BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. CIJFER: 2 THOMSON'S THEE. onderwijs zullen mogelijk den stoot geven, dat dit eenvoudig en practisch ingelicht wordt en meer beantwoordt aan de behoeften der vrouw. Onder wijs in koken, handwerken en huis- houdkennis komt meer in aanmerking dan tot dusverre het geval is. Dit zal orde en spaarzaamheid kweeken, wat de nationale welvaart moet vermeerderen. De vakscholen kunnen toonen, wat daar geleerd wordt, hare statistiek zal zeker aanwijzen, dat de oud-leerlingen een nuttigen werkkring bekleeden en in eigen onderhoud kunnen voorzien. Mogen het werk en de uitkomsten aanleiding geven tot meerdere op richting. wat voor de vrouw een zegen zal zijn Middelbaar en Hooger Onder wijs zullen blijken geven, dat de vrouw met vrucht hier werkzaam is. Wie uwer ernstig ziek is geweest en eene liefdevolle Moeder bezat, her innert zich niet dankbaar die heerlijke oppassing, die onvermoeide verzoiging en beaamt niet ten volle: »devrouw is de aangewezen persoonlijkheid om zieken te verplegen en wie uwer aan het ziekbed stond van een, die u lief was, en zich zoo machteloos gevoelde tegenover de ziekte, die vaak te wijten was aan het overschrijden van de eenvoudigste regelen der gezondheids leer. zal het niet toejuichen, kennis te kunnen krijgen en verspreiden van hygiène. Groep VII. In Groep VIII. Landbouw, kan men zien, welk belangrijk aandeel de vrouw daarin neemt. In het bloemenvak is het zoo te wensehen, dat veel meisjes werkzaam zijn, met smaak kunnen zij schikken, met liefde verzorgen. Dit vak en de hoenderteelt zijn uit stekend geschikt voor minder sterken, die door het werken in de frissche lucht krachtiger worden. De vrouwen uit Oost- en West- lndië zullen in Groep IX het Moeder land toonen, wat zij vermogen. Men zal zoodoende elkaar leeien kennen en elkander meer waardeuren. Moge de Vereeniging blijven bestaan ten zegen voor de vrouw in het bij zonder, voor de maatschappij in het algemeen Mannen en Vrouwen, gij zult U gedrongen gevoelen mee te werken aan dit grootsche plan. Elke gift, hoe klein ook, is de Vereeniging hartelijk welkom en geeft ieder wat, dan wordt de Tentoonstelling in den waren zin des woords eene natio nale. Zij. die in eens f50.storten, worden Donateurs: die 120.in eens geven, of gedurende 5 jaren, jaarlijks f5.zijn leden, die eene stern kunnen uitbrengen. Beiden krijgen vrijen toegang tot de Ten toonstelling en kunnen tegen halven entreeprijs voordrachten c. a. bij wonen. Zij, die 110. in eens of gedu rende 2 achtereenvolgende jaren f5betalen, ontvangen eene bijna doorloopende vrijkaart voor de Ten toonstelling, terwijl lijsten rondgaan om kleinere bijdragen te ontvangen. Wie zich wil aansluiten of beschik baar stellen, richte zich tot de Se cretaresse van het Bestuur Mevrouw Scholten-Commelin te Amsterdam, tot de Secretaresse van de Finan- ciëele Commissie Majonkvrouwe M. A. van Hogendorp, Balistraal 36 's-Gravenhage of tol de Penning- meesteresse Mej. M. van Dijk, Com- missionnaire in Effecten, Amsterdam- sche Veerkade 27, 's-Gravenhage A. II. VAN WIJLEN. C) Freule J. de Bosch Kemper meent, dat ïredenen van bescheidenheid en practijk toch kunn^i beletten zulke lijsten, die daarover uit komst geven, openbaar te maken," Belang en Recht 1 Februari '97. Ik deel door mijne onder vinding en ervaring dit gevoelen niet en zou niet weten, waarom, als de Haagsche Industrieschool dit kan bekend maken de andere dit niet zouden kunnen doen. Er komt bijna geen nieuws uit het Zuid-Oosten van Europa. Sedert de blokkade Zondag is begonnen, schijnt er een zekere kalmte, een rust te zijn ingetreden. Het is mis schien een tijd van voorbereiding voor grooter, woeliger dingen mis- hoord heb, dat ze" hij wees naar de doode "me vergeven heeft vóór ze stierf!" "Wie heeft je dat gezegd?" vroeg Anna. De storm van verontwaardi ging, welke in haar opkwam, dreef het bloed haar naar de wangen. Wordt vervolgd.) schier, de stilte voor een storm, die geducht kan worden. Maar thans in elk geval schijnt het vooiloopig zoo te zullen blijvende mogend heden zijn blijkbaar van plan, voor dat zij tot strenger maatregelen overgaan, een veertien dagen te laten voorbijgaan. Met welk «loei, is niet gemakkelijk te doorzien. Wellicht met een zeer verschillend doel. Wil men misschien kolonel Vassos door uithongering dwingen bet eiland met de Grieksche troepen te verlaten Maar er is meer dan eens meege deeld, dal hij levensmiddelen heeft voor drie maanden. Men ziet niet in, waarvoor anders een blokkade zal dienen. Of wil men daardoor de Kretensers nopen om de autonomie aan te nemen, die dezen geenszins toelacht Of denkt men misschien in twee weken den wil van koning George, de geestdrift van het Griek sche volk gebogen, onderdrukt te hebben Deze blokkade van Kreta is van zeer weinig beteekenis. Zij zal geen verandering in den toestand brengen, indien er niet bijkomt: bezetting van het eiland, verjaging van de Griek sche troepen. En daartoe wil inen blijkbaar niet overgaan. De vraag, waarom men dan eigenlijk veertien dagen blokkeerens op deze wijze wil zoek brengen, is misschien te beant woorden met het volgende: men hoopt, dat er dan een betere overeenstem ming zal zijn in het Europeescli con cert. In dien zin althans spreken zich de Engelsche bladen uit. die in deze windstilte van daden in het Oosten ellenlange artikelen geven over de Britsche politiek in de Grieksche quaestie. Zij beweren, dat er oneenig- heid heerscht in het Engelsche Kabi net, dat door het meerendeel daarvan de staatkunde van lord Salisbury ver oordeeld wordt Onder voorzitterschap van den hertog \an Devonshire (lord Salisbury is sedert een paar dagen ziek aan de influenza) werd Zaterdag een ministerraad gehouden, waarin besloten is aan de blokkade der Griek sche havens niet mee te doen. Dit is een gewichtig besluit en beteekent, dat Engeland de totnogtoe schoon weifelend gevolgde politiek verlaat en zich bekeert tot het Philhellenisme. Daarvan is Gladstone's brochure mis schien ten deele de ooi-zaak. maar ook de minister Goschen, de vroegere gezant in Konstantinopel, is beslist een Philhelleen en werkt ijverig voor zijn denkbeelden. En er is eveneens een omkeering te bespeuren in den toestand in Frankrijk. Een oogenblik scheen het, alsof het kabinet in Parijs, met zijn denkbeelden van eenstemmigheid m het Europeesch concert, vaster stond dan ooit. De Kamer steunde, zooals men weet, het ministerie met een groote meerderheid. Thans is dat weer anders, wordt er beweerd, hoofd zakelijk ook door ile veranderde houding van Engeland. Uit Parijs weet men aan de Köln. Zeilung te berichten, dat het Euro peesch concert meer wanklanken laat hooien dan ooit. Als een gevolg daarvan, en van een andere stroo ming in Frankrijk, zou het zeer goed kunnen gebeuren, dat het ministeiie viel, geheel of ten deele. Ook in Frankrijk schijnt men te willen afzien van een blokkade van Grieksche havens. Men is daarom in beide landen niet blind voor het gevaar, dat dreigt aan de Grieksch- Turksche grens: Engeland wil Giie- kenland zoowel als Turkije uitnoo- digen hun troepen 50 kilometer van de grens terug te trekkenweigeren de beide landen of een van beide, dan zal men zoowel tegen Turkije als tegen Griekenland dwangmaat regelen aanwenden. Reuter seint «Ie treurmare, dat H. K. II. de Groot-Hertogin, gebo ren Prinses Sophia der Nederlanden, gisterenavond te half negen te Wei- mar plotseling aan een beroerte i6 overleden. De overleden vorstin werd den 8sten April 1824 te 's-Gravenhage als dochter van den toenmaligen Kroonprins, later Koning Willem 11, geboren. Zij huwde den 8en October 1842 met den erfprins van Saksen- Weimar-Eisenach. De groothertogin is ver van haar vaderland toch steeds eene Neder- landsche vrouw gebleven. Aan tal van vaderlandsche onder nemingen verleende zij haar finan- cieelen steun en ontelbaar mogen de offers genoemd worden, door haar op het altaar der liefdadigheid gebracht. Is dit sterfgeval voor ons Vorstenhuis een zware slag, het Nederlandsche volk zal hare nagedachtenis niet min der in dankbare herinnering houden. Tegen den 7den April a.s. zijn wederom jongelieden tot dienstneming bij het instructie-bataljon te Kampen opgeroepen. De heer A. W. J J. baron van Nagell, burgemeester van Barneveld, ilie, zooals geméld is, dooi' de kies- vereeniging «Algemeen Belang" aldaar candidaat gesteld is voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, heeft deze candidaluur aangenomen. Reeds sedert geruimen tijd, zegt de Stand, werd er behoefte gevoeld aan eene gelegenheid tot Christelijke verzorging van zenuwlijders, aan eene vereeniging die voor duizenden lijders is, wat de Vereeniging «Veldwijk" voor onze krankzinnigen is. Under rei ding van den Amsterdair,- schen predikant De Gaay Fortman, werd te Utrecht een vergadering ge houden met belangstellenden, waarin besloten werd eene zoodanige vereeni ging op te richten. Het vooiloopig bestuur bestaat uit de heeren M. J. Che val lier, burge meester van Krommenie, W. A. Dek ker, predikant te Naaiden N. A de Gaay Fortman, predikant te Amster dam, T. van den Hoorn, arts te 's-Gravenhage, J. W. de Raadt, te Gouda, C. L. F. van Schelven, predi kant te Wageningen en N. M. Zerbst, te Ede. Door de Pruisische staatsspoor wegen is aan de Nederlandsche spoor wegmaatschappen voorgesteld om dit jaar, ter gelegenheid van het Paasch-, Pinkster- en Kerstfeest den geldigheids duur der gewone retourkaarten, in rechtstreeksch verkeer met de Neder landsche spoorwegen en omgekeerd af te geven, vast te stellen als volgt voor het Paaschfeest van 7 lot en met 27 April, voor het Pinksterfeest van 4 tol en met 10 Juni en voor het Kerstfeest van 18 December 1897 tot en met 6 Januari 1898. In verband met de invoering van de nieuwmodel posthladeu met zegelafdruk van 5 cent is de aanmaak der oud-model postbladen gestaakt. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat deze laatste, voor zoover de voorraad strekt, niet langer dan tol I Juli aanst lande zul len worden uitgegeven. (St.-Cl.) Zaterdagavond jl. werden door de bestellers van het postkantoor te Nijkerk a/d Veluwe bij verschillende ingezetenen couranten, brieven en andere gedrukte stukk-n bezorgd, welke in beschadigden toestand ver keerden. De oorzaak was het volgende: Uit den trein der Ned. Centraalspoor- weg, die nl. des avonds te 6.'i3 van Utrecht vertrekt en o.a. aan 'l station te Nijkerk niet stopt, wordt gewoon lijk een zak geworpen, waarin zich pakketten voor het postkantoor bevin den. Nu was deze zak onder de wielen der waggons gekomen, van daar dat menigeen slechts een gedeelte van een brief- of courant ontving. PLAATSELIJKE BERICHTEN'. De Raad der gemeente Amers foort zal hedenavond ten IV, ure, vergaderen ter behandeling der na volgende punten: 1. Stemming over het aangehouden voorstel van den heer Visser om de bestrating van het Smallepad nabij het centraal-station en de los- en ladingplaats met Ben-Ahin keien niet te doen plaats hebben en met de veldkeien aldaar de noodige herstel lingen te doen. 2. Inschrijvingen voor de geldleeriing. 3. Request van L. van Achterbergh om betaling van een ingediende reke ning over 1893, met advies van Burg. en Weth. Zondag had op het sportterrein nabij Leusden een interessante voet bal-wedstrijd plaats tusschen de Amers- foortsche football-club «Quick" en de Utrechtsche football-club «Hercules." Er werd flink met animo gespeeld. Zoowel «Quick" als «Hercules" maakte I goal. Tegen den tweeden, door «Hercules" gemaakt, werd door «Quick" geprotesteerd, weshalve later eerst zal blijken of «Hercules" heeft gewonnen, dan wel of de krachten der beide clubs ioor het tegenwoordige gelijk staan. Vele belangstellenden, waaronder enkelen in andere gemeen ten woonachtig, volgden met groote aandacht den wijdstrijd. Hoofdzakelijk op initiatief van den heer W. Wijk, adjudant-onder- oflicier bij het 5e Regiment infanterie alhier, werd den 1. Maart 1896 eene vereeniging van gehuwde onderofficie ren en minderen der landmacht «de Eendracht" opgericht die het doel beoogt een weduwen- en weezen- pensioenfonds van staatswege te doen instellen, overeenkomstig dat, hetwelk thans reeds voor burgerlijke ambte naren bestaal, onder voorwaarde óók, dat op het tractement een nader te bepalen korting als bijdrage zal wor den toegepast. Zondag vergaderde die vereeniging in het Café, «de Keizerskroon", waarbij van de 29 gariiizoeiis-afdeelin- gen er 26 door afgevaardigden waren vertegenwoordigd. In die vergadering rees het ledental, dat, tot vóór dien tijd 1460 bedroeg, tot 1606, terwijl werd medegedeeld, «lat 10 hoofdoflioie- ren. waaronder het Tweedekamerlid majoor van Vlijmen, het eerelidmaat schap hadden aanvaard. De entree als lid tot de vereeniging toetredende, te betalen, werd op 25 cent vastge steld en de jaarlijksche contributie op 10 cent, een en ander ter goed making der kosten van vergaderingen. Eene motie werd aangenomen waarin bepaald wordt dat aan candidaten voor de Tweede Kamer door de in het district gevestigde afdeeling zal worden afgevraagd of zij al dan niet instemmen met het doel «Ier veieeni- ging, om van het antwoord te doen afhangen of men dien candidaat, al of niet zal steunen. De vereeniging heeft haai hoofdze tel te Amersfoort, terwijl het dage- lijksch bestuur bestaat uit den heer W. Wijk, voornoemd, president sergeant-majoor Kerling en sergeant Graansma, allen van het 5e Regiment infanterie alhier, terwijl dat drietal met nog 6 door de aldeelingen te vestigen bestuursleden zal worden aan gevuld, om gezamenlijk het hoofdbe stuur te vormen. Er is besloten op de statuten koninklijke goedkeuring te vragen, om rechtspersoonlijkheid te verkrijgen Ds. G. Mansvelt, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente luer, heeft bedankt voor het beroep naar Scheveningen. A. N. wed. B.. bierhuishoudster alhier is door den Kantonrechter ver oordeeld tot 6 dagen hechtenis, wegens het geven van gelegenheid te haren huize tot het plegen van ontucht. Tot agent van politie 4 klasse alhier is benoemd A. van Doorn. De heer C. J. van der Plank, '2e luitenant bij de dienstdoende schutterij, is door den majoor- commandant voorgedragen voor be vordering tot le luitenant. Zaterdagmiddag is het ongeveer 2 jarig kind van N. Scheerder in de Bloemendalschestraat overreden door het rijtuig van den landbouwer Hart man van Hoogland. De kleine bekwam daarbij zware kneuzingen. Dr Joris- sen verleende de eerste hulp. L)e 54-jarige kleermaker R G. heeft zich gisteren door ophanging van het leven beroofd. Te 5 uur de? namiddags werd hij door zijne zuster in een schuurtje achter de woning gevonden. De onmiddellijk ter hulp geroepen geneesheer Dr. C. kon slechts den dood constateeren. Fragmenten uit den Militairen Schoolmeester, door P. v. B. II. DE FOURIER. De fourier, die zich natuurlijk ver slapen heeft En daarom den avond van te voren (al het brood uitgeeft, Is gewoonlijk niet iemand, die van (z'n rente leeft; Doch dit liever doet dan dat hij voor ('t vaderland sneeft; Want dan is hij gelijk Poot, Uit den anderen Schoolmeester, dood Elk kind Begrijpt dat hij zulks niet prettig vindt Mocht niettegenstaande dit alles, er (toch een wezen, Die liever dood is en dit mocht lezen, Dan kan hij voor mijn part vast («kwartier gaan maken," Om zich hiernamaals met andere (snaken, Die reeds het leven staken, Te vermaken. Dat zijn nu eenmaal zijn eigen zaken En wil ik daar verder niet aan raken, De fourier heeft uit zijn aard Vaak een knevel en een baard. En is dus evenals het paard Zeer behaard; Dit is hem dikwijls zeer veel waard, Vooral als hij grimmig staart Op schuldlijst of bevolkingskaart. Ja, wat hij dan verschrikkelijk is Bij het bederven van een recepis! Toch is hij de goedheid in persoon En noemt zijn mindere steeds «mijn (zoon." Doch trapt deze hem bij ongeluk op (zijn' toon Dan komt onfniddelijk boon Om zijn loon. Met een zucht Geeft hij 't gevoelig harte lucht. Een ieder wordt dan zeer beducht En gaat het liefst tnaar op de vlucht Voor dit gerucht, Terwijl hij even kucht, Begint hij nogmaals met een zucht En zegt mijnheer Of rakker, ongeveer, Ge deedt me daar gevoelig zeer, Mijn toonen zijn niet van leer En voor je «hoeven" veel te teer. Jou leelijke ongelikte beer! Na het uiten van deze Rede, is de toon gewoonlijk weer ge lezen 1 Bovendien is de fourier een man van (vertrouwen, Een man, waar een ieder op kan (bouwen. Wilt, o meerdere, dit onthouen Alvorens ge hem af gaat snauwen. Want hoe moeilijk is dit te verdouwen Voor fouiieren, mitsgaders vrouwen. Die uit nooddrift gaarne trouwen. Doch dit liever laten zouen Bij 't aanschouwen Van zooveel kinderen, die verkouwen En met gaten in de mouwen Geduldig op een houtje kouwen, Uf de handjes samenvouwen, Om het jeusend hoofd te krouwen. Eerder is 't om van te grouwen, Dan om daarvan bier te brouwen. Tenzij er een bekwame brouwer is, Die tegen hop, maar voor een krou- (wer is! Lieve kinderen, nog moet ge weten Dat de fourier in de diepste sekreten Van 't kleeden is ingewijd. En dat in peer- en pruimentijd Hij maar al te vaak aan krampen (lijd, Vooral als bij 't komkommereten De kok de peper heeft vergeten. Lieve jeugd, treft ge dus in dien tijd Iemand aan, die aan buikpijn lijdt, Zeg dan met een gerust geweten, Fourier, dat komt van 't pruimen eten. Grafschrift op een Fourier. Hier ligt een fourier, Mij is zoo dood als een pier! Voorjaars-teekenen. Uit Sassenheim schrijft men Door het gunstige weder der laatste dagen en de vele regens zijn de bloem bollen sterk uitgeloopen. Allerwegen is men dan ook druk in de weer de velden van het winterdek te ontdoen. De crocussen staan reeds in vollen bloei en als het weder blijft meewer ken zullen de hyacynten over een paar weken ook wel in bloei staan. De Zeeslang. De Deli-Ct. van 17 Febr. meldt: Door den kapitein en den stuurman van het stoomschip Assama is twee dagen na hun vertrek van Java in de Indische zee een zeeslang gezien van enorme afmetingen. Zij schatten het beest eene dikte van achttien Eng. voet te hebben en eene lengte ongeveer gelijk aan het schip. Het achterlichaam was met groote groene schubben bedekt en van ver scheidene groote vinnen voorzien. Het voorlichaam richtte zich cirkelvormig ongeveer 150 voet hoog op boven het oppervlak van het water. Met verschrikkelijke snelle bewe gingen en kronkelingen gleed het gedrocht over de toppen der golven en verdween daarna.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2