 dagen op alle lijnen dei1 Belgische Staatsspoor wegen. De prijzen dezer kaarten bedragen voor de le klasse fis. 50, voor de 2e klasse frs. 38, en voor de 3e klasse frs. 25, vermeerderd met den prijs van een retourkaart van het station van afgifte naar Esschen. Bovendien moet voor elke kaart een waarborg som van f 2 50 worden gestort. Bij aanschrijving aan de Militaire Sportvereeniging van het departement van oorlog heeft de minister bepaald, dat voortaan aan de officieren, die deelnemen aan jachtritten of andere oefeningen te paard, uitgeschreven door de militaire sportvereeniging, of door de commandeerende officieren van bereden wapens, vergund wordt de kosten van het spoorwegvervoer voor zich zeiven, voor hunne paarden en voor hunne oppassers aan het rijk in rekening te brengen, ook al dingen zij niet mede naar uitgeloofde prijzen, en al zijn geen prijzen daar bij uitgeloofd. Woensdagnacht te half twee werden de bewoners van Baarn uit den slaap gewekt door hel luiden dei- brandklok. Reeds spoedig bleek het, dat er brand was uitgebroken bij G. op de Oosterheide. De echtgenooten G. leefden reeds lang in onmin met elkander. Woesdagnacht om half 2 stond de vrouw op, haalde een bijl en verwondde haar man deerlijk aan het hoofd. Daarop nam zij, toen haai man de vlucht nam een kan petroleum, stak bed, gordijnen en eindelijk zicli- zelven in brand. De buren haalden de brandende vrouw naar beneden en bluschten den brand. De toestand van den man is bevredigend, de vrouw zal zeker haar toestand niet te boven komen. Men denkt dat de vrouw in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. PROVINCIALE BERICHTEN. De postbode van Bunschoten op Amersfoort F. v. d. Groep hoopt op 1 Maart a.s. den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren als zoodanig werd benoemd. Zijn meestal drukke werkzaamheden verricht hij dage lijks, dikwijls onder zeer moeielijke omstandig lieden, nog altijd met den meesten ijver en zorgvuldigheid. Hoogland. Onze rijksveldwachter de lieer J. L. Franke ts bevorderd tot Brigadier-titulair. Sciierpenzeel 23 Fehr. Heden is alhier tot predikant bij de Herv. gem. beroepen ds. Van Kempen te West broek. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Het koninklijk besluit is thans uitgevaardigd, waarbij ter uitvoering der kieswet de kiesdistricten zijn ver deeld in stemdistricten. Amersfoort is in 3 stemdistricten verdeeld, en wel als volgt: 1. Het gedeelte van wijk A, gele gen tusschen de Arnhemsche en Utrechtsche Straat; wijk E geheel; het gedeelte van wijk F, gelegen tus schen de Krankeledenstraat, de Bree- destraat, en Langegracht, de Lieve grooten, wilden vijgenboom zat, was hij een toonbeeld van kalme rust, en maar weinigen, zouden hebben ver moed, dat die niets doende man met zijn slappen, breedgeranden hoed en oud jachtbuis, wiens gedachten zich uitsluitend schenen bezig te houden met de uitmuntende sigaar, welke hij rookte, een aanstaand wetgever was, die te eeniger tijd een' gewichtige rol in de regeering van zijn land hoopte te vervullen. Toen Cuthbert zich neerzette om te rusten, deed hij het zooals hij alles deed volkomen hij rustte geestelijk en lichamelijk. Hij voelde zich zoo aangenaam, dat hij besloot zijne correspondentie tot den avond te laten rusten, en hier eenvoudig van den zonneschijn en de schaduw zoolang mogelijk te genieten. Wordt vtrvolgd.) Vrouwestraat en de Langestraat: wijk G geheel. 2. Wijk D geheel; wijk F. vermin derd met de perceelen tusschen Kran keledenstraat, de Breedestraat, de Langegracht, de Lieve Vrouwestraat en de Langestraat; wijk H. geheel. 3. Wijk A, verminderd met de per ceelen tusschen de Utrechtsche en Arnhemsche Straat, en de Wijken B. C. en J. Door den brigadier der Rijks Veldwacht Otten, alhier en den hoofd agent van politie zijn te Baarn deze week in twee winkels monsters natuur boter in beslag genomen, welke mon sters scheikundig onderzocht zullen worden. Het bestuur van «Floralia" steldt weder de gelegenheid open tot het verkrijgen van bloemen en planten Het houdt daarvoor zitting in het locaal de Arend aan den Arnhemsche- weg op Dinsdag 2 Maart van 45 en op Woensdag 3 Maart van 34 uur. De planten zullen worden uitge reikt tegen de zeer geringe vergoeding van 4 ct. per stuk. Een gezin kan echter hoogstens vijf stuks bekomen. Bovendien looft «Floralia" voor de best gekweekte planten prijzen uit, terwijl de belanghebbende op een bepaalden dag vrijen toegang heeft tot de tentoonstelling, die in Septem ber gehouden zal worden. Wij twijfe len niet, of de aanvrage zal zeer groot zijn. evenals vorige jaren. Vooral meisjes, die in 't alge meen nog al van bloemen houden, zullen van het aanbod een dankbaar gebruik weten te maken, te meer daar er toch altijd kans bestaat, (later met goede verzorging nog wat valt to verdienen. Bij den heer J. Pothoven onder Leusden is op den stal onder het rund vee mond- en klauwzeer uitgebroken. Tot concierge en huismoeder zijn met ingang van 1 April van het ge bouw Volksheil benoemd de heer G. F. Kuipers en diens echtgenoote. Naar wij vernemen, heeft de kolonel W. Hingman te Bergen-op- Zoom, commandant van het 3e reg. inf., heden, geheel vrijwillig en zonder daartoe"—op eenigerlei wijze te zijn gedwongen of aangemaand, tegen 10 Mei a.s. pensioen aan gevraagd. Ons marktplein geeft tegenwoor dig heel wat verscheidenheid te aanschouwen. Behalve de eigenlijke markt, de boter-, eieren-, kippen en wildhandel, treft men er allerhande zaken aan porcelein en aardewerk, manufacturen, ijzerwaren, vleesch, spek en worst en eenige «oliekoopen", die nu juist wel geen olie, maar heel andere waren aan den man trachten te brengen, ieder op zijne eigenaardige wijze. Zoo stond er gistermorgen zoo'n «oliekoop" die sigaren verkocht op eene manier die nogal aantrekke lijk op een zeker deel van de markt- bezoekers bleek te werken. Op 's mans geschetter verzamelden zich eenige «boeren, burgers en buitenlui" om zijn spreekgestoelte, met nieuws gierige, begeerige blikken en uitge strekte halzen. De man verkocht «zes sigaren voor een dubbeltje" en liet iederen kooper uit een sigaren kistje een rolletje papier nemen, waarop geschreven stond de prijs welke hem ten deel moest vallen, want «nieten" had de koopman niet voorradig. In elk geval dus een prijs, die in het gelukkigste geval kon bestaan in «eene harmonica van f3.50", die gracieuselijk was tentoongesteld, doch tot groot genoegen van den verkooper en tot teleurstelling van de respectieve koopers dobbelaars niet getrokken werd. Eens dachten de omstanders dat «de harmonica" werkelijk was uitgeloot, want de koopman, het lot dat een boer geno men had ontvouwende, zette een betrokken gezicht en riep «ha! ha! eindelijk, daar is ze danDe boer trad met een verheugd gelaat naar voren en ontving den getrokken prijseen haarkam nietje, waar mede hij kon trachten zijne in gering aantal hem overgebleven hoofdharen in bevallige orde te rangschikken. Toen steeg er een gelach uit de kelen der omstandeis omhoog, die vooreen groot gedeelte den koopman tot diens niet geringe spijt verlieten, evenwel om plaats te maken voor eenige anderen die de kans weer waagden om «de harmonica" te be machtigen, doch even vruchteloos als dat door hunne voorgangers was beproefd. Zooals ieder jaar, bracht ook gister de boeren-vasten-avond Vrij dag drukte in de stad. Een groot aantal boeren jongelui enkelen met hunne dulcineas vierden dien dag door pret te maken in verschillende koffiehuizen, onder het gebruik van een borrel. Gelijk dat meermalen gebeurt, geschiedde ook in deze: toen de drank zat in den man, huisvestte de wijsheid in de kan! Aldra ont aardde de pret in vwist; de heiberg werd verlaten en de ruzie op straat voortgezet, die weldra zulk een hoog peil had bereikt, dat de politie het niet alleen wonschelijk, maar nood zakelijk achtte zich met de zaak te bemoeien. Kordaat, kalin en flink trad zij op, pakte de belhamels in den kraag, en gaf die eene kostelooze tijdelijke verblijfplaats «onder de beurs," door welke daad de boei tjes tegen wil en dank tot «Arnersfoort- sche burgers" werden gepromoveerd. Niet zeer hezwaard met hunne «tijde lijke verwijdering uit de samenleving" deden de jongelui zich in hunne on begeerde 'verblijfplaats nog eenigen tijd hooien, tot weldra niets meer van hun aanzijn «op het ondermaan- sclie" kon worden bespeurt. Korten tijd daarna werden de baldadigen aan de samenleving teruggegeven, en gingen zij kalm naar huis, niet de aangenaamste herinneringen medene mende van de vasten-avond-pret, die begonnen was met «Sieii. Sien, Sientje la me los" en geëindigd met een vast houden door eene macht die taalkundig wel «vrouwelijk" heet, maar die zelfs aan den sterksten eu baldigsten boe- renkerel ontzag weet in te boezemen. In Verband met het door den Gemeenteraad aan den Raad van Toe zicht op de spoorwegdiensten inge diend bezwaarschrift circuleert onder staand adres thans bij de ingezetenen. Geen enkele belanghebbende, en dat zijn nagenoeg alle ingezetenen, vooral neringdoenden, verzuirne toch dit adres inet zijne handteekening te bekrachtigen, opdat men ons later in deze zoo hoogst gewichtige aange legenheid niet van lauwheid kunne beschuldigen. Aan den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten. Bij de onteigeningswet van 8 Mei 1878 (St. bl. No. 51) voor den aan leg van den spoorweg Amersfoort Nijmegen, werden de gronden aange wezen o.a. no„dig voor het bouwen van een nieuw station c.a. te Amers foort. Eerst in 1884 werden die gronden onteigend. Sinds dien tijd wachtten de inge zetenen van Amersfoort geduldig op die verbetering van een toestand, welke voor een verkeeers- en handels centrum als Amersfoort steeds aller- noodigst werd en nog wordt geoor deeld en thans na die lange jaren hebben zij vei nomen, dat voor het nieuwe station en de goede renlosplaats een ontwerp is gemaakt, dat wel vei re van den tegen- woordigen toestand te verbeteren, voortdurend grootere lasten en kosten zoude opleggen aan handel en nijver heid en het personenverkeer immers, niet alleen zouden de kosten van vervoer naar en van de losplaats groo- ter worden, maar ook om het station te bereiken, of bij aankomst alhier, zonde eene inspanning woiden ver- eischt, welke het personenverkeer zou belemmeren en voor zwakke personen het station Amersfoort tot een schrik beeld maken. In een met algeineene stemmen door den Gemeenteraad van Amers foort vastgesteld bezwaarschrift zijn aan uw college de vele en groote bezwaren mêegedeeld, die aan het be wuste ontwerp zijn verbonden. Het ontslaat de ondergeteekenden van eene uiteenzetting hunner bezwaren, maar ontheft hen niet, naar zij mee- nen van een krachtig bewijs van instemming. En dit brengen de ondergeteeken den, ingezetenen van Amersfoort, bij deze aan uw college. Zij vertrouwen dat de bezwaren naar hunne waarde en gewicht door u zullen worden ge schat en gewogen en dat de nood zakelijke wijzigingen in het ontwerp te brengen, getuigen zullen van een juist inzicht der belangen van de spoorwegmaatschappij in verband met die der gemeente Amersfoort, wier bloei niet moge verhinderd worden, door de tenuitvoerlegging van het tegenwoordige ontwerp. Amersfoort. 26 Februari 1897. Volgt handteekeningen. De stations-commissie uit den gemeenteraad te Amersfoort hield Woensdagmiddag een langdurige zit ting ten raadliuize. Donderdag ochtend vertrokken naar 's Gravenhage de heeren M. L. Celosse, E L. Visser en J. Ger. Kleber, leden dier commissie, om te confereeren met den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten. Eene deputatie uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft Donderdag eene audiëntie gehad bij den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, waarin zij ge legenheid had de bezwaren toe te lichten, die de Kamer heeft ingebracht tegen het ontworpen emplacement voor het nieuw te stichten centraal- spoorwegslation, de plaats waar men voornemens is dat en de laad- en losplaatsen te doen verrijzen en tegen den voorgenomen aanleg van de toe gangswegen tot het station. Bij herhaling heeft de Kamer dus blijk gegeven volijverig de Amers- foortsche handelsbelangen met warmte voor te staan en te behartigen. Gistermiddag bracht een dronken kleermaker, zekere Rheel wat op schudding in de gemeente teweeg, Na uit eene herberg te zijn verwij derd, ontstond op den Hof tusschen hem en een paar politieagenten eene worsteling, waarbij hij aan hunne handen wist te ontsnappen, waarna hij ijlings over op het marktplein uitgestalde potten en pannen heen, de vlucht nain in de richting van zijne woning op de Breedestraat. Thuis gekomen begon hij tegen zijne vrouw uittevaren en trachtte haar en zijn kind te lijf te gaan, in welke poging hij niet slaagde, doordien de echtgenoote met hun spruit den dans wisten te ontspringen. Toen moest het huisraad het ontgelden en door dien een jongen zijn drift ten top punt voerde door hem met een steen tegen het hoofd te gooien door een glasruit heen trapte hij ook zijne kostwinster zijne naaimachine namelijk ineen. De politie moest die tooneelen lijdelijk aanzien omdat alles binnenshuis gebeurde, doch toen de woesteling weder buiten kwam om op straat zijn lawaai voort te zetten, pakte een tweetal agenten hem beet en brachten hem in ver zekerde bewaring, waar hij gelegen heid kreeg om over zijne razende streken na te denken en te over peinzen hoe aan het geld te komen om nieuw huisraad en naaimachine aantesehallen, benevens de glasruiten te betalen dien hij in eens buurmans huis vernielde. De vaan van den profeet. Als er moeielijke tijden aanbreken voor Turkije, krijg of ellende, spreekt rnen er altijd van, dat de Sultan de vaan van den profeet zal ontplooien. Over deze vaan heerschen zeer on duidelijke begrippen. De eigenlijke vlag van den profeet, de Sandschad- Scherif (edele vlag), die zich als het kostbaarst erfstuk in de familie des frofeten bevindt, en voor de heiligste reliquie van den Islam wordt gehouden en daarom ook in de schatkamer van het Esti-Sereil wordt bewaard, deze vlag wordt in 't geheel niet ont rold. Zij is te oud er voor, men is bang haar aan te raken. Er is een andere vlag uit zeer ouden tijd, maar toch een namaak van de oorspron kelijke vaan, groen met gouden fran jes, zonder opschrift, alleen het woord Aleus aan de punt gegraveerd, deze wordt op Ramazan aan het volk getoond. Als er oorlogsgevaar is, wordt zij aan de moskee uitgestoken. Alleen wanneer de khalief zelf te velde trekt, wordt ze meegenomen, dat is echter nog maar éénmaal ge beurd in 1595. De echte Sandschad- Scherif moet uit de oorlogen tegen de Omajaden en de Abassiden afkom stig zijn en zou bij de verovering van Egypte aan Selim l gekomen zijn. Met deze vlag wordt gewoonlijk een andere heilige vlag verwisseld, die echter blijkbaar geen relique zijn kan. Men beweert nl. dat Mahomed uit de tulbands der vermoorde Korei- schiten een witte vlag had gemaakt en deze meegenomen in het veld. Als de witte vlag uit de Moskee steekt, moet ieder Muzelman zich gereed maken om ten oorlog te trekken, zoo beweert althans Hammer Purg- stal. een orientalist van den eersten rang. Daar bij den laatsten oorlog in 1876 in 't geheel geen vaan werd ontplooid, weet men niet, of thans, in geval van oorlog, een vlag za worden uitgestoken, en men weet zelfs niet, of ze dan zwart, groen of wit zal zijn. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN18 Febr. Theodora Louisa, d. van Hendrikus van de Wijn gaard en Engelina Bokkers. Theo- dorus, z. van Franciscus Johannes Tuithof en Hendrika Blombergen. Hendrikus Adrianus, z. van Gerrit Zevenboom en Janna Hendriksen. Marinus en Cornells twee z. van Mari- nus van den Brink en Willemina Maria Lamers. 19 Febr. Josephus, z. van Josephus Ver stay en Elisabeth de Jeger. Catharina Alijda, d. van Gerrit Dekker en Heintje van den Bosch. Gerard, z. van Jan van der Linde en Lammegje Hof. Rijk Hen drik, z. van Christian Hinderks en Mekje van Leijenhorst. Johanna Gerarda, d. van Joseph Agidius Rieff en Maria van der Vlist. Abraham Jacob, z. van Hubrecht Johannes Fre- mouw en Everarda Buisman. 21 Febr. Franciscus Johannes, z. van Johannes Steenbeek en Maria Machil- sen. Johanna Maria, d. van Johan nes Hendrikus Keizer en Mechtilda van Doorn. Gerbrand Jacobus, z. van Cornelis Schoonderwoerd en Maria van den Heuvel. 22 Febr. Dina Sophia, d. van Gerrit de Ruiter en Geertruida Hermans. Petrus Jo sephus, z. van Carolus Petrus van der Aa en Alegonda Janssen. 23 Febr. Cornelia, d. van Abraham Muijs en Geertruida Bonsel. Kors, z. van Johannes Zeggelaar en Johanna van de Kletersteeg. 24 Febr. Hendrik Cornelis en Johannes Jacobus, twee z. van Hendrik van Ee en Jacoba Ouwerkerk. ONDERTROUWD: 18 Febr. Reijer Beek en Teunisje van de Water. Hendrikus van de Pol en Maria Louisa Johanna van de Mast. Jan Gijs- bertse en Catrina van Diemen. GETROUWD: 23 Febr. Reinirus van Esveld en Barbara de Beer. 24 Febr. Johan Wilhelm van der Gang en Elisabeth Gesina van der Hammen. Peter Wijnands en Cor nelia van Vliet. OVERLEDEN: 16 Febr. Beatrix Pellekaan 73 j. wed. van Leendert Cornelis van Staveren. 17 Febr. Louwerens Hagebeuk 63 j. echtg. van Mekje Veenendaal. 19 Febr. Renger van Ginkel 6 m. Gerarda van Doorn 15 m. 20 Febr. Coen- raad Lammers 80 j. wedr. van Jo hanna Maria Brouwer. 21 Febr. Maria Sophia Elisa Snijders 12 j. 22 Febr. Martinus Veer 7 d. Dirk Hartogsveld 49 j. echtg. vanGerrigie Achterkamp. Hoogland. GEBOREN 19 Febr. Gerrit, z. van R. van den Ham en H. E. ten Hoven. Leusdcn. GEBOREN22 Febr. Gijsbertus Willem, z. van Willem Cornelis Bos huis en Maaitje Van der Horst. 25 Febr. Martha, d. van Wouter Busekool eu Martje Rottenburg. GETROUWD: 25 Febr. Jan de Reus en Christina Maria Kuit. OVERLEDEN22 Febr. Petronella Davelaar 31 j. ongeh. Woudenberg. GEBOREN20 Febr. Jakob, z. van Gerrit van den Essenburg en Antje van Huussen. - Antonie Cornelis, z. van Hendrik Koudijs en Gerrigje van van Soest. 21 Febr. Geertruida, d. van Albertus Wagensveld en Jacoba Schoonhoven. Christiaan, z. van Karei Albertus van Lunteren en Cornelia Woudenberg. 24 Febr. Jannigje, d. van Jannetje van Maanen. GETROUWD25 Febr. Gerrit Bak- kenes 42 j. en Gerritje Vonk, wed. van Jan Pieter van Garderen 40 j. OVERLEDEN: 23 Febr. Brand Druijff 3 w. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 26 Februari 1897. Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit f 0. Appelen f5.a f8 00. Peren f0.a fO.OO Klei- aardapp. f 0.a f 0 00. Zandaardapp. f 1.40 a f 1.60 Hoendereieren f2.50 a f3 30 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.20 a f 1.40 per kilo. Mar garine f0.4 f0.Zoetem. kaas 0.f0. Kippen f0.70 a fl.00 Kuikens f 1.00 af 1.25 Piep kuikens 0.00 a f 0.00 Ganzen f0.00 fO.OO Eenden f0.60 a f 1.00 p. st. Jonge fO.OO a fÓ.Hazen f 0.00 a f0 00 Wilde konijnen fO.OO a fO.OO Tamme f0.50 a fl. Duiven f0.50 a f 0.70 paar Vette varkens f0.— f0.— Zeugen f30.— f.35— Biggen f5a f 9.—Schrainmen|f 10.af 18 Vette koeien f 000.a f 000.Ouste koeien f00.— a f 000.— Kalf koeien f 000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,— a f000. Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe. heet Rogge; heet. Boekweit; 15 heet Appelen; heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 90 heet Zanda&rdappelen 10000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Bo ter; kiJo Magarine; kilo Kaas; 0 stuks Vee, 30 zeugen; 240 biggen en 30 sctirammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2