NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 25. Zaterdag; 27 Maart 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIJiM WOENSDAG EX ZATERDAG. Aan onze lezers! EEN GODSGERICHT HARTSTOCHTEN Feuilleto n. DE LIJK WACHT. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: P.r 3 maanden f 1.Franco per po«t door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zoolang de voorraad reikt kunnen de lezers dezer courant tegen inle vering van den in dit nummer voor komenden bon vergezeld van dertig cent een der navolgende twee geïllus treerde romans bekomen DOOR A. CONAN DOYLE, het boeiendste boek, dat immer ver scheen DOOR PAUL BOURGET. Beide romans te zamen genomen voor slechts vijftig cent, naar buiten met 10 cents verhooging voor fran- keeren. Men haaste zich daar de voorraad beperkt is. De Uitgever. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Woensdagavond omstreeks acht uur kwam de gemeenteraad bijeen, onder voorzitterschap van den bur gemeester, mr. F. D. graaf Schimmel- penninck. De agenda was beknopt en toch was de vergadering van ta melijk langen duur den tijd die eene geheime zitting iubeslag nam inbegre pen. Het voorstel van den heer Vis ser, waarover de stemmen staak ten in de vergadering van October j.l., waarin de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1897 werd behan deld, om niet overtegaan tot be strating in Ben-Ahinkeien van het Smallepad in de nabijheid van het Centraal-station en de los- en lading plaats, doch met de veldkeien aldaar de noodige herstellingen te doen, werd thans met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. Door dit besluit wordt de voormelde begrooting van een uitgaafpost van f3760, die daarop voor eene Ben-Ahinkeibestrating was uitgetrokken, ontlast. Overeenkomstig het voorstel van B. en W., werd zon der hoofdelijke omvraag besloten de inschrijving van den heer W. Laane te Rosendaal op de 3'lt'U geldleening groot 1 5000U aantenemen, namelijk f 25000 tegen den koers van 08*/»°/o en f25000 tegen 99'/«. Opeen request van den heer L. van Achterberg!:, om hem alsnog uittebetalen eene vordering over 1893 die niet bij tijds werd verrekend en daardoor verjaarde wegen.» geleverde steenen, kalk, enz. en voor metselaarswerkzaam heden, groot f46.36'/>, werd afwijzend beschikt, in weerwil der betoogen van de heeren Van Esveld en Gerritsen, die evenals de heeren Visser en Kle- ber meenden, dat de billijkheid vor derde dat de betaling moest geschie den. Maar van de zijde van het dage- lijksch bestuur werden bij monde van den Voorzitter en den wethouder Celosse hoezeer de hardheid gevoe lende en erkennende bezwaren van wettelijken aard geopperd, ontleend aan de gemeentewet en de wet van 1815, en dat gaf den dooislag, want met 10 tegen 4 stemmen werd over eenkomstig het praeadvies van B. en W. tot afwijzing van het verzoek be sloten. Zelfs de omstandigheid dat kortgeleden het besluit werd genomen om aan den heer J. van Rottenburg eene eveneens verjaarde vordering over 1895, wegens verrichte schattings werkzaamheden, ad f25, te betalen, welk besluit door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, kon geene aanleiding geven om ten opzichte van den heer van Achterbergh anders te handelen dan men nu meende te moeten doen. De heer Celosse maakte den heer van Achterbergh er eenigszins een verwijt van dat hij zóólang had gewacht met pogingen in het werk te stellen om betaling der vordering binnen den bij de wet gestelden termijn te verkrij gen, naar aanleiding waarvan de heer Gerritsen opmerkte te zijn geïnfor meerd, dat tijdens de heer Bos ge meente-ontvanger was soms zeer lan gen tijd op voldoening der rekenin gen moest worden gewacht, door rekwestrant, volgens diens zeggen wel eens een vol jaar. Maar de gegrond heid dier beweringen moest het dage lijkse!: bestuur ontkennen zeido de Voorzitter, waarna hij de discussie sloot. Daarna deelde de Voorzitter mede dat van Gedeputeerde Staten waren ingekomen beschikkingen op reclames tegen aanslagen in de inkorn- .sten-belasting13 afwijzend, 5 ver mindering en 2 onthefling verleenend van belasting. Van den Commissaris van politie was eene dankbetuiging ingekomen voor 's raads besluit in zijn vorige vergadering genomen, ten op zichte van het verzoek van dien amb tenaar om tractementsverhooging. Op verzoek van den heeu Gerritsen, gesteund door andere leden, werden daarop de deuren gesloten. Na her opening deed genoemde heer het voorstel de stukken inzake de be kende kwestie onderwijzer Nijland ter lezing te leggen, welk voorstel in eene volgende vergadering zal worden behandeld. Donderdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en fabrieken; met den Voorzitter waren alle leden aanwezig behalve de heer Sinnige. De Kamer besloot het van de zuster- kamer te Waalwijk ingekomen adres aan den Minister van Financiën, om vereenvoudiging in de formaliteiten te brengen noodig ter erlanging van vrijdom van zout-accijns voor looiers, enz., en de bestaande bepalingen die zonder eenige noodzaak nadeel aan belanghebbenden berokkenen, optehefien. te ondersteunen. Het verzoek van de kamer te steenwijk aan den Minister van Waterstaat om verbetering aantebrengen in de ge- brekktge Spoorwegaansluitingen met de provinciën Groningen en Drente bij de eerstvolgende zomerdienstrege ling werd geacht meer van een stand punt van locaal belang te zijn inge zonden, dan wel met het oog op de bevordering van het algemeen belang, en werd daarom voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was nog een adres van de «Nederlandsche vereeniging van meelfabrikanten", aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal om een invoerrecht te hellen van f 1.per 100 kilogram buitenlandsch meel, zoolang in Frankrijk het premie stelsel bestaat voor uitvoer van meel uit dat land. Uit de inlichtingen die de heeren Kleber en van Dam ver strekten, bleek vrijwel dat hier eigen belang van de meelfabiikanten in 't spel is, van welke het gros juist het fransche meel betrekt, wat evenwel niet aan onze bakkers te verkoopen is, zonder te zijn vermengd met ge malen harde rogge. Wanneer nu, zooals zij verzoeken dat gebeuren zal, een invoerrecht in 't algemeen van buitenlandsch meel wordt geheven, dan is ook o. a. het Amerikaansche product belast en daardoor genieten dan de meelfabrikanten voordeel. De behandeling van het adres dat geen gunstig onthaal bij de Kamer vond, is aangehouden tot na de verkiezingen voor de Tweede Kamer, die in dit jaar wel zullen geschieden met het parool«vóór of tegen protectie", inmiddels is het om advies in handen gesteld van de heeren H. C. van Dam en A. Visser. De tweede luitenant A. M. C. Seeuwen, van het 5e Regiment infan terie is aangewezen, tot het bijwonen der oefeningen van de 5e Serie Vesting- Artillerie welke van 1525 Septem ber a.s. in de Legerplaats bij Olde- broek zal worden gehouden. De kapitein L. M. de Boer, van het 3e regiment infanterie is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 5e regi ment infanterre met bestemming voor het 5e bataljon van laatstgemeld korps in garnizoen te Utrecht. De korporaal J. F. Wichman, van het 5e regiment infanterie is be vorderd tot sergeant-titulair. De soldaat H. A. de Vries, van het 5e regiment infanterie is werk zaam gesteld als oppasser bij het Rijkspostduiven station, en in verband daarmede gedetacheerd bij het 7e regi ment infanterie te Amsterdam. Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes zullen de officieren, gedurende eene week, ingaande den 26 Maart, rouw dragen, wegens het overlijden ran Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw de Groothertogin van Saksen Weimar Eisenach, geboren Prinses Wilhelmina Maria Sophie Louise der Nederlanden, met een rouwstrik om den linker bovenarm zonder rouwllours aan het gevest van de sabel. De Kolonel garnizoens-comman- dant heeft Woensdagmiddag aanbe steed de levering van haver over hel tijdvak I Mei tot en met 31 October'97, ten behoeve der paarden van de be- redene korpsen alhier garnizoen hou dende. Er werd ingeschreven door D. Vromans te Amsterdan voor witte Inlandsche 79 ct. voor zwarto Inland- sclte 77 ct. voor Buitenlandsche 74 ct J. van Vollenhoven alhier voor Inland sche 74 ct. voor Buitenlandsche 70 ct, firma H. Gerritsen alhier voor Inland sche 727i ct. voor Buitenlandsche 68®/io ct. per 40 kilogram. Laatstgenoemde is, onder het ge woon voorbehoud, de levering gegund Bij de onderhandsche aanbe steding voor de vergrooting van de stalhouderij van den heer C. Schim mel alhier, onder beheer van der architect Herm. Kroes, was den min sten inschrijver de heer J. W. Boks voor eene som van f 1655aan wier het werk is gegund. Het uitbreiden der Stoom-Zeep poederfabriek van den heer Chr Pleines alhier, onder beheer van der architect Herm. Kroes, is bij onder Een' vertelling van M. VON EBNER-ESCHENBACH. 2) «Heer Pastoor heeft 't me gezegd, als je 't dan vreten wilt," antwoordde George en nam, zonder op de afwe rende beweging harer hand te letten, plaats op den rand van het bed, dat onder zijn gewicht schudde en kraakte. "Ik kom ook," begon hij weder, daar in haar somber zwijgen volhardde, «omdat je geheel alleen de dooden- wacht houdt. De oude vrouwen laten zich niet zien, als men geen brande wijn kan betalen." «Als ik ze uitgenoodigd had, zouden er meer zijn gekomen, dan me lief is. Maar ik wilde den laatsten nacht alleen met m n moeder blijven. Binnen een paar uur komen ze bovendien en dragen haar weg." Hij begreep den wenk niet, en bleef zitten. Een oogenblik later zei het meisje: «Bid een «Vader Ons" en vertrek Hij vouwde de handen, bad halfluid en zeide ten slotte: «God zij uwer ziel genadig, moeder Theresa De nachtwacht kwam thans op zijne ronde in de nabijheid van het huisje, ontlokte aan zijn hoorn een langge- rekten toon, ging voorbij en blies nogmaalséén uur. George maakte nog altijd geen aan stalten om te vertrekken. Hij zat in diep gebogen houding, met de elle bogen op de wijd uitstaande knieën, en liet het gezicht in de saamge- vouwen handen rusten, zonder zich te verroeren. «Je slaapt!" riep het meisje hem eindelijk toe. «Ga thuis slapen". «Ik slaap niet," zeide hij, zonder van houding te veranderen. «Ik denk aan je moeder. Ik denk hoe ze me gedreigd heeft«Als ik vóór den Heer God zal staan, zal ik je bij Hem aan klagen. Maar ze zal het niet doen.1' «Ze had woord moeten houden, ze had je niet moeten vergeven; ze was te goed, veel te goed, engelachtig goedzei Anna op doffen toon. Georg hief het hoofd een weinig op, en wierp een half vermetelen, half angstigen blik op haar: «Je meent, dat ze me evenmin hadt moeten ver geven, als jij me vergeeft. Maar je zult het ook wel doen, als je verneemt, met welke gedachten ik hier ben ge komen." Zij plooide den mond tot een verach- telijken glimlach; te vergeefs wachtte Georg op een ander antwoord, en moest, ten einde het gesprek niet ge heel te doen ophouden, weder be ginnen «Meneer Pastoor meenten al meent hij het ook niet, ik doe het zelf." «Ik meen ook wat," viel zij hem in de rede: «dat je hier volstrekt niet hoortal had ze je ook tienmaal ver geven, dan hoefdet je hier toch niet te zitten. Vertrek «Omdat ik thans zou willen blijven," hernam hij mokkend, «heet het: «ver trek En zoo was het altijd met je. De schuld ligt ook niet alleen aan mijjij bent slecht genoeg." «Jij hebt me niet9 te verwijten, jij niet! Was ik het dan? Neen. Ik ben het door jou geworden!" «Natuurlijk!" hernam hij honend. «Alle schuld wordt altijd op mij ge gooid. Door mij alleen ben j e slecht geworden, door anderen niet; aller minst zeker door je vader." Zij vloog woedend op, wierp een blik op de stille vrouw in de lijkkist en bedwong zich. «Ik heb heel wat aan hem te verduren gehad, maar slecht ben ik door hem niet gewor den," zeide zij. «Wat je vader doet, moet je goed vinden, heb ik altijd van mijn moeder gehoord, en van Meneer PastoorWat de goede God doet, moeten we loven. Of dus m'n vader insloeg, dan wel de bliksem, had ten slotte voor mij geen andere beteekenis dan: Buk je! 't Is een be zoeking van den goeden God, een ellendeling tot vader te hebben, die alles verkwist, een mensch het dak boven het hoofd verspeelt, en de kleê- ren van het lijf «Vroeger nog, herinner je 't je nog, i viel haar Georg met naïef leedver maak in de rede, «de jurk met di roode moezen?» «Met de roode moezenda was wat! En daarbij jou eeuwig ge plaag: Je hebt immers zoon jurl gekregen, wóór is die toch? Bewaa: je ze voor 's Zondags? Ik zou er zei niet meer aan gedacht hebben, maa: jij hebt me er gedurig wéér aai herinnerd Ook thans doe je weêr Zij zweeg, en liet het hoofd op d< borst zinken. De herinnering aan eei der droevigste voorvallen in haar be klagenswaardig kinderleven doemdi weder op. Trek voor trek stond he haar, duidelijk als om te grijpen, voo: den geest. Daar stond ze op zekeren winter avond met andere arme kinderen ii een' groote, prachtige zaal. Ontel bare kaarsen brandden, het was e licht en warm als in den hemel. Ei op een' tafel lagen allerlei zaken uit gestald en opgehoopt, dat iemand d

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1