BINNENLAND. CIJFER2 THOIISOS'S THEE. Advertentie n. HOOGERE BUJÉMCEOBL met vpfip cnrsos G. J. BUIJS. Ml "MES, T5 HUUR: Zit- en Slaapkamer 6 De Rentenier, o FIRMAj THIES Una J. G. THIKS Hof F 301. tenen, de insurgenten zoowel als de Grieken, te beschieten, ten einde de Muzelmannen te beschermen, schijnt een oorlogsverklaring der Grieksche regeering vast te staan. Het hangt er nog maar van af, welken loop de onderhandelingen tusschen de Euro- peesche mogendheden nemen, of deze willig zijn concessies aan Griekenland te doen. Daarvoor gaan wel stemmen op. In de eerste plaats in Engeland. De liberale oppositie laat de regeeriug te Londen nog maar altijd niet met vrede over hetgeen zij gedaan heeft en wil doen in de Oostersche quaestie. Dillon kwam in het Lagerhuis aan het spreken over den hongersnood, die op het eiland veroorzaakt werd door de blokkade, en hij vroeg, of men de Christelijke plattelandsbevol king dan geheel wilde overgeven aan dien hongersnood. Curson antwoordde daarop, dat de vlootvoogden hun ernstige aandacht wijdden aan het proviandeeren der bevolking. Men schijnt het dus toch wat al te erg te vinden de Kretens-ers uit te hon geren, omdat zij geen autonomie ver langen. Andere afgevaardigden in het Lagerhuis wilden, dat men Turkije evenzoo zou behandelen als Grieken land. omdat er weer moorden in Tokat hadden plaats gehad Maar het was John Morlez. die de regeering het mes op de keel zette, door haar af te vragen, of het eerlijk was aan een volk, de Kretensers, met geweld een automie op te drin gen, die het niet begeerde. Dat was ongeveer hetzelfde als het gedrag der Fransche revolutiemannen van weleer, die zeiden«Wees mijn broeder, of ik dood u!" Balfour antwoordde daarop, dat de Kreta-quaestie slechts een onderdeel was der groote Ooster sche qaestie, en dat het niet aanging nu dadelijk klaar te staan met een nieuwe, goed ingerichte constitutie voor hel eiland. En weer drong Balfotir er op aan, dat de oppositie, als zij dan meende, dat de politiek der regeering de goedkeuring van het Engelsche volk niet wegdroeg een votum van afkeuring zou stellen. Labouchère viel hierop in. Hij beweerde, dat als Engeland slechts in het Europeesch concert kon blijven door Griekenland aan te vallen en Turkije te helpen, het de plicht was van England zich terug te trekken uit dat conceit, zonder zich te bekom meren om de gevolgen. Overigens nam hij de uitdaging van Balfour dadelijk aan en stelde voor, als votum \an afkeuring, het salaris van lord Salisbury, wiens politiek door het volk werd afgekeurd, met 1060 pond ster ling te verminderen. Zooals niet andeis was te verwachten, werd dit voorstel verworpen, maar toch slechts met een meerderheid van 84 stemmen. Deze houding van het Engelsche Lagerhuis geeft te denken. Nog altijd schijnt, van buiten gezien, het Euro peesch concert ongeschonden, maar is liet dat werkelijk, eu hoelang zal het in harmonie blijven? Want het valt niet te ontkennen, de toestand van heden schijnt moeilijk anders te ontwarren dan door een oorlogsver klaring van Griekenland aan Turkije. Hel vertrek des kroonprinsen naar het leger is daarvan blijkbaar de aanhef. Misschien zal men in Athene nog wachten, totdat de mogendheden recht uitkomen voor hetgeen zij w illen. Wat zij willen, dat schijnt te wezen de blokkade van de voornaamste Grieksche havens. Uit Rome. zoowel als uit Weenen, worden berichten verspreid, dat door alle mogendheden het plan is aangenomen om de havens van den Piraeus, Volo, Korinthe en Arta in te sluiten. Indien dit gebeurt, zal de oorlog onuitwijkbaar blijken. En toch zullen de mogendheden wel nauwelijks anders kunnen doen, even min als de Grieksche regeering iets anders zal kunnen doen dan den oorlog verklaren, zoodra de blokkade van haar havens een begin neemt. Want het ongelukkige in den toe stand van den tegenwoordigen tijd is, de zich, toen hij het pak, dat zij droeg, begeerig betastte. Wat heb je daar? Heb je wat ge stolen uIk heb 't gekregen! 't Is van mij, van mij "Hier er meé! Ik duld niet, dat er wat gestolen wordt. Ik ben een eer lijk mensch. Hier met het gestolen goedii (Wordt vervolgd.) dat het te laat schijnt, èn voor de mogendheden èn voor Griekenland, om terug te keeren. Zij zijn te ver gegaan, zij worden voortgestuwd door een toestand, die zij zelf hebben ge schapen aan den eenen kant, door het volk, dat achter de regeering staal van den anderen kant.Griekenland's koning en regeering hebben zich laten mee slepen door de geestdrift en het ver langen van hun volk, maar de mo gendheden zijn insgelijks de dupes geworden van hun wensch orn tot eiken prijs den status quo te hand haven in het het Oosten. Wie zou, vóór zes maanden, hebben durven voorspellen, dat, om Turkije testrafien voor de moorden in Anatolië, en om het te dwingen hervormingen in te voeren, de Christelijke mogendheden Kretensers zouden bombardeeren en de havens van Griekenland zouden blokkeeren Zeer waarschijnlijk zal deze week niet voorbij gaan zonder nieuwe ge beurtenissen. Maar reeds nu moet de wijze Europeesche diplomatie ei ken nen, dat ze zich vergiste, toen zij verklaarde, dat elke tegenstand tegen het Europeesch concert nutteloos was, hetzij die kwam van Turken, van Grieken, of van de Kretensers. Dat zou misschien niet zoo zijn. wanneer de mogendheden van Europa niet zoo besluiteloos en zoo oneenig ston den tegenover het Grieksche volk, dat zeer goed schijnt te weten, wal het wil. Het overlijden van Prinses Sophie werd Zondag in onderscheidene Ker ken te 's-Gravenhage herdacht. In de Groote Kerk, waar Hare Majesteiten de Koninginnen, in rouw gekleed, met gevolg de voormiddag- godsdienstoefening bijwoonden, hield de hofprediker, ds. Van der Flier, bij deze gelegenheid een korte rede ter nagedachtenis van de ontslapen vorstin. Ten slotte noodigde ds. van der Flier de overtalrijke schare toehoor ders uit met hem aan te hellen het tweede vers van Gezang 260, om een Christelijke hulde te brengen aan de beminde Vorstin. Eerbiedig stond de gemeente op en zong staande het genoemde vers; de gemeente was zichtbaar onder den indruk van het gesprokene. Maandagmorgen werd in de Russi sche Kapel aan den Scheveningschen Weg te 's-Gravenhage ter gelegen heid van de teraardebestelling van prinses Sophie een lijkdienst gehouden. De Regeering stelt voor om in geval er tusschen 15 Mei, als de nieuwe Kieswet in werking treedt, en begin September, dat de nieuw geko zen Kamerleden bijeenkomen, een vacature ontstaat in een der Kies districten die thans meer dan één afgevaardigde hebben, hij loting uit te laten maken, voor welk Kiesdistrict de verkiezing zal plaats hebben. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Üp de Maandag alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 420 stuks, waaronder 70 hitten en 20 veulens. Men besteedde voor paarden van f 80f 500, voor hitten van f75f 180, voor veulens van f80 f 100. Eerlang zullen de korporaals en de manschappen van het escadron ordonnansen bewapend worden met den revolver, zoodat bij dat dienstvak de karabijn zal vervallen. Maandag is door notaris C. A. van Blaricum alhier, in de herberg van W. Schouten te Achteveld, onder Barneveld, bij toeslag verkocht het navolgend onroerend goed twee hui zen, verdeeld in vier woningen, met schuurtjes, erf, tuin en bouwland, aan den Hessenweg te Achteveld, onder Barneveld, tezamen groot 58 aren, 30 centiaren; bij gedeelten verhuurd voor f 160 's jaars Maandag 15. Maart j.l. op f1510 ingezet, werd het thans voor f 1710 in koop toegewezen. Door den architect W. Salomons is, voor rekening van den heer J. van de Kamp, in het Café »Bellevue" Maandagavond aanbesteed: het bou wen van een dubbel heerenhuis te Amersfort, waarvoor de zes navermelde inschrijvingen waren ingekomen, als van de te Amersfoort wonende heeren 1. C. Kunst f7585; 2. J. B. Lensing f7574; 3. W. van Achterbergh f6388; 4. G. Wassink f6363; 5. J. van den Brink f6200; G. Wolfswinkel f5999. De gunning is in beraad gebonden. Gisteravond is door de kiesver- eeniging «Eendracht,» in een der localen van het iiótel «de Vergulde Zwaan een algemeene vergadering gehouden, die door 84 leden werd bijgewoond. Na lezing eri goedkeu ring der notulen van de vorige ver gadering deelde de Voorzitter, de heer G. F. Mezger, mede, dat van de heeren Vei schoor en Schrijver, de benoemde militaire leden van het be stuur, bericht was ingekomen, dat van hun wil onafhankelijke omstan digheden hen beletten de benoeming tot bestuurslid te aanvaarden, voorts dat het ledental der vereeniging was gestegen tot 230. Daarna was aan de orde het in de vorige vergadering door den heer C. .1. F. Prins gedane voorstel om te besluiten zich aan le sluiten bij de «Liberale Unie De heer Prins, daartoe door het bestuur uilgenoodigd, verklaarde be reid te zijn het voorstel inteleiden, wanneer hij in die uitnoodiging mocht zien het begrip van het bestuur dat op ieder die in deze vereeniging een voorstel doet, de moreele plicht rust dat te verdedigen. Spr. begon niet een nauwkeurig historisch overzicht te geven van 't ontstaan der vereeni ging. 't Begin was een vrijwel ge heimzinnige avondbijeenkomst in een gebouw der hervormde diakonie, waarin het voorloopig kiescomité verklaarde dat de vergadering was belegd om eene anti-clericale kiesver- eeniging opteriehten, en waarin men met het aarts-conservatief program van de kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht" te Utrecht voor den dag kwam. waarvan het kiescomité toen reeds verklaarde, dat het «ons program" niet was, hoewel Spr. meent dat 't comité toch conservatieve adspiraliën inoet hebben gehad om dal progiam voorteleggen. Die vergadering werd dan ook vrij wel onvoldaan verlaten, en 't ver heugde Spr. zeer korten tijd daarna de mededeeling te ontvangen, dat de heer Zelvelder, van Utrecht, was uit- genoodigd een ander program in te leiden. Zooals bekend is deed de heer Zelvelder dat in gloedvolle taal, telkens een parallel trekkende tus schen lief. toekomstig program der opteriehten kiesvereeniging eri dat der «Liberale Unie." en daarbij te ken nen gevende, dat hoezeer hier en daar in formule verschillende met even wel h. t program dezelfde strekking had en denzelfden geest ademde als dat der Unie- Op de vraag des Voorzitters, of men met de door den heer Zelvelder, den bekenden voorvechter der «Liberale Unie", ontwikkelde denkbeelden in stemde, volgde een algemeen applaus, en daarna werd de vereeniging op gericht. doch de tweede vraag van den Voorzitter had toen naar Spr. moeten zijn geweest om zich aan te sluiten bij de «Liberale Unie." Korten tijd geleden verscheen eene advertentie in de Amersf. en Nieuwe Amers/oortsche Couranten, dat de vereeniging zich niet bij de Unie had aangesloten, welke later bleek te be rusten op een misverstand bij een gesprek tusschen een der bestuurs leden en den heer Frederiks, redac teur der Amers/oortsche Courant, doch welke advertentie niettemin wantrou wen omtrent de beginselen der ver- eenigingen in 't leven had geroepen. Spr stelde vervolgens de punten van overeenkomst tusschen het pro gramma van «Eendracht» en dat der «Liberale Unie» in het licht, endeed daarbij uitkomen dat strekking en geest op sociaal gebied van beide vrijwel dezelfde warenophouding der bevoorrechting van het kapitaal en steun van den arbeider, den econo misch zwakkere. Na verschillende punten van het programma van «Eendracht", o. a. die betreffende 't arbeidscontract, de verzekering van arbeiders tegen inva liditeit, ouderdom en ongelukken, gelijkstelling van de vrouw met de inan voor de wet. te hebben bespro ken, en daarbij in 't licht te hebben gesteld dat enkele paragrafen van «Eendracht's program" van verder strekking zijn dan die van dat der «Liberale Unie" en zelfs verder gaan dan die, betreffende hetzelfde onderwerp, van het programma van den radicalenbond, speciaal ten op ziclile van arbeiders-peiisionneering, gelijkstelling van de vrouw met de man voor de wet en ophelling der schutterijen, meende Spr. dat er geen principieël bezwaar kon bestaan om zich hij de Unie aan te sluiten, ook niet uit radicalen-vrees, aangezien, zooals gezegd, het program van «Eendracht" in enkele opzichten reeds verdei gaat dan dat van den radicalen,bond. liet nut om zich aantesluiten bij de Unie in het licht willende stellen wees Spr. 0(i de noodzakelijkheid voor de libe ralen zich over T geheele land te ver- eenigen, om zoodoende eene macht te stellen tegen over de uitstekend georganiseerde macht van Rome eu die van «Patrimonium", teneinde in staat te zijn eigen caudidaten in dit district zooal niet te doen slagen, dan die toch wanneer Rome en Dordt niet samengaan in herstemming te brengen met den katholieken can- didaat, in welk geval de uitslag on zeker is En heeft men in dit district geen kans ooit een vrijzinnig candidaat te doen verkiezen, dan is aansluiting bij de Unie nog gewenscht, omdat men dari kan medewerken aan de verkiezing van vrijzinnige candidaten in andere wisselvallige districten, door eene geldelijke bijdrage in de ver- kiezingskosten, die 10 ct. per lid be draagt, en waardoor ook c.q. aan spraak op ondersteuning uit de strijdkas der Unie worde verkregen, uit welke strijdkas, naar spr. bekend, is o.a. bijdragen van f300 en fOOO voor verkiezingskosten werden ver leend Naar aanleiding van spr. met gloed en kracht voorgedragen rede, waarvoor een algemeen applaus als dank werd gebracht, werd van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt door de heeren Boukamp, ds. Rasch eu Hoog, van wie alleen ds Rasch tot niet-aansluiting bij de Unie advi seerde. Tijd en plaatsruimte ontbiaken ons om breedvoerig dit debat te vermelden en wij bepalen ons er dus bij medete- deelen, dal, na repliek van den heer Prins, met 63 legen 21 stemmen besloten werd zich bij de Liberale Unie" aantesluiten. Daarna was aan de orde de verkie zing van twee leden van het bestuur. Toen kwam evenwel de ve. klaring van den Voorzitter dat het bestuur collectief ontslag nam, waardoor liet noodig was een nieuw bestuur en dus negen leden te verkiezen. Over het vooistel des voorzitters om daartoe dadelijk over te gaan, omdat -t bestuur terstond zijn man daat weuschte nederteleggen, ontstond eene langdurige bespreking, die dreigde in geharrewar te ontaarden, doch dat gelukkig voorkomen weid door de bereidverklaring van de heeren M. Boukamp, A. Veen en A. Schimmel, bestuursleden voorstanders van aansluiting bij de Unie, om de zaken vooiloopig te blijven besturen tot de volgende vergadering, waarin een nieuw bestuur zal verkozen worden. Een en ander zal geene scheuring in de vereeniging doen ontstaan. Wij verheugen ons, dit op grond van ver schillende meededeelirigen, te mogen constateeren Gedurende het afgeloopen jaar 1890 werden aan den afslag van viscli 84 partijen afgeslagen terwijl aan de Koppel 24 schuiten visch onder den hamer kwamen. 14 partijen visch werden voor het gebruik afgekeurd en door de politie vernietigd. Door de keurmeester werden in het geheel 4756 keurbriefjes uitgereikt. Te beginnen niet I April heeft de keuring van visch des morgens te 8 uur plaats. Huismoeders denkt er om en vraag alvorens te koopen den verkooper naar zijn keurbiljet. 354e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 29 en 30 Maart. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 3410. Prijzen van f 30. 2292 2304 2334 3412 3434 3438 3446 3459 3548 3598 3617 3629 11670 13812 13918 13943 13958139741888318888 18907 18909 en 18913. Te zamen 24 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. te-'Ainersloort. j Beleefde mededeeling aan be langstellenden, dat aangifte van nieuwg leerlingen voor ,dën cur sus 1897 98 kan plaats hebben bij dén ondergeteékende, uiter lijk tet den 15 April a. s. Formulieren van aangifte wor den oaanvraag verstrekt door den dirb^teur van genoemde- school. m .1. i tl zwc» Een jongmvan nette familie, zoekt kamer.iue.t-krtslAanbie dingen per--ffanco- brief onder letter JB:~'aan het Bureau dezer cqurént. Voor een fatsoenlijk jong- mensch z. b. b. h. h. wordt bij-een nette familie gelegenheid.gezocht tot inwoning-.met genot van vrije kaïner. Bttëyt-, met op gaaf van conditiën te ad^esseerc. onder letter TEL aan het' Bureau dezer cinirant. die haa/ inkomen op eèn aange name, Jioogst fatsoenlijke, niet algemeejp. bekend wordende ma nier wlïjen vermeerderen, adres- seeren zfiib, mét franco brieven onder No. aali^et bureau dezer Courant. Voor een j ongen van jaar, die de bur- gerschobl wenscht te bezoeken, wordt bij een Prot. familie (geen leeraar der H. B. S.) een goed, gezellig thuis gezocht, waar toezicht op het huiswerk is. Brq fr. lett. G. met opgave van conditiën a/d. BoekhrR. LOS te Bussu5ft*v"-*** old. Ct/echt: weg eene net met»' volledig PENSIONbijz gesBiikt voor eeïf'paar Heeren Onrorwof Ambtenaren. Con dition billijk. Frain co aanbiedj^leÉt" A. Bur. van rlR*-h]fif1 i - Abonneert I) op: DE KI EINE KAPITALIST Q 3 Het Fiuaa«it ele ftieuws. 3 j (18de JAARGANG 1897). ïj i-3 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en >-3 O Zaterdagnamiddag. Prijs per 12 maanden franco per post f6 Met Wekelijksche q Restantenlijst f8.~. Voor bui- tenland en Koloniën -f- extra-porto. W Kiuniicieel lTeekblari, (l«o JAARGANG 1897). O 0 Verschijnt elkon Woensdag. Prijs per 12 maanden, franco per O 55 post f3Met Wekelijksche Restantenlijst f 5.Voor Bui tenlanden Koloniën -f-extra-porto. Heide bladen vermelden ook alle uil loling én van Gemeentelijke Wa- terschap*- en Kerkelijke leeningen. Proefnummers zijn op nanviage gratis vprkrijgbawr en Abonnemen ten (welke op dentisten vhh elke maand kunnen ingaan) worden aan genomen bij den UilgeYwvnti de Nieuwe Amersfoortsche Courant alhier en aan de Bureelen van bovenomschreven bladen: KEIZERSGRACHT 258, b/d. REESTRAAT, AMSTERDAM. Vrijdags bij goed weder kunt ge U voor het bedden magazijn van op den Hof, overtuigen van de •buitengewoon groote sorteering in tafelwasdpek, leerdoek, kast en schoorsteenranden. Jft Bijzonder w^rdtuwe attentie gevestigd op d£lage en vaste prijzen, -die op ieder stuk zijn aangegeven. 3

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2