Kamer iet Pension BINNENLAND. CIJFER: 2 THOMSON'S THEE. GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. sluiting tusschen Transvaal en den Oranje-Vrijstaat, daar de Vrijstaatsche gedelegeerden de eischen van Trans vaal buitensporig achten. In het Kon. Besluit van 26 Febr. (niet 29 Febr.) opgenomen in het Slaatsbl no. 69 en openbaar gemaakt in de Staats-Ct. van 6 Maart, komt eene lout voor, die verbeterd wordt in de Staals-Cl. van 14 en 15 Maait. De eerste alinea van genoemd Kon. Besluit dient gelezen te worden als volgt: In elk stemlokaal bevindt zich op elk aantal van ten volle tweehonderd kiezers, dat het stemdistrict telt, ten minste één lessenaar, ter hoogte van 1 tot 1,20 Meter. In het door dé Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij aan de regee ring ingezonden le ontwerp der a.s. zoinerdienstregeling zijn o.a. de vol gende wijzingen voorgesteld Traject Utrecht Zwolle. De locaaltrein van 8.33 's morgens, die thans loopt tot Harderwijk, wordt personentrein en loopt door tot Zwolle, aankomst 10 31, stoppende te Amers foort, Zwolle en daarlusschen gelegen stations. De avondsneltrein naar het Noorden vertrekt ten 6.58 of 15 minuten later. Omgekeerde richting. Het vertrek van den eeisten trein is van 6.20 gesteld op 6.10 De trein van 9.20 's morgens ver trekt 7 minuten vroeger en die van 6.12 's avonds 10 minuten later. Een nieuwe trein loopt van 1 Juni tot en met 15 September a.s., ver trekkende ten 8.35 's avonds, stop pende aan alle stations van Zwolle tot en met Amersfoort en aankomende te Utrecht ten 10 31. Traject UtrechtAmersfoort. De lokaallrein van 8.10 's morgens vertrekt 10 minuten vroeger, terwijl die van 12.40 vervalt en vervangen wordt door twee lokaaltreinen. ver trekkende resp. ten 12 ure en 1.10. De locaaltrein van 8.25 's avonds vertiekt 15 minuten vroeger. Omgekeerde richting. De trein van 8.17 's morgens ver trekt 23 minuten later en de lokaal- trein van 9.10's morgens 10 minuten vroeger. De lokaallrein van 6 7 's avonds vertrekt 14 min. later; die van 8.3 's avond wordt personentrein en ver trekt 10 minuien later. Een lokaallrein. vertrekkende ten 8.55 's avonds en aankomende te Utrecht ten 9.35. is nieuw ingelegd, terwijl die van 9.40 's avonds komt te vervallen. Op het traject Harderwijk-Amers- foort vervalt de trein van 11.54 's mor gens en wordt die van 5.18 zestien minuten later gesteld. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Te Haarlem overleed de heer Mr. D. A. Camerling Helmolt, van 1855 tot 1877 kantonrechter alhier; in laatstgemeld jaar werd hij bij de reorganisatie der rechtelijke macht op wachtgeld gesteld. De soldaat Th Roskamp van het 5e regiment infanterie is wegens wangedrag met een briefje van ont slag uit den dienst weggezonden. De sergeant F. de Boer van het 5e regiment infanterie wordt met ingang van 20 Maart a.s. gedetacheerd bij het koloniaal-weifdepöt tot het verleenen van hulp bij de administra tieve werkzaamheden. De Ie luitenant H. de Haan Hugenholtz van het 5e regiment in fanterie, is aangewezen om met een detachement van het 5e bataljon van gemeld korps, gedurende de a.s. zomer maanden bij het korps genietroepen te worden gedetacheerd, teneinde ge oefend le worden in die werkzaam heden welke meer in het bijzonder aan vestrrigtroepen kunnen worden opgedragen. Tot predikant bij de Geref. kerk A, aan de Langegracht hier, is be- een of anderer tijd van zijn agent mocht brengen, was hij zeer opgewekt. Alle couranten bevatten hoofdartikelen over de redevoeringen van den vorigen avond, en de zijne was allergunstigst beoordeeld. Wordt vtrvolgd.) roepen ds. C. B. Bavinck, predikant bij de Geref. kerk te Rotterdam Tot kapelaan der Oud-katholieke gemeente op het zand is benoemd de Heer B. v. d. Steen. In 1896 zijn hier uitgereikt 177 arbeidskaarten. Het aantal geldige kaarten op ultimo December 1896, voor jeugdige personen van 12 tot 16 jaar, bedroeg 130 en was aangevraagd voor 227 jongens en 83 meisjes. Het aantal vrouwen boven 16 jaar werk zaam in fabrieken en werkplaatsen bedroeg 195. In het afgeloopen jaar werden we gens overtreding der Arbeidswet op gemaakt 5 processen-verbaal. Als assistenten bij het onder wijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare Lagere school aan de Koningstraat zijn. ter vervanging van mej. Spruit en mej. E. Blok, aangewezen mej. E. Limpers en mej. M. van Botteriburg. Door den notaris C. A. van Blaricuin zijn geveild de navolgende onroerende goederen: A. Op Zaterdag 13 Maart, in het café «Het Valk je": 1. Het woonhuis C 224 met schuur en grooten stal voor runderen en 7 paarden, staande achter »de Kamp" bij de Beestenmarkt alhier, ter grootte van 3 aren, 70 centiarenin bod gebracht op f 4240 en verkocht voor f 4280.— 2. Het ruime koetshuis C 223. staande als voren, naast het eerste perceel, groot I are, 22 centiaren; in bod gebracht op f1420 en verkocht voor - 1700. Totaal f 5980.— Alles in eigen gebruik bij gebrs. Verschuur alhier. B. Op Maandag 15 Maart, in de herberg van W. Schouten te Achteveld, onder Barneveld Twee huizen, verdeeld in vier woningen, inet schuurtjes, eif, tuin en bouwland, aan den Hessenweg te Achteveld, onder Barneveld, tezamen groot 58 aien, 30 centiaren; bij ge deelten verhuurd voor f160 'sjaars te zamen. Ingezet op f 1510. om op Maandag 29 Maart a.s., ter zellder plaatse, bij toeslag te worden verkocht. De gemeenteraad hield gister middag eene vergadering onder pre- sidium van den burgemeester, rar. F. D. graaf Schimmelpenninck, en die bijgewoond werd door 15 leden. Het veizoek van de scherinvereeniging «Olympia," om gebruik te mogen maken ten behoeve van hare oefe ningen, van een locaal van het voor malig schoolgebouw in de Koestraat, werd, overeenkomstig het advies van B. en W., op grond dat de veror dening, die op deze zaak betrehkiug heeft, niet toelaat de ingebruikge- ving, zooals adressante iat verlangt gedurende één avond per week te doen. van de hand gewezen. Op posten der begrooting van de dienst doende schutterij voor 1896 werd af- en overschrijving verricht. Met 12 tegen 3 stemmen, die van de hee- ren Garjeanne, Kleber en Hamers, werd besloten te adviseeren het tracte- ment van den heer Commissaris van politie, naar aanleiding van diens des betreffend verzoek, op gr ond van ver meerdering van werkzaamheden, ont staan door uitbreiding der gemeente, toeneming in getalsterkte der- bevol king en van het garnizoen en uit de vele justiciëele verhooren die hem als rijks- commissaris van politie worden opgedragen, te verhoogen met f 200, en de jaar wedde nader vast te stellen op f2000. Een ontwerp besluit tot het verleenen van afschrij ving op aanslagen in de plaatselijke directe-belasting naar het inkomen over 1896, wegens vertrpk en over lijden van belastingschuldigen, tot een gezamelijk bedrag van f3111.421/,. werd aangenomen. De jaarwedde van den onderwijzer J. Huisman, aan de school 3e soort (Beekstraat) werd op f600 vastgesteld, en op eenzelfde be drag «lie van mejuffrouw wed. 1) F. van Slooten, geboren Spruyt, onder wijzeres aan de school le soort voor meisjes. De vaststelling der jaar wedde van deze on<h rwijzeres op .lat bedrag geschiedde na verwerping van een voorstel van B. en W. om die op f700 te bepalen, hetwelk werd bestreden door de heeren Visser, van Zijst, Prikken en Kleber, die in strijd met het gevoelen van B. eri W meen den, dat de tijd dooi' deze onderwij zeres in dienst der gemeente door gebracht in eene andere onderwijzers- betrekking vóór het haar indertijd, op haar verzoek, verleend eervol ontslag, volgens de verordening niet in rekening kon worden gebracht om de vaststelling eener hoogere jaar wedde dan het aanvangs-tractement van f600 te rechtvaardigen. De groote meerderheid van den Raad vereenigde zich met die ziens wijze. en het voorstel van het dage- lijksch bestuur, dat kort verdedigd werd door den wethouder van onder wijs, den heer Groeneboom, werd met 12 tegen 3 stemmen, die van de heeren Celosse, Groeneboom en Garjeanne. verworpen. Aan mejuf frouw R G. Overbosch, onderwijzeres aan de school le soort voor meisjes werd eene toelage verleend en hare jaarwedde, in verband daarmede, nailer vastgesteld op f750. Tot onder wijzeres aan de school 2e soort (Hoofd de heer de Heus) werd mejuffrouw C. H. F. van Nouhuijs te Apeldoorn bonoemd met 14 stemmen tegen 1 stem op mej. W. A. Baarling te Nij- kerk uitgebracht, en zulks op f 600 jaarwedde. Mede op f600 ti actement werden tot onderwijzers aan de school 3e soort Beekstraatj benoemd de heeren M. G. Nordholt te Enschedé, en J. \an der Hart te Hoogland, en tot onderwijzeres in vrouwelijke hand werken aan die school mejuffrouw S. C. J. Verwey alhier, op eene jaar wedde van f 125. Ter tafel werd gebracht een rekest van den heer L van Achterbergh alhier, verzoekende dat hem alsnog worde betaald een verjaarde vordering wegens leverantiën en arbeidsloon, dat om preadvies aan B. en W. is verzondeneen voorstel van B. en W. tot wijzinging der verordening regelende den werkkring der com missie van toezicht op het lager on derwijs, dat in eene volgende verga dering zal worden behandeld; en een verzoek van de firma H. Geveke Co. te Amsterdam, om concessie voor de electrische verlichting dezer ge meente. het welk om advies in han den werd gesteld van de Commissie die belast is met het ontwerpen en voorbereiden van de plannen voor gemeente-exploitatie van gasverlich ting, bestaande uit de heeren M. L. Celosse, A. A. Hamers, H. J. Croocke- wit, mr. J. fleijligers en C. T. van Beek, aan welke commissie een blaneo- crediet is verleend ter bestrijding der kosten benoodigd om zich technische voorlichting in het vraagstuk der electrische verlichting te verschaffen. Medegedeeld werd nog dat goedgekeurd van Gedeputeerde Staten o.a. is terug ontvangen de gemeente-rekening over het dienstjaar 1895: het 2e aanvulligs- kohier dei-plaatselijke directe-belasting naar het inkomen, dienst 1896 en het raadsbesluit tot wijziging der ge- meentebegrooting voor 1896, welk een en ander voor kennisgeving weid aangenomen. Lijst van Brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van liet Postkantoor te Amersfoort over de tweede helft van Februari 1897. j. Warnars Amsterdam. Van den Berg 's-Giavenhage. Mevr. J. H. H. Serurrer A. Kamps Mej N. Dekker Rotterdam. Briefkaart F. Dekker Hilversum. Mej. A. de Vos Utrecht. Buitenland: Mej. W. Klaassen Scholten? Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. 354e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 15 en 16 Maart. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Pry zen van f 20. 2295 2305 2836 3421 3453 3482 3508 3512 3628 11644 13837 13848 13853 13855 13856 13869 13937 13956 13965 13967 13971 13980 13873 18895 en 18900. Te zamen 25 prijzen. Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat wijk E 350) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde a f3.50 en klassikale Ét 75 cents per '/io. Scherpenzeei. 13 Maart. In de Kerkstraat werd voor tekening van R. B. een huis voor vier arbeiders gezinnen gebouwd. Terwijl heden op den laten namiddag de werklieden bezig waren, met de pannen er op te leggen, stortte het geheele gebouw met een ontzettend geraas eensklaps ineen; persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats, slechts enkele werklieden, bekwamen een kleine ver wonding. Ds. van Kempen, te Westbroek, heeft voor het beroep, der Herv. Gem. alhier, bedankt. Fragmenten uit den Militairen Schoolmeester, door P. v. B. I. HET PAARD. Evenals de maand Maart Roert het paard, Zoowel stilstaande als in vaart, Vaak zijn staart. En wanneer deze nu niet behaard is, Dan zegt men dat het een rotstaart is. Weetgierige jeugd, Van u is 't een deugd En voor mij een vr eugd', Als ge u in 't vragen verheugt. En daarom zie ik u vragen Waarom een paard de staart moet («dragen"? Is 't een teeken van zijne waardigheid? Oi doet hij 't voor de aardigheid Ik geef u hierop dit bescheid, Een fatsoenlijk paard doet dit altijd. Gemeene rrmet men angliseeren, Peperen, ja zelfs coupeeren, En hen op deze wijze leeren Hun staarten niet te ignoreeren. Paarden van alle soorten en ras Voert men met haver en met gras, Terwijl, volgens Buffon en Hipocrates, De min zelden voorkomt, doch wel (de flesch, Vooral als de moeder gestorven is En de melk daardoor bedorven is. Nijl-, zee-, lui- en hobbelpaarden Hebben in 't leger niet veel waarde, En is 't, zoover ik weet, nog niet ge beurd Een nachtmerrie daardoor werd goed gekeurd. Volbloed rolpaarden daarentegen Zijn voor de ar tillerie een ware zegen. En legt men zich zelfs toe op het (fokken Van schalken, sprinkhanen en bokken, Die zegt dat dit overdaad is, Bedenke zich voor 't te laat is. De militaire stand Verdeelt het paard in vóór-, midden (en achterhand; De slager daarentegen, Voor het gemakkelijker wegen, In wel duizend stukjens en brokjens, Evenals een baker op nonactiviteit (haar grogjens In een ontzachelijk aantal teugjes of (slokjens, Doch die ze, als ze bizonder smaken, Ook in eens korporaal kan maken. Doch om bij eri op het paard te blijven, Moet je behoorlijk kunnen drijven. Want, sportende jeugd, eenmaal achter ('t hit Heb je kans. dat je subiet in een (sloot zit. Val je er af, b.v. op je pit. Of wat ook gebeuren kan op je spit. Dan zegt zoo'n aasHoe bevalt je die (rit? Mensch je rijdt als een smid, Je hebt nog geen zit Voor een poney of een hit. 't Beste is dan maar op te staan En met de tram naar huis te gaan, Tenzij je wilt blijven leggen Om 't aan een ander over te laten, (je dood aan te zeggen. Daar dit echter misérabel is En 't bovendien préléiabel is Naai' huis te gaan voor men èt tabel is. Anders loop je 't eten ook nog mis, Is het veel beter, «lat je opstaat En desnoods zonder tram naai' huis (toe gaat. Iedereen beseft, Dat wat liet paan! betreft, Zoodra dit je ziet opstaan. Komt het «hinkend" achteraan. Een heksenhistorie uit Friesland. Men deelt ons het volgende ver haal mede, waaruit blijken kan, dat het bijgeloof in de verlichte negen tiende eeuw nog op lange na niet verdwenen is. Wij zullen den man, wien de hui veringwekkende gebeurtenis is over komen, zijn verhaal zelf maar laten doen. «Reeds eenige weken achter elkaar zoo vertelt hij bemerkten mijn vrouw en ik. dat ons kind als het 's avonds te bed lag zeer onrustig was. Eerst kreunen, dan schreien hoe langer hoe harder tot het geen geluid meer kon geven, doch slechts gapen. Toen hierin maar geen verbetering wilde komen, vroegen wij al eens dezen en genen wat hun van het vreemde geval dacht en een buur vrouw, die wel kennis van zulke zaken heeft, verklaarde beslist: «Het kind is behekst en je motten naar de düvelbanner!" We zagen daar nog al tegen op en mijn vrouw wilde dan ook eerst het hoofdkussen onderzoeken. En jawel, hoor! 't Vermoeden is waarheid geworden, want behalve verscheidene draadjes en knipsels komt er uit het kussen een aan elkaar geplakte hoop veeren te voorschijn, precies in den vorm van een kip. Nu moesten wij met dat ding van zelf naar den «düvelbanner" en deze zeide dan ook dadelijk, toen hij het verhaal gehoord had en de kip had gezien «Ja man. jon ben is betjo snd (Uw kind is behekst!) Ik kreeg een zakje met rogge mee. waarover een toover formulier was uitgesproken, orn het kind op de borst te leggen en den raad om de veeren kip te verbranden en dan af te wach ten wat er zou gebeuren. Verder beschreef hij een oude vrouw, die waarschijnlijk de heks zou zijn en gaf mij wat meel in een doosje mee, om dat de heks op den rug te strooien als zij bij mij te huis weer bezig wasdan zou zij stijf blijven staan en zich niet kunnen bewegen. 's Avonds hebben wij toen de veeren kip verbrand, maar als ïk daaraan nog denk en aan wat er toen ge beurde, dan ril ik er nog van. Eerst vliegt dat betooverde ding in den brand met een knal van een geweer schot. Mijn vrouw en ik kropen van angst in een hoek en toen het glas van de lamp in duizend gruizele menten. Een nieuw glas genomen weer stuk! Nog eens! weer hetzelfde en zoo tot 7 maal toe, kan 'k je zeggen. Gelukkig komt er een buurman binnen en toen was 't uit en 't kind sliep rustig zooals het in waken niet geslapen had. De geheele kamer was vol glas- schilvers en de boterhammen van mij en mijn vrouw zaten zoo vol of ze met suiker bestrooid waren." «En hoe is het met de heks afge loopen?" waagde ik het te vragen. «Ja zegt de man we hadden eerst kwade vermoedens op mijn schoonmoeder (die ook al niet tot de gemakkelijkste soort schijnt te be- hooren), doch de proef, die wij met het meelstrooien op haar rug namen mislukte totaal, want zij bleef er even snel om voortbabbelen en ik kreeg er alleen een ferme sehrobbeering over dat ik haar jurk bedierf en eenige liefelijke benamingen, die ik inaar niet zal herhalen. Op aanwijzing van onze buurvrouw die verstand van dergelijke zaken heeft, hebben wij nu echter een andere op het oog, met wie ik de meelproef zal herhalen." Ik heb rnij bij onzen vriend aan bevolen, om mij den uitslag bij ge legenheid mede te deelen. Telcgr. **Ï-Heden overleed tot mnjft diepe droefheid, njjpie innig geliefde Echt- I genootjé ALIDA v. d. WAL in den oaderdonrVan ruim 7 4 j aar na 'eene gelukkige echtvereeniging van 50 I jaar. J. W. BREI t '97. Té Amersfoort wordt evraagd voor eene jonge DAME in een beschaafd gezin. Brievén met opgave vaa prijs onder letSfce^JLjjüfc-^ÏLKHOPF'B Boekhandel, Eangestraat.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2