NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Uil Amerika naar Bolland." No. 46. Woensdag 9 Juni 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHMAT WOENSDAG E\ ZATERDAG. 1UJ1TENLANL. mNNE^ND. F euilleton. Amersfoortsc A B O N N E ill E N T S F R IJ S Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Oostenrijksche Rijksraad is niet verdaagd, maar de zitting is gesloten, op ile/e wijze meende Badeni het best een einde te kunnen maken aan de tumulten en de schandelijke too- rieelen der laatste weken in liet Oos- tern ijksche parlement, tumulten zoo lievig, dat de voorzitter van den Rijksraad er een beroerte door heeft gekregen en thans ziek neerligt. Voordat de minister-president het keizerlijk besluit der sluiting voorlas, richtte Radeni eenige uiterst strenge woorden tot de Duitsche afgeiaardig- den n et betrekking tot hun oproerige houding. Deze hebben daatop onmid dellijk geantwoord met een manifest aan bun kiezers, waarin zij protestee ren tegen de insinuaties win den minister, en de volle verantwoorde lijkheid van den tegenwoordigen toe stand werpen op de genomen onwet tige maatregelen, die de kostbaarste belangen van een deel des volks be dreigen. Men beeft de vraag opgeworpen, waarom liet kabinet liever de zittin gen heeft gesloten dan baar te vei- dagen. Algemeen woidt geloofd, dat graaf Radeni dezen maatregel beeft genomen, wijl luj dan een grootere vrijheid van bandelen zal hebben gedurende de parlementaire vacantie, hetzij om een mogelijke verbintenis met de Duitscbers aan te knoopen. hetzij om zijn politiek program te wijzigen en een meerderheid te vor men op nieuwen grondslag. Daar de sluiting van een zitting natuurlijk meebrengt, dat er een nieuwe moet worden geopend, is er ook gelegen heid voor een nieuwe troonrede, waarin een nauwkeuriger begrensd program kan worden aangeboden dan het vage in de vorige troonrede. Tevens kan hij de nieuwe samen stelling van de bureaux der Kamer eenige voldoening worden geschonken aan de Duitsche liberalen, door hun een plaats te geven in deze bureaux. Maar men denkt niet eenstemmig over deze motieven van graaf Radeni Volgens anderen is hij lang niet zoo coneiiiant. Integendeel, hij zou liet parlement voor dezen zitlingstijd naar huis hebben gezonden om te strenger te kunnen optreden tegen de Duit- schers. om te meer vrijheid te hebben voor zijn autoritaire handelingen Hoe dat zij, de binnenlandsclie politieke toestand in Oostenrijk is uiterst saamgesteld en zeer ernstig, en voor het oogenblik is het moeilijk te zien, hoe graaf Radeni er zich uit zal redden. Van Oostenrijk wendt men onwille keurig in deze dagen steeds den blik weer naar Spanje. Daar is do par lementaire crisis tevens een ministe- ïièele. Canovas heeft zijn ontslag aan geboden. Bovendien komt thans het bzricht, dat de Koningin-Regentes per telegram aan Maarschalk Martinez Campos heeft gevraagd om naar Madrid te komen. De oude generaal bevindt zich op dit oogenhhk in de provincie. Maarschalk Campos kom dus weer voor den dag. De Koningin-Regentes kent zijn innige gehechtheid aan de dynastie en acht die hoog. maar zij weet evengoed, dat de politiek van den maarschalk altijd zich stelde te genover die van het kabinet Canovas en van generaal Weyler, welke sinds meer dan een jaar gevolgd wordt op Cuba. Dal de koningin nu Campos weer tot zich roept, is in zeker op zicht een bewijs, dat het kabinet Canovas zijn tijd heeft gehad, en de Vorstin liet ontslag van den minister president zal aannementevens moet daarop dan volgen een liberaal kabi- net-Sagasta. Deze laatste dacht steeds gelijk met maarschalk Campos over de oplossing der Cubaansche quaestie men zal op liet eiland zoo ruim mo gelijk hervormingen invoereninen zal op die wijze, hoopt hij, den vrede doen terugkeeren op Cuba en vooral ook de betrekkingen met de Ver- eenigde Staten vriendscbappelijker maken. Voor het oogenblik echter is er nog niets dienaangaande beslist; eerst zal natuurlijk de maarschalk gespt oken moeten hebben met de Kuningin-Regentes en betaadslaagd met den lieer Sagasta. Overigens meent men iri de poli tieke kringen in Madrid, dat de te rugkeer der liberalen tot do regeering een uiterste inaatiegel is, en dat de crisis daarom zeer ernstig is. Indien de koningin een anderen maatregel hart kunnen loepassen, zou zij bet ongetwijfeld hebben gedaan. Maar wat moet er nu gebeuren, als het aan Catnpos niet gelukt om den vrede op Cuba te herstellen? De gezanten der groote mogend heden te Konstantinopel endeTurk- sche minister van huitenlandsche zaken, Tewfik-pacha, hebben drie uren lang beraadslaagd ovei de vre desvoorwaarden. maar zonder dat zij veel verder zijn gekomen. Men beeft besloten weer te vergaderen, en on- dertusschen het werk te verdeelen. De Russische gezant zal een memo randum indienen over de grenswijzi ging, de Etigelschc gezant zal een nota geven over de oorlogsschatting, de Fransche gezant zal zijn meening zeggen over de rechten der Grieken in Turkije. Dat is zoowat alles wat men er van weet. Een correspondent van de Times maakt gewag van het denkbeeld, dat Griekenland de oorlogsschatting betale met zijn vloot. In de eerste tien jaren, beweert die correspondent, kan Griekenland toch geen oorlog weer voeren en dan zou zijn vloot verou derd zijn. Dat zou zeker voor Griekenland liet gemakkelijkst zijn en voor de Grieksclie schuldeischers zeker met minder aangenaam. Omtrent de meening, die men in Griekenland al zoo heeft van eerlijke schuldbetaling, zond iemand de vol gende opmerkingen »Tot kenschetsing van de eigen aardige opvattingen omtrent recht en onrecht, die in Griekenland heerschen, is misschien niet onaardig eens mede te deelen wat al vóór de tegenwoor dige verwikkelingen in het Oosten verkondigd is door den hoogleeraar Politis, een der hoofden van den volksbond Ethnike Helairia) die het land gestoit heeft in de avontuurlijke politiek, waarvoor liet thans het ge lag moet betalen. In een geschrift over het rechtsgevolg van staatslee- ntngen (les emprunts d'état en droit international) heeft deze professor uit het feit, dat een staat welke zijne schulden niet betalen wil, niet daartoe gedwongen kan worden door den onnoozele, die op de belofte van rente betaling en aflossing inschreef in eene leening, het geiolg afgeleid, dat die toezeggingen eigenlijk geen bindend contract vormen. Een contract van geldleening rnoge de staatsleening genoemd worden, zij is een eigenaardig contract, en de eigenaardigheid er van is juist dat bet contract niet kan geiden als rechtsbandals datgene wat naar de opvatting van elk gewoon menscb en van iederen rechtsgeleerde kenmerkt ieder contract, onverschillig wat daar van de inhoud zij. Voor zooier in of buiten Holland een practisch waas over de zaak der Heienenaan hun crediet ten goede mocht komen, zal het zaak zijn met deze nuchtere geleerdheid van een hunner staatkundige grootheden reke ning te houden." Volgens den correspondent der Jnpédance Beige zal de Duitsche regeering in den hei fst een wetsont werp indienen bij den Rijksdag, waarbij alle aannemers en allen, die een vak uitoefenen, hetwelk het leven of de gezondheid der werklieden in gevaar brengt, een examen moeten afleggen in gezondheidsleer. Een ander wetsontwerp heeft ten doel om metselaars, timmerlieden en andere werklieden aan bouwwerken te vrijwaren voor een faillissement der aannemers, zooals maar al te vaak voorkomt. Op gelijken voet als ten vorigen jare zal, hij voldoende deelneming ook dit jaar in de laatste dagen var Juli voor jongelieden de gelegenheid worden opengesteld, om gedurende een 20 tal dagen een kamp te betrek ken bij Laren. Aan dat kamp kunner deelnemen a. Vrijwilligers voor het reserveka der, die niet bij hun korps onder de wapenen zijn b. Zij, die, hoewel nog niet bij he Reservekader verbonden, in liet bezi zijn van een bewijs model B. of D c. Zij, die toegelaten zijn tot de 4 of eene hoogere klasse eener Hoogei Burgerschool of van een Gymnasium die hebben vei worven hel diplom van eindexamen eener Hoogere Bur gerschool met 3-jarige cursus of di' op andere wijze aanspraak hebben o| vrijstelling van het toelatmgsexamei tot het Reservekader. Zij, die aan liet kamp, 't welk onde bevel staat van een ollicier, wenscliei deel te nemen, moeten hun voornemei daartoe uiterlijk 5 Juli a.s. schriftelijl hebben meegedeeld aan den Hoofd officier voor het Reservekader te Lei den, Vischmarkt no. 5, die teven bereid is ter zake verdere inlichtingei te verstrekken. De jongelieden, onder c. bedoeld Fidelis usque ad iuortem. DOOK BLACK. I) Na bet ontbijt, zag ik mijn baas naar den stal gaan, die een eind ach ter 't huis lag, daaruit kwam hij terug net twee paarden, die bij voor een oertuig spande. «Karin, houd Dollar bij u, boorde ik bem zeggen, die machine mocht hem zijne pooten eens afsnijden.Karin, bond mij toen een rood koord om mijn bals en knoopte dat aan mijne mand vast. Dat beviel mij niets, ik trok en trok en daar ing de mand met mij mede, ik sleepte ten door de ganscbe keuken been ant daarin huisden wij. Karin, had r veel schik in, doch op 't laatst -erd ik zoo moe dat ik er in kroop en weer ging slapen. Tegen 12 uur kwam mijn baas terug. Wat zag bij rood«Nu, ik heb wat afgedaan, boorde ik hem zeggen, 'k heb de halve prai rie afgemaaid, wij zullen een macht van hooi hebben." Het was dus eene maaimachine, waarmede bij was uit gegaan. Ja, dat zijn vreeselijke ma chines vol scherpe messen, die vlak langs den grond alles afsnijden, later heb ik bijgewoond, hoe een jonge onervaren hond er naast liep en letter lijk zijne vier pooten er door werden afgesneden. Ze moesten het dier toen afmaken, zooals de menschen dat noemen. Karin dekte nu weer de tafel en er kwamen aardappelen en gebakken spek op tafel, en daarna boekweit koeken, zooals zij die dingen noemden. Daarvan kreeg ik ook een stuk, het was zeer lekker. «Karin, je overvoedt dien hond, je zult hem ziek maken« hoorde ik weer mijn baas zeggen, toen zij mij nog een stuk wilde geven. Na het eten ging mij n baas dadelijk weer naar de prairie om nog meer gras te maaien, en Karin ging eerst een poosje zitten naaien, daarop nam zij een hou ten machine uit een ander vertrek, goot daar al de schotels melk in, die zij uit het melkhuisje haalde, en begon toen uit alle macht met een dikken stok daarin te stampen. Mijn baas kwam daarop't huis. «Kom bind, ik zal je helpen, je ziet er uit als eene geblakerde." 't was waar, het zweet liep langs haar gezichtje. «Nu, ik ben ook reeds een half uur bezig en 't wil maar niet boteren» hoorde ik Karin zeggen. Daarop begon mijn baas met dien stok te stampen en spoedig daarna zag ik hoe Karin, daar allemaal witte kluiten met een lepel uit haalde, die op een schotel legde en ze toen ging kneeden. "Prachtige boter kind« zei daarop mijn baas. Het vocht dat overbleef, werd in een emmer gedaaneerst kreeg ik daarvan een schotel die mij heerlijk smaakte, men noemde dat karnemelk. Daarop nam Karin den emmer en ging er mede naar een klein huisje. Ik zag dat eenige dieren hunne hoofden door eene opening daaruit staken, zij maakten een akelig brommend geluid. Ik bleef op een afstand staan, en zag toen hoe zij dien gebeelen emmer in een bak, (trog noemde men dat) goot, en toen gingen die dieren, er waren er zes, vijf kleine en een groote, dadelijk drinken. Karin joeg mij met een stokje weg, toen ik nader bij kwam. «Ga weg, Dollar, je bent nog te klein, ze zouden je met huid en baar opeten» hoorne ik haar zeggen. Ik vond bet leelijke, nare dieren, ik kreeg dadelijk een hekel aan ben en beb dat gehouden. Wat heb ik nader hand die varkens en anderen van hun soort veel gejaagd en achterna gezeten. Dat was een waar genot voor mij. Nu was ik bang van ben, maar o, wat zijn ze naderhand bang van mij geworden 's Avonds om 6 uur kwam mijn baas weer 't huis. Toen gingen ze weer eten. Ditmaal brood met eieren en spek en koffie er bij. Ik heb nog vergeten te melden dat er wel 50 kippen waren. Om 10 uur des avonds werd het huis gesloten en wij gingen weer slapen, 's Nachts jankte ik niet meer, ik lag heerlijk warm in mijn nestje en ik sliep den ganschen nacht door. 's Morgens ging ik wéér mede toen Karin de koeien ging melken, daarna gingen we weer ontbijten, toen de varkens voederen en daarna zag ik dat mijn baas de buggy ging in spannen. Karin ging zich klaar makei om meê te gaan. O, wat zag zij e lief uit. De vrouwen dragen daa een grooten kaper, die ze «sunbonnet (zonnehoed) noemen. Zij zette er eei op van rose stof, die stond zoo moo op dat hoofdj e met het prachtig blond haar, die lieve blauwe oogen kekei er zoo schalksch onderuit. Ze ha< een lichtgrijs japonnetje aan en eei groote wit tullen das om haar hals Er stond eene groote mand eieren ei een groote kluit boter iu een eminertj. klaar. "Komaan, Lars, zet dit eers in de buggy, zei Karin, dan neem il Dollar op. «Wou je hem meëneemen?» «J: zeker, antwoordde zij, die zal ik ii de «stove» (winkel) eens laten zien. Zij deed eerst een rood bandje or mijn hals, daar aan hing iets dat z: een belletje noemde, dit maakte ee: aardig geluid als ik liep, opdat z mij ook niet zou verliezen, zei z< Wordt vercolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1