Mr: M School. J. VAMOELÈEEST, Herbesteding gerookte ELFT. BINNENLAND. IJlfW: 2 TlllHSIlVS THKK. GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. - }A~ Gewaagdt met vermen leveÈgteriijn. aantebesteden:/ VtoarflinpJ» fisetadel. Qntvangén: 1897 SCHOONMAAKTIJD. 1897 den toestand op het oorlogsterrein, na de overwinning, geven wij hier weer, hetgeen uit het Turksche hoofd kwartier te Tyrnavos geseind wordt, van Zondagavond negen uur. Reuters bijzondere correspondent daar bericht: »Ik heb zoo juist een onderhoud gehad met Edhem Pacha, die mij de manoeuvres van de laatste dagen uitlegde. Ik vond den Turkschen bevelhebber aangenaam geïnstalleerd in een tent, welke de Grieken hadden achtergelaten, op een schilderachtige plek, nabij een heldere, overvloedig springende bron. Ed hem zeide lachend »Ik ben den Griekschen bevelhebber werkelijk dankbaar, dat hij mij dit aangename kwartier heeft verschaft »Hij ging toen voort met den af tocht der Grieken te beschrijven, ver klarende dat het een algemeene vlucht was. Zij hadden, zeide hij, letterlijk alles achtergelaten, waaronder ont zaglijke hoeveelheden munitie voor de artillerie, welke de Turken zullen kunnen gebruiken voor hun eigen kanonnen. Ook hebben zij groote hoeveelheden beschuit, sardines, wijn, brandewijn en anderen mondkost hier gelaten. Edhem begrijpt de plotse linge vlucht van de Grieken niet, zonder dat zij een enkel schot losten; maar. zeide hij, het was ongetwijfeld het gevolg van een door de Turksche troepen uitgevoerde manoeuvre, nadat zij Deliler hadden genomen. „Hij besloot toen den linkervleugel vooruit te drijven door een langen omtrekkenden marsch, welke in den nacht begonnen werd. Ongelukkig waren er echter onder den troep verscheiden regimenten van Alba- neezen, die op marsch altijd zingen, en het was onmogelijk hen zich stil te laten houden. De Grieken zouden binnen een uur tijds geheel ingesloten zijn geweest, maar zij hoorden klaar blijkelijk het krijgsgezang van de Albaneezen, en toen schijnen zij door een paniek te zijn aangegrepen, die zich uitstrekte tot in het centrum van de Grieksche legerplaats, waarop onmiddellijk bevel gegeven werd tot den algemeenen aftocht. Toen het daglicht aanbrak, was er geen enkele Griek meer te zien De Grieken hielden nog altijd een sterke stelling op den berg Shabana bezet, welke den mond van den pas be- heersebt. Die positie vielen de Turken hij het aanbreken van den dag aan. De Grieksche verdedigers hadden ech ter reeds de tijding van de vlucht hunner landslieden gekregen en boden slechts zwakken tegenstand, terwijl zij den Turken vrij spel gaven oin Tyrnavos te bezetten, zooals dan ook onverwijld gedaan werd." Zaterdag hebben de Koninginnen het beloofde bezoek aan Gouda ge bracht. De geheele stad was versierd en talloos velen waren uit den omtrek daarheen getogen, zoodat er een ongekende drukte heerschte. Met geestdrift werden de Vorstelijke be zoekers vooral op Haar weg begroet. Zij brachten een bezoek aan Je Sint- Janskerk mer hare beroemde glas schilderingen. Daar hield de presi dent-kerkvoogd S. Straver eene korte rede. In de kerkkamer werd Hare Majesteiten een prachtig album aan geboden. De Koninginnen bezichtigden de plannen tot restauratie. Uit de kerk gekomen, brachten Zij een bezoek aan de Stearine-kaarsen- fabriek, waar dr. H IJssel de Schepper Haar de beweiking van de kaarsen verklaarde. In de fabriek van den heer A. Goedewaagen volgden de bezoeksters het geheele procédé van het pijpenmaken. Üp het stadhuis, waarheen Zij zich begaven en dat prachtig was versierd, namen de Koninginnen plaats op de voor Haar aangebrachte zetels onder een troonhemel. Alle raadsleden waren aanwezig en de Burgemeester Martens sprak Haar in welsprekende woorden toe. Eenige ververschingen, waaron der Goudsche sprits en eenige stroop wafelen werden 11. II. M. M. aange boden, alsmede een album met opdeed, heimelijk op jacht, en bleef buiten in de prairie tot m'n laatste patroon verschoten was. Geen straf fen waren in staat me van die zwerf tochten, welke m'n hoogste genot uitmaakten, terug te houden. Geweer en munitie wist ik me steeds te ver schaffen; de oude jagers hadden schik in den jongen, en stopten hem toe, wat hij noodig had. Wordt vervolgd.) photografiën van de stad. Na de bezichtiging van de Gobelins en eenige antiquiteiten, namen de Koninginnen de terugtocht aan. Tusschen het Stadhuis en de waag stonden 1800 kinderen geschaard en brachten een aubade aan de Vorste lijke bezoeksters, die van het plat van het Boterhuis onder een baldakijn het lied aanhoorden. Van af 1 Mei a. s. zal aan alle postkantoren kosteloos verkrijgbaar worden gesteld een boekje, bevattende de «Belangrijkste voorschriften be trekkelijk den dienst der Rijkspost spaarbank." Het werkje is een uit nemende gids voor hen, die van de Rijkspostspaarbank gebruik wenschen te maken. De heer W. Voormolen, hoold- coinmissari? van politie te Rotterdam, is door den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, benoemd tot ridder Be klasse (oflicier) der orde van de Kroon van Pruisen. Voor de deputaten vergadering, welke eerstdaags te Utrecht wordt gehouden, hebben zich meer dan tweeduizend afgevaardigden opgege ven een gevolg van de uitbreiding van het kiezerscorps. De Standaard deelt mede, dal de zaal van Tivoli, de grootste die te Utrecht beschikbaar is, nog wel te klein zal zijn. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Tot onderwijzer aan de Chr. Nationale School, hoofd de lieer de Groot, is benoemd de heer K van der Kooy te Doetinchem. Deze be noeming was noodig met het oog op het toenemend getal leerlingen. De benoemde hoopt 1 Mei e.k. in functie te treden. De afdeeling Amersfoort der centrale anti-revolutionnaire kiesver- eeniging «Nederland en Oranje" heelt in beginsel besloten tot candidaaL te stellen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, oud-burgemeester van Amersfoort. Deze candidatuur kan eerst defini tief worden geproclameerd na een vergadering met het moderamen, welke nog in deze week zal gehouden worden. Tot hoogheemraad van het Ie district de Bunschoter Veen en Velden- dijk zijn gekozen de heeren E. van der Kolk (aftredend), M. ter Beek en R. Nagel Nzn., allen te Bunschoten. De orthodoxe Kiesvereeniging «Evangelie en Belijdenis" heeft gesteld tot candidaten voor het Kiescollege bij de Ned. Hervormde Gemeente hier, de heeren J. J Berends, E. S. Bijteluar, J. van Haselen, G. C. Hoogewerll, J. J. Kleber en C. Maas, allen aftre dend; benevens: H. G. van Ginkel, J. Kraan Gzn. (Arnh. weg), C. van Ouwerkerk Czn. (Arnh. sir.) L. Ruitenberg, R. J. graaf Schimmelpen- mnck en N. Wolfswinkel Ezn Onze stadgenoot de heer C. J. D. van Eek is bij Kon. besluit bevorderd tot landmeter Ie klasse van het kadaster. Zaterdag hield de Amersfoort- sche timmerlieden-vereeniging «Stre ven naar verbetering# in café Bel levue# een feestavond, ter gelegenheid harer eerste jaarvergadering, die door zeer vele leden, rnet hunne echtgenooten of aanstaande levensgezellinnen werd bijgewoond. Een tweetal blijspelen «Zonder geld op reis# en «Naar Parijs« werden op niet onverdienstelijke wijze en tot groot genoegen van de aan wezigen afgespeeld, terwijl daartus- schen een paar voordrachten wer den gehouden, waarvan «Annecken's Rache#, van August Schilfer, dooi den gezel A. C. B. gezongen, daverend werd toegejuicht Na de pauze nog een zevental voordrachten, als'nProf. Numpitz met zijne wonderkinderen# door v. L., R., v. D. en A. C. B. «Natuurlijk# door A. C. B.«Mop de Visscher« door G. M.«Een reis naar Scheveningen« door W. W.«De vroolijke kiespijnlijders# door J en v. D.«De bedrogen huwelijks-can- didaat», door A. C. B., C. en W. en «Van Houten's Cacao#, door A. C. B., die allen een daverend applaus uit lokten. Een geanimeerd bal, afge wisseld nog door voordrachten besloot dezen feestavond, die zeker lang in aangename herinnering zal voortleven, niet het minst om den prettigen kameraadschappelijke!) geest die er heerschte en om hetgeen er geestelijk te genieten is aangeboden en dan ook genoten is. Een groot aantal officieren der dd. schutterij, hoofd- en subalterne officieren van alle wapens en dienst vakken alhier in garnizoen, begaven zich Maandagochtend naar Amsterdam, tei audiëntie bij H M de Koningin- Regentes en om te worden voorgesteld aan H. M. de Koningin Eenige werkende leden van de Amersfoortsche Toynbee-Vereeniging «Ons Huis" zullen aanstaanden Zondag avond in een der lokalen voor de gewone leden dier vereeniging eenige muziek- en zangnummers en voor drachten ten beste geven. Toegang hebben alle vrouwelijke gewone leden en de mannelijke boven SO jaar: is er nog plaats, dan worden ook de mannelijke leden beneden de 20 jaar in «Ie gelegenheid gesteld, dit «gezellig avondje" bij te wonen. De ruimte is echter zeer beperkt, zoodat het zaak is, Woensdagavond of Zaterdagavond tusschen 8 en 10 uur zich van een kaart te voorzien. Het programma belooft veel. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van liet postkantoor te Amersfoort over de Iste helft der maand April 1897. 1 J. de Lange en Zn., Amsterdam. 2 H. J. Velting, id. 3 Mej. A. N. Jacobs, 's Gravenhage. 4 Mej. S. Jansen, id. 5 Rentmeester, Laag Soeren. 6 K. v. Es, Briefkaarten. 1 De Koning, Amsterdam. 2 A. J. Weiier, Winterswijk. 354e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking vau 26 en 27 April. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 2000 op No. 13859. Prijzen van f 65. 2296 2319 2337 3404 3411 3455 3458 3483 3484 3490 3507 3546 3552 3558 3559 3592 3612 11680 13808 13810 13811 13854 13873 13879 13919 13935 13982 13991 18861 18914 18919 en 18923. Te zamen 33 prijzen. Eeu avontuurlijke levensloop. Een jonge Engelsche, genaamd Frances Blackman, was een jaar of zeven geleden als verkoopster aange steld in hel Crystal-Palace iu Londen en maakte daar kennis met een voor namen Pers, sultan Nasri geheelen. Deze was een bloedverwant van den Schah. Hij leefde in Engeland en bezat een groot vermogen. Sultan Nasri veroverde het hart van het meisje, deed aanzoek om haar hand en weldra werd het bruidspaar naar katholieken ritus getrouwd. Twee jaren van echtelijk geluk volgden, en de jonggehuwden woonden nu eens in hun huis in llydepark-Mansion, en dan weder in de badplaats Torquay. Op zekeren dag werd sultan Nasri echter plotseling door den Schah naar zijn woonplaats in Perzië terugge roepen en hij moest, wilde hij niet al zijn bezittingen in Perzië zien ver beurd verklaren, liet bevel van den Schah gehoorzamen. Daar hij aan de Europeesche beschaving gewoon was geworden, verliet hij slechts on gaarne Torquay. Zijn Engelsche vrouw vergezelde hem naar Perzië. Daar aangekomen, kwam zij echter al heel spoedig tot de ontdekking, dat Sultan Nasri vele malen gehuwd was, m. a. w. dat zij haar rechten als ega met vier andere vrouwen moest deelen. Hoewel zij nu een deel der harem was geworden, waren haar bijzondere voorrechten toegestaan. Zoo mocht zij o.a. Engelsche heeren en dames in haar huis ontvangen. Toen opeens stierf sultan Nasri en nu kwam de geheele Perzische fami lie van haar echtgenoot in vijandige verhouding lot haar te staan, want de overledene had zijn Engelsche echtgenoote en zijn zoontje al zijn uitgestrekte goederen vermaakt en er werden zelfs pogingen gedaan om haar en haar kind door vergift om het leven te brengen. Gelukkig trok zich een Engelsch geneesheer in Teheran, dr. Scully, hun lot aan en door zijn toedoen nam het Engelsche gezantschap de beide bedreigden in bescherming. De zwaar beproefde vrouw kon nu naar haar vaderland terugkeeren. Een schouwburg van papier. Dien moet men natuurlijk weer in Amerika zoeken. Een bouwmeester is daar bezig met een ontzaglijken schouwburg te bouwen, geheel uit papier. Het schijnt, dat de papieren blokken als bouwmateriaal veel voor hebben op steenen. Vooreerst is het papier een veel slechter warmtege leider dan baksteenende papieren huizen zullen dan in den winter ook veel warmer eu in den zomer veel koeler zijn. Men bestrijkt de papieren blokken met een vettige massa, die ze beschermt voor het indringen van het vocht, en papieren huizen zijn dus nooit vochtig. Het papier voor bouw doeleinden wordt, terwijl het geperst wordt, met zouten gedrenkt, die het vuurvast maken, en met antiseptische stoffen gemengd, men behoeft dus in dergelijke huizen niet bang te zijn voor brand en microben. De Noord- Amerikanen beweren, dat in de toe komst alleen nog huizen van papier zullen worden gebouwd huizen, kanonnen, wielen, spoorwagens, enz alles uit papier maar ondertusschen gaan ze voort kanonnen van ijzer te gieten en in New-York huizen van 120 meter te bouwen van steen. Raadgeving. Stoffen overgordijnen, b. v. serge, fluweel, zijde of wol, maakt men met goed succes schoon, als men ze op een viei kante tafel legt en ze bij gedeelten langzaam met heete zemelen of broodkruim borstelt Katoen, cretonne, mousseline en andere stoffen, die gewasschen moeten worden, be honden hunne kleuren beter, als men in het water wat ammonia doet, een grooten eetlepel op een halven emmer b.v., en wat zout in het water, waarin de gordijnen worden nage spoeld. Ook voor het opfrisschen van de kleur der kleeden, die zoo grijsachtig kunnen zien, als ze weer opnieuw zijn gelegd, is ammonia een goed middel. Men wrijft eenvoudig met een schoenen doek, «lie gedom peld is in een emmer warm water, waarin drie eetlepels ammonia zijn gedaan. Ongeverniste verf wordt zeer helder door haar te wasschen met slappe koude thee, geverniste verf door warm water, met een weinig peti oleum er door vermengd. X-stralen. Een merkwaardige operatie is door een Fransch medicus, Dr. Radiquet. verricht. Een zijner patiënten had door een ongelukkig toeval een naald in den voet gekregen. De plaats, waar de naald lag. werd gemakkelijk en met juistheid bepaald, door den voet to radiographeeren met X-stralen op twee wijzen, eens door den voet van boven te laten beschijnen en nog eens door dat te doen aan den kant. Door deze photographieën met elkaar te vergelijken, bepaalde men «Ie ligging van de naald. Men bracht nu een sterke.n electro- magneet in de nabijheid der naald, en nadat de magneet twee en een half uur gewerkt had, was de naald uit het lichaam verwijderd. Door af en toe gedurende de operatie den voet met X-stralen te onderzoe ken, kon men de verplaatsing dei- naald nagaan. Een goed besluit. Ingevolge een besluit van den Russi- schen Czar zullen voortaan de ver oordeelde misdadigers per spoortrein naar Siberië worden vervoerd. Dit is een groote verbetering in het lot der veroordeelden. Het vervoer naar Siberië toch werd tot dusverre als veel erger beschouwd dan het verblijf aldaar. De veroordeelden moesten den geheelen weg van Tomsk naar Irkutsk te voet afleggen een reis van 98 dagen en dikwijls moesten zij jaren lang verblijf houden in de zoogenaamde centrale gevangenissen, vóór zij in staat waren de reis te vervolgen. De daaruit ontstaande overbevolking van die gevangenissen veroorzaakte be smettelijke ziekten, welke duizenden slachtoffers maakten. Daarenboven had het opeenpakken van mannen, vrouwen en kinderen in één lokaal een zeer verderfelijken invloed op hen. Getrouwd J. W^JTTKÏSSEN, J/G. M. Dl}: WIT. HiéversuJi, 27 Aapril 1897. De Heer en"Mevr. JORISSEN- de Wit, betuigen ook namens wedemjdsche familie, ^Iröhnen dank, ^qr debejjips^fi van be langstelling1 "Bij "hun huwelijk ondervonden. Met I Meijee'n bekw RENWER te Ifoevelakeu. franco" oT in persoon. Toelating 'van N IET WE LEERLINGEN I rfei e.k. Er wordt- onderwijs gegeven in de vakken van Let-Lager onder wijs en in de Eransche, Hoog- duitsche env JEngelscheJ#lefi7 Aangifte bij Eèt "Hoofd der School, Korte Gracht 57. BURGEMEESTER' en WET HOUDERS van Amersfoort zijn voornemèqs op Zaterdag, den 1. Mei Ë8tiJ 's vqdrm. te 11 ure ten raadhuïkfin het openbaar bij inscRrijving liet vernieuwen van de bestrating op het Groote Spui. De conditiën-liggetTter Secre tarie. Voor de noordelijke Provinciën wordt gevraagd een - W IJ N- R EI Z I GÉ R, die têVens met het beheef van een DEPOT wordt belast, tégen, vast^alaris, vrije reis- en jverblijf-kfoten, provisie, vrije wuiiing. Onnoodig te sol- liciteerei, wanneer men niet jaren in het vak werkzaam is geweest, en flinkeïplientele kan aanhrèn- gen. Vebmschte zijn.jrérder gehuwd, g<5ed£_£&ferentien, en eene borgstorting van f3000. Br. onder lett. P P 63. Bur. v. d. Blad. Gelegenheid tot het plaatsen; van 1 2 5 f 4.5(1, per week. Br. fr>.onder lettf^>-^B. [aan 't bureau 303 hoek'Bof en Zevenhulzen 304. Bij gelegenheid der aan staande schoonmaak recomman deert zich de tinna TIIIES in „de Rooster" voér het repareeren van allerlei soost matrassen en bedden, het uitstromen en was schen van beddegped en dekens. Groote keifze in allerlei, ledikanten en wiegen tot prijzen beneden ?allfe concur rentie. Steeds voorhanden een buitengewoon grdbte keuze iD wollen en gestiktardekènsfen een magnifiqué, keus pn wjegen en groote kinderdek^ns. r* Op gebieOBvajf (tetfdeiiartiRe- len wordt door-de lirma TIIIES, niet anders gélevcrd dan solied werk en ajffikclen uitsluitend van prima kwaliteit. 1

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2