BINNENL/Vm CIJTO: 2 THOMSON'S THEE. GEMENGD NIEUWS. vrede wil. liet ministerie en vooral de president van het kabinet, Ralli, moet aan het hoofd staan van de eerste partij, terwijl koning George daaren tegen voor den vrede ijvert Nu is het waar, dat het volk zelf naar den vrede verlangt en naar den terugkeer van den gewonen toestand der din gen, maar tevens heerscht er een stille wrok tegen de koninklijke familie die zich niet zoo duidelijk uit als voor eenige weken, bij de eerste neerlagen, maar die misschien te dipper is. Men wacht in Athene, zegt een Engelsch blad, blijkbaar het oogenblik af, dat de vrede gesloten is, om de konin klijke dynastie te verjagen. Den koning zelf wil men niet; het geslacht had misschien gered kunnen worden voor Griekenland, indien de kroonprins de volle liefde en het vertrouwen der volks bezat, maar ongelukkig hebben de nederlagen tegen de Turken het Grieksohe volk van hem vervreemd en men zou nu in Athene zeker nog eerder koning George op den troon kunnen handhaven, dan koning Kon- slantijn er op plaatsen. Et komt daarbij nog de vrees voor allerlei wanordelijkheden. Ongeregelde troepen zijn van het slagveld in Athene aangekomen en willen zich daar niet laten ontwapenen. Zij vormen een gevaarlijke macht in de hoofdstad. Ondertusschen komen ook de soldaten van het vreemdenlegioen aan zij dur ven niet terugkeeren naar bun vader land, Italië, wijl zij grootendeels gede serteerd zijn en dus gestraft zouden worden De regeering te Athene zal nu hen, die terug mogen keeren, met een stoomschip naar Brindisi laten brengen en de deserteurs onderhouden op staatskosten. En thans, ironische speling van het lot, nu de oorlog geëindigd is, zijn er 500 vrijwilligers uit de Vereenigde Staten aangekomen. »Ztj wekken meer nieuwsgierigheid dan geestdrift!" seint men uit Athene. De minister van Binnenlandsche zaken heeft goedgevonden, dat het staatsexamen ter verkrijging vaneen getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan een universiteit, zal afgenomen worden te 's-Gravenhage, vanaf 12 Juli tot 19 Augustus a.s. Door den intendant van Soest- dijk is eene regeling vastgesteld voor hel bezichtigen van het paleis en het park te Soestdijk. Daardoor is het fooienstelsel voor goed afgeschaft. Men moet nu vooraf in Fel's boekhandel te Baarn, zich een toegangskaart verschaffen. Een biljet om het paleis te bezichtigen kost 25 cents en een kaart voor het park 50 cents. Voor gezelschappen wordt reductie toegestaan. De afdeeling Gooi- en Eemland van de Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde zal van 30 Juli tot 1 Augustus e k. te Bussurn een tentoonstelling van planten, enz. houden. Het antirev. centraal-comité heeft zich per telegram tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, om te vernemen, welk advies te geven ware op de telkens inkomende vraag, of in het formulier van opgaven de voorletters ot de voornamen van mi nister van Houten telegraphisch het volgende antwoord ontvangen: »Het opschrift voonamen in model 1 wijst de plaats aan, waar in te vullen is wat ten aanzien van den candidaat volgens de wet noodig is. Zoowel wanneer de voornamen alleen met letters worden aangeduid, als wanneer zij voluit geschreven worden, wordt aan de wet voldaan." In April jl. werden voor het Indisch leger aangenomente Harder wijk 181te Nijmegen 34, te zamen 215 man. Sedert 1 Jan. jl. zijn in Indië aan gekomen 480 man, terwijl bovendien reeds 507 man op weg derwaarts zijn, of reeds tot vertrek aangewezen. .Lebben. Hij had mij verzoend, de sanguinische dweperhet laatste spoor der oude, lang gekoesterde haat week van mij. De gedachte, hem aan zijn tegenwoordigen, achzoo hopeloozen toestand te moeten herinneren, deed mij pijnlijk aan. En toch was het mijn plicht. Ik kon niet van hem gaan als een bedrieger, en lafhartig voor hem verbergen, dat in het dob belspel van den oorlog het lot hem den blauwen kogel had toebedeeld Wordt vervolgd.) De wet tot verhooging van successierechten voor bezittingen van buitenlanders zooals deze door de Eerste Kamer reeds is aangenomen wordt in het BürgerblaU te Emmerik aan een scherpe kritiek onderworpen Het blad treedt in het krijt voor de vele Duitschers, die in Hollandsche grensplaatsen hunne bezittingen heb ben. De aangenomen wet wordt bot weg »ein Gaunergesetz" genoemd, dat Nederland wegens zijn tirannie met Rusland in één adem kan doen noemen en slechts gemaakt is als weerwraak wegens den verboden invoer van melk uit Holland naar Duitschland. Dit is de reden waarom mr. Kolkman, afgevaardigde voor Rheden, deze wet zoo heeft verdedigd. Op den Haagschen weg tusschen Delft en Rijswijk raakte Zondagnacht door het schrikken van het paard, een rijtuig onder den stoomtram van Del11. Het paard werd gedood, ter wijl bet rijtuig gedeeltelijk vernield weid. De passagiers kwamen gelukkig met den schrik vrij. Hedenmorgen hadden verschil lende personen een buitenkansje, wijl ze baars, snoek, voorn, ook paling en puitaal maar voor 't scheppen hadden in de Vecht, onder Maarsen. Er waren er, die een kruiwagen, anderen, die een waschmand of tobbe vol schepten. De waterbewoners luidden 't erg benauwd en waren geheel uit bun doen, zoodat ze met de hand te grijpen waren. Als men ze in een nabijzijnde vaart of sloot bracht, kwamen ze bij, terwijl ze in de Vecht spoedig zouden gestorven zijn. Van tijd tot tijd doet zich dat ver schijnsel voor en de oeverbewoners geven aan rioolen in en bij Utrecht de schuld van deze vissclientlauwte en sterfte; de oorzaak kent men nog niet met zekerheid. PROVINCIALE BERICHTEN Baarn. Schoon het weder alles behalve uitlokte en een stijve Noor denwind menigeen huiveren deed, was een talrijk publiek opgekomen, om de openings-wedstrijden op de nieuw gebouwde wielerbaan bij te wonen. En dat dit met allen ingezetenen waren, bewees wel bet groote aantal fietsen, wij telden er meer dan drie honderd, aan de bewaarplaats afge geven. De batn, geheel van hout gebouwd, heeft 3 laps op de KM. en voldoet zeer goed. Wanneer wij den korten tijd in aanmerking nemen, waarin ze werd tot stand gebracht, mag den heer Fröhn, den directeur en exploi tant een woord van lof niet worden onthouden. Als eerste nummer werd gereden een wedsti ijd voor amateurs over 2 J00 M. waarvoor zich 8 deelnemeis had den aangegeven. Gereden in twee afdeelingen werden deze gewonnen door Hart Nibbrig uit Hilversum in 3 min. 15 sec. en van den Berg uit Montfoort in 3 min. 14Vs sec. In de beslissing, waaraan van den Brugge uit Tilburg als snelste tweede mocht deelnemen, kwam van den Berg in 3. I93/s eerste aan, tweede Nibbrig in 3 19 Vs. Voor het tweede nummer, wedstrijd voor professionals over 2000 M hadden zich 22 deelnemers aangegeven. Deze race werd in 5 seriën gereden, in welke als eersten aankwamen: Jenkins uit N. Z. Wales, Wiemaun uit Ber lijn, Kingma, Siep en Boele alle uit Amsterdam. In de finale won Kingma glansrijk in 3.323/5. Jenkins was tweede in 3.333/s; Siep kwam derde aan In de eerste serie buitelden Havens en Schilling over elkaar, zon der evenwel letsel te bekomen. In den wedstrijd om den Brassard, reden in den finale mede Kingrna, Beisenherz, Jenkins en Boele. Kingma won gemakkelijk in 3 51 op de hielen gevolgd door Beizenherz in 3,51 Vs Jenkins was dorde Beis heeft Kingma onmiddelijk uitgedaagd. Daarna volgde de match over 25 K.M. tusschen Vrouwes en Witte veen. Kees was bijzonder goed in conditie en haalde Vrouwes na 35 ronden in. Deze wist toen nog ongeveer een halve baan te winnen, hetgeen echter niet belette dat hij door Kees. die uitstekend door een quadruplet werd gepated na 49 ronden werd gelapt. Toen daarop de monarch-triplet die voor Vrouwes gangmaakte u:t de baan geraakte, was er geen helpen meer aan en won Witteveen dan ook met ruim anderhalve baan voorsprong in 34 min 19'/s sec. Deze wedstrijd was bijzonder interessant en werd door liet publiek met spanning ge volgd. In den wedstrijd met voorgift voor rijwielen met meervoudige zitplaatsen over 3000 M reilen in de beslissing twee tripiets en een quadruplet mede. Eerstaankomende was de triplet, be mand met Wiemann, Hesker en van der Marck in 4 min. 223/s sec tweede de quadruplet gereden door Kalh, Siep, Boele en de Blauw In 4 22Vs. Hiermede was deze eerste wed strijd af'geloopen, die, wij wenschen liet den wakkeren ondernemer toe, gedurende dezen zomer nog door menige andere moge worden gevolgd. Bunschotkn, 25 Mei. De lijken dei- bij de laatste storm verongelukte visschers zijn hedenmiddag met een schuil naar hier overgebracht. Op nieuw verkeert ons dorp nu in rouw. De deelneming is dan in deze zoo treurige zaak ook algemeen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De sergeanten J. van Oorschot en F. K. Bahle van het 5e Regiment Infanterie zijn aangewezen oin van I Juni a.s. tot 15 Augustus d.a.v. eene s-hietcursus te volgen bij de Normaal Schietschool te 's-Graven hage. Op den Ie Juni a.s. zal alhier aankomen de eerste luitenant J. J. Verbrugh van de Koninklijke Militaire Academie met een detachement van 13 korporaal-cadetten die bij liet 5e Regiment Infanterie worden gedeta cheerd tot het bijwonen van de prac- tisclie oefeningen van dat korps. De cadetten zullen bij aankomst worden ingedeeld alsBakker, Jochim van Nootdorp, Van Lakei veld de Ileus en Viseer bij het 2e bataljon. Cal- koen,Cramer. Ilaalmcijeren Holtappel, bij bet 3e bataljonDiernoiit, Bueno de Mesquita. Nanning. Oudeburg en Nix bij bet 4e bataljon. In de commissie voor hel afne men van liet toelatings-examen van de aspiranten tot het le en 2e stu diejaar van den cursus en van liet overgangs-examen van de leerlingen van bet le naar bet 2e studiejaar van die inrichting bij bet 5e Regiment Infanterie, zullen in dit jaar zitting nemen. Als lid en voorzitter de kapitein D. J. Heinsius. Als leden de kapiteins A J. Ebeling en F. van Laaien, de le luitenants J. H. Boeije en A. C. de Vos, de le luitenant-adjudant J. L. van der Maer en de burgerleeraar J. van Spiegel. De korporaal S. L. Oostmeijer van het 5e Regiment Infanterie is door den kolonel regiments-comman dant bevorderd tot sergeant-titulair. Het 8-jarig zoontje van Van der Mast dat Zondagmiddag in de Beek buiten de Kamppoort le water geraakte werd gered door zekeien Klee die daartoe gekleed te water sprong; ook gisterenmorgen ongeveer half negen geraakte bet 7-jarig zoontje van de Wed. Kroes aan de Kortegracht aldaar te water; op bet hulpgeschrei kwamen de werklieden lM. v. N en J. v. M. toesnellen, en vermochten na groote krachtsinspanning het knaapje weder op bet drooge te brengen. Gisteren stond voor de Recht bank te Utrecht terecht een arbeider die op 25 April zijn 2I-jarigen zoon dronken langs den weg zag loopen. In drift trok hij een mes en stak dit vloekende den jongen in den rug. waardoor deze ernstig gewond werd en hevig bloedde. Uit bet getuigen verhoor bleek vrij ondubbelzinnig dat de publieke opinie ter plaatse sterk voor den vader sprak. liet O. M. wijst op deze omstan digheid en deelt mede, dat hij van den zoon een brief bad gekregen met verzoek deze zaak niet te vervolgen. Waar de vader zich echter niet ontzien heeft met ee i mes te steken en nog wel naar zijn zoon meende spr. dat bekl. wel degelijk moest te rechtstaan, al pleiten de omstandig heden meer voor den vader, dan voor den zoon. Doch ook de vader beeft geen on berispelijk verleden en reeds drie von nissen achter den rug. ltequisitor 4 maanden gevangenis straf. Bij een in de vorige week te De Bildt gehouden bijeenkomst van kiezers, die zich. met het anti-revo- lutionnaire program van 1878 kunnen vereenigen, om een candidaat te stel len voor de aanstaande verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, is met eenparige stemmen tot candi daat gekozen mr. F. D. graafSchimmel- penninck, Burgemeester van Amers foort. Staande deze bijeenkomst is een anti-revolution na ire kiesvereeniging voor De Bildl opgericht, waarvan onmiddellijk 32 kiezers lid werden. Ook door de afdeelingen Baarn en Soest van den Clir. Historischcn Kiezersbond is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Burgemees ter van Amersfoort. De heer C. A. Zelvelder heeft de carididatnur. hem door de kies- vereen ging Eendracht" aangeboden, aangenomen en zal aanstaanden Vrij dagavond om 8 uur in de groote zaal van Amicilia voor de kiezers optreden. Mr. W. H. de Beaufort beeft voor de eandidatuur voor lid der Tweede Kamer, hem aangeboden dooi de Liberale Kiesvereeniging te Zeist, bedankt. In de Zaterdagmiddag gehouden buitengewone Algemeaiie vergadering van de Oudheidkundige veieeniging »Flehité" is in beginsel besloten om den Amersfoortschen kei weder aan het licht te brengen. Indien het Gemeentebestuur ver gunning verleent en de gelden, noo dig voor den lang niet geringen arbeid, bijeengebracht kunnen worden, zal de kei worden opgesteld op den Hof Programma van de muziekuit voering, Donderdagavond om half acht te geven op liet terras van Amicilia door het stafmuziekkorps van liet 5e regiment infanterie, directeur den heer G. K. G. van Anken. i »Die schóne Fechterin", Marsch Nazy i2Ouverture *Le Barbier de Seville" Rossini. 3. »Espana", Concert-Walzer Waldteufel 4. Grande Fantaisie de l'opéra »Guil- laume Tell" J H. Bekker. 5. Ouverture xHaydée ou le secret" Auber. 6. Fragments de l'opéra »Roméo et Julliette" Ch. Gounod. Ouverture. Le sommeil de Jul liette. Valse des Fleurs. Cortège nuptiale. (a. «Ganzona" C. Bohm. (b. »Schmiedeliedchen" Eilenbcrg. 8. Grande fantaisie de l'opéra Pail lasse" (II Bajazzo) L Cavallo. No. 2. en 7. eerste uitvoering. Bij de vanwege het Gemeente bestuur van Kampen gehouden aan besteding van bestratingen (circa 2I.11OO M>.) binnen de stad, was onze stadgenoot T. W. Bonte de laagste inschrijver, en is liet werk hem gegund, en wel voor bekapte keien f0.42, scorinebriks f0 45, nieuwe klinkers f 0.40, oude klinkers f0 25, alles per M>. Hedenmorgen had alhier een ernstig ongeluk plaats De pikeur P. Aerts was ten ongeveer 8 uur aan den Leusderweg bezig den harddraver nAldena", van den heer II Meursiug, le trainen. Het dier trapte op een stukje blik. Het daardoor ontstane gerammel deed het paard schrikken, waardoor het er van door ging, den pikeur, die er afviel, een slag in het aangezicht gevende. Als levenloos bleef Aerts aanvankelijk liggen, doch weldra tot bewustzijn teruggekeerd, werd bij hevig bloedende in de woning van den heer P. Janssen, kleermaker aan den Leusderweg, binnengebracht, die hem liefderijk opnam, hielp en voorloopig verpleegde, totdat dr. 11. W. Schreuder, die zich naar de plaats van 't ongeval spoedde, de eerste heelkundige hulp verleende. De arts hechtte de wond die de pikeur over de gelieele breedte van zijn rechter wang had bekomen en die een vin gerdikte breed is. De toestand van Aerts, die meer om liet paard, dat morgen op de wedrennen te Bussum zou loopen, dan om ziclizelven jam merde, is gelukkig vrijwel. Tijdens de afzending van dit bericht was de harddraver, die in vliegende vaart in de richting van Leusden dooi holde, nog niet teruggebracht. Naar wij vernemen, zal »Aldena" worden dood geschoten Omtrent het Theater Wallenda dat de volgende week in »Amicitia" eenige voorstellingen geeft lezen wij in het Maalrichtsch Dagblad o.a. bet navolgende Zelden zagen wij op een kennister rein, een grootsclier inrichting, dan die van den heer Wallenda. Met zijn theater overtreft hij alles, wat er in dat genre ooit te Maastricht is geweest. Voornamelijk op het gebied van diereiidressuur, heeft de heer Wallenda eene haast ongeloofelijke hoogte be reikt. Twee ei fvijanden, de kat en de hond, gaan hier zoo iriendschap- pelijk met elkander oin, alsof er nooit eenige veete tusschen hen bestond. Ook de kakatoés, gepresenteerd dooi de bevallige juffrouw Kat bi, toonen aan. dat ze in de perfectie zijn ge- dressseerd Wat men vei dn- in dit theater te zien krijgt, is alles even bezienswaardig. Men kau wel zien, dat men met altisten eerste rang te doen heeft. O. m. (Ie levende beelden geno men naar schilderijen van beroemde meesters, munten uit, door getrouwe weergave en sierlijkheid van costumes. Alles afzonderlijk te bespreken, zou me te ver voeren, maar de geheele inlichting van dit theater, ook wat betreft de kostbaarheid der kostuuies, is zoo grootscb en prachtig, dat liet een bezoek van allen, die iets waarlijk schoons willen zien, overwaard is. Tot wach t mees ter-hoefsinidsbaas aan de Iloefsmidscho.il hier wordt met ingang van 1 Juni aangesteld de kor poraal-hoefsmid Larmené, van het 2e regiment huzaren 354e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 2425 Mei. (1950 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 200 op No. 2340. Prijzen van f 70. 2333 3442 3485 3493 3520 3553 3570 11669 13789 13872 13946 13964 en 18897. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2291 3405 3416 3420 3447 3449 3480 3494 3500 3504 3516 3541 3557 3568 3579 3586 3609 3611 3620 11641 11679 13817 13858 13902 13940 13953 13869 13979 13988 13993 1399418867 18887 18929 en 18930. Volgende trekkingen geschieden26, 28, 31 Mei en 14 Juni. Het testament van den hertog, van Auinalc De uiterste beschikkingen van den hertog van Auinale zullen eerst allengs openbaar worden, daar de overledene ta rijke veranderingen heeft aange bracht in zijn testament. Men weet reeds, dat de hertog van Orleans behalve liet landgoed Eu nog een mooi pak elïeeten zal ontvangen, die ee i inkomen vertegenwoordigen van een miljoen francs jaai lijks. Zijn zuster, de hertogin van Aosta, erft, buiten de bezittingen op Sicilië een rente van 100.000 fres. Prins van Orleans-Braganza, de zoon van graaf van Eu, krijgt een gelijk inkomen. Prins Jean, de tweede zoon van den hertog van Chartres, bekomt de uitgestrekte landgoederen vanNouvion en Tliiérarche, waaraan de titel van hertog van Guise is verbonden. Het vruchtgebruik dezer landgoederen blijft tot hun dood aan den hertog en de hertogin van Chartres De gravin De Clinchamp, die sedert vele jaren de huishouding bestuurde van den hertog van Aumale, ontvangt een lijfrente van 36,000 francs. Wat de in Londen gedeponeerde effecten en geldsommen betreft, die te zamen 15 miljoen francs bedragen, deze zijn, naar de Franlc/orlur Zeitung meedeelt, bestemd voor een jongen mail, die alleen bekend is bij de intieme vrien den van den overleden hertog, maar voor wien deze zijn gelieele leven de teederste zorg heeft gedragen. Het kan nooit genoeg gezegd worden, dat kalk of mergel in een grond onmisbaar zijn; waar dus wei nig ot geen kalk aanwezig is, moet rneu ze erin brengen. Schadelijke zuren worden er door verdreven de bodem wordt er door verwarmdde al te groote kleefkracht van zware klei wordt er door verminderd, zoodat lucht en licht kunnen binnendringen en de bumusbestanddeelen onder me dewerking van grondbacteriën in plan- tenvoedsel kunnen omgezet worden. Achter het paleis te Soestdijk is door de Pluimgraaf Appeldoorn, voor de derde maal in den vijver een prachtige vischotter geschoten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2